Değerli ziyaretçilerimiz üye alımına tekrar başlamış bulunmaktayız. Üye olmak için sizi tanıtabilecek bir referans kaynak göstermeniz gerekmektedir.
Bu kaynaklar size ait soysal medya hesapları(Facebook,Twitter,İnstagram vb.) ve ya sizi tanıtacak belgeler olabilir. İstenilen referansı göstermeyen kullanıcıların kayıt işlemi gerçekleştirilmeyecektir.
(Gizli hesapları ve bağlantı adresi tam verilmemiş(siz arayın bulun der gibi) hesapları dikkate almıyoruz)

Kayıt için kullanmak istediğiniz kullanıcı adı ile birlikte ""kayit(@)trmilitary.org"" adresine elektronik posta gönderebilirsiniz diğer adreslere gönderilecek başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Kundağı Motorlu Namlulu Hava Savunma Sistemi(SPAAG)

Tanklar, Zırhlı Araçlar, Toplar, Tüfekler, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 11 May 2018, 23:40

hayalet2000 yazdı:
11 May 2018, 22:47
Bu hangi gemiye koymuşlar
Daha önce de başlık üzerinde yazıldığı üzere test platformu olarak kullanılan TCG Sokullu Mehmet Paşa eğitim gemisi

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 11 May 2018, 23:43

Resim

Ak-Tolga
Akıncılar

Mesaj gönderen Ak-Tolga » 26 May 2018, 00:59

KORKUT-D nin ete kemiğe bürünerek başarılı test atışları yaptığı günlerde, 30mm MUHAFIZ kaidemiz üzerinde tek namlu
35mm yi zapt edebilirsek bir çok platformumuzda kullanabiliriz.
Resim

Özellikle MİLGEM sayımızın dördü bulduğu ve ikisinin donatımının sürdüğü günümüzde, ilk gemi ile son gemi arasında yaklaşık 10 yıl
fark var. O zaman elimizde 12.7mm STAMP vardı ama şimdi Muhafız ve Korkut-D ve MAR-D var.
Resim
İ-Sınıfı kızakta iken bir taraftan MİLGEM lere küçük biraz modifiyeler ile yeni ilave kabiliyetler kazandırmak yerinde olacaktır.
Resim
Eğer MUHAFIZ-35mm yi başarabilirsek, İ-Sınıfı çizimi üzerindeki STOP-25 mm bile şimdiden güncellenmiş olacaktır.
Muhafız kaidesi üzerinde cephane sandıklarında belki çok 35mm taşınamaz ama yinede oldukça etkili bir silah ilavesi olacaktır.
Belkide İ-Sınıfı donatılmaya başlayana kadar, hem Phalanx hemde RAM yerine, yerli muadil silahlar yetiştirebiliriz.

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 23 Tem 2018, 08:49

35mm Atom mühimmatı

Resim

swat
Akıncılar

Mesaj gönderen swat » 23 Tem 2018, 12:16

Tek anlamadığım şey bu alet neden eğik monte ediliyor?

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 23 Tem 2018, 12:31

Gemi borda seviyesi veya altından gelebilecek tehditlerden dolayı gibi bireyler konuşulmuştu forumda daha önceden.
"ASIL ÖNEMLİ OLAN VE MEMLEKETİ TEMELİNDEN YIKAN, HALKINI ESİR EDEN, İÇERİDEKİ CEPHENİN SUSKUNLUĞUDUR.''

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 23 Tem 2018, 13:23

okeanos yazdı:
23 Tem 2018, 12:31
Gemi borda seviyesi veya altından gelebilecek tehditlerden dolayı gibi bireyler konuşulmuştu forumda daha önceden.
Kara uzeri konuslu gelistirilen Korkut sisteminin deniz durumuna gore yukselis degerlerinin uygun olmasi lazim. Gemiler surekli sifir acili eksende ilerlemiyorlar. Deniz durumuna gore geminin dogrusal ekseni negatif veya pozitif degerlere ulasiyor -5/+5 gibi veya daha fazla. CIWS sistemin bu deniz durumuna gore namlu acisini (stabilizasyon) surekli duzeltmesi lazim. Egri kaide uzerine monte edilmesi bu yuzden, yani CIWS namlusunun alcalis-yukselis (elevation) acisinin bu gibi durumlarda hedefi karsilamasi gerektigi icin. Ayni zamanda gerektiginde namlunun zenith ( 90 derece ve gerisini gorebilmesi) icin bu sekilde. Bazi anti-gemi fuzeleri pop-up manevrasi ile hedef gemiye 90 derece dik aci ile dalis yapiyor. Bu tip mermilere karsida zenith'i gormek gerekiyor.

Tuzmen
Süvariler

Mesaj gönderen Tuzmen » 23 Tem 2018, 17:13

Knight Of Ren yazdı:
23 Tem 2018, 17:04
Bu ABD nın Phlanx cıws ı da gemilerin yüksek yerinde duruyor. Ancak düz duruyor. O nasıl deniz seviyesine alçalıyor acaba ? Korkut acaba tam deniz uyumlu olmadığından namlu eğilme açısı yeterli değil de, tekrar tasarım yapmaktansa eğik olarak çözelim işi mi demişler...
Önceki mesajlarda arkadaşın "Korkut-D için yeni bir tasarım olabileceği" konusunda bir şeyler söylediğini hatırlıyorum. Bu hali test için "mevcut sistemi kullanmak" olarak değerlendirebiliriz sanırım. Kesin bilgisi olan arkadaşlarsa bizleri aydınlatırsa sevinirim.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 23 Tem 2018, 18:34

swat yazdı:
23 Tem 2018, 12:16
Bence Sea Zenith gibi hareket eden bir şeyler düşünüyorlar.
Resim
Resim
Resim
panem et circenses
Dev aynasındaki cüceler, ayna kırılınca tarihin çöplüğüne gömülürler.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 23 Tem 2018, 20:49

Knight Of Ren yazdı:
23 Tem 2018, 17:04
Bu ABD nın Phlanx cıws ı da gemilerin yüksek yerinde duruyor. Ancak düz duruyor. O nasıl deniz seviyesine alçalıyor acaba ? Korkut acaba tam deniz uyumlu olmadığından namlu eğilme açısı yeterli değil de, tekrar tasarım yapmaktansa eğik olarak çözelim işi mi demişler...
Phalanx basindan beri gemi uzeri CIWS rolune tasarlandigi icin yuksek acili negatif elevasyona sahip. Acik kaynaklara gore ilk block-0 versiyonlari -10/+80 yukselis acisinda sahip iken, TDzK'ninde modernize sonrasi sahip olacagi Block-1B modeli -25/+85 yukselis acisin sahip. Korkut-D'nin kara versiyonundan CIWS rolune uyarlanmasi icin bu degerlere yakin olmasi gerekmesinin bir sonucu egik kaideye monte ediliyor. Arti olarak geriye dogru 90 derece ve uzeri( zenith) yukselis acilarina sahip olabilir bu egik kaide nedeniyle.

Korkut mekanizmasinin cekili 35mm Oerlikon topundan devsirildigini unutmamak lazim ve muhtemelen original Akinci APC uzerindeki Korkut'un negatif yukselis acisi dusuktur. Modernizasyon sonrasi hidrolik turret kontrol mekanizmasi elektrik servoya gecilmesi nedneiyle hizli donus ve yukselis acilarina sahip olmustur. Cok hizli donus ve yukselis ve bu ATOM muhimmati ile CIWS rolundeki etkinligi artiyor. Benim tek kafamdaki soru isareti atisa hazir muhimmat sayisinin original Korkut icin 200 adet olmasi. CIWS rolunde bu yeter mi emin degilim. Tahminen her hedefe 25 mermilik burs atis yapilsa ikmalsiz 8 angajman demektir (Teorik).

swat
Akıncılar

Mesaj gönderen swat » 24 Tem 2018, 12:14

Korkut-D nin ilk versiyonu sonuçta bu, zannediyorum bir miktar derlenip toparlanacaktır. Gemi üzerindeki herhangi bir sistemin en önemli avantaj veya dezavantajı gemi üzerinde kapladığı alan. Bununla ilgili bir dizi iyileştirme muhakkak olacaktır diye düşünüyorum.

Tabi bu benim fikrim.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 24 Tem 2018, 13:23

Phalanx, güverte üstü görüntüsü tasarım itibari ile derli toplu görece ufak olsa da güverte altında kapladığı alanı gözardı etmemek gerek.

Resim

Resim

Oysa korkut sadece bu kaideden oluşuyor.

Resim
"ASIL ÖNEMLİ OLAN VE MEMLEKETİ TEMELİNDEN YIKAN, HALKINI ESİR EDEN, İÇERİDEKİ CEPHENİN SUSKUNLUĞUDUR.''

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 24 Tem 2018, 13:24

robust yazdı:
23 Tem 2018, 20:49
Phalanx basindan beri gemi uzeri CIWS rolune tasarlandigi icin yuksek acili negatif elevasyona sahip. Acik kaynaklara gore ilk block-0 versiyonlari -10/+80 yukselis acisinda sahip iken, TDzK'ninde modernize sonrasi sahip olacagi Block-1B modeli -25/+85 yukselis acisin sahip. Korkut-D'nin kara versiyonundan CIWS rolune uyarlanmasi icin bu degerlere yakin olmasi gerekmesinin bir sonucu egik kaideye monte ediliyor. Arti olarak geriye dogru 90 derece ve uzeri( zenith) yukselis acilarina sahip olabilir bu egik kaide nedeniyle.
Korkut mekanizmasinin cekili 35mm Oerlikon topundan devsirildigini unutmamak lazim ve muhtemelen original Akinci APC uzerindeki Korkut'un negatif yukselis acisi dusuktur. Modernizasyon sonrasi hidrolik turret kontrol mekanizmasi elektrik servoya gecilmesi nedneiyle hizli donus ve yukselis acilarina sahip olmustur. Cok hizli donus ve yukselis ve bu ATOM muhimmati ile CIWS rolundeki etkinligi artiyor. Benim tek kafamdaki soru isareti atisa hazir muhimmat sayisinin original Korkut icin 200 adet olmasi. CIWS rolunde bu yeter mi emin degilim. Tahminen her hedefe 25 mermilik burs atis yapilsa ikmalsiz 8 angajman demektir (Teorik).
Oerlikon Millenium Gun da 250 adet var. Çok da kötü değil ayrıca deniz sistemi olunca araçta taşınma gerekmeyeceği için ağırlaşması genişlemesi vs vs sayının artması mümkün olacaktır.
Knight Of Ren yazdı: Başka bir çözüm bulamazlar ise çok çirkin bir görüntü geminin üzerinde estetiği bozuyor. Ayrıca test için monte edilen arkasındaki radar ve kaideyle birlikte de çok kaba ve iri. Yanlış hatırlamıyorsam goalkeeper, mantis gibi sistemler daha kompakt ve derli toplu. Mühimmat konusuna gelecek olursak, illa ki geminin pruva içinde yada dışarıdan yüksek kapasiteli bir besleme olacaktır. Birde parçacıklı mühimmat attığından cıws kadar çok mermi yakmasına gerek yok.
Bu kabalık ve irilikte bu sistemi hücümbota takmaya kalksak yer kalmaz gemide.
Hucümbotun arkasında ikiz oerlikonlardan çok da iri değil.
Bu cüsseyi biraz proof of concept yada prototip olarak gör.Mutlaka evrilir. Hele bir başarı ile anti füze olarak çalışsın.

Ha deseler çok iyi çalıştı mal bu öperek başıma koyarım orası ayrı.
Kalyon Seydi Engin

Tuzmen
Süvariler

Mesaj gönderen Tuzmen » 24 Tem 2018, 14:43

Resimlerde gördüğüm kadarıyla Korkut'un namlusu Phalanx namlusundan daha uzun. Korkut'un menzilini 4 km olarak hatırlıyorum. Phalanx menzili ise 3.5 km. Bu bilgiler doğru ise şunları merak ediyorum:

- Korkut'un namlusunun uzun olması (eğer Phalanx dan uzun ise) gemiye monte edildiğinde sıkıntı çıkarır mı?
- Korkut-D başarılı olursa yerli olması dışında bize ne gibi avantajlar sağlayacak? (Daha uzun menzil, daha etkili vuruş gücü vb. olacak mı?)

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 24 Tem 2018, 15:00

Tuzmen yazdı:
24 Tem 2018, 14:43
Resimlerde gördüğüm kadarıyla Korkut'un namlusu Phalanx namlusundan daha uzun. Korkut'un menzilini 4 km olarak hatırlıyorum. Phalanx menzili ise 3.5 km. Bu bilgiler doğru ise şunları merak ediyorum:

- Korkut'un namlusunun uzun olması (eğer Phalanx dan uzun ise) gemiye monte edildiğinde sıkıntı çıkarır mı?
- Korkut-D başarılı olursa yerli olması dışında bize ne gibi avantajlar sağlayacak? (Daha uzun menzil, daha etkili vuruş gücü vb. olacak mı?)
Phalanx m61 Vulcan topunu kullanıyor ve mühimmatı 20 mm. Korkut ise ATOM 35 mm Parçacıklı Mühimmat kullanıyor. Yani anlayacağınız mermi ağırlıkları bile farklı ki namlu boyu doğal olarak uzuyor. Sıkıntı çıkarması derken anca alandan biraz fazla feragat edilecek diye düşünüyorum. @sailordream daha güzel cevaplar.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 27 Eyl 2018, 13:26

K30 eski bir araç. Üstündeki Chiron MANPADS füzeleri yakın zamanda, 2014 gibi eklendi.
It is the duty of the patriot to protect his country from its government.
-Thomas Paine

Resim

Kullanıcı avatarı
musti
Süvariler

Mesaj gönderen musti » 27 Eyl 2018, 22:21

Resim

Korkut-D ilerde zannedersem hafiflik sağlamak için tek namlulu olacaktır oerlikon millenium gun gibi. Çokda güzel olur. Hafifletilirse daha küçük platformlara engtegrasyonu daha mümkün olur. Mesela YTKB'ye , güdümlü füze botlarına vb.

Kullanıcı avatarı
muhendus
Süvariler

Mesaj gönderen muhendus » 27 Eyl 2018, 23:07

Korkut-D de çift namlu oerlikon topu var zaten lisans altı üretim. Bizim bu topu tek namluya çevirme gibi bir projemiz olduğunu düşünmüyorum kısa vadede.
Eğilmez başın gibi
Gökler bulutlu efem
Dağlar yoldaşın gibi
Sana ne mutlu efem...

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 27 Eyl 2018, 23:58

Korkut-D için Oerlikon Millenium örneğini bıkmadan usanmadan gösteren arkadaşlar için Güney Afrika'nın çift namlulu 35mm CIWS örneği olan Denel 35DPG yi paylaşmıştım bu konu üzerinde yine. Zamanı gelmiş yine paylaşıyorum, hafızalar tazelensin biraz...

Resim

Kullanıcı avatarı
musti
Süvariler

Mesaj gönderen musti » 28 Eyl 2018, 01:02

Çift namlulu taret ağır kaçar. O yüzden oerlikon kafa yorup yoğun atış yapmak için gatling türü bir besleme sistemli tek namluya geçti.

Kafkasya
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Kafkasya » 28 Eyl 2018, 01:13

Orda kullanılan top Revolver, Tornado daki Mauser olması lazım.
“Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!”
Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 24 Kas 2018, 19:31

Nisan 2018
Resim

swat
Akıncılar

Mesaj gönderen swat » 27 Kas 2018, 12:20

Korkutu deneme videosunda 700 km/s hedefe atış yaparken görüyoruz jet tepkili şimşek ilede deneme yapılmış mı? 0,8 - 0,9 mach hızla giden hedefler içinde deneme yapacak mıyız?

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 27 Kas 2018, 14:31

Evet aslında bir hava savunma sisteminin denemesini sadece 700 km/s hız yapan platformlarda denenmesi hata olur. Belki deneyeceklerdir de. Ancak şu sıralar Brahmos gibi anti gemi füzelerinin çıktığı zamanlarda bunu göz ardı etmek hata olur. benim de çok merak ettiğim ama asla öğrenemeyeceğim bir sürü detay var.

Mesela, Yatay da 700km/s yapan bir hedefi mi vurdu yoksa yaklaşan bir hedefi mi? Performansları ne? Kaç tane hedef vurdu? Gibi deli sorular.

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 27 Kas 2018, 14:40

Antares yazdı:
27 Kas 2018, 14:31
Evet aslında bir hava savunma sisteminin denemesini sadece 700 km/s hız yapan platformlarda denenmesi hata olur. Belki deneyeceklerdir de. Ancak şu sıralar Brahmos gibi anti gemi füzelerinin çıktığı zamanlarda bunu göz ardı etmek hata olur. benim de çok merak ettiğim ama asla öğrenemeyeceğim bir sürü detay var.

Mesela, Yatay da 700km/s yapan bir hedefi mi vurdu yoksa yaklaşan bir hedefi mi? Performansları ne? Kaç tane hedef vurdu? Gibi deli sorular.
Bu gibi detaylari hicbir zaman ogrenemeyebilirsin de. Boyle detay aciklayacaklarini da sanmam acikcasi.

Kullanıcı avatarı
musti
Süvariler

Mesaj gönderen musti » 28 Kas 2018, 02:54

Korkut ayrıca deniz hedeflerine bilhassa küçükbotları iyi hırpalar diye tahmin ediyorum. Yüzeyde yakaladığı denizaltıya API li mermi atarsa bile bence dalamaz hale getirebilir. Aşırtmayla 7000 mt. ye tesirli atış yapabiliyor. Kara hedefi bile belki.

Biraz nostaljik ama İwo Jima'ya ABD liler denizden çullanırken boforslar ile bayağı mühimmat tüketmişler.

Tabi ezbere söylemek zor ama yüzeyden torpidoya bir savunma atışı yapar sanırsam.

Çok fazla yönü olan bir alet. İlerde ABD'nin bile ilgisini çekebilir.

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 04 Ara 2018, 00:38

Resim

Kullanıcı avatarı
murattekin
Akıncılar

Mesaj gönderen murattekin » 04 Ara 2018, 08:58

Bu sistemin seri üretimi başladı mı?
Resim

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen İstiklalFM » 19 Oca 2019, 12:14

Resim

_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 25 Oca 2019, 21:27

Video malesef 240p ancak ''sea skimming'' yapan hedef drone'u başarıyla vurmuş gözüküyor. Bana göre kule tasarımının değişmesi gerek, belki Korhan gösterim aracındaki kule tarzına geçilebilir hatta (-) derecelerde bir hareket açısı sağlanabilir ve böylelikle eğimli bir kaideye koyulmaktan kurtulunur.

Acheron
Süvariler

Mesaj gönderen Acheron » 26 Oca 2019, 22:24

Sert hava şartlarında, yüksek dereceli baş-kıç ve meyilde çok yüksek açıda hareket etmesi gerekir. Namlulu sistemler ciddi sınavı sert yalpalarda verecek. Çok iyi bir kule-kaide tasarımı gerek.
To wives and sweethearts, may they never meet.

Kullanıcı avatarı
musti
Süvariler

Mesaj gönderen musti » 27 Oca 2019, 00:40

swat yazdı:
23 Tem 2018, 12:16
Ben galiba mantığı anladım. Yüksek dalgalarda stabilizasyonun daha rahat çalışması için aşağıya eğilme payı yüksek olsun diye tareti öne doğru açılı yerleştirmek tutarlı gözüktü bana.

Sebep bu olabilir.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 27 Oca 2019, 01:52

musti yazdı:
27 Oca 2019, 00:40
Ben galiba mantığı anladım. Yüksek dalgalarda stabilizasyonun daha rahat çalışması için aşağıya eğilme payı yüksek olsun diye tareti öne doğru açılı yerleştirmek tutarlı gözüktü bana.

Sebep bu olabilir.
Yukaridaki iletilerde aciklandi bu egik kaide uzerinde olmasinin nedeni...Originali kara konuslu bir sistem olan, ve Oerlikon ucaksavar topunun mekanizmasini kullanan Korkut namlusunun yukselis acisi (elevation) -5/90 derece (kara versiyonu). Deniz uzerinde gorev yapacak bir CIWS sistemi yukselme acisinin negatif degerlerinin -20'lere ulasmasi lazim deniz durumuna gore. Korkut-D bu egik kaide ile normalde -5 derece olan aciyi -20/-25 gibi degerlere ulastiriyor ki CIWS gorevi icin gerekli.

Ayrica mevcut SeaZenith, CIWS sistemleri icinde geriye dogru atis yapabilen (+122 derece yukarida var) tek CIWS sistemi. Korkut-D bu egik kaide ile kundagi geriye cevirerek geriye dogru atis yapabilir. Sea Zenith'in atis sirasinda ikmal yapilabilme ozelligi de var, gemi govdesi icine gomulu bir besleme mekanizmasi ile mermi yuklemesi yapilabiliyor. Ayrica 4 namlulu bagimsiz besleme sistemide ariza/sikisma durumunda diger namlular calismaya devam ediyor. Belkide en onemlisi bir geminin 360 derece kor nokta birakmadan, ayni anda 2-3 hava ve deniz hedefine angajmani imkani veriyor. 1980'lerin tasarimi bir CIWS icin cok iyi bir sistem tasarimi var. O tarihlerde Phalanx ile sadece hava hedeflerine otomatik atis yapiliyordu, Sea Zenith gibi optik sistemler ile manual atis imkani yoktu. Daha yeni block-1B iyilestirmesi ile Phalanx cok amacli bir top sistemi haline geldi.

Bu ozellikler Sea Zenith icin iyi ama bir kac dezavantaji var. Oncelikle sistem eskisi ve tek TDzK kullaniyor. Phalanx cok pratik bir CIWS, bolt on bir sistem ve gemi CMS ile entegrasyon ihtiyaci az fakat Sea Zenith daginik bir mimariye sahip, atis kontrol radari ve silahlar namlu ayri yerlerde konuslu. Atis kontrol sistemi ve silah stabilizasyonunun hatasiz ve surekli ikili kalibre, geminin CMS ile entegre edilerek calismasi gerekiyor. Yapisal anlamda Phalanx'a gore daha komplike bir sistem yerlesimi gerekiyor. Gemi icine gomulu bir sistem cunku.

Aselsan bence simdi oturup Korkut sistemini safkan CIWS yapacak degisikliklere ugrasmali. Atis hizi yuksek, tek namlulu Millenium gun gibi bir cozum, 35mm ATOM muhimmatinda belki anti-gemi fuzesi hedeflerine karsi ozel bir tasarim olabilir. Yerli tasarim bir CIWS sistemi, ilerde cok isimize yarayacagi gibi ulkeye doviz kazandirir, surekli Phalanx alarak ve sistemleri modernize ettirmeye para dayanmaz.

Kullanıcı avatarı
musti
Süvariler

Mesaj gönderen musti » 27 Oca 2019, 03:32

robust yazdı:
27 Oca 2019, 01:52
Yukaridaki iletilerde aciklandi bu egik kaide uzerinde olmasinin nedeni...
Görmemiştim hocam. Ama doğru tahmin etmişim.ç

robust yazdı:
27 Oca 2019, 01:52
Aselsan bence simdi oturup Korkut sistemini safkan CIWS yapacak degisikliklere ugrasmali. Atis hizi yuksek, tek namlulu Millenium gun gibi bir cozum, 35mm ATOM muhimmatinda belki anti-gemi fuzesi hedeflerine karsi ozel bir tasarim olabilir. Yerli tasarim bir CIWS sistemi, ilerde cok isimize yarayacagi gibi ulkeye doviz kazandirir, surekli Phalanx alarak ve sistemleri modernize ettirmeye para dayanmaz.
Bunu bende yazdım yukarıda ama tepki aldı . Deniz sistemlerinde hafifik elzem. Sistem hafifledikçe daha çok çeşitte boyutta platforma uygulanması mümkün oluyor.

ABD'nin phalanx kullanma sebebide bu zaten. Hemen her sınıfa entegre edilebilen strandart kompakt bir sistem. Mesela çok başarılı olmasına rağmen thales Goalkeeper sistemin Fırkatyen altı teknelerde kullanımı pek mümkün olmadı.

Korkut D ( deniz için olanı ) kompaktlaşırsa yani tek namlu gibi daha çeşitte teknede entegre olur.

Ak-Tolga
Akıncılar

Mesaj gönderen Ak-Tolga » 29 Oca 2019, 21:51

musti yazdı: Mesela çok başarılı olmasına rağmen thales Goalkeeper sistemin Fırkatyen altı teknelerde kullanımı pek mümkün olmadı.

Korkut D ( deniz için olanı ) kompaktlaşırsa yani tek namlu gibi daha çeşitte teknede entegre olur.
Resim
Aslında Goalkeeper 57/62m tekneler için bile pek iri sayılmayacak, Phalanx dan daha etkin kullanılabilecek bir sistem.

Biz SMASH sistemi üzerinde 35mm tek namluyu zapt edebilirsek, ATOM mühimmatı ile 20mm sağnak mermi kullanımından
daha uzun menzilden güçlü savunma yapabiliriz diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 23 Şub 2019, 10:40

Korkut'un taret değişmiş. Namlu iyice taret'in içine çekilmiş.

ResimResim
Resim
https://www.aselsan.com.tr/tr-tr/basin- ... T_D_TR.pdf

Ak-Tolga
Akıncılar

Mesaj gönderen Ak-Tolga » 23 Şub 2019, 13:10

Resim
KORKUT-D Namluları taret dışına taşma uzunluğu, araç üzerindeki KORKUT taretine göre çok daha az görünüyor.
Silahların mermi besleme noktası daha geriye taşınmış olmalı.

Kafkasya
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Kafkasya » 23 Şub 2019, 14:24

Ak-Tolga yazdı:
23 Şub 2019, 13:10
Resim
KORKUT-D Namluları taret dışına taşma uzunluğu, araç üzerindeki KORKUT taretine göre çok daha az görünüyor.
Silahların mermi besleme noktası daha geriye taşınmış olmalı.
Stabilizasyon ve titreşimde daha olumlu olabilir.
“Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!”
Mustafa Kemal Atatürk

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 23 Şub 2019, 15:34

Alcalisa da faydali olur diye dusunuyorum...

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 23 Şub 2019, 19:07

ZIRHLISUVARİ yazdı:
23 Şub 2019, 15:34
Alcalisa da faydali olur diye dusunuyorum...
Aynen hocam. Bu grafikten anlasilan -/+ yukselis acilari original Korkut'a gore daha genis olabilir ki iyi bir CIWS icin -15/20 ve +85/90 line of sight gerekiyor. Ilave olarak tasima haznesinin buyutulmesi ile daha fazla mermi yuklenebilir. Korkut'un bildigim kadariyla 200 mermisi var ve kule icinde de ilave 200 mermi yedek. CIWS rolunde ise atisa hazir mermi sayisinin 300 civarinda olmasi lazim en azindan ( ATOM muhummatinin parcacik tesirinin etkili olmasi nedeniyle) 18-20 atimlik angajman oranindan toplamda ikmalsiz 15 angajman yapilabilsin. Phalanx Block-1B lerde 1550 atisa hazir 20mm muhimmat var ama burst rate denilen her salvoda 100 mermilik angajman durumunda toplam 15 civarinda ikmalsiz angajman yapabiliyor.

Kullanıcı avatarı
Venator
Üye

Mesaj gönderen Venator » 23 Şub 2019, 21:10

Seçim süreçlerini seviyorum. Birçok projeden haberdar oluyoruz ve birçok projeue ivme kazandırıyor daha hızlı ete kemiğe bürünüyor.

Çift namlu kullanılmasının artıları ve eksileri nelerdir?
Aydınlatırsanız sevinirim...
Resim

swat
Akıncılar

Mesaj gönderen swat » 26 Şub 2019, 15:50

Korkut-D yapı itibari ile C-RAM, Phalanx ise CIWS Korkut'u su üstü platformlarda ne yaygınlıkla kullancağız??
Benim aklıma ilk olarak Tanker gemiler v.b destek gemileri geliyor ama muhariplerde kullanabilir miyiz?

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 02 May 2019, 16:20

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 02 May 2019, 23:07

Kafkasya
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Kafkasya » 02 May 2019, 23:15

Ülkemize hayırlı uğurlu olsun.
Mustafa Kemal Atatürk

ilhan
Akıncılar

Mesaj gönderen ilhan » 02 May 2019, 23:25

Ufak bir ekleme: namlular mke çeliği ile yapıldı.
Resim

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 03 May 2019, 04:02

Iyi mi yoralim, kotu mu? Sanirim bu her Korkut takimi (Komuta Kontrol Araci+3 Korkut Kundagi Motorlu Ucaksavar) teslim surecinde bu testler yapilacak demek ki. Cok iyi oldu bu sistemler. Son yillarda hedefine fazla gecikmeden ulasan projelerimizden bir tanesi. Bunlarin cekili 35mm modernize Oerlikon toplarida teslim edilince ozellikle hava uslerimizin stand-off gudumlu muhimatlardan korumasi icin onemli gorevleri olacak.

Hava Kuvvetlerimiz Atilgan/Zipkin, AIC (Atis Idare Cihazi, bu atis kontrol sisteminde bir adet 3-D radar ve EO sistemler var) ve 35mm modernize toplarin entegre kullanilacagi ve Aselsan ile anlasmasi imzalanmis batarya komuta kontrol harekat merkezi projesi var. Bu proje bitince hava uslerimizin veya onemli tesislerin nokta hava savunma kabiliyeti bir hayli iyilesmis olacak. Her usse 3-4 adet AIC, ve yaninda yeteri kadar 6-8 adet 35mm cekili top, 3-4 adet Zipkin Stinger KMS ve yanina 3-4 adet cekili Hisar-A lanceri (cekili HISAr atis kontrolu AIC tarafinda yapiliyor) eklenerek alcak irtifa icin yeterli etkinlik kazanmis olacaklar. Kara Kuvvetlerinin de benzer bir projesi var bildigim.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen İstiklalFM » 03 May 2019, 12:34

Eylül sonundaki sonraki teslimatta 10 adet SSA, 3 adet KKA teslimatı yapılacak.
Resim

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)

Mesaj gönderen Test7 » 28 Tem 2019, 13:32

Savunma Sanayii Başkanlığı ile 27 Aralık 2017'de imzalanan 35 mm Hava Savunma Sistem Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki Sözleşmesi kapsamında, ilk teslimat kalemi olan 35 mm Parçacıklı Mühimmat (Atom) kabulü, Milli Savunma Bakanlığı Karapınar Atış Test ve Değerlendirme Grup Komutanlığı Atış Poligonu'nda icra edilen testlerle tamamlandı.