TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Eki 2019, 06:35

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 60 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Yeni Nesil ZMA
MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2019, 22:55 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

TSK'nın devam kara projelerinde muhtelif sayıda, tipte ve kabiliyette taktik tekerlekli araç tedarikine ağırlık verdiği anlaşılabilir ve modern ZMA tedariki süregelen o kadar fazla proje eşliğinde yakın zaman içinde dile gelecek gibi görülmüyor. Burada benim dikkat çekmek istediğim belki de ordunun zırhlı birliklerinin bel kemiği olan ve elimizde 4 temel konfigürasyonda 2,000 adet üzerinde aktif olarak kullanılan FNSS ACV-300 lerin modernizasyonu. Bu araçlar KKK için FNSS tarafından 1993-2005 arası üretildi çok eski değiller ama modern türdeşlerine göre geri kaldıkları su götürmez bir gerçek. Hadi M113 lere "modernize edilmeye bile değmez" gözü ile bakıyor olabilirler ama ACV leri doğuda, sınırda ayrıca Suriye'de Şah Sultan, FK ve ZD harekatlarında aktif olarak kullandılar ve kullanılmaya devam ediyorlar. Hem Tümosan da ALP güç grubunu ACV-300 üzerinde çalışıyor şu an.

Aklıma gelen modernizasyon projesinde olması gereken özellikler:

-ACV GZPT & ZMA & ZHA ve TUA modellerinin zırh koruma seviyesinin arttırılması için add-on reaktif zırh ya da RPG net ve kafes zırh takviyesi. Aşağıdaki görselde FNSS ACV'nin Hollanda'lı kardeşi olan YPR-765 modeline uygulanmış reaktif zırh örneği görülebilir.

Resim

-ZMA modellerinde kullanılan 25mm Bushmaster top ve 7.62mm MG3 taşıyan Dragar ve Oerlikon insanlı kuleleri yerine aselsan Pençe ya da Nefer gibi 30mm lik kumanda kontrollü stabilize otomatik top & 7.62mm makineli tüfek kulesi takılması. Aşağıda ACV-300 ZMA ya entegre edilmiş aselsan Pençe örneği mevcut.

Resim

-GZPT modellerine açık kule yerine 12.7mm kumanda kontrollü stabilize silah istasyonu ki FNSS nin IDEF'te sergilediği ACV modernizasyonunda kafes zırh ile birlikte görülmekte idi. Hazır elleri değmiş iken yine GZPT modelinde kullanılan klasik bank tipi personel taşıma koltuklarının patlamalara karşı şok absorbe özellikli ve 4 nokta kemerli koltuklar ile değiştirilmesi. Aşağıda ikinci görselde Plasan'ın IDF için yaptığı M113'e yerleştirilmiş şok emici koltuk düzeni görülmekte.

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2019, 23:06 
Süvariler

FKH olali 3 yil oldu, kullanilan araçlarin kucuk bir kismini deneme amacli modernize edip su gunlerde kullanmak gercekten bu kadar zor mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2019, 23:45 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bu modernizasyon programları yeni güç ünitesi olmadan olmaz. O da para demek. Ne yazık ki daha uzadıkça uzar bu iş.

FNSS çok harika işler yaptı platformla ancak ne kadar daha modernleşebilir, ne kadar daha ileri gidebilir benim şüphelerim var.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2019, 23:58 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2019, 00:00 
Akıncılar

Bu modernizasyon programları yeni güç ünitesi olmadan olmaz. O da para demek. Ne yazık ki daha uzadıkça uzar bu iş.

FNSS çok harika işler yaptı platformla ancak ne kadar daha modernleşebilir, ne kadar daha ileri gidebilir benim şüphelerim var.
Hocam benim anladığım kadarı ile firmalar modernizasyon konusunda artık pek istekli değiller. Zira bütün firmaların çok daha modern platformları hali hazırda mevcut ve anında sahaya inebilecek, ciddi sayıda üretilebilecek durumda. Benim şahsi görüşüm firmalar artık modernizasyon değil, sıfır ürün satmak istiyor.

Deno üstadın dediği gibi ZMA'ler yenide olsa. Bildiğim kadarı ile mesela FNSS ZMA modernizasyonu yerine Kaplan ailesini öneriyor. Keza Otokar'da tulpar ve tulpar-s var.

TSK'ya sorsan orada çok acayip bir durum var kimin ne istediği belli değil. Hatta konu ile ilgilenen birileri var mı ben ondan bile emin değilim. SSB'de zaten en ucuza nasıl bu işin içinden çıkarız pozisyonunda. Sonuç bende sizlere katılıyorum ve bu konuda bir adım atılmasının en 5-10 sene süreceğini düşünüyorum. Hele ki M113 konusu var ki, karalar bağlatır adama.

Not: Şimdiden söyleyeyim, bu bilgilerin hepsini, idef gibi yerlerde darladığım firma yetkilileri, kurum ve kuvvet mensuplarından ileri gelmektedir. Yoksa öyle saklı gizli bir bilgim filan yok. :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2019, 00:06 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

BMC ürünü çıkana kadar yeni bir araç gelmez. Pek kafa yormaya gerek yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2019, 00:34 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Yazdığım üzere TÜMOSAN ALP güç ailesini ACV-300 üzerinde geliştiriyor ve iddia etiklerine göre 18 tona kadar olan zırhlı paletli araçlarda kullanılabilecek bir motor çıkartacaklarmış ortaya. ACV nin şu anki ağırlığı 13 ton bütün eklemeler ile ALP hayli hayli yetiyor yine. Tabi bunların hepsi varsayımsal düşünceler. Lakin eski güç grubu ile gidilirse de reaktif zırh yerine FNSS nin belki de fuara katılan her aracı üzerinde gösterdiği RPG ağı takılabilir, gerisi de araç ağırlığını fazla arttıracak eklemeler değil.

Yukarıda yazdıklarımın hepsini sallasak dahi RPG ağı bana göre elzem. ACV nin yan ve arka zırhları RPG ye dayanıklı değil, RPG ağı eklersen çok basit bir çözüm ile aracı ve içindeki 10-12 personelin hayatını dakika başı kafalarının üzerinden geçen RPG tehdidinden kurtarırsın belki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2019, 00:49 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Çok mantıklı diyorsun. Ama mantık olsaydı ve olacak olsaydı bugün Suriye sınırına sevk edilen M60'lar geçen 3 yıl içinde en azından bahçe demiriyle zırhlandırılırlardı.

Bu araçlar fabrikaya girip modernizasyona girecekse o iş rpg ağıyla filan kalmaz. Bir kere sokuyorsak hepini birden yapalım der motorundan şusuna her bir şeyi tek seferde yaparlar. Modernizasyon bitene dek araçların kullanım ömrü biter, yeni diye ortaya çıkarılan yeni nesil gece görüşler eski nesil oluverirler. 2030'ta da yeni artık eski nesil araçlar için ihaleye çıkarlar.

Eskiden olsa öyle şey mi olur derdim ama sahiden öyle galiba. BMC ZMA ürün ailesini oluştursun. Cumbabanın kulağına başkanım şöyle şöyle bi ihtiyacımız var bakın hali hazırda ürünümüz de var diye giderler, ihalesiz ödeneği alır yaparlar. Herkes mutlu olur.

Lütfen buyursunlar bana laflarımı yedirsinler, üzerine ketçap mayonez döker seve seve yerim.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2019, 00:55 
Yayımcı (Editör)
Kullanıcı avatarı

Politik mesajlar yazmayı sevmiyorum ama 500.000 metrekare kapalı alana ulaşacak olan BMC Üretim ve Teknoloji Üssü boşuna mı yapılıyor yani? O tesis bitince envanter neler görecek neler. Kötü mü? Hayır ama rekabeti, diğer firmaların motivasyonunu bitireceğine eminim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2019, 23:12 
Akıncılar

https://savunmavestratejikanaliz.blogsp ... ma-30.html

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 60 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2