Belçika Silahlı Kuvvetleri

Kullanıcı avatarı
Test7
Yayımcı (Editör)
Re: Belçika Silahlı Kuvvetleri

Mesaj gönderen Test7 » 02 Ağu 2020, 16:47

dr.911 yazdı:
02 Ağu 2020, 15:46
Ne yapacaklarmış 7 adet a400ü bu herifler yahu ? İş payı kapmak için mi almışlar bunlar da ? Ellerin de ki c130 sayılarını bile abartılı buluyordum ben.
C-130 lar'ı A400M ile değiştirecekler. Bu kapsamda 7 uçak Belçika, 1 uçak Lüksemburg ortaklığıyla ortak bir filo(BELUX) çatısı altında işletecekler.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 02 Ağu 2020, 20:01

Belçika büyük Avrupa ülkeleri kadar olmasa da koloni geçmişi olan bir ülke. Her ne kadar eski kolonilerini bir Britanya ya da Fransa kadar sahiplenmediler ise oralarda oluşacak herhangi bir krizde vatandaşlarının bu tip ülkelerden tahliyesi ya da küçükte olsa bir kuvvet aktarımı için kargo uçaklarına ihtiyaçları var. Ruanda soykırımı sırasında böyle bir kapasiteleri olmadığı için vatandaşlarını bölgeden Fransızlar çıkartmıştı hatta müdahale edecek ülke çıkmayınca da BM barış güçlerini çok geç göndermiş bu yüzden de yüz binlerce can gitmişti.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 02 Ağu 2020, 21:18

DENO yazdı:
02 Ağu 2020, 20:01
Belçika büyük Avrupa ülkeleri kadar olmasa da koloni geçmişi olan bir ülke. Her ne kadar eski kolonilerini bir Britanya ya da Fransa kadar sahiplenmediler ise oralarda oluşacak herhangi bir krizde vatandaşlarının bu tip ülkelerden tahliyesi ya da küçükte olsa bir kuvvet aktarımı için kargo uçaklarına ihtiyaçları var. Ruanda soykırımı sırasında böyle bir kapasiteleri olmadığı için vatanbdaşlarını bölgeden Fransızlar çıkartmıştı hatta müdehale edecke ülke çıkmayınca da BM müdehale kararı çok geç çıkmış bu yüzden de yüz binlerce can gitmişti.
Milyonlarca insanın katliamından sorumlular. 10 Milyondan bahsediliyor.
Altay dağlarından geldim,
Eski çağlarımdan geldim,
Tanrı dağlarından geldim,
Orhun yollarından geldim.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 02 Ağu 2020, 21:26

Mec yazdı:
02 Ağu 2020, 21:18
Milyonlarca insanın katliamından sorumlular. 10 Milyondan bahsediliyor.
Ruanda soykırımında ölen insan sayısı için 500.000 ile 1.000.000 arasında bir tahmin yapılıyor. Zaten Ruanda'nın o zamanlardaki nifusu 5.000.000 idi yani imkansız. Senin dediğin Belçika Kralı II. Leopold'un kendi kişisel mülkü olarak ilan ettiği Kongo kolonisinde 50 yıl boyunca sürdürdüğü zulüm sonucunda hayatını kaybeden Afrikalıların sayısı.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 02 Ağu 2020, 22:12

DENO yazdı:
02 Ağu 2020, 20:01
Belçika büyük Avrupa ülkeleri kadar olmasa da koloni geçmişi olan bir ülke. Her ne kadar eski kolonilerini bir Britanya ya da Fransa kadar sahiplenmediler ise oralarda oluşacak herhangi bir krizde vatandaşlarının bu tip ülkelerden tahliyesi ya da küçükte olsa bir kuvvet aktarımı için kargo uçaklarına ihtiyaçları var. Ruanda soykırımı sırasında böyle bir kapasiteleri olmadığı için vatanbdaşlarını bölgeden Fransızlar çıkartmıştı hatta müdahale edecek ülke çıkmayınca da BM barış güçlerini çok geç göndermiş bu yüzden de yüz binlerce can gitmişti.
Belçika gibi bir ülke için süper bir lojistik kabiliyeti 7 adet a400m, tabi idame ettirirken zorlanmaz iseler.
Resim

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 03 Ağu 2020, 00:30

DENO yazdı:
02 Ağu 2020, 21:26
Ruanda soykırımında ölen insan sayısı için 500.000 ile 1.000.000 arasında bir tahmin yapılıyor. Zaten Ruanda'nın o zamanlardaki nifusu 5.000.000 idi yani imkansız. Senin dediğin Belçika Kralı II. Leopold'un kendi kişisel mülkü olarak ilan ettiği Kongo kolonisinde 50 yıl boyunca sürdürdüğü zulüm sonucunda hayatını kaybeden Afrikalıların sayısı.
Evet 2. kısımda dediğinizi kastetmiştim. Avrupa ''Medeniyeti'' tam manasıyla madalyonun iki yüzü gibi.
Eski çağlarımdan geldim,

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 03 Ağu 2020, 00:49

Mec yazdı:
03 Ağu 2020, 00:30
Evet 2. kısımda dediğinizi kastetmiştim. Avrupa ''Medeniyeti'' tam manasıyla madalyonun iki yüzü gibi.
İşin ilginci bu adamın hala Belçika'da halka açık alanlarda sergilenen 2 heykeli var. Düzenli olarak vandalize ediliyorlar ama , halk oylaması yaptılar yakında kaldıracaklar inşallah...

Medeniyet Avrupa'nın işine yaradığında medemiyet oluyor işte...

Resim

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 03 Ağu 2020, 01:48

DENO yazdı:
03 Ağu 2020, 00:49
İşin ilginci bu adamın hala Belçika'da halka açık alanlarda sergilenen 2 heykeli var. Düzenli olarak vandalize ediliyorlar ama , halk oylaması yaptılar yakında kaldıracaklar inşallah...

Medeniyet Avrupa'nın işine yaradığında medemiyet oluyor işte...

Resim
Aslında konu sadece bu adam değil tam olarak, aynı şekilde Almanlar'da Afrika kolonilerinde feci şeyler yaptılar, Avrupa'da bile neler yaptıkları malum ve konu yine sadece hitler değil.

O dönemde II. Leopold olmasa bile başka birisi bu işleri yaptırabilirdi pekala, etrafındaki ülkeler de hep yaptırmış. Batı avrupa toplumları olarak 'sıkıntılı' dönemden geçtikleri gerçek ve hatta işin ilginci bugünün Almanya'sında bile hala alttan alta Hitler'li şaşalı dönemlere içinden sempati duyan çoktur.

II. Leopold'la övünen yok mudur ? Batı Avrupa'nın yaptığı adeta 'Birini gerçekten tanımak istiyorsan ona güç verin' cümlesindeki gibi. Tarihte pek çok farklı toplumun çok güçlü, süper güç olduğu dönemler olmadı mı ? ama kimse bunlar kadar kollektif ve toplu şekilde uzun yıllara dayanan vahşetler ve sömürü uygulamadı. Dahası bu insanları insan olarak bile görmediler.

Müslümanların yaptığı antik Yunan çevirilerinin de yaygınlaşmasıyla bilime, teknolojiye çok katkıları oldu evet ama dediğim gibi kesinlikle madalyonun iki yüzü gibiler. Ve karanlık tarafları Ay'ın karanlık yüzeyinden daha da karanlık.
Eski çağlarımdan geldim,

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 03 Ağu 2020, 14:37

Aynı Belçika'nın o dönemki parlementosu, 3 parti bir araya gelerek kralı meclisten çekiliriz diye tehdit ederek Kongo kolonisini devlete devretmesi için baskı kurmuş ve başarılı da olmuştur. Belçika'da o kadar olay olmuştur ki Leopold'un yaptıkları ve o kadar büyük bir tepki çekmiştir ki Sağcı hristiyanlar ve sosyalistler bir araya gelerek ultimatomu sunmuştur krala. Bu olaydan bir kaç yıl sonra ölmüş, cenazesi halk tarafından yuhlanmıştır. O kadar siyah beyaz değil. Devlet başı işte, atsan atılmaz, satsan satılmaz bir ağırlığı var. Devirmek için ya ihtilal ya da yüzyılın en büyük vizyoneri gerekiyor.

Monarşi bu zaman aralığında çok tepki çekmiştir ama Leopold'un yerine gelen yeğeni Albert 5 yıl sonra başlayan dünya harbinde Almanya'nın tehditlerine boyun eğmemiş, aksine ordunun direkt komutasını alarak 4 yıl vuruşmuş, eşi ön cephede hemşirelik yapmış, hatta 10 12 yaşındaki oğlu prens de orduya er olarak kayıt olmuştur. Kendi sarayını düşmandan kendi ordusuyla birlikte kurtarmıştır. Sanıyorum da sahada savaşan son kral olmuştur. Belçika halkının en çok ihtiyacı olduğu dönemde kraliyet ailesi sorumluluğu kabul etmiş, halkının gözünde kahraman olmuştur. Sonra aynı prens kral olunca 1940'da Almanlar'a ülkeyi teslim etmiş, parlemento reddederek Britanya'ya kaçmıştır ama o başka bir mevzu. Onun adı da Leopold'du sanırım. İlk Leopold da biraz saf bir adamdı ama 2 ve 3.ler evlat olsa sevilmez. Leopold I, Britanya kraliçesi Victoria'nın amcasıdır ve 1.DS öncesi Avrupa kraliyet aileleri arasındaki kız alıp vermelerinin mimarıdır Victoria ile birlikte. Öyle ki, Belçika kralı Albert ile düşmanı Alman kayzeri, Rus kralı ve İngiliz kralı kuzendir, çocukluk arkadaşıdır.

Monarşi iki başlı bir yılan. Ülkenin başında ülkeyi ve ülkenin temsil ettiği değerlerin ve vatandaşının özgürlüğünün, savaşta cesaretin kişileştirilmiş hali olduğu gibi(Albert I, Elizabeth I, Elizabeth II) düşmanla işbirliğinin, ülkenin adının kirlenmesinin ve despotizmin de kişileştirilmiş hali olabilir.(Edward VIII, Vahdettin). Bugün Britanya siyasetinde kraliçe hala en güvenilir bulunan isim. Yerine oğlu geçtiğinde ne olacak, meçhul. Kral iyiyse çok yaşa, kral kötüyse tez vurun kellesini.
It is the duty of the patriot to protect his country from its government.
-Thomas Paine

Resim