FNSS Pars TTZA Ailesi

Tanklar, Zırhlı Araçlar, Toplar, Tüfekler, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
Mec
Üye

FNSS Pars Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç

Mesaj gönderen Mec » 05 Ağu 2018, 00:29

assslan yazdı:
04 Ağu 2018, 23:37
Bir araç kaç füze taşıyabiliyor acaba?
Ve dahası atılan füze yerli mi ?

Altay dağlarından geldim,
Eski çağlarından geldim,
Tanrı dağlarından geldim,
Orhun yollarından geldim.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 05 Ağu 2018, 01:55

Atılan füze Rus yapımı Kornet. Omtas entegre edilebiliyor platforma.
Resim

Kullanıcı avatarı
Mec
Üye

Mesaj gönderen Mec » 05 Ağu 2018, 03:18

Teşekkürler
Altay dağlarından geldim,
Eski çağlarından geldim,
Tanrı dağlarından geldim,
Orhun yollarından geldim.

Kullanıcı avatarı
assslan
Süvariler

Mesaj gönderen assslan » 05 Ağu 2018, 09:25

Mec yazdı:
05 Ağu 2018, 00:29
Ve dahası atılan füze yerli mi ?
Üstadım istediğin lançeri koyarsın üstüne. Yerli de olur yabancı da. Veya başka bir ülkeye başka bir füze için lançer tasarlar ve satarsın. Biz eldeki ithal füzelerden sonra bir daha dışarıdan tanksavar füze almayız artık.
Ne Mutlu Türküm Diyene...

Ak-Tolga
Akıncılar

Mesaj gönderen Ak-Tolga » 05 Ağu 2018, 12:53

Resim
Aselsan STA projesinde (resimde PARS üzerinde görülen) kaide sonrası, Ukrayna-Skif füzesi için 4 füze taşıyabilen bir kaide daha geliştirdi.
Ardan geçen süre içindeki bu ilerleme, TSK. kesin siparişi-seri üretim öncesi mutlaka değerlendirilir diye umut ediyorum.
Resim
STA aracı tamam yakışıklı görünüyor ama zırh altında füze doldurulabilme avantajı olmadığı düşünüldüğünde
kaide üzerindeki atışa hazır füze sayısını arttırmakta yarar olabilir.

Böyle yeni dizayn edilmiş bir STA sisteminin mutlaka en güncel hali ile sahaya sürülmesi, şimdiden
Karşı tedbir olarak TLUS eklenmesi yararımıza olacaktır diye düşünüyorum.

Not: Ukrayna-Aselsan çalışmasının, Azerbeycan'a muhtemel etkisi olabilir.

Kullanıcı avatarı
musti
Süvariler

Mesaj gönderen musti » 06 Ağu 2018, 00:27

Test7 yazdı:
04 Ağu 2018, 22:51
FNSS çatışmadan bence anlamıyor. Yaptıkları tanktan belli. Yükseltilebilir teleskopik atış lançeri olmadan bu araç geride kalır. Zaten STA nın anlamı o.

Saklanırsın bir çukura mevziye sipere duvarın arkasına kaldırırsın lançeri iyice yukarı. Gelene geçene ver coşkuyu.

Birde bazı arkadaşlar EYP'yi sadece GNH'ın unsuru sayıyorlar. Nizami harpte de özellikle istihkamcılar basit bulabildikleri her malzemeden mayın tuzak şu bu yapar.

2. dünya savaşında boşalan mermi sandıkları yada kutularının içlerine patlayıcı yada HE top mermileri konurdu. Bunlar kapaklarına basmayla çalışan fünyeler eklenir al sana mis gibi kara mayını.

Asıl endişem ilerki yıllarda uzaktan kumandalı patlayıcılar nizami harbin ana parçası olacak ve daha çok yaygınlaşacağı yönündedir. Bunun için ek yatırıma bile gerek kalmayabilir. Mevcut milyonlarca AT mayınlarına basitinden UK fünyeleri eklenecektir. Çin de herhangibi üreticiden milyon milyon tane yaptırmak para bile tutmaz.

"V " şekil önemini koruyacaktır. Yada yeni anti-blast sistemleri.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 06 Ağu 2018, 01:22

STA projesi için seviniyoruz, bir eksiğimizi kapatıyoruz sonuçta, araçta çok yakışıklı ama hiç yaptığı işe yönelik gibi durmuyor.

İsrail en son Buggy'lere 4 lü TAS lanceri koymuştu.

Sanırsam araç sürücü+komutan+yükleyici olacak şekilde tasarlanmış, bu durum+ amfibi özelliğin getirdiği dolgunluk aracı neredeyse APC'ye çevirmiş.

Bunun yerine bir autoloader sistem + yükseltilebilir kule ile daha işe yönelik bir araç olurdu.

Hem bir insanlık yer+insan tasarrufu, hem fazladan yakıt+mühimmat.
Ey insanoğlunun hapsedilemez mayası,
Tahrip ve tanzim edenlerin yurdu Turan!

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS » 06 Ağu 2018, 12:43

Ak-Tolga yazdı:
05 Ağu 2018, 12:53
STA aracı tamam yakışıklı görünüyor ama zırh altında füze doldurulabilme avantajı olmadığı düşünüldüğünde
kaide üzerindeki atışa hazır füze sayısını arttırmakta yarar olabilir.
Olamıyor Hocam işte. Hedef zaten 4 adet atıma hazır füze idi. Ama olmadı. 4x4'te 2'ye indi. Paletli'de sanıyorum halen 4 adet devam ediyor.

Olmadı işte. Skiff kulesi son derece ağır. STA'nın kendisi kadar o kule neredeyse.

Bunu ne kurtarır? Bunu OMTAS kurtarır. Benim söylemekten dilimde tüy bitti. Bu projede iki tip füze kabiliyeti isteniyor; Kornet-E ve Omtas. Kornet'in stabilize sistemde kullanılacak nişangahını alamadık Rus'tan. Çok mu lazımdı? Evet, zira Kornet-E bir "beam rider" füze. Yani aslında "kule" isterleri, füzeri güdecek lazeri vs bunlar çok önemli. Hedefe o ışını tutabilisen o füze hedefi vurabiliyor. Omtas için ise öyle bir der yok. Stabilizasyon derdi ise sadece optik için ve hedefleme/hareket hainde atış için gerekli. Bizim gün sonunda işimize yarayacak olan da OMTAS olacaktır. Ama, yine maalesef bir çok alt sisteme de uyan genel geçer bir şey yapmak zorunda kaldık. Bu da böyle oldu.

musti yazdı: FNSS çatışmadan bence anlamıyor. Yaptıkları tanktan belli. Yükseltilebilir teleskopik atış lançeri olmadan bu araç geride kalır. Zaten STA nın anlamı o.
Bunu ilk günden beri ben de söylüyorum, lakin, aracı KKK'nın isterlerine göre tasarlayan sadece FNSS. Karacı isterse onu da koyarlardı. Zaten çok ucu ucuna bir proje bu. Dangalak Fennek'te bile var oysa. Ki buna da ileride eklenecektir sen bak. Biz Fırat modunda M-60'lara bile koyduk yahu ki tank bu "statik" adam değil. :)

Kullanıcı avatarı
musti
Süvariler

Mesaj gönderen musti » 06 Ağu 2018, 23:00

Galiba doğru direkt FNSS'i suçlamamak lazım. KKK böyle olsun demiştir. Belki adamlar telekopik kollu lançeri önermiştir bile.

Ama ilerde dediğin gibi gel bakayım sana şunu takalım derler. Bizim orduda tecrübesiz. Sahada pek ATGM ile işi olmuyor. Vizyonu zaten Allah kayırsın. Belki burdan okurlarda ilham alırlar. Belki.

Geçmişte Norveçli kwarner grubundan 52 tane FNSS GZPT üzeri TOW atıcısı alınmıştı. Karşığlığında MKEK MG-3 satmıştı. Sebebi ise Yunanlıların benzer bir taret alması idi. Bazıları Hmuwee'lere bazıları M113 ZPT'lere monte edildi. Bizimkilerde bizdede olsun mantığıyla aldılardı. Ama hala vizyon çok kıt. insan üzerine birşey ekler değil mi?

Gürbet
Süvariler

Mesaj gönderen Gürbet » 07 Ağu 2018, 00:25

HDS yazdı:
06 Ağu 2018, 12:43
Olamıyor Hocam işte. Hedef zaten 4 adet atıma hazır füze idi. Ama olmadı. 4x4'te 2'ye indi. Paletli'de sanıyorum halen 4 adet devam ediyor.

Olmadı işte. Skiff kulesi son derece ağır. STA'nın kendisi kadar o kule neredeyse.

Bunu ne kurtarır? Bunu OMTAS kurtarır. Benim söylemekten dilimde tüy bitti. Bu projede iki tip füze kabiliyeti isteniyor; Kornet-E ve Omtas. Kornet'in stabilize sistemde kullanılacak nişangahını alamadık Rus'tan. Çok mu lazımdı? Evet, zira Kornet-E bir "beam rider" füze. Yani aslında "kule" isterleri, füzeri güdecek lazeri vs bunlar çok önemli. Hedefe o ışını tutabilisen o füze hedefi vurabiliyor. Omtas için ise öyle bir der yok. Stabilizasyon derdi ise sadece optik için ve hedefleme/hareket hainde atış için gerekli. Bizim gün sonunda işimize yarayacak olan da OMTAS olacaktır. Ama, yine maalesef bir çok alt sisteme de uyan genel geçer bir şey yapmak zorunda kaldık. Bu da böyle oldu.

Bunu ilk günden beri ben de söylüyorum, lakin, aracı KKK'nın isterlerine göre tasarlayan sadece FNSS. Karacı isterse onu da koyarlardı. Zaten çok ucu ucuna bir proje bu. Dangalak Fennek'te bile var oysa. Ki buna da ileride eklenecektir sen bak. Biz Fırat modunda M-60'lara bile koyduk yahu ki tank bu "statik" adam değil. :)
Skif fuzesi mi satin alinacak? Yapilan atis testler sonrasi ben muhtemelen musteri Azerbaycan olur diye dusunmustum.

ilker0101
Süvariler

Mesaj gönderen ilker0101 » 06 Mar 2019, 21:48

Özel Kuvvetler Komutanlığı, FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.’den çok özel görev donanımlarına sahip 12 adet PARS 6×6 Taktik Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracı (TTZA) tedarik edecek. FNSS Savunma tarafından Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına özel olarak geliştirilecek olan aracın, PARS 6×6 İZCİ’ye benzer olacağı tahmin edilmekte. Bu projeyle birlikte, Özel Kuvvetler Komutanlığı ilk kez 6×6 formatında bir zırhlı aracı envanterine katmış olacak

http://savunmasanayist.com/2019/03/06/o ... rs-aliyor/

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu » 07 Mar 2019, 00:26

ilker0101 yazdı:
06 Mar 2019, 21:48
Özel Kuvvetler Komutanlığı, FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.’den çok özel görev donanımlarına sahip 12 adet PARS 6×6 Taktik Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracı (TTZA) tedarik edecek. FNSS Savunma tarafından Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına özel olarak geliştirilecek olan aracın, PARS 6×6 İZCİ’ye benzer olacağı tahmin edilmekte. Bu projeyle birlikte, Özel Kuvvetler Komutanlığı ilk kez 6×6 formatında bir zırhlı aracı envanterine katmış olacak

http://savunmasanayist.com/2019/03/06/o ... rs-aliyor/
Valla iyi seçim.
Aklıma Zeytin Dalı Operasyonu'nda ÖKK'cıların kullandığı sonradan üstüne balistik zırh ve uçak savar eklenmiş toyota pick-up geliyor. Öyle bir şeyle intikal edeceklerine böyle korunaklı bir şeyle ilerlesinler.
Zorlukların Arasından Yıldızlara!..

Eski kullanıcı adım Lathander

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 07 Mar 2019, 00:43

Onların olayı başkaydı.
It is the duty of the patriot to protect his country from its government.
-Thomas Paine

Resim

ilker0101
Süvariler

Mesaj gönderen ilker0101 » 07 Mar 2019, 01:52

Aracın üzerinde ne gibi özel donanımlar olacak merak ettim.Acaba aktif koruma sistemi de istemişlermidir?

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 12 Mar 2019, 00:23

Garip bir secim.....numunelik dursun ise yarar bir sekilde...imsallah az kalir sayisi..

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 12 Mar 2019, 00:48

ZIRHLISUVARİ yazdı:
12 Mar 2019, 00:23
Garip bir secim.....numunelik dursun ise yarar bir sekilde...imsallah az kalir sayisi..
Hayırdır?

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 12 Mar 2019, 05:24

Benim ilgimi çeken, özel kuvvet askeri ne yapacak 25 tonluk aracı? Öyle muazzam bir zırh kabiliyeti yok, hız avantajını da öylece kaybediyorsun.

Deltalar'ın da Pandur'dan çevirme araçları vardı 15, 20 tane Rangerlar'la beraber kullandıkları. Başka örneği de yok sanırım. Üstüne optiği döşerler, hızlı kaçan göree zırhlı güzel bir recce, ileri komuta aracı olabilir. Bakalım, görelim.
-Thomas Paine

Resim

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 12 Mar 2019, 18:47

Sanchez yazdı:
12 Mar 2019, 05:24
Benim ilgimi çeken, özel kuvvet askeri ne yapacak 25 tonluk aracı? Öyle muazzam bir zırh kabiliyeti yok, hız avantajını da öylece kaybediyorsun.

Deltalar'ın da Pandur'dan çevirme araçları vardı 15, 20 tane Rangerlar'la beraber kullandıkları. Başka örneği de yok sanırım. Üstüne optiği döşerler, hızlı kaçan göree zırhlı güzel bir recce, ileri komuta aracı olabilir. Bakalım, görelim.
Deltacılar Musul'da Pandur II ler ile neler yaptılar ise ÖKK de aynılarını bu araçlar ile Suriye'de yapacak. Personel, mühimmat ve ekipman taşıma kapasitesi bu tip görevlerde çok büyük bir artı Özel Kuvvetler için. 6x6 TTZA lar 4x4 MRAP lar kadar küçük ne de 8x8 kadar büyük olmadıkları, gerektiğinde kargo uçaklarınca da taşınabildikleri için de bu işlere biçilmiş kaftan aslında. Söz konusu araçların EYP lere karşı performansları da o kadar kötü değil burada önceli o zaten. Birde operasyonel menzili de daha yüksek olur ise tadından yenmez...

Pandur II ler dışında İngiliz SAS ve kardeş takımlarının 1991 Körfez Şavaşı'ndan itibaren Irak ve Afganistan'da kullandıkları Jackal & Coyote gibi hatta uzatılarak 6 tekerlekli yapılmış Land Rover Defender lar gibi 6x6 araçları mevcut. Bırakın ATGM ve otomatik bomba atar gibi şeyleri, adamlar bunlara 81mm lik havan bile takıyordu...

Resim

Resim

ilker0101
Süvariler

Mesaj gönderen ilker0101 » 14 Mar 2019, 18:11

ÖKK'nin alacağı araçta olmasını düşündüğüm özellikler
-Kafes zırh
-uzaktan kontrollü silah sistemi
-panoramik yükseltilebilir bir periskop
-lazer ikaz sistemi
-atıl yeri tespit sistemi
-jammer
-durumsal farkındalık kameraları
-Pulat aktif koruma
Tüm araçlarda olması gerekenler:lazer ikaz sistemi,kafes zırh,kameralar,insansız silah sistemi,pulat aktif koruma.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 14 Mar 2019, 18:20

Zaten ağır olacak, kafes ekstrem olabilir.

ÇÇ hocamın hemen yukarıda koyduğu sağ üstteki 6x6 İzci'den 5-6 tane alsınlar işte :)
-Thomas Paine

Resim

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 17 Mar 2019, 02:56

ilker0101 yazdı:
14 Mar 2019, 18:11
ÖKK'nin alacağı araçta olmasını düşündüğüm özellikler

....

-insansız silah sistemi

....
Söz konusu ÖKK tarafından kullanılacak bu tip bir özel görev aracı ise ukss olmamalı. Dikkat ederseniz ABD dahil çoğu yabancı ordu da özel kuvvet kullanımı için tasarlanmış araçlarda açık kule kullanıyor çünkü kumanda kontrollü sistemlere göre manuel kontrol edilen kulenin ateş gelen yere angarjmen süresi çok daha kısa. Yine özel görev aracı olduğu için bu araçların üzerinde birden fazla silah, misal 40mm otomatik bomba atar + 7.62/12.7mm makineli tüfek veya ATGM gibi silahlar eşgüdümlü olarak ve hepsi farklı yerlere angarje olabilecek şekilde kullanılmak istenecektir, o yüzden yolcu kompartmanının tavanının tamamen açılabilir olmasında fayda var.

Metalürjist54
Süvariler

Mesaj gönderen Metalürjist54 » 27 Mar 2019, 22:01

Fnss zırh çözümleri hakkında genel bir bilgisi olan var mı?

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 20 Nis 2019, 14:21

Resim
Resim
Resim

Metalürjist54
Süvariler

Mesaj gönderen Metalürjist54 » 20 Nis 2019, 16:00

Test7 yazdı:
20 Nis 2019, 14:21
Resim
Resim
Seramik takviyeli zırh mı o?

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 20 Nis 2019, 16:29

Metalürjist54 yazdı:
20 Nis 2019, 16:00
Seramik takviyeli zırh mı o?
Bilgim yok hocam...
Resim

ilker0101
Süvariler

Mesaj gönderen ilker0101 » 20 Nis 2019, 20:07

Resim

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 20 Nis 2019, 20:38

Makyajlaya makyajlaya bir hal oldu araç, yeter yahu, her Idef'te burun biraz daha değişiyor.

-
Yukarıdaki önünde sanırım mayın temizleme aparatı olan araç ve o aparat hakkında aydınlatın bizi.
-Thomas Paine

Resim

Memleketim
Süvariler

Mesaj gönderen Memleketim » 21 Nis 2019, 00:12

ilker0101 yazdı:
20 Nis 2019, 20:07
Resim
Bilen arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim bu araçtaki kule pek işlevsel gelmedi, tepeden o vadiye dere yatağına nasıl hedef alıyor, yükseliş eğimi yeterli olabilir ama o burun bayağı bir yüksek gibi.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 21 Nis 2019, 00:51

Reklam çekimidir o, hiç bir taret kolay kolay -10 derece altına angaje olamaz. Olabildiği kadarında ise yan park edilir, gövde egale edilir.

-
Araç da 6x6 İzci'ymiş, demiyorsunuz. Çok oldu bunların sayıları, başlık adını değiştirmek lazım.
-Thomas Paine

Resim

Metalürjist54
Süvariler

Mesaj gönderen Metalürjist54 » 21 Nis 2019, 11:49

Test7 yazdı:
20 Nis 2019, 16:29
Bilgim yok hocam...
Zırh çeliği konusunda gizli bir ambargo uygulanıyor.
Sanıyorum Fnss zırh çözümünü Nurol ile ortaklaşa bir yerli seramik takviyeli zırh çözümü getirdi. Otokar ne yaptı acaba? Alımlara devam edebiliyor mu acaba?

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 22 Nis 2019, 07:45

Metalürjist54 yazdı:
21 Nis 2019, 11:49
Zırh çeliği konusunda gizli bir ambargo uygulanıyor.
...
Referansınız nedir acaba? Hani daha geçen hafta İzmire tonlarca ARMOX indi BMC için.
Kalyon Seydi Engin

Metalürjist54
Süvariler

Mesaj gönderen Metalürjist54 » 22 Nis 2019, 12:36

sailordream yazdı:
22 Nis 2019, 07:45
Referansınız nedir acaba? Hani daha geçen hafta İzmire tonlarca ARMOX indi BMC için.
Özel mesaj attım hocam.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar
FNSS Pars TTZA Ailesi

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 22 Nis 2019, 16:25

Ben bu pars denen araclara bir turlu isinamadim...bilmiyorum artik neden

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
FNSS Pars TTZA Ailesi

Mesaj gönderen dr.911 » 22 Nis 2019, 16:52

Aracın camları fazla büyük gibi risk oluşturmuyor mu bu durum ?
Resim

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler
FNSS Pars TTZA Ailesi

Mesaj gönderen Test7 » 24 Nis 2019, 15:55

Umman Kraliyet Kara Kuvvetleri için geliştirdiği zırhlı istihkâm aracı konfigürasyonu ile gösteriyor. PARS III 8x8 İstihkâm Aracı’nın devam eden kalifikasyon testlerinin, bu yılın ilk yarısında tamamlanması ve ardından da aracın envantere girmesi hedefleniyor.

Resim
Resim

https://www.fnss.com.tr/haber/pars-iii- ... sitleniyor
Resim

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
FNSS Pars TTZA Ailesi

Mesaj gönderen Sanchez » 24 Nis 2019, 16:04

Çok Amerikanvari değil mi yahu? USMC'nin yeni 8x8'i bu olacak deseler inanırım.

Yolu açık olsun.
-Thomas Paine

Resim

_Turkuaz_
Süvariler
FNSS Pars TTZA Ailesi

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 26 Nis 2019, 20:48

_Turkuaz_
Süvariler
FNSS Pars TTZA Ailesi

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 28 Nis 2019, 12:31

FNSS'in geliştirdiği uzaktan komutalı silah sistemi:
UKSS; M2 12,7 mm / .50 kalibre makinalı tüfek, Mk19 40 mm otomatik bombaatar, M240 7,62 mm makinalı tüfek ve FN MAG58 7,62 mm makinalı tüfek ile donatılabiliyor. 12,7 mm makinalı tüfek ile donatıldığında 300; 7,62 mm makinalı tüfekle donatıldığında 750; 40 mm bombaatar ile donatıldığında ise 64 mühimmat yüklenebilen UKSS, 4x4 araçlardan ana muharebe tanklarına kadar farklı tipteki araçlara entegre edilebiliyor.

Kullanıcı avatarı
Antares
Üye
FNSS Pars TTZA Ailesi

Mesaj gönderen Antares » 29 Nis 2019, 21:05

_Turkuaz_ yazdı:
28 Nis 2019, 12:31
FNSS'in geliştirdiği uzaktan komutalı silah sistemi:
Madem FNSS kendi aracının üzerine Aselsan malını koymuyor o halde Aselsan da kendi ürünün altına FNSS aracı yerine yine kendi aracını tasarlayıp koysun.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
FNSS Pars TTZA Ailesi

Mesaj gönderen DENO » 29 Nis 2019, 21:53

Antares yazdı:
29 Nis 2019, 21:05
Madem FNSS kendi aracının üzerine Aselsan malını koymuyor o halde Aselsan da kendi ürünün altına FNSS aracı yerine yine kendi aracını tasarlayıp koysun.
Yahu Türkiye serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülke. İsteyen istediği sistemi üretir yeter ki pazarda sürdürebilirliği karşılayacak kadar talep olsun ki şu anda gerek ulusal gerek ise uluslararası pazarda ukss lere fazlaca bir rağbet var. Hem FNSS aselsan'dan çok daha öncelerinde silah kulesi üreten, hatta benim bildiğim kadarı ile Türkiye'de silah kulesi üretmiş ilk firma idi. UKSS işine girmelerine de şaşırmamak lazım...

ilker0101
Süvariler
FNSS Pars TTZA Ailesi

Mesaj gönderen ilker0101 » 30 Nis 2019, 11:39

PARS İZCİ 8x8 ve 6x6 Türk Silahlı Kuvvetleri Envanterine Giriyor
FNSS’nin, dünya genelinde farklı ülkelerde hizmet veren PARS Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç ailesi, Türkiye’nin de tercihi oldu.Savunma Sanayii Başkanlığı(SSB) ile FNSS arasında imzalanan Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (ÖMTTZA) Projesi Sözleşmesi kapsamında FNSS, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ve Jandarma Genel Komutanlığı'na 8x8 ve 6x6 araç sağlayacak.

Projenin ilk aşamasında; yurt içi geliştirme modeliyle 5 farklı konfigürasyonda araç geliştirilip, toplam 100 adet araç üretilecek. Proje kapsamında:

Kara Kuvvetleri Komutanlığına, Komuta ve Radar Araçları ile Sensör ve KBRN Keşif Araçları,
Jandarma Genel Komutanlığına, Zırhlı Muharebe Aracı teslim edilecek.
Taktik tekerlekli zırhlı araçlar alanında uzun yıllardır Ar-Ge çalışmaları yürüten FNSS, bu çalışmalarının ilk meyvelerini 2005 yılında aldı ve ürün ailesini ortaya koyan Türkiye’deki ilk firma oldu. Bu ürün ailesi, dünyanın kara araçları alanında önde gelen diğer firmalarıyla girdiği rekabet sonucunda; 2010 yılında Malezya, 2015 yılında da Umman tarafından tercih edildi. Böylece FNSS, Türk kullanıcılarına teslimat öncesinde, PARS ürün ailesinin her iki üyesi olan 8x8 ve 6x6 araçlarını, iki ülkeye ihraç etmiş oldu. Bu araçların, hem Malezya hem de Umman için çok farklı konfigürasyonları da geliştirildi ve geliştirilmeye devam ediyor.

ÖMTTZA Projesi kapsamında, FNSS tarafından özellikle keşif harekâtına yönelik olarak yeni bir PARS ailesi üyesi tasarlandı. PARS İZCİ 6x6 ve 8x8; üstün hareket kabiliyeti ile her türlü yol ve arazi koşulunda konforlu ve güvenli sürüş imkanı, düz yollarda yüksek süratlerde dengeli sürüş imkanı ve virajlarda düşük savrulma riski, şeffaf zırh (balistik cam) entegrasyonu ile yüksek durumsal farkındalık sağlamakta ve bu nitelikleri ile keşif harekatı için fark yaratmaktadır.
PARS İZCİ 6x6 ve 8x8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlarında motor, güç aktarma organları gibi temel otomotiv ekipmanlarında ve görev donanımlarında yerli alt sistemler kullanılacak.
FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, ÖMTTZA projesinde ipi göğüslemelerinin, verdikleri stratejik kararların doğruluğunu gösterdiğin dikkat çekiyor: “ÖMTTZA projesi, 2000’li yılların başında, tekerlekli araç geliştirme konusunda verdiğimiz stratejik kararın doğruluğunu, yurt dışında elde ettiğimiz başarıların ardından, yurt içinde de kanıtlıyor. 8x8 ve 6x6 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar, hem dünyada hem de Türkiye’de, rekabetin çok yoğun olduğu bir alan. PARS ürün ailemizin, hem yurt dışında hem yurt içinde yoğun rekabet altında bu başarıları kazanması, araçlarımızın üstün özellikleri hakkında çok şey anlatıyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığına, sınıflarının en iyi araçlarını teslim edecek olmanın gururunu yaşıyoruz. ÖMTTZA projesinin, PARS ürün ailesine, dünyada ve Türkiye’deki yeni başarıların kapısını da açacağına inanıyoruz.”
https://www.fnss.com.tr/haber/turk-sila ... L7nCjytgV0

İZCİ 8X8 ???

ilker0101
Süvariler
FNSS Pars TTZA Ailesi

Mesaj gönderen ilker0101 » 02 May 2019, 16:57

8X8 de var

Resim

Fuarda imzalar atılmış,yukarıdakine benzer bir araç dağılımı olacak anlaşılan.

Göçebe
Üye
FNSS Pars TTZA Ailesi

Mesaj gönderen Göçebe » 03 May 2019, 00:26

Umarim 25'lik kuleler yerine Aselsan'in 35'lik Korhan'i tercih edilir.

Kullanıcı avatarı
Zeitgeist
Uzaklaştırıldı
FNSS Pars TTZA Ailesi

Mesaj gönderen Zeitgeist » 03 May 2019, 02:14

Parslarda Tümosan motoru kullanılacakmış.

Resim

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Süvariler

FNSS Pars TTZA Ailesi

Mesaj gönderen İstiklalFM » 03 May 2019, 02:29

Zeitgeist yazdı:
03 May 2019, 02:14
Parslarda Tümosan motoru kullanılacakmış.

Evet Ekim 2018'de görüşmelere başlandığı duyurulmuştu...
https://www.defenceturk.net/tumosan-fns ... ne-basladi
Resim

_Turkuaz_
Süvariler
FNSS Pars TTZA Ailesi

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 10 May 2019, 22:17

FNSS Pars 6x6 Komando

Fotoğrafların üzerine tıklayarak, büyük hallerini görebilirsiniz.
Resim
Resim
En son _Turkuaz_ tarafından 11 May 2019, 00:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Lebejac
Üye
FNSS Pars TTZA Ailesi

Mesaj gönderen Lebejac » 10 May 2019, 22:37

Telefondan dolayı silah sistemini tam göremiyorum UKSS mi acaba ? İsterlere göre değişir tabii fakat ukss ise böyle bir araç biraz hafif kaçmaz mı ? Hayırlı forumlar..
Resim
Rangers leads the way...

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
FNSS Pars TTZA Ailesi

Mesaj gönderen DENO » 10 May 2019, 22:40

Lebejac yazdı:
10 May 2019, 22:37
Telefondan dolayı silah sistemini tam göremiyorum UKSS mi acaba ? İsterlere göre değişir tabii fakat ukss ise böyle bir araç biraz hafif kaçmaz mı ? Hayırlı forumlar..
12.7mm UKSS

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
FNSS Pars TTZA Ailesi

Mesaj gönderen Sanchez » 10 May 2019, 22:58

2 tane mi var yahu, doğru mu görüyorum?
-Thomas Paine

Resim