Değerli ziyaretçilerimiz üye alımına tekrar başlamış bulunmaktayız. Üye olmak için sizi tanıtabilecek bir referans kaynak göstermeniz gerekmektedir.
Bu kaynaklar size ait soysal medya hesapları(Facebook,Twitter,İnstagram vb.) ve ya sizi tanıtacak belgeler olabilir. İstenilen referansı göstermeyen kullanıcıların kayıt işlemi gerçekleştirilmeyecektir.
(Gizli hesapları ve bağlantı adresi tam verilmemiş(siz arayın bulun der gibi) hesapları dikkate almıyoruz)

Kayıt için kullanmak istediğiniz kullanıcı adı ile birlikte ""kayit(@)trmilitary.org"" adresine elektronik posta gönderebilirsiniz diğer adreslere gönderilecek başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi İhalesi

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 25 Ara 2019, 22:56

Canti yazdı:
25 Ara 2019, 22:33
Çin'den gelen ihracatı sıfırlamamak mı? Ciddi misiniz? İmkanı yok bunun. Keşke olsa. Tüm dünya üretimini Çin'e taşımışken mümkün değil.
Nasıl mümkün değilmiş? Herşey mümkün. ABD Çin'e kök söktürüyor. ABD şirketleri yavaş yavaş üretim kapasitesini ABD'ye veya diğer ülkelere kaydırma süreci içindeler. Trump bu işten Çin çok daha zararlı çıkacak, Çin ekonomisi ağır darbe yedi derken kafadan atmıyor.

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 25 Ara 2019, 23:05

delikpr yazdı:
25 Ara 2019, 22:56
Nasıl mümkün değilmiş? Herşey mümkün. ABD Çin'e kök söktürüyor. ABD şirketleri yavaş yavaş üretim kapasitesini ABD'ye veya diğer ülkelere kaydırma süreci içindeler. Trump bu işten Çin çok daha zararlı çıkacak, Çin ekonomisi ağır darbe yedi derken kafadan atmıyor.
Yalnız ABD'nin Çin'den ithalatı arttı. Birçok ürünü Çin'den daha ucuza üretmek mümkün değil. Üstüne yetişmiş insan güçleri var. Çin'e karşı plan uzun vadeli olabilecek bir şey. Hindistan, Vietnam gibi üretime kaydırmaya çalışıyorlar. Şu dakika ithalatı durdurun telefonunuzu dahi tamir ettiremezsiniz. Çin o kadar zayıf değil. Çin'in kendi iç piyasası bile çok ayrı bir dünya zaten bu nüfusa yetecek kadar üretim kapasiten olunca kimse karşına çıkamıyor. İhracatta elleri güçleniyor. ABD Çin meselesi kök söktürüyor kadar basit değil. Tamam Çin geride olan taraf ama o kadar geride değil.
koşan hollandalı

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 26 Ara 2019, 00:41

Çin yaklaşık GSMH' si 90 trilyon yüeni (yaklaşık 13 trilyon dolar), USA ise 20 trilyon dolar). Çin' in nüfusu 1.389.340.000 iken ABD' nin nüfusu 326.661.000. Çin bu nüfus (dünya genelinin % 18' i) ve dışa bağımlı ekonomisi bir araya geldiğinde Trump' ın dediği daha gerçekçi oluyor. Çin' i, istediği anda ekonomik olarak darboğaza sokabilir.
"ASIL ÖNEMLİ OLAN VE MEMLEKETİ TEMELİNDEN YIKAN, HALKINI ESİR EDEN, İÇERİDEKİ CEPHENİN SUSKUNLUĞUDUR.''

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 26 Ara 2019, 02:03

okeanos yazdı:
26 Ara 2019, 00:41
Çin yaklaşık GSMH' si 90 trilyon yüeni (yaklaşık 13 trilyon dolar), USA ise 20 trilyon dolar). Çin' in nüfusu 1.389.340.000 iken ABD' nin nüfusu 326.661.000. Çin bu nüfus (dünya genelinin % 18' i) ve dışa bağımlı ekonomisi bir araya geldiğinde Trump' ın dediği daha gerçekçi oluyor. Çin' i, istediği anda ekonomik olarak darboğaza sokabilir.
İstediği an sokamaz işte. İki taraf birbirine bağımlı. Çin dışa bağımlı ama Çin'in yerini dolduracak tedarikçi var mı? Burada sadece Çin değil ABD de dışa bağımlı. Boşuna ticaret savaşları yıllar sürecek demiyorlar. Çin üretim gücünü, ABD yeri doldurulamaz pazar oluşunu öne sürüyor.
koşan hollandalı

mohawk
Süvariler

Mesaj gönderen mohawk » 26 Ara 2019, 10:27

Konu ile alakasız ama Çinli yatırımcıların özellikle İstanbul'da yüksek miktarlarda mülk satın alarak Türk vatandaşlığı aldıkları ve direk ticaretin içine girmek için hamle yaptıklarına dair ciddi iddialar var,Araplar bitmeden Çinli'ler başlayacak gibi bizi yönetenlerde zerre öngörü olmadığına bakalım başımıza daha ne işler açılacak...

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 26 Ara 2019, 11:05

Canti yazdı:
26 Ara 2019, 02:03
İstediği an sokamaz işte. İki taraf birbirine bağımlı. Çin dışa bağımlı ama Çin'in yerini dolduracak tedarikçi var mı? Burada sadece Çin değil ABD de dışa bağımlı. Boşuna ticaret savaşları yıllar sürecek demiyorlar. Çin üretim gücünü, ABD yeri doldurulamaz pazar oluşunu öne sürüyor.
Hocam öncelikle selamlar. Maddi kaynak olarak en büyük müşteri ABD. maliyet artırımını goze alabilir mi, alır, daha önceden de ek vergiler kota ile ticari önlemeler yaptı. ABD, teknoloji üstünlüğü ile pazarı her zaman elinde tutabilir. ABD bunları yaparken Çin ne yapabilir? Elde olacak fazla mamülü beleş verse yaptırım korkusuna kim alır? 1,4 milyarlık nüfus, ortaya çıkacak fazla istihdam ne olacak? Bu sebebpile Abd belki para kaybeder ama telafisini de yapar. Çin için tablo bu kadar errak değil. Sonucunda Çin baharı bile olur.
"ASIL ÖNEMLİ OLAN VE MEMLEKETİ TEMELİNDEN YIKAN, HALKINI ESİR EDEN, İÇERİDEKİ CEPHENİN SUSKUNLUĞUDUR.''

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 26 Ara 2019, 12:04

mohawk yazdı:
26 Ara 2019, 10:27
Konu ile alakasız ama Çinli yatırımcıların özellikle İstanbul'da yüksek miktarlarda mülk satın alarak Türk vatandaşlığı aldıkları ve direk ticaretin içine girmek için hamle yaptıklarına dair ciddi iddialar var,Araplar bitmeden Çinli'ler başlayacak gibi bizi yönetenlerde zerre öngörü olmadığına bakalım başımıza daha ne işler açılacak...
Arapların derdi ülkelerinden kaçıp kurtulmak, Çinlilerin derdi kolonileşme. Niyetleri farklı. Çinlileri devlet gönderiyor, Araplar kendi geliyor. İkisi dert. Ne yapacağız bilmiyorum.
koşan hollandalı

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 26 Ara 2019, 12:12

okeanos yazdı:
26 Ara 2019, 11:05
Hocam öncelikle selamlar. Maddi kaynak olarak en büyük müşteri ABD. maliyet artırımını goze alabilir mi, alır, daha önceden de ek vergiler kota ile ticari önlemeler yaptı. ABD, teknoloji üstünlüğü ile pazarı her zaman elinde tutabilir. ABD bunları yaparken Çin ne yapabilir? Elde olacak fazla mamülü beleş verse yaptırım korkusuna kim alır? 1,4 milyarlık nüfus, ortaya çıkacak fazla istihdam ne olacak? Bu sebebpile Abd belki para kaybeder ama telafisini de yapar. Çin için tablo bu kadar errak değil. Sonucunda Çin baharı bile olur.
Çin baharı diye bir şey olmaz. Çin tarihi köylü isyanlarıyla dolu sadece rejim değişiyor devlet sabit. Oradan demokratik bir rejim çıkmaz. Demek istediğim Çin'in satmıyorum, ABD'denin almıyorum deme şansı yok. Karşılıklı bağımlılık var. ABD şimdi vergilerler geçici işler yapıyor. Asıl amaçları yeni üretim üsleri oluşturmak mesela Hindistan. Nasıl Çin'i üretim üssü yaptılarsa başka üretim üsleri yapacaklar. Ancak bu uzun bir süreç olacak. Ticaret savaşları iki günde o vurdu öbürü düştü diyebileceğimiz bir şey değil. Hepsinin kendince avantajları ve dezavantajları var. Ancak meydan okuma işini başlatanın Çin olduğunu düşünürsek piyasaya yeni giren patrona meydan okur. Dün bir akademisyen Şi Cinping'in 2008 krizi sonrası Çin'in hızlı yükseleşininden dolayı çok büyük bir özgüven duyduğunu ancak bulanık bir mantıkla hareket ettiğini yazmıştı. Çin şu an sindirmeden elde ettiği gücün zehirlenmesini yaşıyor. Neyse bunlar BRI başlığına taşınır. Çok konu dışı oldu.
koşan hollandalı

gladyus
Üye

Mesaj gönderen gladyus » 26 Ara 2019, 13:15

Bence Çin'i asıl bir süper güç olarak ABD'ye tehdit yapan üretim üssü olması değil. Bu üretim kolayca uluslararası şirketlerce başka ülkeler kaydırılabilir. Şuan dünyanın bilgi ve teknoloji üretim üssü ABD. Çin bu alanda ABD'ye rakip olarak ortaya çıkmaya başladı. Son PIŞA sonuçlarını görmüşsünüzdür, eğitimde dünyada birincisiler ve bunu milyar nüfuslu bir ülkede başarıyorlar. Aynı şekilde son yıllarda dünyada en iyi üniversiteler arasına giren çok sayıda Çin üniversitesi var. Bu eğitim atılımının sonuçları hissediliyor ve önümüzdeki yıllarda daha da fazla göreceğiz. Çin şirketleri kendi ARGE'lerini yapan teknoloji geliştiren şirketlere dönüşmeye başladı. ABD'nin en büyük gelir kaynaklarından akıllı telefon pazarında kendi ARGE leri ile rakip olarak ortaya çıktılar bile. Gelecekte Çin'i dünyanın teknoloji ve bilim üssü olarak görürsek asıl o zaman ABD'nin hegemonyası yıkılmış olacak.

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 26 Ara 2019, 13:33

gladyus yazdı:
26 Ara 2019, 13:15
Bence Çin'i asıl bir süper güç olarak ABD'ye tehdit yapan üretim üssü olması değil. Bu üretim kolayca uluslararası şirketlerce başka ülkeler kaydırılabilir. Şuan dünyanın bilgi ve teknoloji üretim üssü ABD. Çin bu alanda ABD'ye rakip olarak ortaya çıkmaya başladı. Son PIŞA sonuçlarını görmüşsünüzdür, eğitimde dünyada birincisiler ve bunu milyar nüfuslu bir ülkede başarıyorlar. Aynı şekilde son yıllarda dünyada en iyi üniversiteler arasına giren çok sayıda Çin üniversitesi var. Bu eğitim atılımının sonuçları hissediliyor ve önümüzdeki yıllarda daha da fazla göreceğiz. Çin şirketleri kendi ARGE'lerini yapan teknoloji geliştiren şirketlere dönüşmeye başladı. ABD'nin en büyük gelir kaynaklarından akıllı telefon pazarında kendi ARGE leri ile rakip olarak ortaya çıktılar bile. Gelecekte Çin'i dünyanın teknoloji ve bilim üssü olarak görürsek asıl o zaman ABD'nin hegemonyası yıkılmış olacak.
ABD'nin elit üniversiteleri Çinli dolu.
koşan hollandalı

gladyus
Üye

Mesaj gönderen gladyus » 26 Ara 2019, 18:28

Canti yazdı:
26 Ara 2019, 13:33
ABD'nin elit üniversiteleri Çinli dolu.
Temel eğitimleri çok iyi. Başarılı,çalışkan, temeli iyi öğrenciyi her üniversite ister. Hep söylerim, disiplin olmayan ortamda eğitim olmaz. Çin'de okullar çok sıkı. Biz temel eğitimde disiplini bitirdik, okullar sirke döndü. Şuan 35'ini üzerinde olan nesil son iyi eğitim almış olan neslimiz. Bunlar iş hayatından çekildikçe asıl çöküşü yaşayacağız.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu » 27 Ara 2019, 01:06

gladyus yazdı:
26 Ara 2019, 18:28
Temel eğitimleri çok iyi. Başarılı,çalışkan, temeli iyi öğrenciyi her üniversite ister. Hep söylerim, disiplin olmayan ortamda eğitim olmaz. Çin'de okullar çok sıkı. Biz temel eğitimde disiplini bitirdik, okullar sirke döndü. Şuan 35'ini üzerinde olan nesil son iyi eğitim almış olan neslimiz. Bunlar iş hayatından çekildikçe asıl çöküşü yaşayacağız.
O sondan bir önceki cümlenize katılamayacağım. Çünkü 34 yaşına yeni girecek bir kişi olarak her gün akademide 40, 45, 50 hatta 60 yaşında adamların salaklıklarını düzeltmekle uğraşıyorum. Çoğu zaman yanlış çoğu zaman da güncel olmayan verileri/bilgileri öğrencilere öğretiyorlar. En azından sosyal bilimlerde. Ben sizin aksinize asıl yeni nesilden bir patlama bekliyorum. Ancak bu meseleyi derinleştirmek istemiyorum. Malum uzun menzilli hava savunma sistemi konusu...
Zorlukların Arasından Yıldızlara!..

Eski kullanıcı adım Lathander

j0KeReN
Üye

Mesaj gönderen j0KeReN » 27 Ara 2019, 08:45

Konudan bağımsız fakat size bir örnek vereceğim.

Türkiye bir ürünü yerli yapmak istedi. Bu ürünü normalde ABD'den alıyor. ABD bu ürünü 100 birime satıyor diyelim. Yerli firma bu ürünü teşvik ile yaptı. Bunun reklamını yıllık faaliyet raporunda yerli ürün yaptık diye ilgili kurumlar paylaştı. Sonra ihaleye çıkıldı. Bu ihale kime verildi biliyor musunuz ? Çin'e. Çünkü ABD 100 birime yaptığını sen 70'e yapıyorsun Çin 30'a yapıyor. Sonra hani yerli milli deniyordu neden Çin'e veriyorsunuz dendiğinde indirim yapmalısınız fiyatınız pahallı dendi. Çin'den daha ucuza yapma ihtimalin yok. Kalite olarak da senden daha iyi bile olabiliyorlar.

Not:Bahsettiğim ürün savunma sanayi ile ilgili bir ürün değil. Fakat katma değeri olan bir ürün.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 27 Ara 2019, 10:54

j0KeReN yazdı:
27 Ara 2019, 08:45
Konudan bağımsız fakat size bir örnek vereceğim.

Türkiye bir ürünü yerli yapmak istedi. Bu ürünü normalde ABD'den alıyor. ABD bu ürünü 100 birime satıyor diyelim. Yerli firma bu ürünü teşvik ile yaptı. Bunun reklamını yıllık faaliyet raporunda yerli ürün yaptık diye ilgili kurumlar paylaştı. Sonra ihaleye çıkıldı. Bu ihale kime verildi biliyor musunuz ? Çin'e. Çünkü ABD 100 birime yaptığını sen 70'e yapıyorsun Çin 30'a yapıyor. Sonra hani yerli milli deniyordu neden Çin'e veriyorsunuz dendiğinde indirim yapmalısınız fiyatınız pahallı dendi. Çin'den daha ucuza yapma ihtimalin yok. Kalite olarak da senden daha iyi bile olabiliyorlar.

Not:Bahsettiğim ürün savunma sanayi ile ilgili bir ürün değil. Fakat katma değeri olan bir ürün.

Çinden ucuza yapamıyorsak, daha kalitelisini yapmalıyız. Eğer son kullanıcı ürünüyse belki özel tasarımlar yaparak daha da iyileştirmeliyiz. Markalaşmaya önem verip marka değeri üzerinden karı arttırmalıyız. Fiyat konusunda çinden ucuz olamayız.

Kullanıcı avatarı
brownbess
Süvariler

Mesaj gönderen brownbess » 29 Ara 2019, 13:48

S-400, Hisar ve Korkutların maketlerini de üretip yurt sathına dağıtmak nasıl olur?

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 29 Ara 2019, 19:16

brownbess yazdı:
29 Ara 2019, 13:48
S-400, Hisar ve Korkutların maketlerini de üretip yurt sathına dağıtmak nasıl olur?
Bütün yeni nesil askerlerimiz sosyal medyada mal mal paylaşacakları için 3 günde hepsinin yeri belli olur. Faz dizin radarı analizine bile gerek kalmaz.
Belki operasyonel ünitelerin yanında aldatmaya yararlar.
Kalyon Seydi Engin

Kullanıcı avatarı
muhendus
Süvariler

Mesaj gönderen muhendus » 29 Ara 2019, 21:29

Bu tür sistemlerin maketleri çoğu ülkede olduğu gibi bizde de var, envantere yeni girecek sistemler için de yapılır ve gerektiğinde kullanılır. Sürekli bir yerlerde sabit durmaz ama ihtiyaç halinde istihbarata karşı koyma ve yanıltma için mevzilendirilirler. Maket mankenlerin omzunda Stingerler olsun, başkaca hava savunma sistemleri için olsun böyle çalışmalar hep olur. Fazla da açık etmemek gerek.
Eğilmez başın gibi
Gökler bulutlu efem
Dağlar yoldaşın gibi
Sana ne mutlu efem...

Ak-Tolga
Akıncılar

Mesaj gönderen Ak-Tolga » 30 Ara 2019, 00:02

Düşmanınızı aldata bilmek için yaptığınız çalışmaları gerçekten çok ciddiye alarak yapmalısınız.

Maalesef yaptığımız (sahte hedef) modellerin bir bölümü çok seçici olmayan gözler tarafından bile kolaylıkla anlaşılabiliyor.
Hava-uzay keşif kabiliyetinin bu denli geliştiği neredeyse ülkelerin sürekli izlenildiği günümüzde, sahte bir hedefi yapıp sonra orada uzun zaman
bakımsız-sahipsiz bırakmak pek bir işe yaramayacaktır.

Çok iyi replika üretebilen firmalarımız var ve uygun fiyatlı etkili işler yapmak mümkün.
Hatta bu işleri profesyonelce-gizlice yapacak bir ekip oluşturmakta fayda var.

HİSAR'ın ise maketini yapmaktansa, füzeler hazır olana kadar araçları hazırlayıp üzerinde bulunan MAR radarlarını aktife edebilsek bile
önemli katkı sağlayabilir oldukça kafa karıştıra bilirdik.

Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Mesaj gönderen ddemir » 30 Ara 2019, 09:19

Ak-Tolga yazdı:
30 Ara 2019, 00:02
Düşmanınızı aldata bilmek için yaptığınız çalışmaları gerçekten çok ciddiye alarak yapmalısınız.

Maalesef yaptığımız (sahte hedef) modellerin bir bölümü çok seçici olmayan gözler tarafından bile kolaylıkla anlaşılabiliyor.
Hava-uzay keşif kabiliyetinin bu denli geliştiği neredeyse ülkelerin sürekli izlenildiği günümüzde, sahte bir hedefi yapıp sonra orada uzun zaman
bakımsız-sahipsiz bırakmak pek bir işe yaramayacaktır.

Çok iyi replika üretebilen firmalarımız var ve uygun fiyatlı etkili işler yapmak mümkün.
Hatta bu işleri profesyonelce-gizlice yapacak bir ekip oluşturmakta fayda var.

HİSAR'ın ise maketini yapmaktansa, füzeler hazır olana kadar araçları hazırlayıp üzerinde bulunan MAR radarlarını aktife edebilsek bile
önemli katkı sağlayabilir oldukça kafa karıştıra bilirdik.
Zeytin Dalı Harekatında kullanılan tank maketi vardı. Kekolar ATGM atıyorlardı. Gayet başarılı bence. Hatta ukrayna yada rus savunma sitesinde video için tarihte bir ilk olarak kayıtlara geçti deniyordu. (Sahte hedefin başarısının savaş alanında izlenebilmesi açısından)
Videoyu bulamadım ama hatırlayanınız vardır... Başarılı bir çalışmaydı bence.

çanakkale geçilmez
Süvariler
İletişim:

Mesaj gönderen çanakkale geçilmez » 31 Ara 2019, 09:24

Son çıkan abd kongre kararından sonra f-35 alımı hayal oldu.Caatsa yaptırımlarının neler olacağı belirlendikten sonra duruma göre incirlik,kürecik kapatılırsa en az 3 adet s-400 daha alınır..Böylece bizim umhvss leri işi bitmiş olur..Birileri de s-400 aldık sıra s-500 de diye bağırır durur...
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 31 Ara 2019, 10:27

Batıcılık, Avrasyacılık vs hepsi iğrenç kavramlar bana göre. Tarihini demirle, gücüyle, zekasıyla, çevikliğiyle şekillendirmiş bir millet kendi yolunu çizebilir.
Altay dağlarından geldim,
Eski çağlarından geldim,
Tanrı dağlarından geldim,
Orhun yollarından geldim.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali » 31 Ara 2019, 10:34

thunder2012 yazdı:
31 Ara 2019, 09:44
TSK ve iktidar,an itibariyle Avrasya ekolünü benimsemiş durumda..Hiç eğip bükmeyelim..Ancak Avrasyacılığın içinin boş bir kavram olduğunu maalesef sadece iktidar ve TSK değil 85 milyonluk bu halk da acı acı hissedecek..Ama olmayacak iktidar projeleriyle halk mamalanmaya devam edecek..İnsanlar eğitime batıya giderken,ihracatin %80'i Batıylayken,okullarda,kurslarda Ingilizce öğrenilirken,'kanunlar bati kanunlarıyla paralelken bu Avrasyacılık pratikte nasıl olacak ve bedeli nedir yaşayarak öğreneceğiz..Medyada artık Perinçekçiler demirbaş konumuna gelmiş durumda.Açık açık ülkeyi biz yönetiyoruz
diyen Perinçekçiler Avrasyaci komuta kademesiyle bizi Rusya steplerine yönlendirmiş durumda..Bu işin ucunda Su-35,yalnızlık,artmayan bir ihracat,orta gelir tuzağına saplanmış bir Türkiye var..Allah sonumuzu hayır etsin..
Küresel Finans ve Üretim sistemi doğuya kayarken, batıda yetersiz genç nüfus ve zorlanan sosyal güvenlik sistemleri ile biraz gerçekliğini yitiriyor. Gelecek 20 yılda kesinlikle Uzakdoğu ve Çin hindinde batı kalitesinde eğitim ekolleri olacaktır. Ayrıca Spykman'ın Kenar Kuşak Teorisi yabana atılmamalı. Deniz Hakimiyeti kadar önemli Avrasya.
Bu hayatta yapılan hiçbir iyilik, cezasız kalmaz!

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 07 Oca 2020, 14:02

EUROSAM ile olan ortaklik mevta olduguna gore gelsin ikinci parti S400 siparisi. Vur patlasin cal oynasin yandannn.

çanakkale geçilmez
Süvariler
İletişim:

Mesaj gönderen çanakkale geçilmez » 07 Oca 2020, 14:39

trakya_forever yazdı:
07 Oca 2020, 14:02
EUROSAM ile olan ortaklik mevta olduguna gore gelsin ikinci parti S400 siparisi. Vur patlasin cal oynasin yandannn.
İtalya ile devam edebiliriz denmiş ama zannetmem ki bu ortaklıktan(italya bizle devam eder mi?) bir anti-balistik füze çıksın..Daha büyük sorun ise tf-2000 lere bu gidişle anti-balistik füze olarak koyabileceğimiz bir şey de kalmayacak gibi....Rus/çin muadili bize hiç uymaz.....2027 e kadar ortaya füze çıkmazsa tf-2000 de ilk gemi teslimatı da arap saçına döner.......Şu an altay ı nasıl bekliyorsak ondan daha uzun süre bu gemileri bekleriz....S-400 ün bize katkısı çok az olacak,2. partiye vereceğimiz 3 milyar dolara yakın para a çöp olacak ne yazık ki:((((
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 07 Oca 2020, 15:10

Canti yazdı:
26 Ara 2019, 12:04
Arapların derdi ülkelerinden kaçıp kurtulmak, Çinlilerin derdi kolonileşme. Niyetleri farklı. Çinlileri devlet gönderiyor, Araplar kendi geliyor. İkisi dert. Ne yapacağız bilmiyorum.
Beyinsiz hükümetler para için geleceğimizi peşkeş çekmeyecekler.
Altay dağlarından geldim,
Eski çağlarından geldim,
Tanrı dağlarından geldim,
Orhun yollarından geldim.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 07 Oca 2020, 18:22

It is the duty of the patriot to protect his country from its government.
-Thomas Paine

Resim

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 07 Oca 2020, 18:53

Sn. Ismail Demir'in Italya ile devam ederiz sozunun alti bos. Biz EUROSAM sisketi ile anlasma yaptik. EUROSAM sirketi SAMPT sistemini gelistirmek icin kurulmus Fransa ve Italya ortakli bir sirket. Avrupa'daki fuze sirketlerinin konsolidasyonu sonucu kurulan MBDA sirketi EUROSAM'in ana hissedari oldu. Italya ile devam ederiz derken, EUROSAM sirketi agirlikli Fransiz firmalarinin sahibi oldugu bir sirket oldugunu unutuyoruz herhalde. Ana yonetimi Fransa merkezli zaten. Durum bu sekildeyken, EUROSAM ana ortagi ve buyuk hissedari Fransizlarin izni olmadan Italyan ortak Leonardo ile civi cakamazsiniz. Ancak EUROSAM'dan ayri olarak Leonardo ile sifirdan bir fuze gelistirme isine girersiniz belki.

Benim takip ettigim kadariyla LORADMIS ihalesi ve sonrasi alinan kararlar ve geldigimiz noktada bizim tedarik makaninin SAMPT'ye gosterdigi ilgi sadece diplomatik, ilgileniyormus gibi gorunuyoruz ama aslinda almak istemiyoruz. Bu gecen yil EUROSAM ile imzalanan ihtiyac tanimlama anlasmasida olu dogmus gibi cunku EUROSAM zaten mevcut SAMPT sisteminde kullanilan Aster-30'un daha gelismis versiyonu Aster-30 Block1NT programini devam ettiriyor, bir kac sene sonra envanterine alacak. Bizim bu ihtiyac tanimlama anlasmasindan bir sey cikmayacagi anlasiliyor artik. Zaten para da yok bir suru HSS projesini ayni anda devam ettirmek icin.
En son robust tarafından 07 Oca 2020, 18:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 07 Oca 2020, 18:56

Amerika'dan F-35 gelir Avrupa'dan füze gelmez. Boş iş peşinde koşuyorlar.
koşan hollandalı

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 07 Oca 2020, 22:21

Tabi ki de İtalya ile devam etme gibi bir durum yok. Olur da İtalya elindeki 2 adet fazla sistemi satarsa ancak o olur. Yoksa Fransa taş koyduktan sonrası hikayedir.

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 » 21 Oca 2020, 18:14

https://www.savunmasanayist.com/turkiye ... im-edildi/

Denilen o ki; füzeler gelmiş ve 20 aylık garanti süresi de Aralık 2019 itibariyle başlatılmış...

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 21 Oca 2020, 20:00

Şimdi de bu hurdaları Kıbrıs ve Libya'ya gönderip kurtulalım...
Resim
panem et circenses
Dev aynasındaki cüceler, ayna kırılınca tarihin çöplüğüne gömülürler.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 21 Oca 2020, 21:14

igirgin yazdı:
21 Oca 2020, 20:00
Şimdi de bu hurdaları Kıbrıs ve Libya'ya gönderip kurtulalım...
Bu gelen ilk filoydu iki batarya. Daha bir bu kadar gelecek 😀

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 21 Oca 2020, 21:21

Geri kalanını da Katar'a veririz üç beş tane füzeyi de sökeriz.
Resim
panem et circenses
Dev aynasındaki cüceler, ayna kırılınca tarihin çöplüğüne gömülürler.

leto
Süvariler

Mesaj gönderen leto » 22 Oca 2020, 04:18

S-400’de Teknoloji Transferi Bilmecesi

Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemi tedarik anlaşmasının "teknoloji transferi içermediği" öne sürüldü.

Rus devlet ajansı TASS’ın ismi açıklanmayan askeri ve diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, Türkiye ile imzalanan anlaşmanın süreci hakkında bilgi verildi. Habere göre Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) bugüne kadar 120 adet S-400 füzesi, bazı yedek parça ve diğer gerekli malzemelerin teslim edildiği belirtildi. Haberde Türkiye ile yapılan anlaşmanın 'kısmen dahi olsa teknoloji transferini kapsamadığı' ifade edildi.

Söz konusu haberde, Türk ve Rus taraflarının sözleşmeye 2019 Aralık'ında Ankara'da imza attığı, bu eylemle birlikte Rusya tarafından verilen 20 aylık garanti süresinin de başlamış olduğu bilgisine yer verildi.

Savunma Sanayi Başkanı Profesör İsmail Demir, 6 Ocak tarihinde basına yaptığı açıklamada ikinci S-400 bataryasının teslimatı için özellikle bir tarih konuşmadıklarını belirterek, “İkinci sistemin gelişine ilişkin yan şart olan ortak üretim vs gibi bazı detaylar”ın çalışıldıktan sonra tarihin belli olabileceğini ifade etmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise 2018'de kendisine yöneltilen S-400'lerle ilgili teknoloji transferi sorularına "Bu konu, herhangi bir şekilde siyasi güven meselesi değil. Bu mesele tamam ile ticari mesele" diye cevap vermişti.

https://www.c4defence.com/Gundem/s400de ... esi/9222/1

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 22 Oca 2020, 08:11

Bizi burada sistem alınması daha ilk kez kararlaştırıldığı zamanlarda alım anlaşmasını yerlere göklere sığdıramayan yerli basının aksine yazıyorduk teknoloji transferi söz konusu değil diye. Zaten Rus kaynakları da aldığımız bataryaların teknoloji transferi olmadan ihraç edileceğinin altını çiziyordu. Bizimkiler de daha yeni uyanıyor ama.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 22 Oca 2020, 10:18

DENO yazdı:
22 Oca 2020, 08:11
Bizi burada sistem alınması daha ilk kez kararlaştırıldığı zamanlarda alım anlaşmasını yerlere göklere sığdıramayan yerli basının aksine yazıyorduk teknoloji transferi söz konusu değil diye. Zaten Rus kaynakları da aldığımız bataryaların teknoloji transferi olmadan ihraç edileceğinin altını çiziyordu. Bizimkiler de daha yeni uyanıyor ama.
İlk kandırılacaklar. sonra da muhalefet suçlanır "S400 leri aldılar abd ile aramızı açmak için" diye.

Komik bir ülkeyiz.

celestial
Üye

Mesaj gönderen celestial » 22 Oca 2020, 11:02

20 aylık garanti süresi ne demek oluyor tam olarak? 20 ay boyunca ücretsiz teknik servis ve bakım hizmeti mi var pakette, yoksa füzelerin raf ömrü mü bu kadar?

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 22 Oca 2020, 11:27

celestial yazdı:
22 Oca 2020, 11:02
20 aylık garanti süresi ne demek oluyor tam olarak? 20 ay boyunca ücretsiz teknik servis ve bakım hizmeti mi var pakette, yoksa füzelerin raf ömrü mü bu kadar?
Fırlatma ve idame sırasında personel kaynaklı olmadan doğabilecek hasarlara karşı, misal füze ateşleme sırasında kanisterinden tam çıkamaz ve üzerine devrilir ise atıcı aracı, diğer füzeleri ve yanındaki araçları pert eder, bunun gibi durumlarda zararı üretici üstlenir. Aslında çoğu komplike silah siteminin bunun gibi garanti süreleri vardır. Çoğu askeri hava aracı üreticisi mesela aynı sivil hava araçlarında olduğu gibi sistemsel hataları kendi sorumluluğu olarak üstlenir, sen çıkıpta yazılımını, vesairesini vüsairesini değişirmediysen, üzerine kendi mühimmatını takmadıysan...

swat
Akıncılar

Mesaj gönderen swat » 22 Oca 2020, 13:55

Olmayan teknoloji transferi birinci bomba. Sistemin verimsizliği 6 ay sonraki ikinci haber olacak.

TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 22 Oca 2020, 14:22

Ağdan bağımsız olması ve süre gelen sıkıntıları çözmek için kulağını tersten tutma çözümlere gitme çabaları bu verimsizliğin kabulü zaten.

Ha bu savunma ağından bağımsız olmasını olumlu sanıp iyi yorumlayanlara sözüm, eğer bu forumda üye iseniz forumdan üyeliğinizi silin yok değilsenizde savunma sanayi ile ilgili hobinizi değiştirin. Hele ki bunu olumlu sanan asker vs işin içinden ise istifa edin bırakın bu işleri. Büfe falan açın.

Ağdan bağımsız savunma savunma değildir hedef tahtasıdır.
Resim
Death Star da sıkışıp kalmış stormtrooper

Isbara
Akıncılar

Mesaj gönderen Isbara » 22 Oca 2020, 15:53

TEORI yazdı:
22 Oca 2020, 14:22
Ağdan bağımsız olması ve süre gelen sıkıntıları çözmek için kulağını tersten tutma çözümlere gitme çabaları bu verimsizliğin kabulü zaten.

Ha bu savunma ağından bağımsız olmasını olumlu sanıp iyi yorumlayanlara sözüm, eğer bu forumda üye iseniz forumdan üyeliğinizi silin yok değilsenizde savunma sanayi ile ilgili hobinizi değiştirin. Hele ki bunu olumlu sanan asker vs işin içinden ise istifa edin bırakın bu işleri. Büfe falan açın.

Ağdan bağımsız savunma savunma değildir hedef tahtasıdır.
Yarın öbür gün, umarım bizimkiler de bir kriz anından sivil yolcu uçağı falan düşürmez. Gerçekten şu "Ağ merkezli" işinden yoksun olma çok büyük zafiyet ve kötü olayların yaşanmasının sebebi.

Kullanıcı avatarı
taner82
Üye

Mesaj gönderen taner82 » 22 Oca 2020, 16:55

Ne kadar dogru bilmiyorum ama Rus Disisleri Bakanligi, Iranin o gece ABD üslerini vurduktan sonra 5-6Adet F-35 ucaklarin Iran Hava Sahasinin yakinlarinda sürekli hareket halindeymis. Eger dogru ise, F-35'ler Radarda kismende olsa görünüyor (Bazi Kaynaklara göre ufak bi Kus büyüklügünde görünüyormus Radarda).
Ama anlamadigim sey , koskoca Yolcu Ucagini nasil ayirt edemiyorlar? Neden Hava Trafigini kapatmadilar?

Resim

TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 22 Oca 2020, 17:06

taner82 yazdı:
22 Oca 2020, 16:55
Ne kadar dogru bilmiyorum ama Rus Disisleri Bakanligi, Iranin o gece ABD üslerini vurduktan sonra 5-6Adet F-35 ucaklarin Iran Hava Sahasinin yakinlarinda sürekli hareket halindeymis. Eger dogru ise, F-35'ler Radarda kismende olsa görünüyor (Bazi Kaynaklara göre ufak bi Kus büyüklügünde görünüyormus Radarda).
Ama anlamadigim sey , koskoca Yolcu Ucagini nasil ayirt edemiyorlar? Neden Hava Trafigini kapatmadilar?
Rusların yazdığı çizdiği hiç bir şeye inanmayın. Her olaydan kendilerine pay çıkarmakta ustalar. Onlar önce israilin f16 ve f15 lerle suriye hava savunmasını kevgire çevirmelerine çare bulsunlar.
Resim

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 22 Oca 2020, 17:35

taner82 yazdı:
22 Oca 2020, 16:55

Resim
Velev ki doğru Tahran iran hava sahası sınırı yakını değil Ankara gibi bir yer bir kaç yüz km civarında ihtimalen dahi uçak olamaz özellikle UAV'leri dahi uçurmuyorlar bu ara. Teorik olarak en yakın mesafe Hazar denzinde F-35 uçusalar en yakın 250 km öteden uçaçak. Ki F-35 oraya nasıl gidecek Basra civarına çok uzak Tahran ciddiye almayınız...
Kalyon Seydi Engin

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 22 Oca 2020, 17:47

O değil de hep içimde saklı bir beklenti vardı. Bu S400 ve rus platformları olayı ile alakalı negatif yönler medyada haber almaya başlanırsa "R" zamanı yakın diye. 2.5 milyar dolar çöp oldu, bunun bedeli sorulmalı elbet ama daha büyük kazanımlar için feda edilmeli. Bunun başlangıcı teknoloji transferi olur umarım.

TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 22 Oca 2020, 17:53

Ruslarla prensipte dahi böyle bir anlaşma yok. Çıkan haberlere aldanmayın temenni bunlar. Ruslar asla teknoloji transferi yapmaz. Buna inanıyorsanız yol yakınken vazgeçin derim.
Resim

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 22 Oca 2020, 18:14

Radarda kuş gibi görünmek tanımı aynen Stealth gemilerin radarda balıkçı gibi görünmesine benziyor. F35 kuş kadar görünüyorsa onun kuş değil de F35 ekosu olduğunu nasıl tahmin etmişler , radarda kuş gözükür mü ? O zaman kuş sürüsünü düşmana doğru salsak ne olur ? Cidden bilmiyorum ... Yahu İsrail F35 ile Suriye hava sahasını kevgire çevirdi İran filan da çosmasın hemen sınırda uçabildiler diye. Afedersiniz de IFF i olan yolcu uçağını düşüren bu Aptal herifler sırf aptal oldukları için nefretimi kazandı. Gerçekten tarihleri var diye biraz saygı duyuyordum da yok değil bu kadar kafasız oldukları için nefret ediyorum.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 22 Oca 2020, 18:57

sailordream yazdı:
22 Oca 2020, 17:35
Velev ki doğru Tahran iran hava sahası sınırı yakını değil Ankara gibi bir yer bir kaç yüz km civarında ihtimalen dahi uçak olamaz özellikle UAV'leri dahi uçurmuyorlar bu ara. Teorik olarak en yakın mesafe Hazar denzinde F-35 uçusalar en yakın 250 km öteden uçaçak. Ki F-35 oraya nasıl gidecek Basra civarına çok uzak Tahran ciddiye almayınız...
Ic politikalarina yonelik, elestiri oklarini baska yone cekme amacli olabilir. Iran devletinin kohnelesmisligi iste...ABD'ye saldiriyorsun ama karsi mudahale ihtimaline karsi sivil trafigi en azin bir kac gunlugune kapatmak, ucusa yasak bolgeler icin NOTAM ilan etmek akillarina gelmemis herhalde.

Frost
Üye

Mesaj gönderen Frost » 22 Oca 2020, 20:50

2013'te Çin'den alınması planlanan sistemlerde teknoloji transfer olacak mıydı?

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 22 Oca 2020, 21:44

Kısmi olacaktı.