Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD)

Savaş Gemileri, Donanma Havacılığı, yorumlar, projeler, analizler...
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 06 Nis 2019, 00:25

TAIS LIMA'19 fuarında Malezya Deniz Kuvvetleri'nin MRSS projesi için tasarladığı LPD'i tanıtmış. Geminin baş tarafının tasarımı Naval Group'un tanıttığı Belharra sınıfı fırkateynlere benziyor.

Tasarım bana biraz da LPD ihalesi için STM tarafından o zaman ortaya konan Levend sınıfına hatırlattı.
Resim

Kullanıcı avatarı
musti
Süvariler

Mesaj gönderen musti » 15 Nis 2019, 02:25

Resim

Malum bu Rusların karapultsuz kalkan Mig-29 K ları falan var. Sadece bilgi olsun diye soruyorum. Bizim bu tekneden kalkıp iniş yapması mümkün mü ?

Ha bizimkinde yakalama kablosu falan yok. Tertibatta yok. Sadece pist yeter mi diye soruyorum.

Kullanıcı avatarı
Türkkanı
Üye

Mesaj gönderen Türkkanı » 15 Nis 2019, 03:30

musti yazdı:
15 Nis 2019, 02:25
Resim

Malum bu Rusların karapultsuz kalkan Mig-29 K ları falan var. Sadece bilgi olsun diye soruyorum. Bizim bu tekneden kalkıp iniş yapması mümkün mü ?

Ha bizimkinde yakalama kablosu falan yok. Tertibatta yok. Sadece pist yeter mi diye soruyorum.
Boş kalkıyorlar. Silah yükleseler yakıt olmuyor yakıt olsa silah. Akdeniz'e göndermeye kalktılar, üzerinde uçak kalmadı düşe düşe. :lol: Zaten kalktıkları gemi ayrı bir hurda. Atlantikte bulunması için radara gerek yok gibi, dumanı izle bulursun. :D Birde sayın @musti bari siz yapmayın, bu uçan tenekeleri alıp ne yapacağız. Mig serisi uçaklar Kore'den beri ne vurabilmiş? Rusların her şeyi balon. Bizim Block-50'ler sinek avlar gibi avlar bunları.

Alabilirsek F-35B olur. Olmaz ise helikopter gayet yeterli. Zaten ülke ekonomik olarak battı. Uçak gemisi çakması bile aşar bizi. Olası bir ikinci gemi belirsiz bir tarihe kadar ertelenmeli. ( Bu geminin oy getirme ihtimalini görürlerse gazlanıp hemen ikinciyi yapmaya kalkarlar o kesin, tam ortadoğu işi olur. ) Para yok. Bize bundan daha acil hava savunma gemisi lazım. Çok az olan kaynakları oraya aktarmak lazım.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 15 Nis 2019, 05:57

@Turkkani,

Son cumlenize ek olarak, bana kalsa S400'lere verecegim paraya daha fazla I-sinifi firkateyn ve AIP denizalti siparisi verirdim dogrusu. Ilave olarak ATR72ASW denizkarakol ucaklarinin acilen bitirilerek hizmete girmesi lazim. En cok ihtiyac olacak zamandayiz.

Turkiye'nin cevresindeki denizler ve ozellikle yer alti karbon kaynaklarini kesfi ile birlikte buyuk devletler D. Akdeniz'de daha fazla bayrak gosterir oldular. Allahtan TuDZK kurmay baskanligi vizyoner gorusleriyle zamaninda Milgem projesine baslamislar, Gabya ve Meko gemileri modernize etmisler. Bir eksigimiz bugun AIP denizaltilarimizin denizde operasyonel olmasi lazimdi. Gec kalmis bir proje.

Bolgede buyuk devletlerin, Israil ve Yunanistan'in nukleer ve AIP denizaltilar surekli devriye atiyor muhtemelen. Bizim dizel denizaltilarimiz bolgededir muhtemelen ama sonucta dizel denizaltilarin sualtina kalis sureleri sinirli. Reis sinifi AIP denizalti projesinin gecikmesi hem iyi hem kotu oldu. Iyi tarafi gemiler tasarim degisiklikleri ile bizim isteklerimize cevap verecek hala getirildiler am akotu tarafi AIP denizaltiya sahip olmakta gec kaldik.

Turkiye'nin ayni sekilde acil ihtiyaci genis bolge alan savunmasi kabiliyetili (CAFRAD'li ve 150km menzilli fuzeleri vs olan) hava savunma firkateynlerine sahip olmasidir. Turkiye'nin hava savunmasinin denizlerde baslamasi lazim. Dusunun Iskenderun korfezi aciklarinda alan savunma fikateynimiz olsa bir tane, Kibris guneyinde baska bir tane, yanlarinda da Meko/Gabya gemilerin ESSM'li gemileri.

Bu ekonomik sorunlu gunlerde, S400 yerine verilecek paranin, gemi ve denizalti projelerine harcanmasi cok daha faydali olurdu. I-sinifi firkateyn projesi daha hizli ilerleyebilir ve AIP denizalti projesine 2 adet daha ekleyebilirdik.

Comrade Kalashnikov
Süvariler

Mesaj gönderen Comrade Kalashnikov » 15 Nis 2019, 11:21

musti yazdı:
15 Nis 2019, 02:25
Resim

Bir kac sayfa once ya da F-35 konusunda sanirim bunu sormustum, arkadaslar olmaz olmaz demislerdi. Hernekadar bana imkansiz gelmese de en azindan konsept olarak mumkun olmali ucaklari kaldirip indirmek yeterli ekipmanla, problem sahada pek pratik ve faydali olamayacak gibi geliyor. Ucaklarin kalkmak ve inmek icin sadece tek hatlari var ve bu hatta kablo tesisatinin her seferinde sokulup takilmasi falan gerekecektir sanrim, sonuc olarak su an icin astari yuzunden daha pahaliya gelecek bir sistem gibi, en azindan Anadolu icin.

Fakat caresizlik durumda uygulanabilecegi taraftariyim. Hatta klise laf olarak zoru yapariz imkansiz zaman alir dersem uyar heralde bu durum icin. Problem, bizim icin zaten caresiz kalacak bir durum yok, bugune kadar ucak gemimiz yoktu. F-35 ler Anadolu icin iyi hos guzel olurlar, ama biz ilk basta zaten F-35'siz dusunuyorduk gemiyi. Ondan dolayi pek dert edilecek bir mesele degil bana sorarsaniz.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 15 Nis 2019, 16:25

Comrade Kalashnikov yazdı:
15 Nis 2019, 11:21
Bir kac sayfa once ya da F-35 konusunda sanirim bunu sormustum, arkadaslar olmaz olmaz demislerdi. Hernekadar bana imkansiz gelmese de en azindan konsept olarak mumkun olmali ucaklari kaldirip indirmek yeterli ekipmanla, problem sahada pek pratik ve faydali olamayacak gibi geliyor. Ucaklarin kalkmak ve inmek icin sadece tek hatlari var ve bu hatta kablo tesisatinin her seferinde sokulup takilmasi falan gerekecektir sanrim, sonuc olarak su an icin astari yuzunden daha pahaliya gelecek bir sistem gibi, en azindan Anadolu icin.
Geçen sayfada güzel bir link vermiştim, gemilere tepeden bakabileceğiniz. Oradan iki tanesini kopyalayayım.
Kuznetsov: https://prnt.sc/nc7hk2
Juan Carlos: https://prnt.sc/nc7h4n

STOBAR uçak kullanırsanız Juan Carlos'un üst güvertesinde bir "combat operations" yani askeri bir fayda getirecek bir operasyon yapamazsınız. Amerikan'ın Forrestal'a C-130 indirmesi gibi. Acil durum ve güzel görüntüler için olur, başka bir işe yaramaz. Kuznetsov ve diğer tüm CATOBAR ve STOBAR gemilerde uçak fırlatma ve uçak indirme alanları ayrıdır ya da yarı yarıya birbirine geçer bu da operasyon kapasitesini ciddi biçimde düşürür, pratikliği kaybederler; örneğin QE ve Vikrant. Bu gemiler yeterince, geniştir, platform çiftlemeyi kaldırabilir. Athlas platformu kaldıramaz, boyu, eni yetmiyor.

Anadolu, Stobar konfigürasyonunda oldu ki kullanılacak, aynı anda sadece 1 uçak fırlatabilir, aynı anda uçak indiremez. Güvertesinde helikopter bulunduramaz; bu durumda da artık çıkarma gemisi özelliği kalmaz. Rampa zaten 1 tane helikopter noktasını kapatıyor.

Bu gemiyi STOBAR yapmanın tek yolu tekrar tersaneye sokup üst güverteyi soluna doğru uzatmak. O da bu kadar ince ve yüksek bir gemi için mümkün müdür, forumun denizcilik ustasına bırakayım.

İlla Mig-29K alacağız diyorsanız Navantia'nın 80'lerde Arjantin'e önerdiği bir cep uçak gemisi tasarımı vardı; dökün parayı onu güncellesinler bize.
It is the duty of the patriot to protect his country from its government.
-Thomas Paine

Resim

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 15 Nis 2019, 19:21

Comrade Kalashnikov yazdı:
15 Nis 2019, 11:21

Fakat caresizlik durumda uygulanabilecegi taraftariyim. Hatta klise laf olarak zoru yapariz imkansiz zaman alir dersem uyar heralde bu durum icin. Problem, bizim icin zaten caresiz kalacak bir durum yok, bugune kadar ucak gemimiz yoktu. F-35 ler Anadolu icin iyi hos guzel olurlar, ama biz ilk basta zaten F-35'siz dusunuyorduk gemiyi. Ondan dolayi pek dert edilecek bir mesele degil bana sorarsaniz.
Çaresizlük durumunda dahi kullanamazsınız.
Bu düşünce ile hintliler Eski Hermes INS Viraat'ta kullanmayı denediler olmadı. Yetmedi pistin boyu iniş yapmaya yeterli gelmedi gücü kalkmaya pist kısa geldi. Yıllarca kara üslerinde bekletmek kullanmak zorunda kaldılar hala Vikramaditya'dan dahi kısa pist kalkışı yapmaz yada depoları boş olarak yapıyor.
Yani o kadar boyu tutuyor enine ekleme yaparız kullanırız demekle olmuyor. Show amaçlı göstermek için minimum yakıtla kalkacak diye gemiyi zorlamaya çok büyük ve masraflı revizyonlar yapmaya kalkışmak çaresizlik içinde dahi kullanmayı imkansıza yakın bir hale getiriyor.

STOBAR tipi uçaklar büyük uçak gemilerinden kalkan uçaklardır. Tamam LPD büyük ama o kadar değil çok amaçlı bir platformu tek amaçlı bir işe koşmak pek akıl karı olmaz. Niye F-35 olsun diye dilimizde tüy bitmesinin bir sebebi de bu...

Resim
Kalyon Seydi Engin

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 15 Nis 2019, 19:59

sailordream yazdı:
15 Nis 2019, 19:21
Çaresizlük durumunda dahi kullanamazsınız.
Bu düşünce ile hintliler Eski Hermes INS Viraat'ta kullanmayı denediler olmadı. Yetmedi pistin boyu iniş yapmaya yeterli gelmedi gücü kalkmaya pist kısa geldi. Yıllarca kara üslerinde bekletmek kullanmak zorunda kaldılar hala Vikramaditya'dan dahi kısa pist kalkışı yapmaz yada depoları boş olarak yapıyor.
Yani o kadar boyu tutuyor enine ekleme yaparız kullanırız demekle olmuyor. Show amaçlı göstermek için minimum yakıtla kalkacak diye gemiyi zorlamaya çok büyük ve masraflı revizyonlar yapmaya kalkışmak çaresizlik içinde dahi kullanmayı imkansıza yakın bir hale getiriyor.

STOBAR tipi uçaklar büyük uçak gemilerinden kalkan uçaklardır. Tamam LPD büyük ama o kadar değil çok amaçlı bir platformu tek amaçlı bir işe koşmak pek akıl karı olmaz. Niye F-35 olsun diye dilimizde tüy bitmesinin bir sebebi de bu...

Resim
Cok guzel aciklama, grafik gorsel sanirm herkesi ikna edici olmustur. Elin seyini gormeden, kendimizin seyini buyuk gorme psikolojisinde kurtulalim...

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 20 Nis 2019, 22:40

Borda numarası da yazılmaya başlamış gemiye.

Resim
Resim
Resim
@Acemal71
Resim

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 20 Nis 2019, 23:27

Belli ki biz bunu bir 10 yıl Gabya'larla gezdireceğiz.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 20 Nis 2019, 23:35

Gemi harika gözüküyor baya havalı fakat ben cidden bu geminin bizim için önemini kavrayamadım.Bu gemi ile nereye asker çıkaracağız ?
Resim

Comrade Kalashnikov
Süvariler

Mesaj gönderen Comrade Kalashnikov » 21 Nis 2019, 00:06

Nereye istersen. Fransa, Florida, Yemen, Vietnam. Amaci da bu degil mi zaten? Ihtiyac durumunda hizli bir sekilde askerleri istedigin yere nakledebilmek. Su an oyle bir ihtiyacimiz var mi? Yok. Bu olmayacak demek degil. Yeni Zellanda ile bile sacma sapan bir mevzu yuzunden sipsak diye kavga edebildigimizi dusunursek - liderlerimiz sagolsun - bu gemi elzem degil mi harbiden?

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 21 Nis 2019, 00:10

dr.911 yazdı:
20 Nis 2019, 23:35
Gemi harika gözüküyor baya havalı fakat ben cidden bu geminin bizim için önemini kavrayamadım.Bu gemi ile nereye asker çıkaracağız ?
Bu işe sadece askeri harekat gözüyle bakmamalı. Ülke dışında insani yardım faaliyetlerine destek olmak, anakaradan uzak uluslararası sularda daha uzun ve kapsamlı harekat ve bu harekatın kontrolü gibi ana muharebe görevinin ötesinde de işlere yarar. Ayrıca bu gemi yüzen bir komuta kontrol gemisi.
Resim
Death Star da sıkışıp kalmış stormtrooper

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 21 Nis 2019, 00:22

TEORI yazdı:
21 Nis 2019, 00:10
Bu işe sadece askeri harekat gözüyle bakmamalı. Ülke dışında insani yardım faaliyetlerine destek olmak, anakaradan uzak uluslararası sularda daha uzun ve kapsamlı harekat ve bu harekatın kontrolü gibi ana muharebe görevinin ötesinde de işlere yarar. Ayrıca bu gemi yüzen bir komuta kontrol gemisi.
Peki Sayın Teori bu gemi bize biraz lüks kaçmıyor mu en azından şimdilik ? Henüz günümüz dünyasının ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir hava savunma fırkateynimiz yok iken bu güzel kız topal ördek olmayacak mı ?
Resim

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 21 Nis 2019, 11:49

Projelerdeki gecikmelere aldanmamalı. Bize bu tarz bir bayrak gemisi şarttı. İskenderun sınıfı gemi bu yukarda saydıklarım için yetersizdi.
Resim
Death Star da sıkışıp kalmış stormtrooper

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 21 Nis 2019, 12:07

kabardey yazdı:
20 Nis 2019, 23:27
Belli ki biz bunu bir 10 yıl Gabya'larla gezdireceğiz.
Gabya lar ya da eski adları ile OHP ler aslında harika bir görev grubu eskort gemisi olabilecek niteliklere sahip bir sınıf. ABD donanması da bunları zaten yıllar boyu CV görev güçlerinde kullandı, hala da kullanıyorlar. Gemi kabiliyetleri göze alındığında ABD yapısı olduğu için ağırlıkla okyanus ötesi yerlerde uzun süre görev yapmaya uygun tasarlanmış kendine yetebilen bir platform ayrıca. Tabii bir açık deniz filosunda olması gereken kaslı gemilerin yerini tutamaz hiç bir şekilde ama hiç yoktan iyidir...

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 21 Nis 2019, 13:12

DENO yazdı:
21 Nis 2019, 12:07
Gabya lar ya da eski adları ile OHP ler aslında harika bir görev grubu eskort gemisi olabilecek niteliklere sahip bir sınıf. ABD donanması da bunları zaten yıllar boyu CV görev güçlerinde kullandı, hala da kullanıyorlar. Gemi kabiliyetleri göze alındığında ABD yapısı olduğu için ağırlıkla okyanus ötesi yerlerde uzun süre görev yapmaya uygun tasarlanmış kendine yetebilen bir platform ayrıca. Tabii bir açık deniz filosunda olması gereken kaslı gemilerin yerini tutamaz hiç bir şekilde ama hiç yoktan iyidir...
USN aktif olarak FFG-7 yüzdürmüyor şu an, bir bölümü kızakta ya da deaktive bekliyor. 2017 gibi bir kaç tanesini reaktive etmeyi görüşmüşler sonra maliyet yüzünden vazgeçmişlerdi.
It is the duty of the patriot to protect his country from its government.
-Thomas Paine

Resim

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 21 Nis 2019, 14:03

Sanchez yazdı:
21 Nis 2019, 13:12
USN aktif olarak FFG-7 yüzdürmüyor şu an, bir bölümü kızakta ya da deaktive bekliyor. 2017 gibi bir kaç tanesini reaktive etmeyi görüşmüşler sonra maliyet yüzünden vazgeçmişlerdi.
En son Trump'un aktif donanma gemi sayısını arttırma kararından sonra 2021 e kadar aktif kalacaklardı diye aklımda kalmış ama demek çekmişler...

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 21 Nis 2019, 20:00

Yapılması beklene 2. gemiden ses var mı peki ?
Resim

Kullanıcı avatarı
Knight Of Ren
Üye

Mesaj gönderen Knight Of Ren » 21 Nis 2019, 21:24

Bugün trenle geçerken gördüm gemiyi. Görkemli bir gemi. Nimitz falan nasıl olur hayalimde canlandıramdım.

Bu arada istanbul tersanesinden geçerken son milgem denizdeyken İ sınıfı geminin ilk paylaşılan ufak bir parça halindeki durumu aynen devam ediyor.
Yanına bir iki ufak blok getirmişler o kadar. Bu hızla gidilirse envanter takvimi epey uzayacak. Sorun ödenek yetersizliğimi, başka birşey mi anlayamadım...
I'll Show you the Dark Side...

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 21 Nis 2019, 21:52

Knight Of Ren yazdı:
21 Nis 2019, 21:24
Bugün trenle geçerken gördüm gemiyi. Görkemli bir gemi. Nimitz falan nasıl olur hayalimde canlandıramdım.

Bu arada istanbul tersanesinden geçerken son milgem denizdeyken İ sınıfı geminin ilk paylaşılan ufak bir parça halindeki durumu aynen devam ediyor.
Yanına bir iki ufak blok getirmişler o kadar. Bu hızla gidilirse envanter takvimi epey uzayacak. Sorun ödenek yetersizliğimi, başka birşey mi anlayamadım...
Tahmin ediyorum hala son yapılan değişikliklerle uğraşıyorlar ki, henüz ne oldukları da açıklanmadı. Nerede okuduğumu hatırlayamadığım bir yazıda imalatın yıl sonuna doğru hızlanacağı not edilmişti.

@DENO üstadım lafım Gabya'lara değil. Gabyaların yeri bizde ayrıdır. :D Lakin böyle bir geminin yanına TF-2000'li, İ sınıf'lı, Ada sınıflı bir eskort isterim. :mrgreen: