Bayraktar Taktik İHA

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
igirgin
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen igirgin » 02 Şub 2019, 03:17

Uzaktan pek belli olmuyor ama Mercedes'de olabilir Maz'da.
Resim

Resim
panem et circenses
Dev aynasındaki cüceler, ayna kırılınca tarihin çöplüğüne gömülürler.

Kullanıcı avatarı
TRMilitarist
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen TRMilitarist » 05 Şub 2019, 01:07

mercedes olduğunu ilk bakışta gördüm modeli bilen ilk görüşte anlar
Yüksek olanakları yenilgiye, düşük olanakları ise zafere götürebilen sır sadakat ve ayrıntılardır.

Kullanıcı avatarı
Antares
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares » 05 Şub 2019, 10:58

Umarım memnun kalıp daha fazla adet sipariş geçerler. Bir de biraz ANKA alsalar... SATCOM iha var satmazsak suç bizde.

kappadox
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kappadox » 05 Şub 2019, 22:31

Benim asıl merak ettiğim bu İHA'larda yada bizim ihraç etmeyi planladığımız diğer ürünlerimizde ihraç versiyonu var mı? Yada bunlar kritik ekipmanlar olmadığı için biz ne kullanıyorsak onu mu veriyoruz?

Kullanıcı avatarı
Antares
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares » 08 Mar 2019, 11:14

Bu arada sanırım Ukrayna'ya siparişleri teslim edilmiş. Çok hızlı taktir ettim.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Test7 » 20 Mar 2019, 12:01

Bayraktar TB2'nin kabul törenini canlı izlemek isteyenler için

Resim

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Test7 » 20 Mar 2019, 14:25

Resim

Kullanıcı avatarı
Mec
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Mec » 21 Mar 2019, 17:43

Translate :

Ukrayna ordusunun silahlanması üzerine yapılan Türk drone dronu "Bayraktar" ın testleri başarılı oldu. Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini ve ortaklarımızı Türkiye'den ve tüm Ukraynalılardan tebrik ediyorum - bugün tamamen yeni bir modern silahımız var.

'' Yeni modern silah'' kısmı hoşuma gitti açıkçası. Genel olarak Baykar'ın yaptığı iş bi kesimce çok abartılır, bi kesimce gömülür. Ne olursa olsun SSCB'den kalan teknolojilerle bazı konularda Motor vb gibi önde olan bir ülkeye böyle bir satış yapmak önemli bir başarı. Üstüne bu SİHA bizim için şuan tüy siklet kaldı. Aksungur ve Akıncı yolda.. İki büyük İHA'nın da ihracat başarıları olacaktır.
Altay dağlarından geldim,
Eski çağlarından geldim,
Tanrı dağlarından geldim,
Orhun yollarından geldim.

kappadox
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kappadox » 30 Mar 2019, 11:21

Galiba kabul testlerinden derlenmiş...

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Test7 » 16 Nis 2019, 23:59

Resim

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Test7 » 25 Nis 2019, 00:20

23 Nisan günü paylaşılan bir video da Baykar Makina tesisinde 20 kadar Bayraktar iha gövdesi görülüyor.

Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen ddemir » 25 Nis 2019, 16:43

Bir hatıramı paylaşayım, yazdığınıza bir cevap olarak algılamayın Sn. Kafkasya;
2014 te 2013 te olabilir, memlekette bir düğünde üsteğmenle tanıştım. Nerede görev yaptığını hatırlamıyorum ama ihalarla ilgiliydi görevi. Hemen atladım tabi, ankaydı bayraktardı soruyorum sorularımı arka arkaya. Adam bana Ankanın adam olmayacağını, ölü bir proje olduğunu, bayraktarında keza öyle olduğunu, heronlardan başka bir çözümümüzün olamayacağı vs. vs. anlattıkça moralim bozulmuştu. Koskoca Türk Subayının yalan söyleyecek hali yok ya. 15 temmuzdan sonra aklıma geldi, bu adamı hali ne diye sordum bilenlere. Fetöden içeri atılmış. Bu yavşaklar belli ki en başından beri engelliyorlardı projeleri diye düşündüm. Ama doğru ama yanlış...

ilker0101
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen ilker0101 » 26 Nis 2019, 22:44

Beğenmemişler sanırım

Kaynağı olmayan Tweetleri paylaşmama konusuna dikkat edelim hiç bir kaynak yazmadan atılmış bir tweet. Sputnik dahi referans olmamış

StrategyMaster
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen StrategyMaster » 26 Nis 2019, 23:14

Yazılanlar büyük ihtimal doğru. Yeni motor irtifa olayını çözer, yazılımsal sorunlar, yer kontrol istasyonu sorunları da zamanla çözülür. Manevra kabiliyeti IHA'nın aerodinamik yapısından ötürü düzelmez. Zaten bu tip IHAlarda uçak gibi manevra kabiliyeti aranmaz. EW ortamında çalışma sorunları da düzeleceğe benzemiyor.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen sailordream » 27 Nis 2019, 00:13

Hadi buyrun ben referans vererek haber koyayım.
Bir tarafınızdan sonuç uydurmayın.

Bayraktar İHA Ukrayna'da Operasyonel Oldu
Baykar Savunma firmasını Bayraktar TB2 insansız hava aracı Ukrayna'da operasyonel oldu. Ukrayna ile Baykar savunma arasında Ocak ayında imzalanan sözleşme ile altı adet İHA alımı ve üç adet yer kontrol istasyonu alımı karara bağlanmıştı. Mart ayında Ukrayna’ya teslim edilen ilk İHA testlerden başarı ile geçmişti. Ukrayna Silahlı Kuvvetler envanterine hızla giren İHA operasyonel oldu ve görev uçuşuna başladı.

Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Hmelnitski Bölgesi'nde yapılan testlerin ardından İHA'nın hedeflerini nasıl tespit ettiğini ve vurduğunu gösteren videoyu sosyal medya hesabından paylaşmış ve, "Bayraktar TB2 İHA kompleksi özel kuvvetler, hava indirme birlikleri, mekanize birlikler ve diğer birliklerin hizmetine verilecek" demişti.
C4Defence Özel Haberi

http://www.c4defence.com/Gundem/bayrakt ... ldu/8082/1
http://c4news.me/UUuEI
Kalyon Seydi Engin

kabardey
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kabardey » 27 Nis 2019, 09:27

Twitlerin kaynağının bir Rus sitesi olduğu ortaya çıktı ki, zaten yazan da iddialarını silmiş. Demek ki hemen gaza gelmemek lazımmış.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen sailordream » 27 Nis 2019, 12:31

Neyse ki bu iddiaları sallamasyon olarak referanssız destekleyen arkadaşların bilgi ayrında ve dengi değiliz...
Kalyon Seydi Engin

karli
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen karli » 27 Nis 2019, 13:01

ddemir yazdı:
25 Nis 2019, 16:43
Bir hatıramı paylaşayım, yazdığınıza bir cevap olarak algılamayın Sn. Kafkasya;
2014 te 2013 te olabilir, memlekette bir düğünde üsteğmenle tanıştım. Nerede görev yaptığını hatırlamıyorum ama ihalarla ilgiliydi görevi. Hemen atladım tabi, ankaydı bayraktardı soruyorum sorularımı arka arkaya. Adam bana Ankanın adam olmayacağını, ölü bir proje olduğunu, bayraktarında keza öyle olduğunu, heronlardan başka bir çözümümüzün olamayacağı vs. vs. anlattıkça moralim bozulmuştu. Koskoca Türk Subayının yalan söyleyecek hali yok ya. 15 temmuzdan sonra aklıma geldi, bu adamı hali ne diye sordum bilenlere. Fetöden içeri atılmış. Bu yavşaklar belli ki en başından beri engelliyorlardı projeleri diye düşündüm. Ama doğru ama yanlış...
Sonuna kadar doğru, yanlış yok. SSM de HvKK de, Mit te yedikleri haltları bilseniz... Neyse. Bırak engellemeleri dışarıya ne bilgiler servis ettiler.

StrategyMaster
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen StrategyMaster » 27 Nis 2019, 13:36

EW ile ilgili konu, sınırötesi operasyonlardan gelen kuvvet geri bildirimi. Anka ile Bayraktar arasındaki temel fark EW altında çalışma kabiliyeti. Dolayısıyla Ankanın I versiyonu var ama Bayraktarın yok.Sinyal kaybı değil kayıpları mevcut. Bu sinyal kesilmesi sebebiyle hatalı waypoint izleme, görüntünün yer istasyonuna zaman zaman aktarılamaması, iha ile bağlantı kopması sonucu otonom uçuşa geçme gibi birçok hadise mevcut. Birçok defa EW nedeniyle IHA kendi başına önceden tanımlanan havameydanına geri döndü.

Bu tarz ihaların tamamı Anka ve benzerleri dahil, maksimum havada kalış süresi göz önünde tutularak tasarlanırlar. Ne Anka ne Bayraktar çok ciddi tırmanma ve dönüş kabiliyetine sahip değildir. Bu zaten bu tarz ihalardan beklenen birşey. Düşük hız yüksek lift ile havada tutunma maksimum havada kalma süresi.
Manevra kabiliyeti aerodinamik tasarımla alakalı. Bayraktarın tasarımı uçuş stabilitesi çok yüksek ancak ani manevralara pek imkan vermeyen bir tasarım.

Yazılım ve yer istasyonu ile ilgili problemler böylesi ciddi yazılımları üzerinde koşturan platformlarda zaten görülmesi beklenen şeyler. Bugün basit bir android yazılımını bile bugsız yayınlayabilmek mümkün değil. F-35 projesindeki yazılımların bugları hala patchlerle düzeltiliyor.

Bayraktarın hali hazırdaki motoru dış yükler ile 19-20bin feet irtifanın üstünde sıkıntı yaşıyor. Bunun sebebi TEInin ürettiği motorların aksine Bayraktarın kullandığı Rotax motorun irtifaya bağlı güç kaybının fazla olması. Rotax 912 deniz seviyesinde max 100 beygir gücü(sürekli çalışmada-continues 98 bg) üretiyor. Tüm motorların çalışma irtifası arttıkça ürettikleri güçleri azalır. Bu nedenle Rotax 912 20bin feete çıktığında ürettiği gücün büyük bir kısmını kaybediyor. Bunu engellemeniz için irtifa etkisini en aza indirgeyecek özel basınçlandırma ve hava yakıt karışımı sistemleri kullanmalısınız ki piston basıncı yükselebilsin. TEI bu nedenle PG-115 diye bir motor üretti. TEInin motorları irtifa ile birlikte piyasada satılan motorların kaybettiğinden çok daha az güç kaybediyor. Bayraktarın silahlı versiyonu taşıdığı silah yüküyle rotax 912 için 19-20bin feette kalıyor.

Kaynak benim. Bilgiler bana ait.

Kullanıcı avatarı
Mec
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Mec » 27 Nis 2019, 14:30

Anka'nın SATCOM kabiliyeti yerli mi şuanda? yoksa ABD uydusu kullanıyor muyuz hala? Akıncı SİHA'da aynı SATCOM'u mu kullanacak ? Eğer yerli değilse ABD uydusu kullanıyorsak ABD bu uydular üzerinden gönderdiğimiz sinyalleri alıp lokasyon bilgisi olarak BTÖ'ne servis ediyor mudur?
Eski çağlarından geldim,

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Sanchez » 27 Nis 2019, 14:54

Başka ne kullanacaktık ki?
It is the duty of the patriot to protect his country from its government.
-Thomas Paine

Resim

Kullanıcı avatarı
Mec
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Mec » 27 Nis 2019, 15:08

Yerlileştiriliyor diye haberler çıkmıştı epey zaman önce ve bildiğim kadarıyla bir kaç uydumuz var uzayda ama onlarla bu iş halledilebilir mi onu bilmiyorum veya yakın zamanda bu iş için bir uydu göndermeyi düşünüyor muyuz ?

Olası CAATSA yaptırımlarında bu ABD uydularının bizim kullanımımıza kapatılması durumu söz konusu olabilir mi? bu senaryoda çözüm olarak ne yapabiliriz?

Bayraktarlar yer istasyonlarından kontrol edildiği için ABD'nin BTÖ'ne lokasyon bilgisi sağlaması durumu söz konusu değil ama Satcomlarda bu durum değerlendiriliyordur elbet diye düşünüyorum.
Eski çağlarından geldim,

robust
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen robust » 27 Nis 2019, 16:49

SATCOM'u yanlis anlamissiniz. ANKA-S'un kubbe seklindeki on govdesinin icinde 2.5kg agirliginda ABD'li ViaSAT firmasinin Ku band calisan VR-18 SATCOM haberlesme terminali var. Bu bir anten ve alici/verici modulunden olusan bir sistem. Iki yonlu (Two way) 10Mbps data indirme kabiliyeti var.

ANKA-S'in haberlesmesi TURKSAT 4A/4B uydulari uzerinden yapiliyor. TURKSAT-4 uzerinde Ku band yayin yapan kanallar var. Bu kanallarin bazilari TSK emrinde calisiyor haberlesme amacli. TURKSAT-4'un kapsama alani icinde oldugu her yerde kullanilabilir.

Birde daha iyi anlasilmasi acisindan SATCOM bulunan IHA'lar, buna ABD'nin MQ-1/9 Predator'lerde dahil, inis kalkislari uste bulunan kontrol istasyonu tarafindan yapilir ama IHA irtifaya cikip hersey stabil hala geldiginde SATCOM ile uzak merkezden IHA'nin kontrolu baslar. Bizde Batman'dan kalkis yapan ANKA-S, usteki ekip tarafindan kalkisi yaptirilir. K. Irak uzerinde ise Eskisehir komuta kontrol merkezindeki IHA ussunden ANKA-S kontrol edilir. ABD ise Afganistan'da ucan IHA'sini Las VEgas veya baska bir ABD konuslu ussunden binlerce km uzaktan kontrol eder.

Kullanıcı avatarı
Mec
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Mec » 27 Nis 2019, 16:59

Bilgilendirme için teşekkür ederim.
Eski çağlarından geldim,

StrategyMaster
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen StrategyMaster » 27 Nis 2019, 17:08

Yukarıda verdiğimiz bilgileri açarak Bilal'e anlatır gibi anlatalım.

Öncelikle Baykarın kendi sitesinde verdiği verilerden başlayalım.

Silahsız Bayraktar
Resim
İdeal şartlarda 55kg faydalı yük 650 kg maksimum kalkış ağırlığı ile 22500 feete görev yapabiliyor. Motor 100 BG Rotax 912S

Silahlı Bayraktar
Resim

İdeal şartlarda 155 kg faydalı yük 650kg maksimum kalkış ağırlığı ile 22500 feette görev yapabiliyor. Motor 100 BG Rotax 912S

Buradaki trade off şu maksimum kalkış ağırlığını arttırmadan faydalı yükü arttırmanın tek yolu daha az yakıt almaktır. Silahlı Bayraktarın silah istasyonlarına bombaları yükleyince maksiumum kalkış ağırlığını aşmamak ve görev irtifasına çıkabilmek için çok daha az yakıt alıyor. Bu durumda havada çok daha kısa süre devriye atabiliyor. Eğer akıllı mühimmatları yükleyip yakıtı da tam koyarsa 650 kiloyu aşacağı için motor 20bin feet üzerine çıkamıyor.

Gerçek şartlarda durum bundan da sıkıntılı. Aşağıda Rotax 912s motorunun irtifa güç diyagramı var. Kaynak Rotax'ın orjinal kullanıcı manueli linki aşağıda. Gördüğünüz üzere motor irtifa ile beraber ciddi bir güç kaybı yaşıyor.
http://arvikaflygklubb.se/onewebmedia/R ... Manual.pdf

Resim

EW konusuna gelince. Baykar bünyesinde neden EW labı kurdu ve son yıllarda piyasadan EW konusunda uzman adamlar toplayıp COTS komponentler kullanarak kendi EW, ELINT, COMINT, ekipmanlarını üretme yoluna gitti? BU kabiliyetleri kimse kimseye öğretmiyor. Parasını verip birilerinden belki hazır alabiliyorsun ama hepsi bu. EW konusunda senelerin tecrübesi gerekli birden arayı kapatmak mümkün değil.

Resim

delikpr
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen delikpr » 13 May 2019, 03:45

Bayraktar'ın Güneydoğu'daki kullanımında sürekli arıza çıkarıp operasyonları olumsuz etkilediğine dair gizli istihbarat raporu sızmış. Raporun Türkçe orijinali haberde ekli.

1) Böyle gizli bir askeri rapor nasıl sızar?
2) Bayraktar'daki bu problemler giderildi mi? Giderilmediyse nasıl hâlâ sipariş veriliyor?

https://www.nordicmonitor.com/2019/05/t ... ns-family/

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM » 13 May 2019, 03:54

delikpr yazdı:
13 May 2019, 03:45
Bayraktar'ın Güneydoğu'daki kullanımında sürekli arıza çıkarıp operasyonları olumsuz etkilediğine dair gizli istihbarat raporu sızmış. Raporun Türkçe orijinali haberde ekli.

1) Böyle gizli bir askeri rapor nasıl sızar?
2) Bayraktar'daki bu problemler giderildi mi? Giderilmediyse nasıl hâlâ sipariş veriliyor?

https://www.nordicmonitor.com/2019/05/t ... ns-family/
2016 yılından kalma bir belge. FETÖ vasıtası ile sızdırıldı kuvvetle muhtemel. 2016 yılında envanterde bugünki kadar çok Bayraktar yoktu. Zaten sorun olmasa da o zamanki Bayraktar ile bugünki arasında fark var. Haberi kaleme alan Abdullah Bozkurt azılı fetöcü zaten. Bu tarz platformlarda sorun çıkması giderilmesi çok sıradışı değil.
Resim

çanakkale geçilmez
Süvariler
İletişim:

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen çanakkale geçilmez » 13 May 2019, 09:03

Sonuçta kaç tane leşi var bu bayraktarın ,ufak defek teknik sıkıntı zaten olacaktır..Kaynak zaten belli..Ne amaçla yazıldığı belli..Çağa ayak uydurduğumuz ender yerlerden biri de bu iha/siha kısmı...Fazla kafa yormaya gerek yok..İt ürür kervan yürür.
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

swat
Akıncılar

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen swat » 15 May 2019, 14:27

Arkadaşlar yanlız fark ediyorum ki ABD veya Başka ülkedeki bir platformun olası yaşadıklarını biz yaşadığımızda neredeyse geri dönülmesi imkansız bir kara propaganda üretiyoruz. Toplum olarak üretmeye ve sanayiye resmen alerjimiz var.

Çok yazık...

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti » 15 May 2019, 14:30

swat yazdı:
15 May 2019, 14:27
Arkadaşlar yanlız fark ediyorum ki ABD veya Başka ülkedeki bir platformun olası yaşadıklarını biz yaşadığımızda neredeyse geri dönülmesi imkansız bir kara propaganda üretiyoruz. Toplum olarak üretmeye ve sanayiye resmen alerjimiz var.

Çok yazık...
O alerji yüzünden sürünüyoruz zaten. Üretme ve uğraşma isteği yok.
koşan hollandalı

gokselyk
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen gokselyk » 15 May 2019, 19:00

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Test7 » 16 May 2019, 01:21

100. Bayraktar üretim hattından çıkmış.

Resim