Baykar Taarruzi İHA "AKINCI"

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
Oppenheimer
Üye

Mesaj gönderen Oppenheimer » 07 Eyl 2019, 10:41

witch_king yazdı:
06 Eyl 2019, 19:50
Bana bu ayarda bir tane Türk şirketi (Özel veya Kamu) gösterebilir misin?

https://www.aselsan.com.tr/tr/cozumlerimiz
https://www.tai.com.tr/
https://www.arcelik.com.tr/ (Arçelik diye küçümsemeyin. R&D çalışanlarını görseniz, ASELSAN'dan farkı yok.)
http://www.netas.com.tr/ana-sayfa/

Eskiden Petrol Ofisi diyebilirdim ama malum satıldı. Yabancı sermayelileri de saymıyorum (Siemens Türkiye, Ford Otosan vb.)

Ben arkadaşın demeye çalıştığını anladım. Büyük firmalar da daha az dinamizm vardır. Bu Apple'dan tut Microsoft'undan Huawei'sine kadar geçerlidir. Çünkü kararlar yüzlerce kişinin düşünceleri ile alınır. Ufak firmalar daha inovatiftir. Buna start-up firmaları örnek verebiliriz.

Eğer büyük firmalar daha dinamik olsaydı bugün Tesla, kendinden 100 yaş büyük Ford'u geçemezdi.

Aselsan'ı ben ilk 5'e yazarım. Fakat bu hantallık Aselsan'ın iyiliği kötülüğü değil, bütün büyük firmaların yaşadığı bir durum. Buna 1 trilyon dolarlık Apple da dahil.

Peace is our profession, war is our hobby.

_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 07 Eyl 2019, 10:54

Kafkasya yazdı:
05 Eyl 2019, 20:03
Sen anlamazsın neden eleştirdiğimi.
Neden ihalesiz satabildiğini sağır sultan duydu.

Dört dörtlük yapıldığını nerden biliyorsun uçakların sürekli arızalı olduğunu bildirecek ADAM mı kaldı?

Benim eleştirim yapıcı, sen anlamazsın.
Korkma zeval gelmez senin adamlara.
Mesela bir 3B modelleme firması kendilerine ait programın lisansız olarak kullanılıp kullanılmadığının tespitinin yapılması için keşif yaptırmak istemiş ancak fabrikadan içeri alınmamış. Daha sonra firmayla bir şekilde anlaşılmış tabi. Ancak bunları siz hiçbir zaman duyamazsınız.

Lux
Üye

Mesaj gönderen Lux » 07 Eyl 2019, 12:10

Oppenheimer yazdı:
07 Eyl 2019, 10:41
https://www.arcelik.com.tr/ (Arçelik diye küçümsemeyin. R&D çalışanlarını görseniz, ASELSAN'dan farkı yok.)

Eskiden Petrol Ofisi diyebilirdim ama malum satıldı. Yabancı sermayelileri de saymıyorum (Siemens Türkiye, Ford Otosan vb.)

Ben arkadaşın demeye çalıştığını anladım. Büyük firmalar da daha az dinamizm vardır. Bu Apple'dan tut Microsoft'undan Huawei'sine kadar geçerlidir. Çünkü kararlar yüzlerce kişinin düşünceleri ile alınır. Ufak firmalar daha inovatiftir. Buna start-up firmaları örnek verebiliriz.

Eğer büyük firmalar daha dinamik olsaydı bugün Tesla, kendinden 100 yaş büyük Ford'u geçemezdi.

Aselsan'ı ben ilk 5'e yazarım. Fakat bu hantallık Aselsan'ın iyiliği kötülüğü değil, bütün büyük firmaların yaşadığı bir durum. Buna 1 trilyon dolarlık Apple da dahil.
Evet bunu anlatmaya çalışıyorum. Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
witch_king
Üye

Mesaj gönderen witch_king » 07 Eyl 2019, 20:14

Oppenheimer yazdı:
07 Eyl 2019, 10:41

O zaman herhangi bir sorun yok diyorsun ASELSAN' ın hantal olmasında.
Amcam kağan ile doğuda Yeşil Nehir, Şantung ovasına kadar ordu sevk ettik. Batıda Demir Kapıya kadar ordu sevk ettik. Kögmeni aşarak Kırgız ülkesine kadar ordu sevk ettik. Yekûn olarak yirmi beş defa ordu sevk ettik, on üç defa savaştık. İlliyi ilsizleştirdik, kağanlıyı kağansızlaştırdık. Dizliye diz çöktürdük, başlıya baş eğdirdik.

Bilge Kağan Yazıtından

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 07 Eyl 2019, 20:39

witch_king yazdı:
07 Eyl 2019, 20:14
O zaman herhangi bir sorun yok diyorsun ASELSAN' ın hantal olmasında.
Büyük firmaların hantal olması normal, hemen değişmeleri zor. Mesela sürekli yapılması lazım denen MKE reformu bu yüzden çok zor bir mesele.
koşan hollandalı

qtq
Süvariler

Mesaj gönderen qtq » 07 Eyl 2019, 22:28

Büyük firmalar hantal mı? Yoksa hantal olan büyük finalar mı var? Rekabet ortamındaki hantal bir şirketin değeri 1 trilyon dolar olamaz değil mi?

Kullanıcı avatarı
Oppenheimer
Üye

Mesaj gönderen Oppenheimer » 07 Eyl 2019, 23:03

qtq yazdı:
07 Eyl 2019, 22:28
Büyük firmalar hantal mı? Yoksa hantal olan büyük finalar mı var? Rekabet ortamındaki hantal bir şirketin değeri 1 trilyon dolar olamaz değil mi?
Büyük firmaların neden diğer büyük firmaların yapacağından değil de 3-4 gencin garajında yapacağı üründen korktuğunu araştırın derim. Hatta referansı Sergey Brin olarak vereyim.

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 08 Eyl 2019, 12:36

Resim

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 08 Eyl 2019, 12:56

Oppenheimer yazdı:
07 Eyl 2019, 23:03
Büyük firmaların neden diğer büyük firmaların yapacağından değil de 3-4 gencin garajında yapacağı üründen korktuğunu araştırın derim. Hatta referansı Sergey Brin olarak vereyim.
Aselsan ve Tai gibi şirketler Baykar'dan korkması için bir neden yoktur fakat siyaseten Baykar'ın var olan ve olmayan ürünlerine şark kafası ile devlet alımlarında ve desteklerinde yol verilmesi aslanı kediye boğdurmak'tan başka birşey değildir.
Buradaki olay 3-4 gencin garajda yaptığı şey ile değil yatak odasında yapılan şeyle alakalıdır. Tei'nin 07 Ağustos 2018 de attığı twit "Akıncı'ya motor üretiyoruz" bunun ispatıdır.
Resim
panem et circenses
Dev aynasındaki cüceler, ayna kırılınca tarihin çöplüğüne gömülürler.

Kullanıcı avatarı
Oppenheimer
Üye

Mesaj gönderen Oppenheimer » 08 Eyl 2019, 13:42

igirgin yazdı:
08 Eyl 2019, 12:56
Aselsan ve Tai gibi şirketler Baykar'dan korkması için bir neden yoktur fakat siyaseten Baykar'ın var olan ve olmayan ürünlerine şark kafası ile devlet alımlarında ve desteklerinde yol verilmesi aslanı kediye boğdurmak'tan başka birşey değildir.
Buradaki olay 3-4 gencin garajda yaptığı şey ile değil yatak odasında yapılan şeyle alakalıdır. Tei'nin 07 Ağustos 2018 de attığı twit "Akıncı'ya motor üretiyoruz" bunun ispatıdır.
Onu demiyorum. Hatta 10 tane Baykar’ı bir tane ASELSAN’a değişmem.

Benim demek istediğim dünya çapındaki firmaların inovasyonu ile alakalıydı.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 08 Eyl 2019, 14:30

Oppenheimer yazdı:
08 Eyl 2019, 13:42
Onu demiyorum. Hatta 10 tane Baykar’ı bir tane ASELSAN’a değişmem.

Benim demek istediğim dünya çapındaki firmaların inovasyonu ile alakalıydı.
Baykar innovativ bir şirket değildir. Tamamen çağ dışı metotlarla ayakta kalmaktadır...
Resim
panem et circenses

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 08 Eyl 2019, 15:15

Resim

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 09 Eyl 2019, 20:55

Konuya dönersek Akıncı da TB2'nin hormonlu halinden faza bir şey olmayacak.
Resim
panem et circenses

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 09 Eyl 2019, 21:36

igirgin yazdı:
09 Eyl 2019, 20:55
E hocam kimse aksini iddia etmiyor zaten? Daha fazla yük taşıyacak o. Ciddi bir devrim yok.
koşan hollandalı

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 09 Eyl 2019, 22:15

igirgin yazdı:
09 Eyl 2019, 20:55
Kimse de takla atmasını beklemiyor zaten sayın igirgin. MQ-9 Reaper ne yapıyorsa Akıncı da aşağı yukarı* aynısını yapacak. Elimizde bu kabiliyette bir iha henüz yok.
Resim

Kullanıcı avatarı
okeanos
Üye

Mesaj gönderen okeanos » 10 Eyl 2019, 19:50

Canti yazdı:
09 Eyl 2019, 21:36
E hocam kimse aksini iddia etmiyor zaten? Daha fazla yük taşıyacak o. Ciddi bir devrim yok.
Hocam küçümseyici konuşmak yakışmadı size. Nihayette ufo değil ama dediğiniz gibi motoru çiftle kapasiteyi arttır gibi bir durum da yok. Bu kadar basite indirgemek, en başta kendinize yaptığınız haksızlıktı.
"ASIL ÖNEMLİ OLAN VE MEMLEKETİ TEMELİNDEN YIKAN, HALKINI ESİR EDEN, İÇERDEKİ CEPHENİN SUSKUNLUĞUDUR"

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 10 Eyl 2019, 19:57

okeanos yazdı:
10 Eyl 2019, 19:50
Hocam küçümseyici konuşmak yakışmadı size. Nihayette ufo değil ama dediğiniz gibi motoru çiftle kapasiteyi arttır gibi bir durum da yok. Bu kadar basite indirgemek, en başta kendinize yaptığınız haksızlıktı.
Hocam bana mı yazdınız yoksa karıştı mı anlamadım ama şu an sadece envanterdeki F-16'lardan ve F-4'lerden atılabildiği bir uçağa hormonlu TB-2 demek çok yanlış Zaten farkı biraz daha büyük olması, daha ağır ve çeşitli şeyler taşıması. Başka bir başlıkta insansız Su-24 denmişti. Katılıyorum. İnsanlı uçakların yapacağı kara bombardıman görevini belli bir oranda alacaklar.
koşan hollandalı

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 10 Eyl 2019, 20:03

Canti yazdı:
10 Eyl 2019, 19:57
Hocam bana mı yazdınız yoksa karıştı mı anlamadım ama şu an sadece envanterdeki F-16'lardan ve F-4'lerden atılabildiği bir uçağa hormonlu TB-2 demek çok yanlış Zaten farkı biraz daha büyük olması, daha ağır ve çeşitli şeyler taşıması. Başka bir başlıkta insansız Su-24 denmişti. Katılıyorum. İnsanlı uçakların yapacağı kara bombardıman görevini belli bir oranda alacaklar.
Evet öyle ama genede bu daha büyük silahlı ihaların çok negatif bir yönü var.
Bunu btö ve terörist unsurlara karşı güzel ve kolay kullanabiliriz fakat Hava savunması olan bir ülke için geriden 2. Hatta 3. Sortilerde kullanabilirsiniz bu haliyle.
“Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!”
Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 10 Eyl 2019, 20:13

Kafkasya yazdı:
10 Eyl 2019, 20:03
Evet öyle ama genede bu daha büyük silahlı ihaların çok negatif bir yönü var.
Bunu btö ve terörist unsurlara karşı güzel ve kolay kullanabiliriz fakat Hava savunması olan bir ülke için geriden 2. Hatta 3. Sortilerde kullanabilirsiniz bu haliyle.
Bu da doğru. Bize şu aşamada BTÖ için gerekli. Arka planda kalma kısmını SOM ve KGK kabiliyetleriyle aşacaklardır. Çevik hareketler yapabilen ihalar gelene kadar yapabilecek bir şey yok.
koşan hollandalı

Kullanıcı avatarı
Antares
Üye

Mesaj gönderen Antares » 13 Eyl 2019, 11:36

Zaten MALE ihalar şu ana kadar hep asimetrik savaşlarda kullanıldı. Hava savunması olan bir hedefe karşı kolayca gönderemeyiz. Yavaş ve büyük çok rahat vurulur.

Ben fark yaratma konusunda AESA radar takılır ve devriye uçuşu yaparsa olabilir diye düşünmekteyim. Gerçi devriye denilince de Aksungur'un daha uygun olduğu motor seçimlerinden belli.

Sonuçta F-16 ların görev yükünü alsın da... Hem maliyet hem de F-16 ların yıpranmasını azlatsın o bile büyük bir şey bence.

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 16 Eyl 2019, 23:15

Resim