Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Elektronik savaş, ağ merkezli muharebe, hedef tespit - teşhis, komuta - kontrol ve haberleşme sistemleri ve teknolojiler.
Cevapla
warrior
Akıncılar
Mesajlar: 879
Kayıt: 11 Tem 2012, 08:20
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen warrior » 23 Haz 2016, 21:02

İlk ASELPOD İhracatını Gerçekleştiren Aselsan Temmuz Ayında HvKK’na Teslimatlara Başlayacak!

Aselsan bir yurt dışı müşteri ile ASELPOD Elektro-Optik [EO/IR] Hedefleme Sistemi teslimatına yönelik olarak 1o Haziran 2o16 tarihinde yaklaşık ABD$25 Milyon değerinde bir sözleşme imzaladı. Eurosatory 2o16 Fuarı sırasında konuşma fırsatı bulduğumuz bir Aselsan yetkilisi söz konusu sözleşme altında 16 adet ASELPOD’un teslim edileceğini ve ilk teslimatın 2o17 başlarında gerçekleştirileceğini kaydetti. Sözleşmenin imzalanması ve projenin kazanılması sürecinde SSM Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığının da önemli bir rolü ve katkısı olmuştur.

Podun kullanılacağı muharebe uçağına entegrasyon çalışması ise adı açıklanmayan müşteri ülkede gerçekleştirilecek. Bu çerçevede entegrasyon çalışmasının yanı sıra, podun monte edileceği pylonun [harici yük istasyonu] üretimi de yine bu ülke tarafından gerçekleştirilecek. Entegrasyon [güç, haberleşme ve görüntü aktarımı ile poddaki ve uçaktaki seyrüsefer sistemlerinin birbiriyle beraber çalışabilmesi] çalışmaları kapsamında kullanıcı Hava Kuvvetleri tarafından sağlanan uçağa ilişkin arayüz Aselsan tarafından ASELPOD için hazırlanarak ve yurt dışı müşteriye teslim edilecek, gerekli bazı yazılım tabanlı değişiklikler de yine Aselsan’ın desteği ile gerçekleştirilecek. 15 Haziran 2o16 itibariyle entegrasyon çalışmalarına başlanılmış durumdadır. Bu maksatla içi boş bir ASELPOD ilgili ülkeye gönderilmiştir. Böylece ASELPOD F-4E 2020 ve F-16C/D’nin ardından üçüncü bir muharip uçak tipine entegre edilmiş olacak.

Edindiğimiz bilgiye göre rekabetçi bir fiyat sunan Aselsan açılan uluslararası ihalede Lockheed Martin SNIPER XR ve Thales Group ürünü DAMOCLES Hedefleme Podları ile yarışmış ve kullanıcı “ASELPOD’un performansından memnun kaldığı ve özelliklerini beğendiği için” tercihini ASELPOD’dan yana kullanmıştır.

HvKK’nın gece, gündüz ve her türlü hava şartında hassas taarruz imkan ve kabiliyetlerini artırmak amacıyla başlatılan Hedefleme Podu Projesi kapsamında Aselsan, 26 Haziran 2oo6’da imzalanan ABD$51.5 Milyon değerindeki sözleşme altında F-16C/D ve F-4E 2020 Phantom II Uçaklarında kullanılmak üzere dört adet ASELPOD EO/IR Hedefleme Sistemi prototipinin mühendislik, fonksiyonel ve mühimmatlı uçuş ve atış testlerini gerçekleştirmiştir. Aselsan tarafından tamamen özgün, milli ve güncel teknolojiler kullanılarak yurt içinde geliştirilen ve 1’inci HİBMK işbirliği ile F-16 ve F-4E 2020 Phantom II Uçaklarına entegre edilen ASELPOD ile PO-III ve PO-IV Uçakları [F-16C/D Blok 40M/50M ve Blok 50+] üzerindeki entegrasyon ve sertifikasyon çalışmaları kapsamında ABD’nde Lockheed Martin tesislerindeki Sistem Entegrasyon Laboratuvarında yürütülen testler tamamlanmış ve söz konusu testlerden geçen prototip için Test Uçuş Emniyet Kurulu onayı alınmıştır. Onayı müteakip başlanılan uçuş testleri de yine başarıyla sonuçlandırılmış ve ASELPOD F-16C/D Blok 40M/50M ve Blok 50+ Uçakları için sertifiye edilmiştir. Blok 50M ve Blok 50+ Uçaklarına entegrasyon çalışmaları kapsamında kaynak kodu ihtiyacı nedeniyle Lokheed Martin ile sadece ASELPOD’un uçak ile haberleşme ara yüzü için gerekli veriler paylaşılmış ve bu çerçevede AN/AAQ-33 SNIPER XR Gelişmiş Hedefleme Podu [ATP] komutları ASELPOD’a uyarlanmıştır. ASELPOD ayrıca mühendislik amaçlı uçuş testleri kapsamında bir CN235-100 Ulaştırma Uçağına entegre edilmiştir.

Edindiğimiz bilgiye göre ASELPOD EO/IR Hedefleme Sistemi için yürütülen sistem kalifikasyon çalışmaları Mayıs 2o16 içinde tamamlanmış ve ASELPOD seri üretim için hazır hale gelmiştir. HvKK için kabul uçuşlarına başlanılmış ve ihracatı gerçekleştirilen müşteri ülke Hava Kuvvetleri pilotları da Türkiye’ye gelerek ASELPOD entegre edilmiş F-16 Uçakları ile Türk Hava Kuvvetleri pilotları ile birlikte uçuşlar icra etmiş ve atış testleri gerçekleştirmiştir. Testler için gelen pilotların Hedefleme Podu kullanım tecrübesine sahip deneyimli pilotlar olduğuna dikkat çeken Aselsan yetkilisi pilotların kendilerine sistemi oldukça başarılı bulduklarını ifade ettiklerini söyledi.

Aselsan, üretimi tamamlanan 4 ASELPOD prototipini Temmuz-Ağustos aylarında HvKK’na teslim edecek. Mühendislik ve kalifikasyon çalışmaları için üretilen prototip halihazırda Sistem Entegrasyon Laboratuvarı [SEL]’nda kullanılmaktadır. Podların teslimatı öncesinde kabul süreci kapsamında resmi atış testleri yapılacak. Haziran ayı içinde söz konusu atış testlerinin icra edilmesi planlanmıştır. Şirket yetkilisine göre daha önce kendileri tarafından gerçekleştirilen deneme maksatlı atış testinde hedefe 1m hassasiyetle vuruş yapılabilmiştir.

Hedefleme Podu Projesi’nin ikinci aşamasını oluşturan Seri Üretim Fazı altında ise F-16C/D Uçakları için 16 ASELPOD üretilerek HvKK’na teslim edilecektir. Edindiğimiz bilgiye göre 16 podun tedariki için gerekli SSİK Kararı 9 Mart 2o16 tarihinde gerçekleşen toplantıda alınmıştır. Seri Üretime yönelik sözleşme görüşmelerine Aselsan ile SSM arasında 15 Haziran 2o16 itibariyle devam edilmekteydi. Sözleşmenin yakın bir gelecekte imzalanması bekleniyor. Aselsan yetkilisinden edindiğimiz bilgiye göre 16 adetlik ilk paketin ardından HvKK tarafından partiler halinde toplam 73 adet ilave ASELPOD tedarik edilecektir. Aselsan ASELPOD üzerindeki geliştirme çalışmalarına da parelelinde devam etmektedir. Bu kapsamda örneğin data link [çift yönlü (up/down link)] geliştirme çalışmalarına devam edilmektedir. Sistemde gerçekleştirilecek iyileştirmeler daha sonra uygulanacak bir retrofit çalışması ile teslimatı gerçekleştirilen ASELPOD EO/IR Hedefleme Sistemlerine kazandırılacaktır.

3’üncü Nesil 3-5 Mikron Orta Dalga [MWIR] bandında çalışan 64ox512 piksel [LANTIRN’de 18o piksel taramalı detektör, SNIPER XR’de ise 64ox512 piksel çözünürlükte Focal Plane Staring Array detektör kullanılmakta] çözünürlüklü Odak Düzlemli Dizin [Focal Plane Array-FPA] tipi bir detektöre sahip yerli tasarım bir termal kamera [FLIR] ve 768x576 piksel siyah beyaz gündüz görüş kamerası [CCD-TV, Geniş ve Dar olmak üzere iki bakış açılı olduğu ve SNIPER ATP’deki gündüz görüş kamerasından daha yüksek çözünürlüğe sahip olduğu ifade edildi] ile donatılan ASELPOD, dört eksende hareket edebilen bir gimbala sahiptir. Flaş Lambalı Lazer Mesafe Bulucu ve Hedef İşaretleyiciye sahip envanterdeki emektar AN/AAQ-14 LANTIRN hedefleme podu ve AselFLIR-300T FLIR sisteminin aksine ASELPOD’da SNIPER XR Hedefleme Podu’nda olduğu gibi Diyot Pompalı Lazer Mesafe Bulucu ve Hedef İşaretleyici kullanılmaktadır. Böylece ASELPOD ile 20.oooft’in [Flaş Lambalı Lazer için azami çalışma irtifası 25.oooft olarak verilmektedir] üzerindeki irtifalardan hassas hedef işaretlemesi/angajmanı mümkün olabilecektir. Temel görevi hedefleme podu olan ASELPOD, termal kameranın Süper Geniş Bakış Açısı [SFoV] modunda pilota sunduğu 28x21°’lik [AN/AAQ-13 LANTIRN Seyrüsefer Podu ile aynı, SNIPER XR’de ise bu özellik yok] görüş açısı sayesinde gece şartlarında seyrüsefer sırasında da kullanılabilecek. Yazılımın milli olması sayesinde Süper Geniş Bakış Açısı ile elde edilen termal kamera görüntüsü uçaktaki HUD’a yansıtılabilmekte. Termal kamerada ayrıca Geniş ve Dar olmak üzere iki ilave bakış açısı bulunmakta. ASELPOD, sıvı soğutmalı AN/AAQ-14 LANTIRN [zamanla sızıntı yaşanmakta ve bu durum merceğin ömrünü ve performansını olumsuz yönde etkilemektedir]’in aksine hava soğutmalı bir hedefleme podudur.

2.35m uzunluğunda, 43cm genişliğinde ve 235kg ağırlığındaki ASELPOD, kızılötesi veya gündüz kamerası [siyah beyaz] videolarında aynı anda sekiz hedefe kadar Nokta ve Alan izlemesi yapabilmektedir. Podun sensörlerin yerleştirildiği gimbal kısmı geriye doğru -15o° ve yukarıya doğru +45º hareket edebilmekte. 3x optik ve 2x/4x ve 8x olmak üzere üç sayısal büyütmeye sahip olan ASELPOD’un 25km menzilden lazerle hedef işaretlemesi yapabileceği ve 45km menzilden bir F-16 uçağını, 15km menzilden ise bir ana muharebe tankını tespit edebileceği iddia edilmektedir. Podun azami menzili ise HvKK tarafından 55km olarak açıklanmıştır. 128GB kapasiteli Katı Hal Kayıt Cihazı ile donatılan ASELPOD’un bu sayede ortalama sekiz sortilik uçuş kayıtlarını saklayabilecek kapasiteye sahip olduğu belirtildi. Seri Üretim aşamasında bu kapasitenin daha da artırılabileceği ve ilerleyen fazlarda sisteme HDMI özellikli kameraların veya ihtiyaç olması durumunda SAR radarının takılabileceğine dikkat çeken Aselsan yetkilisi, ASELPOD için bir dibrifing yazılımının da yine Aselsan mühendislerince hazırlandığını ifade etti. ASELPOD, dahili Ataletsel Ölçüm Birimi [IMU] sayesinde; belirlenen hedefin yerini, rotasını ve hızını hassas bir biçimde tespit edebildiği için taşıyıcı uçak Lazer Güdümlü Bombalara ilave olarak INS/GPS güdümlü hava-yer mühimmatını da büyük bir hassasiyetle kullanabilmekte ve kendi INS sisteminde arıza meydana geldiğinde ASELPOD üzerinden seyrüseferini gerçekleştirebilmektedir. Seri Üretim Fazı altında kazanılması hedeflenen çift yönlü, kriptolu sayısal data link kabiliyeti [videolar şifrelenerek gerçek zamanlı olarak yere indirilebilecek ve gerektiğinde yer istasyonundan ya da diğer dost unsurlardan görüntü alınabilecek] sayesinde hem ASELPOD Hedefleme Podu fonksiyonun yanı sıra Keşif Podu olarak da kullanılabilecek, hem de İleri Hava Kontrolörleri uçaklara uçuş esnasında yön tarifi ve hedef görüntüsü iletimi yapabilecektir.
http://monch.com.tr/TR,866/ilk-aselpod- ... z-ay-.html

geophysics
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 985
Kayıt: 22 Mar 2015, 11:00
Yaş:

Re: Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen geophysics » 24 Haz 2016, 08:33

Güzel haberler art arda geliyor.

Artık sıra keşif podu ve seyrüsefer podunda. Eh podu zaten geliştirme aşamasındaydı.

anafor2014
Süvariler
Mesajlar: 1457
Kayıt: 11 Haz 2014, 12:36
Yaş:

Re: Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen anafor2014 » 01 Kas 2016, 23:38

Temel görevi hedefleme podu olan ASELPOD, termal kameranın Süper Geniş Bakış Açısı [SFoV] modunda pilota sunduğu 28x21°’lik [AN/AAQ-13 LANTIRN Seyrüsefer Podu ile aynı, SNIPER XR’de ise bu özellik yok] görüş açısı sayesinde gece şartlarında seyrüsefer sırasında da kullanılabilecek. Yazılımın milli olması sayesinde Süper Geniş Bakış Açısı ile elde edilen termal kamera görüntüsü uçaktaki HUD’a yansıtılabilmekte. Termal kamerada ayrıca Geniş ve Dar olmak üzere iki ilave bakış açısı bulunmakta. ASELPOD, sıvı soğutmalı AN/AAQ-14 LANTIRN [zamanla sızıntı yaşanmakta ve bu durum merceğin ömrünü ve performansını olumsuz yönde etkilemektedir]’in aksine hava soğutmalı bir hedefleme podudur.
http://monch.com.tr/TR,866/ilk-aselpod- ... z-ay-.html

Üstadlar yukardaki cümleden Aselpod'un devreye girmesi ile seyrü sefer pod'u ihtiyacımızında ortadan kalkacağını farz edebilirmiyiz? Hem hedefleme hemde seyrü sefer ihtiyacımızı tek bir milli çözümle hallettik diyebilirmiyiz?

tuğrulbey
Süvariler
Mesajlar: 783
Kayıt: 23 Tem 2012, 15:57
Yaş:

Re: Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen tuğrulbey » 02 Kas 2016, 20:10

anafor2014 yazdı:
Temel görevi hedefleme podu olan ASELPOD, termal kameranın Süper Geniş Bakış Açısı [SFoV] modunda pilota sunduğu 28x21°’lik [AN/AAQ-13 LANTIRN Seyrüsefer Podu ile aynı, SNIPER XR’de ise bu özellik yok] görüş açısı sayesinde gece şartlarında seyrüsefer sırasında da kullanılabilecek. Yazılımın milli olması sayesinde Süper Geniş Bakış Açısı ile elde edilen termal kamera görüntüsü uçaktaki HUD’a yansıtılabilmekte. Termal kamerada ayrıca Geniş ve Dar olmak üzere iki ilave bakış açısı bulunmakta. ASELPOD, sıvı soğutmalı AN/AAQ-14 LANTIRN [zamanla sızıntı yaşanmakta ve bu durum merceğin ömrünü ve performansını olumsuz yönde etkilemektedir]’in aksine hava soğutmalı bir hedefleme podudur.
http://monch.com.tr/TR,866/ilk-aselpod- ... z-ay-.html

Üstadlar yukardaki cümleden Aselpod'un devreye girmesi ile seyrü sefer pod'u ihtiyacımızında ortadan kalkacağını farz edebilirmiyiz? Hem hedefleme hemde seyrü sefer ihtiyacımızı tek bir milli çözümle hallettik diyebilirmiyiz?
Sadece termal kamera ile seyrü sefer ne kadar sağlıklı olabilir? Arazi takip radarı olmaksızın alçak irtifa da seyir oldukça riskli olabilir. Bu radar sayesinde uçak arazi kaçınma manevralarını pilottan bağımsız olarak yapabiliyor. Radar-termal hepsini bir pod da çözebiliyorsan ne ala.

orko_8
Akıncılar
Mesajlar: 1615
Kayıt: 11 Tem 2012, 09:12
Yaş:

Re: Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen orko_8 » 02 Oca 2017, 11:00

http://www.milliyet.com.tr/aselsan-dan- ... i-2370406/

4 prototipi içeren geliştirme sözleşmesi $54 milyon idi. 16 adet seri üretim podu için de $25 milyon imzalanmış. Toplam yaklaşık $80 milyona 20 pod + NRE (Non recurring engineering, yani geliştirme ve mühendislik masrafları). Elde edilen kabiliyet ve tecrübe ile kıyaslandığında hiç fena bir rakam değil. Kaldı ki Pakistan ve olası diğer ihracat satışları ile birim maliyet daha da düşecektir.
Resim

tryceraton
Üye
Mesajlar: 5
Kayıt: 04 Tem 2016, 04:04
Yaş: 22

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen tryceraton » 01 Eki 2017, 23:17

Resim

Herkese merhabalar. Bu fotoğrafta hava alıklarının altında ikişer tane pylon var ve bir tanesinde aselpod var. Diğerinde ne olduğunu pek anlayamadım. Bilgilendirirseniz sevinirim.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar
Mesajlar: 1263
Kayıt: 29 Eki 2012, 17:01
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 02 Eki 2017, 00:04

Tam secemıyorum ASELPOD mu....ama dıgerı kesın LANTIRN sıstemının seyrusefer podu.

warrior
Akıncılar
Mesajlar: 879
Kayıt: 11 Tem 2012, 08:20
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen warrior » 02 Eki 2017, 00:08

Bu fotoğraf neredeyse 6-7 yıllık.Aselpod olamaz, ki değil zaten.Lantirn hedefleme ve seyrüsefer podları bunlar ve 161.Yarasa filo F-16/B-40 uçakları.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar
Mesajlar: 1263
Kayıt: 29 Eki 2012, 17:01
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 02 Eki 2017, 00:11

DEğil zaten....Seçemiyorum dediydim...Şimdi seçtim...tam sistem LANTIRN....LAntırn sisteminin Hedefleme ve Navigasyon podları bir arada...

anafor2014
Süvariler
Mesajlar: 1457
Kayıt: 11 Haz 2014, 12:36
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen anafor2014 » 02 Eki 2017, 17:02

Aselpod operasyonel oldu mu?

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)
Mesajlar: 3509
Kayıt: 01 Şub 2017, 00:57
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen Test7 » 02 Eki 2017, 17:17

anafor2014 yazdı:
02 Eki 2017, 17:02
Aselpod operasyonel oldu mu?
Pakistan JF-17 uçakları için ikinci siparişini bile vermişti galiba bir ara.

tryceraton
Üye
Mesajlar: 5
Kayıt: 04 Tem 2016, 04:04
Yaş: 22

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen tryceraton » 02 Eki 2017, 20:14

Önce araştırıp sonra sormam gerekirdi. LANTIRN cevabı için teşekkürler. Fotoğrafta soldaki AN/AAQ-14 targeting pod sağdaki ise AN/AAQ-13 navigation pod imiş.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler
Mesajlar: 499
Kayıt: 15 Tem 2012, 17:07
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 02 May 2018, 21:17

Zannedersem IDEF 2015'te Pençe adında bir elektronik taarruz podu tanıtılmıştı. O proje ile ilgili herhangi bir bilgisi olan var mı?
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Mesajlar: 405
Kayıt: 30 Eki 2016, 20:27
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen Karasu » 12 Haz 2018, 08:00

Benim merak ettiğim bir konu var.
Bu aselpod, Hürkuş gibi veya geliştirilebilecek daha yeni bir iha gibi uzun süre havada kalabilecek bir uçağa eklenebilse bu ne çeşit bir kabiliyet kazandırırdı? Atıyorum söz gelimi aselpodlu bir iha sürekli dolansa Irak'ın kuzeyinde? Gereksiz mi olurdu?
Zorlukların Arasından Yıldızlara!..

Eski kullanıcı adım Lathander

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)
Mesajlar: 3509
Kayıt: 01 Şub 2017, 00:57
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen Test7 » 27 Haz 2018, 17:10

ASELPOD için geliştirilen Çevresel İklimlendirme Birimi

https://twitter.com/MSI_Dergisi/status/ ... 6787681280

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Mesajlar: 962
Kayıt: 03 Kas 2015, 00:06
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen Antares » 31 Tem 2018, 10:26

Karasu yazdı:
12 Haz 2018, 08:00
Benim merak ettiğim bir konu var.
Bu aselpod, Hürkuş gibi veya geliştirilebilecek daha yeni bir iha gibi uzun süre havada kalabilecek bir uçağa eklenebilse bu ne çeşit bir kabiliyet kazandırırdı? Atıyorum söz gelimi aselpodlu bir iha sürekli dolansa Irak'ın kuzeyinde? Gereksiz mi olurdu?
İstihbarat için her şey gereklidir tabii. Ama bence Sentetik açıklı radarlı iha larımızın dolaşması oradaki sığınak ve saklanmış cephaneleri ile gizli kampları spot etmede çok daha etkili olur.

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)
Mesajlar: 3509
Kayıt: 01 Şub 2017, 00:57
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen Test7 » 14 Ağu 2018, 00:54


hfidan
Akıncılar
Mesajlar: 923
Kayıt: 11 Tem 2012, 23:19
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen hfidan » 14 Ağu 2018, 01:24

Peki İHA gibi yavaş ve kolay imha edilebilecek bir sisteme bu podu takmak podun düşman unsurlarının eline geçmesini kolaylaştırabilir. Bu bir risk oluşturmaz mı.

İran'ın düşürdüğü ABD iha sı vardı misal. İhanın tüm bilgileri İran'ın eline geçti sonuçta.

Kafkasya
Süvariler
Mesajlar: 3087
Kayıt: 31 Oca 2017, 23:39
Yaş: 87

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen Kafkasya » 14 Ağu 2018, 01:30

hfidan yazdı:
14 Ağu 2018, 01:24
Peki İHA gibi yavaş ve kolay imha edilebilecek bir sisteme bu podu takmak podun düşman unsurlarının eline geçmesini kolaylaştırabilir. Bu bir risk oluşturmaz mı.

İran'ın düşürdüğü ABD iha sı vardı misal. İhanın tüm bilgileri İran'ın eline geçti sonuçta.
Bunu neden iha ya takmak istiyorsunuz?
“Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!”
Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)
Mesajlar: 3509
Kayıt: 01 Şub 2017, 00:57
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen Test7 » 14 Ağu 2018, 01:31

hfidan yazdı:
14 Ağu 2018, 01:24
Peki İHA gibi yavaş ve kolay imha edilebilecek bir sisteme bu podu takmak podun düşman unsurlarının eline geçmesini kolaylaştırabilir. Bu bir risk oluşturmaz mı.

İran'ın düşürdüğü ABD iha sı vardı misal. İhanın tüm bilgileri İran'ın eline geçti sonuçta.
İHA da kullanılacağını nereden çıkardınız? Yanlış anladınız galiba :)

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler
Mesajlar: 1242
Kayıt: 29 Tem 2012, 02:34
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen Moon&star » 14 Ağu 2018, 02:16

Hocam İha'da ki cats ile aselpodu karıştırdınız herhalde.

-Hoş; öyle de olsa, böyle de olsa mecburen bir hedefleme sistemi koyacaksın. Kör atış yapacak hali yok.
Resim
Today's lesson will be pain.

hfidan
Akıncılar
Mesajlar: 923
Kayıt: 11 Tem 2012, 23:19
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen hfidan » 14 Ağu 2018, 09:50

Test7 yazdı:
14 Ağu 2018, 01:31
İHA da kullanılacağını nereden çıkardınız? Yanlış anladınız galiba :)
Hata bende yukarda ki bir mesaja cevap için yazmıştım mesajı. İhalara takılsa ne olur demiş @Karasu.

F16 larda kullanılan bu sistemin Bayraktar vb gibi ihalardan daha değerli olduğunu tahmin ediyorum. Bu sebeple kolay düşürülebilecek bir sisteme takmak uygun olamaz demek istemiştim.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Mesajlar: 405
Kayıt: 30 Eki 2016, 20:27
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen Karasu » 14 Ağu 2018, 11:52

Teşekkürler hfidan hocam ben cevabımı aldım.
Sonuç olarak eşeğe titanyum semer bağlamak gibi bir şey bu...
Zorlukların Arasından Yıldızlara!..

Eski kullanıcı adım Lathander

robust
Akıncılar
Mesajlar: 3054
Kayıt: 07 Eyl 2015, 18:03
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen robust » 14 Ağu 2018, 18:47

Zaten AselPOD yaklasik 240kg agirliginda bir sistem ve cok pahali. Baykar veya ANKA-S'in uzerindeki MX-15 veya Safire 380HD E/O gimbal ise 50kg. Esege altin semer vurmak gibi.

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)
Mesajlar: 3509
Kayıt: 01 Şub 2017, 00:57
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen Test7 » 07 Nis 2019, 01:25

ANOVA Ar-Ge Teknolojileri A.Ş tarafından geliştirilen Aselpod Çevresel İkimlendirme Sistemi.

Resim
Resim

http://anova.com.tr/cevresel-iklimlendirme-sistemleri/

swat
Genel Yetkili
Mesajlar: 2518
Kayıt: 10 Tem 2012, 23:51
Konum: Antalya
Yaş: 37

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen swat » 08 Nis 2019, 12:13

@test7 Hocam bu daha önce dışarıdan tedarikmiydi?

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)
Mesajlar: 3509
Kayıt: 01 Şub 2017, 00:57
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen Test7 » 08 Nis 2019, 13:09

swat yazdı:
08 Nis 2019, 12:13
@test7 Hocam bu daha önce dışarıdan tedarikmiydi?
Bilgim yok hocam. Yalnız ANOVA Mühendislik kurucu ortağı Dr. Emre Öztürk AA muhabirine, yurt dışında da rağbet gören ASELPOD'un bir parçasını yapıyor olmaktan, yurt dışından temin edilen bir ürünü yerlileştirmekten gurur duyduklarını ve çevresel iklimlendirme biriminin yerlileştirilmesinin maliyeti de önemli ölçüde düşürdüğünü söylemiş. Bu açıklamaya göre önceden yurtdışından tedarik ediliyormuş varsayımında bulunabiliriz gibi.

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/aselsa ... or/1443834

robust
Akıncılar
Mesajlar: 3054
Kayıt: 07 Eyl 2015, 18:03
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen robust » 08 Nis 2019, 19:16

ABD'li bir firmadan aliniyordu diye biliyorum. IIR arraylar ve sogutma sistemleri hala yabanci kaynak sanirim.


Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler
Mesajlar: 499
Kayıt: 15 Tem 2012, 17:07
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 18 May 2019, 15:15

Block 50+'da görmek çok sevindirici. Benim aklımda nedense hep Özgür projesi ile modernize edilecek uçaklara takılacakmış gibi kalmıştı. Üstadlardan konuyu açıklayabilecek varsa sevinirim.
Resim

robust
Akıncılar
Mesajlar: 3054
Kayıt: 07 Eyl 2015, 18:03
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen robust » 18 May 2019, 16:56

Ilk paket 4 prototip+yeni uretim 16 pod HvKK'ne teslim edilecekti. Ilk hedef F4E/2020'lere entegrasyonu vardi ama ucaklarin emekli edilecek olmasi nedeniyle, F-16 ucaklarinda kullanilacaklar.

Gunumuz hava-yer muharebe konseptinde butun filo/ucaklarin hedefleme poduna ihtiyac var. Eskisi gibi sadece 161. ve 181. LANTIRN filolari degil, diger F16 filolarida cok gorevli filolar olduklarindan hava-yer gorevlerde podlara ihtiyaclari var. Artik SEAD gorevli HARM filolari dahi pod kullaniyorlar. Gudumlu muhimmat kullanim orani cok artmasi ve yer hedeflerine hassas vurus yapabilecek kabiliyetin artmasi icin gerekli bu podlar.

HvKK envanterine 1990'larda alinan 40 adet LANTIRN podlarina (AAQ-14 hedefleme ve AAQ-13 seyrusefer) ilave, 2010'larda Peace Onyx-IV projesiyle alinan 30 F16 Block-50+ paketinde 30 adet Sniper podu ve AN/AAQ-13 seyrusefer podu eklendi. Kaza kirimda kaybedilenler haric 70 adet hedefleme podu eder toplamda. Yaklasik 240 adet F16 ucagimizin oldugunu dusunurseniz, 1/3 oran bile degil. Bunun arizasi, bakimi vs var ki hergun ucusa hazir pod sayisi daha dusuk olacaktir. Benim tahminim pod sayisi ucak envanterinin en az 1/2 oraninda olmali. 1990'larda alinan AAQ-14 hedefleme podlari artik eski 1. nesil podlar ve degistirilmeleri gerekiyor zaten. Daha fazla sayida AselPOD alimi icin ilave siparisler verilecektir.


Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler
Mesajlar: 499
Kayıt: 15 Tem 2012, 17:07
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 29 Şub 2020, 04:54

Resim

Kullanıcı avatarı
GuardianOfDark
Üye
Mesajlar: 54
Kayıt: 27 May 2014, 18:34
Yaş: 19

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen GuardianOfDark » 29 Şub 2020, 06:15

Aselpod sniper poddan daha iyi olduğunu söylüyorlar hangi anlamda hangi özellikleri daha iyi bilenler yazarsa sevinirim
‘‘Bu memleket, Dünyanın beklemediği, asla ümit etmediği bir müstesna mevcudiyetin yüksek tecellisine, yüksek sahna oldu. Bu sahna 7 bin senelik, en aşağı bir Türk beşiğidir. Beşik tabiatın rüzgarlarıyla sallandı; beşiğin içindeki çocuk tabiatın yağmurlarıyla yıkandı, o çocuk tabiatın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından evvela korkar gibi oldu; sonra onlara alıştı; onları Tabiatın babası tanıdı. Onların oğlu oldu. Bir gün o Tabiat çocuğu Tabiat oldu; şimşek, yıldırım, güneş oldu; Türk oldu. Türk budur. Yıldırımdır, kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir.’’ - MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

igirgin
Süvariler
Mesajlar: 2014
Kayıt: 22 Tem 2012, 23:24
Yaş: 13

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen igirgin » 29 Şub 2020, 13:19

Aselflir serileri helikopter ve İha'lar için Aselpod ise savaş uçakları için geliştirilmişti, Aselfilir-300T 118 kg'den 59 kg'ye indi, kanımca yeni nesil Aselpod 240 kg'den 120-150 kg bandına inmesi beklenir. Kullanımı ise hem savaş uçaklarında hem Hürkuş-C, Hürjet dıştan takılan pod gibi, yeni nesil jet ihalarında gömülü olabilir. En önemlisi bu podlar aralarında konuşabilmeli.
Resim
panem et circenses
Dev aynasındaki cüceler, ayna kırılınca tarihin çöplüğüne gömülürler.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar
Mesajlar: 1263
Kayıt: 29 Eki 2012, 17:01
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 29 Şub 2020, 13:23

Aselpod yapildi uretildi dagitildi kullanildi da mi yenisini gelistirmeye basladik. Tamam baslayalim yerimizde durmayalim ama daha birini kullanmadan.....

igirgin
Süvariler
Mesajlar: 2014
Kayıt: 22 Tem 2012, 23:24
Yaş: 13

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen igirgin » 29 Şub 2020, 13:51

ZIRHLISUVARİ yazdı:
29 Şub 2020, 13:23
Aselpod yapildi uretildi dagitildi kullanildi da mi yenisini gelistirmeye basladik. Tamam baslayalim yerimizde durmayalim ama daha birini kullanmadan.....
Konsepti günümüz veya yakın gelecekteki şartlara yetersiz olabilir mi? Hayvan gibi Aselpod'u Göksungur'a nasıl yerleştirecekler? Aselflir-300T Heron'a yerleştirilirken hep sıkıntıdan bahsedilirdi.
Resim
panem et circenses
Dev aynasındaki cüceler, ayna kırılınca tarihin çöplüğüne gömülürler.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar
Mesajlar: 1263
Kayıt: 29 Eki 2012, 17:01
Yaş:

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 29 Şub 2020, 20:53

Aselpod mu koymak lazim sungur serisine acaba....

igirgin
Süvariler
Mesajlar: 2014
Kayıt: 22 Tem 2012, 23:24
Yaş: 13

Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen igirgin » 01 Mar 2020, 01:49

ZIRHLISUVARİ yazdı:
29 Şub 2020, 20:53
Aselpod mu koymak lazim sungur serisine acaba....
Sungur serisi derken bunlar farklı sistemler olacak dolayısı ile seri değiller, Aksungur Anka klonu iken rahatça standart flir kullanıyor fakat Göksungur 1 Mach altı ve üstü hızlarda ve vurucu görevlerde planlandığına göre gimbal işe yaramayabilir, yoksa Fantom'a da Aselflir takarlardı.
Resim
panem et circenses
Dev aynasındaki cüceler, ayna kırılınca tarihin çöplüğüne gömülürler.

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)
Mesajlar: 3509
Kayıt: 01 Şub 2017, 00:57
Yaş:

Re: Aselpod Hedefleme ve Seyrüsefer Podu

Mesaj gönderen Test7 » 29 Haz 2020, 23:25

SSB'nin yayınladığı 22-28 Haziran arası faaliyetler arasında Aselpod teslimatlarının gerçekleştirildiği belirtiliyor.

https://twitter.com/SavunmaSanayii/stat ... 3385576448

Cevapla