Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi İhalesi

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
karli
Süvariler

Re: Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi İhalesi

Mesaj gönderen karli » 03 Haz 2020, 19:36

İstiklalFM yazdı:
03 Haz 2020, 17:54
S-400 , Buk ve Pantsir konseptinde ne kadar güvenilir bir ağ yapısı var ki acaba? Ya da ağa bağlıyken de Pantsir'in CLOS prensibi ne kadar daha güvenilir çalışıyor? Rusların genel mimarileri o kadar da modern değil...
SA-22 günümüz ihtiyaçlarını karşılayan bir HSS değil.
Aynen,
Kara konuşlu radarlar, suüstü platformlar, ve erken uyarı uçakları tarafından müşterek oluşur zaten hava haritası. Sonra Savunma sistemleri buna dahil olur. Ruslarda maalesef böyle bir güçlü yapılanma yok. S400 radarı, ve ona bağlanan diğer silah sistemlerine sahipler. Etkili bir çatı mimari oluşturmuş değiller.

Sahip oldukları coğrafyadanda kaynaklanabilir. Ama genel olarak Ruslar ın güçlü radarları var, yalnız elektronik kaabiliyetleri bizim kadar değilse şaşırmam ki değilde.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 04 Haz 2020, 00:31

https://gazetemanifesto.com/2020/rusyad ... 0KfHGSrsNx

Ruslar lafı çakmış. Malı size verdik ne yaparsanız yapın demiş

Kullanıcı avatarı
SIYAH-SANCAK-74
Üye

Mesaj gönderen SIYAH-SANCAK-74 » 04 Haz 2020, 01:04

Ben karli arkadisimiz`in yazdiklari`na katiliyorum. S 400 `ler Amerikalilar`a tepki ( patriot satmamalarindan ) Ruslara`da mahcubiyette`den ( ucak dusurulmesi, elcinin oldurulmesi , 15 temmuz darbe girisimi vb... ) nedenlerden dolayi alinmis oldugunu ama bu S 400`un kotu bi HSS`temi oldugu anlamina gelmez.
Rus HSS`leri Suriye`de SIHA larimiz tarafin`dan durulmalar`inin en buyuk sebebi elimizdeki KORAL sistemlerimizdir. resmen Rus radarlarini kor etdiler.
S 400`ler gerek Yunanistan vede gerek ise ISRAIL karsisinda`ki caydirici en buyuk kozlarimizdir. ilave S 400 siparisi verilmelimidir? her nekadar uzun menzilli HSS sitemin`e ihtiyacimiz olsa`da ( acil ihtiyac dogmadik`ca ) siparis verilmemelidir. bu nun yerine Hisar U ` ya parya tirlmasini tercih ederim. cunku son aciklamalarda Hisar U`nun prototip`i 2022 seri uretiminin`de 2023`de gercelestirilmesine karar verildi.
Burdaki S 400 karsitlarinin cogunun F 35 almamiza engel olmasin`dan kaynaklandigini dusunuyorum . ben sahsen F 35 lerin iyi ucaklar olmadiklarinin ( bence ucan tabutlar olma yolundalar. ) bir cok kusurlu parcalari ( 870`den fazla ) olduklarini okuduklarim`dan biliyorum.

https://www.haber7.com/dunya/haber/2860 ... lat-hatasi

Uzun lafin kisasi bu alanlara yapilacak olan yatirimlarimizin elimizdeki kendi projelerimize yonlendirilmaleri daha bir uygun olacaktir diye dusunuyorum, naciz fikrimce ve biraz daha sabir etmemiz gerekiyor diye dusunuyorum. saygilar.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 04 Haz 2020, 09:08

Sn. @SIYAH-SANCAK-74 Haber7' nin neden yasaklı kaynak olduğunu bir kez daha dile getirmiş oldunuz. Yeni ve daha öncekilere benzemeyen bir görev amacı ile yapıldı. Okadar kusur kadı kızı hesabı olur ve düzeltilir Bu sebep ile biz ilk siparişi lLRIP 9 (Low Rate Initial Production / Başlangıç Seviyesi Düşük Yoğunluklu Üretim) ile ki bu üretim paketinde 42 adet F-35A, 13 adet F-35B ve iki adet de F-35C üretilecek platformlar arasından alımına karar vermiştik. Ama bunların hepsi forumda mevcut. Biraz gerilere bakmak gerek.
"ASIL ÖNEMLİ OLAN VE MEMLEKETİ TEMELİNDEN YIKAN, HALKINI ESİR EDEN, İÇERİDEKİ CEPHENİN SUSKUNLUĞUDUR.''

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 04 Haz 2020, 11:00

SIYAH-SANCAK-74 yazdı:
04 Haz 2020, 01:04
Ben karli arkadisimiz`in yazdiklari`na katiliyorum. S 400 `ler Amerikalilar`a tepki ( patriot satmamalarindan ) Ruslara`da mahcubiyette`den ( ucak dusurulmesi, elcinin oldurulmesi , 15 temmuz darbe girisimi vb... ) nedenlerden dolayi alinmis oldugunu ama bu S 400`un kotu bi HSS`temi oldugu anlamina gelmez.
Rus HSS`leri Suriye`de SIHA larimiz tarafin`dan durulmalar`inin en buyuk sebebi elimizdeki KORAL sistemlerimizdir. resmen Rus radarlarini kor etdiler.
S 400`ler gerek Yunanistan vede gerek ise ISRAIL karsisinda`ki caydirici en buyuk kozlarimizdir. ilave S 400 siparisi verilmelimidir? her nekadar uzun menzilli HSS sitemin`e ihtiyacimiz olsa`da ( acil ihtiyac dogmadik`ca ) siparis verilmemelidir. bu nun yerine Hisar U ` ya parya tirlmasini tercih ederim. cunku son aciklamalarda Hisar U`nun prototip`i 2022 seri uretiminin`de 2023`de gercelestirilmesine karar verildi.
Burdaki S 400 karsitlarinin cogunun F 35 almamiza engel olmasin`dan kaynaklandigini dusunuyorum . ben sahsen F 35 lerin iyi ucaklar olmadiklarinin ( bence ucan tabutlar olma yolundalar. ) bir cok kusurlu parcalari ( 870`den fazla ) olduklarini okuduklarim`dan biliyorum.

Uzun lafin kisasi bu alanlara yapilacak olan yatirimlarimizin elimizdeki kendi projelerimize yonlendirilmaleri daha bir uygun olacaktir diye dusunuyorum, naciz fikrimce ve biraz daha sabir etmemiz gerekiyor diye dusunuyorum. saygilar.
Kılavuzunuz karga...
Resim
panem et circenses
Dev aynasındaki cüceler, ayna kırılınca tarihin çöplüğüne gömülürler.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 04 Haz 2020, 12:06

SIYAH-SANCAK-74 yazdı:

Güzel insan,
Biraz yanlış anlamışsınız yahut değerlendirmişsiniz. F35 gerçekten harika bir uçak, ve harbe hazır hale gelmiş durumda. Farkındalık kaabiliyeti, ve operasyonel yetenekleri çok üstün. Veri paylaşım yetenekleri ile gerçekten yeni operasyonel taktikler imkanı sunmakta. Benim ABD ilişkileri nedenliyle gelecekte yaşanacak sıkıntılardan dolayı, bu uçağa sıcak bakmamam farklı bir konu. Ama uçak harika. Ve tekrar yazayım alternatifi olmayan uçak.

S400 e gelince sağlam, tehlikeli bir sistem. Rus kuvvetlerinin elinde ciddi bir tehdit, ve çok can yakacak bir sistem. Ancak bizim elimizde handikapları olacak yönleri var, onuda İdlib te Pantsir ler ile gördük. Türkiye nin S400 alımı muhtemeldirki, olası bir tehdit yada eksen değişikliğine karşı, veyahut politik yada siyasi bir amaç için alınmıştır. Bu amaca ulaşılırsa başka bir ülkeye devrolur, başka bir üsse gidebilir, yada satılabilir. Yok eğer olmazsa, ilave siparişleri görebiliriz.

Kullanıcı avatarı
kadim_mecal
Üye

Mesaj gönderen kadim_mecal » 04 Haz 2020, 13:57

Şimdi oldu ki abd Türkiye'ye f-35 i geri verme kararı aldı diyelim! Ne olur biliyor musunuz, yukarıda linki verilen haber sitesi tarafından f-35 dünyanın en iyi avcı, en iyi casus ve radara hiç yakalanmayan hatta rusların bile çekinip çok korktuğu tırstığı bir uçak ilan edilir.
En son kadim_mecal tarafından 04 Haz 2020, 14:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Orta Dünya sevdalısı
----------------------------------------------------

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 04 Haz 2020, 14:20

İstiklalFM yazdı:
03 Haz 2020, 17:54
S-400 , Buk ve Pantsir konseptinde ne kadar güvenilir bir ağ yapısı var ki acaba? Ya da ağa bağlıyken de Pantsir'in CLOS prensibi ne kadar daha güvenilir çalışıyor? Rusların genel mimarileri o kadar da modern değil...
SA-22 günümüz ihtiyaçlarını karşılayan bir HSS değil.
Üstadım, Hakan Kılıç üstadın bahsettiği gibi Aramco saldırısı havadan ve karadan birbirine entegre olduğu söylenen sistemlerde dahi zafiyet olduğu açıktır. Etken faktörün çokluğu zafiyeti getirmiştir. Bunun yanında Suriye' de ki iha saldırısı ve sonrasında Rus kuvvetlerinin katmanlı ve entegre hss uygulaması ile benzer saldırıların önüne şu an için geçmiştir. Mutabık olduğumuz sa-22,' nin close performansının savaş durumunda verebileceği refleksdir diye düşünüyorum. Bunu canlı görebilme imkanımız olmadı ama lokal olarak buk ve s300-400 ile en azından Suriye' de havalimanı korumasında entegre alışıp önleme yapabiliyor.
HSS sistemlerinde değişen faktör eh, kurmay düşünce ile şekilenen planlar, siha ve cruise füzelerinin daha hızlı gelişerek arayı açması kişisel görüşüm.
"ASIL ÖNEMLİ OLAN VE MEMLEKETİ TEMELİNDEN YIKAN, HALKINI ESİR EDEN, İÇERİDEKİ CEPHENİN SUSKUNLUĞUDUR.''

Kullanıcı avatarı
Wolverine
Akıncılar

Mesaj gönderen Wolverine » 04 Haz 2020, 15:01

SIYAH-SANCAK-74 yazdı:

Sayın Siyahsancak 74.
S400 belki ruslar için iyi bir sistemdir ama bizim için tek kelime ile çöp. Çünkü ağ harbine entegre edemiyorsun, diğer radarlarımızla veri alışverişi yapamıyor, en büyük eksiği de erken uyarı uçaklarımızla veri alışverişi yapamıyor bu ölümcül bir eksiklik. Üstelik radarı güçlü olabilir ama pesa radarı olduğu için elektronik karıştırmaya karşı aesa radarından çok daha zayıf. Ruslar bile kendi s400 sistemlerinde radarları aesa radara çeviriyor.

İkincisi, F35 e uçan tabut diyen bu uçaklar hakkında hiçbir bilgisi olmayan kişidir. En basitinden İsrail kendi F35 leri ile hem Irak hem de İran içlerine kadar radarlara yakalanmadan gidebiliyor. E uçak daha ne yapsın?

Birde elimizdeki anadolu gemimizin üstüne ne koyabileceğiz? Tüm planlar F35B üzerineydi. Hatta geminin pisti bile F35B'ye göre dizayn edilmişti. Şimdi kaldık açıkta.

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 04 Haz 2020, 15:10

Rus Moskova’yı nasıl koruyor peki ? Ağ destekli harp yok , teknoloji veya doktrinleri eski ? Bilgisi olan ...

madmax12
Süvariler

Mesaj gönderen madmax12 » 04 Haz 2020, 15:22

Muhtemelen moskova'ya ulaşmadan ileri hatlarda hedefi yakalamaya yönelik bir yapılanma gibi. Düz coğrafya'da çok yönlü, değişik açıdan hedefleri yakalayabilecekleri şekilde sahada konuşlu yüzlerce batarya s300 s400. Diğer kör bölgelerde tor buk pantsir vs ile bağımsız olarak nokta savunması. Bu durum ağ merkezli veya birbirine entegre katmanlı hava savunma anlayışına alternatif olabilir rus coğrafyası için. Zaten s300, s400'de ki füze çeşitliliği ile değişik irtifalarda ve değişik türden hedeflere angaje olabiliyorlar.
trmilitary.org

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 04 Haz 2020, 15:34

goldenwings yazdı:
04 Haz 2020, 15:10
Rus Moskova’yı nasıl koruyor peki ? Ağ destekli harp yok , teknoloji veya doktrinleri eski ? Bilgisi olan ...
S400/S300/PMU2 yerleşkeleri var internette oradan bakabilirsiniz. Ruslar daha çok batı bölgeleri, ve Kuzey bölgeleri kapatmakta. Tüm coğrafya üzerinde zor, yapamazlar.
Birde Link16 gibi bir veri aktarım kabiliyeti var Nato nun elinde. Aynı zamanda bunları gerçek zamanlı olarak işleme kabiliyeti ve bunlarıda bir hava resminde gösterebilme yeteneği. Bunlar bariz üstünlükler. Ruslar bu anlamda bir mimariye sahip değiller. Yoksa S400 ler arası ve S300 ler yahut diğer sistemler arası iletişim var, belli seviyede radar ağınada sahipler. Ancak bu bahsttiğim otomasyon kaabiliyetleri, radar ağındaki MİMARİ de kısıtlı.

foundry_man
Üye

Mesaj gönderen foundry_man » 04 Haz 2020, 16:47

goldenwings yazdı:
04 Haz 2020, 15:10
çok detaya girmeyeceğim ancak Mathias Rust adında bir genç komunist sscb zamanlarında finlandiya dan havalanarak moskova'ya cesna 172 tipi uçakla kimsenin ruhu bile duymadan kızıl meydana inmişti.
ruslar kabiliyetlerinin çok üzerinde poz kesiyorlar ancak akıllı bir hamle ile karizmaları hemencecik çiziliyor, dün mathias yaptı bugün bizim sihalar.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 04 Haz 2020, 17:28

okeanos yazdı:
04 Haz 2020, 14:20
Üstadım, Hakan Kılıç üstadın bahsettiği gibi Aramco saldırısı havadan ve karadan birbirine entegre olduğu söylenen sistemlerde dahi zafiyet olduğu açıktır. Etken faktörün çokluğu zafiyeti getirmiştir. Bunun yanında Suriye' de ki iha saldırısı ve sonrasında Rus kuvvetlerinin katmanlı ve entegre hss uygulaması ile benzer saldırıların önüne şu an için geçmiştir. Mutabık olduğumuz sa-22,' nin close performansının savaş durumunda verebileceği refleksdir diye düşünüyorum. Bunu canlı görebilme imkanımız olmadı ama lokal olarak buk ve s300-400 ile en azından Suriye' de havalimanı korumasında entegre alışıp önleme yapabiliyor.
HSS sistemlerinde değişen faktör eh, kurmay düşünce ile şekilenen planlar, siha ve cruise füzelerinin daha hızlı gelişerek arayı açması kişisel görüşüm.
Aramco saldırısında hatanın ne olduğu belli mi?
Rusların Suriye'deki katmanlı ve entegre olarak bağlı Pantsir'lerini niye güncellemek istiyorlar o zaman? Daha kendi müttefiki ile ortak hava resmi icra edemiyor. Genel olarak bu adamların mimarileri eski ve eskimeye devam ediyor. Belki S-500 ile ağ konusunda birşeyleri çözerler. Hava savunma ile ilgili genel olarak ezberler konuşuluyor. Hakan Kılıç kopyaladığı makaleler üzerinden konuşuyor. Kendisi ne kadar inceliyor orası meçhul. Hem Aramco saldırısı ile TB2'nin Pantsir avları farklı. Ki Rejimin elinde de komuta kontrol olarak S-300, Pantsir ve BUK'u ortak komuta eden sistem var idi.
Resim

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 04 Haz 2020, 18:47

İstiklalFM yazdı:
04 Haz 2020, 17:28
Rusların Suriye'deki katmanlı ve entegre olarak bağlı Pantsir'lerini niye güncellemek istiyorlar o zaman? Daha kendi müttefiki ile ortak hava resmi icra edemiyor. Genel olarak bu adamların mimarileri eski ve eskimeye devam ediyor. Belki S-500 ile ağ konusunda birşeyleri çözerler. Hava savunma ile ilgili genel olarak ezberler konuşuluyor. Hakan Kılıç kopyaladığı makaleler üzerinden konuşuyor. Kendisi ne kadar inceliyor orası meçhul. Hem Aramco saldırısı ile TB2'nin Pantsir avları farklı. Ki Rejimin elinde de komuta kontrol olarak S-300, Pantsir ve BUK'u ortak komuta eden sistem var idi.
Şahsi fikrim S500 mimaride çok büyük bir çarpan getirmeyecek. Aksine kendine çalışacak. Balistik önleme maksatllı olarak S400 ün füzelerine erişim kapatistesi olacak. Ama tersinden S400 ün onun radar verilerine erişim kabiliyeti olacakmı emin değilim.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 04 Haz 2020, 23:05

anafor2014 yazdı:
04 Haz 2020, 00:31
https://gazetemanifesto.com/2020/rusyad ... 0KfHGSrsNx

Ruslar lafı çakmış. Malı size verdik ne yaparsanız yapın demiş
Laf icabi diyor. Hadi biz bu sistemi 3. bir ulkeye satacagim diyelim, Rusya'nin ilk resmi aciklamasi "bizden izinsiz satamazsiniz, yaptigimiz anlasmalara uymak zorundasiniz" diyeceklerini forumdaki herkese hatirlatirim. Hic bir silah saticisi ulke satis yaparken, ben sattim sen ne yaparsan yap demez, Turkiye dahil.

Bazen cok sacma sapan seylere takiliyoruz. Millet cikmis grafiklerle S400 ve Patriot karsilastirmasi yapiyor. Emekli generaller felan S400 ile 600km daire ciziyorlar, 1000km menzilli balistik fuze dusuruyorlar. Dikkat edin, sistemin radarinin maksimum menzili kagit uzerinde 600km ama bu emekli generalimiz ve yanindaki bir kac kisi 1000km menzilli balistik fuzeyi dusurmeyi basariyor. Tiyatro sahnesi gibi, herkes bir oyun sergiliyor sanki. Acaba hic kimse dusunuyor mu, ya bu S400'lerin balistik fuzeyi vurmasi icin ilk once fuzeyi kalkis aninda tespit etmesi ve henuz daha yer yuzune dusmeye baslamadan apogee noktasini belirlemesi, bu esnada onleme amacli tracking yapmaya baslamasi ve fuze henuz apogee noktasindan ayrilmadan hit-kill fuzesi ile bu fuzeyi dusurmesi gerektigini? Hangi entegre radar agini kullanarak S400'ler 1000km uzaklikta ateslenen bir fuzeyi tespit edebilecek? 91N6E Big Bird mi? Daha ilk asamada kendi basina calisacak S400'un 1000km balistik fuze tespit etmesi sorunlu. Hani iddia ettikleri seyler Bora gibi 250-300km menzilli taktik balistik fuzeler olursa, bir tik daha gercekci olur.

Bazen insan bunyesinin bazi ilaclara alerjisi olur. BAzi antibiyotikler ornegin bazi insanlarin kullanmamasi gerekebilir. O antibiyotik kotu oldugundan degil, o insanin bunyesine uygun olmamasindandir. S400 meseleside aynen bu sekilde. Ozellikle hava kuvvetlerinde asagi yukari herseyimiz NATO standartlarina gore altyapisi kurulmus, kullandigimiz sistemlerden, en basit haberlesme cihazlari olan telsiz, IFF, selter, yazilim, radar, kullanilan dil vs. Hava savunma gucumuzun en onemli silahi Baris Kartali AEW ucagini dusunun. Bu ucak yuzlerce km uzaktaki hava ve deniz hedeflerini tespit edebiliyor ama S400'ler ile veri haberlesmesini ancak ve ancak telsiz ile yapabiliyor. Olmasi gereken butun radar ve hava unsurlarini verilink uzerinde haberlesmesidir. Bunyeye uygun olmama boyle seyler iste.

Eger S400'leri full kapasite kullanmak istiyorsak, mevcu radar aglarina ilave Rus yapisi erken uyari radarlarindan olusan bir sistemide kurmamiz gerekiyor ve 2 sistem yerine 5-6 sistemlik bir S400 altyapisi kurarsak ve Ruslarin bize yazilim ve hardware kisitlamasi olmadan sistemlerini sattiklarini varsayarsak, iste o zaman ciddi bir hava savunma semsiyesinden konusabiliriz. Fakat bu dediklerim yapilabilir mi? Hani nerede bizim millilik hedefimiz, yerli radarlar, Siper sistemi vs? Bu haliyle S400 kendine tahsis edilen 200-250km menzil bir capta hava sahasini ucaklarina veya diger hava soluyan hedeflere karsi koruyabilir. Tabi alcak irtifa hava savunmasi ayri bir konu.

En uzucu tarafi ise 15-20 yildir F35 tedarigi uzerine planlar yapmis, uzerine sanayi katilimini saglamis, ussunu hazirlamis, pilotlarini gondermis, egitimleri tamamlamis, ilk 4 ucak teslim alinmis ama bir sabah kalkildiginda bu kuvvetin butun gelecek planlari altust oluyor. Buyuk bir sok olmali, bir kirilma olmali kuvvet icin. Kuvvet komutani ne dusundu acaba? Onca emek, para, hazirlik cope gitmek uzere. Savunma sanayi ise ayri bir sok olmustur ama sukredelim ki ABD'de kendi zararini minimize etmek icin mumkun oldugunca Turk sirketleriyle bir sure devam eder, ama uzun vadede siparisleri kendi sirketlerine kaydiracaklardir.

F35 hikayemiz bu sekilde bitmemeliydi. Biz yapmadik, ABD yapti diyebilirsiniz ama bazi kararlari (devlet olarak) alirken, iki kez dusunursunuz. S400 alimini yaparken, henuz bir kac sene once Cin HQ9 sistemini seciminde de ayni hataya dusulmustu. Alinan sistem bir tank, tanksavar vs bir sey olsa, yani hic bir entegrasyon sorunu olmayan bir sistem, diyecegim ki fazla stratejik dusunmeye gerek yok o karari verirken.

Kullanıcı avatarı
SIYAH-SANCAK-74
Üye

Mesaj gönderen SIYAH-SANCAK-74 » 05 Haz 2020, 00:41

Sayin Wolverine oncelik`le ben S 400 lerin herhangi bir hava savunma agina baglanmayayacagini biliyorum. fakat simdiki savunma bakani olan sayin Hulisi Akar bey bu sistemin Hisar U sistemlerinin envantere girmesi ile Turkiyenin kendi savunma agini olusturacagini soyledi. bunun dogrulugunu uzman bir analis olmadigim icin onu sizlere birakiyorum. benim dedigim yalniz basina belli bir bolgeyi koruya bilir kanaatindeyim.

F 35`e gelince ben bu ucaklarin kotu oldugunu soylemiyorum ucagin bu sorunlari ile uzun zaman`dir bogusdugunu bunlarin azalma yerine cogaldigini belirtmek istedim. ve bundan dolayi ucan tabut olma yolunda hizla ilerliyor dedim. bu ucaga para yatirmak yerini TFX`e yatirim yapilmasini tercih ederim ( tabiki bu benim sahsi tercihim ) konuyu dahada uzatmak istemem. saygilar

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 05 Haz 2020, 03:12

SIYAH-SANCAK-74 yazdı:
05 Haz 2020, 00:41
Sayin Wolverine oncelik`le ben S 400 lerin herhangi bir hava savunma agina baglanmayayacagini biliyorum. fakat simdiki savunma bakani olan sayin Hulisi Akar bey bu sistemin Hisar U sistemlerinin envantere girmesi ile Turkiyenin kendi savunma agini olusturacagini soyledi. bunun dogrulugunu uzman bir analis olmadigim icin onu sizlere birakiyorum. benim dedigim yalniz basina belli bir bolgeyi koruya bilir kanaatindeyim.

F 35`e gelince ben bu ucaklarin kotu oldugunu soylemiyorum ucagin bu sorunlari ile uzun zaman`dir bogusdugunu bunlarin azalma yerine cogaldigini belirtmek istedim. ve bundan dolayi ucan tabut olma yolunda hizla ilerliyor dedim. bu ucaga para yatirmak yerini TFX`e yatirim yapilmasini tercih ederim ( tabiki bu benim sahsi tercihim ) konuyu dahada uzatmak istemem. saygilar
Bu yorum bana F16'nin ilk envantere girdigi 1990'lari hatirlatiyor. Soba borusu mu bunlar diyen, attigi bombalar isabet etmiyor diyenler, ve hatta Yunan ucaklarini dost goruyor, savas zamani vuramaz diyen anli sanli gazeteci abilerimiz vardi.

Yil olmus 2020, F35 projesi bir suru zorluklarin uzerinden gecmis (ilk gelistirme asamalarinda cok zor gectigi dogru) ve siparis vermek icin ulkelerin siraya girdigi F35 ucaginin ucan tabut diyoruz. Ucagin uzerindeki teknolojiler hava muharebelerinde paradigma degistirecek cinsten oldugu halde. Lot12-14 uretimi icin 450 ucak siparisi verildi. Hic bir ulke henuz yeterli performans gostermeyecek, ucus guvenligi riskli ucaga milyarlarca dolar vermez.

TR'de bir S400 lobisi turedi, ayni lobi F35'leri tukaka ilan etti. F35 ucan tabut ise, EF2000 veya Rus Su-57 ne peki? Bu ucaklari gelistirmek icin Avrupa ve Rusya az mi calisiyorlar? EF2000 hala yarim yamalak, bir AESA radar koymalari yillar surdu. Ruslarin Su-57'si deseniz ortada ucak yok, 5. nesil dedikleri ucagin, 5. nesil ile alakasi yok. Belki seneye 2-3 tane ucak ya uretilir veya uretilmez. Burada bir tek Cin bence herkesi sasirtarak, gercekten bu isi ogrendiklerini gosteren J20'yi yaptilar. Birde iyi motor yapmayi ogrenilerse havacilikta onleri acik...

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 05 Haz 2020, 09:43

İstiklalFM yazdı:
04 Haz 2020, 17:28
Üstadım zaman ayırdığınız ve cevapladığınız için çok teşekkürle. Yazınız uzun ve okuması keyifliydi. Tekrardan teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
kadim_mecal
Üye

Mesaj gönderen kadim_mecal » 05 Haz 2020, 10:26

robust yazdı:
05 Haz 2020, 03:12
Bu yorum bana F16'nin ilk envantere girdigi 1990'lari hatirlatiyor. Soba borusu mu bunlar diyen, attigi bombalar isabet etmiyor diyenler, ve hatta Yunan ucaklarini dost goruyor, savas zamani vuramaz diyen anli sanli gazeteci abilerimiz vardi.

Yil olmus 2020, F35 projesi bir suru zorluklarin uzerinden gecmis (ilk gelistirme asamalarinda cok zor gectigi dogru) ve siparis vermek icin ulkelerin siraya girdigi F35 ucaginin ucan tabut diyoruz. Ucagin uzerindeki teknolojiler hava muharebelerinde paradigma degistirecek cinsten oldugu halde. Lot12-14 uretimi icin 450 ucak siparisi verildi. Hic bir ulke henuz yeterli performans gostermeyecek, ucus guvenligi riskli ucaga milyarlarca dolar vermez.

TR'de bir S400 lobisi turedi, ayni lobi F35'leri tukaka ilan etti. F35 ucan tabut ise, EF2000 veya Rus Su-57 ne peki? Bu ucaklari gelistirmek icin Avrupa ve Rusya az mi calisiyorlar? EF2000 hala yarim yamalak, bir AESA radar koymalari yillar surdu. Ruslarin Su-57'si deseniz ortada ucak yok, 5. nesil dedikleri ucagin, 5. nesil ile alakasi yok. Belki seneye 2-3 tane ucak ya uretilir veya uretilmez. Burada bir tek Cin bence herkesi sasirtarak, gercekten bu isi ogrendiklerini gosteren J20'yi yaptilar. Birde iyi motor yapmayi ogrenilerse havacilikta onleri acik...
Üstat her şeyden önce teknolojisini transfer edecektik, en azından mmu projesi için elimizde bir takım know how olacaktı.Hadi bunları da geçtim egede üstünlük bizde olacaktı.Zaten bu işe en çok sevinenlerden biri de yorgolar olmuştur.Rus radarlarının o uçağı yakaladığını hiç de duymadım ve bu da bizim elimizi oldukça güçlendirecekti.
Neyse bir kaç kere yazdım sanırım, benim umudum hala var bu f-35 ler için, ha belki şimdi olmaz da yarın olabilir.Ama bazı politik manevralar yapılırsa tekrar f-35 gelebilir diye ümit ediyorum.
Orta Dünya sevdalısı
----------------------------------------------------

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 05 Haz 2020, 12:49

kadim_mecal yazdı:
05 Haz 2020, 10:26
Üstat her şeyden önce teknolojisini transfer edecektik, en azından mmu projesi için elimizde bir takım know how olacaktı.Hadi bunları da geçtim egede üstünlük bizde olacaktı.Zaten bu işe en çok sevinenlerden biri de yorgolar olmuştur.Rus radarlarının o uçağı yakaladığını hiç de duymadım ve bu da bizim elimizi oldukça güçlendirecekti.
Neyse bir kaç kere yazdım sanırım, benim umudum hala var bu f-35 ler için, ha belki şimdi olmaz da yarın olabilir.Ama bazı politik manevralar yapılırsa tekrar f-35 gelebilir diye ümit ediyorum.
Teknoloji transferi konusunda geri kalan hepsine katılıyorum.

TEORI
Akıncılar

Mesaj gönderen TEORI » 05 Haz 2020, 17:34

Sayın robust son derece güzel açıklamış. Üstüne bir şey dememe gerek yok. Her bir iletisi makale tadında doyurucu ve anlaşılır. Yılmadan usanmadan yıllardır yazıp çiziyor tek tek anlatmaya çalışıyor. Kendisinde peygamber sabrı var. Eminim.
Resim
Death Star da sıkışıp kalmış stormtrooper

bitliprens
Süvariler

Mesaj gönderen bitliprens » 08 Haz 2020, 11:26

SSB BASKANI Ismail Demir aciklama yapmis.

1-Ikinci S400 sisteminin tedirigi konusunda prensip anlasmamiz var. Teknik detaylari konusuyoruz. Tedarik yapilmasi konusunda bir soru isareti yok.

2- Eurosam ile ortak daha gelismis bir hss gelistirilmesi icin tanimlama calismasi bizim tarafimizda bitmek uzere ozaman kadar ileve SAMP/T satisi teklifleri de degerlendirilmekte.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 08 Haz 2020, 11:42

Nedir bu S-400 inadı? Vallahi anlamıyorum.
koşan hollandalı

Kullanıcı avatarı
Komutan Logar
Süvariler

Mesaj gönderen Komutan Logar » 08 Haz 2020, 13:33

bitliprens yazdı:
08 Haz 2020, 11:26
SSB BASKANI Ismail Demir aciklama yapmis.

1-Ikinci S400 sisteminin tedirigi konusunda prensip anlasmamiz var. Teknik detaylari konusuyoruz. Tedarik yapilmasi konusunda bir soru isareti yok.

2- Eurosam ile ortak daha gelismis bir hss gelistirilmesi icin tanimlama calismasi bizim tarafimizda bitmek uzere ozaman kadar ileve SAMP/T satisi teklifleri de degerlendirilmekte.
Rüzgar nereden eserse oraya doğru dönmeye başladılar iyice.
Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Kullanıcı avatarı
taner82
Üye

Mesaj gönderen taner82 » 08 Haz 2020, 13:39

Keske bastan Eurosam alabilseydik. Bana göre SAMP/T (Eurosam) en iyi cözümdü. Hemde F-35de sorun cikarma bahaneleri olmazdi.
Sen git , hic bizim sistemle alakasi olmayan kiril alfabesi ile calisan S-400 al.
trmilitary.org

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 08 Haz 2020, 14:28

Birileri şemsiyeyi içeride açma gayretinde. Yada blöf yaptığını sanıyor.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 08 Haz 2020, 15:47

UHM, Sirte' yi kuşatma adına büyük sevkiyatlar yaptı. Yığınak fazla ama koruma sağlanamaz ise ani ve istikrarlı bir hava saldırısı olursa çok kayıp yaşar.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 17 Haz 2020, 14:17

Bu arada hararetli S-400 savunucusu emekli general Beyazıt Karataş, şuana kadar ödenen paranın 1.4 milyar doların biraz altında olduğunu, eğer 2. sistem sipariş edilirse 2.5 milyar dolarda kalacağını söyledi youtube üzerinden.

Uzun süredir bir kafa karışıklığı vardı kaç paraya kaç sistem alıyoruz diye.

Yani sonuç şöyle:

1 sistem 2 batarya 1.4 milyar S
2 sistem 4 batarya 2.5 milyar S

Yani ikinci parti opsiyonu söylenmezse zararımız 2.5 milyar dolara ulaşmayabilir. Kriz derinleşmeden Libya Krizi çözülürse oradaki bir üssümüze gönderilip, hem sistem işe yarar tutulur, hem F35 konusunda az zararla işler "kağıdına" uydurulabilir diye umuyorum.
Ey insanoğlunun hapsedilemez mayası,
Tahrip ve tanzim edenlerin yurdu Turan!

paragonx71
Üye

Mesaj gönderen paragonx71 » 20 Haz 2020, 03:03

Samp/T ile envantere katacabileceğimiz Aster-15 ve Aster-30 , S400 soba borularından kat kat daha iyi iş görebilirdi.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 29 Haz 2020, 15:37

Senato tasarısına bir ek yapılmış. Buna göre Türkiye ABD'ye, NATO uyumlu olmayan (=Rus ya da Çin yapımı) sistem almayacağının garantisini verirse eğer, ABD teslim edilmiş olan S-400 sistemini satın alabilecek.
https://twitter.com/orko_8/status/12775 ... 34624?s=20
Resim

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 29 Haz 2020, 15:42

:lol: Hadi yırttık. Bu saatten sonra F35 programına dönmek kadar gerçekçi?
Resim
panem et circenses
Dev aynasındaki cüceler, ayna kırılınca tarihin çöplüğüne gömülürler.

Kullanıcı avatarı
Wolverine
Akıncılar

Mesaj gönderen Wolverine » 29 Haz 2020, 16:10

Ne s400 ne de patriot önemli asıl önemli olan F35 ler. Eğer uçaklarımızı geri verip programa tekrar dahil olacaksak teklifi hemen kabul edelim.

hiasa89
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen hiasa89 » 29 Haz 2020, 16:19

İstiklalFM yazdı:
29 Haz 2020, 15:37
Senato tasarısına bir ek yapılmış. Buna göre Türkiye ABD'ye, NATO uyumlu olmayan (=Rus ya da Çin yapımı) sistem almayacağının garantisini verirse eğer, ABD teslim edilmiş olan S-400 sistemini satın alabilecek.
https://twitter.com/orko_8/status/12775 ... 34624?s=20
Abd bu sistemi alicak da sonrasi ne olucaktir? Rusya nin tepkisi ne olucak ?
Dertsiz basimiza hep dert aliyoruz.
Life is life ; fight for it !

Kullanıcı avatarı
TUVA
Süvariler

Mesaj gönderen TUVA » 29 Haz 2020, 16:23

Firsat bu firsat. Hukumet yedigi halti temizlemeli..
"Bana yol gösteren, benden olmalı!
Olamaz Türk'e baş, Türk'üm demeyen (diyemeyen)."

Ziya Gökalp

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 29 Haz 2020, 16:34

Biz AND’ye bunu satabilir miyiz ? Rusya ?

Kullanıcı avatarı
witch_king
Üye

Mesaj gönderen witch_king » 29 Haz 2020, 16:50

Benim anladığım;
ABD bize bir daha böyle sistemler alma aldığını da kullanma(fiziki olarak ABD' ye vermeyeceğiz :roll: ), bizde ortaklığa devam edelim diyor doğru mu anlamışım?
Amcam kağan ile doğuda Yeşil Nehir, Şantung ovasına kadar ordu sevk ettik. Batıda Demir Kapıya kadar ordu sevk ettik. Kögmeni aşarak Kırgız ülkesine kadar ordu sevk ettik. Yekûn olarak yirmi beş defa ordu sevk ettik, on üç defa savaştık. İlliyi ilsizleştirdik, kağanlıyı kağansızlaştırdık. Dizliye diz çöktürdük, başlıya baş eğdirdik.

Bilge Kağan Yazıtından

hakatem
Üye

Mesaj gönderen hakatem » 29 Haz 2020, 17:14

witch_king yazdı:
29 Haz 2020, 16:50
Benim anladığım;
ABD bize bir daha böyle sistemler alma aldığını da kullanma(fiziki olarak ABD' ye vermeyeceğiz :roll: ), bizde ortaklığa devam edelim diyor doğru mu anlamışım?
Eğer ki böyleyse, fazla iyi bir anlaşma olur.

Zaten ABD S400 ler için ödeme yapmaz, onun parası karşılığı Patriot verir.
F-35 ler de zaten gelir.

Dediğim gibi olursa, hükümetten beklemeyeceğimiz kadar iyi anlaşma olur.

Haa süper olur o ayrı.

arsan_1111
Üye

Mesaj gönderen arsan_1111 » 29 Haz 2020, 17:15

Hükümet ne yapacak acaba ? Zeytin dalı uzatıyorlar ama hala Kuzey Suriye ve feto olayları ortada.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 29 Haz 2020, 17:23

Sonradan üzülmektense erken sevinmemeyi tercih ederim. Mantığı zorlayan şeylerin bol olduğu yerlerden biridir Türkiye. Diğeri de kuşkusuz ABD. Tasarı aşamasında olduğunu belirtiyor Sn Orko üstadın linki. Sonuç için iki taraflı bekleyip görmek gerekli.

Kullanıcı avatarı
Wolverine
Akıncılar

Mesaj gönderen Wolverine » 29 Haz 2020, 18:16

F35 lerin geleceğinin garantisi yok. F35 ler gelecek ise böyle bir anlaşma yapılır. Abd F35 leri vermemenin nedeni olarak s400 leri öne sürmüştü.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 29 Haz 2020, 19:32

Yanlis alarm. Onerilen tasari komitede kabul edilmemis sanirim.
https://twitter.com/huseyingunayDC/stat ... 2454347777

Galaxy61
Üye

Mesaj gönderen Galaxy61 » 29 Haz 2020, 19:51

Haber doğru olsa bile abdye s400 satmak nedir yahu?
Dunyayi ayağa kaldırıp Rus bombası yediğimizde sesi çıkmayanlar bunu kabul eder mi? İllaki sonucunu tahmin ederler.

İkincisi f35 leri s400 bahanesiyle vermediler de gerçekten tek sebep s400 mu?

Haberi eş gecelim yapılacak en mantıklı şey s400 leri başka ülkelere satip kurtulmak, bunun devamında caatsa tehtidinin bertaraf edilerek kritik projelerimizi baltalamamak olmalı. Böylece f35 parçaları ülkemizde üretilmeye devam eder bolca som-j satılabilir döviz girdisi sağlanır. F35 lerin gelmesi zor gelse bile bence sayı ciddi şekilde azaltılmalı.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 29 Haz 2020, 21:28

ABD, daha önceden de diğer ülkelerin eline geçmesin ve kendi sistemlerinin satışını yapabilmek için Moldova Hava Kuvvetlerine ait mig 29 serisi uçakları satın almıştı. Tasarıda, amendments (değişiklikler) kısmında ilgili madde mevcut fakat önerinin actions (uygulamalar) kısmında bu madde yer almıyor. Benim çıkarımım henüz Red edilmediği yönünde ama uygulamada da değil. Seçenek olarak duruyor.

https://www.flightglobal.com/moldavia-s ... 88.article

Comrade Kalashnikov
Süvariler

Mesaj gönderen Comrade Kalashnikov » 29 Haz 2020, 22:08

Adak adayacagim artik olsun diye...

mohawk
Süvariler

Mesaj gönderen mohawk » 30 Haz 2020, 08:55

Abd'nin böyle birşey yapacağına zerre ihtimal vermiyorum,zaten kurmama-kullanmama sözü versek onu bile kabul edebilirler,he çok mu tedirgin oldular sistemleri toplar İncirliğe falan koyarız gözlerinin önüne adamlar için olur biter bir daha satın almakla uğraşıp ne para verecekler,farz edelim ki böyle bir şeyin ihtimali oluştu moskofun buna ses çıkaracağını zannetmem zira en baştan beri iddia ediyorum bu sistemler kusurlu ve işe yaramaz bir halt vurabileceklerine inanmıyorum bu alım siyasi bir alımdır(blöfmüdür diyetmidir bilemem),ne TSK' nın aklı başında subaylarının bu alımı desteklediğine inanırım ne de Rus'un hava savunmasının bel kemiği bir sistemin birebir çalışan bir versiyonunu bir Nato üyesi ülkeye satacağına inanırım.Arkadaşlar Abd'nin geçmişte Rus menşeli silah sistemi aldığından bahsetmişler ama o olayın çok farklı olduğunu hatırlıyorum Abd İran'ın talip olduğu Mig-29 ları İran'ın eline geçmesin diye daha fazla para da verip almıştı diye hatırlıyorum.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 30 Haz 2020, 09:42

ABD istese bile en mantıklısı s-400 leri Rusa geri vermek ya da Azerbaycan gibi kardeş ülkelere satmak olabilir. ABD ye vermek nedir yahu! Bunu kabul etmeyi siz yakıştırıyor musunuz? Rusya Harika bir roket teknolojisi karşılığında F-35 istese verecek misiniz?

3. dünya ülkesi muamelesi loading.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 30 Haz 2020, 09:54

mohawk yazdı:
30 Haz 2020, 08:55
Abd'nin böyle birşey yapacağına zerre ihtimal vermiyorum,zaten kurmama-kullanmama sözü versek onu bile kabul edebilirler,he çok mu tedirgin oldular sistemleri toplar İncirliğe falan koyarız gözlerinin önüne adamlar için olur biter bir daha satın almakla uğraşıp ne para verecekler,farz edelim ki böyle bir şeyin ihtimali oluştu moskofun buna ses çıkaracağını zannetmem zira en baştan beri iddia ediyorum bu sistemler kusurlu ve işe yaramaz bir halt vurabileceklerine inanmıyorum bu alım siyasi bir alımdır(blöfmüdür diyetmidir bilemem),ne TSK' nın aklı başında subaylarının bu alımı desteklediğine inanırım ne de Rus'un hava savunmasının bel kemiği bir sistemin birebir çalışan bir versiyonunu bir Nato üyesi ülkeye satacağına inanırım.Arkadaşlar Abd'nin geçmişte Rus menşeli silah sistemi aldığından bahsetmişler ama o olayın çok farklı olduğunu hatırlıyorum Abd İran'ın talip olduğu Mig-29 ları İran'ın eline geçmesin diye daha fazla para da verip almıştı diye hatırlıyorum.
İncelerseniz olayın türünün tek örneği olmadığı,

https://www.army-technology.com/news/ne ... s-4345806/
https://www.flightglobal.com/moldavia-s ... 88.article
Sn. Hakan KLIÇ' ın ilgili yorumundan mğsadesi ile alıntı yaparsak;
"Red Flag sahasındaki Rus HSS'lerini ve ta 1960'lardan beri Mig uçuran ABD'nin Aggressorfilosundaki Rus yapımı Mig'leri (bir kaç tane kaçırılan hariç), Ruslar ABD'ye sattı. ABD üçüncü ülkelerden almadı. Birden "Rus gibi boyanmış ABD uçakları" asparagaslarını hatırladım. Tam tersine ABD yasalarında Rusya'yı bilmem ama Çin'den savunma sanayi ürünü almak yasak.

https://twitter.com/hkilichsword/status ... 7235073029

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 30 Haz 2020, 16:26

Ruslarin S400'leri verdik, istediginiz gibi kullanin, istediginiz ulkeye satin dedigini dusunen var mi? Bir kisinin yaptigi isterseniz patates tasiyin cumlesi, uluslararasi iiskilerde ve ozellikle silah sistemleri satislarinda gecerliligi olmayan bir cumle. Kaldi ki surekli yaziyorum, Turkiye'nin aldigi S400'ler hangi versiyon ve hangi parametrelerde? Ilerde iliskilerinin nasil ilerleyecegi bilinmeyen bir NATO ulkesine, S400 gibi kendi HSS sisteminin omurgasini olusturan bir sistemi satarken kendi guvenliklerini dusunuceklerini ve sistemde gerekli degisiklikleri (yazilim/donanim) yaptiklarina pesinen kabul etmemiz gerekiyor.

Keske ABD boyle bir sey yapsa ve Turkiye'nin F35 tedarigi ve sanayi katilimi devam etse ama onerinin destek gormesi bence zor ve bilinen kosullari yaninda, biinmeyen baska kosullarida olabilir. Keske HvKK'nin yillardir yaptigi planlama ve hazirliklar cope gitmeseydi. Once Feto darbesi ve sonrasinda S400 tedarigi nedeniyle envanterine almak icin her turlu hazirligini yaptigi F35'lerden olan kuvvet ciddi kirilma yasadi. Turk Savunma Sanayi ise simdi F35 parca uretim siparisleri kesilmesin diye dua ediyor.

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar

Mesaj gönderen DELKU » 30 Haz 2020, 16:37

Bunu başka yerde de yazdım, şu anki koşullarımızda F-35in henüz gelmemesi hayrımıza olur, merkez bankası döviz rezervi sıfırı tüketmişken ve hammaddeye bile fahiş gümrük vergisi koyup tülbentteki son damlaları kurtarmak için sıktığımıZ bir dönemde ne F-35i , bu işin biraz ötelenmesi hayrımıza olur, kuyruğu da amerika satmadı diyerek dik tutma imkanı doğar.
S400 ü de paketleyip kaldıralım şu an ne kendisine ne de yaratacağı sorunlara hiç ihtiyacımız yok yeterince belaya batmış durumdayız.