Değerli ziyaretçilerimiz üye alımına tekrar başlamış bulunmaktayız. Üye olmak için sizi tanıtabilecek bir referans kaynak göstermeniz gerekmektedir.
Bu kaynaklar size ait soysal medya hesapları(Facebook,Twitter,İnstagram vb.) ve ya sizi tanıtacak belgeler olabilir. İstenilen referansı göstermeyen kullanıcıların kayıt işlemi gerçekleştirilmeyecektir.
(Gizli hesapları ve bağlantı adresi tam verilmemiş(siz arayın bulun der gibi) hesapları dikkate almıyoruz)

Kayıt için kullanmak istediğiniz kullanıcı adı ile birlikte ""kayit(@)trmilitary.org"" adresine elektronik posta gönderebilirsiniz diğer adreslere gönderilecek başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Suriye'de iç savaş

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
kabardey
Akıncılar
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen kabardey » 13 Şub 2020, 21:12

taner82 yazdı:
13 Şub 2020, 21:01
Bu aslinda eskisinden daha kötü bir Ambargo olmus. Suriye'ye girdigimizde , Teröristlere karsi kullanabilecegimiz silahlari kapsiyordu.
Simdi de Kisitli Ambargo'ya cevrilmis.Asil Sorun bizim Denizaltilari nolacak simdi?
Ambargo Suriye'de kullanılabilecek silahlar üstüne idi. Denizaltılar ile bir alakası yok.

kostok
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen kostok » 13 Şub 2020, 21:17

taner82 yazdı:
13 Şub 2020, 21:01
Bu aslinda eskisinden daha kötü bir Ambargo olmus. Suriye'ye girdigimizde , Teröristlere karsi kullanabilecegimiz silahlari kapsiyordu.
Simdi de Kisitli Ambargo'ya cevrilmis.Asil Sorun bizim Denizaltilari nolacak simdi?
Kısıtlı ambargodan kasıtları mevcut ambargonun yumuşatılması sonrasındaki süreçte tamamen kaldırılması. Aşama aşama gidecekler. Yani benim anladığım o.

Kullanıcı avatarı
Komutan Logar
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Komutan Logar » 13 Şub 2020, 21:33

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen dr.911 » 13 Şub 2020, 21:44

Ben gerçekten anlamıyorum.Bu askerler neden bu kadar açıkta keklik gibiler? Hiç bir korunak yok. Rejimin insafına kalmışlar! Ve nasıl oluyor da bu kadar rahat izleyebiliyorlar ?
Resim

Kullanıcı avatarı
taner82
Üye

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen taner82 » 13 Şub 2020, 21:50

Ilk bizimAskerler öldürüldü dediklerinde Kast ettikleri bumuydu?

Kullanıcı avatarı
taner82
Üye

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen taner82 » 13 Şub 2020, 21:57

Havadan'da izliyorlar. Mesaj veriyolar güya

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen okeanos » 13 Şub 2020, 22:01

1 Mi-17 helikopter,
24 tank,
16 askeri araç,
3 BMP,
Şilka aracı,
4 çok namlulu roket atar,
5 çeşitli top,
8 ATGM kaidesi,
4 keşif uçağı,
13 grup Rejim askeri,
2 askeri buldozer,
Aralarında komutanlar ve 3 pilotda olmak üzere 1050 kişi öldürüldü ve 1600 kişi yaralandı.

11 günün bilançosu.
"ASIL ÖNEMLİ OLAN VE MEMLEKETİ TEMELİNDEN YIKAN, HALKINI ESİR EDEN, İÇERİDEKİ CEPHENİN SUSKUNLUĞUDUR.''

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Antares » 13 Şub 2020, 22:05

Güya değil gayet mesaj veriyorlar. Hava üstünlüğü onlarda! Aksini söyleyen var mı? Ama bu vazgeçmemiz anlamına gelmiyor tabii ki!

rifat52
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen rifat52 » 13 Şub 2020, 22:41

Ateşkes olduğuna dair iddialar var gerçeklik payı nedir bilmiyorum.

Kullanıcı avatarı
BeyazKuvvet
Süvariler

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen BeyazKuvvet » 13 Şub 2020, 22:43

Rejim ve Rus kaynaklarında dayandırılarak, ateşkes olacağıyla ilgili bazı haberler geçiyor. Bir gram şaşırmam. Aslan mehmetçik vurulduğuyla kalır, diğerleri bu süreçte alacağını almıştır ve yaralarını sarmak için her zamanki gibi Türkiye’den süre koparır. Olayların soğumasının ve gündem değişikliği için el altında kalmasının işine yarayacağı haşmetli hükümetlerimizin de işine gelir. Defalarca gördüğümüz ve bize karşı uygulamaktan çekinmedikleri boş senaryo... Asla şaşırmam.
İsterse hayat zehrolsun, isterse refah kahrolsun!
İsterse kurşun düşsün yanımıza belimize,
İsterse geçinmek için bir dilim kuru ekmek geçmesin elimize.
Halel gelmez bizim ateşimize!
Dünya düşse peşimize,
Yer sarsılsa yerinden,
Ne senden geçeriz, ne senin eserinden!

trakya_forever
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen trakya_forever » 13 Şub 2020, 22:48

Rejim ve Rusya bu vakitten sonra asla ve katta kalici bir ateskes yapmazlar. Haber dogru olsa bile uzun surmez ki asparagas olma ihtimali de var.

Ote yandan artik birsey yapilacaksa yapilsin. 2000 bin civari askerimizin rejim topraklarinda kaldigi belirtiliyor. Daha ne bekliyoruz tum kuvvet mi kusatmada kalsin. Sacma sapan isler.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Antares » 13 Şub 2020, 22:56

Peki orada kalıcı ve güvenli olarak nasıl varlığımızı sürdüreceğiz? Asıl soru bu! Duvar mı örelim? Ne yapalım? Esad'ı mı yıkalım? Suriye'yi taş üstünde taş kalmayacak şekilde mi bombalayalım? Bizim asıl işimiz YPG bölgesidir! Esad vurursa biz de vuralım diyorum ama o misli ile karşılığa ben de sizin gibi pek inanamıyor ve için sinmiyor.

Allah aşkına beni Rusçu ya da şu dönek Perinçekçilerden sanmayın!

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Canti » 13 Şub 2020, 23:01

Antares yazdı:
13 Şub 2020, 22:56
Peki orada kalıcı ve güvenli olarak nasıl varlığımızı sürdüreceğiz? Asıl soru bu! Duvar mı örelim? Ne yapalım? Esad'ı mı yıkalım? Suriye'yi taş üstünde taş kalmayacak şekilde mi bombalayalım? Bizim asıl işimiz YPG bölgesidir! Esad vurursa biz de vuralım diyorum ama o misli ile karşılığa ben de sizin gibi pek inanamıyor ve için sinmiyor.

Allah aşkına beni Rusçu ya da şu dönek Perinçekçilerden sanmayın!
Esad'ı oradan çıkarmayalım ama dört milyon adamı da gönderelim diyorsunuz imkansız. Hükümetimiz açıktan ifade edilmese dahi aynen bunu yaptı durum ortada. Halep kesinlikle düşürülmemeliydi. Orada sarı öküzü verince o iş bitti. Büyük bir şehri kontrol etmedikçe kimseyi gönderemeyiz. Sağolsunlar Esad'ın ilerlemesine göz yumdular iş bu hale geldi.
koşan hollandalı

Kullanıcı avatarı
taner82
Üye

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen taner82 » 13 Şub 2020, 23:10

Antares yazdı:
13 Şub 2020, 22:05
Güya değil gayet mesaj veriyorlar. Hava üstünlüğü onlarda! Aksini söyleyen var mı? Ama bu vazgeçmemiz anlamına gelmiyor tabii ki!
okadar emin konusmayin. Rusyanin Türkiyeye Saldirmasi imkansiz. Sadece suriyede biseyler yapabilir. Daha Natodan atilmadik ve ayrica onlar uzakta biz sinirdayiz. istedigimiz an kesebiliriz Bogazdan gecmelerini. Suriye de ne kadar hava üstünlükleri olabilir?
Bi kac ucak kayip verebilirz elbette ama Rusyanin Suriyedeki toplam ucak sayisi 16civarinda.

EMREBAB
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen EMREBAB » 13 Şub 2020, 23:14

Rejim kaç bin askerle operasyon yapıyor bilgisi olan var mı?

ilker0101
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen ilker0101 » 13 Şub 2020, 23:21

Ateşkes oluyormuş galiba ama teyitsiz diyorlar.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Antares » 13 Şub 2020, 23:22

taner82 yazdı:
13 Şub 2020, 23:10
okadar emin konusmayin. Rusyanin Türkiyeye Saldirmasi imkansiz. Sadece suriyede biseyler yapabilir. Daha Natodan atilmadik ve ayrica onlar uzakta biz sinirdayiz. istedigimiz an kesebiliriz Bogazdan gecmelerini. Suriye de ne kadar hava üstünlükleri olabilir?
Bi kac ucak kayip verebilirz elbette ama Rusyanin Suriyedeki toplam ucak sayisi 16civarinda.
O kadar emin konuşmayın demişsiniz ya. Hah aynı şeyi kendinize de söyleyin lütfen. Sun Tzu üstadımız bile bu kendine güvenin en büyük hatalardan biri olduğunu düşünüyor.

Kimse kızmasın ama o konvoya o kadar yaklaşmaları ve konvoyun sık bir yapıda olması farlarının açık olması hss olmadan yol alması hiç mantıklı değil!

Demişsiniz ya güya diye. Güya değil gayet iyi tehdit ediyor. Rusya bizim için hep tehdit oldu zaten. Ben aman korkalım yapmayalım etmeyelim demiyorum. Çok yazdım bir daha yazmayayım.

Ama kalkıp NATO ya güvenip küçük enişte tarzı hareketler hiç de Türkiye'me yakışmayan hareketler.

Tarihte hep birinin ipiyle kuyuya inen ve burnundan kıl aldırmayıp o kuyuda kalan Osmanlı örneğini çok gördük. Hİç bir şeyin değişmediğini görmek ne acı!

Kullanıcı avatarı
stannisbaratheon
Akıncılar

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen stannisbaratheon » 13 Şub 2020, 23:29

Savaş zamanı bir komutanın yapması gereken şey, düşmanın ne yapacağına göre değil, ne yapabilme kabiliyeti olduğuna göre hazırlanmaktır.
En son stannisbaratheon tarafından 13 Şub 2020, 23:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Fortune Favors The Audacious

husta
Üye

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen husta » 13 Şub 2020, 23:51

Halep düştü çünkü Afrin'i aldık karşılığında. Hava sahası açık kaldi hep. Firat kalkanında bi süre kapattılar hava sahasını, o 3-4 günlük sürede cok sehit verdik.Akil dağı şehitleri dahil. 3 özel kuvvet askeri rejim hava saldırısında şehit düştü. Soçi görüşmelerinde htş bize ihale edildi, bizde kabul ettik. Fakat bu kırma işidlileri bi türlü hizaya sokup temizleyemedik. Ardından barış pınarı harekatı başladı, abd ile papaz olacağımız için, Rus ayısı ses çıkarmadı. AB ikinci bir göç dalgasından tırstığı için şimdi sırtımızı sıvazlıyor. Almanya 40 milyon euro vermiş mülteciler için.Suriye iç savaşı boyunca kimse masum değil buna Türkiye dahil. Masum olan sadece çocuklar ve mehmetcik.

Kullanıcı avatarı
stannisbaratheon
Akıncılar

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen stannisbaratheon » 14 Şub 2020, 00:33

Söyle bir yazı buldum dünden
https://www.korkusuz.com.tr/cumhur-itti ... liyor.html

Yazının 2.paragrafı enteresan

Heyecan içinde beklediğimiz İdlib adımlarına gelince… Erdoğan, “Rejim güçlerini her yerde vuracağız” dedi. Bu daha önceki, “Bir gece ansızın gelebiliriz” açıklamalarına benzedi!.. Grup toplantı salonuna doldurulan amigolarının sloganları eşliğine yapılan konuşmada adımların yerinde yine hamaset vardı. Meydan okumanın dışında bir tek stratejik cümle duyamadık. Belli ki, grup toplantısı öncesinde Putin ile yapılan telefon görüşmesi verimli geçmemiş ve beklenenler bulunamamıştı.

Aslında İdlib’de atılacak adımı Erdoğan’dan önce Savunma Bakanı Hulusi Akar açıkladı. Akar, ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in Ankara’da bulunduğu saatlerde “İdlib’deki saldırıların durması için NATO, Avrupa ve dünyanın ciddi ve somut destek sağlaması gerektiği çağrısını” yaptı, NATO’ya resmi davetiye çıkardı!.. Burada Erdoğan ile Akar arasında bir çelişki var mı?.. Yok… Neden?.. Erdoğan’ın son ABD gezisinde Trump ile yaptığı görüşmede kapalı kapılar arkasında kalan bir konuşmayı aktarayım:

Pentagon’dan askeri isimlerinde bulunduğu görüşmede Erdoğan, Trump’a, Obama zamanında Suriye politikasındaki işbirliklerini eğit-donat vs. gibi örnekleri vererek hatırlattı. Ortak amaçlarının Esad’ı devirmek olduğundan bahsetti. Trump’ın bu politikayı değiştirdiğine işaret etti ve ”Eski politikanıza dönün, Esad’ı birlikte devirelim” dedi.

Jeffrey’in ağzından ABD’nin Türkiye’ye destek açıklamalarına ve de gazlamalarına bu gözle bakın!.. Her türden yaptırımlara mani olmak için İdlib adımları güzel bir kamuflaj gibi gözüküyor!..

Çok önemli bir not daha;

21. Yüzyıl Enstitüsü Başkanı stratejist Cahit Armağan Dilek, önemli bir kaynağa dayandırarak Ankara’da başarısızlıkla sonuçlanan heyetler arası görüşmeden şu notu aktarıyor:

“Rus tarafının İdlib’teki krize ilişkin ana çözüm önerisi Suriye’nin M-5’in tamamını kontrol altına alması, bölgenin diğer tarafında ise tarafların bulunduğu mevcut konumlarını esas alacak hattın güneyinde Suriye kuzeyinde Türkiye kontrolünde bölgeler oluşturulması, TSK-ÖSO’nun bu hattın kuzeyinde Suriye ordusunun da hattın güneyinde kalmasıydı. Ama kaynaklar Türk tarafının bu öneriyi hiç kabul etmediğini bildiriyor. İnanılmaz.

Peki neden “İnanılmaz”? Cahit Armağan Dilek şunları söylüyor;

“Suriye ve Rusya tarafı M-5’i çok önemsiyor. Çünkü Halep’ten Hama üzerinden Şam’a gidiyor. Zaten önceki gün itibariyle tüm M-5 onların kontrolüne girdi. Onun için, geri adım atmaları mümkün değil. Önerdikleri hat şu anki fiilen kontrol edilen sahalarda herkesin kalmasını içeriyor. Yani Halep-Lazkiye (M-4) yolunun bir kısmı yine TSK-ÖSO kontrolünde olacak. İdlib merkez (1 milyondan fazla insan yaşıyor, göçü önlemiş olacaksın) TSK-ÖSO kontrolünde kalacak. Ve bu teklif kabul edilmiyor.”

S-400’lerin maket oyuncak olarak Türkiye’ye getirileceğine ilişkin yazılarımdan dolayı bana hakaretler yağdıran çukurlara itina ile duyurulur!..
Fortune Favors The Audacious

Kullanıcı avatarı
Komutan Logar
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Komutan Logar » 14 Şub 2020, 00:53

Propaganda gerekçesiyle sildim. Uyarı için sağolun.
En son Komutan Logar tarafından 14 Şub 2020, 16:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Antares » 14 Şub 2020, 01:01

Bayrağımızı orada bırakmamız bana mı garip geldi sadece?!?!

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Antares » 14 Şub 2020, 01:05

Canti yazdı:
13 Şub 2020, 23:01
Esad'ı oradan çıkarmayalım ama dört milyon adamı da gönderelim diyorsunuz imkansız. Hükümetimiz açıktan ifade edilmese dahi aynen bunu yaptı durum ortada. Halep kesinlikle düşürülmemeliydi. Orada sarı öküzü verince o iş bitti. Büyük bir şehri kontrol etmedikçe kimseyi gönderemeyiz. Sağolsunlar Esad'ın ilerlemesine göz yumdular iş bu hale geldi.
O 4 milyonu hiç almayacaktık. Ama illa İdlib ve Halep'e mi gidecekler? Sınır hattımızın hemen güney bölgelerine yerleştirebiliriz o 4 milyonu. YPG nin bölgesine. Paşalarımın bir de İdlib'e gitmesini bekleyemem vallahi.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Yayımcı (Editör)

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen İstiklalFM » 14 Şub 2020, 01:34

Üs boşaltıldıysa oradaki ekipman niye orada ? Neden üssün içinden görüntü yok? Neden Bayrak hala orada?
Resim

Mümtaz
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Mümtaz » 14 Şub 2020, 01:43

İsrail yine Şam'ı vurmuş.

igirgin
Süvariler

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen igirgin » 14 Şub 2020, 02:20

İsrail Şam'ı şamarlarken Rus HSS sus pus, zaten bir hareket yapmaya kalksalar rezil olurlar ve hiç kimseye HSS satamazlar, biz neden takıyoruz bu danalara?
Resim
panem et circenses
Dev aynasındaki cüceler, ayna kırılınca tarihin çöplüğüne gömülürler.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen sailordream » 14 Şub 2020, 07:56

igirgin yazdı:
14 Şub 2020, 02:20
İsrail Şam'ı şamarlarken Rus HSS sus pus, zaten bir hareket yapmaya kalksalar rezil olurlar ve hiç kimseye HSS satamazlar, biz neden takıyoruz bu danalara?
A. İsrail kadar gelişmiş Elektronik harp sistemlerimiz yok
B. Rus HSS sistemi satın aldığımız için mal olduğumuz ortaya çıkar
C. İktidarın paçasının sıkma meselesi
D. ...
Kalyon Seydi Engin

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Canti » 14 Şub 2020, 09:03

Antares yazdı:
14 Şub 2020, 01:05
O 4 milyonu hiç almayacaktık. Ama illa İdlib ve Halep'e mi gidecekler? Sınır hattımızın hemen güney bölgelerine yerleştirebiliriz o 4 milyonu. YPG nin bölgesine. Paşalarımın bir de İdlib'e gitmesini bekleyemem vallahi.
Hala hem Esad her yeri alsın hem mülteci gelmesin diyorsunuz. YPG bölgesine göndereceksiniz de bu adamlar tarlada mı yatacak? Yerleştirecek şehir olmadan imkansız. Dediğiniz için Rakka'yı almalıydık. Adamlar da düzenlerini bozup Türkiye'ye gelmeye fazla meraklı değildi sanıyorum. Esad sizin düşmanınızdır. Avrupa Birliği gibisiniz hocam. o olmasın bu olmasın ne olsun? Tabi esasında haklısınız iş buraya gelmemeliydi.
koşan hollandalı

goldenwings
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen goldenwings » 14 Şub 2020, 09:15

Alışık olduğumuz üzere bir aksiyon beklemiyorum. Şansına yaşıyoruz bakalım daha ne kadar şansımız devam edecek.

kabardey
Akıncılar
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen kabardey » 14 Şub 2020, 09:37

Komutan Logar yazdı:
14 Şub 2020, 00:53
Yahu bu adam Rusya'da bir öğretim görevlisi. Bu adamın yazdıklarının propaganda içerdiğini bilmek için uzman olmaya gerek yok. Ciddiye almayınız.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Antares » 14 Şub 2020, 12:59

Canti yazdı:
14 Şub 2020, 09:03
Hala hem Esad her yeri alsın hem mülteci gelmesin diyorsunuz. YPG bölgesine göndereceksiniz de bu adamlar tarlada mı yatacak? Yerleştirecek şehir olmadan imkansız. Dediğiniz için Rakka'yı almalıydık. Adamlar da düzenlerini bozup Türkiye'ye gelmeye fazla meraklı değildi sanıyorum. Esad sizin düşmanınızdır. Avrupa Birliği gibisiniz hocam. o olmasın bu olmasın ne olsun? Tabi esasında haklısınız iş buraya gelmemeliydi.
Sayın Canti sanırım kendimi ifade edemedim. Kuzey Suriye'de şu anda YPG nin elinde bulunan toprakları almalıyız dedim durdum. Bir gün bile bunun aksini dediğim olmadı. Biz Kuzey Suriye yi hatırı sayılır şekilde Afrin bölgesine katsaydık dediğim olmaz mıydı? Şimdiden sonra da alabiliriz.

Esad umrumda değil. Ama Esad'ı devirmek için harcanan efor gerçekten bizim önceliklerimizin arasında mı? Soru bu! Gerçekten Esad'ı devirmez isek mi o uydu devleti kurulur? Devirir isek mi? ABD nin Esad'ı devirme planını hiç mi eleştirmiyorsunuz? Esad umrumda değil. Şöyle sorayım Esad'ı bizim devirmemiz planı diyelim.

Orada bilmemneistan kurulmuş her gün taciz ateşi ileri geri konuşmalar devam ediyor. Biz bırakmışız o teröristleri Esad ne demiş efendim! Şam da namaz kılma peşindeyiz!

Bu kadar basit bir paradigmayı nasıl böyle karıştırabiliyoruz?

Benim önceliğim ne? Esad'ı devirmek mi? Oradaki malum devletin kurulmasını önlemek mi? Allah aşkına ben mi körüm ya da yanlış mı düşünüyorum?

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Canti » 14 Şub 2020, 13:04

Antares yazdı:
14 Şub 2020, 12:59
Sayın Canti sanırım kendimi ifade edemedim. Kuzey Suriye'de şu anda YPG nin elinde bulunan toprakları almalıyız dedim durdum. Bir gün bile bunun aksini dediğim olmadı. Biz Kuzey Suriye yi hatırı sayılır şekilde Afrin bölgesine katsaydık dediğim olmaz mıydı? Şimdiden sonra da alabiliriz.

Esad umrumda değil. Ama Esad'ı devirmek için harcanan efor gerçekten bizim önceliklerimizin arasında mı? Soru bu! Gerçekten Esad'ı devirmez isek mi o uydu devleti kurulur? Devirir isek mi? ABD nin Esad'ı devirme planını hiç mi eleştirmiyorsunuz? Esad umrumda değil. Şöyle sorayım Esad'ı bizim devirmemiz planı diyelim.

Orada bilmemneistan kurulmuş her gün taciz ateşi ileri geri konuşmalar devam ediyor. Biz bırakmışız o teröristleri Esad ne demiş efendim! Şam da namaz kılma peşindeyiz!
Zamanında muhalifler alan kontrol ediyorken sınır boyu fiili tampon bölge kurulacaktı bu iş bitecekti ama işte siyasilerimiz öyle olmaz böyle olur dediler... Siyasi çözümle şöyle böyle payımızı alırdık. İlla devirmemize gerek yok.
koşan hollandalı

madmax12
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen madmax12 » 14 Şub 2020, 14:37

Antares yanıldığın noktaları kendi gözümden ifade ediyim.

Suriye'de esad rejiminin devrilmesi şart 2012'de büyük bir fırsat kaçırıldı şuan bölgede rejim yok doğrudan Rusya var ve durum sandığından daha ciddi ve büyük.

Evet esad'ın devrilmesi gerek bence bunun ne şekilde olacağı tartışılabilir. Çünkü Rusya olmayan bir devletin sözde çıkarlarını bahane ederek yaptığı eylemlerinde sınırları aşıyor ve Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit etmeye başlıyor. Bunun daha Akdeniz'i, Libya'sı var. Bahçeli'nin sözlerini tekrarlamıyorum bunu çok daha öncesinden de söylemiştim zaten. Hatırlatma daha önceki gün muhalifler rus kontrolü bölgeden teröristlere ait rus yapımı manpads ele geçirdiklerini idda etti.

Esad idlib'ten sonra rus aklı ile teröristlerle anlaşacak ki söylentiler mevcut. Arkasından savaş artık bitti söylemi ile afrin'i el bab'ı isteyecekler bunuda unutmamak gerek.

İki ucu b.klu değnek lakin mevcut durumda en az b.klu tarafa yönelmek gerekiyor en azından ben buna inanıyorum bakalım göreceğiz neler olacak.
trmilitary.org

Kullanıcı avatarı
Komutan Logar
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Komutan Logar » 14 Şub 2020, 14:53

kostok
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen kostok » 14 Şub 2020, 14:56

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Yayımcı (Editör)

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen İstiklalFM » 14 Şub 2020, 15:08

Resim

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Antares » 14 Şub 2020, 15:15

MANPADS devri başladı savaşta sanırım. İki tarafta da artık var bunu biliyoruz. Esad'ın helikopter uçurmaması istihbarat alamaması açısından iyi olacaktır.

Mümtaz
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Mümtaz » 14 Şub 2020, 15:18

Kerim Has denilen şahıs sıradan bir akademisyen değil. Türkiye aleyhinde propaganda yapan tehlikeli biri. Kimse üsten çekilirken bayrak bırakmaz. Bunu yazınca engelliyor. İtimat etmeyin.

kostok
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen kostok » 14 Şub 2020, 15:22

Rus ve Rejim hava araçları üslere geri dönmüşler.

Videoda gözükmüyor ama pilotlardan birinin fotoğrafı olduğu iddia edilen bir fotoğraf var. Çırılçıplak olduğu için malum bölgeleri karalamış paylaşan arkadaş, o yüzden tam emin olamadım ama ayaklar yine kopmuş gibi geldi bana.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen okeanos » 14 Şub 2020, 15:32

Çoğu kaynakta mi8 seniyor ama esas bizim müdahalemeiz ile olablir mi orası işin rengini belli eder.
"ASIL ÖNEMLİ OLAN VE MEMLEKETİ TEMELİNDEN YIKAN, HALKINI ESİR EDEN, İÇERİDEKİ CEPHENİN SUSKUNLUĞUDUR.''

Mermi
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Mermi » 14 Şub 2020, 15:47

Şuanda anladığımı kadarıyla M5'in kuzeyine çekileceğiz. M5 yolduda dahil Kuzeyde sahada çok aktif olup tam bir saha kontrolu sağlayacağız. Ruslarında Türkler kontrolü saglayamıyor tezi çürümüş olacak. Bizimkiler bu şekilde sorunu çözmek isteyecekler gibi. Rusların başta istediği bu yönde olduğu söyleniyor. Fıratın doğusunda ABD 'ye yaptığımızı Rusya idlibde bize yaptı.

kostok
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen kostok » 14 Şub 2020, 16:01

Helikopteri düşüren füzenin bizim gözlem noktasından atıldığını iddia ediyorlar.

İç savaş çöplüğünde envanter tutmak zordur da Rejimin bilinen envanterine dair bir çalışma var mı?

igirgin
Süvariler

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen igirgin » 14 Şub 2020, 16:09

Bu savaşta son hedefimiz nedir ne olmalıdır ve ne zaman bitmelidir? Bence bunu tartışmalıyız.
Resim
panem et circenses

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Yayımcı (Editör)

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen İstiklalFM » 14 Şub 2020, 16:11

Rejimin envanterini çözmek imkansıza yakın gibi şu anda. Ülkeler, Ordular dahi bilmiyordur kuvvetle muhtemel...
Resim

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen okeanos » 14 Şub 2020, 16:13

Hawk ile olduğu konusunda yoğun bilgiler geliyor. Dogrulanmadi ama bilgi akışı var. Bu arada dünkü Şam saldırısını Belçika yapmış(!) (Kaynak: Binyamin Netanyahu)

Kullanıcı avatarı
kalyonkaptanı
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen kalyonkaptanı » 14 Şub 2020, 16:13

Dur bakalım bizim Esedin Hava araçlarını vurmamiza, Rusya Hava gücü ile ne zaman karşılık verme cüretini gösterecek veya gösterebilecek mi? Dananın kuyruğu Rusya'nın Mehmetçiği açıktan vurduğu gün veya bizim Rusu açıktan vurduğumuz an kopar.
Resim

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

igirgin
Süvariler

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen igirgin » 14 Şub 2020, 16:14

Komutan Logar yazdı:
14 Şub 2020, 00:53
Palavra haber, eğer terk edildiyse içeriden çekseydin ya sığır!
Resim
panem et circenses

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen okeanos » 14 Şub 2020, 16:19

Hocam direğinde vayrağı dalgalanan yer mi terk edilmiş? Buna inanan aklından şüphe etmeli zaten.

*** Bu arada Teori Hocam kızacak ama Rusya ve Türkiyenin uzun süreli bir çatışmadan ziyade vekalet tarzında ki sahada olan zaten o karşı karşıya geleceği veya geldiği kanısındayım ben. En ileri husus wagner ile olur. Alanen bir hava saldırısını Rusya göze alamaz. Nihayetinde içimizde biz bilsek bile Nato hala Rusya için caydırıcı bir unsur. Bunun ekonomik boyutları da cabası. Azdan az gider, çoktan ise çok hesabı.

***Rejim helikopteri Şeyh Akil'de bulunan Türk üssünden vuruldu.
En son okeanos tarafından 14 Şub 2020, 16:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

igirgin
Süvariler

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen igirgin » 14 Şub 2020, 16:20

Aslında ilan etmeden biz de o hava sahasını uçuşa kapatmalıyız, Barış Kartalı'ndan alınan bilgilerle tüm iha v.s. vurulmalıdır , sonra Pardon! Suriye uçağı sandık deriz.
Resim
panem et circenses

trakya_forever
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen trakya_forever » 14 Şub 2020, 16:21

okeanos yazdı:
14 Şub 2020, 16:13
Hawk ile olduğu konusunda yoğun bilgiler geliyor. Dogrulanmadi ama bilgi akışı var. Bu arada dünkü Şam saldırısını Belçika yapmış(!) (Kaynak: Binyamin Netanyahu)
Helikopteri de Belçikanın vurduğu söyleniyor. Şu sıralar çok aktifler Suriye de.