Jandarma Genel Komutanlığı

Göçebe
Üye

Mesaj gönderen Göçebe » 10 Ara 2018, 01:51

Disiplin ve nizam her seydir. Disiplinsizlik de disaridan bakilinca cogu kisiye onemsiz gorulen bazen bir bot boyasindan bazen bir havlu katlamadan baslar. Ve yine, o yabancilar kendilerini gelistirirken havlularini da nizami katlamaya devam ediyorlar. Kisisel basarisizligi sisteme yikmaya calismak beyhude bir caba.

emre.arslan
Süvariler

Mesaj gönderen emre.arslan » 23 Ara 2018, 19:18

alpos
Üye

Mesaj gönderen alpos » 23 Ara 2018, 19:38

Buranın konuşmak kolay fakat Jandarma bence 3’e bölünebilir;
Ulusal Muhafız kıvamında ülke içinde askeri operasyon yürütmek için Kanun Ordusu
Kışlalarda emniyet için İnzibat
Ülke genelinde Fransız jandarması gibi Kır Polisi olarak.

aybars_batur
Süvariler

Mesaj gönderen aybars_batur » 29 Ara 2018, 16:32

JÖAK, STM üretimi Duvar Arkası Radar'ı (DAR) kullanıyor.
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 29 Ara 2018, 20:17

Sanki STM ninki diğer örneklerine göre biraz büyük olmuş lakin kesinlikle kazanılması gereken geleceği olan bir teknoloji idi.

emre.arslan
Süvariler

Mesaj gönderen emre.arslan » 31 Ara 2018, 17:23

dflipflop
Süvariler

Mesaj gönderen dflipflop » 05 Oca 2019, 21:57

* Sohbet başlığı altında paylaşılmış, paylaştıktan sonra gördüm.
Türk Milleti hür yaşamış ve hürriyeti varlığının yegane koşulu olarak kabul etmiş cesur insanların torunlarıdır. Bu millet hiçbir zaman hür olmadan yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Mesaj gönderen ddemir » 11 Oca 2019, 18:16

Branş Köpeği ve Sorumlusu Kurslarında eğitim gören köpek ve sorumlusuyla helikoptere binme inme eğitimi
Resim

Kaynak: jandarma.gov.tr

Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Mesaj gönderen ddemir » 30 Oca 2019, 16:42

aybars_batur
Süvariler

Mesaj gönderen aybars_batur » 13 Şub 2019, 22:05

Distribütör firma UNİDEF; Jandarma Komandoların, Ohio Ordnance Works M249 SAW atış yaptığı videoyu paylaştı.

Kullanıcı avatarı
musti
Süvariler

Mesaj gönderen musti » 27 Mar 2019, 23:07

İnsansız uçabilen K-max harici askılı yük helikopteri. GE T700 motorlu olanını bizim Jandarma lojistiği için düşünmüşümdür. Güney doğuda tepelerin üstündeki çok sayıdaki üs bölgelerine devamlı yük taşıyacak tam bir uçan yük atı ve ekonomik bir çözüm gibi. Pilotun bayılması yada yaralanması durumunda üsse otomatik olarak dönebilme imkanı varmış.Askeri modellerin fiyatı yaklaşık 5m dolardan azmış. Yazılanlara göre bakımı ve uçuşu nispeten basit ve saat başı uçuşu ucuzmuş.

Bizim gibi orman yangını derdi olanlar içinde OGM için fena bir çözüm olmazdı.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 13 Nis 2019, 13:51

Resim

Kullanıcı avatarı
ebonitcubuk
Süvariler

Mesaj gönderen ebonitcubuk » 13 Nis 2019, 22:34

KKK'ya da lazım. Hatta, Meskun Mahal Muharebe Okulu gibi bir şey kurulsa fena olmaz. Tıpkı Isparta Dağ ve Komando Okul komutanlığı gibi, düz ve geniş bir alanda kocaman bir meskun mahal okulu. Hayaller, hayaller...
Resim

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 13 Nis 2019, 23:12

Kkk ile ortak kullanım olur belki.Benim hayalim mahalle büyüklüğündeki bir alana yayılmış bir yapı zırhlı araçlarla birlikte eğitim yapılması için.
Resim

Kullanıcı avatarı
ebonitcubuk
Süvariler

Mesaj gönderen ebonitcubuk » 13 Nis 2019, 23:41

dr.911 yazdı:
13 Nis 2019, 23:12
Kkk ile ortak kullanım olur belki.Benim hayalim mahalle büyüklüğündeki bir alana yayılmış bir yapı zırhlı araçlarla birlikte eğitim yapılması için.
Aynen öyle düşünüyorum ben de. Hatta, bunun içerisine karahavacıları da dahil edebilirsiniz, s-70 lerin ve saldırı helikopterlerinin piyade ile birlikte müşterek meskun mahal harekatı tecrübe edilebilir şekilde inşa edilse tadından yenmez.
Resim

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 13 Nis 2019, 23:48

ebonitcubuk yazdı:
13 Nis 2019, 23:41
Aynen öyle düşünüyorum ben de. Hatta, bunun içerisine karahavacıları da dahil edebilirsiniz, s-70 lerin ve saldırı helikopterlerinin piyade ile birlikte müşterek meskun mahal harekatı tecrübe edilebilir şekilde inşa edilse tadından yenmez.
Evet hocam ben kara havacılığı atlamışım.Boş alandan bol bir şey yok.,şöyle 400.000m2 lik bir alana yayılan bir tatbikat alanı neden olmasın,gayet yapılabilir bir şey aslında umarım böyle bir şey gerçekleştirilir.
Resim

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 14 Nis 2019, 01:01

ebonitcubuk yazdı:
13 Nis 2019, 22:34
KKK'ya da lazım. Hatta, Meskun Mahal Muharebe Okulu gibi bir şey kurulsa fena olmaz. Tıpkı Isparta Dağ ve Komando Okul komutanlığı gibi, düz ve geniş bir alanda kocaman bir meskun mahal okulu. Hayaller, hayaller...
Aslında pek yok da denemez. Hatta gayet güzel plato kurulmuş.

Resim

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 14 Nis 2019, 03:46

Komandoların meskun mahal eğitimleri ağırlıkla Isparta Dağ Komando Okulunda kurulan simülasyon sahasında yapılıyor ama artık her komando tugayı de yavaş yavaş kendi meskun mahal sahasını kurmaya başladı. Ayrıca KKK bu işe Jandarma'dan çok daha önce soyundu, ilk Twitte görülen İstanbul-Tuzla Piyade Eğitim Okulundakı meskun mahal muharebe sahası. Nerden baksanız 20 yılı geçkindir orda benzer eğitimler yapılır. O alana tank soktukları bile olur...

Söz konusu eğitim sahasının 2000 li yıllardaki hali bile böyle idi. Şimdi çok daha büyümüş ek simülasyon yerleşkeleri de dahil edilmiştir...

Resim

Ayrıca nacizane görüşüm bizim bunun gibi toplu şehir savaş alanları gibi bir eksiğimiz yok daha çok elit birimler için yabancılar tarafından "Kill House" olarak tabir edilen ve dışındaki kaplama ile içinde bir fiil gerçek mühimmat ile eğitim yapma kabiliyeti sağlayan ve duvarları hareket ettirerek ev planını sürekli değiştirebildiğiniz ve yukarıdaki köprüden eğitmenlerin yapılan eğitimi bir fiil izleyebildiğieğitim alanları. Bize çok üst seviye birimler dışında bu tip olanlar henüz yaygın değil...

Resim

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 14 Nis 2019, 04:33

DENO yazdı:
14 Nis 2019, 03:46
Komandoların meskun mahal eğitimleri ağırlıkla Isparta Dağ Komando Okulunda kurulan simülasyon sahasında yapılıyor ama artık her komando tugayı de yavaş yavaş kendi meskun mahal sahasını kurmaya başladı. Ayrıca KKK bu işe Jandarma'dan çok daha önce soyundu, ilk Twitte görülen İstanbul-Tuzla Piyade Eğitim Okulundakı meskun mahal muharebe sahası. Nerden baksanız 20 yılı geçkindir orda benzer eğitimler yapılır. O alana tank soktukları bile olur...

Söz konusu eğitim sahasının 2000 li yıllardaki hali bile böyle idi. Şimdi çok daha büyümüş ek simülasyon yerleşkeleri de dahil edilmiştir...

Resim

Ayrıca nacizane görüşüm bizim bunun gibi toplu şehir savaş alanları gibi bir eksiğimiz yok daha çok elit birimler için yabancılar tarafından "Kill House" olarak tabir edilen ve dışındaki kaplama ile içinde bir fiil gerçek mühimmat ile eğitim yapma kabiliyeti sağlayan ve duvarları hareket ettirerek ev planını sürekli değiştirebildiğiniz ve yukarıdaki köprüden eğitmenlerin yapılan eğitimi bir fiil izleyebildiğieğitim alanları. Bize çok üst seviye birimler dışında bu tip olanlar henüz yaygın değil...

Resim

Üst birimler derken sanırım satları ve ökk yı kast ediyorsunuz sn.Deno?Bizim gibi sürekli risk altında ülkelerin bu tarz eğitimleri jöh,pöh hatta piyade erine bile vermesi gerekmez mi pahalı bir olay olmasa gerek ?Sahada öğrendiklerimizi buralarda bütün birimlerce yüzlerce kez sınayıp mükelleştirmek sahaya tekrar inildiğinde bütün birimlerin avantajına olur diye düşünüyorum.
Resim

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 14 Nis 2019, 04:51

dr.911 yazdı:
14 Nis 2019, 04:33
Üst birimler derken sanırım satları ve ökk yı kast ediyorsunuz sn.Deno?Bizim gibi sürekli risk altında ülkelerin bu tarz eğitimleri jöh,pöh hatta piyade erine bile vermesi gerekmez mi pahalı bir olay olmasa gerek ?Sahada öğrendiklerimizi buralarda bütün birimlerce yüzlerce kez sınayıp mükelleştirmek sahaya tekrar inildiğinde bütün birimlerin avantajına olur diye düşünüyorum.
Burada aradığımzı nitelik mi yoksa nicelik mi onu biraz anlamak lazım. Her önüne gelen vatansever genci düşük fiziksel standartlar ve "yüzeysel" bir eğitim ile eline silah verip PÖH yaptılar mesela sayıları 20,000 leri geçti ama çoğunun eğitim seviyesi sahip oldukları özel operasyon tanımına uymayacak seviyelerde. Bu iş biraz da birim mensubuna yükleyebileceğiniz eğitim yoğunluğu ile alakalı. Mesela ABD nin top 1 özel kuvvetçileri Delta ve DEVGRU haftalık eğitimlerinde bile en az 200-300 mermi yakıyor, silah hakimiyeti, kas hafızası ve refleksleri de ona göre gelişiyor adamın tabi. Burada ise Jandarma komando kursunu 3 şarjör ile bitiren asker yetiştiriyoruz biz. Bizim özelcilerin bir kısmında da buna benzer yüksek eğitim standartları var ama sayı yüksek olunca hepsine (JÖH & PÖH vs. ) yaptıramazsın...

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 14 Nis 2019, 14:22

DENO yazdı:
14 Nis 2019, 04:51
Burada aradığımzı nitelik mi yoksa nicelik mi onu biraz anlamak lazım. Her önüne gelen vatansever genci düşük fiziksel standartlar ve "yüzeysel" bir eğitim ile eline silah verip PÖH yaptılar mesela sayıları 20,000 leri geçti ama çoğunun eğitim seviyesi sahip oldukları özel operasyon tanımına uymayacak seviyelerde. Bu iş biraz da birim mensubuna yükleyebileceğiniz eğitim yoğunluğu ile alakalı. Mesela ABD nin top 1 özel kuvvetçileri Delta ve DEVGRU haftalık eğitimlerinde bile en az 200-300 mermi yakıyor, silah hakimiyeti, kas hafızası ve refleksleri de ona göre gelişiyor adamın tabi. Burada ise Jandarma komando kursunu 3 şarjör ile bitiren asker yetiştiriyoruz biz. Bizim özelcilerin bir kısmında da buna benzer yüksek eğitim standartları var ama sayı yüksek olunca hepsine (JÖH & PÖH vs. ) yaptıramazsın...
Pöhlerin sayısını bilmiyordum Deno hocam 20.000 çok büyük bir rakam gerçekten.Bir elitlik bırakmamışlar birimde.Personelin İnstagram popülaritesinden anlamak dahi mümkün.Peki Pöh içindeki tecrubeli personelin alınıp farklı bir yapı oluşturulması makul olmazmıydı ?Terör ile mücadele eden grupları tenzih ederek söylemek gerekirse çok büyük bir kesim sadece ağır silahlı olarak belli başlı bölgeleri yada kişileri koruma görevinde oluyor.
Resim

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 14 Nis 2019, 15:21

20 bin kişi gerçekten büyük bir güç. Eğitmesi zor olmaz ama uzun sürer. Denenlere göre normal polislere göre bol bol atışlı eğitim yaptırılıyor. Birkaç sene içerisnde yeni PÖH personeli de belli bir seviyeye gelecektir. Zaten hepsinden elit bir şey çıkmasını kimse beklemiyordur.
koşan hollandalı

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 14 Nis 2019, 16:00

Canti yazdı:
14 Nis 2019, 15:21
20 bin kişi gerçekten büyük bir güç. Eğitmesi zor olmaz ama uzun sürer. Denenlere göre normal polislere göre bol bol atışlı eğitim yaptırılıyor. Birkaç sene içerisnde yeni PÖH personeli de belli bir seviyeye gelecektir. Zaten hepsinden elit bir şey çıkmasını kimse beklemiyordur.
Hocam kim ne bekliyor bilmiyorum fakat yeni bir kurulması daha makul olmaz mı dememin sebebi aslında birimin bir standartı olması içindi.Her işe Pöh gönderiliyor.Metro istasyonunda Pöh bekliyor,basit bir çevirme yapıp gbt ye Pöh bakıyor,dağlarda meskun mahalde fare avın Pöh çıkıyor,eve baskın yapılması gerekiyor Pöh basıyor,rehine kurtarılması gerekiyor Pöh kurtarıyor.Saydıklarımdan ilk ikisi hariç diğerlerinin hepsi kendi alanlarında profesyonellik gerektiren işler sayının artmasıyla sadece kabiliyet değil ciddiyette düşüyor ''kız tavlamak'' için,İnstagram için pöh olan yüzlerce personel var.Tam bir keşmekeş hakim gibi(bilmediğimden böyle görüyorda olabilirim)Mesela Dağda bayırda fare avında olan tecrubeli personel Jöh'e akrarılsa kuvvet bu alanda devam etse.Pöh'ün bir kısmı rehine kurtarma ve acil müdahale grubu olarak daha da profesyonelleşse,ve şehir içinde kalabalık,önemli bölgelerde beklemesi içinde ayrı bir birim kurulsa daha iyi olmaz mı?
Resim

Kullanıcı avatarı
Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 14 Nis 2019, 16:24

dr.911 yazdı:
14 Nis 2019, 16:00
Hocam kim ne bekliyor bilmiyorum fakat yeni bir kurulması daha makul olmaz mı dememin sebebi aslında birimin bir standartı olması içindi.Her işe Pöh gönderiliyor.Metro istasyonunda Pöh bekliyor,basit bir çevirme yapıp gbt ye Pöh bakıyor,dağlarda meskun mahalde fare avın Pöh çıkıyor,eve baskın yapılması gerekiyor Pöh basıyor,rehine kurtarılması gerekiyor Pöh kurtarıyor.Saydıklarımdan ilk ikisi hariç diğerlerinin hepsi kendi alanlarında profesyonellik gerektiren işler sayının artmasıyla sadece kabiliyet değil ciddiyette düşüyor ''kız tavlamak'' için,İnstagram için pöh olan yüzlerce personel var.Tam bir keşmekeş hakim gibi(bilmediğimden böyle görüyorda olabilirim)Mesela Dağda bayırda fare avında olan tecrubeli personel Jöh'e akrarılsa kuvvet bu alanda devam etse.Pöh'ün bir kısmı rehine kurtarma ve acil müdahale grubu olarak daha da profesyonelleşse,ve şehir içinde kalabalık,önemli bölgelerde beklemesi içinde ayrı bir birim kurulsa daha iyi olmaz mı?
Benim de bir bilgim yok hocam. Sadece bir çıkarımda bulundum. O kadar personelin neredeyse bir anda alınması sıkıntı zaten. Ancak gerekli disiplin ve eğitimle kanun adamı olmaları imkansız değil. Her işe PÖH meselesi de sıkıntı. Okula giderken metro istasyonunda hep PÖH oluyordu. Tabi insana ister istemez tam teçzihatlı uzun namlulu tüfeği olan bir polisi görünce rahatsız oluyor. Gerçi miğferleri olmuyordu sağolsunlar. Bir gün gidip abi neden miğfer takmıyorsunuz, canınıza kıymet vermiyor musunuz diye soracaktım ya yemedi. :D :D Sık sık bomba patladığı dönem için doğru bir uygulamaydı ama sonrası için biraz garip açıkçası. Gerçi şimdi ben o kadar sık rastlamıyorum.
koşan hollandalı

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 14 Nis 2019, 16:39

Canti yazdı:
14 Nis 2019, 16:24
Benim de bir bilgim yok hocam. Sadece bir çıkarımda bulundum. O kadar personelin neredeyse bir anda alınması sıkıntı zaten. Ancak gerekli disiplin ve eğitimle kanun adamı olmaları imkansız değil. Her işe PÖH meselesi de sıkıntı. Okula giderken metro istasyonunda hep PÖH oluyordu. Tabi insana ister istemez tam teçzihatlı uzun namlulu tüfeği olan bir polisi görünce rahatsız oluyor. Gerçi miğferleri olmuyordu sağolsunlar. Bir gün gidip abi neden miğfer takmıyorsunuz, canınıza kıymet vermiyor musunuz diye soracaktım ya yemedi. :D :D Sık sık bomba patladığı dönem için doğru bir uygulamaydı ama sonrası için biraz garip açıkçası. Gerçi şimdi ben o kadar sık rastlamıyorum.
Aralık'da Kastamonu gibi bir şehirde sadece Ahmet Davutoğlu geldi diye Pöh'ün çevirme yaptığına bizzat şahit oldum.Açıkcası şuan İstanbul'da bir çok bölgede beklemeselerde bu kadar basit görevler için(diğer bahsettiklerime göre)fazladan Pöh personeline neden ihtiyaç olsun.Deno veya diğer bilen üyelerimizden yardım bekliyorum. :lol:
Resim

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 14 Nis 2019, 18:50

Önemli ve kalabalık bölgelerde devriye ve nöbet için.Şöyle bir birim kurulması daha mantıklı olmaz mı?Bu personeller normal polis memuru değillerdir sanırım.
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
aliarslan
Süvariler

Mesaj gönderen aliarslan » 14 Nis 2019, 19:22

Gerek görüldüğünde yerine göre gerekli ekipmanlarla donatılmış Jandarma Asayiş, komando, jöakta bu tip görevler veriliyor. Bizimkilerde kep var orası ayrı.
Kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir,
Ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmektir.
Ölmezliği düşünmek boşuna bir emektir;
Kahramanlık; saldırıp bir daha dönmemektir.

"Ben devletimi, yedi düvele karşı yokluk içinde savaşarak kurmuşum. Şimdi bana silah çekenin ağzına, o namluyu sokarım " Osman Pamukoğlu

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 14 Nis 2019, 19:37

dr.911 yazdı:
14 Nis 2019, 18:50
Önemli ve kalabalık bölgelerde devriye ve nöbet için.Şöyle bir birim kurulması daha mantıklı olmaz mı?Bu personeller normal polis memuru değillerdir sanırım.
Resim
BK'nın durumu farklı. Orada polislerin büyük bölümü biber gazından başka silah taşımıyor. Bu elinde tüfekle devriye gezenler de firearms unit denilen silahlı polisler. SCO19 denilen Londra özel kuvvet polisi değiller. Silah kullanımı konusunda yüksek eğitimli sıradan polisler. Bir de CTSFO denilen GIGN seviyesinde anti-terör polisleri var. Bunların sayısı çok az ama, SCO19 ve CTSFO toplamı 1000 değildir. Deno daha günceldir tabii.

Biz hem ağır silahlı firearms unit olarak hem de SCO19 olarak zaten Özel Harekat'ı kullanıyoruz. Daha ne olsun, her metro durağında MP5'li, AR'lı polis var. Binlerce özel harekatçı var, koşturup duruyorlar.
It is the duty of the patriot to protect his country from its government.
-Thomas Paine

Resim

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 14 Nis 2019, 20:19

Sanchez yazdı:
14 Nis 2019, 19:37
BK'nın durumu farklı. Orada polislerin büyük bölümü biber gazından başka silah taşımıyor. Bu elinde tüfekle devriye gezenler de firearms unit denilen silahlı polisler. SCO19 denilen Londra özel kuvvet polisi değiller. Silah kullanımı konusunda yüksek eğitimli sıradan polisler. Bir de CTSFO denilen GIGN seviyesinde anti-terör polisleri var. Bunların sayısı çok az ama, SCO19 ve CTSFO toplamı 1000 değildir. Deno daha günceldir tabii.

Biz hem ağır silahlı firearms unit olarak hem de SCO19 olarak zaten Özel Harekat'ı kullanıyoruz. Daha ne olsun, her metro durağında MP5'li, AR'lı polis var. Binlerce özel harekatçı var, koşturup duruyorlar.
Hocam bende onu söylüyorum her işe Pöh gönderilmesi ne kadar doğru ?Doğu da fare avlayanın deneyimi ile şehirde hücre evi basan adamların veya rehine kurtaran adamların deneyimleri bambaşka ama hepsi aynı çatı altında ve sayılarda epey yüksek.Bu ne kadar yönetilebilir ve profesyonel ?Benim sorularım bilmediğimden bu arada kesinlikle bir yargılama yada aşağılama değil.

Not-İmla için özür dilerim telefondan yazdım.
Resim

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 14 Nis 2019, 21:25

Yapabiliyorlarsa yapsınlar. Lakin sanırım o kadar özelleşme bize gelmez. Her işi biraz biraz yapıp hiç birini tam teşekküllü yapamamamız lazım ki biz olduğumuzu anlasınlar.
It is the duty of the patriot to protect his country from its government.
-Thomas Paine

Resim

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 18 Nis 2019, 23:02

Resim

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 19 Nis 2019, 06:22

Ek yakit tanki mi o.....yarisini kaplamis arka tarafin....menzili de uçurmuştur her halde.

ceofast
Üye

Mesaj gönderen ceofast » 19 Nis 2019, 23:55

ZIRHLISUVARİ yazdı:
19 Nis 2019, 06:22
Ek yakit tanki mi o.....yarisini kaplamis arka tarafin....menzili de uçurmuştur her halde.
Ek yakıt tankı diye biliyorum. Helikopterin kendi yakıt tankları da iyileştirilmişti, Apache'lerde olan delinince kendini yenileyen yakıt tanklarıyla değiştirildi diye biliyorum. Ayrıca helikopterin tabanına hafif zırh plakaları da yerleştirilmişti.
İlk özür dileyen en cesurdur,
İlk affeden en güçlü,
İlk unutan en mutlu...