Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD)

Savaş Gemileri, Donanma Havacılığı, yorumlar, projeler, analizler...
karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 13 Mar 2019, 21:41

sailordream yazdı:
13 Mar 2019, 21:34
Harrier kendine anca yetecek F-35B çok pahalı ve hala tam operasyonel olmadığı için Harrier hala Marine'lerin bel kemiği Afganistanda dahi CAS gorevi yapıyor uçak.
Annadık :)

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 13 Mar 2019, 21:50

4. Nesil bile yapılamaz mı ? Hafif avcı bir uçak kara birliklerine destek verecek ve hava sahasını koruyacak , hala böyle bir şey hayalse mevzu bence maliyet değil üşengeçliktir.
Vakumda yapılır.

Gerçek dünyada ise; "Kim yapacak?", "Ne tür bir STOVL olacak?", "Kimin ihtiyacı var?", "Herhangi bir şekilde geliştirilme maliyetine değecek mi?", "2020 yılında hangi aklı evveller bir araya gelip 70'lerin teknolojisiyle bir uçak yapıp buna para verir, bir politikacıyı buna para harcamaya nasıl ikna ederler?" gibi sorulara cevap verilmeli.

"4. nesil basit bir stovl", işi bilmeyen için F-35'den daha karmaşıktır. Şu dünyada şu an STOVL jet yapıp uçurabilecek iki şirket vardır, biri LM, diğeri BAE Systems. İkisi de F-35B'den epey mutlu.

-
Ben hala derim ki sırf geminin pistinde eğitim vermek için 2-3 tane Harrier alsınlar, illa bir işe yarar. Onun dışında ne artık 1982 yılındayız ne de ABD gibi kara taarruz uçaklarımızı kendi ana karamız dışında savunabilecek avcı uçaklarımız var. Bu geminin üstüne koyacağın uçağın tek görevi yer birliklerine destek olamaz; kendisini, etrafını ve filosunu da koruyabilmeli.
It is the duty of the patriot to protect his country from its government.
-Thomas Paine

Resim

Kullanıcı avatarı
FrOzkan
Üye

Mesaj gönderen FrOzkan » 13 Mar 2019, 21:50

sailordream yazdı:
13 Mar 2019, 21:22
Pazarlık etme ama bizde nesili gelişinden veriyoruz.
Rusların YAK 141 4cu nesildi.
ABD Ispanyol ve Italyan haricinde bu tip ucak ucuran batılı memleket yok. Doğu bloğu daha ziyade verimsiz ama basit ve ucuz STOBAR uçakları tercih ediyor. Mig 29 Su33 gibi.
Vallahi tembellikten değil.
Sizde hemen dalgaya almışsınız ben aviyonik olarak kast etmiştim veya 5. nesilin kendine has olan özelliklerinin olmaması gibi Bence sadece Türkiye nin böyle bir projeye tabi kide gücü yetmez ama bellimi olur 800 metreden uçak kaldıran isveç veya zamanında vtol uçak yapmaya çalışan diğer ülkeler böyle bir ihtiyacın kapatmak istemez mi bir konsorsiyumla bu açık kapatılabilir. Veya fiyat uygun olursa diğer ülkelerin hava kuvvetleri bile taleb edebilir. LHD benzeri platform kullanmak isteyen ülkelere cazip gelebilir. Bundan 30 sene önce deselerdi ki tek pervaneli saldırı uçakları popüler olacak jet motorunun altın çağını yaşadığı o dönemlerde sizce ne derlerdi ?
Resim

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 13 Mar 2019, 21:55

karli yazdı:
13 Mar 2019, 21:41
Annadık :)
Benim de hep merak ettiğim daha güçlü motorlu ve daha hafif uçakları olmasına rağmen neden Amerikan Marine'leri ve avrupalı ülkeler STOBAR yapmaz.
F-18C bence Mig 29dan daha verimli olur. Isvecliler hintlilere bak Grippen de STOBAR yapabilir demişlerdi. Ciddi calişma olarak sadece Ingilizlerin yeni ucak gemileri için bir fizibilite çalışması yaptıklarını biliyorum. Sonucunda Eurofighter'ı marinize etmektense Rafael almak daha ucuza mal oluyordu. :lol:
Kalyon Seydi Engin

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 13 Mar 2019, 22:47

STOBAR, kağıt üzerinde iki dünyanın güzel tarafları ama gerçekte hiç de öyle olmamış ki.

-
Saab, hala Gripen M'i önermeye devam ediyor bu arada. Sitelerinde duruyor, hem CATOBAR hem de STOBAR için uygunmuş, istenirse olurmuş. :roll:

https://saab.com/air/gripen-fighter-sys ... -maritime/
-Thomas Paine

Resim

Kullanıcı avatarı
Mec
Üye

Mesaj gönderen Mec » 13 Mar 2019, 23:01

sailordream yazdı:
13 Mar 2019, 21:55
Benim de hep merak ettiğim daha güçlü motorlu ve daha hafif uçakları olmasına rağmen neden Amerikan Marine'leri ve avrupalı ülkeler STOBAR yapmaz.
F-18C bence Mig 29dan daha verimli olur. Isvecliler hintlilere bak Grippen de STOBAR yapabilir demişlerdi. Ciddi calişma olarak sadece Ingilizlerin yeni ucak gemileri için bir fizibilite çalışması yaptıklarını biliyorum. Sonucunda Eurofighter'ı marinize etmektense Rafael almak daha ucuza mal oluyordu. :lol:
İsveçliler uçaklarını hızlı harbe hazırlık önceliği vererek yapmışlar, otoyollardan kalkabilen uçaklar yapmışlar. Gripen bizim Anadoludan kalkış yapabilir mi? alternatif iyidir. Hatta navalize versiyonu için ortak çalışmaya sıcak bakarlar mı acaba..
Altay dağlarından geldim,
Eski çağlarından geldim,
Tanrı dağlarından geldim,
Orhun yollarından geldim.

Kullanıcı avatarı
Knight Of Ren
Üye

Mesaj gönderen Knight Of Ren » 13 Mar 2019, 23:08

Mec yazdı:
13 Mar 2019, 23:01
İsveçliler uçaklarını hızlı harbe hazırlık önceliği vererek yapmışlar, otoyollardan kalkabilen uçaklar yapmışlar. Gripen bizim Anadoludan kalkış yapabilir mi? alternatif iyidir. Hatta navalize versiyonu için ortak çalışmaya sıcak bakarlar mı acaba..
Gripen 800 metre istiyor sanırım kalkış iniş yapmak için...
I'll Show you the Dark Side...

Kullanıcı avatarı
Mec
Üye

Mesaj gönderen Mec » 13 Mar 2019, 23:16

Knight Of Ren yazdı:
13 Mar 2019, 23:08
Gripen 800 metre istiyor sanırım kalkış iniş yapmak için...
Yetmiyor ama var bi bildikleri herhalde.
Eski çağlarından geldim,

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 13 Mar 2019, 23:51

İyice ortaya çıktı Tosun :roll:

Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Venator
Üye

Mesaj gönderen Venator » 14 Mar 2019, 00:07

Mec yazdı:
13 Mar 2019, 23:01
Saab jas-39 Gripen'in bu iş için hiç uygun olduğunu düşünmüyorum. Bunun için Dassault Rafale biçilmiş kaftan. TCG Anadolu'dan teorik olarak kalkabilir. Ama bu hiç kullanışlı olmaz.
Resim

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 14 Mar 2019, 00:14

Yahu birde ciddi ciddi bunu tartışıyorsunuz.
Bakalım nasıl bir sonuca varacaksınız.

Eğer bir uçak bulup kaldırabilirseniz hemen nasıl indireceğinizide anlatın. :roll:

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 14 Mar 2019, 00:30

Kalkamaz da, inemez de.

Dostlar, katapult olsun, uçakların inmesini sağlayan kablo sistemleri olsun, çokça yer kaplayan kocaman sistemler ve gemi boyu gidiyorlar. Bunları küçültmek ve modernleştirmek için daha yeni yeni çalışmalar yapılıyor, EMALS vs.

Anadolu'nun asli görevi çıkarma gemisi taşımak, tank taşımak. Bunu da o kocaman havuzuyla ve araç hangarlarıyla yapıyor. katapult vb. koyulacak bir yer yok o gemide.

Rafale, kocaman CATOBAR(ve belki STOBAR) kabiliyetli bir uçak. Hem katapulta hem de iniş sistemine ihtiyacı var.

Saab, Gripen'in gerekli modifikasyonlarla hem STOBAR hem de CATOBAR kabiliyetine kavuşturulabileceğini söylüyor ama bunu çıkarıp da yapmış değiller.

Anadolu tipi bir LHD'de ki adı üstünde bu bir helikopter gemisi aslında, sadece VTOL ve STOVL hava araçları kullanabilirsiniz. Bunlar da helikopterler(ve insansız rotorlu araçlar), Harrier, F-35B ve Yak-38. O kadar.

Şu linkteki grafikleri incelemenizi öneriyorum. Makale değil ama grafikler epey aydınlatıcı.
https://www.businessinsider.com/these-g ... rs-2015-12
-Thomas Paine

Resim

Kullanıcı avatarı
Mec
Üye

Mesaj gönderen Mec » 14 Mar 2019, 00:46

Kafkasya yazdı:
14 Mar 2019, 00:14
Yahu birde ciddi ciddi bunu tartışıyorsunuz.
Bakalım nasıl bir sonuca varacaksınız.

Eğer bir uçak bulup kaldırabilirseniz hemen nasıl indireceğinizide anlatın. :roll:
Tartışmak, bilgi alışverişi iyidir. Bazen üstadları sıksakta, kızdırsakta iyi oluyor öğreniyoruz. Gripen'in navalize edilmiş halinden bahsediyoruz adamlar bunun olabileceğini söylemişler. Gripen ile ilgili pozitif bakmaya başladım fakat uçağın bir sürü parçası Alman, ABD ürünü. Şu atmosferde her türlü taş koyarlar her şey olumlu olsa bile teknik açıdan.
Eski çağlarından geldim,

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 14 Mar 2019, 00:56

Mec yazdı:
14 Mar 2019, 00:46
Tartışmak, bilgi alışverişi iyidir. Bazen üstadları sıksakta, kızdırsakta iyi oluyor öğreniyoruz. Gripen'in navalize edilmiş halinden bahsediyoruz adamlar bunun olabileceğini söylemişler. Gripen ile ilgili pozitif bakmaya başladım fakat uçağın bir sürü parçası Alman, ABD ürünü. Şu atmosferde her türlü taş koyarlar her şey olumlu olsa bile teknik açıdan.
Ben bu Grippen olayını anlamıyorum zaten, şu konu artık bu forumda 15 senelikmi fazlamı oldu sürekli ısıtılır.
E güzel uçakta bizimle ne alakası var?

Yani abd bize topyekun ambargo koyacak ve biz Grippen i Gripin olarak mı alıcaz?
Yahu ambargo yesem gidip F16 yı öylesine üretirim. Bu uçağı zaten yapabiliyoruz.

Tartışında ama konuyu boş dolduruyorsınuz hep aynı şeylerle.

Olayı çözmek basit, ambargoya neden olan sorunu ortadan kaldırmak.

Kullanıcı avatarı
Mec
Üye

Mesaj gönderen Mec » 14 Mar 2019, 01:19

Kafkasya yazdı:
14 Mar 2019, 00:56
Ben bu Grippen olayını anlamıyorum zaten, şu konu artık bu forumda 15 senelikmi fazlamı oldu sürekli ısıtılır.
E güzel uçakta bizimle ne alakası var?

Yani abd bize topyekun ambargo koyacak ve biz Grippen i Gripin olarak mı alıcaz?
Yahu ambargo yesem gidip F16 yı öylesine üretirim. Bu uçağı zaten yapabiliyoruz.

Tartışında ama konuyu boş dolduruyorsınuz hep aynı şeylerle.

Olayı çözmek basit, ambargoya neden olan sorunu ortadan kaldırmak.
Tarih tekrarlardan ibaret derler tamamen katılmasam da benzer durumlar kendisini gösteriyor. 15 yıllık geçmişi bilmem ben forumda yeni sayılırım, benim gibi pek çok insan var merak edip öğrenmeye çalışan. Bu konulara ilginin, merakın artması iyi bir şey bence.

Pek çok yerden sıkıntı yaşıyoruz, şunu yapsak nasıl olur bu olmaz mı diye fikirler gelip duruyor aklımıza.

Olası ambargoya sebep olan nedenler o kadar uzun ki, bulunduğumuz coğrafya ve çıkarlarımız, tarihimiz. Ülkeyi yönetenler ve ABD'içinde saklanan güruhun ülkeyi yönetenlerle geçmişte olan ilişkileri. Say say bitmiyor. Hepsini de ortadan kaldırıp, değiştiremiyorsun. Büyük resimden bakınca hepsi birbiriyle alakalı, zincirleme şeyler. ABD kontrolümden çıkan bi yeri niye güçlendireyim diyor.
Eski çağlarından geldim,

uspa
Üye

Mesaj gönderen uspa » 14 Mar 2019, 08:49

İha alanında sayılı ülkeler arasına girebilmişken neden Anadolu için iha yapmaya çalışmıyoruz. Hava savunma yapamasakta çıkarma birliklerini koruyabiliriz.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 14 Mar 2019, 09:05

Sanchez yazdı:
14 Mar 2019, 00:30
Kalkamaz da, inemez de.
Dostlar, katapult olsun, uçakların inmesini sağlayan kablo sistemleri olsun, çokça yer kaplayan kocaman sistemler ve gemi boyu gidiyorlar. Bunları küçültmek ve modernleştirmek için daha yeni yeni çalışmalar yapılıyor, EMALS vs.
Anadolu'nun asli görevi çıkarma gemisi taşımak, tank taşımak. Bunu da o kocaman havuzuyla ve araç hangarlarıyla yapıyor. katapult vb. koyulacak bir yer yok o gemide.
Rafale, kocaman CATOBAR(ve belki STOBAR) kabiliyetli bir uçak. Hem katapulta hem de iniş sistemine ihtiyacı var.
Saab, Gripen'in gerekli modifikasyonlarla hem STOBAR hem de CATOBAR kabiliyetine kavuşturulabileceğini söylüyor ama bunu çıkarıp da yapmış değiller.
Anadolu tipi bir LHD'de ki adı üstünde bu bir helikopter gemisi aslında, sadece VTOL ve STOVL hava araçları kullanabilirsiniz. Bunlar da helikopterler(ve insansız rotorlu araçlar), Harrier, F-35B ve Yak-38. O kadar.
Şu linkteki grafikleri incelemenizi öneriyorum. Makale değil ama grafikler epey aydınlatıcı.
https://www.businessinsider.com/these-g ... rs-2015-12
Bir deli olarak taş attım konuya kırk kişi uğraşın şimdi.
Benim kastım STOBAR konusunu batılıların hiç makul görmemesi üzerine. Doğuluların da çaresizlikten yaptıkları şeklinde idi.
Grippen simulatör üzerinde gösterecek kadar ilerletmişti işi ama gerçekte ortaya bir şey koymadılar. Koskoca İsveçsin arkanda kral var ben olsam bir adet prototip modifiye ederdim. Demek ki kolay değil ki cesaret edip giremediler.
Rafael de cesafet edip hint gemisinden kalkış filan yapmadı ama hep vallahi yapabilirim dedi.
Fakat kağıt üzerinde bakınca bu iki uçakta Mig 29dan daha performanslı olarak STOBAR işini kıvırabilir gibi görünüyor ama fiiliyat sıfır. (Rahmetli Eric «Winkle» Brown olsaydı F-22 indirirdi o gemiye)
Bilgi notu: Ruslarda çalışır durumda Yak-38 kalmadı. ABD'nin elinde dışarı verecek Harrier'i yok.

uspa yazdı: İha alanında sayılı ülkeler arasına girebilmişken neden Anadolu için iha yapmaya çalışmıyoruz. Hava savunma yapamasakta çıkarma birliklerini koruyabiliriz.
Helikopter ile yapsak aynı işi?

Hadi Sanchez'i çıldırtalım :lol: OV-10 Bronco tarzı tayyare olmaz mı hocam?
https://www.wearethemighty.com/articles ... -a-carrier
Kalyon Seydi Engin

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 14 Mar 2019, 12:41

C-130 da RATO'suz inip kalkıyor. Bronco ne ki, küçük ördek...

-
Neymiş, uçabilecek durumda Yak-38 kalmamış... Sen iste, Putin kardeşin kendi elleriyle pasını kirini temizler de verir...

Hatta şunu da koyayım da gününüz açılsın ;)

Arkada çalan vals de Strauss'un mavi tuna'sı. Bu 10 tonluk balerine de böyle bir parça yakışırdı.

"Look Ma, no hook!"
-Thomas Paine

Resim

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 14 Mar 2019, 12:50

Hava kuvvetleri için parasını verdiğimiz uçakları alabilecek miyiz diye derde düşmüşken donanma için gemiden kalkacak uçak bahsi açmak akıl ve mantıktan çok uzak. Türkiye illa gemiden kalkacak uçak istiyorsa küçük çaplı bir ya da iki türbin motoru olan bir iha yapmalı.
koşan hollandalı

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 14 Mar 2019, 13:06

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Birtakım açıklamalar olmasına rağmen F-35 şu anda normal işliyor görünüyor. Bizim pilotlarımız, bakım personelimiz ABD'de eğitim almaya devam ediyor. Kasım'da uçakların Malatya'ya gelmesini bekliyoruz. Bununla ilgili Malatya'daki altyapı hazırlıklarımız tamamlandı."

https://www.haberturk.com/son-dakika-ba ... si-2402881

İyi kötü bu uçak gelecek diyenlerdenim. Yıl 2009, lise son sınıf öğrencisiydim. Hergün deli gibi bu foruma girip Atak hakkında ne bilgi var, ne zaman gelecek diye dört gözle beklerdim/beklerdik forum ahalisi olarak. Ufak bi görsel paylaşıldığında havalara uçardık. Uzun lafın kısası biz beklemeye alışkınız. Zamanında olmaz, 3-5 yıl sonra teslim edilir orası ayrı ama bu uçaklar buraya gelecektir. Bu arada bahsettiğim video bu. Her saniyesini sarıp sarıp izlerdim :)

Resim

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 14 Mar 2019, 13:10

Sanchez yazdı:
14 Mar 2019, 12:41
...

"Look Ma, no hook!"
Patron Çıldırdı :lol:

Allah aşkına millete YAK 38 deme ciddi ciddi istenmeye analiz edilmeye başlanır. Bari YAK-141 filan deseydin bari.
Kalyon Seydi Engin

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 14 Mar 2019, 15:08

Sanchez yazdı:
14 Mar 2019, 12:41

-
Neymiş, uçabilecek durumda Yak-38 kalmamış... Sen iste, Putin kardeşin kendi elleriyle pasını kirini temizler de verir...

Hatta şunu da koyayım da gününüz açılsın ;)

Arkada çalan vals de Strauss'un mavi tuna'sı. Bu 10 tonluk balerine de böyle bir parça yakışırdı.

"Look Ma, no hook!"
Ne yani bu C-130 ları gunship yapsak TCG anadolu ya koysak olur değilmi? :)

Kullanıcı avatarı
Mec
Üye

Mesaj gönderen Mec » 14 Mar 2019, 16:11

Test7 yazdı:
14 Mar 2019, 13:06
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Birtakım açıklamalar olmasına rağmen F-35 şu anda normal işliyor görünüyor. Bizim pilotlarımız, bakım personelimiz ABD'de eğitim almaya devam ediyor. Kasım'da uçakların Malatya'ya gelmesini bekliyoruz. Bununla ilgili Malatya'daki altyapı hazırlıklarımız tamamlandı."

https://www.haberturk.com/son-dakika-ba ... si-2402881

İyi kötü bu uçak gelecek diyenlerdenim. Yıl 2009, lise son sınıf öğrencisiydim. Hergün deli gibi bu foruma girip Atak hakkında ne bilgi var, ne zaman gelecek diye dört gözle beklerdim/beklerdik forum ahalisi olarak. Ufak bi görsel paylaşıldığında havalara uçardık. Uzun lafın kısası biz beklemeye alışkınız. Zamanında olmaz, 3-5 yıl sonra teslim edilir orası ayrı ama bu uçaklar buraya gelecektir. Bu arada bahsettiğim video bu. Her saniyesini sarıp sarıp izlerdim :)

Bizim pilotlar çılgın harbiden, prototip helikoptere hemen takla attırmışlar ilk uçuşta:) Hiç Atak düşmüş müydü ilk tasarım aşamalarında? düştü diye hatırlıyorum ben sanki.
Eski çağlarından geldim,

Kullanıcı avatarı
Mec
Üye

Mesaj gönderen Mec » 14 Mar 2019, 16:16

CATOBAR bana daha riskli ve maliyetli olanmış gibi geliyor hep işin teknik tarafını çok bilmiyorum ama çok dayanımlı şeyler gerektiği belli.

İlk halatı yakalayıp gemiye inen pilotu tebrik etmek lazım, bana çok riskli geliyor :D Hangi uçakla ilk denemeyi yapmışlardır acaba diye bakınırken şunu buldum.

Müzik ve görüntüler çok hoş.
Eski çağlarından geldim,

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 14 Mar 2019, 16:18

Mec yazdı:
14 Mar 2019, 16:11
Bizim pilotlar çılgın harbiden, prototip helikoptere hemen takla attırmışlar ilk uçuşta:) Hiç Atak düşmüş müydü ilk tasarım aşamalarında? düştü diye hatırlıyorum ben sanki.
Evet, bir prototip düşmüştü.

Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 14 Mar 2019, 16:38

Videoda P1'i uçuran pilot da AW'nin kendi test pilotuydu diye aklımda kalmış, TAI'nin test pilotu gözlemciydi galiba. Kaç yıllık mevzu, ne olacak.. P1 daha sonra bu düşen helikopter. İtalyan pilotlar hafif yaralarla kurtulmuşlardı. Dün gibi hatırlıyorum, 9 yıl olmuş yahu...

CATOBAR, asıl olması gereken. Paran, bütçen varsa, işletebileceksen olması gereken o. Yoksa illa bir yerden kabiliyet kaybın oluyor. STOVL Harrierlar düşük kabiliyetli, STOBAR Su-33'ler düşük kapasiteli. Kalktıktan hemen sonra yakıt ikmaline ihtiyaç duyuyorlar çünkü boş depoyla kalkıyor uçak.

Tam teşekküllü olmasının tek yolu CATOBAR.
-Thomas Paine

Resim

madmax12
Üye

Mesaj gönderen madmax12 » 14 Mar 2019, 23:29

O değilde bu gemiye koyacak bir kaç tane helikopter var. Saf helikopter gemisi olarak kullansak dahi her tipten helikopter ile dolduramayacağız. İha filan modifiye edilir kullanılır belki. Park halinde olu dolu bir pist görür müyüz ki?
trmilitary.org

hfidan
Akıncılar

Mesaj gönderen hfidan » 14 Mar 2019, 23:34

Mec yazdı:
14 Mar 2019, 16:16
CATOBAR bana daha riskli ve maliyetli olanmış gibi geliyor hep işin teknik tarafını çok bilmiyorum ama çok dayanımlı şeyler gerektiği belli.

İlk halatı yakalayıp gemiye inen pilotu tebrik etmek lazım, bana çok riskli geliyor :D Hangi uçakla ilk denemeyi yapmışlardır acaba diye bakınırken şunu buldum.

Müzik ve görüntüler çok hoş.
Yanlış bilmiyorsam 1949 yılında ilk F-2H ve F-9F-2 jet uçakları uçak gemilerinde kullanılmaya başlandı.

Kullanıcı avatarı
Mec
Üye

Mesaj gönderen Mec » 15 Mar 2019, 13:10

Resim
Eski çağlarından geldim,

Kullanıcı avatarı
Test7