TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 15 Kas 2019, 10:09

Tüm zamanlar UTC+03:00

Değerli ziyaretçilerimiz üye alımına tekrar başlamış bulunmaktayız. Üye olmak için sizi tanıtabilecek bir referans kaynak göstermeniz gerekmektedir.
Bu kaynaklar size ait soysal medya hesapları(Facebook,Twitter,İnstagram vb.) ve ya sizi tanıtacak belgeler olabilir. İstenilen referansı göstermeyen kullanıcıların kayıt işlemi gerçekleştirilmeyecektir.

Kayıt için kullanmak istediğiniz kullanıcı adı ile birlikte ""kayit(@)trmilitary.org"" adresine elektronik posta gönderebilirsiniz diğer adreslere gönderilecek başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 45 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2018, 04:03 
Süvariler

Bu yıl İstanbul Fuar Merkezi'nde Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi (SAHA İstanbul) tarafından ilk defa organize edilecek olan SAHA 2018 fuarı 13-15 Eylül arasında ziyaretçilerine kapılarını açacak. Online kayıt sayesinde alacağınız davetiye ile fuar alanına giriş sağlayabilirsiniz. Eğer katılacak arkadaşlar varsa, beraber ziyaret edebiliriz fuarı.

https://sahaexpo.com/
http://sahaexpo.com/wp-content/uploads/ ... C3%BCr.pdf

Online Ziyaretçi Formu: http://sahaexpo.com/?page_id=49

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2018, 15:46 
Yayımcı (Editör)
Kullanıcı avatarı

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Gorseller: Cabatli_53

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2018, 00:11 
Süvariler

Malesef fuarda aradığımı tam bulamadım. Çoğunlukla ''Business'' üzerine oturtulmuş bir fuardı. Daha çok yan sanayi üreticilerinin, üretim araçları ve malzemesi satmaya yönelik olarak büyük sanayi kuruluşlarıyla etkileşime geçebilecekleri bir fuar. IFM'de olduğu için alan sıkıntısı yaşanıyor ama Aselsan, TAI vb. kurumlar çok büyük standlarla bulunmadığından çok karmaşa yaratmıyor. Yenilik olarak çok birşey gözüme çarpmadı. Zaten fuar konsepti dolayısıyla ya tedarik bölümü yada iş geliştirme bölümlerinden kişiler bulunmaktaydı. O yüzden pek çok üründe teknik bilgi almak pek mümkün değildi. Ayrıca ilk gün olduğu için pek çok televizyon kanalı röportaj yapıyordu. Ancak yinede bir iki küçük süpriz çıktı ve bende bir iki fotoğraf çektim. Fotoğraf kaliteleri için şimdiden özür dilerim, hepsi cep telefonu ile çekildi ancak mümkün olduğunca yüksek çözünürlükle(2560x1920) sizlere ulaştırmaya çalıştım. Bu arada belirteyim fotoğrafların TrMilitary forumu kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

Öncelikle Kale standı. Kale standında en dikkat çeken ürünler kuşkusuz KCR 5.56 piyade tüfekleriydi. Standdaki yetkili Jandarmaya teslimatlara başladıklarını söyledi. Teslimat paketinin içerisinde neler olduğunu sorduğumda, sadece tüfeğin ve şarjörlerinin yer aldığını beyan etti. Ancak dediğim gibi fuardaki personeller genellikle iş geliştirme, tedarik, yada halkla ilişkiler bölümlerinden personeller olduğundan çok fazla bilgi alamadım.
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kale Sniper Rifle 50 (KSR 50)
Resim
Resim
Resim
Resim

Ata Arms .308 Win Keskin Nişancı Tufeği
Resim

Samsun Yurt Savunma Canik TP9 Elite Combat
Resim

Samsun Yurt Savunma Canik TP9 SF Mete
Resim
Resim

Aselsan m-Sar
Resim
Resim

TEI PD-170 Turbodizel Motoru
Resim
Resim

TEI TS1400 Turboşaft Motoru
Resim

Tümosan Motor, Aktarma Organı ve Pusat Zırhlı Aracı
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

MKE MPT-55
Resim
Resim

BMC Kirpi ve Vuran Zırhlı Araçları
Resim
Resim

Altınay X-4 ve Y6-850 Drone'ları
Resim
Resim

Kargu ve Alpagu Kamikaze Droneları
Resim
Resim
Resim

TA Hürjet
Resim

C-Tech Sar
Resim

Unidef M-134 Minigun
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

En son _Turkuaz_ tarafından 14 Eyl 2018, 00:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2018, 00:29 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ellerinize sağlık. Bu arada Aselsan'ın pod şeklinde SAR projesi olduğunu bilmiyordum. Sayenizde öğrenmiş oldum. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2018, 07:50 
Süvariler

Sn.Turkuaz resimleri göremiyoruz, başka Upload servisi kullanmanız mümkünmüdür?

“Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!”
Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2018, 10:03 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Sn.Turkuaz resimleri göremiyoruz, başka Upload servisi kullanmanız mümkünmüdür?
Chrome kullanıyorsanız Browsec adlı VPN eklentisini tavsiye ederim.

Orhun yollarından geldim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2018, 11:49 
Süvariler

Google DNS kullanın birçok site açılacaktır. Bunun üzerine açılmayanlar için Mec'in dediği gibi chrome browsec eklentisi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2018, 12:15 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Hızlıresim, Türkiye dışında ulaşıma kapalı ne yazık ki. Belki Türk VPN'i fayda ediyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2018, 20:33 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Browsec iş görür. Ama Türk VPN'i premium özellik olarak veriyor.(Şaka gibi)

Deneme amaçlı aktif edip, İngiltere ve ABD VPN i ile sayfa yeniledim, resimler açılıyor. Belli ki sadece Almanya'nın hızlıresim ile bir alıp veremediği var. :)

-Olmadı Opera kullan @Kafkasya.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2018, 20:45 
Süvariler

Alıntı:
Browsec iş görür. Ama Türk VPN'i premium özellik olarak veriyor.(Şaka gibi)

Deneme amaçlı aktif edip, İngiltere ve ABD VPN i ile sayfa yeniledim, resimler açılıyor. Belli ki sadece Almanya'nın hızlıresim ile bir alıp veremediği var. :)

-Olmadı Opera kullan @Kafkasya.
Oda bir işe yaramadı.

Neyse fotoğraflarda ilginç bir şey var mı peki :roll:

Kör gibi olduk :lol:

“Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!”
Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2018, 20:52 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Şaka şaka. Bir iki tabanca dışında yeni bir şey yok gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2018, 20:57 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Galtek diye bir firma tiltrotor iha yapmış. Fotoğraf çekmeyi unuttum küçük bir şeydi ama sahici bir ürünse iş görür. O standa Erdoğan'ın dünürü gelip bayağı sohbet etti, sonra Cem Gürdeniz'i de aynı standda gördüm.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2018, 21:22 
Süvariler

Oda bir işe yaramadı.

Neyse fotoğraflarda ilginç bir şey var mı peki :roll:

Kör gibi olduk :lol:
Fotoğrafları defence.pk'a yüklemiştim. Buyrun:
https://defence.pk/pdf/threads/saha-exp ... es.577059/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2018, 22:09 
Süvariler

Alıntı:
Fotoğrafları defence.pk'a yüklemiştim. Buyrun:
https://defence.pk/pdf/threads/saha-exp ... es.577059/
Teşekkür ederim.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2018, 13:29 
Süvariler

Ben en çok Tümosan'ın motor-transmisyonu ile BMC'nin motorunu merak ediyorum. Detaylı bilgi alma şansınız oldumu Sn Turkuaz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2018, 12:48 
Süvariler

Ben en çok Tümosan'ın motor-transmisyonu ile BMC'nin motorunu merak ediyorum. Detaylı bilgi alma şansınız oldumu Sn Turkuaz?
Malesef olmadı. Başta da belirttiğim gibi fuarın ilk günü olduğundan neredeyse her yerde muhabirler bulunuyordu ve firmalar bu kişilerle röportaj yapıyordu. Zaten bir iki soru sorup cevap alamayınca, standlarda duran kişilerin departmanlarını sordum. Büyük çoğunluğu iş geliştirme ve halkla ilişkiler grubundan personellerdi. Diğer personellerden yada yöneticilerden birşey öğrenmek için o gün kamera ile dolaşmanız gerekmekteydi :) Ancak bir sohbet sırasında BMC'nin fuarda gösterdiği motorun henüz bir iki saatlik bir test faaliyeti olduğunu işittimç

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2018, 13:32 
Akıncılar

Tümosan motoru, Tümosan'ın uzun süredir traktörleri için lisans haklarını satın alarak ürettiği bir Fiat motoruna dayanıyor. Aslı düz 6 olan ve daha yüksek güç çıkışlı bu motoru, 4 silindir olarak yeniden tasarlamışlar. Bor-strok oranları, motor bloğu vs gibi "ana" özellikler ana motor ile epey benzer iken, yanma odası, manifoltlar, turbosu ve en önemlisi de krank ve bunun titreşimlerinin sönümlenmesi meselesi yeniden ele alınmış. Bununla birlikte de, klasik yakıt enjeksiyonlu sistem yeni nesil "common rail" tipi yüksek basınçlı yakıt sistemine geçilmiş. Mevcut motoru, askeri özellikler ile tasarlayıp, askeri bir platform olan Pusat üzerinde deneyegeliyorlarmış.

Transmisyon ise şimdilik "manuel" olmakla birlikte, otomatik tork konvertörlü bir otomatik şanzıman tasarımı halen devam etmekteymiş.

BMC'nin Azra motoru ise tamamen "sıfırdan" girişilmiş bir ticari motor. Bu motor öncelikle BMC'nin yeni Profesyonel çekici ve kamyonları için öngörülüyor. Akabinde bu motor ailesinin de "militarize" edilmesine yönelik modifikasyonları sözkonusu olacak-mış. Firma lansmanını çok yakında Avrupa'da yapacağı çekici ve otobüsleri için de şimdilik, yani Azra ve sair aile yetişene kadar Fiat PowerTrain ürününü kullanacak-mış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2018, 11:40 
Süvariler

IDEF eskiden Ankara hipodromda yapılırdı. İDEF'e ilk defa 2003 de gitmiştim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2018, 12:32 
Yayımcı (Editör)
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2018, 11:31 
Yayımcı (Editör)
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2018, 11:54 
Yayımcı (Editör)
Kullanıcı avatarı

Akinci dan bagimsiz. Akinci Baykar'in urunu. Tabi bu gorselin proje olarak kalmasi yuksek ihtimal.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2018, 14:08 
Yayımcı (Editör)
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2018, 15:41 
Yayımcı (Editör)
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2018, 17:53 
Süvariler

Alıntı:
Bu fuarlar neden hep İstanbul'da oluyor yahu? Madem her sene savunma sanayi fuarımız olacak artık, aynı şehirde yapmasınlar; biri İstanbul'da, diğeri Ankara'da olsun mesela.

Ankara'da böyle fuar alanı yoksa Antalya'ya gelsinler, EXPO 2016 için bir dünya yatırım yapıldı, boşa gitmesin.
Bu sene Eurasia Airsow yapıldı ya yeter kıyamete kadar yapmasınlar, EXPO alanı hava fuarları için uygun bir yer değil zaten, tamamen ölü yatırım. Antalya'da ulaşım berbat ancak kendi aracınla gidersin ama kendi aracınla gidersen ne arabayı park edecek bir yer ne de, ne de, ne de!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2018, 19:30 
Süvariler

Alıntı:
Ben buna katılmıyorum. Raylı sistem yeterince iyi bir lojistik sağlıyor.

Expo alanı şehir dışında, elbette park yeri sorunu yaşanır. IDEF'te park yeri de bol değil hani. Trafik de ayrı dert.
Eurasia Airshow 2018, Aksu Expo alanında değil hava limanı 2. terminal yanındaki derme çatma boşlukta yapıldı. Halka açık program yeterince tanıtılmadı internet sitesinde doyurucu bir bilgi yoktu, ben bile giderken nereye gidiyorum ne göreceğim hakkında hiç bir fikrim yoktu. Tuvalet konusuna hiç girmeyeceğim görünce vazgeçtim ama 1. terminal civarındaki zakkumlar amonyum ihtiyacını giderdiler, alan içindeki derme çatma köfteciler bile daha organize bir organizasyon izlenimini verdiler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2018, 20:16 
Süvariler

Euroasia Airshow'a katıldım. Katılmaz olaydım. Her şey berbattı ama ulaşıma özel parantez açmak gerekir. Tramvay güzergahındaysanız ve tramvaya binebilirseniz her şey güzel. Güzeloba Anadolu Hastanesinin oradan havaalanına 2 saatte bir geçen tek bir otobüs (800 hattı) var. Benim gibi Antalyayı bilen biri değil de yeni gelen biri olsa oradan havaalanına gidene kadar işkence çeker. Önce Işıklar oradan tramvayla havaalanı yapması gerekir. Dönüş zaten evlere şenlik. Otübüsler tamamen yetersiz ve sıkış tepiş. Yine iki saatte bir. Tramvaydan fuar alanına ve fuar alanından tramvaya ciddi bir yürüyüş mesafesi var havaalanı içinde. Arabalar ve motosikletler için park yeri yok tamamen rezalet.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2018, 07:31 
Süvariler

Antalya Expo alanı an itibarı ile bir kültür park görümündedir, alan gelişliterek ve ek yatırımlar yaparak İDEF de alır SAHA da alır herhangi bir ihtisas fuarını da. Oteller yakın 15-20 dk. hava limanı 5-10 dk.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2018, 07:33 
Süvariler

Ama kafalar fuar, festival, uluslararası spor organizasyonları düzenlemekten 1 milyon dk uzakta...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2018, 00:49 
Süvariler

Ama kafalar fuar, festival, uluslararası spor organizasyonları düzenlemekten 1 milyon dk uzakta...
Bu saydığınız etkinliklere hem malzeme kurmuş hem de çalışmış biri olarak şunu söyleyebilirim; bu bütçelerle ( istisnalar hariç ki o işleri mümkün değil biz alamayız) verilen hizmet ve kullanılan malzemeler muazzam .

''Soruyorum size... Topyekün bir savaş mı istiyorsunuz? Eğer gerekirse, hayal edebileceklerimizden daha büyük ve daha radikal?.. O halde, şimdi, ayağa kalkın ve bırakın, fırtına kopsun!''
Joseph Goebbels

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2018, 00:53 
Süvariler

Teknofeste sergilenmek üzere İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri ne ait bir A-330 mrtt getirmişler.

''Soruyorum size... Topyekün bir savaş mı istiyorsunuz? Eğer gerekirse, hayal edebileceklerimizden daha büyük ve daha radikal?.. O halde, şimdi, ayağa kalkın ve bırakın, fırtına kopsun!''
Joseph Goebbels

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2018, 13:30 
Yayımcı (Editör)
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Teknofeste sergilenmek üzere İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri ne ait bir A-330 mrtt getirmişler.
Evet Eurasia Airshow'a da gelmişti. Görüşmüştük, A330 MRTT ihraç etmek için oldukça hevesliler. Daha doğrusu genel anlamda Savunma işbirliğini geliştirmeyi çok istiyorlar. Alt sistem bazında Türk şirketlerinin İngiltere pazarı ihtiyaçlarına ilgi göstermesini istiyorlar. Açıklamaları yapanda Kalkınma Bakanlığı görevlisiydi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2018, 16:15 
Süvariler

https://photos.app.goo.gl/QXTNLDxyh1EdtTA88

Aselsan CATS'li Anka-S, HEWS modernizasyonu geçirmiş Kara Kuvvetlerine ait Skorsky, Aselsan Satcon Anteni, Hürkuş, Anadolu LHD üzerinde T-129 Naval ve SSB'nin zaman tüneli gibi bazı detayları barındırıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2018, 16:22 
Yayımcı (Editör)
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2018, 16:41 
Süvariler

Cats takılı duruyor da neden TB2 de görmüyoruz kendisini pahalı mı hazır mı değil yoksa ithal malı daha mı cazip?
İha yakıt pilini görünce İha bazlı jammer podu, uçan radar veya uçan röle görüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2018, 17:45 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Cats takılı duruyor da neden TB2 de görmüyoruz kendisini pahalı mı hazır mı değil yoksa ithal malı daha mı cazip?
İha yakıt pilini görünce İha bazlı jammer podu, uçan radar veya uçan röle görüyorum.
Benim de hep merak ettiğim bir sorudur neden RAM türbini kullanmazlar yetmiyor mu, yoksa RAM çok mu sürtünme yaratıyor diye pod şeklinde pil yapıyorlar?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2018, 18:35 
Süvariler

Bu tekno festival sadece askeri sanayi becerilerin olduğu bir festival miydi?

Neden sivil ürün yok yani T625 ve Hürkuş harici yani sivil sanayi?

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2018, 19:03 
Süvariler

Bu tekno festival sadece askeri sanayi becerilerin olduğu bir festival miydi?

Neden sivil ürün yok yani T625 ve Hürkuş harici yani sivil sanayi?
Hocam forum formatındandır diyelim. Sivil firmalarda vardı Microsoft,Samsung,thk uçak getirmişti T-19 adında yerli üretim dediler ama fazla konuşamadım mahşer kalabalığından dolayı. https://www.argosai.com/ adında Bir firmanın yetkilisiyle sohbet ettik uzunca süre . ODTÜ teknokentte kurulmuş yapay zeka ile çalışan pist üzerindeki yabancı maddeleri veya hasarıarayan,ayıran,sınıflandıran vs vs bir sürü işlem yapan bir cihaz üretmişler. Daha önce de bu ve buna benzer çalışmalar yapmışlar.

Joseph Goebbels

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2018, 19:30 
Süvariler

Alıntı:
Benim de hep merak ettiğim bir sorudur neden RAM türbini kullanmazlar yetmiyor mu, yoksa RAM çok mu sürtünme yaratıyor diye pod şeklinde pil yapıyorlar?
Dengeyi bozuyordur.
Yavaş hızlarda yeterince güç üretmiyordur.
Sürtünmeden dolayı uçağı yavaşlatıyordur dolayısı ile ana motora verilen yük ve harcayacağı yakıt da artacaktık, ana motoru korumak adına ayrı bir güç ünitesi ihtiyacı belirtmiş olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2018, 19:36 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

RAT düşük hızda da çalışır da, sürtünmeye aerodinamiğe bir şey diyemem. He birde jet motorundan bile fazla ses çıkarıyor diyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2018, 20:06 
Süvariler

Siz mi cektiniz hocam bunlari?
Malesef fotoğraflar bana ait değil, başka bir sitede paylaşıma açık olduğu için burada bulunmasını uygun gördüm. Şahsıma ait fotoğrafları en kısa sürede yükleyeceğim. Fotoğraf boyutları oldukça yüksek ve internet sağlayıcımın bana verdiği upload hızı oldukça düşük olduğu için mümkün oldukça az fotoğraf paylaşacağım. Zaten bu arkadaşın paylaştığı fotoğraflar fuarı özetler nitelikte.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2018, 21:07 
Yayımcı (Editör)
Kullanıcı avatarı

Malesef fotoğraflar bana ait değil, başka bir sitede paylaşıma açık olduğu için burada bulunmasını uygun gördüm. Şahsıma ait fotoğrafları en kısa sürede yükleyeceğim. Fotoğraf boyutları oldukça yüksek ve internet sağlayıcımın bana verdiği upload hızı oldukça düşük olduğu için mümkün oldukça az fotoğraf paylaşacağım. Zaten bu arkadaşın paylaştığı fotoğraflar fuarı özetler nitelikte.
Evet cok guzel kareler var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2018, 12:30 
Süvariler

Fotoğrafları paylaşmadan önce Teknofest hakkında birkaç birşey yazmak istiyorum. Öncelikle her nekadar ''Cumhurbaşkanlığı himayelerinde!'' yazmasa da baya bildiğiniz devlet desteğini arkasına almış bir festivaldi. Düşününki İstanbul'un hemen hemen her ilçesinden saat başı belediye otobüsü kalkıyordu. Festivalden yaklaşık 1 ay önce falan yeterince tanıtımı yapıldı ve halk festivale davet edildi. Açıkcası ilk anda bende oldukça organize bir festival bekliyordum ama malesef en azından alana ulaşım için bu gerçekleşmedi. Yeni havalimanının ana terminal binasını görünce geldiğimizi zannetmiş, sevinmiştim. Ancak fuarın ilk günü gittiğimdendir belki bilmiyorum ama hınca hınç bir doluluk vardı. Tabi buna bitmeyen yollar falan da eklenince, Zeytinburnu'ndan geldiğim kadar sürede trafikte bekledim.

Nihayet otobüs durduğunda hemen içeri girebileceğimi sanmıştım ama yanılmışım. Öncelikle gençlere yönelik bir teknoloji festivali olduğu gerekçesiyle faslasıyla ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi vardı. Burada bir başka parantez açmak istiyorum. Eğitim sistemimiz öyle kötü ki bunları çocukların davranışlarından anlayabiliyorsunuz. Bedava olarak dağıtılan kek, sandviç, meyve suyu ve sulara ait ambalaj atıkları yerlerde dolaşıyor ve üstelik bunları atanların büyük çoğunluğu malesef öğrenciler. Yaptıkları bununla da kalmıyor, bedava olarak dağıtılan bu yiyeceklerden birer ikişer koli ''aşırmanın'' verdiği ''gururla'' etrafta dolaşıyorlardı. Durup hangi ara bu kadar bozguncu bir millet olduğumuzu sorgulamadım değil. Şüphesiz hangisine sorsam, kendini milliyetçi ve vatansever olarak tanımlar. Ancak diğer sosyal medya mecralarından takip ettiğim kadarıyla Z kuşağı denilen bu nesilde özellikle ''prime time'' denilen zamanlarda yayımlanan vurdulu kırdılı diziler ile asker dizilerinin etkisiyle vatanseverliği ve milliyetçiliği dağda bayırda elinde silahla terörist kovalamaya indirgenmiş olduğunu görmekteyim. Öyle ki gerek festival yolunda gerekse festival alanında gördükleri PÖH ve komandoların etrafını sarıyor ve yalnıızca silahlarıyla ilgili sorular soruyor ve fotoğraf çekiyorlardı. Neyse efendim konumuza dönelim çünkü bu mesele daha çok su götürür. Otobüsten indikten sonra yaklaşık olarak bir 3 km daha yürüdüm. Tabi bu arada yapımı daha yeni tamamlanmış ancak havalandırması açılmamış olduğu için içerisi toz dolu yaklaşık 500mlik bir tünelin içinden geçerek yaptım bunu. Bu sırada da fuar alanı ile ilgili herhangi gibi bir yönlendirme bulunmamaktaydı. Basit bir şekilde herkes nereye gidiyorsa oraya git mantığını uyguladım. Ancak hem çok kalabalık hem de arazi oldukça geniş olduğundan girişi bulmam biraz uzun sürdü. Bir ön kayıt yaptırdığım için QR kodla kolayca giriş yaptım.

Festival alanı oldukça iyi düşünülmüş, statik gösterimlerin olduğu yer oldukça geniş bırakılmıştı. Dışarıda ki kalabalık aynen içeride de devam ediyordu. Çok kalabalığa gelmeyen ve çabuk sıkılan (esasen darlanan) biri olduğumdan hangi stand yada uçak boşsa ona yanaştım. Tabi forumun diğer bir başlığında da bahsedildiği gibi, pek çok kişi ürünlerin ''yerli ve milli' olmasıyla ilgili bilgi almaya çalışırken, instagram anneleri de iş başındaydı. Gördükleri her askere çocuklarını verip bir fotoğraf çektiyorlardı. Genel olarak festival alanına dönecek olursam, oldukça geniş bir ana sahne, profesyonellerin çekim yapabilmesi için pistin yanına hazırlanmış bir kule, yine pistin yanında hava gösterilerini izlemek için ayırılmış oldukça büyük bir alan ile birlikte pek çok firmaya ait yeme içme yerleri, SoloTürk ve Türk Yıldızları ekibine ait satış tırları bulunmaktaydı. Çantamda oldukça dolu bir nevale ile festivale gittiğim için yeme içme ihtiyacımı oralardan gidermedim, bu nedenle de fiyatları hakkında pek bir fikrim yok açıkcası. Bu arada iki hava gösterisini (Türk Yıldızları ve Solotürk) kaçırmış olduğumdan fuarı dolaşmaya başladım. İlk olarakta MSB'nin cadırına gittim. Arka tarafta bulunan bu çadır tek bir girişi olduğundan ve içerisinde askeri personel ve teçhizat bulunduğu için muhtemelen festivalin en kalabalık yerlerinden biriydi. Çadır içerisinde DzKK bağlısı SAT, SAS ve VBSS birimlerine ait personel ile birlikte bunların teçhizatları ayrıca Anadolu LHD, Reis Sınıfı denizaltı ve Genesis SYS sistemlerinin maketinin gösterimi ile bilgi verilmekteydi. DzKK standının karşısında HvKK bağlısı MAK personeli ve teçhizatları bulunmaktaydı. Hemen yan tarafta ise KKK sergisinde iki komando personeli ile birlikte, MPT-55 ve çeşitli teçhizatlar ile devam eden projelere ait 1:35 boyutlu maketler sergilenmekteydi. Koridorun karşısında ÖKK iki personel ile gösterim yapmakta çaprazlarında Harita Genel Komutanlığı standı mevcuttu. Burada da genel haritalama metodları ve teçhizatları sergilenmekteydi. MSB'nin çadırının bulunduğu sırada Tübitak, Aselsan, TAI ve SSB'ye ait sergi alanları bulunmaktaydı. Ancak oralarda gözüme çarpan yeni birşey göremedim açıkcası. Tabi ki bunun aşırı kalabalık ile de ilgisi olduğunu düşünüyorum. Bu arada fuara General Mobile, Lenovo, Samsung ve Microsoft gibi önemli firmalarda katılmıştı. Microsoft alanında 4 adet Xbox One X ile, Lenovo ise Legion serisi oyuncu bilgisayarları ile katılımcılara üst düzey oyun deneyimi sağlıyorlardı. General Mobile standının ise öne çıkanı fuardan bir hafta kadar önce tanıttıkları GM9 Pro idi. Tabi bunların yanı sıra pek çok ''maker'' standı da bulunmaktaydı ama defalarca söylediğim gibi pek kalabalıktan haz edem bir yapım olmadığından durup hiçbiriyle detaylı olarak ilgilenemedim. Bu arada katılımcılara yönelik çeşitli bilgi yarışmaları da yapılmaktaydı.

Kısacası festival oldukça iyi düşünülmüş, içeriği mümkün oldukça zengin tutulmuş ancak gerek yoğun katılım gerekse havalimanı bölgesinin bu büyüklükte bir fuara ev sahipliği yapabilecek alt yapı ve ulaşıma sahip olmaması sebebiyle benim için küçük çaplı bir hayal kırıklığı oldu. Bu arada değinmeden geçemeyeceğim Yeni Havalimanı'nın şuana kadar sadece ana terminal binasının içi bitmiş görünüyor. Ne destek binaları, ne yollar ve peyzaj hazır değil. Açıkcası ben 29 Ekim'i bırakın, yıl sonuna açılmasının bile hayal olduğunu düşünüyorum. Bu uzun yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Fotoğraflar yüksek çözünürlüklüdür. Yüksek çözünürlük ile görüntülemek için fotoğrafları yeni bir sekmede açın.Fotoğraflar şahsıma ait olup, Trmilitary forumu kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.

Genel sergi alanı:
Resim

CH-47F Chinook:
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

T-625 Genel Maksat Helikopteri:
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

HEWS Modernizasyonlu Blackhawk:
Resim

SH-60 Seahawk:
Resim
Resim

KAI KT-1T:
Resim

Airbus A400M ''Koca Yusuf'':
Resim

TUSAŞ Anka-S ve CATS Flir:
Resim
Resim

Baykar Bayraktar TB2, yer kontrol istasyonu ve seyyar yer kontrol istasyonu:
Resim

DzKK SAT GPNVG-18:
Resim

HvKK MAK G-28 DMR:
Resim

Aselsan CATS Flir:
Resim

Aselsan Satcom Anteni:
Resim

Tubitak Sage Bozok Mini-mühimmat:
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2018, 13:10 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sayenizde gezmiş kadar olduk Turkuaz hocam, sağolum. Ben ders seçim günlerine denk geldiği ve oraya şimdi kim gidecek diyerek gitmedim. Ama sivil firmaların varlığını duymak rahatlattı. Teknolojide atılım sadece iha yapıyoruz ya işteyle olmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2018, 13:37 
Yayımcı (Editör)
Kullanıcı avatarı

Emeginize saglik hocam. Gercekten orada gibi olduk.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2018, 10:28 
Üye

f 16 art yakıcı açmamış, f1 aracı motor devri maximumdayken bile vites geçişini farkedilebilir şekilde geç yapıyor. İşleri güçleri torpil olmuş bunların.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 45 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: