Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi İhalesi

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
leto
Süvariler

Mesaj gönderen leto » 09 Haz 2019, 00:50

Ama olur mu, böyle oy getiren bir konu atlanır mı? Böyle sağlam irade falan diyerek...

Askere düşmanlık, düşmana askerliktir.
Mustafa Kemal ATATÜRK

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 09 Haz 2019, 00:53

Hocam CAATSA'da şöyle bir yol var. Sadece atıyorum, SSB başkanı bu kapsamda değerlendirilerek, şahıs üstünden göstermelik bir yaptırım (papaz krizinde olduğu gibi) uygulama imkanı veriyor. Yani başkan bu yaptırımı sadece siyasi bir güç olarak da kullanabilir. Ya da Türkiye'ye tam bir ambargoya gidecek bir yolu da açabilir. Tabi bu yola, bence, ABD girmez ama CAATSA ilk olarak bahsettiğim siyasi çerçevede olacaktır diye düşünüyorum. Karşılıklı tutumlara göre nerelere varacağını göreceğiz. İşte bu aşamada, herkesin temennisi, ABD'de İsrail için buna değer mi sorusunun sorulacağı, Türkiye'de ise batıdan kopmanın neye yarayacağının algılanması gerekliliği artık kaçınılmaz olacak.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu » 09 Haz 2019, 07:31

kabardey yazdı:
09 Haz 2019, 00:53
Hocam CAATSA'da şöyle bir yol var. Sadece atıyorum, SSB başkanı bu kapsamda değerlendirilerek, şahıs üstünden göstermelik bir yaptırım (papaz krizinde olduğu gibi) uygulama imkanı veriyor. Yani başkan bu yaptırımı sadece siyasi bir güç olarak da kullanabilir. Ya da Türkiye'ye tam bir ambargoya gidecek bir yolu da açabilir. Tabi bu yola, bence, ABD girmez ama CAATSA ilk olarak bahsettiğim siyasi çerçevede olacaktır diye düşünüyorum. Karşılıklı tutumlara göre nerelere varacağını göreceğiz. İşte bu aşamada, herkesin temennisi, ABD'de İsrail için buna değer mi sorusunun sorulacağı, Türkiye'de ise batıdan kopmanın neye yarayacağının algılanması gerekliliği artık kaçınılmaz olacak.
Hocam detayları bilmediğimden soruyorum.
caatsa denilen olay, yaptırım listesinden 5 tanesinin yapılmasını öngörmüyor mu?
Eğer böyle bir durum varsa daha fazla yaptırım da gelebilir. Sonuçta dediğiniz şey bir tane yaptırım.
Zorlukların Arasından Yıldızlara!..

Eski kullanıcı adım Lathander

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 09 Haz 2019, 07:32

Çoook önceleri bizim almamız gereken ama elin koresinin önce davranıp sudan ucuza aldığı ikinci el patriotları hatırlatmak isterim. Biz her zaman ki gibi yine uyuyorduk. Pahalıydı almadık, teknoloji transferi yoktu almadık gibi saçmalıkları sıralamakta tek kelimeyle bilgisizlik ve doğruları çarpıtmaktır.

Ağzımı bozuyorum ama adama sorarlar ulan dünya kadar paraya hepi topu iki sistem alıyorsun ve içinde teknoloji transferi falanda yok. E be hemşerim o zaman bu sistemin neyi bağımsız. Geldiğimiz nokta kanunlar yerine bireyler tarafından yönetilince olacaklara örnektir. Osmanlıya benzedik ama son demlerine.
Resim
Death Star da sıkışıp kalmış stormtrooper

türkşad
Üye

Mesaj gönderen türkşad » 09 Haz 2019, 08:44

Birde son zamanlarda bu S-400 alımına karşı çıkanları amerikançılıkla suçluyorlar sadece cok basit bir soru bu S-400 de tamamen ruslardan bagımsız olabilecekmiyiz ? Alsak bile getirisi götürüsü hesaplandımı acaba ? Patriotlara karşı cıkılırken ya işte cok pahalı teknoloji transferi etmediler deniliyordu ; peki S-400 teknolojisini transfermi ettik ?

Hali hazırda bir milli projemiz yürütülüyorken .Yanına aster projesine ortaklıkmı yapıyoruz tam o konuda bilgim yok ama o projeylede ilğilendiğimizi biliyorum. Birde hazır alım S-400 ! benim aklıma bölüm sonu canavarını yenmek için tüm tuşlara basan cocuk gibi degilmiyiz ?? Yani ne yapmaya çalışıyoruz inanın anlam veremiyorum.Bunca zamandır bu eksikliğimizi 1. körfez savaşında olanca cıplaklığıyla karşımıza cıkarken ne yaptık ?

Amerikalılar kötü çocuklar eyvallah tamamda ruslar iyi çocukmu ? şahsi görüşüm hiç sanmıyorum .Son zamanlarda S-400 karşıtlarına amerikanın içimizdeki 5. kolu yada natocu gibi sıfatlar sayanlar aklınız başınızdamı?

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 09 Haz 2019, 10:33

Ne Rus nede Amerika.

Resti çek kendin yap.

Ama 2 şey var.

Ya birileri kendi koltuğu için abd den kopuyor.

Yada Abd kürdistane projesinden vazgeçmek istemiyor.

Ama 2. Durumdada salağa yatmanın bir manası yok, zaten bizimle savaşmak zorunda kalacaklar.
Yok öyle beleşe 2.İsrail.
Ama ben diplomatik olarak 2.seçeneğin bertaraf edilebilirliğinden eminim.
Bütün olayın şahıslara verilen görevin yerine getirilmemesi.
“Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!”
Mustafa Kemal Atatürk

HaciChelebi
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen HaciChelebi » 09 Haz 2019, 16:08

Rusyanında tavrları normal değil. Bu S-400 nir Nato ülkesine verdin. Yarım yönetim el değiştiri ve bu silahlar NATO-un malı oldu. NATO uzmanlar A-Z kadar bu silahları incelediler. :roll: Planları ne ? Bu iki başkanın planı ne :roll:

Kullanıcı avatarı
RAPTOR33
Süvariler

Mesaj gönderen RAPTOR33 » 09 Haz 2019, 16:26

HaciChelebi yazdı:
09 Haz 2019, 16:08
Rusyanında tavrları normal değil. Bu S-400 nir Nato ülkesine verdin. Yarım yönetim el değiştiri ve bu silahlar NATO-un malı oldu. NATO uzmanlar A-Z kadar bu silahları incelediler. :roll: Planları ne ? Bu iki başkanın planı ne :roll:
Çünkü Rusya biliyor ki NATO nun S-400 den öğreneceği "atomic-top secret" bilgiler yok. Aynı Rusya yıllar önce ABD'ye S-300 sattı çekinmeden.

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 09 Haz 2019, 16:42

RAPTOR33 yazdı:
09 Haz 2019, 16:26
Çünkü Rusya biliyor ki NATO nun S-400 den öğreneceği "atomic-top secret" bilgiler yok. Aynı Rusya yıllar önce ABD'ye S-300 sattı çekinmeden.
Ya da operatör haricinde kontrol hep Rusya'nın elinde olacak.
Resim

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 09 Haz 2019, 17:07

S400 süper silah değil. Teknolojisi mevcut silahlardan geri bile sayılır. S400 şu an bu ülkenin paktını değiştirecek güçte ve ruslar böyle bir şansı kaçırmayarak bir rakibini s400 vererek bertaraf etti. Nükleer silahlarını kullansa paktını değiştiremeyeceği bir ülkeyi oyundan düşürmek büyük başarı.
Resim

HaciChelebi
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen HaciChelebi » 09 Haz 2019, 21:27

RAPTOR33 yazdı:
09 Haz 2019, 16:26
Özür diliyerek soruyörüm kaç tane hava savuma sistemi üretdiniz ?

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 09 Haz 2019, 21:59

S-400 safsatasına en güzel yanıtı yine bir Rus savunma analisti RIA NOVOSTI'de yayınlanan makalesinde (https://ria.ru/20170915/1504877110.html) veriyor (sputnik'te özeti var, isteyene linki verebilirim:

'Taking It Apart Won't Help': Why S-400's Secrets Safe Despite Sale to Turkey
"S-400leri Sökmek Hiçbir İşe Yaramayacak. Türkiye'ye Satışa Rağmen Niçin S-400lerin Gizleri Güvende"

In fact, Murakshovsky said, the combat characteristics of the S-400's export models are significantly inferior to those found in Russia's arsenal, and lack the latest technologies protected as state secrets by the Defense Ministry.
Kısaca diyor ki, S-400lerin ihracat sürümlerinin savaş yetenekleri, Rusya'nın envanterinde olanlardan ANLAMLI BİR ŞEKİLDE (EPEYİ) DÜŞÜKTÜR ve Savunma Bakanlığı tarafından devlet sırrı olarak tanımlanan son teknolojiler mevcut değildir.

Nevertheless, notwithstanding the advanced nature of the S-400's technology, Mikhail Khodarenko, a veteran military observer and editor-in-chief of Aerospace Defense magazine, said that even if Turkey were to hand an S-400 system over to the US, it would do little to help them crack its secrets.

"All the fears about the leak of technology are greatly exaggerated, especially so far as anti-aircraft missiles are concerned," Khodarenko said. "Even if they were to disassemble the system down to the last bolt to try to pull out some military secrets, they would still be left with nothing. Besides, this system will be delivered to China, and we can be sure that they will disassemble it."
"İkinci olarak, Türkiye sistemi komple ABD'ye teslim etse dahi, sırların ortaya çıkması çok zor. Sistemi son civatasına kadar sökseler dahi hiçbirşey bulamazlar. Ayrıca S-400 Çin'e de ihraç edliyor ve Çinlilerin bu sistemi tamamen sökeceklerinden de eminiz."

Bu ifadeleri Ruslar bize tekonoloji transfer ediyor diyen yalancıların utanmaz suratına çarpmak gerekiyor.
En son delikpr tarafından 10 Haz 2019, 04:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
RAPTOR33
Süvariler

Mesaj gönderen RAPTOR33 » 09 Haz 2019, 22:10

HaciChelebi yazdı:
09 Haz 2019, 21:27
Hiç üretmedim ama size şunu söyleyebilirim sektörde başka alanlarda çalışmış biri olarak Ruslar ne elektronik ne de güdüm konusunda batıdan ileride değiller. Benim burda anlatmaya çalıştığım şey S-400 allah değil ve bizim dışımızda herkes sistemin kapasitesinin farkında. Rusya'nın amacını Sn. TEORİ zaten yazmış, kaldı ki bu kadar önemli sistemleri ülkeler müttefiklerine bile satmazlarken bölgedeki en önemli rakiplerinden birine satmaları sizce mantıklı mı.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 09 Haz 2019, 23:47

HaciChelebi yazdı:
09 Haz 2019, 21:27
Bunun teknik detayı burada defalarca anlatıldı. Bu soruyu sorarken çekinir insan.
Resim

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 10 Haz 2019, 00:02

@delikpr,

Hangi S400 sistemini aliyoruz sorusunu ben bir kac platformda ve twitter ortaminda yazdim. Stratejist dergisi Mayis ayi sayisindan bir makale yazdim bu konuda okumak isteyen arkadaslar olursa.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 10 Haz 2019, 01:06

robust yazdı:
10 Haz 2019, 00:02
@delikpr,

Hangi S400 sistemini aliyoruz sorusunu ben bir kac platformda ve twitter ortaminda yazdim. Stratejist dergisi Mayis ayi sayisindan bir makale yazdim bu konuda okumak isteyen arkadaslar olursa.
Sayın Robust,

Makalenin linki var mı? Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Antares
Üye

Mesaj gönderen Antares » 10 Haz 2019, 08:59

Kafkasya yazdı:
09 Haz 2019, 10:33
Ne Rus nede Amerika.

Resti çek kendin yap.

Ama 2 şey var.

Ya birileri kendi koltuğu için abd den kopuyor.

Yada Abd kürdistane projesinden vazgeçmek istemiyor.

Ama 2. Durumdada salağa yatmanın bir manası yok, zaten bizimle savaşmak zorunda kalacaklar.
Yok öyle beleşe 2.İsrail.
Ama ben diplomatik olarak 2.seçeneğin bertaraf edilebilirliğinden eminim.

HaciChelebi
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen HaciChelebi » 10 Haz 2019, 10:44

delikpr yazdı:
09 Haz 2019, 21:59
S-400 safsatasına en güzel yanıtı yine bir Rus savunma analisti RIA NOVOSTI'de yayınlanan makalesinde (https://ria.ru/20170915/1504877110.html) veriyor (sputnik'te özeti var, isteyene linki verebilirim:

'Taking It Apart Won't Help': Why S-400's Secrets Safe Despite Sale to Turkey
"S-400leri Sökmek Hiçbir İşe Yaramayacak. Türkiye'ye Satışa Rağmen Niçin S-400lerin Gizleri Güvende"

Kısaca diyor ki, S-400lerin ihracat sürümlerinin savaş yetenekleri, Rusya'nın envanterinde olanlardan ANLAMLI BİR ŞEKİLDE (EPEYİ) DÜŞÜKTÜR ve Savunma Bakanlığı tarafından devlet sırrı olarak tanımlanan son teknolojiler mevcut değildir.

"İkinci olarak, Türkiye sistemi komple ABD'ye teslim etse dahi, sırların ortaya çıkması çok zor. Sistemi son civatasına kadar sökseler dahi hiçbirşey bulamazlar. Ayrıca S-400 Çin'e de ihraç edliyor ve Çinlilerin bu sistemi tamamen sökeceklerinden de eminiz."

Bu ifadeleri Ruslar bize tekonoloji transfer ediyor diyen yalancıların utanmaz suratına çarpmak gerekiyor.
Benimde anlatmak istediğim bu. Onlar S-400 ismi ile Türkiyeye ne veriyör Allah bilir orasını. Çok boyük ihtimal bu böyledir

bitliprens
Süvariler

Mesaj gönderen bitliprens » 10 Haz 2019, 16:01

Türkiye’nin Rusya Federasyonu’ndan satın aldığı 4 batarya (2 sistem) S-400 Hava Savunma Füze Sisteminin ilk iki bataryası (1 sistem), geçtiğimiz hafta Rusya’da bulunan Fakel Makina Üretim Tasarım Bürosuna ait fabrikanın üretim bandından çıktı. Üretimi tamamlanan sistemlere, Türkiye tarafından geliştirilen Milli Dost-Düşman Tanımlama (IFF) Sistemi entegre edildi. İlk S-400 sisteminin, test faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından 2 ay içerisinde Türkiye’ye teslim edilmesi bekleniyor. Ayrıca Rusya Federasyonu tarafından görevlendirilen 9 kişilik Rus teknik ekibi, Haziran ayı sonunda sistemin yerleştirileceği bölgede çalışmalarda bulunacak.

Geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan tarafından Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi AKAR’a gönderilen mektupta, “Türkiye’nin S-400 sistemleri üzerine eğitim almak için Rusya’ya personel gönderdiğini öğrenmekle hayal kırıklığına uğradık.” ifadesine yer verilmişti. Mektuptan da anlaşılacağı üzere S-400’ü kullanacak Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının, Rusya’da eğitimde olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 10 Haz 2019, 22:29

delikpr yazdı:
10 Haz 2019, 01:06
Sayın Robust,

Makalenin linki var mı? Teşekkürler.
Makalenin tumu yok ama kisa bir giris kismini Stratejist dergisi websitesinde var.

http://stratejistdergisi.com/entries/g% ... 3%BCnceler

TRAKYA
Akıncılar

Mesaj gönderen TRAKYA » 10 Haz 2019, 23:30

Habertürk'teki haberi baz alırsak sistemin ilk bölümü 10-15 gün içinde ülke topraklarında olacak.
Rusya, S-400'ler için teslim ve uygulama takvimlendirmesini tamamladı. S-400 füze savunma sistemlerinin ikisi, geçtiğimiz salı günü Türk yetkililerin nezaretinde Türkiye'ye özel bir yazılımın yüklenmesi sonrası üretim bandından çıktı. 27-28 Haziran'da 9 kişilik özel bir Rus ekip, ilk uygulamaları yerinde gerçekleştirmek üzere Türkiye'de olacak.

swat
Akıncılar

Mesaj gönderen swat » 11 Haz 2019, 12:20

Yani İBB seçimlerini takip eden bir kaç gün içerisinde ilk sistem Türkiyeye teslim edilecek. Bizimkiler şu an geri adım atamıyor amaçiç siyaset amaç İBB seçimleri tahminen U dönüşü olacak ama geç kalan bir U dönüşü bizim için tamamen kayıp haline gelecektir.

Bkz. Bunlar neyi düzgün yapabildiler ki...

madmax12
Süvariler

Mesaj gönderen madmax12 » 11 Haz 2019, 20:07

Muhalif taraflardan bu konuya ilişkin bir yorum olmadı hiç sadece dün bir programda muhalif bir isim mektuba karşılık Kürecik ve İncirlik'i öne sürdü kısa bir süre sonra konu kapandı. Yani şöyle ki Abd ile kriz konusunda iç siyaset birleşir, aksi olmaz, kamuoyu buna uygun. U dönüşü olmaz, olursa iktidar güven kaybeder. Siyasi açıdan iktidarın, muhalafetin desteği ile rahatlıkla idare edebileceği bir süreç bu. Kamuoyu baskısı iyiden iyiye hissediliyor, son seçimler ve önümüzde ki İBB seçimi buna örnek. Önümüzde 4 yıl boyunca seçim yok, muhalefetin ağırlığı göz önüne alınırsa u dönüşünün iktidar için yıkıcı etkileri olur.
trmilitary.org

Kullanıcı avatarı
musti
Süvariler

Mesaj gönderen musti » 11 Haz 2019, 23:01

Kritik gün 23 haziran . Seçimden sonra büyükçe bir çark bekliyorum . Doların ateşi bastırılıyor. lkönce dolar patlar. Sonra tak vitesi geriye. Rahip Brunson gibi .

Kullanıcı avatarı
ugrgdr
Süvariler

Mesaj gönderen ugrgdr » 11 Haz 2019, 23:57

madmax12 yazdı:
11 Haz 2019, 20:07
Muhalif taraflardan bu konuya ilişkin bir yorum olmadı hiç sadece dün bir programda muhalif bir isim mektuba karşılık Kürecik ve İncirlik'i öne sürdü kısa bir süre sonra konu kapandı. Yani şöyle ki Abd ile kriz konusunda iç siyaset birleşir, aksi olmaz, kamuoyu buna uygun. U dönüşü olmaz, olursa iktidar güven kaybeder. Siyasi açıdan iktidarın, muhalafetin desteği ile rahatlıkla idare edebileceği bir süreç bu. Kamuoyu baskısı iyiden iyiye hissediliyor, son seçimler ve önümüzde ki İBB seçimi buna örnek. Önümüzde 4 yıl boyunca seçim yok, muhalefetin ağırlığı göz önüne alınırsa u dönüşünün iktidar için yıkıcı etkileri olur.
Asıl U dönüşü yapmazlarsa onlar için büyük sıkıntı. Ekonomik sıkıntılar direk orta tabana vurduğunda, yandaşların kaynağı kesildiğinde ve azaldığında ilk tepiği vuracak onlardır. Brunson olayı yaşandı da ne oldu, unutuldu gitti bile. Adamlar ekonomide Çin'e kafa tutuyor bizi ne yaparlar Allah kerim.

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 12 Haz 2019, 14:05

Kayı yazdı:
12 Haz 2019, 13:50
TSK'nın S400 ısrarını gözardı ediyor sanırım forum...
Bu kanı'ya nasıl vardınız?
Resim

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 12 Haz 2019, 14:14

TSK'nın asıl S-400 isteği ilk ihale sırasındaydı. Ruslara, S-300 yerine S-400 koyun bizde alalım gibi bir muhabbet olmuştu. Hatta CB'ye (o dönem başbakanken) Putin ile görüşüp S-400'ün ihaleye girmesini istemesi vs de dillendi ama Putin o dönem S-300'ü öneriyoruz, S-400 olmaz demişti. Hala TSK'nın içinde S-400 isteyenler var, hatta F-35'e, S-400'ü takas edecekte var. Lakin Hvkk. çoktan kararını vermiş durumda idi, fakat bakalım F-35'ler gelmeyince ne olacak.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 12 Haz 2019, 14:19

kabardey yazdı:
12 Haz 2019, 14:14
TSK'nın asıl S-400 isteği ilk ihale sırasındaydı. Ruslara, S-300 yerine S-400 koyun bizde alalım gibi bir muhabbet olmuştu. Hatta CB'ye (o dönem başbakanken) Putin ile görüşüp S-400'ün ihaleye girmesini istemesi vs de dillendi ama Putin o dönem S-300'ü öneriyoruz, S-400 olmaz demişti. Hala TSK'nın içinde S-400 isteyenler var, hatta F-35'e, S-400'ü takas edecekte var. Lakin Hvkk. çoktan kararını vermiş durumda idi, fakat bakalım F-35'ler gelmeyince ne olacak.
Ama oradaki olay bambaşkaydı ısrar sebebi sistemin süper olması değil ihaleye S-300'ün kabul dahi edilemeyecek olması olması idi Ama biz bunu çok istiyoruz değildi
Kalyon Seydi Engin

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 12 Haz 2019, 14:23

Konu dışı iletiler temizlendi.
Resim

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 12 Haz 2019, 14:37

sailordream yazdı:
12 Haz 2019, 14:19
Ama oradaki olay bambaşkaydı ısrar sebebi sistemin süper olması değil ihaleye S-300'ün kabul dahi edilemeyecek olması olması idi Ama biz bunu çok istiyoruz değildi
Hakikaten o dönem S-300'ü övenler vardı yahu, ne günlerdi.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 12 Haz 2019, 14:56

Beyler yanlış anlaşılmasın lafım bize abdci diyen fırıldaklara.
Abd 1.dünya savaşından bu yana ermeni ve kürt olayları dahil parmaklamadı mı osmanlıyı. Kurtuluş mücadelesi verirken gelin mandamız olun deme cürreti göstermedi mi? Ee Atatürk Lozan dan sonra niye abd ile iyi ilişkiler kurdu. Abd ci mi oldu yani.
Kurtuluş savaşı verdiğin devletlerle niye ikili ilişkileri güçlendirip diplomasi dilini sürdürdü. İtalyası, fransası ve yunanı hala sana düşman gözle bakarken niye onlarla barış dilini kullandı.
Mandacı olduğundan mı hayır, uzun süredir bu tanımı görmemiş olabilirsiniz ama Devlet Adamı olduğundan. Bireysel hırs ve düşmanlıkları değil ülkesinin ve milletinin refahını düşündüğü için O bir Devlet Adamıydı.
Resim

Kullanıcı avatarı
Antares
Üye

Mesaj gönderen Antares » 12 Haz 2019, 15:20

Şu aralar Siper ve Hisar-U dan güzel haberler gelse keşke.

swat
Akıncılar

Mesaj gönderen swat » 12 Haz 2019, 15:55

TSK da S-400 ısrarı kısmı çok ilginç arkadaşlar ABD anti-patinizi anlarım aslında genelininde bir sempatisi yok.

- Ama ABD'nin Irakta ve Suriyede ne yaptığını biliyoruz.
- ABD'nin uzun vadede Türkiyeyi düşman ilan edebileceği bir olasılık olmakla beraber bu sadece tahmin iki ermeni lobisinin yayınladığı harita ABD'nin genel siyaseti değildir.
- Buna Rağmen ABD'nin Orta doğudaki halen en önemli müttefiğiyiz unutayın adamların üsleri ve radarları bizim topraklarımızda.

Bunları unutuyorsunuz?

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 12 Haz 2019, 18:57

swat yazdı:
12 Haz 2019, 15:55
TSK da S-400 ısrarı kısmı çok ilginç arkadaşlar ABD anti-patinizi anlarım aslında genelininde bir sempatisi yok.

- Ama ABD'nin Irakta ve Suriyede ne yaptığını biliyoruz.
- ABD'nin uzun vadede Türkiyeyi düşman ilan edebileceği bir olasılık olmakla beraber bu sadece tahmin iki ermeni lobisinin yayınladığı harita ABD'nin genel siyaseti değildir.
- Buna Rağmen ABD'nin Orta doğudaki halen en önemli müttefiğiyiz unutayın adamların üsleri ve radarları bizim topraklarımızda.

Bunları unutuyorsunuz?
Hocam bu saydıklarımız övünülecek bir şey degil aslında (siz övünüyorsunuz manasında algılamayın) bağımsızlığımızdan ödün veriyoruz.
Karşılığında abd btö ile oynaşıyor.

Ama tabi birçok konuda kendi suçumuz.

Abd ne kadar müsade edersek o kadar tecavüz eder.

Artık bu saçma sapan başkanlık sistemi ile o kadar tecavüze uğrayan bir hale geldikki kendisinin yanında yandaşlarınada bize tecavüz ettiriyor.

Yettimi?

Yoo bizim namus o kadar ayak altına alındı ki btö şu an Suriye de bizim topraklarımızı işgal ediyor, bizim abd nin himayesinde.

Neyse bunlar konu dışı
“Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!”
Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
witch_king
Üye

Mesaj gönderen witch_king » 12 Haz 2019, 19:45

Antares yazdı:
12 Haz 2019, 15:20
Şu aralar Siper ve Hisar-U dan güzel haberler gelse keşke.
Hisar-A ve Hisar-O, Sayın İsmail Demir' in dediği gibi 2021 ve 2022 yılında aktif olacaklar. (Kaynak : Aşağıdaki röportaj)
Tamam klasman farkı çok büyük S-400 ile ama işin ilginç yanı 2 sene bekleyip ((bunca yıldır bekliyoruz HSS için) (HSS işini yine F-16 lara bıraksaydık)) kendi sistemlerimizi kullansaydık olmaz mıydı?

Amcam kağan ile doğuda Yeşil Nehir, Şantung ovasına kadar ordu sevk ettik. Batıda Demir Kapıya kadar ordu sevk ettik. Kögmeni aşarak Kırgız ülkesine kadar ordu sevk ettik. Yekûn olarak yirmi beş defa ordu sevk ettik, on üç defa savaştık. İlliyi ilsizleştirdik, kağanlıyı kağansızlaştırdık. Dizliye diz çöktürdük, başlıya baş eğdirdik.

Bilge Kağan Yazıtından

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 12 Haz 2019, 22:35

witch_king yazdı:
12 Haz 2019, 19:45
Hisar-A ve Hisar-O, Sayın İsmail Demir' in dediği gibi 2021 ve 2022 yılında aktif olacaklar. (Kaynak : Aşağıdaki röportaj)
Tamam klasman farkı çok büyük S-400 ile ama işin ilginç yanı 2 sene bekleyip ((bunca yıldır bekliyoruz HSS için) (HSS işini yine F-16 lara bıraksaydık)) kendi sistemlerimizi kullansaydık olmaz mıydı?

Kac yildir bunu yaziyorum hocam, artik yazmaktan gina geldi bana. Ayni konusmada Ismail Demir SIPER projesinin 2023 gibi ortaya cikacagindan bahsediyor. Evet bence mumkun 100-120km menzili bir fuze gelistirilebilirse, SIPER projesi 2023 gibi ilk prototipleri ortaya cikabilir. 4-5 sene diyelim. 30 yil uzun menzilli sistemi olmamis bir ulke, herhalde 4-5 sene daha SIPER projesini bekler. NATO sistemleri ulkemizde bulunuyor, bir kac sene daha kalirlar. Olmadi Fransa veya Italya'dan 2-3 batarya SAMP-T kiralayabilirdik 4-5 seneligine.

TBM (Taktik balistik fuze) veya SRBM/MRBM (Kisa/Orta menzili balistik fuze) onleme konusu ise Turkiye'nin tek basina ustesinden gelemeyecegi maliyet ve teknolojileri gerektiren uzun soluklu konu oldugundan, Fransiz, Italyan ve belki Ingilizlerinde katilacagi EUROSAM ile ortaklik uygun ve mantikli bir yaklasim olur. Ama bunlar aklin ve mantigin soyledigi seyler, ulkemizde devlet aklinin ve ulke cikarina dayali tedarik stratejilerinin buzdolabina konali cok oldugundan kendi bindigimiz dali kesmeyi seviyoruz. Sadece sunu soyleyeyim S400 almanin alternatif maliyeti (almamaya gore) ciddi boyutlara ulasacak. Son pismanlik fayda etmeyecek artik.

Kullanıcı avatarı
musti
Süvariler

Mesaj gönderen musti » 14 Haz 2019, 00:22

Hemen hemen kafamdaki düşünceleri yazıya dökmüş. İnci sözlük denen çöplüğün kurucusuydu bu şahıs ama bu sefer hedefi 12 den vurmuş.

Özellikle şu 2. kısım

kocatepe
Üye

Mesaj gönderen kocatepe » 14 Haz 2019, 01:59

Kafayı yemek üzereyim. Hayatında gördüğü en teknolojik alet televizyon olan adam F35i kötülüyor, S400'ü övüyor. Sonrasında olabilecekler hakkında en ufak bir fikri bile yok. Adama gerçekleri anlatmaya çalışınca da seni fetöcülükle, pkklı olmakla ve amerikan ajanı olmakla suçluyor. Durum artık ekonomik ve stratejik durumu çoktan aştı; tamamen sosyolojik bir durum oldu. 2 sene önce Rusyaya söven afsm şimdi Rusya'yı övüyor.... Ülkenin en büyük beka sorunu olan mülteci sorununu es geçiyor, S400 le dünyayı ele geçireceğini sanıyor. Ben artık pes ediyorum; ve susuyorum. Allah bizim belamızı vermiş zaten, ne Amerikalıya ne bölücü terör örgüt ya ne de başka bir düşmana ihtiyacımız var. Atatürk en büyük savaş cehaletle olan savaştır demiş ya; kaybettik o savaşı biz....

leto
Süvariler

Mesaj gönderen leto » 14 Haz 2019, 05:36

Gelecek yaptırımlar sonucu savunma sanayimizin meyveleri daha olgunlaşmadan, fırtına yemiş gibi ziyan olacak korkarım. Üstelik kendi çözümlerimizi üretme yolunda ilerlerken. Bir şey alıp pek çok şeyden olacağız. Ortada plan program da yok. Devlet denen organizasyon böyle mi çalışır? Bu işi bu şekilde herhangi biri yapabilirdi zaten. Bu konu yıllardır gündemde. Geliştirmekte olduğun sistemlerle ilgili eksikliklerin varsa pekala şimdiye kadar kapatabilirdin eksikliklerini. Üniversiteler, sanlar çözemez miydi neyse bu bizi buna muhtaç bırakan şey? İçeriden çözüm bulamıyorsan yüksek lisans öğrencilerini o alanda yurtdışı üniversitelerde eğitim görmeye teşvik edebilirdin. Hatta yabancı savunma firmalarına sokmaya çalışabilirdin ve daha neler neler... Ne bileyim? Devlet olan böyle çözer işlerini.
Askere düşmanlık, düşmana askerliktir.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 15 Haz 2019, 12:08

''Kaynak'' olması bakımından Sohbet bölümünde paylaştığım iletiyi bu başlıkta da paylaşıyorum.

Radar menzilleri öyle harita üzerine çember çizme ile ifade edilemez. Güzel bir bilgi paylaşmak istiyorum.

Resim

Son dönemde bir çok harita çıkmaya başladı. Bu haritalar malumunuz sayın Cumhurbaşkanı tarafından alınacak değil alındı denen S400 sisteminin radar tespit ve angaje haritalarıydı ve genelde 91N6 Bigbird radarının 600 Km lik tespit ve 40N6 füzesinin 400 Km lik angaje dairesi şeklinde oldu fakat gerçek bu şekilde toz pembe olmuyor. Radarın tipi, yapısı, göndermeç gücü, almaç kazancı, yani kısaca ne teknolojide olduğundan tamamen bağımsız bir de diğer etkenler var.

En önemlisi topoğrafik radar kapsama diyagramı. Bu tamamen radarımızı yerlestireceginiz coğrafi alan ile ilgilidir. Radar sinyalleri tıpkı bir lazer gibi LOS(line of sight) çalıştığı için etrafındaki dağ tepe yada engelin türü ne olursa olsun engel arkasını göremez. Bu konuda uzman personel mevzi seçiminde ilk topografik radar kapsama haritası ile işe başlar ve elimizde aşağı yukarı şu şekilde bir harita çıkar.

Resim

Kısaca açıklamak gerekirse mavi renk 20.000ft ve üstü hedefleri kırmızı 15.000ft. turuncu 12.000ft. sarı 7.000ft. yeşil 0ft. (örn.) yani hedef sürekli 5000ft altı uçuyor ise anca yeşil bölgede farkedilir. Bu yüzden SEAD DEAD görevleri için artık yüksek hızdan ziyade çok alçak irtifa ile uçan seyir füzeleri geliştirilmiştir.

Dünya eğimi: Bildiğimiz üzere dunya bir elips şeklindedir ve bu sebeple elinizde LOS ile çalışan ne olursa olsun görüş mesafeniz kendi yüksekliğinize bağlı olarak değişir

Resim

Basit bir formülü vardır ve bu formül ile radarınız kaç m yüksekte iken kaç metre irtifadaki hedefi görebileceğiniz hesaplanır.

Resim

Meteoroloji: Basit gibi görünen ama aslında radarlara çok etki eden hava olayları olabilir. Yüksek orajlı hava ve yüklü bulutlar (nimbus) elektronlara daha doğrusu elektromanyetik radyasyona geçiş izni vermeyebilir ve radarınızın görüşü bazen dramatik şekilde kapanır. Burada radarın frekansı önemli bir etkendir. Frekans arttıkça EMR artacağı için genelde meteoroloji radarları düşük band olurlar. Günün hangi saatinde olduğunuz ve hava sıcaklığı bile aslında önemli bir etkendir.

Resim

Çevresel faktörler: Cluster ve spillover olarak anılan istenmeyen yansıma veya gürültü üreten yapılardır. Radara çok yakın tren hattı, anten direkleri gibi metal cisimler hatta otobanlar bile almaç ve yardımcı antenler açısından sorun teşkil eder. Gürültü üreten faktörler ise elektromanyetik dalga üreten her şeydir. Mesela çok yakında çalışan bir elektrik motoru bile radar almacında istenmeyen gürültüye sebebiyet verebilir. İşte bu sebeple AEW uçaklarından alınan bilgi ve ağ merkezli harp HSS için çok önem arz eder.

Alıntı: @R7_Mdog
Resim

Kullanıcı avatarı
MrExelance
Üye

Mesaj gönderen MrExelance » 15 Haz 2019, 23:00

leto yazdı:
14 Haz 2019, 05:36
Gelecek yaptırımlar sonucu savunma sanayimizin meyveleri daha olgunlaşmadan, fırtına yemiş gibi ziyan olacak korkarım. Üstelik kendi çözümlerimizi üretme yolunda ilerlerken. Bir şey alıp pek çok şeyden olacağız. Ortada plan program da yok. Devlet denen organizasyon böyle mi çalışır? Bu işi bu şekilde herhangi biri yapabilirdi zaten. Bu konu yıllardır gündemde. Geliştirmekte olduğun sistemlerle ilgili eksikliklerin varsa pekala şimdiye kadar kapatabilirdin eksikliklerini. Üniversiteler, sanlar çözemez miydi neyse bu bizi buna muhtaç bırakan şey? İçeriden çözüm bulamıyorsan yüksek lisans öğrencilerini o alanda yurtdışı üniversitelerde eğitim görmeye teşvik edebilirdin. Hatta yabancı savunma firmalarına sokmaya çalışabilirdin ve daha neler neler... Ne bileyim? Devlet olan böyle çözer işlerini.
Leto hocam devlet dediğiniz şeylerde diplomat olur müsteşar olur siyasiler değil devlet adamı olurda bizde cumhurbaşkanı danışmanı mariam kavakçı diye bi tip.Şimdi bu kız ülkeye nasıl bi danışmanlık verebilir görüyoruz.Yahu şu forumdan herhangi bir kişi bile 10 kat iyi danışmanlık yapar.
Koskoca Türkiye Cumhuriyeti snapchat kızı instagram kızı gibi ülkelere trip atıyor.

bitliprens
Süvariler

Mesaj gönderen bitliprens » 16 Haz 2019, 15:41

bitliprens
Süvariler

Mesaj gönderen bitliprens » 16 Haz 2019, 15:48

Kullanıcı avatarı
ugrgdr
Süvariler

Mesaj gönderen ugrgdr » 16 Haz 2019, 17:11

bitliprens yazdı:
16 Haz 2019, 15:48
Kabul etmeyecektir. İngilizler ve Yunanlılar başta olmak üzere hır çıkartacaklardır.

emrebenn
Süvariler

Mesaj gönderen emrebenn » 16 Haz 2019, 17:16

Bu kadar saçma öneriyi kim ciddiye alir.En iyisi azerbaycana hibe edip nahcivana konuşlandirmak.Abd ile el altindan kabul ettirip bunu yapmak lazim.
Resim

Kullanıcı avatarı
Damascus_Steel
Üye

Mesaj gönderen Damascus_Steel » 16 Haz 2019, 22:04

bitliprens yazdı:
16 Haz 2019, 15:48
Bay sarışın Kıbrıs alternatifini yemez ama Azerbaycan belki. Olan yine devletin prestijine oluyor.
Barışta oğullar babalarını, savaşta babalar oğullarını gömer.
Croesus

qtq
Süvariler

Mesaj gönderen qtq » 17 Haz 2019, 08:01

Akdeniz yavaştan kaynamaya başlamışken çok mantıklı bir hareket. Trump füzelere ek denizaltı da ekleyelim diyecektir.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 17 Haz 2019, 23:04

PAC 3 üzerinde görülen gövde üzerinde olan hit to kill özelliğini kazandıran motor sistemi , düşük hava yoğunluğu ortamında füzenin burnunu hedefe yönlendiriyor. Benzer bir özellik S400 de de var mı? S400 ilk ateşlendiğinde , tüpten çıkınca burnunu belli yöne çeviren sistem PAC3 deki ile bununla aynı işi yapıyor mudur?

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 17 Haz 2019, 23:35

Sanırım S400 füzelerinde de PIF-PAF yani divert and attitude control system (DACS) sistemi vardı.

Resim

Resim

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 18 Haz 2019, 00:13

Resimdekiler 9M96E2 ve 9M96E füzeleri. S400 ailesinin sanırım son üyeleri olması gerekli. Bu füzeler diğer füzelerin aksine S300'lerde yok sadece S400 için. 40 ve 120 km menzilleri var. Tabi bunlarda hit-to-kill ile çalışmıyor, her ikisinde de patlayıcı başlık var. 30 km'de balistik füze vuran arkadaşlar bunlar olduğu iddia ediliyor ama henüz bir kanıt yok.