Erken İhbar Radar Sistemi (EİRS)

Elektronik savaş, ağ merkezli muharebe, hedef tespit - teşhis, komuta - kontrol ve haberleşme sistemleri ve teknolojiler.
Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Erken İhbar Radar Sistemi (EİRS)

Mesaj gönderen İstiklalFM » 10 Tem 2020, 10:03

ERKEN İHBAR RADAR SİSTEMİ PROJESİ
Proje kapsamında, Hv.K.K.lığı’nın erken ihbar için ihtiyaç duyduğu erken ihbar radar sistemlerinin geliştirilmesi ve tedariki planlanmaktadır. Bu kapsamda, 4 adet Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi’nin yurtiçi imkan ve kabiliyetler ile geliştirilmesi ve üretilmesi faaliyetleri gerçekleştirilecektir.

Resim

Geliştirilecek sistemler ile uzun menzillerden tespit sağlanması, Balistik Füzeler (BF) ve İnsansız Hava Aracı (İHA) gibi çok düşük Radar Kesit Alanına sahip hedeflerin daha uzak mesafelerden tespit edilmesi ve erken uyarı verilmesi, değişken elektronik karıştırma ve zorlu coğrafi koşullarda çalışılabilmesi ve sistemlerin konfigüre edilerek farklı amaçlar için kullanılabilmesi hedeflenmektedir.

Sistemin ilk teslimatı 2021 yılı başında gerçekleştirilecektir.
Resim

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Re: Erken İhbar Radar Sistemi (EİRS)

Mesaj gönderen İstiklalFM » 10 Tem 2020, 10:07

Defence Turk tarafından edinilen bilgiye göre ÇAFRAD sistemi Uzun Menzilli Arama Radarı’nı (UMR) da oluşturacak olan EİRS Sistemi radarında testler başladı.
https://www.defenceturk.net/erken-ihbar ... er-basladi
Resim

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 10 Tem 2020, 12:29

Bu Smart-L’in bir dengi mi şimdi ? Tahmini 400 km menzil ? Sırada ne olabilir X Band radar mı ?

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 30 Tem 2020, 19:22

İstiklalFM yazdı:
10 Tem 2020, 10:07
Defence Turk tarafından edinilen bilgiye göre ÇAFRAD sistemi Uzun Menzilli Arama Radarı’nı (UMR) da oluşturacak olan EİRS Sistemi radarında testler başladı.
https://www.defenceturk.net/erken-ihbar ... er-basladi
Anlamadığım bir konu olduğu için soruyorum. Bu sistem bize ne kadar, neler kazandırı. Yahut eksik tarafları varmıdır, neyle kıyaslayabiliriz?
Biraz çok oldu ama, o kadarda nazımız geçsin. :)

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 05 Ağu 2020, 00:52

Bu Radarların sadece 4 sistem olması bence az.

Bunlar tek tek yönlendirilebilir gan transistörlere sahip olduğu için, çeşitli aralıklarla kurulup Kaskade yapılabilir diye düşünüyorum.
Fiberoptik kablolar ile merkezi bir bilgisayar ile 400 km 4 katına kadar çıkarılması ( kafamdaki simülasyon ile) mümkün olabileceğini düşünüyorum.

Yani bütün farları bir noktaya konsantre olma imkanı.

Belki uzaydan bir sentetik radar ile izleri tesbit edebilseydik hedefe Kaskade şeklinde Radarları konsantre etme imkanı olurdu.
“Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!”
Mustafa Kemal Atatürk

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 05 Ağu 2020, 01:00

Kafkasya yazdı:
05 Ağu 2020, 00:52

Bunlar tek tek yönlendirilebilir gan transistörlere sahip olduğu için, çeşitli aralıklarla kurulup Kaskade yapılabilir diye düşünüyorum.
Fiberoptik kablolar ile merkezi bir bilgisayar ile 400 km 4 katına kadar çıkarılması ( kafamdaki simülasyon ile) mümkün olabileceğini düşünüyorum.

Belki uzaydan bir sentetik radar ile izleri tesbit edebilseydik hedefe Kaskade şeklinde Radarları konsantre etme imkanı olurdu.
400 km ×4=1600 km mi diyorsunuz? :roll: ama dünya yuvarlak değil miydi?
Resim
panem et circenses
Dev aynasındaki cüceler, ayna kırılınca tarihin çöplüğüne gömülürler.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle » 05 Ağu 2020, 01:02

Kafkasya yazdı:
05 Ağu 2020, 00:52

Yanılmıyorsam proje 4 taşınabilir, 18 sabit radarı kapsıyordu ama şimdiye kadar sadece taşınabilir sistemin sözleşmesi imzalandı.
Eski kullanıcı adım: RAPTOR33

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 05 Ağu 2020, 01:04

Ben balistik ve intercontinentallerin tesbiti için düşündüm, onlar atmosfer dışı ya yani hala yukarda o mesafede, yoksa o mesafedeki uçağı ne yapalım
En son Kafkasya tarafından 05 Ağu 2020, 01:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
“Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!”
Mustafa Kemal Atatürk

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 05 Ağu 2020, 01:04

Footle yazdı:
05 Ağu 2020, 01:02
Yanılmıyorsam proje 4 taşınabilir, 18 sabit radarı kapsıyordu ama şimdiye kadar sadece taşınabilir sistemin sözleşmesi imzalandı.
O, o zaman oldukça yeterli
Mustafa Kemal Atatürk

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 05 Ağu 2020, 01:42

Kafkasya yazdı:
05 Ağu 2020, 01:04
Ben balistik ve intercontinentallerin tesbiti için düşündüm, onlar atmosfer dışı ya yani hala yukarda o mesafede, yoksa o mesafedeki uçağı ne yapalım
Deniz seviyesindeki bir radar 400 km den göreçeği hedef ortalama 12 km yükseklikte olması lazım.
Resim
panem et circenses
Dev aynasındaki cüceler, ayna kırılınca tarihin çöplüğüne gömülürler.

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 05 Ağu 2020, 08:54

Tamam da o uzaklıkta uçan uçağı ne yapalım, benim maksatım o uzaklıktan gelen Balistik Füzenin rotasını ve düşeceği noktayı hesaplamak için zaman kazanmak.
Yani kesişme yerini belirleyip karşı roket, top, railgun herneyse işte vurabilme imkanı yaratmak.
Mustafa Kemal Atatürk

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 05 Ağu 2020, 09:10

Uzun menzilli radarları önemli kılan diğer bir faktör de düşmanı radara yakalanmamak için alçaktan gitmeye zorlaması ve uçak menzillerini düşürmesi. Alçaktan uçmaya zorlanan hava taşıtınin menzili bir hayli kisalmakta.

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 06 Ağu 2020, 23:44

anafor2014 yazdı:
05 Ağu 2020, 09:10
Uzun menzilli radarları önemli kılan diğer bir faktör de düşmanı radara yakalanmamak için alçaktan gitmeye zorlaması ve uçak menzillerini düşürmesi. Alçaktan uçmaya zorlanan hava taşıtınin menzili bir hayli kisalmakta.
Bu açıdan bakmamıştım hiç.
Halbuki bu kadar açık.
Mustafa Kemal Atatürk

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 07 Ağu 2020, 13:06

anafor2014 yazdı:
05 Ağu 2020, 09:10
O zaman teknik olarak bu seyir füzeleri içinde geçerli diyebilirmiyiz?

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 07 Ağu 2020, 13:18

karli yazdı:
07 Ağu 2020, 13:06
O zaman teknik olarak bu seyir füzeleri içinde geçerli diyebilirmiyiz?
Seyir füzesinin uçuş profilini belirleyen kişiler hedefi ve bölgedeki radar ağını dikkate alarak belirlemektedir.

Ciddi bir radar örtüsü olan bir bölgeye çok daha uzun menzilli füze atılması gerekir. Bu fuzeninde çok alçaktan kendine tehdit olan şeylerin cevresinden dolaşarak hedefine ulaşır.