Değerli ziyaretçilerimiz üye alımına tekrar başlamış bulunmaktayız. Üye olmak için sizi tanıtabilecek bir referans kaynak göstermeniz gerekmektedir.
Bu kaynaklar size ait soysal medya hesapları(Facebook,Twitter,İnstagram vb.) ve ya sizi tanıtacak belgeler olabilir. İstenilen referansı göstermeyen kullanıcıların kayıt işlemi gerçekleştirilmeyecektir.
(Gizli hesapları ve bağlantı adresi tam verilmemiş(siz arayın bulun der gibi) hesapları dikkate almıyoruz)

Kayıt için kullanmak istediğiniz kullanıcı adı ile birlikte ""kayit(@)trmilitary.org"" adresine elektronik posta gönderebilirsiniz diğer adreslere gönderilecek başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi İhalesi

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 » 16 Tem 2019, 00:25

Pentegon basın toplantısını yine iptal etmiş. Ne oluyor ne bitiyor iyice merak etmeye başladım.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen İstiklalFM » 16 Tem 2019, 00:36

Savunma Bakanı'da belli oldu sanırım.

Resim

Kullanıcı avatarı
KatipMaster
Süvariler

Mesaj gönderen KatipMaster » 16 Tem 2019, 01:41

Uzun uzadiya düşündüm. Abd bize postayi koydu diyelim. Akdenizde savas gemilerimizin yaninda rus savas gemilerinin kolkola gezdigini görmek hem canlarini yakacak hemde bolgedeki dengeleri alt ust edecek. Elimizde pandoranin anahtari var gibi. Rahmetli Ecevit fibi bir diplomatik usluba sahip siyasetcimiz olsa bu surec cok rahat gecebilirdi. One minuteciler cok cilgin. Tanri Türkü korusun. Ne diyeyim.
Resim

Kullanıcı avatarı
first officer
Süvariler

Mesaj gönderen first officer » 16 Tem 2019, 02:06

ilhan yazdı:
15 Tem 2019, 21:30
Bu sözlerinizi üzerine ekleme yapmaya değer gördüm. Çünkü tam bo noktada çok dikkat edilmesi gereken hassas bir kısma temas ediyoruz. 1-Mevcut siyasi iktidarın varlığından önce ülkemizde benzer yönlü bir hareket/düşünce bulunmakta mıydı 2-Siyasi iktidar, kendisinden önce bir yerlerde bulunmakta olan bir mirası mı devraldı yoksa tamamen kendi çıkarları doğrultusunda yeni bir yaklaşım mı gösterdi 3-Bunların ikisi de değil ve daha basit veya daha kompleks başka cevapları mı var.

Bunlara ek olarak da devam etmek istersek şöyle gidebiliriz: 1-Abd, koskoca bir asra yaklaşan müttefiği hiçe sayarak ne yapmak, nereye varmak istiyor 2-Biz bir yere doğru (canımız istediğinden) mi gidiyoruz yoksa oralara doğru itiliyor (atılıyor) muyuz 3-Bizi bir yerlere götürenler kimin neyi oluyor, ve ayrıca başkalarıyla yoldaolsak nereye çıkıyor olacaktık

Ve son olarak da çok luzumlu değil ama yine de: 1-S-400'bize yapılacak bir operasyonda fayda sağlar mı 2-Alternatif sistemlerden tercih yapmış olsaydık yapılacak operasyonlarda kullanım durumu nasıl olabilirdi 3-Rusya ile devamlı askeri işbirliğini sürdürebilir miyiz/sürdürmeli miyiz/nereye kadar gitmeliyiz. Teşekkür ederim.
"1-Mevcut siyasi iktidarın varlığından önce ülkemizde benzer yönlü bir hareket/düşünce bulunmakta mıydı"

Evet bulunmaktaydı. Ülkemizdeki bazı marjinal siyasi çevreleri bir kenara bırakırsak, Doğu blokuna yakınlaşmamız gerektiğini savunan hem ordu, hem bürokrasi içinde bir çevre mevcuttu. Bu çevreler ABD'nin 90'ların sonundan itibaren Türkiye özelinde artık Atatürkçü-milliyetçi çevrelerle değil de, neoliberal-özelleştirme yanlısı siyasal İslamcılarla yakınlaşması ile ABD'nin Irak operasyonlarında Kürtlerle ittifak yaparak onları güçlendirmesi nedeniyle bir tepki olarak ortaya çıktı.

"2-Siyasi iktidar, kendisinden önce bir yerlerde bulunmakta olan bir mirası mı devraldı yoksa tamamen kendi çıkarları doğrultusunda yeni bir yaklaşım mı gösterdi"

Kendisinden önceki miras ile benzer tehdit algıları olsa dahi (BTÖ ve Cemaat ile yaşanan paylaşım krizi) ulusal güvenlik gerekçesiyle değil, kendi milletvekili sayısı ve bürokratik hakimiyeti tehdit altına girdikten sonra harekete geçtiği için, yani samimiyetsiz olduğu için bu yeni bir yaklaşımdır tamamen bana göre.

"1-Abd, koskoca bir asra yaklaşan müttefiği hiçe sayarak ne yapmak, nereye varmak istiyor 2-Biz bir yere doğru (canımız istediğinden) mi gidiyoruz yoksa oralara doğru itiliyor (atılıyor) muyuz 3-Bizi bir yerlere götürenler kimin neyi oluyor, ve ayrıca başkalarıyla yoldaolsak nereye çıkıyor olacaktık"

Bu hiçe sayma mevzusunun kronolojisi var. O yüzden indirgemeci bir anlayışla ele almak doğru değil. ISİD'i ciddiye almamak, öncelik edinmemek, Suriye'de fanatik, hayalperest söylem ve kontrolsüz faaliyetler, Müslüman Kardeşler'e global destek, İsrail ile yaşanan gerginlik. Yani hiçe sayma mevzusu karşılıklı bir etki-tepki meselesi. Kim başlattı tartışmasının bir anlamı yok.

"1-S-400'bize yapılacak bir operasyonda fayda sağlar mı 2-Alternatif sistemlerden tercih yapmış olsaydık yapılacak operasyonlarda kullanım durumu nasıl olabilirdi 3-Rusya ile devamlı askeri işbirliğini sürdürebilir miyiz/sürdürmeli miyiz/nereye kadar gitmeliyiz."

Bir akıncı üye olarak ilk iki soruyu benden daha iyi cevaplayacağınıza eminim. Üçüncü sorunun cevabını bilemem. Açıkçası AKP uluslararası ilişkilerde yıllardır öyle bir bükülme yarattı ki, kendi iktidarıyla ülkenin ulusal güvenlik mevzularını öyle bir kördüğüm haline getirdi ki, ne yapmalıyız sorusu kafa karıştırıyor artık.
Resim
"Kendini kısıtlamadan, kontrolü olmadan, duygu bir kaostur." Equilibrium

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 16 Tem 2019, 08:19

Wolverine yazdı:
15 Tem 2019, 21:35
Emin olmamakla birlikte bu resimdeki tüpler 48N6E füzesinin tüpünden büyük. 48N6E füzesi tüpü alt ve üst kapaklar hariç 6 kasnaklı. Bunlarfa 7 den fazla kasnak var.

48N6E Füzesinin tüpüyle beraber fotoğraflarını sayın TEORİ ye gönderdim. Umarım buraya ekler beraber tartışırız. Vana sanki bşze gelenler 40N6 imiş gibi geliyor.

Rus kaynaklardan 40N6E füzesini de buldum. Onun da tüplü resmini sayın TEORİ ye gönderdim. Resimleri yüklendiğinde sağlıklı karşılaştırmalar yaparız.

Resim

Resim

Resim
Resim
Death Star da sıkışıp kalmış stormtrooper

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 16 Tem 2019, 10:28

Mete Yarar duymasın..

bitliprens
Süvariler

Mesaj gönderen bitliprens » 16 Tem 2019, 11:50

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 16 Tem 2019, 13:14

Dedikodu ve söylentilerden ibaret yazıları kaynak gibi paylaşmayınız. İlgili ileti silindi.
Resim

Kullanıcı avatarı
Zeitgeist
Süvariler

Mesaj gönderen Zeitgeist » 16 Tem 2019, 16:22

Resim
😂
Resim

Feanor35
Üye

Mesaj gönderen Feanor35 » 16 Tem 2019, 23:17

Zeitgeist yazdı:
16 Tem 2019, 16:22
Resim
😂
geç kalmışım :)

ilker0101
Süvariler

Mesaj gönderen ilker0101 » 17 Tem 2019, 00:04

Test7 yazdı:
16 Tem 2019, 10:28
Mete Yarar duymasın..

Sanırım İktidar yine kandırılıyor yada halkı kandırıyor.Kandırılmadığını herkes biliyor öyleyse ikincisi.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 17 Tem 2019, 09:12

Füze sistemi nato ve dünya ile bağı 15 temmuzda kopmuş bir üsse yerleştirildi. Yani ülke içinde bir ada. Ne olacağı nereye konuşlandırılacağı hala net değil. Opsiyon olan diğer sistemde kesin siparişe dönüşür mü bunlar hep abd ye karşı pazarlık konusu bence. Şunu iyi biliyorum bu sistem asla ağa bağlanmayacak bu süreçte.

Şimdi bunu 15 temmuza tepki diye aldın tamam da iki yıldır 15 temmuzun soruşturulmasını mecliste niye engelliyorsun o zaman diye sorarlar adama. Daha buna cevap alamadık biz.
Resim

Kullanıcı avatarı
KatipMaster
Süvariler

Mesaj gönderen KatipMaster » 17 Tem 2019, 09:27

Biri çıkıp diyecektiki "Kasım 2015'de Rus Devleti'nin Su24'ünü düşüreceksin, 4 yıl sonra Rus Hava Savunma Sistemi S400 alacaksın." ona derdim ki sana neremle güleyim.
Resim

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 17 Tem 2019, 10:36

TEORI yazdı:
17 Tem 2019, 09:12
Füze sistemi nato ve dünya ile bağı 15 temmuzda kopmuş bir üsse yerleştirildi. Yani ülke içinde bir ada. Ne olacağı nereye konuşlandırılacağı hala net değil. Opsiyon olan diğer sistemde kesin siparişe dönüşür mü bunlar hep abd ye karşı pazarlık konusu bence. Şunu iyi biliyorum bu sistem asla ağa bağlanmayacak bu süreçte.

Şimdi bunu 15 temmuza tepki diye aldın tamam da iki yıldır 15 temmuzun soruşturulmasını mecliste niye engelliyorsun o zaman diye sorarlar adama. Daha buna cevap alamadık biz.
10 ay sonra aktive olabilecekmiş.

Bari bu 10 ay süresini Rusyada eğitici personel eğitimi ile geçir sonra getir memlekete diye düşüyor insan.
Kalyon Seydi Engin

y_a_s
Üye

Mesaj gönderen y_a_s » 18 Tem 2019, 00:54

Arkadaşlar youtube da bir kanalda emekli bir pilot tümgeneral link-m adında milli bir link üzerinde çalışıldığını ve bu link-m vasıtası ile s400lerin veri akışını bizim sistemlere entegre edebileceğimizi falan söylüyordu. Konu hakkında bilgisi olan var mı

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 18 Tem 2019, 07:41

y_a_s yazdı:
18 Tem 2019, 00:54
Arkadaşlar youtube da bir kanalda emekli bir pilot tümgeneral link-m adında milli bir link üzerinde çalışıldığını ve bu link-m vasıtası ile s400lerin veri akışını bizim sistemlere entegre edebileceğimizi falan söylüyordu. Konu hakkında bilgisi olan var mı
Sıkıyor. Bu emekli tayfaya hepten gıcık olmaya başladım. Böyle bir şey için komple donanımı sökmen ve buna uygun donanım takman gerek ki onu anca s400 ün üreticisi yapar. Senin bu sistemin vidasını bile sökme yetkin yok. İlerde rusla anlaşıp böyle bir değişikliğe gitmeye kalkarsanda zaten nato pılını pırtını toplayıp ülkenden çıkar ve seni düşman ilan eder.
Resim

leto
Süvariler

Mesaj gönderen leto » 18 Tem 2019, 08:47

sailordream yazdı:
17 Tem 2019, 10:36

Bari bu 10 ay süresini Rusyada eğitici personel eğitimi ile geçir sonra getir memlekete diye düşüyor insan.
Aman olur mu öyle şey. Eğitimsiz insanlardan oy sağacak böyle güzel fırsat tepilir mi? Hemen gelecek, popülist politikalara konu olacak, hss nedir bilmeyen sokaktaki adam bile bunu konuşacak ki iktidarları sürsün. Zaten yıllardır Türkiye'nin gündemi bundan ibaret değil mi? En başa iktidarın devamı yazılır, bu şart, altına da artık ne olursa, kim olursa bir düşman, bir konu sonra tüm ülke tartışıp dursun. En gürültülü şekilde, yaka yıka, uzata uzata. Bileni de bilmeyeni de. Türkiye en çok nasıl zarar görecekse o yöntemle. Hipnotize edilmiş gibi. Sonra gelsin oylar.
Askere düşmanlık, düşmana askerliktir.
Mustafa Kemal ATATÜRK

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 18 Tem 2019, 16:53

y_a_s yazdı:
18 Tem 2019, 00:54
Baska bir emekli, eski F16'ci, subayimizda F35 projesi cokmek uzere, F35'ten cikarilmamiz iyi oldu diyor. Cokmek uzere dedigi projede alici ulkeler siraya giriyor,bizim ucaklari ve siparislerin slotlari almak icin yarisiyor. Avrupa'dan F35 almayan Fransa ve Almanya kalacak, onlarda kendi sanayilerine zarar vermemek ve gururlarina yediremediklerinden almiyorlar. Yoksa Fransa bugun CH-47F almak icin istek beyan etti.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 18 Tem 2019, 16:59

sailordream yazdı:
17 Tem 2019, 10:36

10 aya kalmaz bence. Bir batarya egitim amacli kisa surede hazir edilir. Ucaklarin birinden fuze kanisteri indiriliyordu. Bu kanisterler gas piston yardimi ile fuzeyi disari attigi icin (cold launch) bos bos gelmez. Fabrikada fuze kanisterin icine yerlestiriliyor ve vakumlaniyor. O yuzden fotolardan bir tanesinde ucaktan kanister indirilmesi ilk batarya icin fuzelerin havadan gelmis olabilecegini gosteriyor. Diger radar, komuta kontrol ekipmanlarida geldigine gore sistemi ayaga kaldirmak uzun surmez. Ilk aylarda Rus personel kullanir dogal olarak.
En son robust tarafından 18 Tem 2019, 19:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar

Mesaj gönderen DELKU » 18 Tem 2019, 18:37

O kanisterlerin içinde Harzemşah’ın söylemesine göre S400 ün eğitim füzeleri var. Sıcak başlık füzelerin gemi yoluyla geleceği söyleniyor.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 18 Tem 2019, 19:15

DELKU yazdı:
18 Tem 2019, 18:37
O kanisterlerin içinde Harzemşah’ın söylemesine göre S400 ün eğitim füzeleri var. Sıcak başlık füzelerin gemi yoluyla geleceği söyleniyor.
Olabilir hocam. Ucus emniyeti icin live baslik tasimamalari gerekir. Ben o fotoyu gorunce Ruslar o riski goze alip bir duzine fuze getirmistir diye dusundum. Cok acele tarafindan teslim yapiyorlar cunku. Ozellikle pahali hava ulasimi yerine daha ekonomik ama yavas deniz yolu ile teslim edebilirlerdi. Kamyonlarin bir kismi yolda molda kalir rezil oluruz mu dediler acaba.:))

Patriot
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Patriot » 19 Tem 2019, 22:03

Ana akım medyada S-400 F-35 haberlerine bakarken ben.
Resim

Kafkasya
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Kafkasya » 20 Tem 2019, 00:24

Bir kaç İngiliz uzman Rusların 3-5 sene teknik destek ve danışmanlık için bizde kalacağını söylüyorlar.
Bu doğru olabilir mi?
“Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!”
Mustafa Kemal Atatürk

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 20 Tem 2019, 04:33

Kafkasya yazdı:
20 Tem 2019, 00:24
Bir kaç İngiliz uzman Rusların 3-5 sene teknik destek ve danışmanlık için bizde kalacağını söylüyorlar.
Bu doğru olabilir mi?
Evet dogru. Amerikalilar bunlari biliyor ve masada soyluyor zaten. Bizim yetkili agizlar bu konuyu hic acmadilar, ve hala bilgi vermiyorlar ama Rus kaynaklar soyluyormus. Ruslarin bir sure Ankara Murted ussunde ikamet edeceklerini tahmin ediyorum sahsen.

S400 gibi cok farkli altsistemlerden olusan, bir cok elektronik/elektrik/mekanik parcasi olan, komplike bir hava savunma sistemini bize teslim edip, haydi bize eyvallah size soyledigimiz gibi kullanirsiniz denemez, alici ulke bunu kabul etmez. Sistemin kullanimi sirasindaki olasi sorunlarin cozumu, ariza/bakim onarim sisteminin ogrenilmesi icin bir surede olsa uretici firmanin teknik destegi, ve egitim faaliyetleri ulke icinde de surecektir.

Ruslarin bulunmasi sorun mu? Hindistan veya Cin iseniz sorun degil. NATO ulkesiyseniz sorun elbette. Askeri ussunuze Rus askeri veya sivil personel giriyor. Mutlaka TSK, bu Rus personelin ussun icindeki dolasimina kisitlama getirecektir ama bu gercegi deve kusu gibi kafamizi kuma gomerek gormemezden gelemeyiz. Ozellikle S400'lerin kullanimi sirasinda Rus personel, komuta kontrol sisteminin icinde Turk personelin yaninda oturucak mi, oturmayacak mi? Rus personel Turk personelin operasyonel kabiliyet kazanim surecte ne kadar isin icinde olacak? ABD'li asker ve ust seviye yetkili bunlardan supheleniyor iste. Belki onemli bir sey degildir istihbarat acisindan ama abarti bile olsa iste bir arguman olarak kullanilir.

Stratejist dergisindeki makalemde belirtmistim. Turkiye envanterine F35 ve S400'leri aldigi kabul edersek, bu iki sistem karislikli tatbikat amacli yapacagi egitimlerden ogrenilecek bilgilerin guvenligi konusuda ABD'nin supheleri var. Biz ne kadar guvence verirsek verelim, Ruslarin Turkiye'deki sistemlere hala ulasim imkalari oldugu surecek (bakim, guncelleme vs gibi) ABD'ye kendi argumanimizi satmamiz zor.

Biz bu argumana karsi diyoruz ki iki sistem hic bir araya gelmeyecek. Sn. Hulusi Akar oyle soyledi bir kac kez. Ama bu argumanda yanlis olan bir sey var. Malatya'da konuslu olsa bile F35 bir ucak. Belki Konya'ya intikal edecek Anadolu Kartali tatbikatina katilacak. Bu tatbikat esnasinda S400 bataryasinin kapali kalacagini mi garanti ediyoruz ABD'ye? Bana mantikli gelmiyor, bir ordu envanterindeki butun sistemleri bagimsiz kullanabilmelidir, performansini baris zamaninda olcebilmelidir ki savas ciktiginda sistemin calistigindan emin olsun.

Konya EHTES elektronik harp ve test sahasindaki Bati ve Dogu urunu bir cok HSS'ye ait radar sistemlerini neden satin aldik ve sahaya kurduk o zaman? S400 sistemi aldiktan sonra F35 alamasak bile en ince detayina kadar ogrenmemiz, F16, F4'lerin EH sistemlerine karsi test etmemiz, Koral'a karsi test etmemiz gerekir. Belki 3-5 sene sonra Rusya ile Suriye'de veya Kafkaslarda sorun yasayacakmiyiz bilmiyoruz.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 20 Tem 2019, 13:13

Yapacağımızı sanmıyorum ama yarın NATO ve ABD ile ilişkilerimiz iyileşirse, bu sistemleri Anadolu Kartalı tatbikatına götürüp test amaçlı kullanırsak Ruslar ne tepki verir acaba? Satış sözleşmesine bu türlü kısıtlamalar konmuşmudur? Hep F-35 üzerinden konuştuk ama S-400 ile ilgili ne gibi taahütlerimiz oldu merak ediyorum.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 20 Tem 2019, 13:49

anafor2014 yazdı:
20 Tem 2019, 13:13
Yapacağımızı sanmıyorum ama yarın NATO ve ABD ile ilişkilerimiz iyileşirse, bu sistemleri Anadolu Kartalı tatbikatına götürüp test amaçlı kullanırsak Ruslar ne tepki verir acaba? Satış sözleşmesine bu türlü kısıtlamalar konmuşmudur? Hep F-35 üzerinden konuştuk ama S-400 ile ilgili ne gibi taahütlerimiz oldu merak ediyorum.
Pek taahüt yada şart koşacaklarını sanmam. Rus hariciyesi bizim yada ABD liler gibi pekte beceriksiz değil. Ruslar için amaç zaten ne F35 sinyalleri nede bir başka istihbarat ABD Türkiye ilişkileriydiki, ilk zaferi aldılar şimdiden. Nato güney kanadı çökmek üzere.

İşin mühendislik kısmı beni aşar ama, Rus mühendisliği bunun tedbirlerini çoktan almıştır. Bu adamlar ihracat ve türev uzmanı. Öte yandan Türkiye Nato dan çıkarsa, Nato Karadeniz, Doğu Akdeniz, Suriye, Kafkaslar, Rusya nın güneyi gibi heryerden çıkmış olur. Rusya kaç tane S400 üretmekten kurtulmuş olacak?

Sorunuz güzel bir soru, lakin zannımca erken bir soru. Eğer biz batıyı tamamen kaybedersek, o sorunuzun zamanı gelir.

Metin
Süvariler

Mesaj gönderen Metin » 20 Tem 2019, 16:14

anafor2014 yazdı:
"Zaten downgrade versiyonuydu keh keh keh" diyebilirler gibime geliyor.
Audentes fortuna iuvat

KIZILYURTLU
Üye

Mesaj gönderen KIZILYURTLU » 20 Tem 2019, 19:26

Amerikaya lak diye HSS satan Rusyanın bunu çokta umursayacağını sanmıyorum.
Gitmek istiyorsun, git.
Bir savaşçı asla vedalaşmaz!
Durma git!
Dışarısı dinamit, dışarısı enkaz!

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 20 Tem 2019, 19:40

anafor2014 yazdı:
Evet olacaktir, benim dusuncem. Ruslarin sistemin "uluslararasi" tatbikat ve yabanci ulke incelemelere acilmamasi konusunda taahhut olmis olabileceklerini dusunuyorum. Rusya bir NATO uyesi ulkeye, Turkiye'ye ozel versiyonu bile olsa, kendi ulkesinin belkemigini olusturan uzun menzilli bolgesel hava savunma sistemi satiyor. Herhalde kendi sartlarini koyacaktir. Stratejist dergisindeki makalemde bu konuya deginmistim.

Kullanıcı avatarı
Oppenheimer
Süvariler

Mesaj gönderen Oppenheimer » 20 Tem 2019, 21:24

KIZILYURTLU yazdı:
20 Tem 2019, 19:26
Amerikaya lak diye HSS satan Rusyanın bunu çokta umursayacağını sanmıyorum.
Lak diye satılmadı. 94'de Belarus üzerinden alındılar. Elektronikleri sökülmüş bir biçimde satıldı.

Ruslar'ın kendi kullandıkları ürünü başka ülkeye aynı şekilde verdiklerini hatırlamıyorum.
Peace is our profession, war is our hobby.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 20 Tem 2019, 22:45

Bu arkadaş direkt Rus kaynaklarından yararlanarak S-400 ve teknoloji transferi hakkındaki birçok soruyu yanıtlamış. Sonuç olarak teknoloji transferi hemen hemen yok; Ruslar sistemi kurcalarsak S-400lerin bir metal yığını haline gelmesinin önlemini almışlar. Rus uzmanlardan dinleyin.

Kullanıcı avatarı
Dunedain
Süvariler

Mesaj gönderen Dunedain » 21 Tem 2019, 14:49

Rus uzmanın ''F-35'in tüm bilgilerine sahibiz'' demeci biraz sallama geldi. Onun dışında bazılarının kafasına kafasına vurulması gereken bir video olmuş. Zaten bunları biz biliyoruz da ''s400 alınca bağımsız olduk,şimdi Batı düşünsün'' diyenler anlar mı bilmiyorum. Onlara göre F35 soba borusu ama S400 dost ve kardeş ülke Rusya'nın bize kıyağı :)
''Gecenin çöktüğünü görmemiş olan, karanlıkta yürümeye aht etmemeli''

Resim

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 21 Tem 2019, 15:16

Görmezden gelinen bir başka husus elinde şemaların olması birşeyi yapmaya yetmez. Bunun metalurji ve malzeme bilgisi kısmı var. Zaten çin ve rusya bunu bir türlü aşamıyor. Aşsa motoruda yapar o görünmezliği sağlayan kimyayı da çözer. Öyle şemalarla falan bu iş olmuyor bir tek. Teorik bilgi tek başına yeterli değil. İşin pratiğine gelince çuvallıyorlar.
Resim

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 21 Tem 2019, 22:10

Reuters: ABD yetkilileri, Erdoğan'ın S-400leri almasındaki motivasyonun kendi şahsını korumak olduğunu düşünüyor. RTE'nin 2016 daki darbe girişiminde başat rol oynayan hava kuvvetlerinden çekinmesi, ve S-400lerin THK'nın kullandığı NATO ekipmanlarını vurmak için tasarlanmış olmaları bu sistemlerin alınmasını sağladı. Uzmanların belirttiğine göre S-400ler, F-16lara karşı Patriotlara göre daha etkili çünkü PAtriotlar, dost hava unsurlarının vurulmaması için bazı karşıönlemlere sahip. Bu görüşleri ifade eden 3 yüksek seviyeli ABD yetkilisi. Bir tanesinin belirttiğine göre, üst düzey bir Türk bürokrat da ABD ile 2018de yapılan görüşmeler sırasında, Türk Hava Kuvvetlerini, Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı en büyük güvenlik tehditlerden biri olarak niteledi.

NOT: Abdülmahit'in kendisine tehdit olarak gördüğü Donanmayı 1876-1909 arası Haliç'e çekip çürümeye terk etmesi gibi, RTE'de kendisine tehdit olarak gördüğü THK'yı ıskartaya çıkarmakta kararlı olduğu görülüyor.
(https://www.aydinlik.com.tr/ii-abdulham ... -yolsuzluk - Aydınlık yasak yayın mı bilmiyorum, öyle ise özürdilerim).

Donanmanın Haliç'te çürümesi sonrası başımıza gelen Trablusgarp, Girit ve Balkan Facialarını hepimiz biliyoruz. 3. Abdülhamit'in zamanında ordumuza arka arkaya vurulan darbeler - Fetö sızması, Ergenekon Balyoz ve diğer kumpaslar, 15 Temmuz kumpası ve ardından ordumuzun özellikle Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetlerinin dağıtılması ve en son S-400 sonucu gelen F-35 darbesi- sonucu başımıza ne gelecek acaba?

Makale:

https://www.reuters.com/article/us-usa- ... SKCN1UD0EI

One reason Erdogan may have chosen to buy from Russia rather than from a fellow NATO member is that he might be wary of his own air force, which played a major role in the coup attempt on July 15, 2016, these officials say.

S-400 missiles, which Turkey began taking delivery of last Friday, would be better at fending off any attack on the Turkish government from its own jets than a U.S.-supplied Patriot system would, experts say.

Raytheon Co’s’s Patriot missiles, which have been on offer to Turkey, would have safeguards to help avoid “friendly fire” against other NATO warplanes, such as Turkish air force jets.

“You have to ask yourself: Why would Erdogan really want a Russian system?” one of the U.S. officials asked. “He doesn’t trust his air force.”

Two other U.S. officials and a defense source familiar with NATO discussions about Turkey, all of whom spoke on condition of anonymity, put forward the same theory about the long-time Turkish leader’s possible motivation.

“There’s some talk that he wants the (Russian) system just to protect himself. He doesn’t want a NATO-integrated system,” one of the officials said.

“A Turkish bureaucrat said the primary threat to the government remained from Turkey’s own air force, which operated NATO aircraft and had attacked government installations and attempted to assassinate President Erdogan during the July 2016 coup attempt,” said the official, who had detailed knowledge of the meeting but did not attend it.

Kullanıcı avatarı
Alaricdhuman
Süvariler

Mesaj gönderen Alaricdhuman » 21 Tem 2019, 23:27

Cem Gürdeniz amirale karşı haddinizi biliniz, kalbinizi ve gururunuzu kırmak zorunda kalmayımedit:Sailordream
I am a human being capable of doing terrible things.

ilhan
Akıncılar

Mesaj gönderen ilhan » 22 Tem 2019, 01:09

delikpr yazdı:
21 Tem 2019, 22:10
Reuters: ABD yetkilileri, Erdoğan'ın S-400leri almasındaki motivasyonun kendi şahsını korumak olduğunu düşünüyor.
Benim sorum: Fabrikasyon olduğu açıkça belli olan bu haber neden buraya taşınıyor? Buna cevap verilmeyecekse de:
1- Hangi Tsk'dan korkuluyormuş? Tsk, tekrar darbe yapsın diye fetullahları tekrar getirip görevlerine iade mi edecekmiş?
2- Bunu saymazsak, o halde mesela uçağa binip meclis bombalayan adamlar s-400ün başına da birilerini koyamayacak mıymış
3- Bunu da geçersek, madem kendi uçaklarımıza karşı alınıyor, neden gidip en pahalı ve en gelişmiş sistemi alıyoruz, ötekiler yetmiyor muydu
4- Peki iptal edilen loramids'te neden çin sistemi seçilmişti, o zaman 2016'daki muhtemel darbe girişimi öngörüldüyse neden ufak tefek sebeplerle iptal edildi ve darbe girişimi sırasında hazır değildi
Resim

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 22 Tem 2019, 01:15

ilhan yazdı:
22 Tem 2019, 01:09
Benim sorum: Fabrikasyon olduğu açıkça belli olan bu haber neden buraya taşınıyor?
Reuters'den bahsediyoruz, Anadolu Ajansı ve A Haber'den değil. Sayın İlhan, güvenilir haberleri havuz medyasından mı alalım?

ilhan
Akıncılar

Mesaj gönderen ilhan » 22 Tem 2019, 01:17

delikpr yazdı:
22 Tem 2019, 01:15
Reuters'den bahsediyoruz, Anadolu Ajansı ve A Haber'den değil. Sayın İlhan, güvenilir haberleri havuz medyasından mı alalım?
O zaman tekrar edeyim :arrow::arrow::arrow::arrow:
Kodu görüntülemek için lütfen Giriş yapın veya Kayıt olun
Resim

bitliprens
Süvariler

Mesaj gönderen bitliprens » 23 Tem 2019, 10:46

Fransa, NATO kapsaminda, Turkiye’ye SAMP/T hava ve fuze savunma bataryasi yerlestirmeyi onerdi.

Milli Savunma Bakani Hulusi Akar, dun Fransa Savunma Bakani Florence Parly ile yaptigi telefon gorusmesinde teklif icin tesekkur etti.

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS » 23 Tem 2019, 12:31

ilhan yazdı:
22 Tem 2019, 01:09
Fabrikasyon olduğu açıkça belli olan bu haber
Muhtemelen Amerikan tarafında, yönetimin (Trump) Kongre'ye karşı bir bahanesi olsn diye bunu icat edip hızlıca dağıtıma soktular.

Beni en çok şaşırtan şeylerden birisi de CSIS'in "füze savunması" konusunda teknik olarak da uzman ismi Tom Karako'nun bunu bir makalesinde derleyerek dağıtımında buna hız vermesi, ama metinde "RTE'nin endişe ettiği TurAF Amerikan malı F-16 uçuruyor, ondan Amerikan Patriot'u ile bunlara karşı gerekirse kendini savunamaz" gibi abuk subuk bir şeyler de var. Bunun doğru olmadığını TK da bilmiyor değil.

Bu arada aynı TK, bir 3-4 ay önceki makalesinde "Türkiye Putin'e siyasi bir rüşvet olarak S-400'ü almak zorunda kaldı" falan diyordu. Zira malum, S-400 alınca siyasi rüşvet verirsin ama Patriot alınca zorlu bir seçimin sonunda en iyi sistemi almışi olursun. :roll:

swat
Akıncılar

Mesaj gönderen swat » 23 Tem 2019, 15:01

bitliprens yazdı:
23 Tem 2019, 10:46
Fransa, NATO kapsaminda, Turkiye’ye SAMP/T hava ve fuze savunma bataryasi yerlestirmeyi onerdi.

Milli Savunma Bakani Hulusi Akar, dun Fransa Savunma Bakani Florence Parly ile yaptigi telefon gorusmesinde teklif icin tesekkur etti.
AB Doğu Akdeniz konusunda Türkiyeye yaptırım uygularken bu teklif özellikle Fransadan çok garip.

Uzun menzilli hava savunma ihalesinde şu an görebildiğim tek bir çıkış noktası var.

Alınan iki bataryadaki komuta kontrol ve Radar sisteminin EHTES'e devri. Mevcut füzeler için Kendi geliştireceğimiz Komuta kontrol ve Radarlarla Rus füzelerinin birlikte kullanılması (K-SAM modeli)

Patriot sistemini alıp almamak başka bir konu ama bence Eurosam'ı teknoloji partneri yaparak gerek TF-2000 de gerek HSS olarak kullanabileceğimiz bir sistem geliştirme/sahip olma.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 23 Tem 2019, 16:58

swat yazdı:
23 Tem 2019, 15:01
AB Doğu Akdeniz konusunda Türkiyeye yaptırım uygularken bu teklif özellikle Fransadan çok garip.

Uzun menzilli hava savunma ihalesinde şu an görebildiğim tek bir çıkış noktası var.

Alınan iki bataryadaki komuta kontrol ve Radar sisteminin EHTES'e devri. Mevcut füzeler için Kendi geliştireceğimiz Komuta kontrol ve Radarlarla Rus füzelerinin birlikte kullanılması (K-SAM modeli)

Patriot sistemini alıp almamak başka bir konu ama bence Eurosam'ı teknoloji partneri yaparak gerek TF-2000 de gerek HSS olarak kullanabileceğimiz bir sistem geliştirme/sahip olma.

RUS'lar gıcır gıcır S-400 lerinin EHTES'e devrine nasıl bakar? K-SAM modelinin geçmişini merak ediyorum. Daha dün G.Kore uçakları Rus uçaklarına uyarı ateşi açtı. Bu ilişki seviyesindeki iki ülke nasıl K-SAM yaptı yapıyor anlamak zor.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 23 Tem 2019, 17:14

anafor2014 yazdı:
23 Tem 2019, 16:58
RUS'lar gıcır gıcır S-400 lerinin EHTES'e devrine nasıl bakar? K-SAM modelinin geçmişini merak ediyorum. Daha dün G.Kore uçakları Rus uçaklarına uyarı ateşi açtı. Bu ilişki seviyesindeki iki ülke nasıl K-SAM yaptı yapıyor anlamak zor.
Rusların savunma sanayinde paraya ihtiyacı var. Böyle gelen teklifleri pek tepme lüksleri yok. Ayrıca bu çalışma sayesinde Ruslar'da S-350 gibi bir sistem üretebildi.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 23 Tem 2019, 19:13

anafor2014 yazdı:
23 Tem 2019, 16:58
Bunu yazmistim. Ruslar istemez muhakkak. Hatta 3. ulkelere bilgi paylasimi ve ortak tatbikat yapilmamasi gibi sartlarin anlasmada olmasi yuksek ihtimal. Aksi Ruslarin kendini inkari olur. Diger konu Ruslar bize sattiklari S400'lerde yeterinde degisiklik yapmislardir. Bugun dost, yarin dusman olmayacagimizin garantisi yok. Turkiye bir NATO uyesi(hala). Ruslar butun riskleri hesap ederek bunu yapti. S400'lerin siyasi ve ekonomik kazanci Rus teknolojisini tesifre etmekten daha yuksek. Zaten Export versiyonunu verdiklerinden teknoloji desifre etmek kismina riskleri dusuk. O zaman kendi kullandigi sistemi verme ihtimalleri sifira yakin. Hangi S400 versiyonunu aldik sorunusu bence hepimizin sormasi lazim.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 23 Tem 2019, 20:22

robust yazdı:
23 Tem 2019, 19:13
Bunu yazmistim. Ruslar istemez muhakkak. Hatta 3. ulkelere bilgi paylasimi ve ortak tatbikat yapilmamasi gibi sartlarin anlasmada olmasi yuksek ihtimal. Aksi Ruslarin kendini inkari olur. Diger konu Ruslar bize sattiklari S400'lerde yeterinde degisiklik yapmislardir. Bugun dost, yarin dusman olmayacagimizin garantisi yok. Turkiye bir NATO uyesi(hala). Ruslar butun riskleri hesap ederek bunu yapti. S400'lerin siyasi ve ekonomik kazanci Rus teknolojisini tesifre etmekten daha yuksek. Zaten Export versiyonunu verdiklerinden teknoloji desifre etmek kismina riskleri dusuk. O zaman kendi kullandigi sistemi verme ihtimalleri sifira yakin. Hangi S400 versiyonunu aldik sorunusu bence hepimizin sormasi lazim.
Evet üstad haklısın, daha önce bahsetmiştin, bizim Eurosam ile ilişkilerimiz yolunda gider ve ciddi etkili bir hava savunma sistemi kurarsak, S-400 ler üzerinde çeşitli çalışmalar yapmamızı ruslar engelleyemez diye düşünüyorum. Özellikle füze teknolojisinde soğuk atış gibi alanlarda ürün üzerinden bir şeyler öğrenebilirmiyiz? Sonuçta export versiyonu ama uzun yıllardan sonra elimizdeki ilk etkili HSS.

Kullanıcı avatarı
TMRT
Süvariler

Mesaj gönderen TMRT » 24 Tem 2019, 16:09

Cihazın o kadar muhabbeti döndü. Şahsım adına konuşayım ben bu aleti daha ateşlenirken falan görmemiştim. Benim gibi arkadaşlar için birkaç test ateşlemesi videosu paylaşayım. S-300'ü çok gördük ama. Soğuk ateşlemede füzenin ateşlemeye geçmeden ilk fırlatmadan sonra yere geri çakıldığını falan. :)

Someone Over 50 You Can Trust (F4 Phantom II 2020 Terminator)

Resim

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 24 Tem 2019, 18:05

anafor2014 yazdı:
23 Tem 2019, 20:22
Evet üstad haklısın, daha önce bahsetmiştin, bizim Eurosam ile ilişkilerimiz yolunda gider ve ciddi etkili bir hava savunma sistemi kurarsak, S-400 ler üzerinde çeşitli çalışmalar yapmamızı ruslar engelleyemez diye düşünüyorum. Özellikle füze teknolojisinde soğuk atış gibi alanlarda ürün üzerinden bir şeyler öğrenebilirmiyiz? Sonuçta export versiyonu ama uzun yıllardan sonra elimizdeki ilk etkili HSS.
Bizim çalışma yapmamızı engelleyemezler/engellemezler. Pek tabi S400 alacağız ve deneyeceğiz farklı senaryolarda S400 ün zaaflarını test edeceğizki, buna karşı tedbirler alalım. Bu farklı bir konu.

Ancak getiripte 3. bir ülke yada farklı bir organizasyon ile S400 sere serpe açarsan tatbikatlarda kullanırsan. İşte burası Rusya ile papaz olacağımız nokta olur. Belli yerlerini kurcalarsın birşeyler kaparsın belki, sanmıyorum ama sonuçta Hisar O ortaya koymuş bir ülke olarak parçalara bakmak bize birşey katmaz. Olası tek konu ortak üretim olan filo üretime geçerse belki mühendislerimiz belli şeyler kıvırır bilemeyeceğim. Ancak kilit konu 3. ülke.

Olası bir ambargo da Rusya ya muhtaç kalmak gibi bir durumda var. Tabi en önemlisi güvenilirlik konusu, ki son yıllarda sicilimiz pek parlak değil. En azından savunma sanayini kirletmemek lazım.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 24 Tem 2019, 19:18

TMRT yazdı:
24 Tem 2019, 16:09
Cihazın o kadar muhabbeti döndü. Şahsım adına konuşayım ben bu aleti daha ateşlenirken falan görmemiştim. Benim gibi arkadaşlar için birkaç test ateşlemesi videosu paylaşayım. S-300'ü çok gördük ama. Soğuk ateşlemede füzenin ateşlemeye geçmeden ilk fırlatmadan sonra yere geri çakıldığını falan. :)

Son video'ya bakinca Ruslarin S400 brosurundeki 5dk sistem atisa hazir oluyor bilgisi dogru olmadigini dusunuyorum.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen İstiklalFM » 25 Tem 2019, 14:01

Eğer MSB açıklaması doğru aktarıldıysa, Fransa SAMP-T konuşlandıracakmış Doğu sınırımıza.
Resim

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 25 Tem 2019, 14:37

Benim bildiğim nato kapsamında bir çalışma. S400 mevzusu ile dolaylı yoldan bağlantılı.
Resim