B (BORA) Füzesi ve B (BORA) Silah Sistemi Projesi

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 23 Ara 2018, 22:48

Nükleer silahı kafa patlatsak on senede yaparız ama sonra tepemize binerler. Mevdut durumda sadece zararı olur.
koşan hollandalı

StrategyMaster
Süvariler

Mesaj gönderen StrategyMaster » 23 Ara 2018, 22:50

Nükleer silah 1940ların teknolojisi Türkiye nükleer silah yapacak kabiliyete sahip. 10 sene falan da sürmez. En uzun sürecek kısmı silahın yapımı değil silahta kullanılacak nükleer maddenin zenginleştirilmesi için üretilecek binlerce santifrüjün üretilmesi. Konu nükleer silah yapmanın siyasi sonuçlarını göze almak ile alakalı. İkincil olarak da nükleer silahı sevk edeceğimiz araçlarla.

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler

Mesaj gönderen Moon&star » 23 Ara 2018, 23:09

Kutbulmuş yazdı:
23 Ara 2018, 22:39
Nükleer teknoloji geliştirme kabiliyetimiz yok, nükleer teknolojiyi Rusya'nın inşa ettiği Akkuyu nükleer NGS vesilesi ile elde edeceğiz. İlgili haberin linki aşağıda:

https://tr.sputniknews.com/columnists/2 ... emi-gorus/
Yine yeterince araştırılmadan,TAEK'in ne iş yaptığını bilmeden yapılan bir yorum daha. Sizi bir kere daha yorum yapmadan önce konu hakkında bilgi edinme amaçlı, 5-10 dakikanızı almayacak ufak araştırmalar yapmaya davet ediyorum. Mesela "Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması" ile araştırmanıza başlayabilirsiniz.
Resim
Today's lesson will be pain.

Kullanıcı avatarı
ebonitcubuk
Süvariler

Mesaj gönderen ebonitcubuk » 23 Ara 2018, 23:19

"Atom bombesi atalım" cılardan gına geldi.
Resim

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Kullanıcı avatarı
musti
Süvariler

Mesaj gönderen musti » 24 Ara 2018, 00:06

StrategyMaster yazdı:
23 Ara 2018, 22:33
Tekrar yazıyorum 6 lançer bilgisi yanlış. Yanlış anlaşılmaya müsait mesajlar bilgi kirliliği yaratıyor.
Kaynağınız nedir acaba ?

Kullanıcı avatarı
ebonitcubuk
Süvariler

Mesaj gönderen ebonitcubuk » 24 Ara 2018, 00:12

Kutbulmuş yazdı:
24 Ara 2018, 00:06
Türkiye'nin nükleer silah yapmasına ve bu caydırıcılığının olmasına karşı gelenlerin böyle bir sitede olmasına şaşıyorum.
Ben buraya 82 Washington yazayım, sonra bunun ne kadar imkansız ve tartışılması manasız bir fikir olduğunu söyleyen üyeye "Washington'un Türkiye toprağı olmasına karşı olan üyelerin bu sitede olmasına şaşırıyorum" diyeyim. Nasıl ama?
Resim

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

OguzhanTR
Süvariler

Mesaj gönderen OguzhanTR » 24 Ara 2018, 00:14

Kutbulmuş yazdı:
23 Ara 2018, 22:39
Nükleer teknoloji geliştirme kabiliyetimiz yok, nükleer teknolojiyi Rusya'nın inşa ettiği Akkuyu nükleer NGS vesilesi ile elde edeceğiz. İlgili haberin linki aşağıda:

https://tr.sputniknews.com/columnists/2 ... emi-gorus/
Santrallerde kullanılan yakıt ile nükleer silahlar kel alaka iki ayrı konu. Nükleer silah için yüksek derece zenginleştirilmiş U-235 gerekir. Santrallerde U-238 kullanılır, bundan silah falan yapılamaz, anca atığı ağır suda P-239 yapabilirsin ki uluslararası denetlenen bir santralde bu zaten mümkün değil. Nükleer silah mevzusu ütopik bir hayal olarak kalsın zihinlerde, ne teknoloji ne de politika buna imkan tanımaz.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle » 24 Ara 2018, 00:48

Kutbulmuş yazdı:
24 Ara 2018, 00:10
Türkiye'nin nükleer silah yetkinliği yok dedin, stop
Doğru düzgün okusaydın yetkinliğin olmadığını ama kabiliyetin olduğunun yazıldığını görürdün. Yazılanların içinden cımbızla tek bir kısmı çekip şimdi insanları alakasız şeylerle itham ediyorsun.

Kabiliyet bugün oturup yapmaya karar versen yapabilecek mühendisin, altyapın, tesisin ve bilgi birikiminin olmasıdır. Yetkinlikse o silahı elde ettiğin zaman onu kullanacak askeri vasıtalarının olması, kullanmak için haklı sebeplerin olmasıdır. Neden yaptın ve neden kullandın diye sorduklarında verecek cevabın olmasıdır.

Bugün bu teknolojiye sahip ülkelerin çoğu soğuk savaş sırasında elde etti. O zamanlar için denklem basitti, iki kutuptan birinde ya da birine yakındınız ve karşı taraf sahip olduğu için siz de olurdunuz. Bu denklemi araplar için bozan İsrail bile günümüzde hala nükleer silahı olduğunu reddediyor. Kabul ederse uluslararası alanda verebileceği bir cevabı yok çünkü. Tüm bunlara rağmen günümüzde böyle bir çaba içine girerseniz sonunuz Kuzey Kore'den farksız olmaz. Halkın dünyadan izole olmuş bir şekilde ambargo ve yaptırımlardan kafasını kaldıramaz hale gelirsin.
Eski kullanıcı adım: RAPTOR33

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 24 Ara 2018, 02:07

Sputnik yasaklı kaynak değil mi?
Resim
panem et circenses
Dev aynasındaki cüceler, ayna kırılınca tarihin çöplüğüne gömülürler.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 24 Ara 2018, 11:57

ABD'yi kimse kafasından dünya jandarması olarak görmüyor çünkü adam tartışmasız jandarma. Bu NBK konusu daha evvel de çok konuşuldu. Yöneticiler müdahale etmeden konuya dönelim.
koşan hollandalı

StrategyMaster
Süvariler

Mesaj gönderen StrategyMaster » 24 Ara 2018, 13:37

musti yazdı:
24 Ara 2018, 00:06
Kaynağınız nedir acaba ?
Polatlı Füze ve Topçu Okulu. Yeterli olur sanırım.

Kutbulmuş
Nükleer silah işine girdiğimiz an BM genel kurulu ve güvenlik kurulu toplanır hakkımızda kararlar peşi sıra gelmeye başlar. Işık hızıyla Kuzey Kore haline indirgerler bizi. Nükleer silah ürettiğine de üreteceğine de pişman olursun. Halk aç olduktan sonra nükleer silahların yenmeyecek bir şey olduğunu Kuzey Kore bile öğrendi. Aynı acı tecrübeleri yaşamaya gerek yok.

Yoksa nükleer silah üretmek nükleer santral üretmekten kolaydır dediğim gibi 1940ların teknolojisi. En sıkıntılı kısmı da binlerce bu işe uygun santifrüj üretilmesi.
Uranyum cevher olarak çıkarıldıktan sonra önce tozlaştırma ile sarı bir toz haline getiriliyor(yellow cake). Daha sonra bir kimyasal tepkime vasıtası ile gazlaştırılıyor. Bu gaz santifrüjlere verilerek daha ağır olan U-238 izotopunun santifrüj duvarında toplanması sağlanıyor. Bu şekilde U-238 izotopu işe yaramayan U-235 izotopundan ayrılıyor. Bir sonraki adımda U-238 izotopu tekrardan bir kimyasal tepkime ile metal haline getiriliyor.

çanakkale geçilmez
Süvariler
İletişim:

Mesaj gönderen çanakkale geçilmez » 24 Ara 2018, 14:02

Nükleer silah da yapacağız ama şu an durum buna müsait değil .Eğer suud-iran ve ya bölgedeki diğer ülkelerden biri bu işe girişirse sıra bize de gelir.İsraili konu dışı bıraktım ,adamlar ne var diyor ne yok diyor.
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 24 Ara 2018, 14:34

Birazdan nükleer serpinti temizliği olacak .
Konumuz Bora füzesi ve sistemi...
Kalyon Seydi Engin

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler

Mesaj gönderen Moon&star » 24 Ara 2018, 14:42

Sayın @Kutbulmuş; İçi boş varsayımlar ile tez savunulmaz. Bir şey iddia ediyorsanız, altını somut argümanlar ile doldurmanız gerekir.

Ayrıyetten ne benim, nede bu forumdaki hiç bir üyenin forumdaki varlığını sorgulama haddi ne size, ne bana, nede hiçbir üyeye düşmez.

Dün akşamdan beri ben ve sağ olsunlar birçok arkadaş "neden nükleer silah yapmamalıyız" konusuna, somut örnekler ve uluslararası anlaşmalar gösterilerek yeterince değindi. Boşuna kendimizi yormayalım, çünkü duvara konuşuyoruz. Bu saatten sonra devreye yönetim girer. Umarım yönetici arkadaşlar özel mesaj yolu ile gerekli uyarıları yapmıştır.

Konumuzdan devam edelim lütfen...
Resim

Hyperspace
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Hyperspace » 24 Ara 2018, 15:07

Pakistan zamanında aç kalmayı göze aldı ve yaptı ama bunu yaparken haklı bir gerekçesi vardı çünkü belalısı Hindistan bu silaha çok önceden sahip olmuştu.Buna rağmen ambargo tehdidi yedi çünkü BMGK üyesi 5 ülke kendilerinden başka ülkelerin bu silaha sahip olmasını ve bu silahların yayılmasını istemiyor.O yüzden NPT anlaşmasını icat etmişler ve biz de paşa paşa imza atmışız.Bizim de haklı bir konumda olmamız için İran veya Suudi Arabistan gibi ülkelerin bu silaha sahip olnası gerekebilir.Ama böyle bile olsa biz Nato üyesiyiz bize siz zaten bizim nükleer şemsiyemiz altındasınız sizin de üretmenize gerek yok diye yine karşı çıkarlar.Yani Nato partnerlerimiz Rusya veya Çinden daha fazla karşı çıkar bu silahı üretmemize.Ancak gerek milli SLV projemizin olması gerekse dillendirilen 2500 km menzilli füze projeleri de varken ileride bu konuyla ilgili bir niyetimizin olabileceği de ihtimaller arasında.
BORA füzesine gelince bu sayıyı veren arkadaşlar bilgilerin SSB den alındığını söylüyorlar artık ne kadar doğruysa...

StrategyMaster
Süvariler

Mesaj gönderen StrategyMaster » 24 Ara 2018, 17:24

Hyperspace

SSByi yanlış dinledikleri için bu kafa karışıklığı. Teslim edilen son kafilede 6 lançer var toplam lançer sayısı 6 değil. Onlar son kafile ile ilgili bilgileri toplam bu kadar teslim edildi diye yazmışlar. 2009da başlayan projede bu güne kadar sadece 6 lançer mi teslim edildi?

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 24 Ara 2018, 17:33

Kutbulmuş yazdı:
24 Ara 2018, 17:22
@Moon&star balistik füzelere nükleer başlık takılabildiğini bildiğinizi varsayarsak, nükleer silah konusunun bora füzesi yani bu konu başlığı altında tartışılabileceğini de anlamış olursunuz.Bu durumda yönetime de ağlamanıza gerek kalmaz
Merak etmeyin konumuzdan devam ediyoruz.
Yok, vallahi etmiyorsunuz.

O öyle bir şey değil. Bir kaç üye tarafından anlatıldı bunların aynı şey olmadığı, nükleer silah ile teslimat sisteminin bambaşka şeyler olduğu ancak sizin tek yaptığınız diğer üyeleri vatan hainliği ile suçlamak ve görünüyor ki bayağı ağır bir Dunning-Kruger etkisi altındasınız.

Dün akşam bıraktım, rayına döner diye. Mesaj silmeyi de sevmiyorum. Olacak gibi değilse söyleyin, sileyim son 20 mesajı.
It is the duty of the patriot to protect his country from its government.
-Thomas Paine

Resim

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler

Mesaj gönderen Moon&star » 24 Ara 2018, 17:43

Atış videolarından gördüğümüz kadarı ile Bora'nın CEP değeri 5 metrenin altında. Güdüm olarak ne kullanılıyor sizce? Yıldırımlarda bu değer ne kadar?
Resim

StrategyMaster
Süvariler

Mesaj gönderen StrategyMaster » 24 Ara 2018, 18:07

Yıldırımların da kötü değil CEP oranı yalnız onlarda sadece INS var. Resmi olarak 150 metrenin altında ama bunun yarısından bile iyi deniyor. Sonuçta CEP dediğin şey bir dağılım hedeften x metre yarıçapında bir daire çiziyorsun ve attığın mühimmatın %50si bu daire içinde kalıyorsa CEP değerin x oluyor. INS uzun menzillerde GPS ile desteklenmezse sapıtıyor ve CEP çok büyüyor bu nedenle Yıldırımın menzili 150km.

Bora GPS destekli INS kullanıyor.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 24 Ara 2018, 18:17

Bir de olay sadece güdüm olsa. Gudum cihazlarinin emrine harfiyen ve yuksek dogruluk ve kararlilikta uyan aksam ve mekanik ve uçuş yeteneği. Takoza istedigin kadar sola git de bir yerden sonra ya ucus dengesi bozulur ya da yalpalamaya başlar. Daha hesaba katmadığımız ne etkenler vardır kim bilir.

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler

Mesaj gönderen Moon&star » 24 Ara 2018, 18:21

@SM Anladım sağol, 2-3 hafta önce twitter da mı bir yerde bu Yıldırımlar'ın güdümleme sisteminde Bora seviyesinde bir güncelleme-modifikasyon yapılıyor diye yazı okumuştum, ondan sordum.
Resim

Kullanıcı avatarı
musti
Süvariler

Mesaj gönderen musti » 24 Ara 2018, 20:53

Moon&star yazdı:
24 Ara 2018, 17:43
Atış videolarından gördüğümüz kadarı ile Bora'nın CEP değeri 5 metrenin altında. Güdüm olarak ne kullanılıyor sizce? Yıldırımlarda bu değer ne kadar?
Terminal güdüm noktasında bayağı bayağı iyiyiz. Sadece Bora mı ? HGK, LGB , Teber ,KGK, SOM. En nihayet BORA.

Klasik kombo. INS, GPS, veeee kimselerde olmayan özgün hedefleme yazılımları. Sonuç. 1 mt.cep.

Bilgi birikim teknik altyapı. İsrail'den bile belki daha iyiyiz. Çünkü çok fazla deneme yanılma yapıyoruz üstelik gerçek hedeflerde.

BTÖ ve K.Irak bizim için muhteşem kapanmayan bir laboratuvar. 8-)

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler

Mesaj gönderen Moon&star » 25 Ara 2018, 00:28

Sesaltı hızlarda, max. 10000 metre irtifadan süzülerek hedefe giden mühimmata nokta atışı yaptırırsın da, yüksek irtifadan dikine 4-5 mach hızla hedefe dalan füzeye bu kadar hassas vuruş yaptırabilmek gerçekten çok iyi bir kabiliyet. Yakında ASBM yaparsak şaşmam.
Resim

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 25 Ara 2018, 09:10

Moon&star yazdı:
25 Ara 2018, 00:28
Sesaltı hızlarda, max. 10000 metre irtifadan süzülerek hedefe giden mühimmata nokta atışı yaptırırsın da, yüksek irtifadan dikine 4-5 mach hızla hedefe dalan füzeye bu kadar hassas vuruş yaptırabilmek gerçekten çok iyi bir kabiliyet. Yakında ASBM yaparsak şaşmam.
ASBM önce Sovyetler zamanında R-27leri anti gemi yapıp denediler çok başarılı olmadı. Ana amac düşman gemilerinin sana yaklaşmadan evvel bertaraf edilmesine yönelik bir sistemdir.
Çinliler DF-21ler ile bunu çok iyi başardı ama hemen cevap olarak ESSM block2 geliyor yani beklenen etkiyi veremeyecek. Bu hipersonik ve süper soniklere çok bel bağlamayın hadi sea skimming süpersoniklerin şansı biraz daha fazla ama bu tip balistiklerin çok şansı kalmayacak.

Aslında Kh-47M2 Kinzhal benim çok sevdiğim bir füze hem balistik hemde Mig 31'e sığıyor gelişmiş elektronikleri ile anti gemi olarak da görev yapabiliyor.

Hani dersen Bora füzesine bu beceriyi kazandıralım yine çalışabileceği yer doğu Akdeniz olur Ege Denizinde çok zor çalışması. Onca kayalık elektronik ve fiziki aldatma vs Balistik hızda çözemez o kadar sorunu. Ama açık denizde sorun bölgesi zaten gemi demek.
Kalyon Seydi Engin

Kullanıcı avatarı
musti
Süvariler

Mesaj gönderen musti » 25 Ara 2018, 22:33

Resim

Ruslar gibi konteynerlere koysak. Savaş zamanı çok güzel aldatmaca yapılır.

Hyperspace
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Hyperspace » 26 Ara 2018, 15:54

musti yazdı:
24 Ara 2018, 20:53
Terminal güdüm noktasında bayağı bayağı iyiyiz. Sadece Bora mı ? HGK, LGB , Teber ,KGK, SOM. En nihayet BORA.

Klasik kombo. INS, GPS, veeee kimselerde olmayan özgün hedefleme yazılımları. Sonuç. 1 mt.cep.

Bilgi birikim teknik altyapı. İsrail'den bile belki daha iyiyiz. Çünkü çok fazla deneme yanılma yapıyoruz üstelik gerçek hedeflerde.

BTÖ ve K.Irak bizim için muhteşem kapanmayan bir laboratuvar. 8-)
Evet hassas vuruş konusunda bir yerlere geldik hatta oldukça iyi yerlere geldik denebilir.Artık tek sorun füzelerin menzilini uzatmak yavaş yavaş bu da halledilmeli

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 27 Ara 2018, 22:50

Konu ile ne alakası var? Avangard bir balistik füze değil, taşıyıcı araç.
-Thomas Paine

Resim

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 04 Oca 2019, 13:54

Türkiye ihtiyaç hissederse NBK üretir. Bunun konuşulacağı yer halka açık bir forum değil MGK vesair bir yerdir.
koşan hollandalı

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 05 Oca 2019, 02:20

Kutbulmuş yazdı:
04 Oca 2019, 13:37
Nükleer silah üretimi belki Tayyip Erdoğan'a nasip olmaz, ama haleflerine nasip olabilir.Ekonomik bağımsızlığı kazanmadan bu işe teşebbüs edilemez, ama ekonomik bağımsızlığı kazanmadan da dünyada çıkacak herhangi bir karışıklığın da bize nükleer silahı üretmek için bir fırsat doğuracağı da gözden kaçmamalı.Nükleer silah askeri sanayi iyice gelişmeden bir işe yaramaz. Kıtalararası balistik füzen yoksa atom bombanı evinde başında patlatırlar. Hatta uzayda askeri maksatlı uydun yoksa atom bombasına sahip olmak çok daha fazla tehlikelidir. Çok güçlü X-ışınlarından oluşan lazer silahları ile bir füze uzaydan saniyeler içinde kalktığı an vurulur. Acaba rakiplerinin bu silaha sahip olmadıklarını söyleyebilir miyiz? Bir caydırıcı güç olarak atom bombasına evet ama hem onu koruyacak hem de hedefe kadar vurulmadan uzaklara taşıyacak sistemlere ihtiyaç vardır. Gelecekte olabilecek bir nükleer savaşta saniyeler önce davranan kazanacaktır. Bizim çok hızlı bilgisayarlara ve güvenli yazılımlara atom bombasından önce ihtiyacımız vardır. Bunlardan dolayı gelişmiş bir askeri sanayi nükleer silah üretiminin olmazsa olmazıdır, dolayısıyla Türkiye şu an savunma sanayini her yönden geliştirmekte doğru bir adım atıyor.

Bizim Nüklüere ihtiyacımız yok, beyine ihtiyacımız var.
Şu anda değil 90 yıldır Savunma Sanayiinde adımlar atılıyor. Biliyorum size farklı anlatılıyor ama şimdi savunma Sanayimizin temel taşlarının temsilcilerinin kuruluş yılına bakınız ; örneğin MKE, ASELSAN, Tai, Roketsan, Sage, Tübitak, STM.... ya öyle görüldüğü gibi değil ülke 1926 Savaş uçağı üretiyordu, Türkiye' nin ilk Tankı 1943 te üretildi. Valla...
“Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!”
Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 07 Oca 2019, 14:45

Kafkasya yazdı:
05 Oca 2019, 02:20
Bizim Nüklüere ihtiyacımız yok, beyine ihtiyacımız var.
Şu anda değil 90 yıldır Savunma Sanayiinde adımlar atılıyor. Biliyorum size farklı anlatılıyor ama şimdi savunma Sanayimizin temel taşlarının temsilcilerinin kuruluş yılına bakınız ; örneğin MKE, ASELSAN, Tai, Roketsan, Sage, Tübitak, STM.... ya öyle görüldüğü gibi değil ülke 1926 Savaş uçağı üretiyordu, Türkiye' nin ilk Tankı 1943 te üretildi. Valla...
Sayın Kafkasya dediklerinizi zaten bu forumu takip eden ortalama bir birey muhakkak biliyordur. Geçenlerde İş bankası yayınlarının "Atatürk'ün Uçakları" adlı kitabını aldım hevesle bekliyorum diğer kitabımımı bitirmeyi. Sizin dediklerinizi görmemek elde değil. Ben bile Toros füzesinin denemelerini ve haberlere yansımasını hatırlıyorum örneğin. Yıllar önce olan o Toros füzesi hiç mi bize bir şeyler kazandırmadı?

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 13 Oca 2019, 14:26

Mart Ayı sonuna kadar Bora son kafile teslimatları yapılacak. 114 ya da 228 Bora füzesinin envantere alınması lazım. TSK nın lançer füze sayısı hesabına göre. 19 atıcı araç envantere alınacaktı. İkili lançerden 38 yapar. Ya 38*3 ya da 38 *6 adet füze girmesi gerek diye düşünüyorum toplamda envantere.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 21 Mar 2019, 22:17

Knight Of Ren yazdı:
21 Mar 2019, 19:07
http://www.kokpit.aero/sinop-bora-fuze-testi

Teslim edilen bir ürünün, halen testi yapılır mı ? Yoksa daha gelişmiş bir şey deniyorlarda, bora diye mi lanse ediyorlar ?
Yeni geliştirilen farklı senaryo ve fırlatma sekanslarının denenmesi için yapılır gayet. Askeri teknolojilerde ar-ge süreci için de kullanıcı testi çok elzem bir ihtiyaçtır ve çoğu durumda üretici tarafından talep edilir.

StrategyMaster
Süvariler

Mesaj gönderen StrategyMaster » 21 Mar 2019, 23:05

Senelik atışlar da olabilir. Çünkü atışları yapan askeri birlik.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 22 Mar 2019, 15:13

Knight Of Ren yazdı:
21 Mar 2019, 19:07
http://www.kokpit.aero/sinop-bora-fuze-testi

Teslim edilen bir ürünün, halen testi yapılır mı ? Yoksa daha gelişmiş bir şey deniyorlarda, bora diye mi lanse ediyorlar ?
Test yapılabilir, bu gayet normal. Parça değişikliği, gövdede değişiklik, düzeltmeler, yakıt....vs.. gider. Menzil arttırımı diye umuyorum ama. Hayırlısı.

Lux
Üye

Mesaj gönderen Lux » 24 Mar 2019, 21:37

Resim

Arkasına daha güçlü bir motor takıp füzenin yapı parçalarını da o hızda karşılaşacağı ısıya ve kuvvete dayanıklı yaparsan süpersonik olur. En azından teoride...

Bizim için ulaşılabilirliği hakkında ise gram fikrim ve bilgim yok.

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 07 Nis 2019, 01:19

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 07 Nis 2019, 02:54

Bu J-600T Yıldırım değil mi yahu? Ne taşıyıcı aracı ne de ateşleme ünitesi şimdiye kadar gördüğümüz Bora ya benziyor. Aksine Yıldırım'ın aynısı. Yoksa Bora füzesi Yıldırım atıcısının üzerinde de mi kullanılabiliyor ? Kafalarda binbir soru :?

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 07 Nis 2019, 02:58

Ben de Yıldırım diye düşündüm ilk başta ama görsel resmi hesap paylaşımı olunca...

Kullanıcı avatarı
musti
Süvariler

Mesaj gönderen musti » 07 Nis 2019, 14:28

Yıldırım. GKB instagram hesabını yönetenin cahilliği.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 19 Nis 2019, 18:27

"nokta hassasiyeti ile hedefi vurma özelliği" diye bir şey yok. Bora'nın açıklanan CEP değeri 30-50 metre. Bu, aynı noktaya gönderilen 100 Bora'nın 50 adedinin hedefin etrafındaki 30 ila 50 metrelik bir daireye düşeceği anlamına geliyor. Yaklaşık 500 km patlayıcı yükü de işi bitiriyor.
-Thomas Paine

Resim

StrategyMaster
Süvariler

Mesaj gönderen StrategyMaster » 20 Nis 2019, 15:28

Noktasal hassasiyette değil. Biz CEP değerlerini genelde normalin üzerinde açıklıyoruz. Boranın CEP değerinin 50 m olmadığını açık muhtemelen 10-20 metre gibi bir değer.

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 » 20 Nis 2019, 17:57

StrategyMaster yazdı:
20 Nis 2019, 15:28
Noktasal hassasiyette değil. Biz CEP değerlerini genelde normalin üzerinde açıklıyoruz. Boranın CEP değerinin 50 m olmadığını açık muhtemelen 10-20 metre gibi bir değer.
İsmail Demir, noktasal hassasiyet demekle abartmıyor. Görüntüler yayınlandı, bir balistik füzeden beklenmeyecek bir isabet görünüyordu...

StrategyMaster
Süvariler

Mesaj gönderen StrategyMaster » 21 Nis 2019, 01:33

GPS+INS ile noktasal hassasiyet elde etmek güç. Sebebi GPS kalitesinin ortama bağlı olarak değişebiliyor oluşu.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 02 May 2019, 13:14

Fuarda sergilenen Bora da çap ve ağırlık değişimi varmış galiba. Fuarda olan biri varsa bilgi alabilir mi ya da teyit ettirebilir mi?

Kullanıcı avatarı
musti
Süvariler

Mesaj gönderen musti » 12 May 2019, 17:59

Resim

Resim

Resim

Resim

Sanırım Rus MAZ TEL aracı pahalı gelince mantıklı bir çözüm uygulanmış. MAN KAT 6x6 aracı tercih edilmiş.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 29 May 2019, 10:14

Füze yükseldikten sonra yatay düzleme geçtikten bir müddet sonra duman kesiliyor. Sanırım yakıt oraya kadar? 10 bin metreden o hızda menzili yetiyor mu?

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 29 May 2019, 13:28

Resim

Özellikle tek kademeli roketlerde roket motoru sadece yukarıda görülen koyu mavi alanda çalışır.
-Thomas Paine

Resim

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 29 May 2019, 16:10

O zaman az çok deneyimli ve anlayan biri roketin yüksekliği hızı ve yakıtın bittiği süreyi izleyerek menzilinin ne kadar olduğunu anlayabilir?