Bayraktar Taktik İHA

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen sailordream » 27 Nis 2019, 12:31

Neyse ki bu iddiaları sallamasyon olarak referanssız destekleyen arkadaşların bilgi ayrında ve dengi değiliz...

Kalyon Seydi Engin

karli
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen karli » 27 Nis 2019, 13:01

ddemir yazdı:
25 Nis 2019, 16:43
Bir hatıramı paylaşayım, yazdığınıza bir cevap olarak algılamayın Sn. Kafkasya;
2014 te 2013 te olabilir, memlekette bir düğünde üsteğmenle tanıştım. Nerede görev yaptığını hatırlamıyorum ama ihalarla ilgiliydi görevi. Hemen atladım tabi, ankaydı bayraktardı soruyorum sorularımı arka arkaya. Adam bana Ankanın adam olmayacağını, ölü bir proje olduğunu, bayraktarında keza öyle olduğunu, heronlardan başka bir çözümümüzün olamayacağı vs. vs. anlattıkça moralim bozulmuştu. Koskoca Türk Subayının yalan söyleyecek hali yok ya. 15 temmuzdan sonra aklıma geldi, bu adamı hali ne diye sordum bilenlere. Fetöden içeri atılmış. Bu yavşaklar belli ki en başından beri engelliyorlardı projeleri diye düşündüm. Ama doğru ama yanlış...
Sonuna kadar doğru, yanlış yok. SSM de HvKK de, Mit te yedikleri haltları bilseniz... Neyse. Bırak engellemeleri dışarıya ne bilgiler servis ettiler.

StrategyMaster
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen StrategyMaster » 27 Nis 2019, 13:36

EW ile ilgili konu, sınırötesi operasyonlardan gelen kuvvet geri bildirimi. Anka ile Bayraktar arasındaki temel fark EW altında çalışma kabiliyeti. Dolayısıyla Ankanın I versiyonu var ama Bayraktarın yok.Sinyal kaybı değil kayıpları mevcut. Bu sinyal kesilmesi sebebiyle hatalı waypoint izleme, görüntünün yer istasyonuna zaman zaman aktarılamaması, iha ile bağlantı kopması sonucu otonom uçuşa geçme gibi birçok hadise mevcut. Birçok defa EW nedeniyle IHA kendi başına önceden tanımlanan havameydanına geri döndü.

Bu tarz ihaların tamamı Anka ve benzerleri dahil, maksimum havada kalış süresi göz önünde tutularak tasarlanırlar. Ne Anka ne Bayraktar çok ciddi tırmanma ve dönüş kabiliyetine sahip değildir. Bu zaten bu tarz ihalardan beklenen birşey. Düşük hız yüksek lift ile havada tutunma maksimum havada kalma süresi.
Manevra kabiliyeti aerodinamik tasarımla alakalı. Bayraktarın tasarımı uçuş stabilitesi çok yüksek ancak ani manevralara pek imkan vermeyen bir tasarım.

Yazılım ve yer istasyonu ile ilgili problemler böylesi ciddi yazılımları üzerinde koşturan platformlarda zaten görülmesi beklenen şeyler. Bugün basit bir android yazılımını bile bugsız yayınlayabilmek mümkün değil. F-35 projesindeki yazılımların bugları hala patchlerle düzeltiliyor.

Bayraktarın hali hazırdaki motoru dış yükler ile 19-20bin feet irtifanın üstünde sıkıntı yaşıyor. Bunun sebebi TEInin ürettiği motorların aksine Bayraktarın kullandığı Rotax motorun irtifaya bağlı güç kaybının fazla olması. Rotax 912 deniz seviyesinde max 100 beygir gücü(sürekli çalışmada-continues 98 bg) üretiyor. Tüm motorların çalışma irtifası arttıkça ürettikleri güçleri azalır. Bu nedenle Rotax 912 20bin feete çıktığında ürettiği gücün büyük bir kısmını kaybediyor. Bunu engellemeniz için irtifa etkisini en aza indirgeyecek özel basınçlandırma ve hava yakıt karışımı sistemleri kullanmalısınız ki piston basıncı yükselebilsin. TEI bu nedenle PG-115 diye bir motor üretti. TEInin motorları irtifa ile birlikte piyasada satılan motorların kaybettiğinden çok daha az güç kaybediyor. Bayraktarın silahlı versiyonu taşıdığı silah yüküyle rotax 912 için 19-20bin feette kalıyor.

Kaynak benim. Bilgiler bana ait.

Kullanıcı avatarı
Mec
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Mec » 27 Nis 2019, 14:30

Anka'nın SATCOM kabiliyeti yerli mi şuanda? yoksa ABD uydusu kullanıyor muyuz hala? Akıncı SİHA'da aynı SATCOM'u mu kullanacak ? Eğer yerli değilse ABD uydusu kullanıyorsak ABD bu uydular üzerinden gönderdiğimiz sinyalleri alıp lokasyon bilgisi olarak BTÖ'ne servis ediyor mudur?
Altay dağlarından geldim,
Eski çağlarından geldim,
Tanrı dağlarından geldim,
Orhun yollarından geldim.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Sanchez » 27 Nis 2019, 14:54

Başka ne kullanacaktık ki?
It is the duty of the patriot to protect his country from its government.
-Thomas Paine

Resim

Kullanıcı avatarı
Mec
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Mec » 27 Nis 2019, 15:08

Yerlileştiriliyor diye haberler çıkmıştı epey zaman önce ve bildiğim kadarıyla bir kaç uydumuz var uzayda ama onlarla bu iş halledilebilir mi onu bilmiyorum veya yakın zamanda bu iş için bir uydu göndermeyi düşünüyor muyuz ?

Olası CAATSA yaptırımlarında bu ABD uydularının bizim kullanımımıza kapatılması durumu söz konusu olabilir mi? bu senaryoda çözüm olarak ne yapabiliriz?

Bayraktarlar yer istasyonlarından kontrol edildiği için ABD'nin BTÖ'ne lokasyon bilgisi sağlaması durumu söz konusu değil ama Satcomlarda bu durum değerlendiriliyordur elbet diye düşünüyorum.
Eski çağlarından geldim,

robust
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen robust » 27 Nis 2019, 16:49

SATCOM'u yanlis anlamissiniz. ANKA-S'un kubbe seklindeki on govdesinin icinde 2.5kg agirliginda ABD'li ViaSAT firmasinin Ku band calisan VR-18 SATCOM haberlesme terminali var. Bu bir anten ve alici/verici modulunden olusan bir sistem. Iki yonlu (Two way) 10Mbps data indirme kabiliyeti var.

ANKA-S'in haberlesmesi TURKSAT 4A/4B uydulari uzerinden yapiliyor. TURKSAT-4 uzerinde Ku band yayin yapan kanallar var. Bu kanallarin bazilari TSK emrinde calisiyor haberlesme amacli. TURKSAT-4'un kapsama alani icinde oldugu her yerde kullanilabilir.

Birde daha iyi anlasilmasi acisindan SATCOM bulunan IHA'lar, buna ABD'nin MQ-1/9 Predator'lerde dahil, inis kalkislari uste bulunan kontrol istasyonu tarafindan yapilir ama IHA irtifaya cikip hersey stabil hala geldiginde SATCOM ile uzak merkezden IHA'nin kontrolu baslar. Bizde Batman'dan kalkis yapan ANKA-S, usteki ekip tarafindan kalkisi yaptirilir. K. Irak uzerinde ise Eskisehir komuta kontrol merkezindeki IHA ussunden ANKA-S kontrol edilir. ABD ise Afganistan'da ucan IHA'sini Las VEgas veya baska bir ABD konuslu ussunden binlerce km uzaktan kontrol eder.

Kullanıcı avatarı
Mec
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Mec » 27 Nis 2019, 16:59

Bilgilendirme için teşekkür ederim.
Eski çağlarından geldim,

StrategyMaster
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen StrategyMaster » 27 Nis 2019, 17:08

Yukarıda verdiğimiz bilgileri açarak Bilal'e anlatır gibi anlatalım.

Öncelikle Baykarın kendi sitesinde verdiği verilerden başlayalım.

Silahsız Bayraktar
Resim
İdeal şartlarda 55kg faydalı yük 650 kg maksimum kalkış ağırlığı ile 22500 feete görev yapabiliyor. Motor 100 BG Rotax 912S

Silahlı Bayraktar
Resim

İdeal şartlarda 155 kg faydalı yük 650kg maksimum kalkış ağırlığı ile 22500 feette görev yapabiliyor. Motor 100 BG Rotax 912S

Buradaki trade off şu maksimum kalkış ağırlığını arttırmadan faydalı yükü arttırmanın tek yolu daha az yakıt almaktır. Silahlı Bayraktarın silah istasyonlarına bombaları yükleyince maksiumum kalkış ağırlığını aşmamak ve görev irtifasına çıkabilmek için çok daha az yakıt alıyor. Bu durumda havada çok daha kısa süre devriye atabiliyor. Eğer akıllı mühimmatları yükleyip yakıtı da tam koyarsa 650 kiloyu aşacağı için motor 20bin feet üzerine çıkamıyor.

Gerçek şartlarda durum bundan da sıkıntılı. Aşağıda Rotax 912s motorunun irtifa güç diyagramı var. Kaynak Rotax'ın orjinal kullanıcı manueli linki aşağıda. Gördüğünüz üzere motor irtifa ile beraber ciddi bir güç kaybı yaşıyor.
http://arvikaflygklubb.se/onewebmedia/R ... Manual.pdf

Resim

EW konusuna gelince. Baykar bünyesinde neden EW labı kurdu ve son yıllarda piyasadan EW konusunda uzman adamlar toplayıp COTS komponentler kullanarak kendi EW, ELINT, COMINT, ekipmanlarını üretme yoluna gitti? BU kabiliyetleri kimse kimseye öğretmiyor. Parasını verip birilerinden belki hazır alabiliyorsun ama hepsi bu. EW konusunda senelerin tecrübesi gerekli birden arayı kapatmak mümkün değil.

Resim

delikpr
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen delikpr » 13 May 2019, 03:45

Bayraktar'ın Güneydoğu'daki kullanımında sürekli arıza çıkarıp operasyonları olumsuz etkilediğine dair gizli istihbarat raporu sızmış. Raporun Türkçe orijinali haberde ekli.

1) Böyle gizli bir askeri rapor nasıl sızar?
2) Bayraktar'daki bu problemler giderildi mi? Giderilmediyse nasıl hâlâ sipariş veriliyor?

https://www.nordicmonitor.com/2019/05/t ... ns-family/

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM » 13 May 2019, 03:54

delikpr yazdı:
13 May 2019, 03:45
Bayraktar'ın Güneydoğu'daki kullanımında sürekli arıza çıkarıp operasyonları olumsuz etkilediğine dair gizli istihbarat raporu sızmış. Raporun Türkçe orijinali haberde ekli.

1) Böyle gizli bir askeri rapor nasıl sızar?
2) Bayraktar'daki bu problemler giderildi mi? Giderilmediyse nasıl hâlâ sipariş veriliyor?

https://www.nordicmonitor.com/2019/05/t ... ns-family/
2016 yılından kalma bir belge. FETÖ vasıtası ile sızdırıldı kuvvetle muhtemel. 2016 yılında envanterde bugünki kadar çok Bayraktar yoktu. Zaten sorun olmasa da o zamanki Bayraktar ile bugünki arasında fark var. Haberi kaleme alan Abdullah Bozkurt azılı fetöcü zaten. Bu tarz platformlarda sorun çıkması giderilmesi çok sıradışı değil.
Resim

çanakkale geçilmez
Süvariler
İletişim:

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen çanakkale geçilmez » 13 May 2019, 09:03

Sonuçta kaç tane leşi var bu bayraktarın ,ufak defek teknik sıkıntı zaten olacaktır..Kaynak zaten belli..Ne amaçla yazıldığı belli..Çağa ayak uydurduğumuz ender yerlerden biri de bu iha/siha kısmı...Fazla kafa yormaya gerek yok..İt ürür kervan yürür.
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

swat
Akıncılar

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen swat » 15 May 2019, 14:27

Arkadaşlar yanlız fark ediyorum ki ABD veya Başka ülkedeki bir platformun olası yaşadıklarını biz yaşadığımızda neredeyse geri dönülmesi imkansız bir kara propaganda üretiyoruz. Toplum olarak üretmeye ve sanayiye resmen alerjimiz var.

Çok yazık...

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti » 15 May 2019, 14:30

swat yazdı:
15 May 2019, 14:27
Arkadaşlar yanlız fark ediyorum ki ABD veya Başka ülkedeki bir platformun olası yaşadıklarını biz yaşadığımızda neredeyse geri dönülmesi imkansız bir kara propaganda üretiyoruz. Toplum olarak üretmeye ve sanayiye resmen alerjimiz var.

Çok yazık...
O alerji yüzünden sürünüyoruz zaten. Üretme ve uğraşma isteği yok.
koşan hollandalı

gokselyk
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen gokselyk » 15 May 2019, 19:00

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Test7 » 16 May 2019, 01:21

100. Bayraktar üretim hattından çıkmış.

Resim

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Test7 » 24 Haz 2019, 22:38

Bayraktar TB 2 Mit'in de envanterine girmiş. Ayrıca yapılan modifikasyon ile envanterdeki tüm Bayraktar TB 2’ler SİHA seviyesine yükseltilmiş.

http://www.kokpit.aero/bayraktar-tb2-mit-envanter
Resim

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM » 18 Tem 2019, 16:40

Kuveyt'e demo gösterimine gitmiş.
Resim

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Test7 » 31 Tem 2019, 11:58

Resim

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen TEORI » 31 Tem 2019, 12:48

Sadece 86 tane TB2 var. Normal yani. Ama bu sayılar daha da katlanacaktır. Sadece askeri alanda ihtiyaç yok bunlara. Her alanda kullanılabilir.
Resim
Death Star da sıkışıp kalmış stormtrooper

Kullanıcı avatarı
Antares
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares » 01 Ağu 2019, 09:40

Her operasyonda sadece Bayraktar değil kullandığı mühimmatlar da (ki sayın Mec'in dediği gibi bu başarının aslan payı mühimmata ait) kendini defalarca kanıtlamış oldu. Aslına bakarsanız yapılan 3 iha nın da bariz bir sorunu olduğuna dair bir şey duymadık.

Kullanıcı avatarı
Mec
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Mec » 01 Ağu 2019, 10:09

TEORI yazdı:
31 Tem 2019, 12:48
Sadece 86 tane TB2 var. Normal yani. Ama bu sayılar daha da katlanacaktır. Sadece askeri alanda ihtiyaç yok bunlara. Her alanda kullanılabilir.
Daha da katlanacaksa bölgenin hatta Avrupa'nın en çok İHA sahibi ülke olacağız sanırım.

Ihtiyaçtan gelişme doğuyor.
Eski çağlarından geldim,

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Moon&star » 01 Ağu 2019, 13:45

Yakında silahsız versiyonuna çevre gozetlemek icin denize kıyısı olan illerin belediyeleri de talip olursa şaşırmam hani. ☺
Today's lesson will be pain.

Resim

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti » 01 Ağu 2019, 13:49

Moon&star yazdı:
01 Ağu 2019, 13:45
Yakında silahsız versiyonuna çevre gozetlemek icin denize kıyısı olan illerin belediyeleri de talip olursa şaşırmam hani. ☺
Aslında yanlış değil. EGM'nin ve jandarmanın elindeki ihalar kaçak yapılaşma, kaçak madencilik, kaçak ağaç kesimi gibi şeylerinde tespitinde çok işe yarar. Bunun haricinde şehirlerin üzerinde iha gezdirilmesi de bence gerekli. İstanbul olmuş 15 milyon, her şey olabilir bu şehirde.
koşan hollandalı

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Moon&star » 01 Ağu 2019, 13:54

Vestel e böyle bir fırsat verilebilir di mesela...

Resim

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti » 01 Ağu 2019, 13:57

Moon&star yazdı:
01 Ağu 2019, 13:54
Vestel e böyle bir fırsat verilebilir di mesela...
Keşke demekten başka bir şey gelmiyor elimden...
koşan hollandalı

foundry_man
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen foundry_man » 01 Ağu 2019, 16:01

Vestelin eşyalarını kullandıktan sonra ihaları iyi ki vestel'e değilde damat gibi iha konusunda adanmış bir adamın firmasına verilmiş diyorum.
benim için ihaların vestele verilmemesi "eğrisi doğrusuna denk gelme durumu."

Kullanıcı avatarı
okeanos
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen okeanos » 01 Ağu 2019, 16:16

foundry_man yazdı:
01 Ağu 2019, 16:01
Vestelin eşyalarını kullandıktan sonra ihaları iyi ki vestel'e değilde damat gibi iha konusunda adanmış bir adamın firmasına verilmiş diyorum.
Hocam karalama yaptığınız firma evinizdeki elektronik eşyaların büyük kısmının üreticisi. Markaya aldanmayınız. japondur sağlamdır dediğiniz elektroniklerin kenwood vs hep vesteldir. Bunun yanında arge olarak katkısı yadsınamaz. Bu arada vestel hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Karaladığınız firma 2010 ylında katlanıp cepte taşınabilen dijital ekranı üretmiş bir firmadır. şimdilerde ne ile uğraşılıyor Allah bilir. Ama pardon sizin tv bozuktu değil mi?
"ASIL ÖNEMLİ OLAN VE MEMLEKETİ TEMELİNDEN YIKAN, HALKINI ESİR EDEN, İÇERDEKİ CEPHENİN SUSKUNLUĞUDUR"

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Moon&star » 01 Ağu 2019, 19:44

Bu işleri kimse anasının karnında öğrenmedi. TB2 ortaya çıkana kadar Baykar kaç adet iha kaybetti?

Resim

hiasa89
Üye
İletişim:

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen hiasa89 » 01 Ağu 2019, 20:33

foundry_man yazdı:
01 Ağu 2019, 16:01
Bir defa dusunce tarzi hatali , Oncelikli olarak makina oldugunu kabul etmek lazim. Kullandigi urun veya parca serilerinde problem olabilir.

1 milyon dolarlik makina devreye aliyoruz , alir almaz calisiyor mu ? Yada ilk alti ay problemsimiz geciyor ?

Sadece yazik , bu tip firmalalarin tekel olmamasi gerekli.
Life is life ; fight for it !

tersduz
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen tersduz » 02 Ağu 2019, 09:05

Vestel sensor işine odaklanabilir.

kivele
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kivele » 02 Ağu 2019, 10:52

okeanos yazdı:
01 Ağu 2019, 16:16
Hocam karalama yaptığınız firma evinizdeki elektronik eşyaların büyük kısmının üreticisi. Markaya aldanmayınız. japondur sağlamdır dediğiniz elektroniklerin kenwood vs hep vesteldir. Bunun yanında arge olarak katkısı yadsınamaz. Bu arada vestel hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Karaladığınız firma 2010 ylında katlanıp cepte taşınabilen dijital ekranı üretmiş bir firmadır. şimdilerde ne ile uğraşılıyor Allah bilir. Ama pardon sizin tv bozuktu değil mi?
Vestel'in kendi markasıyla ürettiği ürünlerin ne kadar kalitesiz olduğunu anlatmaya gerek yok... Birçok sitede vestel ürünleri ile ilgili binlerce şikayet var araştırabilirsin.
Vestel vizyonu olmayan bir şirket olsaydı dünya çapında tanınan bir şirket olurdu.

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Test7 » 02 Ağu 2019, 11:14

kivele yazdı:
02 Ağu 2019, 10:52
Vestel'in kendi markasıyla ürettiği ürünlerin ne kadar kalitesiz olduğunu anlatmaya gerek yok... Birçok sitede vestel ürünleri ile ilgili binlerce şikayet var araştırabilirsin.
Vestel vizyonu olmayan bir şirket olsaydı dünya çapında tanınan bir şirket olurdu.
Hocam evinizdeki çamaşır makinesi ile bir havacılık ürününü karşılaştırmanız pek uygun değil. Fakat iha konusunda Baykar mı Vestel mi derseniz Baykar birkaç gömlek ileride(Şahsi görüşüm).
Resim

Kafkasya
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Kafkasya » 02 Ağu 2019, 12:45

Test7 yazdı:
02 Ağu 2019, 11:14
Hocam evinizdeki çamaşır makinesi ile bir havacılık ürününü karşılaştırmanız pek uygun değil. Fakat iha konusunda Baykar mı Vestel mi derseniz Baykar birkaç gömlek ileride(Şahsi görüşüm).
İstanbul belediyesinin bütçesinden bile destek alıyorsa olsun üstün yahu.

Adam ülkenin en yetkili yerinden süper destek alıyor, bunuda yapamasaydı komik olurdu.

Ülkenin diğer şirketlerine üvey evlatdan beter muamele yapılıyor.
Doğru değil bu yapılan.
“Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!”
Mustafa Kemal Atatürk

kivele
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kivele » 02 Ağu 2019, 22:14

Test7 yazdı:
Hocam tabiki karşılaştırma yapılamaz. Vestel'den istenen katapult'tan atılabilen bir iha diye hatırlıyorum. İstenilenden başka bir iha ortaya çıktı ki istenilen iha yapılsaydı onlarca sayıda sipariş almıştı.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Sanchez » 03 Ağu 2019, 01:04

O öyle olmadı. O boyutta ve kabiliyette bir ihanın katapult ile atılması imkansız.
It is the duty of the patriot to protect his country from its government.
-Thomas Paine

Resim

Kullanıcı avatarı
Oppenheimer
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Oppenheimer » 03 Ağu 2019, 02:06

Vestel diye küçümsemeyin. Beyaz eşyaları hiç de kötü değil. Ben Bosch ve Franke kullanıyorum fakat şimdi alacak olsam Vestel'i de düşünürüm. Ben Vestel'den mühendisler de tanıyorum. Hepsindeki bilgi birikim ülkeyi kalkındıracak seviyede. Neyse savunma sanayiine dönelim.

Vestel'in potansiyeli Baykar'dan daha fazla. Baykar bu işe daha çok kaynak ayırdığı için başarılı oluyor ve tecrübeleri var tabi.

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti » 03 Ağu 2019, 12:12

Vestel doğrudan sistemler yerine sistemlerin bileşeni olacak kritik alt sistemlere yoğunlaşmalı. Böylece piyasanın vazgeçilmezi olabilir. Ne bileyim mesela Meteksan'ın Kement'i gibi bize gereken önemli alt sistemler üzerine çalışmalı. Piyasa üzerine çalışılması gereken bir şeyler mutlaka vardır. Kendi başına bile yatırım yapıp ürün çıkarabilir.
koşan hollandalı

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Test7 » 03 Ağu 2019, 14:54

Canti yazdı:
03 Ağu 2019, 12:12
Vestel doğrudan sistemler yerine sistemlerin bileşeni olacak kritik alt sistemlere yoğunlaşmalı. Böylece piyasanın vazgeçilmezi olabilir. Ne bileyim mesela Meteksan'ın Kement'i gibi bize gereken önemli alt sistemler üzerine çalışmalı. Piyasa üzerine çalışılması gereken bir şeyler mutlaka vardır. Kendi başına bile yatırım yapıp ürün çıkarabilir.
Canti hocam Vestel, Ayesaş(Zorlu %60/L-3 Communications %40) ortaklığı ile zaten bunu yapıyor. Müşterileri arasında mesela şunlar var;

Resim
https://www.ayesas.com/tr/kurumsal
Resim

Kullanıcı avatarı
Antares
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares » 03 Ağu 2019, 18:30

Test7 yazdı:
Bunu hangi verilere göre söylüyorsunuz? Ben Vestel'i kıyaslayacak bir bilgiyi göremiyorum. Ya saklanıyor ya da önemsenmiyor. Eğer kıyaslayacak donelere sahipseniz ben kamuoyu olarak sahip olamadığım için bu şekilde düşünemiyorum

Ayrıca katapult tartışması da bana tatmin edici geliyor. Tamam katapulttan atılan İHA yapılmadı ama o sırada yapılan İHA nın yetenekleri malum ortada. Sanki karnımız çok da tokmuş gibi bakmadık bile. Mantıklı ülkeler 100 Bayraktar sipariş geçeceğine 5 Karayel, 5 Bayraktar sipariş geçer aradaki farkı deneyerek operasyonlarda birinci elden görür. Kaldı ki Bayraktar daha iyi olsa bile yine Vestel'e sipariş geçerler (daha az sayıda) ki o firma da bu alanda ArGsine devam etsin değil mi?

Bu sitede hatırlamadığım bir üstat Karayel'in temel gövde yapısının kanıtlanmış bir gövde yapısı olduğunu vurgulamıştı.

Asla kafam katapulttan atılamayan bir araç olduğu için alınmadığı fikrini almıyor. Hele o dönemi düşününce...

Ben Bayraktar'ın başarılı olduğuna inanıyorum. Ancak akraba ilişkilerinin de Vestel'e ve belki bilemediğimiz başka firmalara çok fazla engel olduğuna da inanıyorum.

Keşke 3 ya da 4 firma tatlı bir rekabet içinde olsaydı. Farklı kuvvetlerde farklı araçlarımızı görseydik.

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Test7 » 03 Ağu 2019, 20:32

Antares yazdı:
03 Ağu 2019, 18:30
Bunu hangi verilere göre söylüyorsunuz? Ben Vestel'i kıyaslayacak bir bilgiyi göremiyorum. Ya saklanıyor ya da önemsenmiyor. Eğer kıyaslayacak donelere sahipseniz ben kamuoyu olarak sahip olamadığım için bu şekilde düşünemiyorum

Ayrıca katapult tartışması da bana tatmin edici geliyor. Tamam katapulttan atılan İHA yapılmadı ama o sırada yapılan İHA nın yetenekleri malum ortada. Sanki karnımız çok da tokmuş gibi bakmadık bile. Mantıklı ülkeler 100 Bayraktar sipariş geçeceğine 5 Karayel, 5 Bayraktar sipariş geçer aradaki farkı deneyerek operasyonlarda birinci elden görür. Kaldı ki Bayraktar daha iyi olsa bile yine Vestel'e sipariş geçerler (daha az sayıda) ki o firma da bu alanda ArGsine devam etsin değil mi?

Bu sitede hatırlamadığım bir üstat Karayel'in temel gövde yapısının kanıtlanmış bir gövde yapısı olduğunu vurgulamıştı.

Asla kafam katapulttan atılamayan bir araç olduğu için alınmadığı fikrini almıyor. Hele o dönemi düşününce...

Ben Bayraktar'ın başarılı olduğuna inanıyorum. Ancak akraba ilişkilerinin de Vestel'e ve belki bilemediğimiz başka firmalara çok fazla engel olduğuna da inanıyorum.

Keşke 3 ya da 4 firma tatlı bir rekabet içinde olsaydı. Farklı kuvvetlerde farklı araçlarımızı görseydik.
Yazdığım yazıyı yeniden okumanızı tavsiye ediyorum özellikle parantez içindekini. Şöyle işte şu şartlarda kendi rekorumuzu kırdık tweet'i atsınlar, çok zor değil. Bakın işte siz bile kıyaslayacak doneye sahip değilmişsiniz. Mesela ben TB2'nin Kuveyt'te kendi rekorunu kırdığını birkaç gün önce öğrendim kamuoyu olarak acaba Karayel de bu verilere sahip mi? Meçhul, kim bilir? belki de sahiptir. Geri kalan için forum olarak herkes hemfikir o konuda.
Resim

Kullanıcı avatarı
Antares
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares » 03 Ağu 2019, 20:54

Karayel'in Kuveyt için reklamını yapan oldu mu? Ya da rekor kırması için imkan tanındı mı? Bu konuda bir bilgim yok.

Kafkasya
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Kafkasya » 03 Ağu 2019, 21:33

Tek teselli Bayraktarın şu an işe yaraması, işe yaramasaydı sadece Damat diye alınsaydı çok fena olurdu.
Yani damat olduğu için kayrılıyor olması ülke için çok kötü, en azından benim gözümde.
Yoksa Zorlu grubu da babamın oğlu değil, hatta hiç hoşlanmadığım bir holding.
Ama emeğe saygı göstermeli, eşit rekabet şansı olmazsa olmazdır endüstriyel gelişimde.
Yoksa iha gelişimide yurdun ekonomisi gibi çakılır kalır.
Böyle sürdürülen tedariklerde sonun başlangıcıdır.
Demedi demeyin.
“Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!”
Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Antares
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares » 03 Ağu 2019, 22:39

Sayın Test7, sayın Kafkasya ben de yanlış anlaşılmak istemem. Bayraktar'ın başarısı güzel bir şey. Ancak babamın firması olmayan Vestel'in de yaptığı İHA yı adam akıllı denemedik bile. Ben Vestel den çok o aracı yapan mühendislerimizin emeğine yanıyorum. Fazla da uzatmayayım.

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Test7 » 03 Ağu 2019, 22:49

Antares yazdı:
03 Ağu 2019, 22:39
Sayın Test7, sayın Kafkasya ben de yanlış anlaşılmak istemem. Bayraktar'ın başarısı güzel bir şey. Ancak babamın firması olmayan Vestel'in de yaptığı İHA yı adam akıllı denemedik bile. Ben Vestel den çok o aracı yapan mühendislerimizin emeğine yanıyorum. Fazla da uzatmayayım.
Hemfikiriz..
Resim

robust
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen robust » 05 Ağu 2019, 06:42

Test7 yazdı:
Platfrom olarak bence tam tersi. Ilk Karayel degilde, sonradan modifiye edilen Karayel-SU tasarim olarak daha stable bir ucak ve TB2'ye gore artilari var. Mesela burunda puller motor kullanilmasi avantaj, inis kalkis mesafesi ve stall hizi muhtemelen daha dusuk bu acidan. Buz kirici olarak Karayel'de daha iyi bir sistem kullanilmisti ki, uzun sureler orta irtifalarda hava sartlarina maruz kalacak bir platform icin kanatlarda buz kirici/eritici olmasi gerekiyor. Platform olarak oyle ama diger yandan Baykar'in IHA alaninda ilerlemek icin buyuk hedefler koymasi (bu hedeflerde siyasi destegin rolu cok fazla mutlaka), inovasyona onem veren hizli karar verme sureclerine sahip bir aile sirketi olmasinin avantajlari var.

Halen TSK'ya hizmet alimi karsiligi ucus saati kiralayan Vestel, uretimini yaptigi ucaklari baska bir ulkeye satti sanirim. Gecen seneden beri bir ortadogu ulkesine satisi konusuluyor. Muhtemelen yabanci kaynakli alt sistemler icin izinleri almalari uzun suruyordur. Silahli versiyonu satacaklarsa, Roketsan MAM-L'nin de paket icinde bulunmasi muhtemel.

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Test7 » 05 Ağu 2019, 11:05

Bu arada İha'ların aktif olarak kullanıldığına bir örnek. Anlık olarak 4 iha aynı karede.

Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Test7 » 08 Ağu 2019, 23:10

Resim