FNSS Pars Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç

Tanklar, Zırhlı Araçlar, Toplar, Tüfekler, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
Mec
Üye

Mesaj gönderen Mec » 05 Ağu 2018, 00:29

assslan yazdı:
04 Ağu 2018, 23:37
Bir araç kaç füze taşıyabiliyor acaba?
Ve dahası atılan füze yerli mi ?

Altay dağlarından geldim,
Eski çağlarından geldim,
Tanrı dağlarından geldim,
Orhun yollarından geldim.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 05 Ağu 2018, 01:55

Atılan füze Rus yapımı Kornet. Omtas entegre edilebiliyor platforma.
Resim

Kullanıcı avatarı
Mec
Üye

Mesaj gönderen Mec » 05 Ağu 2018, 03:18

Teşekkürler
Altay dağlarından geldim,
Eski çağlarından geldim,
Tanrı dağlarından geldim,
Orhun yollarından geldim.

Kullanıcı avatarı
assslan
Süvariler

Mesaj gönderen assslan » 05 Ağu 2018, 09:25

Mec yazdı:
05 Ağu 2018, 00:29
Ve dahası atılan füze yerli mi ?
Üstadım istediğin lançeri koyarsın üstüne. Yerli de olur yabancı da. Veya başka bir ülkeye başka bir füze için lançer tasarlar ve satarsın. Biz eldeki ithal füzelerden sonra bir daha dışarıdan tanksavar füze almayız artık.
Ne Mutlu Türküm Diyene...

Ak-Tolga
Akıncılar

Mesaj gönderen Ak-Tolga » 05 Ağu 2018, 12:53

Resim
Aselsan STA projesinde (resimde PARS üzerinde görülen) kaide sonrası, Ukrayna-Skif füzesi için 4 füze taşıyabilen bir kaide daha geliştirdi.
Ardan geçen süre içindeki bu ilerleme, TSK. kesin siparişi-seri üretim öncesi mutlaka değerlendirilir diye umut ediyorum.
Resim
STA aracı tamam yakışıklı görünüyor ama zırh altında füze doldurulabilme avantajı olmadığı düşünüldüğünde
kaide üzerindeki atışa hazır füze sayısını arttırmakta yarar olabilir.

Böyle yeni dizayn edilmiş bir STA sisteminin mutlaka en güncel hali ile sahaya sürülmesi, şimdiden
Karşı tedbir olarak TLUS eklenmesi yararımıza olacaktır diye düşünüyorum.

Not: Ukrayna-Aselsan çalışmasının, Azerbeycan'a muhtemel etkisi olabilir.

Kullanıcı avatarı
musti
Süvariler

Mesaj gönderen musti » 06 Ağu 2018, 00:27

Test7 yazdı:
04 Ağu 2018, 22:51
FNSS çatışmadan bence anlamıyor. Yaptıkları tanktan belli. Yükseltilebilir teleskopik atış lançeri olmadan bu araç geride kalır. Zaten STA nın anlamı o.

Saklanırsın bir çukura mevziye sipere duvarın arkasına kaldırırsın lançeri iyice yukarı. Gelene geçene ver coşkuyu.

Birde bazı arkadaşlar EYP'yi sadece GNH'ın unsuru sayıyorlar. Nizami harpte de özellikle istihkamcılar basit bulabildikleri her malzemeden mayın tuzak şu bu yapar.

2. dünya savaşında boşalan mermi sandıkları yada kutularının içlerine patlayıcı yada HE top mermileri konurdu. Bunlar kapaklarına basmayla çalışan fünyeler eklenir al sana mis gibi kara mayını.

Asıl endişem ilerki yıllarda uzaktan kumandalı patlayıcılar nizami harbin ana parçası olacak ve daha çok yaygınlaşacağı yönündedir. Bunun için ek yatırıma bile gerek kalmayabilir. Mevcut milyonlarca AT mayınlarına basitinden UK fünyeleri eklenecektir. Çin de herhangibi üreticiden milyon milyon tane yaptırmak para bile tutmaz.

"V " şekil önemini koruyacaktır. Yada yeni anti-blast sistemleri.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 06 Ağu 2018, 01:22

STA projesi için seviniyoruz, bir eksiğimizi kapatıyoruz sonuçta, araçta çok yakışıklı ama hiç yaptığı işe yönelik gibi durmuyor.

İsrail en son Buggy'lere 4 lü TAS lanceri koymuştu.

Sanırsam araç sürücü+komutan+yükleyici olacak şekilde tasarlanmış, bu durum+ amfibi özelliğin getirdiği dolgunluk aracı neredeyse APC'ye çevirmiş.

Bunun yerine bir autoloader sistem + yükseltilebilir kule ile daha işe yönelik bir araç olurdu.

Hem bir insanlık yer+insan tasarrufu, hem fazladan yakıt+mühimmat.
Ey insanoğlunun hapsedilemez mayası,
Tahrip ve tanzim edenlerin yurdu Turan!

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS » 06 Ağu 2018, 12:43

Ak-Tolga yazdı:
05 Ağu 2018, 12:53
STA aracı tamam yakışıklı görünüyor ama zırh altında füze doldurulabilme avantajı olmadığı düşünüldüğünde
kaide üzerindeki atışa hazır füze sayısını arttırmakta yarar olabilir.
Olamıyor Hocam işte. Hedef zaten 4 adet atıma hazır füze idi. Ama olmadı. 4x4'te 2'ye indi. Paletli'de sanıyorum halen 4 adet devam ediyor.

Olmadı işte. Skiff kulesi son derece ağır. STA'nın kendisi kadar o kule neredeyse.

Bunu ne kurtarır? Bunu OMTAS kurtarır. Benim söylemekten dilimde tüy bitti. Bu projede iki tip füze kabiliyeti isteniyor; Kornet-E ve Omtas. Kornet'in stabilize sistemde kullanılacak nişangahını alamadık Rus'tan. Çok mu lazımdı? Evet, zira Kornet-E bir "beam rider" füze. Yani aslında "kule" isterleri, füzeri güdecek lazeri vs bunlar çok önemli. Hedefe o ışını tutabilisen o füze hedefi vurabiliyor. Omtas için ise öyle bir der yok. Stabilizasyon derdi ise sadece optik için ve hedefleme/hareket hainde atış için gerekli. Bizim gün sonunda işimize yarayacak olan da OMTAS olacaktır. Ama, yine maalesef bir çok alt sisteme de uyan genel geçer bir şey yapmak zorunda kaldık. Bu da böyle oldu.

musti yazdı: FNSS çatışmadan bence anlamıyor. Yaptıkları tanktan belli. Yükseltilebilir teleskopik atış lançeri olmadan bu araç geride kalır. Zaten STA nın anlamı o.
Bunu ilk günden beri ben de söylüyorum, lakin, aracı KKK'nın isterlerine göre tasarlayan sadece FNSS. Karacı isterse onu da koyarlardı. Zaten çok ucu ucuna bir proje bu. Dangalak Fennek'te bile var oysa. Ki buna da ileride eklenecektir sen bak. Biz Fırat modunda M-60'lara bile koyduk yahu ki tank bu "statik" adam değil. :)

Kullanıcı avatarı
musti
Süvariler

Mesaj gönderen musti » 06 Ağu 2018, 23:00

Galiba doğru direkt FNSS'i suçlamamak lazım. KKK böyle olsun demiştir. Belki adamlar telekopik kollu lançeri önermiştir bile.

Ama ilerde dediğin gibi gel bakayım sana şunu takalım derler. Bizim orduda tecrübesiz. Sahada pek ATGM ile işi olmuyor. Vizyonu zaten Allah kayırsın. Belki burdan okurlarda ilham alırlar. Belki.

Geçmişte Norveçli kwarner grubundan 52 tane FNSS GZPT üzeri TOW atıcısı alınmıştı. Karşığlığında MKEK MG-3 satmıştı. Sebebi ise Yunanlıların benzer bir taret alması idi. Bazıları Hmuwee'lere bazıları M113 ZPT'lere monte edildi. Bizimkilerde bizdede olsun mantığıyla aldılardı. Ama hala vizyon çok kıt. insan üzerine birşey ekler değil mi?

Gürbet
Süvariler

Mesaj gönderen Gürbet » 07 Ağu 2018, 00:25

HDS yazdı:
06 Ağu 2018, 12:43
Olamıyor Hocam işte. Hedef zaten 4 adet atıma hazır füze idi. Ama olmadı. 4x4'te 2'ye indi. Paletli'de sanıyorum halen 4 adet devam ediyor.

Olmadı işte. Skiff kulesi son derece ağır. STA'nın kendisi kadar o kule neredeyse.

Bunu ne kurtarır? Bunu OMTAS kurtarır. Benim söylemekten dilimde tüy bitti. Bu projede iki tip füze kabiliyeti isteniyor; Kornet-E ve Omtas. Kornet'in stabilize sistemde kullanılacak nişangahını alamadık Rus'tan. Çok mu lazımdı? Evet, zira Kornet-E bir "beam rider" füze. Yani aslında "kule" isterleri, füzeri güdecek lazeri vs bunlar çok önemli. Hedefe o ışını tutabilisen o füze hedefi vurabiliyor. Omtas için ise öyle bir der yok. Stabilizasyon derdi ise sadece optik için ve hedefleme/hareket hainde atış için gerekli. Bizim gün sonunda işimize yarayacak olan da OMTAS olacaktır. Ama, yine maalesef bir çok alt sisteme de uyan genel geçer bir şey yapmak zorunda kaldık. Bu da böyle oldu.

Bunu ilk günden beri ben de söylüyorum, lakin, aracı KKK'nın isterlerine göre tasarlayan sadece FNSS. Karacı isterse onu da koyarlardı. Zaten çok ucu ucuna bir proje bu. Dangalak Fennek'te bile var oysa. Ki buna da ileride eklenecektir sen bak. Biz Fırat modunda M-60'lara bile koyduk yahu ki tank bu "statik" adam değil. :)
Skif fuzesi mi satin alinacak? Yapilan atis testler sonrasi ben muhtemelen musteri Azerbaycan olur diye dusunmustum.

ilker0101
Süvariler

Mesaj gönderen ilker0101 » 06 Mar 2019, 21:48

Özel Kuvvetler Komutanlığı, FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.’den çok özel görev donanımlarına sahip 12 adet PARS 6×6 Taktik Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracı (TTZA) tedarik edecek. FNSS Savunma tarafından Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına özel olarak geliştirilecek olan aracın, PARS 6×6 İZCİ’ye benzer olacağı tahmin edilmekte. Bu projeyle birlikte, Özel Kuvvetler Komutanlığı ilk kez 6×6 formatında bir zırhlı aracı envanterine katmış olacak

http://savunmasanayist.com/2019/03/06/o ... rs-aliyor/

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu » 07 Mar 2019, 00:26

ilker0101 yazdı:
06 Mar 2019, 21:48
Özel Kuvvetler Komutanlığı, FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.’den çok özel görev donanımlarına sahip 12 adet PARS 6×6 Taktik Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracı (TTZA) tedarik edecek. FNSS Savunma tarafından Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına özel olarak geliştirilecek olan aracın, PARS 6×6 İZCİ’ye benzer olacağı tahmin edilmekte. Bu projeyle birlikte, Özel Kuvvetler Komutanlığı ilk kez 6×6 formatında bir zırhlı aracı envanterine katmış olacak

http://savunmasanayist.com/2019/03/06/o ... rs-aliyor/
Valla iyi seçim.
Aklıma Zeytin Dalı Operasyonu'nda ÖKK'cıların kullandığı sonradan üstüne balistik zırh ve uçak savar eklenmiş toyota pick-up geliyor. Öyle bir şeyle intikal edeceklerine böyle korunaklı bir şeyle ilerlesinler.
Zorlukların Arasından Yıldızlara!..

Eski kullanıcı adım Lathander

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 07 Mar 2019, 00:43

Onların olayı başkaydı.
It is the duty of the patriot to protect his country from its government.
-Thomas Paine

Resim

ilker0101
Süvariler

Mesaj gönderen ilker0101 » 07 Mar 2019, 01:52

Aracın üzerinde ne gibi özel donanımlar olacak merak ettim.Acaba aktif koruma sistemi de istemişlermidir?

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 12 Mar 2019, 00:23

Garip bir secim.....numunelik dursun ise yarar bir sekilde...imsallah az kalir sayisi..

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 12 Mar 2019, 00:48

ZIRHLISUVARİ yazdı:
12 Mar 2019, 00:23
Garip bir secim.....numunelik dursun ise yarar bir sekilde...imsallah az kalir sayisi..
Hayırdır?

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 12 Mar 2019, 05:24

Benim ilgimi çeken, özel kuvvet askeri ne yapacak 25 tonluk aracı? Öyle muazzam bir zırh kabiliyeti yok, hız avantajını da öylece kaybediyorsun.

Deltalar'ın da Pandur'dan çevirme araçları vardı 15, 20 tane Rangerlar'la beraber kullandıkları. Başka örneği de yok sanırım. Üstüne optiği döşerler, hızlı kaçan göree zırhlı güzel bir recce, ileri komuta aracı olabilir. Bakalım, görelim.
-Thomas Paine

Resim

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 12 Mar 2019, 18:47

Sanchez yazdı:
12 Mar 2019, 05:24
Benim ilgimi çeken, özel kuvvet askeri ne yapacak 25 tonluk aracı? Öyle muazzam bir zırh kabiliyeti yok, hız avantajını da öylece kaybediyorsun.

Deltalar'ın da Pandur'dan çevirme araçları vardı 15, 20 tane Rangerlar'la beraber kullandıkları. Başka örneği de yok sanırım. Üstüne optiği döşerler, hızlı kaçan göree zırhlı güzel bir recce, ileri komuta aracı olabilir. Bakalım, görelim.
Deltacılar Musul'da Pandur II ler ile neler yaptılar ise ÖKK de aynılarını bu araçlar ile Suriye'de yapacak. Personel, mühimmat ve ekipman taşıma kapasitesi bu tip görevlerde çok büyük bir artı Özel Kuvvetler için. 6x6 TTZA lar 4x4 MRAP lar kadar küçük ne de 8x8 kadar büyük olmadıkları, gerektiğinde kargo uçaklarınca da taşınabildikleri için de bu işlere biçilmiş kaftan aslında. Söz konusu araçların EYP lere karşı performansları da o kadar kötü değil burada önceli o zaten. Birde operasyonel menzili de daha yüksek olur ise tadından yenmez...

Pandur II ler dışında İngiliz SAS ve kardeş takımlarının 1991 Körfez Şavaşı'ndan itibaren Irak ve Afganistan'da kullandıkları Jackal & Coyote gibi hatta uzatılarak 6 tekerlekli yapılmış Land Rover Defender lar gibi 6x6 araçları mevcut. Bırakın ATGM ve otomatik bomba atar gibi şeyleri, adamlar bunlara 81mm lik havan bile takıyordu...

Resim

Resim

ilker0101
Süvariler

Mesaj gönderen ilker0101 » 14 Mar 2019, 18:11

ÖKK'nin alacağı araçta olmasını düşündüğüm özellikler
-Kafes zırh
-uzaktan kontrollü silah sistemi
-panoramik yükseltilebilir bir periskop
-lazer ikaz sistemi
-atıl yeri tespit sistemi
-jammer
-durumsal farkındalık kameraları
-Pulat aktif koruma
Tüm araçlarda olması gerekenler:lazer ikaz sistemi,kafes zırh,kameralar,insansız silah sistemi,pulat aktif koruma.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 14 Mar 2019, 18:20

Zaten ağır olacak, kafes ekstrem olabilir.

ÇÇ hocamın hemen yukarıda koyduğu sağ üstteki 6x6 İzci'den 5-6 tane alsınlar işte :)
-Thomas Paine

Resim

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 17 Mar 2019, 02:56

ilker0101 yazdı:
14 Mar 2019, 18:11
ÖKK'nin alacağı araçta olmasını düşündüğüm özellikler

....

-insansız silah sistemi

....
Söz konusu ÖKK tarafından kullanılacak bu tip bir özel görev aracı ise ukss olmamalı. Dikkat ederseniz ABD dahil çoğu yabancı ordu da özel kuvvet kullanımı için tasarlanmış araçlarda açık kule kullanıyor çünkü kumanda kontrollü sistemlere göre manuel kontrol edilen kulenin ateş gelen yere angarjmen süresi çok daha kısa. Yine özel görev aracı olduğu için bu araçların üzerinde birden fazla silah, misal 40mm otomatik bomba atar + 7.62/12.7mm makineli tüfek veya ATGM gibi silahlar eşgüdümlü olarak ve hepsi farklı yerlere angarje olabilecek şekilde kullanılmak istenecektir, o yüzden yolcu kompartmanının tavanının tamamen açılabilir olmasında fayda var.