Değerli ziyaretçilerimiz üye alımına tekrar başlamış bulunmaktayız. Üye olmak için sizi tanıtabilecek bir referans kaynak göstermeniz gerekmektedir.
Bu kaynaklar size ait soysal medya hesapları(Facebook,Twitter,İnstagram vb.) ve ya sizi tanıtacak belgeler olabilir. İstenilen referansı göstermeyen kullanıcıların kayıt işlemi gerçekleştirilmeyecektir.
(Gizli hesapları ve bağlantı adresi tam verilmemiş(siz arayın bulun der gibi) hesapları dikkate almıyoruz)

Kayıt için kullanmak istediğiniz kullanıcı adı ile birlikte ""kayit(@)trmilitary.org"" adresine elektronik posta gönderebilirsiniz diğer adreslere gönderilecek başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu

kabardey
Akıncılar
Çin Halk Kurtuluş Ordusu

Mesaj gönderen kabardey » 15 Ara 2019, 18:43

Umarın ABD'nin artık Ortadoğu'dan ziyade, Pasifiğe odaklandığı bir dünyaya.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı
Çin Halk Kurtuluş Ordusu

Mesaj gönderen sailordream » 19 Ara 2019, 08:12

Hayırlısı olsun ikinci uçak gemisinin kabulleri tamamlanmış artık göreve başlayacakmış.
https://ukdefencejournal.org.uk/second- ... lLCWzDqNEE

Bence bundan sonraki yeni uçak gemileri çok daha "amerikan" görünecek diye düşünüyorum.
Kalyon Seydi Engin

PARS
Üye
Çin Halk Kurtuluş Ordusu

Mesaj gönderen PARS » 19 Ara 2019, 13:59

Uçak gemilerindeki tatbikat görüntüleri.

PARS
Üye
Çin Halk Kurtuluş Ordusu

Mesaj gönderen PARS » 19 Ara 2019, 14:02

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Çin Halk Kurtuluş Ordusu

Mesaj gönderen DENO » 19 Ara 2019, 17:25

USN'nin "super-size" uçak gemilerine yakın tonaj ve uzunluğa sahip bir uçak gemisini daha önce böyle bir platform inşa tecrübeleri olmadan 4 yıl gibi kısa bir sürede sıfırdan inşa edip servise sokmaları takdire şayan cinsten. Tabi burada nükleer tahrik tercih etmemeleri gemiyi kısa sürede toparlayabilmelerine de yardım etti...

kabardey
Akıncılar
Çin Halk Kurtuluş Ordusu

Mesaj gönderen kabardey » 29 Ara 2019, 21:18

PARS
Üye
Çin Halk Kurtuluş Ordusu

Mesaj gönderen PARS » 29 Ara 2019, 22:16

Yan profilden J-10 la neredeyse aynı gözüküyor.

Özellikle bu fotoda.

Resim

https://eksiup.com/p/bk3173002bms

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Çin Halk Kurtuluş Ordusu

Mesaj gönderen Sanchez » 30 Ara 2019, 01:58

Shandong

Resim

Resim
It is the duty of the patriot to protect his country from its government.
-Thomas Paine

Resim

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Çin Halk Kurtuluş Ordusu

Mesaj gönderen Sanchez » 13 Oca 2020, 20:55

Shandong

Resim

Type 055'in ilk gemisi Nanchang, resmi servise alınmış.

Resim
Resim
Resim
-Thomas Paine

Resim

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı
Çin Halk Kurtuluş Ordusu

Mesaj gönderen sailordream » 14 Oca 2020, 12:57

Çinliler EMALDS denemiş daha tatmin edici sonuçlar elde edememiş deniyor.
Çok ingiliz tarafı da olsa kabul edilebilir bir analiz yapmışlar. Yine kendi Queen Elizabeth gemilerini daha süper bulmuşlar ama artık Çinlilerin gümbür gümbür geldiğini yakında denizlerde üzerilerinden geçebileceklerini görmeye başlamışlar.
İngilizler bir uçak gemisini üretip donatana kadar Çinliler aynı zamanda 2 uçak gemisi yapıp uçaklarla helikopterlerle donatıp kullanmayı öğrenip yanına destroyerler inşa edip Uçak gemisi grup filolaları oluşturmayı becerdiler.

https://ukdefencejournal.org.uk/a-look- ... cFpJjZzJIA
Kalyon Seydi Engin

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Çin Halk Kurtuluş Ordusu

Mesaj gönderen Sanchez » 14 Oca 2020, 14:55

QEC'nin daha "rafine" bir tasarım olduğuna katılıyorum. Yapıyor yani senin adamlar, kız gibi gemi oldu yine; ve belki de America'lardan bile daha kabiliyetli olacak F-35B işletmesinde.

Yazdıkları noktalara, özellikle J-15'in eksikliklerine katılmamak mümkün değil. Su-33'ün ne derdi varsa ki forumda çokça tartıştık, J-15 de aynı dertlere sahip ve bunlar pek de çözülebilecek şeyler değiller.

J-20'yi navalize etme geyiğini duymamıştım, bakınayım. Yeni motorlar gelmeden, boş depoyla bile kıçını kaldıramaz Shandong'dan diye düşünüyorum. Ama yeni motorlar da bir türlü gelmek bilmiyor, artık komik de değil..

Çin'in üretim tercihlerini ve kendi fikirlerimizi söyleyip duruyoruz ama o konuda biraz bize benziyorlar. Hiç adını duymadığın bir şey bir anda aktif kullanıma girebiliyor. Ama mesela FC-31'in testlerini vb. hiç duymadık; çirkin ördek yavrusu gibi kaldı, kimse kabul etmiyor.

STOBAR, Su-33/J-15 ile olacak bir şey değil, olmuyor işte. Ya 003 gelecek(ki EMALS'ın problemlerini çözseler bile ABD'den yine daha geride olacaklar çünkü gemi nükleer olmayacak; iki katı çözülecek problem) ya da bu uçaklar değişecek.
-Thomas Paine

Resim

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Çin Halk Kurtuluş Ordusu

Mesaj gönderen Canti » 14 Oca 2020, 15:00

Daha önce yazmıştım Çin STOBAR işini bırakacak vd bu sürede uçak gemisi işini yavaşlatacak. CATOBAR gemisi ve ona uygun uçak istiyorlar.
koşan hollandalı

kabardey
Akıncılar
Çin Halk Kurtuluş Ordusu

Mesaj gönderen kabardey » 14 Oca 2020, 15:54

Galiba Çin'in uçak gemileri için şapkadan FC-31 çıkacak. Geçen görülen resimlerinde kısa kalkış ve iniş testleri yapıldığı iddia ediliyordu. @Sanchez hocanın dediği gibi sanırım bir gün uçak gemisinden kalkarken ki videosunu görüp şaşırmayacağız.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı
Çin Halk Kurtuluş Ordusu

Mesaj gönderen sailordream » 14 Oca 2020, 16:45

Sanchez yazdı:
14 Oca 2020, 14:55
QEC'nin daha "rafine" bir tasarım olduğuna katılıyorum. Yapıyor yani senin adamlar, kız gibi gemi oldu yine; ve belki de America'lardan bile daha kabiliyetli olacak F-35B işletmesinde.
Yazdıkları noktalara, özellikle J-15'in eksikliklerine katılmamak mümkün değil. Su-33'ün ne derdi varsa ki forumda çokça tartıştık, J-15 de aynı dertlere sahip ve bunlar pek de çözülebilecek şeyler değiller.
J-20'yi navalize etme geyiğini duymamıştım, bakınayım. Yeni motorlar gelmeden, boş depoyla bile kıçını kaldıramaz Shandong'dan diye düşünüyorum. Ama yeni motorlar da bir türlü gelmek bilmiyor, artık komik de değil..
Çin'in üretim tercihlerini ve kendi fikirlerimizi söyleyip duruyoruz ama o konuda biraz bize benziyorlar. Hiç adını duymadığın bir şey bir anda aktif kullanıma girebiliyor. Ama mesela FC-31'in testlerini vb. hiç duymadık; çirkin ördek yavrusu gibi kaldı, kimse kabul etmiyor.
STOBAR, Su-33/J-15 ile olacak bir şey değil, olmuyor işte. Ya 003 gelecek(ki EMALS'ın problemlerini çözseler bile ABD'den yine daha geride olacaklar çünkü gemi nükleer olmayacak; iki katı çözülecek problem) ya da bu uçaklar değişecek.
Derdi ABD olma değil zaten ikmal yollarını korumak. Yarın öbür gün Cibuti limanını Çin uçak gemisi grubu ziyaret eder. Yada Basra körfezinde ortak tatbikat yapar o zaman anlarız. Başladı zaten Taiwan civarında barak göstermeye dah da uzayacak kolları.

2007 Çin'den ilk defa Varyag'ın uçak gemisi olacağı bilgisi geldi.
2007 Queen Elizabeth kontratı imzalandı.
2009 Queen Elizabeth inşası başladı.
2012 Ex Varyag oldu 001 Liaoning ve servise alındı. Uçak gemisi nedir nasıl işletilir öğrenilmeye başlandı.(12 -18 uçak + heli tutuyor üzerinde)
2013 Çin Tip002 yi inşaa etmeye başladı.
2017 İngilizler QE denemeye başladı
2018 İngilizler QE kabul etti Helikopter denemeleri başladı.
2018 Çin Tip002'nin deniz denemelerine başladı.
2018 Çin Tip 003 inşasına başladı.
2019 İngilizler kendi F-35lerini gemide denemeye başladı.
2019 Çinliler 32 uçak ve 8 helikopter ile operasyonel olarak Tip002 yi göreve aldı Shandong oldu adı.(genelde gemide 24 adet tutuyorlar şu an ama 32 uçak hazır olduğunu batılılar da dogruluyor.
2019 İngilizler ikinci gemi Prince of Wales deniz denemelerine başladı.

Şimdi bir tanesi 80 seneden beri uçak gemisi kullanan bilen İngiltere diğeri hayatında ilk defa açık deniz donanması kuran Çin. Elbette İngilizler daha iyi olacak elde F-35 var daha rafine Queen Elizabeth var. Ama İngilizler bütçeleri gereği mantıklı adımlarlar ile ilerlerken Çin koşarak hatta uçarak geliyor. Adamlar daha öğrenme aşamasında sadece uçak gemisi kullanma değil "Carrier battle group" olmayı öğreniyorlar. Tip 55 destroyeri en kötü Burke'lerin 3/4'ü kadar becerikli olsun yine Çin denizini dar eder Kore Japonya ve ABD pasifik filosuna.

Beklentim Tip 003'ün Kitty Hawk sınıfı kadar becerikli olacağı yönünde 60 uçak + 15 helikopter olsun. En kötü Su33/J15 katapultan atılınca çok daha etkin kullanılabilir. J-20 yeni motorları bırak kıçına roket taksa yine uçamaz Tip002den. O "what/how if" çalışmasıdır.
Kalyon Seydi Engin