Yunanistan Deniz Kuvvetleri

balıkcı
Akıncılar
Yunanistan Deniz Kuvvetleri

Mesaj gönderen balıkcı » 08 Eki 2014, 13:27

Pipinos Denize İndirildi

Yunan Deniz Kuvvetleri'ne ait üç yeni denizaltıdan biri olan ''pipinos'' Pazertesi günü Skaramanga tersanesinden denize indirildi. Denizaltının denize indirilme törenine Başbakan Antonis Samaras ve Milli Savunma Bakanı Dimitris Avramopulos da katıldılar.

"Pipinos" adlı denizaltı Alman’yadan satın alınan ve halihazırda görevde olan “Papanikolis” adlı denizaltı ile aynı modelde. ˜Pipinos” denizaltısının deneme süreceğinin başlayacağı ve gelecek yaz sonuna kadar Yunan filosuna dahil edilmek üzere hazır hale getireleceği de belirtildi.

Bu yıl denize indirilmesi planlanan bir sonrake denizaltının ise Matrozos” adlı denizaltı olduğu açıklandı.

Resim

Resim

http://www.azinlikca.net

Pacific
Süvariler
Re: Yunanistan Deniz Kuvvetleri

Mesaj gönderen Pacific » 08 Eki 2014, 14:26

Bu çok sorun yaşadıkları. Kabul testlerinin geçmediği v.s. olan denizaltı mı?.

balıkcı
Akıncılar

Mesaj gönderen balıkcı » 08 Eki 2014, 22:39

Pacific yazdı:Bu çok sorun yaşadıkları. Kabul testlerinin geçmediği v.s. olan denizaltı mı?.
Kardeşi.

balıkcı
Akıncılar

Mesaj gönderen balıkcı » 08 Eki 2014, 22:43

Bu arada Yunanistan uçuramadığı P-3B'leri upgrade ediyor.

http://www.dsca.mil/major-arms-sales/gr ... nd-upgrade

Pacific
Süvariler

Mesaj gönderen Pacific » 09 Eki 2014, 07:31

Hafiften bütçelerini denkleştiriyorlar mı acaba?

Leviathan
Süvariler

Mesaj gönderen Leviathan » 17 Eki 2014, 10:50

Machitis Sınıf Devriye Botu.

Resim

Daha detaylı bilgi ve kaynak için ; http://navalanalyses.blogspot.com.tr/20 ... lenic.html

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 17 Eki 2014, 17:19

Leviathan yazdı:Machitis Sınıf Devriye Botu.
[spoiler]Resim[/spoiler]
Daha detaylı bilgi ve kaynak için ; http://navalanalyses.blogspot.com.tr/20 ... lenic.html
Ne zamandır bu gemilerle ilgili bir yazı yazmak istiyordum bir türlü denk gelememişti. Çok iyi açtınız konuyu teşekkür ederim.

Yunan donanması genelde Türk Donanmasına karşı denge unsuru olarak kendini konumlandırır ve buna göre sitematiğini geliştirir.
Yani sizin fırkateyninizin eşdeğeri bir fırkateyn koyar. Hucumbotunuza eşdeğer hucumbot koyar. Ancak bu Osprey 55'ler ise iki ana görev için yapılmış gemilerdir. Birinci görevi Karakol gemisi olarak yüzey tehditlerine karşı devriye gezmek ikinci görevi ise sahil güvenlik için ateş desteği sağlamak.

Coğrafik olarak Yunanistan için denizde ateş gücü üstünlüğü sağlamak kelimenin tam anlamı ile kabustur. Adaları korumak kritik deniz yollarında müdahalede bulunmak vb. konularda ciddi bir tekne ihtiyaçları vardır. Bunu 90lara kadar eski torpido botları, muhripler ve mayın tarama gemilerini kullandıkları için bu gemilerin eskimesi sebebi ile yeni bir gemi sınıfına ihtiyaç duydular. Ana amaç Deniz kontrolü olduğu için o zaman eldeki en iyi ve ekonomik dizayn Danimarkalıların Senagal için yaptığı Fouta gemisi yani Ospreyy 55 sınıfı idi iyi denizci, görece uzun menzilli yeterli bir tekne idi.

Hemen bundan iki adet revize edilmiş tasarımdan imal edildi ve görüldü ki üzerine 76mm top ve ağır sensörler konulmasına ragmen iyi denizcilik özellikleri göstemesi sebebi ile memnun kalındı. Düşük maliyeti yerli üretimi sayesinde gemiye 2 metre boy vererek yeni 6 tane daha yaptılar.
Boy verilip ağır sensörler de daha yükseğe konulunca iyi denizci tekne bir hacı yatmaza dönüştü. Yunan donanma videolarında bu gemiye dikkat ederseniz diğer gemilerden daha çok yalpa hareketi yaptığını görürsünüz(o yüzden bu gemilere CNRA takımaz :D ). geminin performansını çok etkilemesede uzun seyirlerde konfor açısından hiç mutluluk verici bir durum değildir.

76 mm etkileyici bir silah olarak karşımıza çıkar ancak kıçtaki 40mm eski açık tip insanlı tek namlulu L70'in marinize edilerek bir kutuya konmasından başka bir hal değildir. bütün sistemleri hala manueldir geminin elektro optiklerinden komut alarak bilgisayar kontrollü ateş edemiyorlar idi. Bu konuda bir modernizasyon programları vardı ama sanırım krizden o da nasibini aldı.

Bütün yunan kaynaklarında gemilere istenirse güdümlü füze takılabilir dense de radar ve diğer donanımlar uyumlu olmasına rağmen bence 2 adet Exocetten daha öte bir füze (ki gemi üst yapısı gereği bu bile çok hemde çok zor) takılmasına imkan yok.

Bu gemileri bizim karakol botlarımızın karşılığı olarak görmeyin benim son derece başarılı bulduğum Burak sınıfı korvetlerimizin karşılığı olarak görün.

Sahil güvenlik Komutanlığımızın 600 tonluk gemileri bu sınıfın boyut olarak karşılığı olacaktır ama ben bizim sahil güvenlik gemilerimizde dilerim ama zannetmem ki 76mm compact topu olsun.
http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler ... rojeID=154
Kalyon Seydi Engin

süper çavuş
Akıncılar

Mesaj gönderen süper çavuş » 17 Eki 2014, 18:02

@Sailordream ,
Hocam neden Burak sınıfı ile karşılaştırdınız , bana sanki Tuzla ile karşılaştırmak gerek gibi geliyor üç aşşağı beş yukarı ?

Saygılar.
THE SHOW MUST GO ON

dum
Akıncılar

Mesaj gönderen dum » 17 Eki 2014, 18:16

Ben de tam dost diyecektim.

@sç, tuzlalar öncelikle dsh / karakol görevine angaje, bunlar karakol/suh. Tuzlalarda asw roketatarı yerine umtas-d koyar, baştopu 40'lık da kalsa , kıç güverteye de su bomba seti yerine ikiz 35'likle belki aynı olur ?
"Savaş için değil, barış getirmek için gidiyoruz..."
https://m.youtube.com/watch?v=wrDQW66jWoo

balıkcı
Akıncılar

Mesaj gönderen balıkcı » 17 Eki 2014, 18:44

Bizim ateş gücü ile ilgili bir sıkıntımız yok. Sıkıntımız denizaltılar, dantel gibi bir coğrafyada aramamız gerekiyor. Adam zaten batmaz bir filo ile kontrol ediyor orayı.

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS » 17 Eki 2014, 18:50

Bize de belki işte Tuzla'ların biraz daha uzunu, büyüğü ve dolayısı ile menzillisi gerek belki de. Tuzla'yı gezdikçe belki Milgem üzerinden bazı yükleri alabileceğine inanmaya başladım.

süper çavuş
Akıncılar

Mesaj gönderen süper çavuş » 17 Eki 2014, 20:44

Boyut olarak birbirlerinin hemen hemen aynısı oldukları için Tuzla dedim ,
evet ASW ve Karakol görevi yapıyorlar ama farklı donanım ve silahlarla da donatılabilmeleri mümkün ,
HDS'nin dediği gibi biraz daha büyüğü ile daha iyi sonar , sensör kabiliyeti , hafif torpido / su bombası / ASW RL , CIWS , UMTAS-D ile daha uzun süre denizde kalabilecek bir " Tuzla + " baya faydalı olur kuvvet çarpanı olarak bence .

Birde benim fantezik bir düşüncem daha var bu gemilerle ilgili ,
Biraz daha büyük (65m) , daha gelişkin radar sensör yeteneklerine sahip olacak ve görevi ASW amaçlı kardeşinin gezdiği sularda hava savunma karakol görevi icra etmek olacak ,
aktif ve pasif sensörleri ile kesintisiz olarak su üstünü tarayacak özellikle sürpriz seyir füzesi vb akıllı mühimmat saldırılarına ve diğer hava tehditlerine karşı kritik su yollarını koruyabilecek bir gemi ,
Misal baş top olarak mevcudun yerine milli namlulu CIWS , kıçında Milli RAM , 8-16 adet VL HİSAR-O 'nun donanma versiyonu ile görev yapacak bir gemi ,
örneğin ilk saldırılacaklar listesinde olabilecek ve en azından psikolojik açıdan çok değerli olan köprüleri yada ekonomik açıdan çok değerli örneğin Aliağayı her türlü sürprizden uzak tutabilecek bu gemiler ile deniz kuvvetlerinin yanında hava kuvvetleri içinde çok önemli bir kuvvet çarpanı elde edilebilir kanımca .

Saygılar.
THE SHOW MUST GO ON

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 18 Eki 2014, 11:18

600 tonluk sahil güvenlik gemisi fiziki olarak hem tuzlanın daha büyüğü hemde genel amaçla kullanılabilecek bir platform olacaktır. Ancak benim beklentim başta 40mm dual bofor kıçında helikopter platformu olan belki belki iki tane manuel 20mm top yada stabilize 12,5lik Stamp ile donatılacağıdır. Tuzla sınıfının en önemli artısı bu Yunan gemilerde her hangi bir şekilde sonar takılamadı ekonomik sebeplerden, modernizasyon paketinde vardı ama akibeti konusunda bilgi bulamadım.

Ben çok israrcı olmadan Burak sınıfına görev gereği karşılık geliyor demiştim onların korvet anlayışı bu gemilerdir.
Kalyon Seydi Engin

havasavunma
Süvariler

Mesaj gönderen havasavunma » 06 Ara 2014, 22:08

Yunanlılar mp'de o kadar çok fotoğraf paylaşıyorlar ki gören ellerinde 50 tane fırkateyn var zannedecek hele o pzh'lar yok mu :lol:
Halk içinde mu’teber bir nesne yok devlet gibi
Olmaya devlet cihânda bir nefes sihhat gibi

Kullanıcı avatarı
MANOWAR
Akıncılar

Mesaj gönderen MANOWAR » 10 Ara 2014, 10:16

Yunan Donanması, yerel imkanlarla tasarımını ve üretimini yaptırdığı yeni özel operasyonlar botunun resimlerini paylaştı. 14 m uzunluğunda, tamamı alüminyum tekne 4 kişilik olup arka tarafında bir RHIB girişi olacak şekilde tasarlanmış. Teknenin ful navigasyon süiti yanında ön tarafında yine yerel imkanlarla geliştirilen ağır makineli tüfek veya bomba atar takılabilecek uzaktan kumandalı bir silah istasyonu bulunmakta.

Resim

Kaynak: http://www.janes.com/article/46826/hell ... ions-craft

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 10 Ara 2014, 13:27

MANOWAR yazdı:Yunan Donanması, yerel imkanlarla tasarımını ve üretimini yaptırdığı yeni özel operasyonlar botunun resimlerini paylaştı. 14 m uzunluğunda, tamamı alüminyum tekne 4 kişilik olup arka tarafında bir RHIB girişi olacak şekilde tasarlanmış. Teknenin ful navigasyon süiti yanında ön tarafında yine yerel imkanlarla geliştirilen ağır makineli tüfek veya bomba atar takılabilecek uzaktan kumandalı bir silah istasyonu bulunmakta.
[spoiler]Resim[/spoiler]
Kaynak: http://www.janes.com/article/46826/hell ... ions-craft
Tam boy 14 metre arkasına sığacak bot 3,5 metreyi zor geçer. İranlıların botlarına benziyor alt form. Baştaki 7,62 için olan platform stabilize mi yoksa değilmi bilen var mı? Bana pek stabilize gibi gelmedi ama bilemedim?
Ama işçilik güzel.

Resim
Kalyon Seydi Engin

Kullanıcı avatarı
musti
Süvariler

Mesaj gönderen musti » 11 Ara 2014, 23:04

Gölgelerden mi emin değilim ama ön tarafta kaplama dalgaların dövmesiyle sanki iskeletin içine girmiş gibi .

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 12 Ara 2014, 02:02

musti yazdı:Gölgelerden mi emin değilim ama ön tarafta kaplama dalgaların dövmesiyle sanki iskeletin içine girmiş gibi .
O klasik bir iskeleye dayanma hasari sac teknelerin hepsinde olur celik teknelerde daha az göçer aluminyum teknelerde daha fazla olur. Yüksek suratli teknelerde gövdeyi hafifletebilmek için malzeme izin verilen en ince ölçülerde seçilir. Sonucunda deniz durumlarina zarari olmayan, ama çirkin göçükler oluşur. Saç veya alüminyum motoryatlarda da görülür.
En son sailordream tarafından 12 Ara 2014, 11:17 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kalyon Seydi Engin

Rumeli
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Rumeli » 12 Ara 2014, 10:06

Yunanlıların TF-2000 projesine karşı neyi koymayı düşündüklerini bilen var mı? Tamam, TF-2000 bugünden yarına yapılabilecek bir gemi sınıfı değil ama muadili olabilecek gemilerin satın alınması da bir hayli zor. Yani şimdiden düşünmeye başlamış olmalılar?

Kullanıcı avatarı
MANOWAR
Akıncılar

Mesaj gönderen MANOWAR » 12 Ara 2014, 11:05

Hiç bitmeyen bir FREMM hayalleri vardı ama şu lanet olasıca ekonomik kriz canlarına ot tıkadı. :) En son satın almayı bırakıp bir ara Fransa'dan kiralama yöntemi ile almaktan bahsediliyordu ama malum beş kuruş para yok ortada. Kısacası hayal kurmaya devam ediyorlar. 14 metrelik alüminyum bot ile başladılar, yavaş yavaş hava savunma firkateynine kadar yolları var.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 12 Ara 2014, 15:50

MANOWAR yazdı:Hiç bitmeyen bir FREMM hayalleri vardı ama şu lanet olasıca ekonomik kriz canlarına ot tıkadı. :) En son satın almayı bırakıp bir ara Fransa'dan kiralama yöntemi ile almaktan bahsediliyordu ama malum beş kuruş para yok ortada. Kısacası hayal kurmaya devam ediyorlar. 14 metrelik alüminyum bot ile başladılar, yavaş yavaş hava savunma firkateynine kadar yolları var.
Bence FREMM illaki olacak, Fransa krediyi verecek yapacak yada kendi mevcut FREMM'lerinden verip kendisine yenisini yapacak tersanelerini ve yüksek teknoloji fabrikalarını işlerhade tutacak. Almanya ve kuzeyliler diretiyor ama çok sürmez zamanla onlarında direnci azalır 3-5 seneye. Şöyle ki en kötü ihtimal kredi batsa bile batan kredi Fransanın kendi kendine gemi yapmak için verdiği para olacağı için gerçekte bir kayıp olmayacak.
Kalyon Seydi Engin

Kullanıcı avatarı
MANOWAR
Akıncılar

Mesaj gönderen MANOWAR » 12 Ara 2014, 16:09

Ben pek olası olarak görmüyorum sayın sailordream. Bana göre; Yunan Donanması FREMM'den ziyade eldeki Firkateynleri modernize etmeye veya mümkünse yenilemeye kaynak ayıracaktır diye düşünüyorum ki HSH Firkateynleri gerçekten pahalı aletler. Kredi almaları Almanların engellemesi yüzünden zor sizin düşündüğünüz gibi sürelerde de pek yumuşamayacaklar gibi ve diğer acil modernizasyon ihtiyaçlarından (F-16, Elli sınıfı vs.) yeni platformlara sıra gelmesi pek olası gelmiyor açıkçası. Önümüzdeki bir kaç yılda mucizevi bir ekonomik sıçrama yapamazlarsa bence daha epey hayal kurarlar???

orko_8
Akıncılar

Mesaj gönderen orko_8 » 12 Ara 2014, 16:19

FREMM hava savunma firkateyni değil. Zaten Yunanistan'ın da maksadı, Kortenaer'lerin yerine 4 - 6 genel maksat firkateyni almaktı. 10 Kortenaer'den 6'sını yarı ömür modernizasyonuna tuttular, bu gemilerin ömrü 2020'lerde bitecek. 4 MEKO için kısıtlı yarı ömür mod. için 400 milyonluk Euro'luk bir bütçe ayırdılar.

Halen Fransa için üretilen 1 ya da 2 FREMM'i ya da hizmetteki La Fayette'lerden birini kiralama üzerinden gidiyor görüşmeler.
Resim

Kullanıcı avatarı
MANOWAR
Akıncılar

Mesaj gönderen MANOWAR » 12 Ara 2014, 16:47

@orko_8

Haklısın. Benim düşüncemde zaten bahsettiğiniz yönde ilk sorulan TF2000'e karşılık alabilecekleri önlem açısından olası AAW varyantı üzerinden yorumladım.
Saygılar,

Kullanıcı avatarı
musti
Süvariler

Mesaj gönderen musti » 12 Ara 2014, 20:10

MANOWAR yazdı: Önümüzdeki bir kaç yılda mucizevi bir ekonomik sıçrama yapamazlarsa bence daha epey hayal kurarlar???
Yunanistanın asıl sorununun kökeni mali değil. Yapısal sorunları . Ülkede gıda hariç endüstri neredeyse sıfır. Yani üreten bir ekonomi değiller . O sıçrama hakketten mucize olacaktır.

Kullanıcı avatarı
musti
Süvariler

Mesaj gönderen musti » 17 Ara 2014, 22:45

Yunan deniz kuvvetlerinin en son hali. Bir tek fazlalık olarak Asheville sınıfı emekli edilmiş.

Resim

bertone
Süvariler

Mesaj gönderen bertone » 17 Ara 2014, 23:08

musti yazdı:Yunan deniz kuvvetlerinin en son hali. Bir tek fazlalık olarak Asheville sınıfı emekli edilmiş.

Resim
Sayın Deno nun zubr sınıfı hakkındaki yazısı "2 tanesini aktif kullanımdan çekerek yedek parça halinde tutuyorlardı, 1 tanesi de geçen sene yapılan bir tatbikat sırasında kayalıklara çarparak kullanılmaz hale gelmişti yanılmıyorsam haberi bu konuda da paylaşılmıştı. Son kalan 1 tanesini de Çin'e satmışlar..." Onlarıda listeden çıkarabiliriz .
Saygılar.....
Resim

''Soruyorum size... Topyekün bir savaş mı istiyorsunuz? Eğer gerekirse, hayal edebileceklerimizden daha büyük ve daha radikal?.. O halde, şimdi, ayağa kalkın ve bırakın, fırtına kopsun!''
Joseph Goebbels

süper çavuş
Akıncılar

Mesaj gönderen süper çavuş » 25 Ara 2014, 18:22

Bu gemilerdeki fiili durum nedir peki ,
örneğin sayın Sailordream 'ın bir yazısını hatırlıyorum Hydra başlığında Kortenaer sınıfıyla ilgili ,
denizaltı filosunda da Glavkos sınıfının en genci 1972 de hizmete girmiş , Poseidon sınıfıda 79-80 yıllarında hizmete girmişler bunlardan AİP lenen Okeanos'un operatif olduğuda şüpheliydi galiba ,

Saygılar.
THE SHOW MUST GO ON

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 25 Ara 2014, 19:15

süper çavuş yazdı:Bu gemilerdeki fiili durum nedir peki ,
örneğin sayın Sailordream 'ın bir yazısını hatırlıyorum Hydra başlığında Kortenaer sınıfıyla ilgili ,
denizaltı filosunda da Glavkos sınıfının en genci 1972 de hizmete girmiş , Poseidon sınıfıda 79-80 yıllarında hizmete girmişler bunlardan AİP lenen Okeanos'un operatif olduğuda şüpheliydi galiba ,
Saygılar.
Bizim denizciler yunanlıların gemi ve denizaltı fotoğraflarına çok meraklı geçen konuşurken bir denizci subayımız bizim emekli olan ay sınıfı denizaltımızın dahi yunanistandaki aktif görevdeki denizaltıdan daha modern olduğunu detayları ile anlattı. Onların denizaltılarındaki sizilimli sonar bizimkilerin değiştirdiği eski tipteki ile ayniymiş pervaneye gelen akım düzelticiler??(ne olduğunu anlamadım) yokmuş vs vs diye anlattı.

Okeanos aktif görevde. İlginçtir neden diğerlerini bu şekilde yenilemediler hep merak ederim. Açık kayanaklarda da çok detay bulamamıştım zamanında. Hep bizim ay sınıfınında benzer bir modernizasyona tabii olmasını isterdim belki son iki gemi yerli AIP teknolojosine yetişir.
214lerden ilkini öpe öpe devraldılar ikincisinin seyir denemeleri sürüyordu ki bitmiştir yada bitmeye yakındır.

Hydralar görevde. Ama donanmanın belkemiği Kontenaerlerın bir kısmı modernize edilecek bir kısmı yüksek bakım maliyetleri sebebi ile emekli edilecekti hatta yanılmıyorsam bir tanesi 2013te emekli edilmişti. 6 tanesi modernize edileceti. Ama ana radarı ve çok kritik ana sistemleri modernize etmedikleri sürece modernizasyon iletişim ve savunma sistemlerini iyileştirme ile sınılı kalacak gibi idi. Biride bu sene emekli edilecekti ama onu araştırmadım daha. Modernize etmelerine seviniyorum çünkü yüksek işletme maliyetleri sebebi ile yeni gemi bütçesinden daha çok para yiyeceklerini umut ediyorum.

Türk ve yunan Deniz kuvvetlerinde gemiyi emekliye çıkartmak uzun bir süreç alıyor karar alındıktan sonra gemi hemen emekli olmuyor uzun süre çok düşük personelle uzun bir zaman diliminde silah ekipman vs sökümü yapılıyor bu sırada listeden düşülmüyor. Ama operasyonel olmuyor gemiler.
Çok sevdiğim bir astsubay bu emekli etme sırasında Tepe sınıfı gemilerden birisinin gemi komutanı olmuştu.
Kalyon Seydi Engin

süper çavuş
Akıncılar

Mesaj gönderen süper çavuş » 25 Ara 2014, 20:32

Sailordream hocam sağolun ,
209/1100 sınıfı 3 denizaltının yaşları gereği çok efektif olmadıklarını söyleyebiliriz galiba ,
Elli sınıfı 7 gemi görünüyor burada http://www.hellas.org/military/navy/kortenaer.htm ,
6 geminin modernizasyonu içinde CMS 'nin modenizasyonu , haberleşme ve seyrüsefer sistemlerinin ile güç grubu yönetim ve izleme sisteminin modernizasyonu varmış ( yanlış anlamadıysam eğer buraya göre http://defense-technologynews.blogspot. ... igate.html )

Hocam Elli sınıfının COGOG kombine gaz türbin ve gaz türbin şeklindeki güç grubu işletme maliyetlerinin yüksekliğinde bir etkenmidir bilginiz var mı ?
Sayın Sailordream son olarak konuştuğunuz bizim denizcilerin yunan platformlarıyla ilgili izlenim yorum ve bilgilerini mümkün olduğu kadar fazla aktarırsanız sevinirim .

Saygılar.
THE SHOW MUST GO ON

havasavunma
Süvariler

Mesaj gönderen havasavunma » 25 Ara 2014, 22:21

Ben şunu sormak istiyorum,
X sınıfı bir gemi-denizaltı emekli edildi ama kısa bir süre sonra(birkaç ay)savaş çıktı bu gemi-denizaltı aktif göreve alınır mı ?
Bizde emekli edilen gemiler-denizaltıların bir savaş için belli bir süre hazır tutulabilmesi söz konusu mudur ?

PARTİKÜL
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen PARTİKÜL » 25 Ara 2014, 22:28

havasavunma yazdı:Ben şunu sormak istiyorum,
X sınıfı bir gemi-denizaltı emekli edildi ama kısa bir süre sonra(birkaç ay)savaş çıktı bu gemi-denizaltı aktif göreve alınır mı ?
Bizde emekli edilen gemiler-denizaltıların bir savaş için belli bir süre hazır tutulabilmesi söz konusu mudur ?
Emekli edilmesinde ki maksat ;platformun kullanım koşullarını yitirmesinden kaynaklanıyor zaten. Kullanılamayacak duruma gelmiş bir platformu savaş ortamında kullanmaya devam edemezsiniz. Faydadan çok zarar getirir. Kendini ayakta tutamayan bir silah platformu düşman ateşi altında nasıl ayakta kalacak. Ancak şunu yapabilirler ; işe yarayan parçaları alırlar , posasını dönüşüme gönderirler.
''Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir''
Mustafa Kemal ATATÜRK

havasavunma
Süvariler

Mesaj gönderen havasavunma » 25 Ara 2014, 22:39

PARTİKÜL yazdı:
havasavunma yazdı:Ben şunu sormak istiyorum,
Emekli edilmesinde ki maksat ;platformun kullanım koşullarını yitirmesinden kaynaklanıyor zaten. Kullanılamayacak duruma gelmiş bir platformu savaş ortamında kullanmaya devam edemezsiniz. Faydadan çok zarar getirir. Kendini ayakta tutamayan bir silah platformu düşman ateşi altında nasıl ayakta kalacak. Ancak şunu yapabilirler ; işe yarayan parçaları alırlar , posasını dönüşüme gönderirler.
Dediğiniz gemi için geçerli ancak emekli edilen son denizaltımız hala görev yapabilecek kapasitede olduğunu düşünüyorum-gerekli durumlarda-

süper çavuş
Akıncılar

Mesaj gönderen süper çavuş » 25 Ara 2014, 22:51

@Havasavunma ,
sorduğun sorunun cevabını Sailordream aşağıda vermiş
sailordream yazdı:....Türk ve yunan Deniz kuvvetlerinde gemiyi emekliye çıkartmak uzun bir süreç alıyor karar alındıktan sonra gemi hemen emekli olmuyor uzun süre çok düşük personelle uzun bir zaman diliminde silah ekipman vs sökümü yapılıyor bu sırada listeden düşülmüyor. Ama operasyonel olmuyor gemiler.
Çok sevdiğim bir astsubay bu emekli etme sırasında Tepe sınıfı gemilerden birisinin gemi komutanı olmuştu.

Saygılar.
THE SHOW MUST GO ON

orko_8
Akıncılar

Mesaj gönderen orko_8 » 25 Ara 2014, 23:15

sailordream yazdı:Okeanos aktif görevde. İlginçtir neden diğerlerini bu şekilde yenilemediler hep merak ederim. Açık kayanaklarda da çok detay bulamamıştım zamanında. Hep bizim ay sınıfınında benzer bir modernizasyona tabii olmasını isterdim belki son iki gemi yerli AIP teknolojosine yetişir.
214lerden ilkini öpe öpe devraldılar ikincisinin seyir denemeleri sürüyordu ki bitmiştir yada bitmeye yakındır..
Neptune II projesinde dört Tip 209 / 1200 denizaltıdan üçü AIP modernizasyonuna tabi tutulacaktı. Okeanos ilk bot olarak aynı zamanda bu iddialı ve zor projenin prototipi niteliği taşıyordu. Modernizasyonu bitip testlere başladıktan sonra kriz patlak verdi ve projes bütçe sorunları nedeniyle iptal edildi.
Resim

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler

Mesaj gönderen Tigerfish » 07 Oca 2015, 10:44

Hocam bu Zubr sinifi botlar envanterden kesin cikarildimi? Yoksa yayina eski tatbikatlardan olan cekimmlermi sokuyorlar?

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 07 Oca 2015, 15:38

Tigerfish yazdı:Hocam bu Zubr sinifi botlar envanterden kesin cikarildimi? Yoksa yayina eski tatbikatlardan olan cekimmlermi sokuyorlar?
Üstad 2 tanesi yedek parça için envanter dışındaydı,1 tanesini Çin'e sattılar,biride tatbikatta kaza yapmıştı.Aktif Zubr yok diye biliyorum.Buralarda da muhabbeti geçmişti.
Bize başlarda vatanımızı korumak için savaştığımızı söylediler,bir süre sonra karşımızdakilerinde aynısını yaptığını farkettik

Resim

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler

Mesaj gönderen Tigerfish » 07 Oca 2015, 16:12

Erich Von Manstein yazdı:
Tigerfish yazdı:Hocam bu Zubr sinifi botlar envanterden kesin cikarildimi? Yoksa yayina eski tatbikatlardan olan cekimmlermi sokuyorlar?
Üstad 2 tanesi yedek parça için envanter dışındaydı,1 tanesini Çin'e sattılar,biride tatbikatta kaza yapmıştı.Aktif Zubr yok diye biliyorum.Buralarda da muhabbeti geçmişti.
Evet dogru. Bahsi gecen konuyu bende takip etmistim. Medyada Zubr botlari ile tatbikaat cekimlerini görünce biraz acabada kaldim.
Tanidigm bazi yunanlar halen envanterde oldugunu iddia ediyorlar. Eski cekimlerini de medyaya koymus olabilirler. Koysalar sasirmazdim zahten

Kullanıcı avatarı
MANOWAR
Akıncılar

Mesaj gönderen MANOWAR » 12 Oca 2015, 16:48

Yunan Donanması envanterinde bulunan Elli sınıfı 3 gemiyi (HS Navarinon , HS Themistocles ve HS Nikiforos Fokas) S-70B Aegean Hawk helikopterlerinin konuşlanıp yakıt alabileceği bir modifikasyondan geçirdi. Söz konusu helikopterler gemiye inmekle beraber mevcut gemi hangarlarına alınamıyorlar. Hangar kısmında gereken kapsamlı revizyon sebebiyle bu işlem yapılmamış.

Kaynak: http://www.janes.com/article/47792/thre ... arry-s-70b

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler

Mesaj gönderen Tigerfish » 12 Oca 2015, 20:06

Hocam bu Zubr konusunda beni aydinlata bilirmisiniz, sizi yakalamisken?

Bu hovercraft botlar halen envanterdemi?

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 21 Şub 2015, 21:14

Yunan ne yapacağını iyice şaşırdı.Çin ile tatbikat ilginç olmuş.Geçenlerde AB olmazsa kredi için,Çin ve ABD'ye başvuracaklarını söylemişlerdi.Çin ile irtibat kurmaya başlamışlar bile.
Bize başlarda vatanımızı korumak için savaştığımızı söylediler,bir süre sonra karşımızdakilerinde aynısını yaptığını farkettik

Resim

orko_8
Akıncılar

Mesaj gönderen orko_8 » 21 Şub 2015, 23:56

Çin ile Yunanistan çok uzun süredir derin ekonomik ilişkilere sahipler. Yunanistan, Çin'in AB pazarına giriş kapısı niteliğinde. Nitekim bu ülke Çin tarafından "stratejik müttefik" olarak tanımlanmaktadır resmen.
Resim

havasavunma
Süvariler

Mesaj gönderen havasavunma » 28 Şub 2015, 20:47

Zubrları sattılar dedik de adamlar tatbikatta kullanmışlar

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler

Mesaj gönderen Tigerfish » 28 Şub 2015, 21:12

Tigerfish yazdı:Hocam bu Zubr konusunda beni aydinlata bilirmisiniz, sizi yakalamisken?

Bu hovercraft botlar halen envanterdemi?

Ne yazik bu soruma bana somut bir cevap veren yok

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler

Mesaj gönderen Tigerfish » 28 Şub 2015, 21:18

orko_8 yazdı:Çin ile Yunanistan çok uzun süredir derin ekonomik ilişkilere sahipler. Yunanistan, Çin'in AB pazarına giriş kapısı niteliğinde. Nitekim bu ülke Çin tarafından "stratejik müttefik" olarak tanımlanmaktadır resmen.
Bu derin iliskileri insallah sadece ekonomik seviyede kalir. Askeriye iliskileri beni derinden rahatsiz eder.

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 28 Şub 2015, 23:34

Üstad şuan Yunanların başı AB ile dertte.Çin'den kredi talep edebilirler ama zor bela alacakları kredileri artık askeriyeye harcarlar mı orası ayrı konu.

Resim

erkanor
Süvariler

Mesaj gönderen erkanor » 02 Mar 2015, 12:00

Resim
Resim

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 02 Mar 2015, 12:15

erkanor yazdı:Resim
:D :D :D Durum ancak böyle özetlenirdi

Resim

Kullanıcı avatarı
MANOWAR
Akıncılar

Mesaj gönderen MANOWAR » 14 Ağu 2015, 20:42

Biraz geç oldu ama geçen bayramda Kaş gezim sırasında Meis Adasına da uğramıştım. Limanda Yunan Donanmasına ait HS Xenos (P27) Combattante IIIB sınıfı G/M Hücumbotunun da fotoğraflarını çekmek kısmet oldu.

Resim

Resim

Resim

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 13 May 2016, 01:20

Yunan Denizaltisi MATROZOS S-122 Meis Adasında

http://www.defence-point.gr/news/?p=152025
Çeviri:

Yunan Deniz Kuvvetleri (Polemiko Naftiko), filonun en modern denizaltısı Matrozos'un (S-122) büyüleyici Meis'e yaptığı ziyaretten fotoğraflar yayınladı.

Yunan Silahlı Kuvvetlerinin bu branşının (Deniz Kuvvetleri), son derece modern bu denizaltı programının tamamlanmasıyla ilgili karşılaştığı bütün sorunlara rağmen, halen bu denizaltıların psikolojik ve operasyonel olarak yararı konusunda kuşkuları olan varsa, bir yandan Doğu Ege adaları sakinlerine danışsınlar. Diğer yandan operasyonel veriler konusunda, NATO'daki dost, ortak ve müttefiklerimizden bilgi alabilirler.

Bunlar (yeni denizaltılarımız) Yunan ellerinde mucizeler yaratıyorlar. Ve NATO ittifakı tatbikatlarına iştirakleri ile, sadece güç ve caydırlıcılık dilinden anlayan kibirli Türkler de bunlardan haberdar oluyor. Böylece, bir çatışma çıktığı takdirde ortamın (kendileri için) ne hale geleceğini çok iyi biliyorlar.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim