Değerli ziyaretçilerimiz üye alımına tekrar başlamış bulunmaktayız. Üye olmak için sizi tanıtabilecek bir referans kaynak göstermeniz gerekmektedir.
Bu kaynaklar size ait soysal medya hesapları(Facebook,Twitter,İnstagram vb.) ve ya sizi tanıtacak belgeler olabilir. İstenilen referansı göstermeyen kullanıcıların kayıt işlemi gerçekleştirilmeyecektir.
(Gizli hesapları ve bağlantı adresi tam verilmemiş(siz arayın bulun der gibi) hesapları dikkate almıyoruz)

Kayıt için kullanmak istediğiniz kullanıcı adı ile birlikte ""kayit(@)trmilitary.org"" adresine elektronik posta gönderebilirsiniz diğer adreslere gönderilecek başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

İran Hava Kuvvetleri (IRIAF)

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı
Re: İran Hava Kuvvetleri (IRIAF)

Mesaj gönderen sailordream » 18 Nis 2017, 11:01

sentetik yazdı:
18 Nis 2017, 10:51
Pilot kokpite zor sığmış :D
Uçağın boyutları için:
Resim
İnsan biraz elindeki uçaklardan feyz alır. Onlara benzetmeye çalışır. Bu nedir yahu?
Kokpit camları hala tam şeffaf değil biraz flu. Tabi yüksek teknoloji uçakta dışarı bakmaya gerek yok telli uçuruyorsun(fly by wire).

Kalyon Seydi Engin

robust
Akıncılar
Re: İran Hava Kuvvetleri (IRIAF)

Mesaj gönderen robust » 18 Nis 2017, 18:55

Goruntuye bakarsak bu ucak ilk ucusta dagilabilir veya azami hizi 250km saati gecmez(eger yerden kesilebilirse)...

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen İstiklalFM » 26 Tem 2018, 14:53

İran, 10 Adet Su-22'yi Bakımdan Geçirdi ve Modernize Etti

ran, bakımdan geçirdiği ve modernize ettiği uçakları tekrar servise aldı. Su-22 askeri uçağının tanıtım töreni Devrim Muhafızları Genel Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi ve Hava-Uzay Komutanı Tuğgeneral Hacizade’nin katılımıyla gerçekleşti.

Tuğgeneral Hacizade, SU-22 uçağında artık güdümlü mühimmat kullanabileceklerini ve insansız hava araçlarıyla datalink bağlantısı kurabileceklerini söyledi.

Komutan, bu modernizasyon sonrasında uçağın akıllı ve küme bombalarını, hava-satıh ve hava-hava füzelerini yüksek isabet ile kullanabildiğini, füze ile uçak arasında veri alışverişinin birkaç kilometreye ulaştığını açıkladı.

Tuğgeneral Hacizade ilaveten, yakın gelecekte bu jete bin 500 kilometre menzilli seyir füzesinin yerleşeceğini bildirdi.
http://www.c4defence.com/Gundem/iran-10 ... tti/6781/1

Architect
Süvariler

Mesaj gönderen Architect » 21 Ağu 2018, 15:55

Ne kadar ciddiler bilmiyorum lakin şöyle bir haber mevcut.

http://www.kokpit.aero/iran-f5f-kevser

Cidden bağımsız olarak F-5 üretmeyi başarabildilerse tabi ki takdir edilir lakin F-313'den sonra bu konulardaki her açıklamaları insanı şaşkına çeviriyor. İran'da nasıl bakıyorlar bu haberlere çok merak ediyorum açıkçası.

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 21 Ağu 2018, 16:31

NE diyelim hayırlı olsun :)

7.5 milyon dolar
45000 ft max irtifa
1.2 mach
yeni ejection koltuk
100% İran yapımı
72 bilişim şirketi ve 4000 personel çalışmış projede
Kaynak : IRNN

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

StrategyMaster
Süvariler

Mesaj gönderen StrategyMaster » 21 Ağu 2018, 16:45

Çinden alınan glass cocpit aviyoniklerin F-5F'e uygulanması bu. Buruna sığacak iyi bir radar ve Çin hava-hava mühimmatları da entegre edilirse/edilmişse İran için harika bir interception/önleme uçağı olabilir. Zaten İran'ın ilk etapta en büyük derdi kendi hava sahasını korumak. Çin'in İran'a desteği artarak devam edecektir diye düşünüyorum.

StrategyMaster
Süvariler

Mesaj gönderen StrategyMaster » 21 Ağu 2018, 17:10

O onların temennisi. Olacağından değil işte politik söylem. İran elindeki F-5leri bu şekilde değerlendirebilirse onlar için büyük kazanım olur. Genel olarak İran'ın hava savunma ağı altında görev yapacak, kendine yetecek modern bir radar ve aviyonik pakedi ile modern hava-hava mühimmatı atacak, çevik ama görev yarıçapı fazla olmayan bir önleme uçağı.

Kullanıcı avatarı
SMS48
Üye

Mesaj gönderen SMS48 » 21 Ağu 2018, 20:59

İranlıları tebrik etmek lazım. En azından yağmasalar da gürlüyorlar. Taklit veya değil hangi uçağı kopyalamaları da önemli değil. Bence önemli olan tersine mühendislik yaparak birçok silah sistemini hayata geçirmeleri. Bizimde bu şekilde birçok projeyi hayata geçirmemiz lazım. Yıllar önce bizimde kullandığımız F5 model uçağından bizde benzer bir modernize edilmiş varyant yaratabilirdik. Ve bunu becerebilseydik bugün en azından Hürjet çoktan göklerde olurdu. En büyük eksiğimiz ders almıyoruz, araştırmıyoruz merak etmiyoruz.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 21 Ağu 2018, 21:06

SMS48 yazdı:
21 Ağu 2018, 20:59
İranlıları tebrik etmek lazım. En azından yağmasalar da gürlüyorlar. Taklit veya değil hangi uçağı kopyalamaları da önemli değil. Bence önemli olan tersine mühendislik yaparak birçok silah sistemini hayata geçirmeleri. Bizimde bu şekilde birçok projeyi hayata geçirmemiz lazım. Yıllar önce bizimde kullandığımız F5 model uçağından bizde benzer bir modernize edilmiş varyant yaratabilirdik. Ve bunu becerebilseydik bugün en azından Hürjet çoktan göklerde olurdu. En büyük eksiğimiz ders almıyoruz, araştırmıyoruz merak etmiyoruz.
Zamanında F-20 yi değerlendirmeye bile almayan HvKK dan bunu beklemek pek tutarlı olmazdı. Bir bildikleri de vardı demekki ...

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 21 Ağu 2018, 21:08

Resim

Görünürde uçağın avyonik kısmını modernize etmişler. İyi de mekanik kısmından ne haber, motordan ne haber, alttaki zımbırtı uçak gemisini inmek için kanca değil mi, bu zımbırtı bombaları nereden salacak pencereden mi?
Resim
panem et circenses
Dev aynasındaki cüceler, ayna kırılınca tarihin çöplüğüne gömülürler.

Kullanıcı avatarı
SMS48
Üye

Mesaj gönderen SMS48 » 21 Ağu 2018, 23:41

DENO yazdı:
21 Ağu 2018, 21:06
Zamanında F-20 yi değerlendirmeye bile almayan HvKK dan bunu beklemek pek tutarlı olmazdı. Bir bildikleri de vardı demekki ...
Sayın Deno zaten bizim silahlı kuvvetlerimizin hep bir bildiği var ama nedense çoğu zaman çağın gerçeklikleri ile uyuşmayan. Bize biçilen dona her zaman razı olduk. İleri görüşlülük diye bir kavramımız maalesef hiç olmadı. Bu Altay tankında da böyle oldu, F-16'nın yükünü almak içinde böyle. Birde içimizde nedense hiç bitmeyen vatan hainleri bizi hep bir yerlere yönlendirdiler. Bakalım Ulu Önder Atatürk öldükten sonra kaybettiğimiz benliğimizi ne zaman bulacağız...

StrategyMaster
Süvariler

Mesaj gönderen StrategyMaster » 22 Ağu 2018, 02:21

Niye İranla Türkiyeyi kıyaslıyorsunuz ki. İran şu aşamada ne yapabilirse kar. Uçak uçuyor. Bildiğimiz F-5 işte. Harbe hazırlık oranı yüksek bakımı kolay ufak ve çevik bir uçak. Eğer böyle bir modernizasyonu kotarabilirlerse dediğim rolde oldukça iş görür. Ben olsam Çine giderim Çin'in JF-17 için ürettiği glass cocpit ve olursa AESA radarına talip olurum. Çin'in hava-hava mühimmatlarını da entegre ederim. Çin'in Rus hava savunma sistemleri ile olan tecrübesini kullanır link 16 gibi bir veri linkiyle bu uçakların birbirlerinden ve diğer hava savunma radarlarından veri almasını sağlarım. Yerde Rus S-300 ve kopyası havada bunlarla hava sahamı savunmaya çalışırım. Tabii bunları kendi başlarına yapamazlar. Çin devreye girmeli. Yoklukta bu kadar olur. Böyle bir şey ile en azından hava savaşında bir direniş göstermeye çalışırlar.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 22 Ağu 2018, 07:15

Ben olsam derken İran'ın yerinde yoksa Türkiye'nin yerinde mi demek istediniz kafam karıştı...

Yahu İran palavralarını bilmiyoruz sanki bu herifler uçak gemisi bile yaptı, 5. nesil savaş uçağı bile uçurdular sonra da havada takla attırdılar en sonunda da RC olduğu ortaya çıktı. Bu tayyare de film için yapılan bir makine olduğu ortaya çıkarsa şaşırmam.
Resim
panem et circenses

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 22 Ağu 2018, 11:20

Hvkk'nin tercihlerinin neyini beğenmiyorsunuz anlamıyorum. F-16 yapılabilecek en iyi tercihti o zaman için.

F-20 o zaman f-16 ile başabaş fiyatı olan bir uçakti, şimdinin f-5 türevleri f-16'nin yarı fiyatı anca eder. Aradaki bu fark, o zaman yapılan doğru tercihin bize kattığı değerdir. Şimdi elimizde aynı harcamaya alınmış 200 f-5 türevi uçakta olabilirdi.

Oysa şimdi kendini idare eden bir hava kuvvetimiz var ve bu sayede hurjet gibi bir maceraya atilabildik.
Ey insanoğlunun hapsedilemez mayası,
Tahrip ve tanzim edenlerin yurdu Turan!

Kullanıcı avatarı
SMS48
Üye

Mesaj gönderen SMS48 » 22 Ağu 2018, 11:56

Tyras yazdı:
22 Ağu 2018, 11:20
Hvkk'nin tercihlerinin neyini beğenmiyorsunuz anlamıyorum. F-16 yapılabilecek en iyi tercihti o zaman için.

F-20 o zaman f-16 ile başabaş fiyatı olan bir uçakti, şimdinin f-5 türevleri f-16'nin yarı fiyatı anca eder. Aradaki bu fark, o zaman yapılan doğru tercihin bize kattığı değerdir. Şimdi elimizde aynı harcamaya alınmış 200 f-5 türevi uçakta olabilirdi.

Oysa şimdi kendini idare eden bir hava kuvvetimiz var ve bu sayede hurjet gibi bir maceraya atilabildik.
Sayın Tyras F-16'nın beğenilmemesi gibi bir durum söz konusu değil bence. Sorun F-16 sonrası ve şimdi F-16'nın yükünü azaltacak bir platformumuzun olmaması. F-16 maceramız bence hava kuvvetlerimizin bugüne kadar yaptığı en akıllaca işlerden birisi. Yine söylüyorum millet olarak öngörümüzün olmaması ve her konuda dışa bağımlı olmamız bizi bugünlere getirmiştir. İran gibi ekonomik ve teknolojik olarak batının ağır ambargosunu yiyen bir ülkenin bir şeyler üretmesi takdir edilmelidir. Tembeliz ve çalışmayı sevmiyoruz anca yumurta kapıya gelince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Artık testi kırılmadan önlem almanın zamanı gelmiştir. Daha çok araştırarak,geliştirerek ve hatalarımızdan ders alarak üretime yönelmeliyiz.

Ak-Tolga
Akıncılar

Mesaj gönderen Ak-Tolga » 22 Ağu 2018, 12:17

İran uzun zamandır F-5 uçağı ve J-85 motoru üzerinde tersine mühendislik çalışmaları yapıyordu.
Sonuçta Çin aviyonikleri ile bu noktaya gelebilmesi onlar açısından iyi bir gelişme.

Bu adımları Yunanistan veya Romanya atsa, keşke bizde yapabilseydik derdik ama İran yapınca
Tukaka oluyor. Tamam İran gösteriş amaçlı bir çok hatalı iş yaptı ama başarılı kopyalamaları da mevcut. (Hawk-Sm-1 vs.)

Sonuçta biz bu kadar önemli bir T-38 ve F-5 alt yapısına sahip iken bunu kendi adımıza ileriye taşıyamamış olduk.
Mutlaka kopyalamak değil ama zamanında İspanya gibi lisans altında T38 üretimleri de yapabilirdik ama biz ani-şaşırtıcı bir kararla
tüm Modernize edilen F5-2000 lerden bir anda vaz geçebildik.

F-35-F-16 çok güzel ama ne kadarına ve ne pahasına ulaşabildiğimiz ortada.
Basit-küçük ama bizim yerli mühimmatlarımızla etkin kullanabileceğimiz bir jet uçağını 10 yıl önce devreye alabilme çalışmalarını başlatmamız lazımdı.
Çok geç kaldık. yarın bir gün Akdeniz karıştığında belki bir çok projemiz kağıt üzerinde kalacak.
S-400'ü getiremeden, HİSAR devreye giremeden, HÜRKUŞ-HÜRJET basamakları çıkılamadan, patlayacak bir bölgesel savaşa ne kadar hazırız?

Kıbrıs'da Rum BUK sistemini burmumuza dayadı, Kasırga ile çözeriz deniyor, Yarın İsrail Rum BUK sistemi yanına Demir kubbe getirirse, aramız iyice açılan ABD
Kıbrıs'da varlığımı koruyorum ayağı ile Patriotlar hava savunma gemileri ile Akdenizi bize dar etmeye çalışırsa?
Bakınız Kıbrıs Rum kesimine silah satışının yollarını uzun zamandır zorluyorlar.

Türkiye az para ile galeriden araba almaya çalışan vatandaş gibi kafası çok karışık.
Gönül mercedes istiyor ama Fiat Tempra'yı motoru ile üretebilirsen ne ala.

Bizde İran gibi iyi bir ambargo yer ve aslında onlarla aynı kefede olduğumuzu ne zaman anlarız bilemiyorum ama iş ciddiye bindiğinde
Keşke elimizde J79-85 gücünde kadar bile olsa yerli jet motorlarımız olsaydı diyeceğiz ama belkide iş işten geçmiş olacak.
Neyse daha İngiliz'de bize kazığını sağlam atsın, ondan sonra vakit kalırsa Almana yanaşırız veya rus motorları gözümüze bir başka gözükür.
Daha yaz var kış var.

Türkiye biraz niyetine girseydi, Çin gibi sabırla baştan kopya-lisanslı üretim derken kendi uçağına çok daha önce kavuşabilirdi.
Resim
Resim

ismail1971
Süvariler

Mesaj gönderen ismail1971 » 23 Ağu 2018, 11:22

Sen F-5 i kopyalayıp yada yenileyip ardından Kendi halkına propaganda için Bilmem kaçıncı nesil, Yüzde yüz İran üretimi diye atıp tutarsan yerin dibine sokulmayı hak ediyorsun demektir. Elimiz de ki bu deyip yaptığını doğru dürüst anlat kimse ağzını açamasın.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 23 Ağu 2018, 11:56

İyi de İran'ın derdi %100 yerli uçak filan değil ki. İran dünya'ya, bakın elimdeki uçakları hala uçurabiliyorum, demek istiyor. %100 kısmı sadece iç siyasete yönelik.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 23 Ağu 2018, 13:26

Asıl konu şu, trainer- hafif jet uçağı projeleri vardı.Kowsar 88 adlı uçağın bugün ilk uçuşunu yapacağı konusunda yetkililer tarih vermişti. Yetiştiremediler, medyaya falan duyurduklari için iptal de edemediler. F5-F uçağına birkaç yerli aviyonik takıp uçurdular. Bu arada uçması beklenen kowsar 88 in F5 altyapısı ile bir alakası benzerliği de yok. Planlı programlı bir propaganda niyeti de, somut bir başarı da yok ortada. Öyle günü kurtarmaya çalışan birkaç ortadogulu memurun işgüzarligiymis konuştuğumuz.

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 23 Kas 2018, 14:51

Iran'in gelistirdigini iddia ettigi F-5 klonu ucaginin uretim hatti fotograflari yayinlanmis. Adamlar gercekten yokluk icinde var olmaya calisiyorlar gercekten tebrikler.

Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 23 Kas 2018, 15:34

Test7 yazdı:
23 Kas 2018, 14:51
Iran'in gelistirdigini iddia ettigi F-5 klonu ucaginin uretim hatti fotograflari yayinlanmis. Adamlar gercekten yokluk icinde var olmaya calisiyorlar gercekten tebrikler.
Bu fotoğraflar mevcut olan uçakların gövde olarak yenilenmesi yoktan var olan yepyeni uçaklar değiller. 50 yaşındaki uçakları hala uçurabilmelerini tebrik ediyor isen haklısın bunca ambargo ve dini baskı ile kaçan zekadan sonra bu dahi ciddi başarı. Zamanında 300 adetin üzerinde F-5 sahibi idi.
Kalyon Seydi Engin

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 23 Kas 2018, 15:45

sailordream yazdı:
23 Kas 2018, 15:34
Bu fotoğraflar mevcut olan uçakların gövde olarak yenilenmesi yoktan var olan yepyeni uçaklar değiller. 50 yaşındaki uçakları hala uçurabilmelerini tebrik ediyor isen haklısın bunca ambargo ve dini baskı ile kaçan zekadan sonra bu dahi ciddi başarı. Zamanında 300 adetin üzerinde F-5 sahibi idi.
Bilmiyorum bize bu kadar sure ambargo uygulansa ustesinden gelebilir miydik emin degilim.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 23 Kas 2018, 19:56

Test7 yazdı:
23 Kas 2018, 15:45
Bilmiyorum bize bu kadar sure ambargo uygulansa ustesinden gelebilir miydik emin degilim.
Ambargo altında değil miyiz, yoksa her istediğimizi alabiliyor muyuz?
Resim
panem et circenses

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 27 Kas 2018, 22:19

Iran hava kuvvetleri Pakistan yapimi JF-17 Thunder savas ucaklarini eskiyen F-14 ve MiG-29 larin yerine almayi düsünüyor.

https://defence-blog.com/news/iran-cons ... yJ_8_FAryE

StrategyMaster
Süvariler

Mesaj gönderen StrategyMaster » 27 Kas 2018, 22:45

Aselpod da satılacak mı acaba :)

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 27 Kas 2018, 22:49

StrategyMaster yazdı:
27 Kas 2018, 22:45
Aselpod da satılacak mı acaba :)
Goze alinacak bi is degil ki hocam, dokunan yanar :)

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 27 Kas 2018, 22:56

Test7 yazdı:
27 Kas 2018, 22:49
Goze alinacak bi is degil ki hocam, dokunan yanar :)
Ne açıdan ?
Altay dağlarından geldim,
Eski çağlarından geldim,
Tanrı dağlarından geldim,
Orhun yollarından geldim.

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 27 Kas 2018, 23:00

Mec yazdı:
27 Kas 2018, 22:56
Ne açıdan ?
Hocam Iran'a Aselpod satilmasi demek Aselsan'in Amerika tarafindan kara listeye alinmasi demek. 10x fiyata bile Aselsan satmaz Iran'a.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 27 Kas 2018, 23:24

Test7 yazdı:
27 Kas 2018, 23:00
Hocam Iran'a Aselpod satilmasi demek Aselsan'in Amerika tarafindan kara listeye alinmasi demek. 10x fiyata bile Aselsan satmaz Iran'a.
Doğru, haklısın. Ayrıca işin bölgesel güç olabilecek rakibi güçlendirme tarafı da var.
Eski çağlarından geldim,

Kullanıcı avatarı
musti
Süvariler

Mesaj gönderen musti » 28 Kas 2018, 01:24

Özgür basın yok. Yalanlayacak adam yok. Fi tarihinn eski F-5 lerini modern uçak diye ittir. Millet zaten cahil. Ooo uçak yapıyoruz. Tutmayın bizi. Önümüzdeki Ramazanda Washington DC Emevi camiinde cuma kılıcaz.

Ekonomi çuvallamış. Kapalı ilerlemeyen man kafalı hacı hoca ülkesi. Habire abuk subuk yeni füze haberleri ondan paylaşılıyor zaten.

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 06 Oca 2019, 16:52

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 07 Oca 2019, 18:58

Ellerinde 200'ün üzerinde F-5 vardı. Şu anda da uçabilir 60 civarında olduğu tahmin ediliyor. Muhtemelen uçamayanların 15 adetini tekrar uçurmayı hatta çin aviyonikli glass Kokpit yapmayı başaracaklar.
Kalyon Seydi Engin

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 08 Oca 2019, 01:03

Konu ile alakasız iletiler silinmiştir. Konudan devam edelim...

Kafkasya
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Kafkasya » 08 Oca 2019, 01:05

Radarı ne olmuş?
“Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!”
Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 08 Oca 2019, 07:36

Kafkasya yazdı:
08 Oca 2019, 01:05
Radarı ne olmuş?
1970 yıllarının teknolojisi ellerinde kalanları şu anda Aliexpressten verecekleri siparişlerle çalışır tutabilirler hatta sıkı elektronik bilenimiz var ise 30 km menzilli mevcut Emerson radarını beraber yapabiliriz sanırım.
Kalyon Seydi Engin

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 08 Ağu 2019, 01:54

İran Savunma Bakanlığı, hava kuvvetleri tarafından kullanılmaya başlanan yerli güdümlü bomba ailesini tanıtmış. "Yasin" ve "Balaban" adı verilen, 500 ve 250 lb lik serbest düşüm bombalara entegre edilmiş GPS güdümlü salınım kitlerinin 50 km menzile sahip olduğu belirtilmiş. ayrıca SİHA lar tarafından kullanılan kızılötesi & TV güdüme sahip Qaem-9, Qaem-1, and Qaem-5 mini bombalar da tanıtımda yer almış.

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 08 Ağu 2019, 13:07

Üzerinde Arap alfabesi gördüğüm şeyler dandik geliyor bana.
Eski çağlarından geldim,

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 08 Ağu 2019, 13:34

sailordream yazdı:
07 Oca 2019, 18:58
Ellerinde 200'ün üzerinde F-5 vardı. Şu anda da uçabilir 60 civarında olduğu tahmin ediliyor. Muhtemelen uçamayanların 15 adetini tekrar uçurmayı hatta çin aviyonikli glass Kokpit yapmayı başaracaklar.
Motor vs. deseniz anlayacağım da, ilk uçuşunu 1959'da yapmış F-5'in gövdesinde olupta, 2019 yılında(60 yıl sonra) İran'ın kopyalayamacağı bir sır-hikmet var mı ? neden elindeki metal ömrü bitmiş gövdeyi yeniden hizmete alsın ki? :?

Tow-Kornet gibi füzelerin lançerlerini, balistik füze motorlarını, israil ihalarını,kimi sovyet radarlarını, sm-1 füzelerini kopyalayan bir ülke, herhalde 40 yıl kullandıktan sonra yeni bir F-5 gövdesi üretebilecek kadar olmuştur diye tahmin ediyorum :roll::roll::roll:

Kafkasya
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Kafkasya » 08 Ağu 2019, 22:25

DENO yazdı:
08 Ağu 2019, 01:54
İran Savunma Bakanlığı, hava kuvvetleri tarafından kullanılmaya başlanan yerli güdümlü bomba ailesini tanıtmış. "Yasin" ve "Balaban" adı verilen, 500 ve 250 lb lik serbest düşüm bombalara entegre edilmiş GPS güdümlü salınım kitlerinin 50 km menzile sahip olduğu belirtilmiş. ayrıca SİHA lar tarafından kullanılan kızılötesi & TV güdüme sahip Qaem-9, Qaem-1, and Qaem-5 mini bombalar da tanıtımda yer almış.

Resim

Resim

Resim

Resim
Bunlar nasıl ve neden gps güdümlü? :roll:
“Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!”
Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 09 Ağu 2019, 02:39

Kafkasya yazdı:
08 Ağu 2019, 22:25
Bunlar nasıl ve neden gps güdümlü? :roll:
Yazıda da bahsettiğim üzere ilk iki görselde görünen serbest düşüm bombalarına takılı kanatlı güdüm kitleri GPS güdümlü. Diğerleri TV/IR güdüm kullanıyor. Ama İran bunun gibi teknolojilere erişimi üzerinde ABD ambargosu var iken nasıl GPS kitlerine erişti orası meçhul. Belki diğer hassas sistemlerd eolduğu gibi elektronik aksamlarını Çin'den temin etmişlerdir...

Kafkasya
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Kafkasya » 09 Ağu 2019, 03:11

DENO yazdı:
09 Ağu 2019, 02:39
Yazıda da bahsettiğim üzere ilk iki görselde görünen serbest düşüm bombalarına takılı kanatlı güdüm kitleri GPS güdümlü. Diğerleri TV/IR güdüm kullanıyor. Ama İran bunun gibi teknolojilere erişimi üzerinde ABD ambargosu var iken nasıl GPS kitlerine erişti orası meçhul. Belki diğer hassas sistemlerd eolduğu gibi elektronik aksamlarını Çin'den temin etmişlerdir...
Anladım hocam, belki gps den çok ins vardır diyeceğim ama o zamanda sade kanat takıp fırlatsan aynı yere düşer diyeceğim.
Rus alternatifi olabilir mi?
Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 13 Ağu 2019, 16:23

İran'ın geçen hafta düşen F-4E’nin ardından bu gün de F-14A tipi savaş uçağının düştüğü belirtildi.

http://www.kokpit.aero/iran-f14-kazasi-2019

Kafkasya
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Kafkasya » 13 Ağu 2019, 20:55

Bunlar sivil taşımacılıkdada çok kötü günler geçiriyor.

Eski mühüledikleri A300 yolcu uçaklarını aktif hale getiriyorlar ve pilot eğitmeye başlamışlar.

İki eski A310 almışlar, havayollarının ortalama uçak yaşı 26 hertürlü muzelik uçak var.
Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 13 Ağu 2019, 23:14

Test7 yazdı:
13 Ağu 2019, 16:23
İran'ın geçen hafta düşen F-4E’nin ardından bu gün de F-14A tipi savaş uçağının düştüğü belirtildi.

http://www.kokpit.aero/iran-f14-kazasi-2019
Üzerinde nazar var nazar :lol:
Topgun'ın nazarı değdi.

Iran'a helal olsun hala uçuruyor onca ambargoya rağmen derken bu tip olayların sıklıkla olduğunu hatırlamak gerek.
Kalyon Seydi Engin

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 14 Ağu 2019, 01:21

Kafkasya yazdı:
13 Ağu 2019, 20:55
Bunlar sivil taşımacılıkdada çok kötü günler geçiriyor.

Eski mühüledikleri A300 yolcu uçaklarını aktif hale getiriyorlar ve pilot eğitmeye başlamışlar.

İki eski A310 almışlar, havayollarının ortalama uçak yaşı 26 hertürlü muzelik uçak var.
Ambargoların acı yüzü. Toplumlar yeni nesillere bazı şeyleri tam aktaramadıkları için benzer hatalar yapılmaya devam ediliyor.

Silahlanma dönemleri, savaş dönemleri ve durulma dönemleri ardından tekrar silahlanıp gazlanma dönemleri. Bizimkiler de öngörüsüzlükten başımıza işler açabilirler.
Eski çağlarından geldim,

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 14 Ağu 2019, 14:29

Çin niye uçak satmıyor bunlara ?

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 14 Ağu 2019, 14:41

goldenwings yazdı:
14 Ağu 2019, 14:29
Çin niye uçak satmıyor bunlara ?
Çin'in ürettiği geniş gövde orta-uzun menzilli ticari yolcu uçağı yok ki İran'a satsın. Kendi hava yolları bile Airbus ve Boeing kullanıyor hatta Çin'in resmi başkanlık uçağı bile Boeing 747. Dünyada bu alanda sürdürülebilir olarak işletilebilen geniş gövde ticari uçak üretebilen iki üretici var onlar da malum Airbus ve Boeing. Rusya bile sivil kullanımındaki geniş gövde İl-96 ları Boeing 777 ler ile değiştirdi geçtiğimiz yıllarda. Ama İran'ın ambargo nedeni ile alabileceği tek alternatif İl-96 olabilir...

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 14 Ağu 2019, 18:56

Yok askeri uçak demek istedim ?

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 14 Ağu 2019, 19:02

goldenwings yazdı:
14 Ağu 2019, 18:56
Önceden Rusya izin vermiyordu. Malum Rusların ortadoğudaki projesine büyük darbelerden birini İran vuruyor. Diğer yandan da ABD'nin ciddi bir ambargosu var. Lakin Çinliler şuan yerli motor işinde bir noktaya geldi ve ABD ile araları daha da bozulmaya devam ederse ileride bir gün belki görebiliriz.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 14 Ağu 2019, 19:06

goldenwings yazdı:
14 Ağu 2019, 18:56
Güzel soru, aslında uçak almak isteseler Çin'den uçak tedarik edebilirlerdi. Ellerindeki en modern platform neredeyse 30 yıllık MiG-29 lar onlarda bir avuç kadar. Lakin IRIAF ın bulunduğumuz duruma gelmesi planlı olarak Molla devrimi sonrası Humeyni'nin Şah'a sadık askeriyeyi devrime karşı gelmemeleri için kasıtlı olarak yapılmış. Devrim sonrası ülkenin yeni güvenlik stratejileri bildiğimiz gibi balistik füze, provakassyon, istihbarat servisleri ve terör örgütlerinin desteklenmesi gibi asimetrik harp unsurlarına dönüştü.

Yine İran'da yerel kaynaklarda hava kuvvetlerine sadece yeni uçak değil, pilot eğitimi için bütçe verilmediği ve başvuru alınmadığı gibi haberler de mevcut. Özetle isteseler alırlar gibi ama şu an için hallerinden memnunlar...