Uzun süreli savaşlarda envanterin korunabilmesi? Üretim kapasitesi

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
Pacific
Süvariler
Uzun süreli savaşlarda envanterin korunabilmesi? Üretim kapasitesi

Mesaj gönderen Pacific » 02 May 2020, 19:26

Merhabalar

Uzun süredir özellikle 2.Dünya savaşı ile ilgili belgesellere merak saldım. Özellikle Kıyamet 2. Dünya Savaşı belgeseli adeta bir şaheser. Dikkatimi çeken konu kritik kırılma noktalarında istihbarat servislerinin önemi. Bir diğer konu da ülkelerin üretim kapasitesi. Üretilen uçak , tank , zırhlı sayıları yüzbinlerle ifade ediliyor. Muazzam bir üretim kapasitesi ve kayıp mevcut. Dönemin bütün sanayi tesisleri askeri araç, uçak üretmeye başlamışlar.

Aklıma takılan bir konu günümüzde uzun süreli bir savaşta üretim kapasitesi?. Covid-19 salgını da gösterdi ki acil durumlarda ülkelerin sahip olduğu üretim kapasitesi inanılmaz bir öneme kavuşuyor. Dünyanın en zengin ülkesi olabilirsiniz ancak ithalata dayalı bir ekonominiz varsa acil durumlarda parayla bile istediğinizi elde edemeyebilirsiniz. Üstelik bir de ambargolar devreye girerse işler iyice zora girer. Günümüzde uzun süreli bir savaş sırasında ilk olarak envanterdeki teknoloji yüksek, eğitimi alınmış uçak, tankların kullanılmasından sonra kayıpların yerine nasıl yenileri konabilir? Böyle bir durumda 2. dünya savaşındaki gibi nispeten ilkel kullanımı basit , sayıca çok fazla üretilecek uçaklar, tanklar iş görür mü ?. Yoksa hepsi antitank, uçaksavarlara yem mi olur?. Orduların uzun süreli bir savaşta envanterlerini nasıl koruyacakları, kaybedilenlerin yerine ne koyacakları önceden belirlenmiş midir? Büyük bir savaşta kimse kimseye yardım edecek kapasitede olamıyor. Berbat ve ilkel de olsa düşmanda olmayan , herkes tarafından kullanılabilecek araçlar üretebilmemiz mümkün mü? Tabi motor konusunu da halletmiş olmamız gerekiyor. Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Lux
Üye
Re: Uzun süreli savaşlarda envanterin korunabilmesi? Üretim kapasitesi

Mesaj gönderen Lux » 02 May 2020, 20:54

Geçne yüzyılda yaşanan teknolojik gelişmeler nedeniyle gelecekte yaşanacak olan büyük bir savaşın dinamikleri 2.Dünya Savaşı ile aynı olmayacaktır bence. Elinde nükleer bir gücü olmayan bir ülke ile mesela Yunanistan ile top yekün savaşa girecek olsak ve kimsenin karışmayacağını varsayarsak bile iki taraftan birinin savaşı kazansa bile diğer tarafın topraklarını ele geçireceğini sanmıyorum. Bu yüzden niteliksiz yüksek sayıda silah üretmekten ziyade nitelikli, caydırıcı ve kritik silahları üretmek daha önemli. 2.Dünya Savaşında ki gibi T-34 üretim stratejisi işe yaramayacaktır. Bunun yerine şuan elektronik alt sistemleri(mikroişlemciler, mikrokontrolcüler, kritik devre elemanları, sensörler) üretebilmemiz daha önemli. Bunun yanı sıra ürettiğimiz her şeyi özellikle matematiksel ve programsal olarak bol bol test etmeliyiz. Önüzümde ki dönem yapay zekanın, simülasyonların ve makine öğrenmesinin dönemi. Önümüzde ki bu süreci başarılı bir şekilde önde götüren ülkeler arasına girmemiz gerekiyor.

Madinat
Üye
Re: Uzun süreli savaşlarda envanterin korunabilmesi? Üretim kapasitesi

Mesaj gönderen Madinat » 04 May 2020, 01:05

Özellikle üretim kapasiten sınırlı ise mevcut şartlarda ve coğrafyada neye ihtiyacın olduğunu doğru bir şekilde anlayabilir ve üretimini akıllıca gerçekten ihtiyaç olan ekipman ve silaha yönlendirebilirsen bence şansın olabilir. (Yurt dışından tedarik ediyorsan şansın zaten olmayacaktır) Bu şekilde yapmaz da macera ararsan , 2. Dünya savasinda Almanlarin yaptigi gibi tek tip bir silaha umit baglar (günümüz İran'ında balistik füze örneği gibi) veya kaynaklar kisitli iken gerekli olan ve seni kurtaracak araclar yerine fantazi ararsan isin bitti demektir.

Heinz Guderian "Bir askerin anıları" kitabında ozellikle 1942 sonrasinda yapilan yanlis arac ve silah uretimlerini , fantazik araclara olan takintilari ve ongorusuz laf anlamayan bir yonetimin eldeki kaynakları boş yere yok ederek nasil bir ulkeyi kaçınılmaz bir sona sürüklediğini gayet güzel anlatıyor. Zaman değişmiş olabilir ama kurallar hep aynı. Örneğin Merkava tankı veya İron Dome sistemi nasıl ki İsrail'in ihtiyaçları için tasarlanmış ise bir ülke de kendi şartları için gerekli olan sistemleri ve silahları yerli olarak üretip altyapısını sağlam tutarsa ayakta kalabilir diye düsünüyorum.

Ama en önemlisi yönetim , başındaki yönetici veya yöneticiler öngörüsüz , kibirli , dediğim dedik sığ beyinliyse dünyanın en iyi ordusuna da sahip olsan kaybedersin nokta.

Vietnam savaşı plansızca yapılan harekatları , hataları , çıkarcı bencil yöneticileri ,ve yalaka yalancı generalleri ile incelemesi çok zevkli ve ibretlik bir konudur. Ken Burns ve Lynn Novick'in güzel bir belgeseli var bu aralar Netflix'te izlemenizi tavsiye ederim.
Bilirken susmak bilmezken söylemek kadar çirkindir.
Eflatun