Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi İhalesi

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
anafor2014
Süvariler
Re: Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi İhalesi

Mesaj gönderen anafor2014 » 30 Haz 2020, 16:51

Ruslar teklifi ilkesizce olarak nitelemiş .
"Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Dışişleri Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, Ankara'nın ABD’li Senatör John Thune’un sunduğu Türkiye'nin elindeki S-400’leri satın alma teklifini değerlendirmemesini umduğunu belirtti. Slutskiy teklifi "ilkesizce" olarak niteledi.

ABD'nin 2021 Yılı Savunma Bütçesi Yetkilendirmesi için hazırlanan yasa tasarısına, ABD'nin Türkiye'den Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini almasına imkan tanıyacak bir madde eklenmesi talep edilmişti.

TIKLAYIN- ABD Senatosu'nda S-400 teklifi: Türkiye uyumsuz sistem almayacağını taahhüt etsin, S-400'leri Ankara'dan satın alabilelim

Rusya'dan ABD Senatosu'ndaki teklife tepki geldi. Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Dışişleri Komitesi Başkanı Slutskiy teklifin "ilkesizce" olduğunu belirtti. "
Kaynak yasaklı olabileceği için linki paylaşmadım.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 30 Haz 2020, 17:23

Ahlak normlarından en son ruslar konuşabilir.
Resim
panem et circenses
Dev aynasındaki cüceler, ayna kırılınca tarihin çöplüğüne gömülürler.

TEORI
Akıncılar

Mesaj gönderen TEORI » 30 Haz 2020, 17:37

Şimdi ortada net bir şey yok ama arada anlaşma dahi olsa rusların düşmanca tutumlarına karşılık her çözüm yolu açıktır s400 için. Ruslar b... yesin.
Resim
Death Star da sıkışıp kalmış stormtrooper

Feanor35
Üye

Mesaj gönderen Feanor35 » 30 Haz 2020, 17:39

Burnumuzun dibindeki eşek adasını yunanlılara peşkeş çekenler utanmıyor da , s400 için biz mi utanacağız. Ne kadar rezil politikalar yapıldığının fiziki sembolü olarak tarihe geçen bir simge oldu s400. Yol yakınken kurtulunmalıdır.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 30 Haz 2020, 17:46

Ortada net bir şey yok ama aslında bu olay bir kamuoyu sondajı gibi bir şey ya da ABD Ayşen Gruda gibi "annem nikahtan önce göster ama elletme dedi" mi yapıyor?
Resim
panem et circenses
Dev aynasındaki cüceler, ayna kırılınca tarihin çöplüğüne gömülürler.

bitliprens
Süvariler

Mesaj gönderen bitliprens » 22 Tem 2020, 11:58

Türkiye için CAATSA Temsilciler Meclisi’nden geçti

ABD’de Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi üyesi Adam Kinzinger ile Demokrat Üyesi Abigail Spanberger tarafından sunulan CAATSA olarak adlandırılan yaptırım tasarısı oybirliğiyle kabul edildi. Tasarı, S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanması için Başkan Donald Trump üzerinde baskı oluşturuyor.

Tasarıda, Türkiye’nin Rusya ile yaptığı S-400 anlaşmasının, ABD Kongresi’nin Ağustos 2017’de çıkardığı ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamına girdiği ifade ediliyor.

Tasarının yasalaşması için Senato’dan geçip Trump tarafından imzalanması gerekiyor. Adam Kinzinger geçen hafta tasarıyı sunarken yaptığı açıklamada “Türkiye, Rusya ile yaptığı silah anlaşması nedeniyle NATO üyeleri tarafından yapılan uyarıları görmezden geldi ve S-400 sistemlerinin kurulmasını kabul etti. Eylemlerinin hoş görülmeyeceğini ve ciddi sonuçlarla karşılanacağını çok açık bir şekilde belirtmeliyiz. Mevzuatımız bunu yapıyor ve Türkiye’nin eylemlerini açıkça yaptırım gerektiren bir suç haline getiriyor” demişti.

CAATSA NEDİR
CAATSA, “Rusya Federasyonu’nun savunma ya da istihbarat sektörleriyle ya da bunlar adına çalışan kurum ve kişilerle önemli düzeyde alışverişte bulunan kişi ve kurumlara yaptırım uygulanmasını” öngörüyor. Türkiye’ye Rus yapımı S-400 füze savunma sistemi sebebiyle yaptırım uygulanmasını öngören madde de bu.

ABD Başkanı Trump yasa gereği 70 sayfalık CAATSA metninde listelenen 12 yaptırım kaleminden en az beşini seçmek zorunda. Bu kalemler şöyle sıralanıyor:

Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara ihracat-ithalat bankası desteğinin kesilmesi,
Mal ve teknoloji ihracatı ruhsatı verilmemesi,
ABD mali kuruluşlarından kredi tedarik edilmemesi,
Uluslararası mali kuruluşlardan kredi verilmemesi,
Mali kurumlara ABD Merkez Bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesi,
Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlarla ihale ya da sözleşme yapılmaması,
Döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması,
Mali kurumlar ve bankalar arasında ödeme ya da kredi transferlerinin yasaklanması,
Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumların ABD topraklarında gayrimenkul sahibi olmasının yasaklanması,
ABD kişi ve kurumlarının yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlardan sermaye ya da borç alışverişinin yasaklanması,
Yaptırım kapsamına alınan kişilere ABD’ye giriş yasağı,
Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara benzer işlevi olan üst düzey görevlilere de yaptırım uygulanması.

https://twitter.com/tolgaozbek_com/stat ... 30562?s=20

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye

Mesaj gönderen DarkMatter » 22 Tem 2020, 20:55

bitliprens yazdı:
22 Tem 2020, 11:58
Türkiye için CAATSA Temsilciler Meclisi’nden geçti

ABD’de Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi üyesi Adam Kinzinger ile Demokrat Üyesi Abigail Spanberger tarafından sunulan CAATSA olarak adlandırılan yaptırım tasarısı oybirliğiyle kabul edildi. Tasarı, S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanması için Başkan Donald Trump üzerinde baskı oluşturuyor.

Tasarıda, Türkiye’nin Rusya ile yaptığı S-400 anlaşmasının, ABD Kongresi’nin Ağustos 2017’de çıkardığı ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamına girdiği ifade ediliyor.

Tasarının yasalaşması için Senato’dan geçip Trump tarafından imzalanması gerekiyor. Adam Kinzinger geçen hafta tasarıyı sunarken yaptığı açıklamada “Türkiye, Rusya ile yaptığı silah anlaşması nedeniyle NATO üyeleri tarafından yapılan uyarıları görmezden geldi ve S-400 sistemlerinin kurulmasını kabul etti. Eylemlerinin hoş görülmeyeceğini ve ciddi sonuçlarla karşılanacağını çok açık bir şekilde belirtmeliyiz. Mevzuatımız bunu yapıyor ve Türkiye’nin eylemlerini açıkça yaptırım gerektiren bir suç haline getiriyor” demişti.

CAATSA NEDİR
CAATSA, “Rusya Federasyonu’nun savunma ya da istihbarat sektörleriyle ya da bunlar adına çalışan kurum ve kişilerle önemli düzeyde alışverişte bulunan kişi ve kurumlara yaptırım uygulanmasını” öngörüyor. Türkiye’ye Rus yapımı S-400 füze savunma sistemi sebebiyle yaptırım uygulanmasını öngören madde de bu.

ABD Başkanı Trump yasa gereği 70 sayfalık CAATSA metninde listelenen 12 yaptırım kaleminden en az beşini seçmek zorunda. Bu kalemler şöyle sıralanıyor:

Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara ihracat-ithalat bankası desteğinin kesilmesi,
Mal ve teknoloji ihracatı ruhsatı verilmemesi,
ABD mali kuruluşlarından kredi tedarik edilmemesi,
Uluslararası mali kuruluşlardan kredi verilmemesi,
Mali kurumlara ABD Merkez Bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesi,
Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlarla ihale ya da sözleşme yapılmaması,
Döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması,
Mali kurumlar ve bankalar arasında ödeme ya da kredi transferlerinin yasaklanması,
Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumların ABD topraklarında gayrimenkul sahibi olmasının yasaklanması,
ABD kişi ve kurumlarının yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlardan sermaye ya da borç alışverişinin yasaklanması,
Yaptırım kapsamına alınan kişilere ABD’ye giriş yasağı,
Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara benzer işlevi olan üst düzey görevlilere de yaptırım uygulanması.

https://twitter.com/tolgaozbek_com/stat ... 30562?s=20
Bizimkiler nasıl bir R yapacak çok merak ediyorum.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 23 Tem 2020, 07:01

Misir ve Hindistan'i ne yapacaklarmis bu senatorler? CAATSA sadece Turkiye icin cikmis bir yasa degil. Misir bir cok Rus yapisi sistem satin aldi CAATSA sonrasi ve hala ABD'den yillik 1.3 milyar dolar askeri hibe aliyor. En sonra Misir icin uretilen Su35'lerin fotograflari internete dustu. Keza Hindistan milyarlarca dolarlik S400, Su-30, Mig-29K gibi siparisler verdi. Eger CAATSA'yi yasada yazdigi gibi uygulayacaklarsa, ABD Savunma Sanayi belki 15-20 milyar $ lik bir pazari Ruslara kendi salakliklarindan kaptirmis olacaklar.

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk » 23 Tem 2020, 08:09

O yasayı bize karşı uygulama şansları hemen hiç yok. Lobicilerin gazını (parasını diye okuyun) almak için saçmalayıp duruyorlar. Türkiye'yi resmen ABD'nin düşmanı ilan etmenin ne getirisi olabilir ki? Ama şu da bir gerçek dünya artık çok çılgın bir yer ve Biden gibi Trump'tan daha şapşal ve Türkiye düşmanı bir adamın seçilme ihtimali var.

Bu noktada benim merak ettiğim Kürecik'teki radarı K. Irak ya da K. Suriye'ye taşıma ihtimalleri var mıdır? Menzil olarak çok birşey kaybetmezler haritaya bakınca; ama bu kadar komplike bir sistem öyle istikrarsız noktalara taşınabilir mi?

Kullanıcı avatarı
witch_king
Üye

Mesaj gönderen witch_king » 23 Tem 2020, 08:32

Kürecik' teki radar NATO radarı dolayısıyla NATO üyesi olmayan bir ülkeye neden taşısınlar?
Amcam kağan ile doğuda Yeşil Nehir, Şantung ovasına kadar ordu sevk ettik. Batıda Demir Kapıya kadar ordu sevk ettik. Kögmeni aşarak Kırgız ülkesine kadar ordu sevk ettik. Yekûn olarak yirmi beş defa ordu sevk ettik, on üç defa savaştık. İlliyi ilsizleştirdik, kağanlıyı kağansızlaştırdık. Dizliye diz çöktürdük, başlıya baş eğdirdik.

Bilge Kağan Yazıtından

Kullanıcı avatarı
assslan
Süvariler

Mesaj gönderen assslan » 23 Tem 2020, 09:18

pymk yazdı:
23 Tem 2020, 08:09
O yasayı bize karşı uygulama şansları hemen hiç yok. Lobicilerin gazını (parasını diye okuyun) almak için saçmalayıp duruyorlar. Türkiye'yi resmen ABD'nin düşmanı ilan etmenin ne getirisi olabilir ki? Ama şu da bir gerçek dünya artık çok çılgın bir yer ve Biden gibi Trump'tan daha şapşal ve Türkiye düşmanı bir adamın seçilme ihtimali var.

Bu noktada benim merak ettiğim Kürecik'teki radarı K. Irak ya da K. Suriye'ye taşıma ihtimalleri var mıdır? Menzil olarak çok birşey kaybetmezler haritaya bakınca; ama bu kadar komplike bir sistem öyle istikrarsız noktalara taşınabilir mi?
Aynen. Sorun ABD vatandaşlarının bir millet olamamasında. Senatörlerin de ülkeye karşı pek bir aidiyetleri yok. Ülkeyi lobiler yönetiyor ve Türkiye ile ilişkilerde ABD çok zarar etmiş, kar etmiş adamların umrunda değil. Tek dertleri bağlı oldukları lobilerin menfaatleri. Ve işin ilginci bu durum ABD' de kabul görmüş.ABD filmlerinde bile senatörler sürekli satın alınır.

Ama bizde de kabahat var. Madem ABD' de işler böyle yürüyor o zaman bizim de bu sisteme adapte olmamız lazım. Satın alınabileni satın alarak, satın alamadığını suç dosyaları oluşturarak, tehditle, şantajla, gerekirse faali mechul cinayetlerle, lobi ittifaklarıyla veya aklıma gelmeyen daha birçok yöntemle bu senatörleri, üst düzey memurları, politikacıları kendimize hizmet eder hale getirebiliriz.

Tabii önce düşman lobileri zayıflatmamız lazım. Biz bu işi çok iyi yaparız mesela. Çünkü bizim kültürümüzde rakibimizi geçmek için daha çok çalışmak yerine rakibin ayağını kaydırmak ilk tercih edilen yöntemdir.
Ne Mutlu Türküm Diyene...

Kullanıcı avatarı
kadim_mecal
Üye

Mesaj gönderen kadim_mecal » 23 Tem 2020, 15:51

assslan yazdı:
23 Tem 2020, 09:18
Aynen. Sorun ABD vatandaşlarının bir millet olamamasında. Senatörlerin de ülkeye karşı pek bir aidiyetleri yok. Ülkeyi lobiler yönetiyor ve Türkiye ile ilişkilerde ABD çok zarar etmiş, kar etmiş adamların umrunda değil. Tek dertleri bağlı oldukları lobilerin menfaatleri. Ve işin ilginci bu durum ABD' de kabul görmüş.ABD filmlerinde bile senatörler sürekli satın alınır.

Ama bizde de kabahat var. Madem ABD' de işler böyle yürüyor o zaman bizim de bu sisteme adapte olmamız lazım. Satın alınabileni satın alarak, satın alamadığını suç dosyaları oluşturarak, tehditle, şantajla, gerekirse faali mechul cinayetlerle, lobi ittifaklarıyla veya aklıma gelmeyen daha birçok yöntemle bu senatörleri, üst düzey memurları, politikacıları kendimize hizmet eder hale getirebiliriz.

Tabii önce düşman lobileri zayıflatmamız lazım. Biz bu işi çok iyi yaparız mesela. Çünkü bizim kültürümüzde rakibimizi geçmek için daha çok çalışmak yerine rakibin ayağını kaydırmak ilk tercih edilen yöntemdir.
8-) Aynen dediğiniz şeylerden ben de daha önceleri bahsetmiştim.Herkesin bir fiyatı vardır ama az ama çok.10-15 senatör alacak bir lobimiz / faliyetimiz ve bunları finanse edecek hiç mi paramız yok yani? Her şeye para bulunurken buna bulunamaz mı ?
Orta Dünya sevdalısı
----------------------------------------------------

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 23 Tem 2020, 17:06

kadim_mecal yazdı:
23 Tem 2020, 15:51
8-) Aynen dediğiniz şeylerden ben de daha önceleri bahsetmiştim.Herkesin bir fiyatı vardır ama az ama çok.10-15 senatör alacak bir lobimiz / faliyetimiz ve bunları finanse edecek hiç mi paramız yok yani? Her şeye para bulunurken buna bulunamaz mı ?
uzun yıllar Yahudi lobileri destek oldu. Hatta ermenilere karşı dahi ciddi savunma yarattılar.
Muhtar Kent ve TUSİAD da kısmen başarılı olmuşlardı zamanında sonra birisi emekli oldu diğerine de dünya lideri reis düşman oldu.
Şu anda FETÖ ciddi paralar akıtıyor anti Türkiye lobilerine şerefsizler.
Kalyon Seydi Engin

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler

Mesaj gönderen Tigerfish » 23 Tem 2020, 20:00

sailordream yazdı:
23 Tem 2020, 17:06
uzun yıllar Yahudi lobileri destek oldu. Hatta ermenilere karşı dahi ciddi savunma yarattılar.
Muhtar Kent ve TUSİAD da kısmen başarılı olmuşlardı zamanında sonra birisi emekli oldu diğerine de dünya lideri reis düşman oldu.
Şu anda FETÖ ciddi paralar akıtıyor anti Türkiye lobilerine şerefsizler.
Disisler politikasina halen amatörce yaklasim var siyasilerimizde. Gecmisten bari bir tecrübe edinselerdi maalesef o da yok gündemlerinde.

Adamlar zeytin dalin ucunu bize gösterdiklerinde strateji acisindan onu degerlendirmek yerine " pis Israil barbar Israil" cocukca tavrimizla devam ettik.

Disislerinde reel siyastinden cok uzagiz.

Kullanıcı avatarı
taner82
Üye

Mesaj gönderen taner82 » 27 Tem 2020, 12:41

kadim_mecal yazdı:
23 Tem 2020, 15:51
Önemli olan en fazla söz sahibi olan Senatörlere Maddi Destek verip Türkiye icin ve Türkiye karsi olan Senatörlerin tümüne Türkiye karsiti her Tasariyi Veto etmeleri yönünde ikna etmek. Bunuda ancak Yüksek Miktarda Maddi Destek vererek basarmak.
Mishal olarak: Lindsey Graham, Marsha Blackburn, Chris Van Hollen, Jeanne Shaheen ve Richard Blumenthal , Robert Menendez gibi
Türkiye karsiti Senatörleri kendi tarafimiza cekebilirsek okadar cikarimiz olur.

Mishal Mike Flynn icin birsürü para teklif edilmisti FETÖ'yü Türkiyeye iade etmesi icin. Ama Flynn istifa ettigi icin gerceklesmedi.
Ama isteseler bir sürü Senatörleri ve diger etkili söz sahibi Poltikacilari satin alabilirler.
Suudiler ve diger Araplar nasil hersene bir sürü Para aktariyor Seriatla yönetilen Ülke oldugu halde istedikleri cogu silahlari alabiliyorlar bu sekilde.
Ayrica Israil ile zorda olsa iliskileri düzeltmemiz gerekiyor. Israil ile aran iyi oldugu an, ABDdeki en büyük Yahudi Lobisi AIPAC'da seni destekler
En son taner82 tarafından 27 Tem 2020, 13:03 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
trmilitary.org

Kullanıcı avatarı
Komutan Logar
Süvariler

Mesaj gönderen Komutan Logar » 27 Tem 2020, 12:59

Dr. Erdoğan Karakuş'tan F-35 ve S-400 sorununa çözüm önerisi...
https://www.youtube.com/watch?v=pagflBBZRmE
Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Kullanıcı avatarı
kadim_mecal
Üye

Mesaj gönderen kadim_mecal » 27 Tem 2020, 14:05

Komutan Logar yazdı:
27 Tem 2020, 12:59
Dr. Erdoğan Karakuş'tan F-35 ve S-400 sorununa çözüm önerisi...
https://www.youtube.com/watch?v=pagflBBZRmE
Çoğu zaman haklı bulduğum ve denk geldiğim zaman dinlediğim komutanlardan bir tanesi.Ama şu mete' nin orada pis pis gülmesi sinir bozucu.
Orta Dünya sevdalısı

Kullanıcı avatarı
taner82
Üye

Mesaj gönderen taner82 » 27 Tem 2020, 14:17

kadim_mecal yazdı:
27 Tem 2020, 14:05
Çoğu zaman haklı bulduğum ve denk geldiğim zaman dinlediğim komutanlardan bir tanesi.Ama şu mete' nin orada pis pis gülmesi sinir bozucu.
Mete Yarar'i Güvenlik Uzmani diye TV'ye cikaranlarda suc. ATV nasil bi Haber yapiyorsa kendiside ayni
AKP'lilerin duymak istedigi türden sözde Güvenlik Uzmani.

Orda neden güldügünü bende anlamadim, bisey eklicek sandim ama yok, ne söyleyecegini bilmiyor....
https://youtu.be/pagflBBZRmE?t=63
trmilitary.org

Kullanıcı avatarı
Komutan Logar
Süvariler

Mesaj gönderen Komutan Logar » 27 Tem 2020, 14:41

Neden güldüğünü bende bilmiyorum beni de sinir etti açıkçası bence bir an Erol Mütercimler ile göz göze gelip dde güldü heralde.
Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)

Kullanıcı avatarı
kadim_mecal
Üye

Mesaj gönderen kadim_mecal » 27 Tem 2020, 15:07

taner82 yazdı:
27 Tem 2020, 14:17
Mete Yarar'i Güvenlik Uzmani diye TV'ye cikaranlarda suc. ATV nasil bi Haber yapiyorsa kendiside ayni
AKP'lilerin duymak istedigi türden sözde Güvenlik Uzmani.

Orda neden güldügünü bende anlamadim, bisey eklicek sandim ama yok, ne söyleyecegini bilmiyor....
https://youtu.be/pagflBBZRmE?t=63

Aynen öyle bir kere tv ye çıktın mı yeter, ondan sonra her kanalda gez ister anla ister anlama.Boynuna bir fular tak, milletin gazını al ve beklediği şeyleri söyle yeter.

Komutan Logar yazdı: Neden güldüğünü bende bilmiyorum beni de sinir etti açıkçası bence bir an Erol Mütercimler ile göz göze gelip dde güldü heralde.
Sanırım bu konuşmanın öncesinde mete bir şey söylemiş ve komutanda onun öyle olmadığını söyleyince bu refleksi vermiş olabilir.
Orta Dünya sevdalısı

madmax12
Süvariler

Mesaj gönderen madmax12 » 27 Tem 2020, 15:32

Şu S400 konusunda biraz daha detaylı bakmakta fayda var. O dönemleri hatırlayın çok karışık bir ortamdı. Tırlar dolusu silah sevkiyatları göz önüne alındığında ve yeterince gergin ortamda doğal olarak Abd'nin örgütü savunabileceği ve her ihtimalin gerçekleşeceği herkes tarafından düşünülüyordu. Bu süreç hemen herkesin gösterdiği refleksler ile birbirlerinin niyetini okuyabileceği bir süreçti. Sonuç olarak bizim düşündüklerimiz, karşı taraf içinde aynen düşünülebilecek şeyler. Abd hadi beyler kg ben kaçtım diyerek çekildi. Bu değerlendirmede yapılan hata; gelişmelerin gidişatının olumlu seyretmesiyle her şeyin tekrardan eskisi gibi olabileceği yanılgısı, hayır olay o kadar yüzeysel değil.

İşin çağrışım, yorum, analiz boyutunun önemli olduğu ve bunun karşı tarafın değerlendirmesine, politikasına veya menfaatine göre şekillenebileceği asıl detay nokta. Sonuç olarak Rusları orada başımıza bela ederek çekildiler. F35'ten geri dönüşü olmayacak şekilde çıkartmayı kararlaştırdılar. Üstüne eksen kayması, Rus dostluğu, Nato yükümlülükleri vs. ile eleştiriler aldık. Tüm bu detaylar gözden kaçarken, S400-F35 uyumsuzluğu veya casus yazılım gibi basit yüzeysel şeylere kafa yoruldu o konuda ikna çalışmaları yapıldı.

Şu gerçeği kabullenelim artık müttefiklik karşılıklı olarak sorgulandı bir kere. Müttefiklik halinin devam etmesi bir anlam ifade etmez bir anlam çıkartılacak detay ilişkilerin daha fazla ilerleyip ilerlemeyeceği. Bana göre F35'lerin gelmesi imkansız, herhangi başka bir silah gelmesi de zor.
trmilitary.org

Kullanıcı avatarı
Komutan Logar
Süvariler

Mesaj gönderen Komutan Logar » 27 Tem 2020, 16:31

madmax12 yazdı:
27 Tem 2020, 15:32
Şu S400 konusunda biraz daha detaylı bakmakta fayda var. O dönemleri hatırlayın çok karışık bir ortamdı. Tırlar dolusu silah sevkiyatları göz önüne alındığında ve yeterince gergin ortamda doğal olarak Abd'nin örgütü savunabileceği ve her ihtimalin gerçekleşeceği herkes tarafından düşünülüyordu. Bu süreç hemen herkesin gösterdiği refleksler ile birbirlerinin niyetini okuyabileceği bir süreçti. Sonuç olarak bizim düşündüklerimiz, karşı taraf içinde aynen düşünülebilecek şeyler. Abd hadi beyler kg ben kaçtım diyerek çekildi. Bu değerlendirmede yapılan hata; gelişmelerin gidişatının olumlu seyretmesiyle her şeyin tekrardan eskisi gibi olabileceği yanılgısı, hayır olay o kadar yüzeysel değil.

İşin çağrışım, yorum, analiz boyutunun önemli olduğu ve bunun karşı tarafın değerlendirmesine, politikasına veya menfaatine göre şekillenebileceği asıl detay nokta. Sonuç olarak Rusları orada başımıza bela ederek çekildiler. F35'ten geri dönüşü olmayacak şekilde çıkartmayı kararlaştırdılar. Üstüne eksen kayması, Rus dostluğu, Nato yükümlülükleri vs. ile eleştiriler aldık. Tüm bu detaylar gözden kaçarken, S400-F35 uyumsuzluğu veya casus yazılım gibi basit yüzeysel şeylere kafa yoruldu o konuda ikna çalışmaları yapıldı.

Şu gerçeği kabullenelim artık müttefiklik karşılıklı olarak sorgulandı bir kere. Müttefiklik halinin devam etmesi bir anlam ifade etmez bir anlam çıkartılacak detay ilişkilerin daha fazla ilerleyip ilerlemeyeceği. Bana göre F35'lerin gelmesi imkansız, herhangi başka bir silah gelmesi de zor.
Bu söylediğiniz doğru olmakla beraber ekstra olarak şunları ekleyebilirim ; 15 Temmuz kalkışmasından sonra Erdoğan - Putin yakınlaşmasının en somut meyvesidir S400. Biz ne zamanki S400 siparişini gündeme getirdik ondan sonra Ruslar Afrin hava sahasını açtı ve Zeytin Dalı Harekatı başladı. O günün şartlarının da hesaba katılması gerekir.

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk » 27 Tem 2020, 22:32

Sebebi her ne olursa olsun siyasi bir alım olduğu belli. Ben daha çok ABD'ye karşı yaptığımız blöfün elimizde patlaması olarak değerlendiriyorum. Her seferinde elimizi arttırdık; ama ABD yemedi. Hala S400'ün aktif hala gelmemiş olmaması bu fikrimin dayanağıdır. Siyasi hayatımıza hakim karakter, bu sistem aktif hale getirilseydi kurdele kesmiş olmamızı gerektirirdi. Bu noktada bizim siyasetçilerin en büyük hatası geri dönülemez noktaya kadar işi zorlamalarıdır. ABD'nin 90'ların başından beri bölücü terör örgüt'ya destek çıktığını bilmemize rağmen Suriye'de önceliğimizi iyi belirleyemedik.

Tek ayı neyse; ama iki ayıyla birlikte aynı yatağa girmenin sıkıntılı sonuçları olacağı belliydi. Aynı anda hem ABD hem Rusya'nın tekerine çomak sokabilir miydik? En başından Suriye konusunu ince eleyip sık dokusak belki olabilirdi.

Kullanıcı avatarı
taner82
Üye

Mesaj gönderen taner82 » 28 Tem 2020, 00:38

Rusya Çin'e sattığı S-400'lerin teslimatını askıya aldı

Rusya, S-400 füze sistemlerinin Çin’e teslimatının belirsiz bir tarihe kadar ertelendiğini duyurdu.

Çin kaynaklı Sohu gazetesinde çıkan haberde ” Teslimatın, satın alma sözleşmesi imzalamaktan daha zor
ve karmaşık bir süreç olduğunu, Çin’in eğitim için Rusya’ya personel göndermesi gerektiği aynı zamanda
Rusya’nın da sistemi hizmete sokmak için çok sayıda teknik personelini Çin’e göndermesi gerektiği ”
ifadeleri yer aldı.

Çin, Rusya ile 2014’te imzaladığı anlaşmayla S-400 hava savunma sisteminin ilk yabancı alıcısı olmuştu.
Sistemin sevkiyatında ikinci etabı geçen yıl tamamlanmıştı. Çin ordusu, ilk sevkiyatın ardından sistemin
deneme sürecini başarıyla tamamladığını duyurmuştu.

S-400 lerin teslimatin askiya alinmasinda kim bilir bizim bilmedigimiz neler varda, Türkiye S-400leri aktif etmiyor...
trmilitary.org

TEORI
Akıncılar

Mesaj gönderen TEORI » 28 Tem 2020, 08:24

O füzeleri aktif edip iran gibi kriz dönemlerinde anca yolcu uçağı düşürürsün. Kendi ağına entegre edemiyorsun.
Resim
Death Star da sıkışıp kalmış stormtrooper

Kullanıcı avatarı
kadim_mecal
Üye

Mesaj gönderen kadim_mecal » 28 Tem 2020, 10:21

çin' in elinde, bizimde bir ara almak istediğimiz, fd-2000 yok muydu? Neden s-400 istemişler ki?
Orta Dünya sevdalısı

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk » 28 Tem 2020, 11:17

Hava savunma sistemlerinin üzerinde saat olarak ömrü kısıtlanan unsurlar oluyor mu? Mesela 500 saat aktif kalırsa şu sensör değişecek, 1000 saat sonra bu parçası değişecek gibi. Suriye'de Ruslar da sürekli aç kapa yapıyorlar bildiğim kadarıyla. Buna benzer bir sebepten mi, yoksa politik amaçlarla, etraftaki ülkeleri tedirgin etmemek için mi böyle yapıyorlar?

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 » 28 Tem 2020, 11:34

taner82 yazdı:
28 Tem 2020, 00:38
Rusya Çin'e sattığı S-400'lerin teslimatını askıya aldı

Rusya, S-400 füze sistemlerinin Çin’e teslimatının belirsiz bir tarihe kadar ertelendiğini duyurdu.

Çin kaynaklı Sohu gazetesinde çıkan haberde ” Teslimatın, satın alma sözleşmesi imzalamaktan daha zor
ve karmaşık bir süreç olduğunu, Çin’in eğitim için Rusya’ya personel göndermesi gerektiği aynı zamanda
Rusya’nın da sistemi hizmete sokmak için çok sayıda teknik personelini Çin’e göndermesi gerektiği ”
ifadeleri yer aldı.

Çin, Rusya ile 2014’te imzaladığı anlaşmayla S-400 hava savunma sisteminin ilk yabancı alıcısı olmuştu.
Sistemin sevkiyatında ikinci etabı geçen yıl tamamlanmıştı. Çin ordusu, ilk sevkiyatın ardından sistemin
deneme sürecini başarıyla tamamladığını duyurmuştu.

S-400 lerin teslimatin askiya alinmasinda kim bilir bizim bilmedigimiz neler varda, Türkiye S-400leri aktif etmiyor...
Bu çok ilginç bir haber, bahaneler ise komik. Bu sistem gemi yolculuğu sırasında hasar görmüş, geri dönenler de imha edilmişti. Bu olayın arkasında başka bir sebep ve motivasyon olmalı. US bu işin de varsa hiç şaşırmam...

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler

Mesaj gönderen Moon&star » 28 Tem 2020, 11:40

pymk yazdı:
28 Tem 2020, 11:17
Hava savunma sistemlerinin üzerinde saat olarak ömrü kısıtlanan unsurlar oluyor mu? Mesela 500 saat aktif kalırsa şu sensör değişecek, 1000 saat sonra bu parçası değişecek gibi. Suriye'de Ruslar da sürekli aç kapa yapıyorlar bildiğim kadarıyla. Buna benzer bir sebepten mi, yoksa politik amaçlarla, etraftaki ülkeleri tedirgin etmemek için mi böyle yapıyorlar?
Elbette çalışan her makinenin planlı bir bakım programı olur. Rus sistemlerinin, özellikle motor ve elektronik ekipman açısından batılı muadillerine göre bakım aralığının düşük, faydalı ömürlerinin de çalışma saati açısından daha kısa olduğu bilinen bir gerçek.

Ama radar sistemleri 7/24 esasına göre çalışması gereken sistemler. Birine bakım yapacaksan, yedeğini aktif edersin. Rusların da zaten aç kapa yaptıkları yok. İsrail Suriye'ye her kafasına estiğinde elini kolunu sallaya sallaya girip hava harekatı düzenleyip Rus sistemlerini şamaroğlanına çevirdiği için uluslararası kamuoyunda rezil olmamak ve Rus Sistemlerinin güvenilir olmadığı düşüncesi oluşmaması adına her seferinde "S-400'ler aktif değildi" yalanına sığınıyor.
Resim
Today's lesson will be pain.

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye

Mesaj gönderen DarkMatter » 28 Tem 2020, 19:44

pymk yazdı:
28 Tem 2020, 11:17
Üstad nerede okudum hatırlamıyorum ama sürekli çalışan radarın komponentlerinin ömrü daha hızlı kısalıyor o yüzden radarları sürekli çalışır vaziyette tutmuyorlar. Rus elektronikleri ve uçak motorları batılı muadillerine göre daha kısa çalışma ömrüne sahip bu bilinen bir gerçek.

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler

Mesaj gönderen Moon&star » 28 Tem 2020, 20:25

Bunu yazan kaynak olası bir saldırı yada hava hareketliliği durumunda bir ülkenin hava kuvvetlerinin yada hava savunma bataryalarının nasıl haber aldığını da belirtti mi? Müneccim filan değiller ise radarları aktif olarak çalıştırmaktan başka yöntem yok.

Radar bu yahu, amacı o, erken ikaz için kullanılıyor. Olası bir durumda radar dan gelen verilere göre uçak kaldırıp önleme yapıyorsun, olmadı hss ile angaje oluyorsun. Başka türlü nasıl haberin olacak? He şunu deseniz anlarım; sistemlerin ömründen yememek adına herhangi bir tehdit olmayan zamanlarda tam kapasite yerine daha düşük hızlarda çalıştırılıyor evet. Dakikada 30 tur döneceğine belki 8-10 tur dönüyor ama dönmeye devam ediyor. Bakım zamanı geldiğinde de varsa yedek mobil radarı onu kuruyorsun. Yok ise zaten hepsi aynı anda bakıma girmiyor. Yanında yakınında(takribi 100-150) km ötedeki diğer radarın hala aktif olduğu için, bakıma giren radarının tarama alanının tamamını kapsayamasa da bir kısmını, en azından çok fazla açık vermeyecek bir kısmını da takibe alabiliyorsun. Zaten iki radar arası mesafe bu kriterler de gözetilerek belirleniyor.

Hava savunma ihmal etmeye gelmez...
Resim

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye

Mesaj gönderen DarkMatter » 28 Tem 2020, 21:31

Moon&star yazdı:
28 Tem 2020, 20:25
Bunu yazan kaynak olası bir saldırı yada hava hareketliliği durumunda bir ülkenin hava kuvvetlerinin yada hava savunma bataryalarının nasıl haber aldığını da belirtti mi? Müneccim filan değiller ise radarları aktif olarak çalıştırmaktan başka yöntem yok.

Radar bu yahu, amacı o, erken ikaz için kullanılıyor. Olası bir durumda radar dan gelen verilere göre uçak kaldırıp önleme yapıyorsun, olmadı hss ile angaje oluyorsun. Başka türlü nasıl haberin olacak? He şunu deseniz anlarım; sistemlerin ömründen yememek adına herhangi bir tehdit olmayan zamanlarda tam kapasite yerine daha düşük hızlarda çalıştırılıyor evet. Dakikada 30 tur döneceğine belki 8-10 tur dönüyor ama dönmeye devam ediyor. Bakım zamanı geldiğinde de varsa yedek mobil radarı onu kuruyorsun. Yok ise zaten hepsi aynı anda bakıma girmiyor. Yanında yakınında(takribi 100-150) km ötedeki diğer radarın hala aktif olduğu için, bakıma giren radarının tarama alanının tamamını kapsayamasa da bir kısmını, en azından çok fazla açık vermeyecek bir kısmını da takibe alabiliyorsun. Zaten iki radar arası mesafe bu kriterler de gözetilerek belirleniyor.
Hava savunma ihmal etmeye gelmez...
Mantıken savaş zamanı sürekli çalışır halde olması gerekir. Radarın kapatılmasındandaki kastım barış zamanıdır. Barış zamanı sürekli çalışan bir radar demek zaten ömrünü çok daha hızlı bitirmek demek. Bu arada radar dönme mevzusuna gelince kara konuşlu radarların büyük bir kısmı sabit değil mi hocam? Tehdit hangi yönden bekleniyorsa ona göre kurulup çalıştırılmıyor mu? Deniz platformları için döner radar derseniz olabilir. Bu arada benim konuştuğum radar kara konuşlu radarlar. Gemiler için seyirdeyse radarını kapatacağını düşünmüyorum. Bu arada yazdıklarımı yanlış anlamayın hocam.

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler

Mesaj gönderen Moon&star » 28 Tem 2020, 22:12

Dönen tipte de var, dönmeyen tipte de. Mesela bizdeki kara radarları TRS-22XX ler ve Kalkan radarları dönen tipte. Dönse de, dönmese de tarama hızını bastığın enerjiye göre doğru orantılı olarak aralıklı veya sürekli dalga boyutlarında ayarlayabiliyorsun. Buda doğrudan radar sisteminde kullanılan cihazların, sensörlerin ömrünü etkiliyor. Bu esneklik ile yeri geliyor daha agresif bir tarama yapabiliyorsun, yine yeri geliyor anti-radyasyon füzelerine karşı radar emisyonunu düşürmek adına daha mütevazi tarama yapma imkanı da sağlıyor. Ama tamamen kapatma asla söz konusu değil. Çağımızda artık hiç bir ordu bir ülkeye hava harekatı düzenlerken bodoslama dalmıyor. Elint-Sigint yatırımları ve tehtid kütüphanesi oluşturma çalışmaları boşuna değil.
Resim

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye

Mesaj gönderen DarkMatter » 28 Tem 2020, 22:24

Moon&star yazdı:
28 Tem 2020, 22:12
Dönen tipte de var, dönmeyen tipte de. Mesela bizdeki kara radarları TRS-22XX ler ve Kalkan radarları dönen tipte. Dönse de, dönmese de tarama hızını bastığın enerjiye göre doğru orantılı olarak aralıklı veya sürekli dalga boyutlarında ayarlayabiliyorsun. Buda doğrudan radar sisteminde kullanılan cihazların, sensörlerin ömrünü etkiliyor. Bu esneklik ile yeri geliyor daha agresif bir tarama yapabiliyorsun, yine yeri geliyor anti-radyasyon füzelerine karşı radar emisyonunu düşürmek adına daha mütevazi tarama yapma imkanı da sağlıyor. Ama tamamen kapatma asla söz konusu değil. Çağımızda artık hiç bir ordu bir ülkeye hava harekatı düzenlerken bodoslama dalmıyor. Elint-Sigint yatırımları ve tehtid kütüphanesi oluşturma çalışmaları boşuna değil.
Bunları biliyorum hocam ama bilmeyenler için yinede teşekkürler.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 29 Tem 2020, 00:24

S400 veya muadili stratejik bir hava savunma sisteminin envanterden çıkarma prosedürü nasıl olur? Bu sistemi envanterden çıkaracağız diye tüm noktalarına kadar söküp inceleme hakkı bizde var mıdır? Ülkeler arası anlaşmalarda böyle sistemler için ne gibi maddeler konur?

Özellikle füzecilik alanında rus füzelerinin incelenmesi bize bazı fikirler verebilir diye düşünüyorum.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 29 Tem 2020, 02:16

anafor2014 yazdı:
29 Tem 2020, 00:24
S400 veya muadili stratejik bir hava savunma sisteminin envanterden çıkarma prosedürü nasıl olur? Bu sistemi envanterden çıkaracağız diye tüm noktalarına kadar söküp inceleme hakkı bizde var mıdır? Ülkeler arası anlaşmalarda böyle sistemler için ne gibi maddeler konur?

Özellikle füzecilik alanında rus füzelerinin incelenmesi bize bazı fikirler verebilir diye düşünüyorum.
Hocam bu sistemler alinirken zaten hersey bir plan program dahilinde aliniyor. S400'ler cok fazla alt bileseni olan cok kompleks bir sistem. Bu sistemi aktif tutmak icin ihtiyac duyulan logistik destek anlasmasi uretici tarafindan bizim tarafa onerilmistir. Bir sureligine sistem uretici garantisi kapsamindadir(tahminen). Her yil yapilmasi gereken duzenli bakimlar ve degismesi gereken parcalarin listesi Turkiye'ye yapilan satisin bir parcasi olarak anlasmada vardir. Bir sureligine Rus teknik ekiplerin Turkiye'de bulunmasini gerektirecek nedenler bu yazdiklarimiz logistik/egitim gibi nedenler zaten. Duzenli bakin isleri yaninda, kullanim sirasinda belirecek olasi arizalara mudahale yapilmasi icinde bir sureligine Rus teknisyenlere ihtiyac duyabiliriz. Kullanici olarak ne kadar egitim verilmis olsada, ilk defa envantere giren sistemi ogrenmek ve sistem uzerinde uzmanlasmak zaman alacaktir(personel tecrube kazanimi).

ABD'nin F35 konusunda ayak diretmesinin en buyuk nedenlerden bir tanesi, S400 sisteminin uzunca bir sure TSK envanterinde kalacak olmasi ve Ruslarin zaman zaman sistemin bakim ve idamesi icin teknik destek amacli sisteme mudahale edecek olmalari. Teslimat sonrasi sizin isiniz bitti, hadi cekin gidin diyemiyoruz. Bu her komplike sistem icin oyle, uretici firma kullaniciya teslim sonrasi cekip gitmiyor. Bir kac teknik elaman ulkede bir sure kaliyor. ABD'den Patriot'ta alsak ayni durum veya Apache'de alsak uretici veya US Army'nin bir sute egitim ve teknik destek amacli Turkiye'de eleman gorevlendirmesi gerekir. Kornet ATGM gibi basit bir sislah sistemi aldiginda bu teknik destek ihtiyaci cok az dogal olarak. Lockheed M sirketi Ankara'da bir kac muhendis bulundurmustu F16 ucaklarina teknik destek vermek icin. Bunlar normal isler.

Sizin sorunuza gelince, eger sistem duzenli bakimlari/modernizasyonlari yapilir ve logistik sorun yasamaz ise cok uzun sure envanterde kalabilir. Fuzelerin raf omurleri kabaca 10-12 senedir. Bu sure (artik kac yil ise) sonrasi uretici firmanin destegi ile fuzeler ureticiye gonderilerek bakim ve testleri yapilir. TSK bu konularda cok dikkat eder, bakim ve onarimlar gerektigi surelerde yapar. Bu omur boyu bakim/idame destegi ihtiyaci icin TSK bunyesindeki uc kuvvetin kendine ozgu silah/ucak/gemi sistemleri ana tamir fabrikalari vardir. Belki Rus fuzelerinin bakim idamesi icinde HvKK'nin 3. Hava Ikmal Bakim Merkez'inde bir atolye kurulmustur veya gerekecektir. Eger Ruslarda destegi keser ve kendi basimiza kalirsak cok uzun sure kullanamayiz. Yunanistan'in Girit adasina konuslu S300 sistemindeki durumuna duseriz.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 29 Tem 2020, 07:43

robust yazdı:
29 Tem 2020, 02:16
Hocam bu sistemler alinirken zaten hersey bir plan program dahilinde aliniyor. S400'ler cok fazla alt bileseni olan cok kompleks bir sistem. Bu sistemi aktif tutmak icin ihtiyac duyulan logistik destek anlasmasi uretici tarafindan bizim tarafa onerilmistir. Bir sureligine sistem uretici garantisi kapsamindadir(tahminen). Her yil yapilmasi gereken duzenli bakimlar ve degismesi gereken parcalarin listesi Turkiye'ye yapilan satisin bir parcasi olarak anlasmada vardir. Bir sureligine Rus teknik ekiplerin Turkiye'de bulunmasini gerektirecek nedenler bu yazdiklarimiz logistik/egitim gibi nedenler zaten. Duzenli bakin isleri yaninda, kullanim sirasinda belirecek olasi arizalara mudahale yapilmasi icinde bir sureligine Rus teknisyenlere ihtiyac duyabiliriz. Kullanici olarak ne kadar egitim verilmis olsada, ilk defa envantere giren sistemi ogrenmek ve sistem uzerinde uzmanlasmak zaman alacaktir(personel tecrube kazanimi).

ABD'nin F35 konusunda ayak diretmesinin en buyuk nedenlerden bir tanesi, S400 sisteminin uzunca bir sure TSK envanterinde kalacak olmasi ve Ruslarin zaman zaman sistemin bakim ve idamesi icin teknik destek amacli sisteme mudahale edecek olmalari. Teslimat sonrasi sizin isiniz bitti, hadi cekin gidin diyemiyoruz. Bu her komplike sistem icin oyle, uretici firma kullaniciya teslim sonrasi cekip gitmiyor. Bir kac teknik elaman ulkede bir sure kaliyor. ABD'den Patriot'ta alsak ayni durum veya Apache'de alsak uretici veya US Army'nin bir sute egitim ve teknik destek amacli Turkiye'de eleman gorevlendirmesi gerekir. Kornet ATGM gibi basit bir sislah sistemi aldiginda bu teknik destek ihtiyaci cok az dogal olarak. Lockheed M sirketi Ankara'da bir kac muhendis bulundurmustu F16 ucaklarina teknik destek vermek icin. Bunlar normal isler.

Sizin sorunuza gelince, eger sistem duzenli bakimlari/modernizasyonlari yapilir ve logistik sorun yasamaz ise cok uzun sure envanterde kalabilir. Fuzelerin raf omurleri kabaca 10-12 senedir. Bu sure (artik kac yil ise) sonrasi uretici firmanin destegi ile fuzeler ureticiye gonderilerek bakim ve testleri yapilir. TSK bu konularda cok dikkat eder, bakim ve onarimlar gerektigi surelerde yapar. Bu omur boyu bakim/idame destegi ihtiyaci icin TSK bunyesindeki uc kuvvetin kendine ozgu silah/ucak/gemi sistemleri ana tamir fabrikalari vardir. Belki Rus fuzelerinin bakim idamesi icinde HvKK'nin 3. Hava Ikmal Bakim Merkez'inde bir atolye kurulmustur veya gerekecektir. Eger Ruslarda destegi keser ve kendi basimiza kalirsak cok uzun sure kullanamayiz. Yunanistan'in Girit adasina konuslu S300 sistemindeki durumuna duseriz.
Detaylı bilgi için Çok teşekkürler hocam. Peki envanter dışına erkenden çıkarmak istersek mesela bu sene nasıl olur. Bu füzeler bizim malımız sonuçta inceleme hakkımız olur mu?

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 29 Tem 2020, 19:36

Şimdi Eris Radarı tamamlandığına göre bazı yapısal değişikliklerle Bozdoğan füzesinin altına Kasırga füzesini Booster olarak yerlestirip Aster 30 ebatlarında bir sistem elde edilemezmi?
“Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!”
Mustafa Kemal Atatürk

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 29 Tem 2020, 20:23

Kafkasya yazdı:
29 Tem 2020, 19:36
Şimdi Eris Radarı tamamlandığına göre bazı yapısal değişikliklerle Bozdoğan füzesinin altına Kasırga füzesini Booster olarak yerlestirip Aster 30 ebatlarında bir sistem elde edilemezmi?
Gokdogan (AMRAM muadili) fuzesinin harpbasligi-gudum-tapa-seeker kismi baska daha buyuk ve enerjik bir roket motoruna mate edilerek AMRAAM-ER gibide yer-hava versiyonu bir cozum olabilir (booster olmadan). Ama Aster-30 konseptine benzer bir cozum daha yuksek irtifa ve menzil demek olabilir. Gokdogan fuzesi uzerinden, booster konseptli bir sistemde dusunulebilir.

Roketsan'in Kasirga sistemi booster olur mu emin degilim. Kasirga fuzesi atis sonrasi etrafinda donuyor, bunun icin gudum kismi bir rulman ile donusten isole ediliyor. Cirit gibi bir bakima.

Hisar-U denilen Siper nasil olacak bekleyeyip gorecegiz. Hava soluyan hedeflere karsi 20-30km irtifa ve 80-100km lik menzillere ulasacagini dusunuyorum. Gokdogan'in 4-5sn yanacak bir booster ile irtifaya cikarip, sonra kendi motorunu ateslediginde bir ucaktan atilmis gibi SAGE tarafindan reklam edilen 60km menzile ulasmasi sorun olmaz sanirim.

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 29 Tem 2020, 21:12

Yani evet, biraz barak 8 e benzedi ama evet.
Tabi Kasırga biraz ağır gibi ama harp başlığı ve güdüm sistemi değişince ve katlanabilir kanatcıklar takılırsa ortaya güzel bir şey çıkabilir.
Belki yakıt da güncellenmeli.
“Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!”
Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
taner82
Üye

Mesaj gönderen taner82 » 02 Ağu 2020, 00:57

2011 yilinda bize 13 adet Patriot ,7milyara satmak icin teklif edilmis . Gecen kez kari adli üyede söylemisti.
Hep diyordum , yanlis bilgi veriyorlar kamuoyuna diye. Yok ABD bize satmamislarda bilmem ne, hepsi yalan.
Eski Komutan burda kendisi söylüyor:
https://www.youtube.com/watch?v=7y6lxtlVKQY

13 Batarya alicaktik ve simdide yaninda 100adet ucak sahibi olacaktik. Yaziklar olsun. bu konu her defa acildiginda sinir oluyorum
trmilitary.org

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 02 Ağu 2020, 02:56

Bahsedilen konu HvKK'nin uzun menilli HSS icin actigi LORADMIS ihalesine verilen Patriot teklifiydi aslinda, Kongre bildirimi 12 batarya icin 7 milyar dolar civarindaydi. Bu bildirimler en yuksek miktarlardan, butun ivir zivir opsiyonlari ekleyerek yapilir, eger nihai LOA anlasmasinin Kongre bildirimden yuksek cikmamasi isteniyor. O yuzden FMS satislarini yapan DSCA komutanligi ulkelerin istedikleri sistemlerin kaba fiyatinin ne kadar olacagini US Kongresine bildirmek zorundadir. Nihai gorusmeler sonunca alici ulkenin kendisine verilen listeden alacagi sistemleri belirler, istemedigi ek hizmetleri vs listeden cikarir ve fiyat duser.

2013 yilinda sonuclanan LORADMIS ihalesinde Cin firmasi 3.5 milyar dolarlik teklif vermisti, ikinci SAMPT olmus 4.4 milyar, ucuncu siraya ise Patriot 4.6 milyar gibi bir fiyati vardi. Kaynak: Savunma ve Havacilik Dergisi 165 sayi. Toplam 12 batarya veya atis unitesi, 72 lancer ve 288 fuze (+yedekler) alinacakti. Bu SH 165 sayisini isteyen asagidaki linkten indirip bakabilir.
https://docplayer.biz.tr/1282240-Savunm ... o-165.html

Kisaca ABD satmadi degil mesele, biz tercih etmedik. Adam niye satmasin, satmadigi ulke kalmamis, bir NATO uyesine Patriot sistemi kosa kosa satacakti. Zaten Patriot satilan hic bir ulkeyede teknloji transferi gibi bir sey yapmiyorlar. Oyle bir sey, ortak uretim, lisansli uretim vs gibi bir sey Patriot tarihinde yok.

1. siraya Cin FD2000 sistemi tercih edildi. Ciddi bir fiyat farki olmasi ve teknoloji transferi konusunda daha esnek davranacaklari dusunulerek birinci siraya koyuldular. Tabi Cin sistemide Rus sistemi icin Avrupa ve ABD icin hava savunma agina baglanamayacagi veya izin verilmeyecegini, politik sonuclarini dogru duzgun hesaplamadan bu ihaleyi yaptik. Sonrasi malum.

Surekli ABD vermedi demek S400 alimina kilif uydurmak, konulari hic bilmeyen milyonlarca insani bir sekilde kandirmak icin soylene bir soz. Ilave olarak ABD teknoloji transferi yapmadi argumani var sanki ABD her PAtriot alan ulkeye teknoloji transferi yapiyormus gibi. ABD daha gecen sene veya 2018 de sanirim tekrar US Kongresine bildirimi yapti Turkiye'ye 4 batarya satis icin, bu sefer PAC-3MSE fuzeleride var teklif icinde. Turkiye hic bir zaman Patriot almak icin ciddi bir niyet gostermedi, bunu hic kimse soylemiyor nedense.

2005-2006 yillarindaydi, Almanya ihtiyac fazlasi diye en az 6 batarya Patriot PAC-2 sistemleirni satisa cikardi. Turkiye o siralarda 1980lerde uretilmis ilk jenerasyon Leo-2A4 tanklarini aldi ama bu Patriot bataryalarini yuzune bakmadi. Kim satin aldi bu bataryalari? Guney Kore hemde 500-600 milyon gibi bir fiyata satin aldilar. Uzerine Raytheon firmasina 400-500 milyon mod projesi vererek, bu 2.el sitemleri PAC3 seviyesine modernize ettiler. Evet Turkiye surekli uzun menzilli HSS ihtiyaci olan ulke ayagina gelen firsati tepti, 20-25 yasindaki LEo-2A4 tanklarini aldi o donem ama Patriot'lari almadi. Sonra bir suru emekli asker veya brokrat felan cikip TV'lere konusuyor.

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye

Mesaj gönderen DarkMatter » 02 Ağu 2020, 10:02

robust yazdı:
02 Ağu 2020, 02:56
Bahsedilen konu HvKK'nin uzun menilli HSS icin actigi LORADMIS ihalesine verilen Patriot teklifiydi aslinda, Kongre bildirimi 12 batarya icin 7 milyar dolar civarindaydi. Bu bildirimler en yuksek miktarlardan, butun ivir zivir opsiyonlari ekleyerek yapilir, eger nihai LOA anlasmasinin Kongre bildirimden yuksek cikmamasi isteniyor. O yuzden FMS satislarini yapan DSCA komutanligi ulkelerin istedikleri sistemlerin kaba fiyatinin ne kadar olacagini US Kongresine bildirmek zorundadir. Nihai gorusmeler sonunca alici ulkenin kendisine verilen listeden alacagi sistemleri belirler, istemedigi ek hizmetleri vs listeden cikarir ve fiyat duser.

2013 yilinda sonuclanan LORADMIS ihalesinde Cin firmasi 3.5 milyar dolarlik teklif vermisti, ikinci SAMPT olmus 4.4 milyar, ucuncu siraya ise Patriot 4.6 milyar gibi bir fiyati vardi. Kaynak: Savunma ve Havacilik Dergisi 165 sayi. Toplam 12 batarya veya atis unitesi, 72 lancer ve 288 fuze (+yedekler) alinacakti. Bu SH 165 sayisini isteyen asagidaki linkten indirip bakabilir.
https://docplayer.biz.tr/1282240-Savunm ... o-165.html

Kisaca ABD satmadi degil mesele, biz tercih etmedik. Adam niye satmasin, satmadigi ulke kalmamis, bir NATO uyesine Patriot sistemi kosa kosa satacakti. Zaten Patriot satilan hic bir ulkeyede teknloji transferi gibi bir sey yapmiyorlar. Oyle bir sey, ortak uretim, lisansli uretim vs gibi bir sey Patriot tarihinde yok.

1. siraya Cin FD2000 sistemi tercih edildi. Ciddi bir fiyat farki olmasi ve teknoloji transferi konusunda daha esnek davranacaklari dusunulerek birinci siraya koyuldular. Tabi Cin sistemide Rus sistemi icin Avrupa ve ABD icin hava savunma agina baglanamayacagi veya izin verilmeyecegini, politik sonuclarini dogru duzgun hesaplamadan bu ihaleyi yaptik. Sonrasi malum.

Surekli ABD vermedi demek S400 alimina kilif uydurmak, konulari hic bilmeyen milyonlarca insani bir sekilde kandirmak icin soylene bir soz. Ilave olarak ABD teknoloji transferi yapmadi argumani var sanki ABD her PAtriot alan ulkeye teknoloji transferi yapiyormus gibi. ABD daha gecen sene veya 2018 de sanirim tekrar US Kongresine bildirimi yapti Turkiye'ye 4 batarya satis icin, bu sefer PAC-3MSE fuzeleride var teklif icinde. Turkiye hic bir zaman Patriot almak icin ciddi bir niyet gostermedi, bunu hic kimse soylemiyor nedense.

2005-2006 yillarindaydi, Almanya ihtiyac fazlasi diye en az 6 batarya Patriot PAC-2 sistemleirni satisa cikardi. Turkiye o siralarda 1980lerde uretilmis ilk jenerasyon Leo-2A4 tanklarini aldi ama bu Patriot bataryalarini yuzune bakmadi. Kim satin aldi bu bataryalari? Guney Kore hemde 500-600 milyon gibi bir fiyata satin aldilar. Uzerine Raytheon firmasina 400-500 milyon mod projesi vererek, bu 2.el sitemleri PAC3 seviyesine modernize ettiler. Evet Turkiye surekli uzun menzilli HSS ihtiyaci olan ulke ayagina gelen firsati tepti, 20-25 yasindaki LEo-2A4 tanklarini aldi o donem ama Patriot'lari almadi. Sonra bir suru emekli asker veya brokrat felan cikip TV'lere konusuyor.
Hocam bahsettiğiniz o fiyata o kadar batarya verip bizimkiler almadıysa adamların yapacak bir şeyi kalmamış. S-400’ün fiyat avantajı kalmamış ki, üstüne Patriot gibi BF savunmasında kendini kanıtlamış bir sistem varken gidip S-400 gibi ne olduğu belli olmayan bir sistem almak akıl mantık işi değil. Aslında bizim için önemli olan BF savunması.

Mermi
Üye

Mesaj gönderen Mermi » 02 Ağu 2020, 10:21

SampT teklifi baya iyiymiş. Bizim HSS mimarimizede uygun bir sistem. 600km balistik füzeleride önleme kabiliyeti var. Yazık oldu gerçekten o zaman anlaşma yapılsaydı şimdiye çoktan elimizde olurdu. Suriye sınırına koyardık belki idlib olayları bile yaşanmazdı.

Mermi
Üye

Mesaj gönderen Mermi » 03 Ağu 2020, 11:36

Eğer S-400 sistemlerinden vazgeçirmezse ki öyle gözüküyor. Muhtemelen 1 yada 2 filo daha alınacak. 1. Filo Ankara Mürted üssüne yerleştirildi Zafer filo ismi. 2. Ve 3. Filolar için yer tahmini olan var mı ? Ben olsam Malatya üssüne 1 Filo ve Izmır çiğli üssüne 1 Filo şeklinde yapılandırırdım. İsimlerini bile belirledim. Malatya için Kalkan Filo, izmir için Hava üstünlük Filo şeklinde. Önerisi olan var mı ?

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 03 Ağu 2020, 11:58

Ne işe yarıyor? Ankara gibi dağlık arazide gerçekten ağ kabiliyeti yoksa keklik gibi bekler artık.

Mermi
Üye

Mesaj gönderen Mermi » 03 Ağu 2020, 12:19

Üstelik sistemin Anti balistik kabiliyeti de yok. Ankara üzerinde Türk uçakları dışında birşey yok. Hadi aldın Hatay iskenderun, kıbrıs, Ege vs konuşlandır da bari düşmanların için tehdit olsun. Örneğin Yunanistan Ankarada ki S400'ü ne yapacak zaten adamın hedefi Eskişehirden öte değil. Yani kimse için şuanda tehdit değil. Kimse Ankara yı işgal ederim hayalide kurmuyor zaten.

Kullanıcı avatarı
taner82
Üye

Mesaj gönderen taner82 » 03 Ağu 2020, 12:45

Mermi yazdı:
03 Ağu 2020, 11:36
Eğer S-400 sistemlerinden vazgeçirmezse ki öyle gözüküyor. Muhtemelen 1 yada 2 filo daha alınacak. 1. Filo Ankara Mürted üssüne yerleştirildi Zafer filo ismi. 2. Ve 3. Filolar için yer tahmini olan var mı ? Ben olsam Malatya üssüne 1 Filo ve Izmır çiğli üssüne 1 Filo şeklinde yapılandırırdım. İsimlerini bile belirledim. Malatya için Kalkan Filo, izmir için Hava üstünlük Filo şeklinde. Önerisi olan var mı ?
Mürted in anlamini sanirim cogunuz biliyor. Dinsiz demek. 15 Temmuzdan sonra bu isime gecip, Darbeyle alakasi olmayan kisileri
asagalaniyor. Darbecileri zaten tutukladilar, neden hala bu isimde israr ediyorlar? 15Temmuzla hic ilgisi olmayan kisileri asagilamak da neyin nesi?
trmilitary.org

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 03 Ağu 2020, 13:25

Mermi yazdı:
03 Ağu 2020, 12:19
Üstelik sistemin Anti balistik kabiliyeti de yok. Ankara üzerinde Türk uçakları dışında birşey yok. Hadi aldın Hatay iskenderun, kıbrıs, Ege vs konuşlandır da bari düşmanların için tehdit olsun. Örneğin Yunanistan Ankarada ki S400'ü ne yapacak zaten adamın hedefi Eskişehirden öte değil. Yani kimse için şuanda tehdit değil. Kimse Ankara yı işgal ederim hayalide kurmuyor zaten.
Emin olun Yunan kuruyor. Kafalar o denli gidik bu adamlarda...

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 03 Ağu 2020, 13:47

Mermi yazdı:
03 Ağu 2020, 12:19
...Üstelik sistemin Anti balistik kabiliyeti de yok....
S-400 ün anti-balistik kabiliyeti var ama bizde olmayan füzeler ile. Sistemin 2007 testlerinde S-300 de kullanılarn 48N6DM füzesi ve bizde olan Big Bird radarı ile 3,500 km menzilli bir balistik füzeyi 230 km den tespit edip vurmayı başarmış. Ruslar bir de bunun üzerine 2014 yılında servise alınan ve ilerde S-500'de kullanmayı hedefledikleri 77N6-N1 füzesi ile sistemin balisitk füze önleme kapasitesini kıtalar arası balistik füzeleri önleyebilmeye kadar çıkardıklarını iddia ediyorlar.

Bizdeki 40N6E füzeleri ise en sistemin en uzun menzilli ve yüksek irtifalı füzeleri, lakin balistik füzeler gibi hızlı hareket eden cisimleri önlemek için ideal değil. Ayrıca defalarca yazıldığı üzere eldeki radar ağına entegre edilemediği ve diğer sistemler ile birlikte çalışacak ortak bir veri aktarım altyapısına uyum sağlayamadığı sürece S-400 tam verimi ile kullanılamayacak.