Değerli ziyaretçilerimiz üye alımına tekrar başlamış bulunmaktayız. Üye olmak için sizi tanıtabilecek bir referans kaynak göstermeniz gerekmektedir.
Bu kaynaklar size ait soysal medya hesapları(Facebook,Twitter,İnstagram vb.) ve ya sizi tanıtacak belgeler olabilir. İstenilen referansı göstermeyen kullanıcıların kayıt işlemi gerçekleştirilmeyecektir.
(Gizli hesapları ve bağlantı adresi tam verilmemiş(siz arayın bulun der gibi) hesapları dikkate almıyoruz)

Kayıt için kullanmak istediğiniz kullanıcı adı ile birlikte ""kayit(@)trmilitary.org"" adresine elektronik posta gönderebilirsiniz diğer adreslere gönderilecek başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Baykar Taarruzi İHA "AKINCI"

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 12 Oca 2020, 19:38

Canti yazdı:
12 Oca 2020, 19:31
O zaman F-16 atar. Akıncı seyir füzesi atacak demek sadece bunlar atacak demek değil. Zaten muharip uçaklar için yapılmış bir sistem. Bu füze çıktığında iha miha yoktu. Her seyir füzesi atılacak hedef içim illa hızlı hareket gerekli olmayacaktır.
Bir savaş halinde Akıncı'nın SOM füzesi kullanma ihtimali 0 'a yakındır... Ege adalarında hava savunması devre dışı edildiğinde Akıncı'ya istediğinizi takın atın...

Resim
panem et circenses
Dev aynasındaki cüceler, ayna kırılınca tarihin çöplüğüne gömülürler.

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 12 Oca 2020, 19:43

igirgin yazdı:
12 Oca 2020, 19:38
Bir savaş halinde Akıncı'nın SOM füzesi kullanma ihtimali 0 'a yakındır... Ege adalarında hava savunması devre dışı edildiğinde Akıncı'ya istediğinizi takın atın...
Mümkün mertebe uzaktan atılmak üzere tasarlanmış bir silahı ihayla atmak o kadar anlamsız ve kullanışsız değil. Sadece Ege adaları değil. Trakya üzerinden atılabilir. Hatta bu işi yapacak muharip uçak sayısından tasarruf sağlayarak hss imhası ardından daha çok uçakla deep strike imkanı sağlayabilir.
koşan hollandalı

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 12 Oca 2020, 20:39

Canti yazdı:
12 Oca 2020, 19:43
Mümkün mertebe uzaktan atılmak üzere tasarlanmış bir silahı ihayla atmak o kadar anlamsız ve kullanışsız değil. Sadece Ege adaları değil. Trakya üzerinden atılabilir. Hatta bu işi yapacak muharip uçak sayısından tasarruf sağlayarak hss imhası ardından daha çok uçakla deep strike imkanı sağlayabilir.
SOM zaten yer-hava HSS olan yerlere uçakları riske atmamak için tasarlanmadı mı? Zaten bu tehdidin bertaraf edilmesinden sonra SOM ihtiyacı kalmıyor o noktadan sonra devreye LGK giriyor.
Resim
panem et circenses

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 12 Oca 2020, 20:48

igirgin yazdı:
12 Oca 2020, 20:39
SOM zaten yer-hava HSS olan yerlere uçakları riske atmamak için tasarlanmadı mı? Zaten bu tehdidin bertaraf edilmesinden sonra SOM ihtiyacı kalmıyor o noktadan sonra devreye LGK giriyor.
SOM başlı başına sofistike bir silah. Nereden atıldığı önemli değil. İlla riskli bir bölgeden ateşlemesi gerekiyorsa jet uçak ateşler. Som atılıp hedef vurulacak sonra F-16 girip içeride kendi işini yapacak. Neyi tartışıyoruz anlamadım. İha bir kere füzesini bırakıp gidecek. Yeterince uzaktan atılmak için tasarlanmış bir füze.
koşan hollandalı

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 12 Oca 2020, 21:26

Mevcut Somu booster takip karadan atmak ile bizim hava sahasindan Akincidan atmak arasinda fark yok. Eger tasiyabiliyorsa, ki oyle iddia ediliyor, 35-40 bin feetten Somu atar. İtkili muhimmat sonucta ha F16 ha Akinci ne farkeder.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 13 Oca 2020, 13:28

Seyir hızı düşük ama Akıncı'nın harekat menzili ne kadar acaba?

Diyelim ki Libya'ya Som atmaya karar verdik. Mısır-Yunan hava kuvvetleri arasında kalan bölgede Tanker destekli F16larımız hava-hava yüküyle Libya-Türkiye deniz alanının kesişim noktasını tacizlerden koruyorlar, bu hat üzerinden uçan Akıncılar ise Libya'ya 100-150km kadar yaklaşık istenilen bölgelere Som sallayıp tıngır mıngır dönüyorlar.

Akıncı'nın harici yakıt tankı kabiliyeti var mı yada olacak mı?
Ey insanoğlunun hapsedilemez mayası,
Tahrip ve tanzim edenlerin yurdu Turan!

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 13 Oca 2020, 13:59

Tyras yazdı:
13 Oca 2020, 13:28
Seyir hızı düşük ama Akıncı'nın harekat menzili ne kadar acaba?

Diyelim ki Libya'ya Som atmaya karar verdik. Mısır-Yunan hava kuvvetleri arasında kalan bölgede Tanker destekli F16larımız hava-hava yüküyle Libya-Türkiye deniz alanının kesişim noktasını tacizlerden koruyorlar, bu hat üzerinden uçan Akıncılar ise Libya'ya 100-150km kadar yaklaşık istenilen bölgelere Som sallayıp tıngır mıngır dönüyorlar.

Akıncı'nın harici yakıt tankı kabiliyeti var mı yada olacak mı?
Menzili boşverin Dalaman'dan Trablus'a SOM atmak için taşıyıcının tek yönde 1500 km geçmesi gerekir, hadi buna yeterince yakıt ve iki tane SOM taktınız hız ne olacak 300 km/s mi?

Bu mantık gözümde ile şuanda yazmakta olduğum Lenovo CORE i7 (SOM) dizüstü bilgisayarı ile foruma üstünde 56K yazan ama bağlantı hızı 2,5k olan (Akıncı) bir modemle mesaj göndermeye çalışmak gibi bir şeydir.
Resim
panem et circenses

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 13 Oca 2020, 14:39

igirgin yazdı:
13 Oca 2020, 13:59
Menzili boşverin Dalaman'dan Trablus'a SOM atmak için taşıyıcının tek yönde 1500 km geçmesi gerekir, hadi buna yeterince yakıt ve iki tane SOM taktınız hız ne olacak 300 km/s mi?

Bu mantık gözümde ile şuanda yazmakta olduğum Lenovo CORE i7 (SOM) dizüstü bilgisayarı ile foruma üstünde 56K yazan ama bağlantı hızı 2,5k olan (Akıncı) bir modemle mesaj göndermeye çalışmak gibi bir şeydir.
Libya'daki milislerin deniz konuşlu hava savunması yok. 300km/h ile gitsin, 100km/h ile gitsin. Gidebiliyor mu mesele burada.

Standart senaryoda direk F16 kullanıyoruz, ki şuan yan ürünlerle yapılmaya çalışılan şey, hele ki uçak teslim alamıyorken, aşırı yorduğumuz F16'ların iş yükünü dağıtmak.

1500km öteye gidebilmek için minimal yükle yola çıkıp, manevra süresi kısıtıyla oraya ulaşmış bir F16'mız Mısır uçaklarından kilit yiyip dünya basınına servis edilince daha mı iyi olacak?

F16'ların safi hava sahasının korunması için kullanılması, yere saldırı için ek platformların kullanılması uçak teslim alamadığımız dönemde elimizi bir miktar rahatlatacak bir etmen.

Ben kendimce bir senaryo yazdım ama Akıncı'nın bu kabiliyetlere haiz olup olmadığı meçhul. Umarım yakıt kullanım verimliliği böyle uzun süreli- menzilli görevlere fırsat veriyordur.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 13 Oca 2020, 14:59

1500km öteye gidebilmek için minimal yükle yola çıkıp, manevra süresi kısıtıyla oraya ulaşmış bir F16'mız Mısır uçaklarından kilit yiyip dünya basınına servis edilince daha mı iyi olacak?
Aheste aheste giden iha Mısır uçakları tarafından düşürülemeyecek mi?
Resim
panem et circenses

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 13 Oca 2020, 16:16

igirgin yazdı:
13 Oca 2020, 14:59
Aheste aheste giden iha Mısır uçakları tarafından düşürülemeyecek mi?
İha düşmesi ile elindeki en üstün hava platformunun düşmesi asla aynı şey değil.

( Edit-Ek: İran bugüne dek farklı ABD ihaları düşürdü. Karşı tepki bile verilmedi. f22 düşürse sonuçları böyle mi olurdu? )

Düşebilir. Yanında uçacak f16 savunmasız halde 600 kg som taşımak yerine, 150kg'lık 4 aim120 taşıyıp AWACS desteğiyle önleme yaparsa Mısır uçağı'da düşebilir.

Eğer bir haftadan az sürecek, baskın şeklinde bir operasyon olursa ne uğraşayım Akıncı şu bu, karşı tepki olgunlaşmadan operasyon sonlanmış olur. Ama diyelim ki 6 ay sürecek bir çatışma ortamı, Tanker uçakları-F16 lar için yorucu bir yük, fırsat bekleyenlere verilecek fazlaca açık demek.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 13 Oca 2020, 16:39

Akıncının ilk işi Som atması değil ki. Ama eğer bu kabiliyete ulaşabiliyorsa ulaşsın. Gün gelir lazım olur. Hep Libya'ya mı atacak? Kendi hava sahamızdan Suriye ye atar, Yunana atar. Libya ya da Som atılacaksa F 16 atsın canım. Elde bir kabiliyet varsa kazandırılsın. İllaki atacak diye bir kaide yok. Gün gelir satüre bir saldırı yapacak olursun 20 Akıncı Som yüküyle 10 F16 yı boşa çıkarır ilk dalga saldırıda. 10 F16 ise 40 KGK 82 ya da 80 Minyatür Bomba yapar.

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 18 Oca 2020, 13:08

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 18 Oca 2020, 13:18

Sıradan bir iha için milleti gereğinden fazla gazlıyorlar. İşimizi görecek bir makine yapacağız, teknoloji devrimi değil. Seyir füzesi atması da bunu değiştirmiyor. Biliyorsunuz ihaların stand off silahlar kullanmasını en başından beri savunuyorum ve daha Akıncı için böyle bir şey açıklanmamışken keşke olsa demiştim. Hala aynı yerdeyim ancak bu söylemi beğenmiyorum.
koşan hollandalı

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 18 Oca 2020, 13:51

Karne derken esas karne Altay'dır.
Resim
panem et circenses

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 18 Oca 2020, 19:11

Anka platformu daha iha havasında. Bu hormonlu hamsi harekat alanında keklik gibi vurulmaz umarım zırt pırt. Çin bile ABD’nin aynı sistemleri kopyaladı kasa olarak. Bu uçağın tasarımını halen çözemedim. Çok radikal , itici duruyor.

alpagut
Süvariler

Mesaj gönderen alpagut » 18 Oca 2020, 20:42

Düşük çatışma ortamlarını düşünün. Uzun menzil, bol bomba, insan canı riskie atmamışız. Çok güzel. Basit ilkel bile olsa pratikte çok etkili. Barış zamanı sınır gözetleme fln işleri de çok uyguna yapılır. Biri saldırırsa F-16 salarız.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 18 Oca 2020, 21:09

Canti yazdı:
18 Oca 2020, 13:18
Sıradan bir iha için milleti gereğinden fazla gazlıyorlar. İşimizi görecek bir makine yapacağız, teknoloji devrimi değil. Seyir füzesi atması da bunu değiştirmiyor. Biliyorsunuz ihaların stand off silahlar kullanmasını en başından beri savunuyorum ve daha Akıncı için böyle bir şey açıklanmamışken keşke olsa demiştim. Hala aynı yerdeyim ancak bu söylemi beğenmiyorum.

Abartma kismina katiliyorum. Birde bu is konu hakkinda yalan yanlis bilgisi olan kisiler tarafindan ve tamamiyle siyasi amacli yapilinca cok itici oluyor.

İsin ozune donersek Akincinin etinden sutunden kilindan tuyunden yararlanilmaya calisilacak. Bugune kadar denenmemis, bize ozgu, aslinda ihtiyaca binaen ortaya cok degisik Akinci formasyonlari cikacaktir diye tahmin ediyorum.

Tabi Abd, Rusya, Cin, İsrail bunlari yapamadigi ya da akil edemedigi icin degil, ihtiyaci ya da kullanim alani olmadigi icin bugune kadar uretmemis olacak.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 18 Oca 2020, 21:24

Ben de ekleyeyim. Hala mükemmelleştirilen bir ANKA var ve AKSUNGUR var. Bu araçlar sanki hiç yokmuş ya da etkisiz elemanmış gibi bir algı oluşmaya başladı. Karne gününü bile reklam malzemesi olarak kullanmak niye? Hayır başka bir ticari firma olursun tamam. Ya da bugün bir gelişme olur paylaşırsın. AKSUNGUR dan daha iyi bir platform olacak mı ben gerçekten şüpheliyim.

Nesnel bakmaya çalışıyorum. Ve endişeleniyorum.

Vestel Karayel'in başına gelen ANKA ve AKSUNGUR'un başına gelebilir mi?

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 18 Oca 2020, 23:26

trakya_forever yazdı:
18 Oca 2020, 21:09
Abartma kismina katiliyorum. Birde bu is konu hakkinda yalan yanlis bilgisi olan kisiler tarafindan ve tamamiyle siyasi amacli yapilinca cok itici oluyor.

İsin ozune donersek Akincinin etinden sutunden kilindan tuyunden yararlanilmaya calisilacak. Bugune kadar denenmemis, bize ozgu, aslinda ihtiyaca binaen ortaya cok degisik Akinci formasyonlari cikacaktir diye tahmin ediyorum.

Tabi Abd, Rusya, Cin, İsrail bunlari yapamadigi ya da akil edemedigi icin degil, ihtiyaci ya da kullanim alani olmadigi icin bugune kadar uretmemis olacak.
Yok karne yok bu çocukça şeyler. En nihayetinde insan öldürme odaklı bir şey yapıyoruz. Bu kimseyi de imrendirmez. Bir airshow değil, festival değil. Bizim farklı beklentilerimiz var. Aslına bakarsak Akıncı'dan fazla beklentiye girmeye gerek yok ancak üzerinde seyir füzedir, torpidodur, AESA radardır bunlarla uçması bize en azından teknik gözlem yapma ve entegrasyon kabiliyeti açısından önemli. Öyle uçsun, zararı olmaz. Kurumsal ve çalışan hafızaya katkı.
Antares yazdı: Ben de ekleyeyim. Hala mükemmelleştirilen bir ANKA var ve AKSUNGUR var. Bu araçlar sanki hiç yokmuş ya da etkisiz elemanmış gibi bir algı oluşmaya başladı. Karne gününü bile reklam malzemesi olarak kullanmak niye? Hayır başka bir ticari firma olursun tamam. Ya da bugün bir gelişme olur paylaşırsın. AKSUNGUR dan daha iyi bir platform olacak mı ben gerçekten şüpheliyim.

Nesnel bakmaya çalışıyorum. Ve endişeleniyorum.

Vestel Karayel'in başına gelen ANKA ve AKSUNGUR'un başına gelebilir mi?
Kesinlikle katılıyorum. Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama TUSAŞ ürünleri Teknofest'te en arkaya kuytu bir yere koymuşlardı. İlgili biri olup özellikle aramazsınız böyle ürünlerin varlığından haberdar dahi olamazdınız.
koşan hollandalı

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 19 Oca 2020, 02:59

Reklam yapsınlar, özel şirket sonuçta. Hitap ettiği, etmek istediği kitle belli. Sürekli ön planla olmayı da elbette isteyecekler. Ama devletin Aksunguru geri plana atıyor olması üzüyor. Elbette Akıncının “yapacağım” ya da “ben de bu da olacak” dediği şeyler aslında heyecan veren kısım. Seyir füzesi ya da hava-hava füzesi atacak insansız hava aracı olacağını iddia ediyor bu meret. Olursa önemli eşikler değil mi bunlar? Verimli kullanılırsa ne güzel ,ki çoğumuzun verimli olacağını düşündüğünü sanmıyorum, verimli olmasa da atsın yeter. Hedefi vurup vurmaması çok da önemli değil şu noktada. Ege’de uçacak hava-hava füzesi taşıyan bir Akıncı düşünelim, Yunan nasıl delirir...

Bir de şunu hayal ediyorum, Hava-hava füzesi taşıyan 2 Akıncı eskortluğunda, hafif torpido yüklü Aksungurlar Ege’de uçuyor... İddia edilen ve istenen mevcut özelliklerin daha oturaklı olduğu Göksungur-Baykar Mius ikilisi daha daha heyecanlandırıyor beni. 2023e gelmeden görebilsek inşallah bu ikiliyi. Baykarın Mius takvimi ilk açıklandığında mi başlamıştı bilmiyorum ama yanılmıyorsam o zamana göre takvim süresi doldu. Göksungur da 2020 sonu diyorlardı ama görmek lazım.

Kullanıcı avatarı
Damascus_Steel
Üye

Mesaj gönderen Damascus_Steel » 19 Oca 2020, 12:39

kostok yazdı:
19 Oca 2020, 02:59
Reklam yapsınlar, özel şirket sonuçta. Hitap ettiği, etmek istediği kitle belli. Sürekli ön planla olmayı da elbette isteyecekler. Ama devletin Aksunguru geri plana atıyor olması üzüyor. Elbette Akıncının “yapacağım” ya da “ben de bu da olacak” dediği şeyler aslında heyecan veren kısım. Seyir füzesi ya da hava-hava füzesi atacak insansız hava aracı olacağını iddia ediyor bu meret. Olursa önemli eşikler değil mi bunlar? Verimli kullanılırsa ne güzel ,ki çoğumuzun verimli olacağını düşündüğünü sanmıyorum, verimli olmasa da atsın yeter. Hedefi vurup vurmaması çok da önemli değil şu noktada. Ege’de uçacak hava-hava füzesi taşıyan bir Akıncı düşünelim, Yunan nasıl delirir...

Bir de şunu hayal ediyorum, Hava-hava füzesi taşıyan 2 Akıncı eskortluğunda, hafif torpido yüklü Aksungurlar Ege’de uçuyor... İddia edilen ve istenen mevcut özelliklerin daha oturaklı olduğu Göksungur-Baykar Mius ikilisi daha daha heyecanlandırıyor beni. 2023e gelmeden görebilsek inşallah bu ikiliyi. Baykarın Mius takvimi ilk açıklandığında mi başlamıştı bilmiyorum ama yanılmıyorsam o zamana göre takvim süresi doldu. Göksungur da 2020 sonu diyorlardı ama görmek lazım.
Hava-hava füzesi ateşleyebilmesi için gerekli radar, güdüm ve sensör birimleri yok ki. Üzerine Gökdoğan takmakla hava-hava kabiliyeti kazanmış olmuyor. Ama böyle olacağını sanan kitle çok olunca ne deseler kabul görüyor.
Barışta oğullar babalarını, savaşta babalar oğullarını gömer.
Croesus

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 04 Şub 2020, 15:46