Atmaca Gemisavar Füzesi

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
goldenwings
Süvariler
Re: Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen goldenwings » 04 Tem 2020, 20:17

Koyu savunması + Akdeniz + Karadeniz için evet ama asıl Ege de Yorgo kardeş ada arkası hücumbotları ile bekliyor olacak. Hücumbota torpido hücumu zor , Harpoon illa işe yarar ama esas atak Helo harekatı.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 04 Tem 2020, 20:25

Israilin elindeki 32 km menzilli Nlos mühimmat veya muadili milli mühimmat derdimize derman olurdu.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 04 Tem 2020, 21:46

goldenwings yazdı:
04 Tem 2020, 20:17
Koyu savunması + Akdeniz + Karadeniz için evet ama asıl Ege de Yorgo kardeş ada arkası hücumbotları ile bekliyor olacak. Hücumbota torpido hücumu zor , Harpoon illa işe yarar ama esas atak Helo harekatı.
Hücumbotlar için dediğiniz gibi helikopter harekatı ve bence dolanan mühimmatlar, küçük füzeler gerekecek. Bunları batırmaktan ziyade ilk aşamada iş görmez hale getirmek bir çatışma durumunda bize çok şey kazandırır.
koşan hollandalı

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 04 Tem 2020, 22:11

Ak-Tolga yazdı:
04 Tem 2020, 12:27
Resim
Videoda kıyı köşede görülen altı hücreli atıcı-lancher acaba adı geçen Orta menzilli gemi savar füzesine mi ait :roll:
Yüksek ihtimal TRG füzelerinin naval versiyonlarına ait.

Resim

Resim
https://www.savunmasanayist.com/roketsa ... nuyor/amp/

Kullanıcı avatarı
Damascus_Steel
Üye

Mesaj gönderen Damascus_Steel » 04 Tem 2020, 22:49

Test7 yazdı:
04 Tem 2020, 22:11
Yüksek ihtimal TRG füzelerinin naval versiyonlarına ait.

Resim

Resim
https://www.savunmasanayist.com/roketsa ... nuyor/amp/
TRG-300 Kaplan füzesinin deniz platformlarına entegresi için çalışılıyormuş. Sadece kara hedefleri için mi düşünülüyor? Üstadlar hareketli deniz hedefleri için sadece GPS güdüm yeterli midir yoksa GPS güdümün yanında IIR arayıcı başlıkta gerekir mi?
Barışta oğullar babalarını, savaşta babalar oğullarını gömer.
Croesus

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 04 Tem 2020, 23:12

Damascus_Steel yazdı:
04 Tem 2020, 22:49
TRG-300 Kaplan füzesinin deniz platformlarına entegresi için çalışılıyormuş. Sadece kara hedefleri için mi düşünülüyor? Üstadlar hareketli deniz hedefleri için sadece GPS güdüm yeterli midir yoksa GPS güdümün yanında IIR arayıcı başlıkta gerekir mi?
Hareketli hedefler icin INS/GPS gudum yetmez elbette ama IIR sistemi TRG300 tipinde fuzeler icinde oldukca pahali ve teknik olarak zorluklar icerecek bir cozum olur. Gereklide degil bu tip sistemler icin. En olabilecek sey SAL gudum, yani temel gudum sistemi olan INS/GPS'e ilave olarak lazer arayici konularak hareketli hedeflere karsi IHA'larin isaretleyecegi hareketli hedeflere karsi etkili olabilir.

Baslangic icin gemilerimizde TRG-230 veya 300 gibi cok lancerli INS/GPS gudumlu fuze sistemlerinin bulunmasi bile cok onemli bir kabiliyet. Libya kiyilarinda bulunan savas gemilerimizde simdi oyle bir kabiliyet olsa, en azindan 80-100kmlik kiyi seridinde ciddi bir kara saldiri kabiliyeti olur. Hava gucumuzun olmadigi yerde, onemli bir kabiliyet olacaktir. Keza benzer seyler Ege ve Akdeniz'deki olasi gorevlerde Ege adalari veya Kibris icin gemiden karaya nokta vurus kabiliyeti cok onemli kabiliyet. Savas sirasinda cok zaman ani belirecek hedeflere karsi kisa surede (helikopter, IHA, veya Ucak ihtiyaci olmadan) kullanilabilir.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 04 Tem 2020, 23:16

GPS sabit hedefler içindir, hareketli hedefler için hedefi takip eden bir güdüm lazım, tv, lazer, IIR vs
Resim
panem et circenses
Dev aynasındaki cüceler, ayna kırılınca tarihin çöplüğüne gömülürler.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 05 Tem 2020, 16:12

robust yazdı:
04 Tem 2020, 23:12
Hareketli hedefler icin INS/GPS gudum yetmez elbette ama IIR sistemi TRG300 tipinde fuzeler icinde oldukca pahali ve teknik olarak zorluklar icerecek bir cozum olur. Gereklide degil bu tip sistemler icin. En olabilecek sey SAL gudum, yani temel gudum sistemi olan INS/GPS'e ilave olarak lazer arayici konularak hareketli hedeflere karsi IHA'larin isaretleyecegi hareketli hedeflere karsi etkili olabilir.

Baslangic icin gemilerimizde TRG-230 veya 300 gibi cok lancerli INS/GPS gudumlu fuze sistemlerinin bulunmasi bile cok onemli bir kabiliyet. Libya kiyilarinda bulunan savas gemilerimizde simdi oyle bir kabiliyet olsa, en azindan 80-100kmlik kiyi seridinde ciddi bir kara saldiri kabiliyeti olur. Hava gucumuzun olmadigi yerde, onemli bir kabiliyet olacaktir. Keza benzer seyler Ege ve Akdeniz'deki olasi gorevlerde Ege adalari veya Kibris icin gemiden karaya nokta vurus kabiliyeti cok onemli kabiliyet. Savas sirasinda cok zaman ani belirecek hedeflere karsi kisa surede (helikopter, IHA, veya Ucak ihtiyaci olmadan) kullanilabilir.
Güney Koreli LIG Nex1'ın böyle bir çözümü mevcut. 130 mm, GPS+INS+Data link, terminal aşamada IIR güdüm. Biraz pahalı gibi gözükse de Kuzey Kore'nin küçük tekneleri için maliyet etkin bir çözüm gibi duruyor.
https://www.youtube.com/watch?v=bUBCiczi_D0
https://www.navyrecognition.com/index.p ... tacks.html
Resim

Mermi
Üye

Mesaj gönderen Mermi » 05 Tem 2020, 18:39

Kara konuşlu Atmaca Ege, Karadeniz vs tamam da bence en etkili konuşlandırılacak yerlerin başında Kıbrıs geliyor ama harita koyamadım özür dilerim doğuya doğru uç bölge var oradan Güneya bakacak şekilde koyduğumuzda bütün İsrail sahilleri neredeyse Atmaca menzilinde oluyor. Suriye ve Lübnan sahilleri tamamen menzilde yine. Ruslar adım atamaz.

Kullanıcı avatarı
Damascus_Steel
Üye

Mesaj gönderen Damascus_Steel » 05 Tem 2020, 18:44

Sanırım Dipkarpaz burnunu kastediyorsunuz. Suriye ve Lüban için tamam ama İsrail'e menzili yetmez.
Barışta oğullar babalarını, savaşta babalar oğullarını gömer.
Croesus

leto
Süvariler

Mesaj gönderen leto » 05 Tem 2020, 21:54

Arkadaşlar, Atmaca'da Sage'nin üzerinde çalıştığı füze yönelim kontrol teknolojisi(DACS) kullanılacak mı, kullanılabilir mi, kullanılmalı mı? Terminal safhada daha kıvrak bir füze daha iyi olmaz mı?

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 05 Tem 2020, 22:10

leto yazdı:
05 Tem 2020, 21:54
Arkadaşlar, Atmaca'da Sage'nin üzerinde çalıştığı füze yönelim kontrol teknolojisi(DACS) kullanılacak mı, kullanılabilir mi, kullanılmalı mı? Terminal safhada daha kıvrak bir füze daha iyi olmaz mı?
Atmaca, füze yada jet uçağı vurmayacağı için buna gerek yok. Hedefi yüksek süratli bir cisim değil.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 06 Tem 2020, 02:05

Mermi yazdı:
05 Tem 2020, 18:39
Kara konuşlu Atmaca Ege, Karadeniz vs tamam da bence en etkili konuşlandırılacak yerlerin başında Kıbrıs geliyor ama harita koyamadım özür dilerim doğuya doğru uç bölge var oradan Güneya bakacak şekilde koyduğumuzda bütün İsrail sahilleri neredeyse Atmaca menzilinde oluyor. Suriye ve Lübnan sahilleri tamamen menzilde yine. Ruslar adım atamaz.
Bence şu aralar Mısır a dönük olsa daha iyi olur.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 06 Tem 2020, 02:07

_Turkuaz_ yazdı:
05 Tem 2020, 16:12
Güney Koreli LIG Nex1'ın böyle bir çözümü mevcut. 130 mm, GPS+INS+Data link, terminal aşamada IIR güdüm. Biraz pahalı gibi gözükse de Kuzey Kore'nin küçük tekneleri için maliyet etkin bir çözüm gibi duruyor.
https://www.youtube.com/watch?v=bUBCiczi_D0
https://www.navyrecognition.com/index.p ... tacks.html
Bu sistemi biliyorum. Hatta Cirit'e benzer IIR gudumlu bir fuze daha yaptilar gemi ve helikopterlerden at-unut sekilde atilabilecek. Kara icin gelistirilmis TRG-230/300 gudumlu fuzelerinin gemiye yerlestirip INS/GPS gudum ile sabit kara hedeflerine atmak en ucuz yontem ama isterler deniz hedeflerini vurmak olursa isler degisiyor.

Sorun burada bu muhimmalarin maliyetinin bir hava hava fuze kadar yuksek olmasi ve yuksek sayilarda uretilebilmesi gerekliligi. Goruldugu gibi IIR gudum nedeniyle fuzenin yuksek hizlarda burundaki optik ksiminda olusan termal isinmanin onune gecmek icin heat shield denilen burun kisminda koruma oluyor. Hisar-O'da benzer cozum var. Fuze subsonic ucuyor olsaydi, gerek olmazdi. Teknik zorluklar demek istedigim bunun gibi. Ayrica sogutmali IIR seeker biraz maliyetli. Two-way datalink kullanimi gerekiyor, isabet olasiligini yuksek tutmak ve fuzenin dogru hedefe kilitlenmesi icin. Teorik olarak Hisar-A/O fuzelerini yapan sirket, Hisar-O'nun daha basit versiyonlarini ureterek G. Kore sisteminin benzerini yapabilir. Hersey istek ve paraya bagli. G Kore savunma butcesi 40 milyar dolarin uzerine cikmis bir ulke, yerli gelistirme projelerine daha fazla para ayirarak daha pahali proje modellerini finanse edebiliyor. Ornegin, Cirit'in IIR gudumlusu gibi veya KGK'nin cok daha sofistike, kanat uzerinde aileron'lu tasarlanmis bir versiyonu gibi.

Ak-Tolga
Akıncılar

Mesaj gönderen Ak-Tolga » 08 Ağu 2020, 21:14

Adalar Denizi ve Akdeniz'de çok ciddi gerilimler yaşadığımız şu dönemde hemen hepimiz Milgem +YTHB ve İ sınıflarında yaşanan zaman kayıplarına hayıflanıyor Burak sınıfında yaşana kısmi bir modernizasyona dahi oldukça seviniyoruz.

Yakın zamanda yeni gemi hizmete alamayacağımıza göre en hızlı takviye-destek yapabileceğimiz konu
Karadan denize ve Havadan denize füze desteklerimiz olacaktır.

Elimizde kaç motorumuz var Kaç ATMACA hizmete alabildik bilemiyoruz ama KARA-ATMACA ve bir hava aracına
yapabileceğimiz bir entegrasyon Deniz kuvvetlerimize ilave gemi benzeri önemli katkı yapabilecektir diye düşünüyorum.
Resim
Bir BORA-TEL aracı üzerinde 4 veya 6xKARA-ATMACA ile Rodos-Meis Arasında veya Boğazlar bölgesinde hatta Kıbrıs'da birer aracımız bile olsa hem Yunan-Rum kara konuşlu Exocet lerine cevap hemde onlar için ciddi tehdit oluşturabilirdik.
Resim
Ayrıca Sahil güvenlik amaçlı kurduğumuz sabit Sahil Radarlarımıza katkı sağlayabilecek hareketli radar araçlarımız da bir çatışma esnasında önemli katkılar sağlayabilir.
Gün bu gündür biraz radikal kararlar ile elimizde hazır parçaları ihtiyaçlarımıza yönelik hızla bir araya getirebiliriz.

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 08 Ağu 2020, 21:59

Ben Yonca-Onuk 40 metrelik hayalet hücumbot ve Hava versiyonu olarakda hala Helikopter yada Meltem uçaklarınıda hesaba katmalıyız derim.

Boing AEW&C' ler ile veribağı oluşturup uç noktalarda sinsi devriye ve yanaşma yaparak Akdenizin doğusunu düşmana kabus bölge yapabiliriz.

Bence hızlı şekilde coğaltılabilecek bir çözüm.
Bu Boing deki iki uçaklık opsiyonu mutlaka kullanmalıyız.

Ayrıca Aksungur da Akdeniz de devriye röle görevi yapabilir.
En son Kafkasya tarafından 09 Ağu 2020, 01:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
“Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!”
Mustafa Kemal Atatürk

leto
Süvariler

Mesaj gönderen leto » 08 Ağu 2020, 22:50

Ak-Tolga yazdı:
08 Ağu 2020, 21:14
Gün bu gündür biraz radikal kararlar ile elimizde hazır parçaları ihtiyaçlarımıza yönelik hızla bir araya getirebiliriz.
Kesinlikle katılıyorum. Ben buna gemileri karadan yürütmek diyorum. Zekamızı ve dinamizmimizi ortaya koyarak çözüm üretmek zorundayız.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 08 Ağu 2020, 23:23

Yalniz kara konuslu anti-gemi fuzelerinin temel amaci hasim donanmayi kara sulariniza yaklasirmamak ve onemli su yollarini korumaktir. Bizim ihtiyacimizi iyi analiz etmemiz gerekir. Sahsen bir kac batarya uretilmesi taraftariyim ama donanma olarak asagi yukari irili ufakli 40+ uzerinde platformumuzda anti-gemi amacli fuzeler var. OZellikle hucumbot tipi gemilerimizin temel gorevlerinden bir tanesi, bu kiyilarimiza yakin onemli gecis ve liman giris cikislarini kontrol etmek ve hasim donanmanin yaklasmasina izin vermemek olarak gorebilirsiniz. O yuzden karakol ve kiyi sularinda devriye amacli hucumbot sayisi onemli. Belkide donanma icin kara konuslu Atmaca yerine, daha fazla sayida hucumbot daha mantikli olabilir.

Yukarida bahsettigim gibi sahsen bir kac batarya uretilmesini destekliyorum. Hem ihracat sansi olabilir, hem de kriz zamanlarinda ihtiyac olabilir. Atmaca lancerli bir kiyi savunma bataryasi icin fazla bir yatirima ihtiyac yok aslinda. Uzun Ufuk Projesi ile civar denizler hem radar, hemde optik sistemler ile surekli gozleniyor. Ilave olarak pilotlu ASW ucaklari ve ASW/ASuW ekipmanli IHA gibi uzun devriye yapabilen hava araclarinin Uzun Ufuk Projesine baglanmasi ile cok daha guclu bir resim olusturularak, kara konuslu Atmaca gibi fuzelere hedef tahsisi yapilabilir. Kas kiyilarina ve KKTC'ye konuslandirmak stratejik olabilir.