Suriye'de iç savaş

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
MATRİS
Süvariler
Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen MATRİS » 25 Tem 2012, 15:09

Ortadoğuda yönetimler değişiyor, sınırlar yeniden çiziliyor.
Arap baharı sebepmi sonuçmu bilemem ancak,
bunu durdurmaya hiç bir ülkenin gücü yetmez.
Ortadoğuya hem coğrafi, hem kültürel ve hemde tarihi yakınlığımız var.
Bütün aktörler oyuna girmişken biz seyirci kalamayız.
Risk almadan oyuna dahil olamazsın.
Sınırlarımı kapatıyorum ne haliniz varsa görün diyemezsin.
Oyuna girmemek kaybetmiyeceğini garanti etmez.
Halının altı pislik dolmuş deyip, halı yerinde kalsın diyemezsin.
Halının kalkacağı yer ve zamana sen karar vermelisin.

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler

Mesaj gönderen Türkistan » 25 Tem 2012, 15:13

Sayın MATRİS , Suriye'deki Savaş Aslında Bir Mesebsel Savaşa Dönüştü , Taraf Olayım Sessiz Kalmayayım Derken Unutmamak Gereken Önemli Bir Notaysa Süregelen Suriye'deki İç Savaşta Çatışan İki Grup Seninde Devletini Oluşturan Unsurdur , Müdahil Olayım Derken '' Dikkat Edelimde Yangın Bizede Sıçramasın '' !!!

MATRİS
Süvariler

Mesaj gönderen MATRİS » 25 Tem 2012, 15:21

Türkiye zamanında oğul Esed'e çok yatırım yaptı.
Hatta Bush zamanında haydut devletler listesindeydi.
Türkiye'nin çabalarıyla askeri müdahaleden kurtuldu.
Suriye, Türkiye için önemliydi çünkü Ortadoğuya açılan kapısıydı.
Irak demeyin, Irak demek artık İran demek.
Ancak Esed Türkiye'yi tabiri caizse yarı yolda bıraktı.
Tercihini yine İRAN ve RUSYA'dan kullandı.
Türkiye'de cezasını kesti.
52 yıllık bir hanedanlık yıkıldı/yıkılıyor.
Vurulan F4'ün lafımı olur artık.

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler

Mesaj gönderen Türkistan » 25 Tem 2012, 15:22

'Amacımız Suriye-Irak islam devleti'

Amerikan New York Times gazetesi, Suriye'deki iç savaşta El Kaide'nin rolünü ele alan bir haber yayınladı

El Kaideli bir üye, amaçlarının Suriye-Irak İslam Devleti kururak, İran ve İsrail'e savaş ilan etmek olduğunu söyledi.

Esad rejimine bağlı ordu ile muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu arasındaki şiddetli çatışmalar Şam ve Halep kentlerinde devam ediyor.

Suriyeli muhaliflerin, Suriye ordusuna karşı başarısında El Kaide'nin önemli rolü olduğu iddia edildi.

Amerikan New York Times gazetesinde yer alan haberde, Suriye'deki iç savaşta terör örgütü El Kaide'nin rolü ele alındı. Haberde, kendilerini Özgür Suriye Ordusu militanları olarak tanıtan militanların ellerinde AK-47 kalaşnikof silahları ve hemen arkalarında El Kaide bayrakları asılı olduğu belirtildi.

Video paylaşım sitesi YouTube'da yayınlanan bir videoda yer alan görüntülerde kendilerini Özgür Suriye Ordusu olarak tanıtan militanların, El Kaide'ye ait, "Allah adına cihad için intihar hücreleri kuracağız" sloganını kullandıkları belirtildi.

Haberde, Suriyeli muhalif liderlerin, El Kaide rolünü inkar etmelerine rağmen, birçok intihar eyleminin arkasında bu örgütün olduğu belirtildi. New York Times gazetesi haberinde, Irak El Kaide üyesi 56 yaşındaki Ebu Thuha'nın görüşlerine de yer verdi. Irak'ın Kerkük bölgesinde gazeteye açıklama yapan El Kaide üyesi Ebu Thuha, "Amerika ile savaşta önemli tecrübe kazandık ve Suriye'deki devrim sürecinde de daha tecrübeliyiz" dedi. Amaçlarının bütün Müslümanlar için Suriye-Irak İslam Devleti kurmak olduğunu belirten El Kaide üyesi Ebu Thuha, "Bu devleti kurduktan sonra İran ve İsrail'e savaş ilan edeceğiz ve Filistin'i özgürleştireceğiz" şeklinde konuştu. Suriye'de muhalif kanaatta yer alan Abdullah Azam Tugayları ve Bera Bin Malik Tugayları örgütlerinin El Kaide ile bağlantıları olduğu belirtilerek, Suriye'deki birçok intihar eyleminde bu örgütlerin parmağı oluduğu belirtildi.

HALEP'TE ÖLÜM KALIM SAVAŞI

Suriye ordusu ise ülkenin ticaret merkezi olarak bilinen Halep'in muhaliflerin eline geçmemesi için geniş çaplı bir operasyon başlattı. Halep'te 5 gündür devam eden çatışmalarda muhaliflerin kent merkezine dayandıkları iddia edildi. Halep'e bağlı bazı kasabaların da muhaliflerin eline geçtiği ileri sürüldü. Suriye ordusunun, Türk sınırı yakınlarındaki stratejik Cebel El Zaviye'deki binlerce askeri bölgeden çekerek Halep'e gönderdiği belirtiliyor.

'KİMYASAL SİLAH GARANTİSİ'

Rusya Dışişleri Bakan yardımcısı Gennadi Gatilov, Suriye'nin kimyasal silahların güvenliği konusunda garanti verdiğini söyledi. Rus haber ajansı Itar-Tass'a açıklama yapan Gatilov, "Kimyasal silahların güvenliği konusunda Şam'dan garanti aldık" dedi. Rusya Dışişleri Bakan yardımcısı Gennadi Gatilov, bazı Batılı liderlerin Suriye krizini BM Güvenlik Konseyi çatısı dışında çözeceklerini açıklamalarının, Cenevre kararlarıyla örtüşmediğini de söyledi. Suriye'ye yönelik BM Güvenlik Konseyi'ni dışarıda tutarak atılacak adımların yanlış bir yol olduğunu belirten Gatilov, "Uygulanabilir çözüm yolları sadece Güvenlik Konseyi çatısı altında bulunabilir" dedi

Kaynak MynetHaber

Link : http://haber.mynet.com/amacimiz-suriye- ... 712-dunya/

cagribey
Süvariler

Mesaj gönderen cagribey » 25 Tem 2012, 15:27

orko_8 yazdı: Mesele, İran'ın uzaklarda Çin "gazı" ile inşa etmekte olduğu blok. Genelde "Şii Duvarı" deniyor, ben "Doğu Batı Hattı" olarak adlandırıyorum. Sırtını Afganistan'a dayamış (ki Atlantik Bloku ile İran'ın kıyasıya çatıştığı bir "proxy savaşalanı" haline geldi), Suriye ve Lübnan üzerinden Akdeniz'e uzanan bir kuşak inşa ediyor İran. Bu kapsamda Irak üzerindeki etkinliğini artırdı (Maliki hükümeti üzerinden), Suriye ile saflarını sıklaştırdı, Lübnan zaten malum, oyun sahası haline gelmiş durumda.
Hocam peki Rusya'nın bu denklemdeki yeri nedir?Suriye konusunda Çin'le beraber hareket etmesini bu bağlamda mı yorumlamalıyız?

orko_8 yazdı: Dünyanın ağırlık merkezi Asya - Pasifik'e kayıyor ve bu bölgenin en önemli kapılarından biri de Arap coğrafyası. Burada Türkiye, Doğu - Batı Kuşağı'na karşı, Kuzey - Güney Kuşağı'nı kurabilir. Yine kamuoyunda ara sıra atıfta bulunulan Sünni Duvarı da budur. Aşırı idealist olabilir, evet idealizm yüzdesi fazladır bu duvar inşas projesinin ama mevcut jeopolitik koşullara da uygundur.
Hocam Kuzey-Güney Kuşağı'ndan ya da Sünni Duvarı'ndan kastınız nedir?Hangi ülkeleri ya da grupları kapsar?

Ortadoğuyu, ortadoğunun iç dinamiklerini bilmeyen biri olarak anlamakta, bağ kurmakta zorlanıyorum.Yazdıklarınız gayet sade ve anlaşılır, akla yatkın analizler.Benim gibilere çok faydası oluyor.Bu yüzden kendi adıma teşekkür ederim.

MATRİS
Süvariler

Mesaj gönderen MATRİS » 25 Tem 2012, 16:17

Esed'in vermiş olduğu garantilerin bir anlamı varmıdır?
BM Genel sekreteride "Esed söz verdi" gibi ifadeler kullanmıştı.

BuRi
Süvariler

Mesaj gönderen BuRi » 25 Tem 2012, 16:48

combaba
Üye

Mesaj gönderen combaba » 25 Tem 2012, 18:24

kürtlerin suriyede bazı şehirleri ele geçirmesi bizim açımızdan oldukça riskli bir durum. BU durumda kürtlerin elinde olan bu yerlere kara birliklerinin gönderilip ordaki türkmenlerin güvenliği sağlama!!!! dahası yılanın başını küçükken ezme fikri nasıl olur sizce. Değermi dersiniz? Birde muhaliflerin başarısına karşı esat ın akdeniz kıyısında alevi devleti kuracağı söyleniyor. BU durumda da muhaliflere desteği biraz artırıp onlarında kıyılarda bir yerleşim yeri edinmesi (mümkünse bize komşu olan yerden olsun) nasıl bir sonuç ortay çıkarır.

combaba
Üye
Suriyede savaşan taraflar kimler?

Mesaj gönderen combaba » 25 Tem 2012, 18:39

tamam bilinen şekliyle suriye askeri birimleri ve muhalifler (özgür suriye ordusu) ANcak işin gerçeği hiçde öyle değil. İran gerek silah desteği gerek asker desteği ile büyük bir şekilde eset tarafında çarpışıyor. Henüz bir haber olmamasına rağmen hizbullah üyelerininde boş durduğunu sanmam. Onunda kokusu çıkar yakında. Ancak en önemli destek rusyadan geliyor. İStihbarat olsun silah temini olsun açık çek vermiş durumda. Çin şimdilik perde arkasında gibi görünüyor. Diğer tarafta türkiye - arap alemi birazcıkta abd. Ancak asıl sorun şu. Düşen uçağımızın ruslar tarafından düşürüldüğü nerdeyse kesinleşmiş durumda bana göre. Rusların bir yetkilisi (sanırım dış işleri bakanı) bizim suriyeye olası hava müdahalemizi kast ederek eğer böyle bir şey yapsaydınız sizi oyun parklerındaki gibi kolay vururdu(k) diye deömeç veriyor. Tabi kendi silah sistemlerini öne sürüyor. Ancak bilinen bu silahların tamamen rus personel tarafından kullanıldığıdır. Yetkili ise bunu vurgulayarak bana göre türkiyeyi açıkca tehdit etmiştir. Yani türkiye daha önceki açmış olduğum konuda olduğu gibi uçağı asıl olarak rusların düşürdüğünü ortaya çıakrdı. Buna göre gayri yapılacakları gözden geçiriyor. Ruslarda bunu böyle olduğunu biliyor. Açıkcası bize bir şey yapamazsınız türünden bir tehdit. Yani bana göre ufukta türkiye-rusya savaşı var gibi.

göçmen
Üye

Mesaj gönderen göçmen » 25 Tem 2012, 19:05

8 sayfanın tamamını okudum. Genel bir kanı var, o da kuzey Irak ve kuzey Suriye de kurulacak Kürt devleti aracılığı ile akdenize bir bağlantısı olan Kürt devleti oluşturulması ihtimali/hayali. Bunu Türkiye nasıl engelleyebilir? Kuzey Irak için geç kalınmış gibi görünüyor. Kuzey Suriye ne olur bilmiyorum. Esadın Akdenize kıyısı olan bir Alevi devleti kuracağına dair yazılar da var. Peki biz akdeniz kıyılarında bir sünni arap devleti kurulmasını sağlayamazmıyız? Kürtlerin akdenize açılması engellenmiş olurmuyuz? Sadece fikir cimnastiği yapıyorum.

T.M.U
Uzaklaştırıldı
Re: Suriyede savaşan taraflar kimler?

Mesaj gönderen T.M.U » 25 Tem 2012, 19:21

combaba yazdı:Yani bana göre ufukta türkiye-rusya savaşı var gibi.
Varsa da inceldiği yerden kopsun. Biz o kadar silahı pilotların çeyizlerine koyalım diye almadık! Adamlar uçağımızı düşürdü, pilotlarımız sanki kimsesizmiş, onları koruyan devleti yokmuş gibi bir durum var ortada. Arkadaş ortada savaş yok birşey yok iki pilotumuz gitti hala sineye çekiyoruz. İki pilotun karşılığı sadece angajman kurallarını değiştirmek mi? Beni en çok yaralayan bu. Niye karşılık vermedik? Bir de Türkiye caydırıcı deriz. Hadi canım ordan! Ama neyse 30 Ağustos'ta şiirlerle, geçit töreniyle unuttururlar. Biz şöyle yaptık, biz böyle yaptık, biz Türk'üz ezeriz, boğarız vs. Alıştık zaten.

Kullanıcı avatarı
sentetik
Akıncılar
Toprak Talebi Hakkında

Mesaj gönderen sentetik » 25 Tem 2012, 19:53

Malumunuz savaş kapıda. Hemen burnumuzun dibinde bir ülke bölünme noktasına geldi. Bölüneceğini sanmıyorum da yorumlar bu yönde. Her neyse, şimdi bu bölünme şayet gerçekleşirse bazı arkadaşlarımız bölünme sonucu oluşan yapının bizden toprak talebinde bulunacağını söylüyor.

Sorularıma gelince;
1- Bir ülkeden toprak talep etmek ne demektir?
2- Her isteyen toprak telebinde bulunabilir mi?
3- Uluslararası kanunlar, antlaşmalar, kurallar ne işe yarıyor?
4- Her isteyen bu şekilde davranabilir mi? Mesela, ben de doğudan hatırı sayılır toprak aldım, kendi ülkemi kurmak istiyorum. bu mudur yani? İstemekle oluyor mu?
5- İstedi vermedik, eee ne olacak? Uluslararası camia toprak isteyen herkese yardım edip demokratikleştirme mi getirecek topraklarımıza?

Şimdiden teşekkürler.

SOF
Süvariler
Re: Suriyede savaşan taraflar kimler?

Mesaj gönderen SOF » 25 Tem 2012, 21:11

T.M.U yazdı: Varsa da inceldiği yerden kopsun. Biz o kadar silahı pilotların çeyizlerine koyalım diye almadık! Adamlar uçağımızı düşürdü, pilotlarımız sanki kimsesizmiş, onları koruyan devleti yokmuş gibi bir durum var ortada. Arkadaş ortada savaş yok birşey yok iki pilotumuz gitti hala sineye çekiyoruz. İki pilotun karşılığı sadece angajman kurallarını değiştirmek mi? Beni en çok yaralayan bu. Niye karşılık vermedik? Bir de Türkiye caydırıcı deriz. Hadi canım ordan! Ama neyse 30 Ağustos'ta şiirlerle, geçit töreniyle unuttururlar. Biz şöyle yaptık, biz böyle yaptık, biz Türk'üz ezeriz, boğarız vs. Alıştık zaten.
Aynen hak veriyorum ama şu Suriyedeki patlamanın failleri arasında İsrail-türkiye istihbaratının ortaklaşması olduğunu düşünüyorum.Belki kendimizi avutmak için söylüyoruz ama olabilir de.

gokturk_38
Üye

Mesaj gönderen gokturk_38 » 25 Tem 2012, 21:45

Bana göre suriyede kürt devletini kurulma ihtimali kurulsa bile ömrü çok kısa olacaktır bölücü terör örgüt nın suriye versiyonu (pyd) sadece güç boşlugundan faydalanıyor İran , Rusya , Çin gibi devletlerin destegine ragmen Özgür Suriye ordu büyük ölçüde savası kazandı esadın sonu da , kaddafi ninki gibi olacak hiç şüphem yok yakında Suriye müslüman kardeşlerin eline geçecek Mısır da yönetim ordunun etkisinden çıkacak Kuzey Afrika devletleri Mısır Suriye ve Türkiye güç birligi yapacak ve iran bölgedeki etkisi tamamen kırılacak israil köşeye sıkısacak Amerika bölgeye dikkatini eskisi kadar veremeyecek ve etkisi daha hızlı azalacak kürtlerde kucagımıza oturacak :lol: .
Ayrıca suriyeye askeri operasyon yapmamız gerekenleri elestiriyorum yanlış anlasılmasın bende çok kızgınım uçagımızın düşürülmesine sebebi Türkiye her yönden yükşelen bir güçtür şu an her saatimiz degerlidir enerjimizi tamamen gelişmeye vermeliyiz ki ekonomik olarak dünyada daha fazla söz sahibi olalım eger böyle bir operasyon yapılırsa türkiye yıllarını kaybedebilir şuan ülkemiz gençlik çaglarında ne kadar çalısırsak gelecekte o kadar güçlü oluruz böyle bir operasyon enerjimizi büyük ölçüde yer ki başımızda bizi yıllar geriye götüren bölücü terör örgüt belası var o yüzden dış politikada akılcı adımlar atmalıyız .
Son olarakda suna deginmek isterim ki Rusyayla savas kaçınılmaz sebebleri 1 sıcak deniz politikası sebebiyle akdenizde ki rus üsleri ( bu gün suriye yarım rum kesimi) 2 Karabag 3 Çeçenistan 4 Bosna 5 Gürcistan ve tabiki ermenileri desteklemeleri karabagda ermeni sorununun içine giriyo ama belirtmek istedim bu sebebler iki devleti birbirine çakıstırıyo ama önümüzdeki 10 yıl içinde bu savas imkansız .
(yazım hataları için özür dilerim )

SOF
Süvariler

Mesaj gönderen SOF » 25 Tem 2012, 21:55

Cracker yazdı:Türkiye'nin, Suriye'de aktif istihbarat izlediğini sanmıyorum.

Türkiye'yi maalesef istihbarat konusunda çok zayıf kalıyor.

Böyle düşünmemin nedeni, Sınırlarımızın içinde düzenli bir istihbar işleyişinin bile olmayışı. Ankara-İstanbul gibi yerlerin göbeğinde bombalar patlatılıyor, bunları engellemek- bildirmek tamamen mit'in işi.

Mit'e yeni birimler eklenmeli diye tartışmıştık yıllar önce,

Bence bu işleyin tam cia gibi olmalı.

Ki o yönde olacağını düşünüyorum ve mit'e anka'lardan da verileceğini düşünüyorum.

Kişisel düşüncelerim.
Doğrudur düşünceleriniz büyük çoğunluna katılıyorum.Ancak askeri istihbarat birimleri mit'le ortak iş yapmıyor mu?

Kullanıcı avatarı
sentetik
Akıncılar

Mesaj gönderen sentetik » 25 Tem 2012, 22:07

İstihbarat aleni yapılmaz. Çoğu insanın haberi bile olmaz. Bizimkiler armut topluyor derseniz bende bana belge gösterin en azından fiili birşey gösterin de inanalım derim.

Aleni yapılan istihbarat zaten istihbarat olmaz. Gazeteciler mesela. En büyük istihbaratçı o zaman.
Bana da bilgi versinler derseniz yanlış anlamayın lütfen ama sizin ne işinize yarayacak bu istihbarat raporları? İnanmak veya inanmamak size kalmış. Her seferinde kurumları böyle küçük görmekte bize mahsus birşey galiba.

Uçağımız düşürüldüğünde nerdeyse herkes topyekün savaş ilan edecekti. Bir iki bataryasını vuralım diyenler oradaki bataryaların rus kontrolünde olduğunu düşünmeden "Allah ne verdiyse ittirelim, girdiği yere kadar" demekten başka ilerisini de düşünmeleri lazım. Allahtan saldırmadıkta bombardıman yapacak uçaklarımızı kurtarmış olduk.

Şuandaki de aynı mantık. Tekrar ediyorum, alenen yapılan, millete çarşaf çarşaf sunulan istihbarat değildir. Madem istihbarat istiyorsunuz kolayı var. Yazarsınız Başbakanlığa dilekçe. Bilgi edinme yasasından faydalanarak yapılan istihbarat raporlarının size de ulaşmasını istersiniz olur biter. Gelen cevabı da burada paylaşırsanız seviniriz.

Tekrar kusura bakmayın biraz agresif yazılar yazabiliyorum, kırıcı da olabiliyorum istemeden ama unuttuğumuz birşeyi her zaman hatırlatmaktan usanmayacağım.

"Mantığımızla değil de duygularımızla hareket etmeye başladığımız an kaybetmişiz demektir"... Üzülsekte sevinsekte önemli değil, önemli olan akılcılığı elden bırakmamak ve yapmamız gereken en doğru hareketi yapabilme becerisine sahip olmak.

acx
Süvariler

Mesaj gönderen acx » 25 Tem 2012, 22:08

Erdoğan: Müdahale etme hakkımız var

Başbakan Tayyip Erdoğan, Suriye’deki gelişmeler üzerine olağanüstü toplanan Güvenlik Zirvesi’nde alınan kararların ipuçlarını katıldığı bir televizyon programında açıkladı. Suriye’nin kuzeyinde Kamışlı ve Afrin’i kuşatan bir yapılanmaya asla izin vermeyeceklerini vurgulayan Erdoğan, “Kuzeyde oluşacak bir yapılanma bizim için bir terör yapılanmasıdır. Oraya müdahale etmek bizim en tabii hakkımızdır” dedi. Suriye’nin kuzeyini Kürt gruplara Beşar Esad yönetiminin terk ettiğini belirten Başbakan, “Bu aynı zamanda Kuzey Irak’taki yapılanmanın Akdeniz’e açılımı noktasında kendilerine göre bir plan da olabilir” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye olarak bizim bölücü terör örgüt terör örgütüyle PYD'nin oradaki -Suriye'nin kuzeyi- işbirliğine tabii ki sıcak bakmamız mümkün değil. Buradaki yapılanma, oradaki Kürtlerin bir yapılanması olarak değerlendirilemez. bölücü terör örgüt terör örgütüyle PYD'nin bir yapılanmasıdır ki bu tabii hassas dengelerimiz arasında yer alacaktır ve şu anda da yer almaktadır. Bunun değerlendirmesini yapmak durumundayız. Burada kalkıp da bu oluşuma 'eyvallah' edecek halimiz yok” dedi.

Bir televizyon kanalında canlı yayında gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını cevaplayan Erdoğan, Suriye'deki son gelişmelere ilişkin bir soru üzerine, Beşşar Esed'le yakın zamana kadar yakın ilişki içinde olduklarını hatırlattı. Esed yönetimini, “Göreve geldiğimiz andan itibaren ailece hukuk geliştirdiğimiz bir yönetim” olarak nitelendiren Erdoğan, Arap Baharı sürecinin başlamasıyla birlikte Beşşar Esed'e uyarılarda bulunduğunu kaydetti. Asi Nehri üzerindeki dostluk barajının temel atma töreninde kendisine Arap Baharı'nın Suriye'ye olası yansımaları üzerine uyarılarda bulunduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, “2011'in yılbaşında. Kendileriyle üç-üç buçuk saatlik baş başa görüşmemiz oldu ki bu gelişmeleri orada zaten görüyorduk yani Suriye için de olumsuz bir gelişmenin başı olabilir diye. Kendileri de buna hak vermiyor değildiler, hak veriyorlardı. Ne yapabiliriz bunları da kendileriyle konuştuk” diye konuştu.

Esed'e, “Bakın siz ön alın. Baas rejimiyle Suriye'yi yönetme gayreti içinde olmayın bunu bir defa ne yapın edin değiştirin ve halk kendi iradesini ortaya koyabileceği partileri kursun” uyarısı yaptığını söyleyen Başbakan Erdoğan, halkın kendisine ilgi gösterdiğini, kendisinin Nusayri eşinin de Sünni olmasının da bir avantaj olduğunu Esed'e anlattığını kaydeden Erdoğan, “O da kabul ediyordu bunu ama gel gör ki bu adımı atmakta çok çok gecikti. Fas bu yanlışa düşmedi. Fas bu adımı attı ve bir rahatlama için girdi. Tabii Suriye bunu yapamayınca gaz sıkışması oldu” ifadesini kullandı.

EYVALLAH ETMEYİZ

“Şu anda gelinen nokta itibariyle Esed artık bu işin hakimiyetini, yönetimini tamamen kaybetmiş durumda” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Şu anda muhalif güçler duruma hakim. Türkiye'de de ne yazık ki malum medya özellikle Esed'in oradaki Kürtlere bırakarak terk ettiği yerleri, adeta 'orada da bir köpekistan devleti kuruldu ve kuzeyde bir Kürt devleti' filan gibi yazmaya başladılar, hemen böyle bir adım atıyorlar. Yapıya baktığımız zaman orada çok ilginç bir durum söz konusu. Özellikle de Afrin'e kadar bölge Kamışlı'dan o bölgede... Ayn El Arab bölgesi falan tabii buralar hassas fakat Türkiye olarak bizim bölücü terör örgüt terör örgütüyle PYD'nin oradaki işbirliğine tabii ki sıcak bakmamız mümkün değil. Buradaki yapılanma, oradaki Kürtlerin bir yapılanması olarak değerlendirilemez. bölücü terör örgüt terör örgütüyle PYD'nin bir yapılanmasıdır ki bu tabii hassas dengelerimiz arasında yer alacaktır ve şu anda da yer almaktadır. Bunun değerlendirmesini yapmak durumundayız. Burada kalkıp da bu oluşuma 'eyvallah' edecek halimiz yok.”

SURİYE'NİN BÖLÜNMESİNİ ARZU ETMİYORUZ

Bu konuyu daha önce Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani'yle de konuştuklarını söyleyen Başbakan Erdoğan, hassasiyetlerin kendisine hatırlatıldığını belirterek, Suriye Ulusal Konseyi'ne Kürtlerin de dahil edildiğine dikkati çekti. Erdoğan, “Suriye Ulusal Konseyi'nin başında bir Kürt kardeşimiz var ama öbür tarafta Suriye Ulusal Kürt Konseyi oluşturmak suretiyle bir yeni adım atıldı” dedi.

Erdoğan, daha önce söylediği “Suriye'de bir kadastro çalışması yaptırmayız” sözünün hatırlatılması ve Suriye'nin bölünmesine yönelik senaryoların sık sık gündeme gelmeye başladığının anımsatılması üzerine, şöyle konuştu :

“Bizim bu konudaki hassasiyetimiz; Suriye'nin bölünmesini gerçekten arzu etmiyoruz. Böyle bir şeyi istemiyoruz. Bunu Irak için de söyledik. Eğer Suriye bir bölünmeye giderse bu yarın orada bir mezhepler çatışmasını getirebilir. Bu mezhepler arasında hangisi daha güçlüdür o ayrı bir konu ama böyle bir mezhepler çatışması yarın etnik çatışmadan farklı bir şekilde gelişir ki Suriye'nin geleceği açısından şu anda ifade edilemeyecek zorlukları ortaya koyar böyle bir şeyi de arzu etmeyiz.”

Başbakan Erdoğan, “Kuzey'de oluşacak bir yapılanma bizim için bir terör yapılanmasıdır. Böyle bir terör yapılanmasına da sıcak bakmamız mümkün değildir” dedi. Erdoğan, “sıcak bakmamak ne demek, yani ne yapılabilir?” sorusu üzerine, “Bu konuyla ilgili olarak şu anda bizde 45 bine yakın göçmen var. Bu konuda atılacak adımlarda değerlendirmelerde, şu anda muhalif güçler Kuzey'de bir yapılanmaya sıcak bakmadıkları gibi biz orada muhalif güçlerin bu yaklaşımını destekleriz. Olacak olan budur” karşılığını verdi.

KÜRT HALKI DA TÜRK HALKI DA KARDEŞTİR

Başbakan Erdoğan, İran, Suriye, Irak'taki Kürt varlığının hatırlatılması ve “Bu üç ülkedeki Kürt varlığı bizim için can sıkıcı bir hal alabilir mi?” sorusunun yönetilmesi üzerine şu değerlendirmeyi yaptı :

“Türkiye'nin patronajında ifadesini paylaşamam. Böyle bir patronaj derdimiz yok ama Türkiye'nin şu anda kendi bünyesinde sıkıntı oluşturacak bir terör eyleminin eğer bir yeri kaşıyan yapısı bir yerde oluşuyorsa oraya da tabii ki müdahale etmek bizim en tabi en doğal hakkımızdır. Çünkü sonunda kendi iç bünyemizi, iç huzurumuzu tehdit eden bir adım olur ki böyle bir adıma bizim 'eyvallah' dememiz mümkün değil. Şu anda attığımız ve atmakta olduğumuz adımlar buna yöneliktir. Örneğin ben önümüzdeki hafta Dışişleri Bakanımı Kuzey Irak'a gönderiyorum. Gidip orada bu durumları onlarla en üst düzeyde görüşmek suretiyle bu hassasiyeti kendileriyle daha önce de görüştük ancak durum şu anda çok farklı bir noktaya gelmiştir. Bu konudaki hassasiyetler, verilen sözler veyahut da yol haritası istikametinde yürümesinin gereğini onlarla paylaşmak... Eğer bu böyle paylaşılırsa bölge o zaman bir huzur bölgesi olur ama aksi takdirde 'Kürt varlığı yok edilsin, Kürt varlığına tahammül edemiyoruz' Türkiye olarak asla bizim böyle bir endişemiz, sorunumuz yok. Kürt halkı da Türk halkıyla kardeştir. Şu ana kadar iç bünyemizde olan bu kadar benim Kürt kardeşim var vatandaşım var. Bunlarla bizim aramızda yaşanan bir sıkıntı yok ki terör örgütünün dışında. Terör örgütü de zaten bunu iyi bildiği için sürekli dikkat ederseniz, terör örgütünü sahiplenemediği için terör örgütünün temsilcisi konumunda olan parti Kürtlerin temsilcisi olduğunu söylemek gibi bir adımla ortaya çıkıyor. Veya terör örgütü bunlar ortaya çıkıyor.”

Değerlendirmesinin devamında “Suriyeli teröristler” konusuna değinen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Suriyeli teröristler, işte şu anda ortada. Şu anda Suriye'ye gönderilen teröristler, ağırlıklı olarak Suriyeli teröristler ve bu Suriyeli teröristler de Kuzey Suriye'ye gelmiş durumda. Son olarak söylenen şu ifade çok daha çirkin; 'Biz Kuzey Irak'ta bunlara eğitim verdik ve bu eğitim neticesinde şimdi onları geri gönderiyoruz' yaklaşımları bu işin çok daha farklı boyutlara doğru gittiğini gösteriyor. Buraya da seyirci kalmak mümkün değil.”

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21067377.asp

SOF
Süvariler

Mesaj gönderen SOF » 25 Tem 2012, 22:13

sentetik yazdı:İstihbarat aleni yapılmaz. Çoğu insanın haberi bile olmaz. Bizimkiler armut topluyor derseniz bende bana belge gösterin en azından fiili birşey gösterin de inanalım derim.

Aleni yapılan istihbarat zaten istihbarat olmaz. Gazeteciler mesela. En büyük istihbaratçı o zaman.
Bana da bilgi versinler derseniz yanlış anlamayın lütfen ama sizin ne işinize yarayacak bu istihbarat raporları? İnanmak veya inanmamak size kalmış. Her seferinde kurumları böyle küçük görmekte bize mahsus birşey galiba.

Uçağımız düşürüldüğünde nerdeyse herkes topyekün savaş ilan edecekti. Bir iki bataryasını vuralım diyenler oradaki bataryaların rus kontrolünde olduğunu düşünmeden "Allah ne verdiyse ittirelim, girdiği yere kadar" demekten başka ilerisini de düşünmeleri lazım. Allahtan saldırmadıkta bombardıman yapacak uçaklarımızı kurtarmış olduk.

Şuandaki de aynı mantık. Tekrar ediyorum, alenen yapılan, millete çarşaf çarşaf sunulan istihbarat değildir. Madem istihbarat istiyorsunuz kolayı var. Yazarsınız Başbakanlığa dilekçe. Bilgi edinme yasasından faydalanarak yapılan istihbarat raporlarının size de ulaşmasını istersiniz olur biter. Gelen cevabı da burada paylaşırsanız seviniriz.

Tekrar kusura bakmayın biraz agresif yazılar yazabiliyorum, kırıcı da olabiliyorum istemeden ama unuttuğumuz birşeyi her zaman hatırlatmaktan usanmayacağım.

"Mantığımızla değil de duygularımızla hareket etmeye başladığımız an kaybetmişiz demektir"... Üzülsekte sevinsekte önemli değil, önemli olan akılcılığı elden bırakmamak ve yapmamız gereken en doğru hareketi yapabilme becerisine sahip olmak.
Ben herhangi bir istihbarat kurumumuza bir laf söylemiş veya eleştiride bulunmuş değilim.

Düşüncelerimizle hareket etmek diyorsunuz da 45bin Suriyeliye kapımızı açarak kaybettik biz o davayı.

soguksu
Süvariler

Mesaj gönderen soguksu » 25 Tem 2012, 22:31

...sanırım idealizmin ve daha da önemlisi onun beşiği karakterin en büyük düşmanı ''para''.

Ülkemiz bir diğer kurduğumuz devletin mirasından arta kalandır; çünkü o devletin temel felsefesi çağı artık kaldıramamaktaydı; yenilenmeye çalıştı , ancak bu sadece çöküşü hem hızlandırdı hem de yavaşlattı; o dönemde bazı akımlar vardı, kimisi daha doğarken ölüydü, çünkü çağı hala anlayamamışlardı, anlayanlardan ise sadece halk desteğini gören ayakta kalabildi, ve ödül/emanet olarak bugüne geldi;çünkü yeni bir felsefe üzerine kuruluydu, bu felsefenin beşiği olan karakterler ise parayla değil canları pahasına bu ülkeyi sevmelerinin yansıması olan rasyonel bir felsefeyle anıldılar, hem de minnetle. Bu felsefe her ne kadar bugün bir diğer zamanında ölü doğan felsefeyi temsil edenlerce beğenilmese de kendilerine benzeyen çevre ülkelerdeki halktan kendilerinin aksine büyük bir itibar gördü, görmekte; çünkü onlar çağın gerisinde bir felsefe üzerine inşa olmuş devletlerin bezmiş vatandaşlarıydı; bazılarında para da var hem de fazlasıyla; ancak insanları yine de mutsuz ve isyanda veya sürekli başkalarına gıpta etmek ve taklit ile meşguller; ülkeleri ise parçalanmakta ya da yıllar sürecek iç mücadelelere yelken açmış. Çünkü dendiği gibi ''para ile saadet olmaz'', bir ülkenin bekası sözkonusu ise...( Bir miktar arabesk oldu)

Bugün zamanında ölü doğan felsefenin temsilcileri de bunu bilmekte ve insanlardan bunu olabildiğince kaçırmak için ise çeşitli unsurları kullanmakta, en belirgin olanlardan biri ''para''dır; ancak hiç bir ciddi devlet ve sorumluluk ile karakter sahibi kişiler para ve ticaret için kendi ülkesinin geleceğini araç görmez, aksine kendi ülkesinin geleceği için para ve ticareti araç görür. Çünkü menfaat tektir; o da ülke için yarınların da ötesini gören nitelikte, ideal olandır; bazılarının beyni haline gelen cüzdanlar değil. Ancak bazı kişiler bu ölü doğan felsefenin beşer kısmına o kadar çok güveniyorlar ki ülkenin geleceğini araç olarak kullanmaya devam etmekte ve bunu çeşitli şekillerde iyi göstermeye çalışmakta. Bugün bu beşer, çok uzaklara bir Afrika ülkesine gitmeye gerek bırakmadan, güney sınırımızda herkesin gözü önünde kendini test etmekte, ''bravo'' diyen(imiz) var mıdır? Bu ölü doğan felsefe bize oyun kurucu olmayı vaadetmekte, öyleyse şu test unsuru(güneyimiz) bize neden aksini söylemekte? Bir blok var ise ve bu ülke menfaatine göre şekilleniyorsa yer aldığımız iddia edilen blok bizi ne kadar kendinden görmekte? İlgili olanların G.Kıbrıs örneği üzerinden bir çıkarsama yapmaları anlamamız baıkımdan yararlı olabilir, zira test unsuru olan güneyimizde kendi menfaati(petrol) gereği oyun kuran bir blokun unsuru mu yoksa kurulan oyuna topraklarının bir bölümüyle eşlik edecek olan figüran mı olduğumuz şüpheci, kötü niyetli hatta İsrail yandaşı belki de ergenekoncu ya da maaşlı bazı alakalı alakasız konularda ''otorite'' gösterilen kişilere yanıldıklarını gösteren bir cevap olur... Bu ''yeni'' akıma göre bizler önceki devletin torunları olarak dünyada belli bazı ülkerde makbulüz, ne de olsa de kendi vatandaşlarımızı onlar için uluslarası sularda kurban ettirdiler; ama yine de tam makbul sayılmayız; çünkü bu ölü doğan akıma karşı o ülkelerde ciddi bir antipati var; o kadar ki bu akımın bayraktarı olan ''derin'' politikacı bunu yalanlamak, reddettmek zorunda kaldı, hatta sistemimizin bizi o ülkelerden ayıran en önemli unsuru dahi övüldü; peki ne elde edildi?... bayraklarımız bir ''ülkede'' sallandı ve bu akımın bir diğer temsilcisinin posterleri bazılarınca terrörist sayılan kişilerin desteklediği gösterilerde görüldü, peki başka? bir de sempati var o da sınırlı, çünkü ordaki insanlar bu akımı duyunca beynin ve hafızanın duyguların yerini alması sonucu gerçekliğe dönmekteler, yani çağın hakim düşünce sistemine, e hani makbuldük?!... Ancak bu ölü doğan düşünce akımının belki bazı iyi yanları da vardır; mesela Turizm ilk akla gelen örneklerdendir, ancak kaç kişi Afrika veya Orta Doğu'da tavla oynama heveslisi olabilir?
Saygılar.

Not: Üslup, içerik ve kelime seviyesi bilinçli tercihtir.

SOF
Süvariler

Mesaj gönderen SOF » 25 Tem 2012, 23:29

Üst üste toplantılar yapılıyormuş.

G.Kurmay Başkanı,Davutoğlu,Mit Müsteşarı,Erdoğan..

Bakalım neler çıkacak ?

gokturk_38
Üye

Mesaj gönderen gokturk_38 » 25 Tem 2012, 23:31

MİT le ilgili olumsuz görüşler yakında ortadan kalkar umarım Hakan Fidan nın teşkilatın başına geçmesiyle kurum yenilenme dönemine girdi 80 ler deki iç istihbaratçı MİT in yerine yurtdışında ve içinde aktif bir mit gelmeye başladı zaten bir devletin istihbarat teşkilatları o devletin gözüdür . Ayrıca bildigim kadarıyla yanlış biliyoşam affınıza sıgınırım Türk polisi bölücü terör örgüt ya pekte göz açtırmıyo polis istihbarat yabancı teşkilatlara ders verdi veya veriyo diye biliyorum hem askeri istihbarat da armut toplamıyo 2007 yılında ABD ye Bin Ladin nin öldünü haber vermislerdi yanlış hatırlamıyosam tabii ve bide KGM var oda törer e yogunlasmış durumda .

bugra53
Üye

Mesaj gönderen bugra53 » 26 Tem 2012, 01:03

Suriye`ye Nato ile birlikte bir harekat yapılamayacağı açık peki Arap Birliği ülkeleri ile ortak bir askeri müdahale yapılamazmı?

Koru
Akıncılar

Mesaj gönderen Koru » 26 Tem 2012, 01:08

Zaten şu anda Arap ülkeleri (Arap baharından sonra) kalan enkazla uğraşıyorlar... Mısır derseniz Yönetim bir Sivillerde bir Askerde...Onun haricinde Suudi Arabistan etkili olur kanaatindeyim... (İran faktörü yüzünden)

Saygılar...

BGTN
Üye

Mesaj gönderen BGTN » 26 Tem 2012, 09:43

Resim

- : Bu bölgedeki direnişçiler Türkiye'deki bölücü terör örgüt'lı kürt teröristler ile 1 yıl önce ilişki kurmuştur. kürt demokratik birliği ile beraber savaşmaktadırlar.

-Bu Demokratik birliginin kuruculari sizce kimler ve hangi ulkede kollanip, korunuyorlar..
Suriye Ulusal Konseyi desem ?

Der Standard'in Kurt Ozerk Bolge olarak adlandirdigi yerler..

Resim

Kaynak:*******.blogspot.nl

- Barzani'nin hamiligini kabul eden bir Kuzey Suriye olusursa bizim tutumumuz ne olacak merak ediyor...

Edit: Ekleme
En son BGTN tarafından 26 Tem 2012, 10:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

TolgaHM
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen TolgaHM » 26 Tem 2012, 10:03

Muhalif hareket ilk başladığı zaman müdahele edecektik Kuzey Suriyeye. Birileri boşluğu bizim yerimize doldurmaya başlamış bile. Çok geç olmadan kontrolün Türkiye destekli grupların eline geçmesi gerek. Yoksa yeni bir Kuzey Irak olma yolunda gidiyor. Terör belası buraya sıçramaz inşallah.

BuRi
Süvariler

Mesaj gönderen BuRi » 26 Tem 2012, 10:07

"Kuzey Suriye" diyerek zaten bölmüş oluyoruz.

T.M.U
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen T.M.U » 26 Tem 2012, 10:10

Güzel film çekmişler. Yayında ve yapımda emeği geçenleri tebrik ediyorum. İzlemeye devam etsin bizimkiler.

Müdahale hakkımız var falan deniyor ama kimse birşey yapmayacak, yine başımıza çorap örülecek.

combaba
Üye

Mesaj gönderen combaba » 26 Tem 2012, 10:23

güneyimizde yeni bir kürt devleti oluşmaı hele helşe bunun bölücü terör örgüt koordinasyonunda oluşmasını hiç istemem. Gelen istihbarat raporlarıda bu yönde. En kısa zamanda TC ordusu oraya ciddi bir öperasyon yapmalı. Bizzat eset i arayarakta açık açık ben kürtlere operasyon yapacağım. Derdim sen değilsin. Senin sınırlarının bölünmesini istemiyorum. Dendiğinde eset de karışmaz. Eğer aş pişmeden dökersen ne ala. Piştikten sonra onu yiyecek olan çok olur. İşte o zaman sıkıntı büyür. Barzaninninde kulağı bükülmeli. Hemen.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 26 Tem 2012, 10:27

Şahsi fikrim müdehale demek resmen Türkiye'yi de bir savaşa sürüklemek olur. Bölgedeki Kürt grupların buraları ele geçirdiğini ve Türkiye'nin de bir müdehale yaptığını varsayarsak bu durumda hem ÖSO karşımıza almış oluruz hem de bölücü terör örgüte pek çok geçiş sağlayarak adeta kapanmak üzere olan yarayı kaşımız oluruz. Artı birde dünyadan pek çok saçma sapan sesler yükselicek(bölücü terör örgütüne karşı yapılan hareketleri bile sanki katliyammış gibi yansıtan kişiler bune ne derler siz düşünün) ve siyasi olarak bunlarla uğraşmak zorunda kalıcaz. Bence Türkiye bu işi ÖSO have etmeli ve kesinlikle karışmamalıdır.

T.M.U
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen T.M.U » 26 Tem 2012, 11:02

kabardey yazdı:Şahsi fikrim müdehale demek resmen Türkiye'yi de bir savaşa sürüklemek olur. Bölgedeki Kürt grupların buraları ele geçirdiğini ve Türkiye'nin de bir müdehale yaptığını varsayarsak bu durumda hem ÖSO karşımıza almış oluruz hem de bölücü terör örgüte pek çok geçiş sağlayarak adeta kapanmak üzere olan yarayı kaşımız oluruz. Artı birde dünyadan pek çok saçma sapan sesler yükselicek(bölücü terör örgütüne karşı yapılan hareketleri bile sanki katliyammış gibi yansıtan kişiler bune ne derler siz düşünün) ve siyasi olarak bunlarla uğraşmak zorunda kalıcaz. Bence Türkiye bu işi ÖSO have etmeli ve kesinlikle karışmamalıdır.
Başımıza ne geldiyse sessiz kalmamızdan geldi biliyorsunuz değil mi? Türkiye gerekirse sınırda eşşeklik yapanları MK'larla kızartmalı. Kabak gibi hedef durumundalar. Bundan iyi fırsat mı olur? Bundan sonra işler sağduyu vs. gibi zırvalarla yürümeyecek.

acx
Süvariler

Mesaj gönderen acx » 26 Tem 2012, 11:29

bölücü terör örgüt bayrağı bulunmayan araçlar Halep’e geçemiyor

Başbakanlık’a sunulan rapora göre bölücü terör örgüt, Türkiye sınır boyundaki Suriye şehirlerinin neredeyse tamamını kontrol altına aldı. Devlet yapılanmasına giden örgüt, bölgede eğitim veriyor, haraç topluyor.

http://gundem.milliyet.com.tr/bölücü terör örgüt-bayra ... efault.htm

Çorabın büyüğü başımıza örülmüş burumda.

BGTN
Üye

Mesaj gönderen BGTN » 26 Tem 2012, 11:44

BuRi yazdı:"Kuzey Suriye" diyerek zaten bölmüş oluyoruz.
Dogrudur fakat bazi konulari gozumuze sokmak mecburiyetinde hissetim kendimi.

Arap milliyetciligi hangi sekilde devreye sokulacak acaba.

Kullanıcı avatarı
sentetik
Akıncılar

Mesaj gönderen sentetik » 26 Tem 2012, 11:46

Sayın Harzemşah,

Olaylar başladığından beri aklı selim hareket etmek gerek, 3. şahısların tuzağına çekiliyor olabiliriz diyoruz ama bir kere aracın frenine basma ihtiyacı yok ki, hep gaz hep gaz.

acx
Süvariler

Mesaj gönderen acx » 26 Tem 2012, 11:50

Suriye’nin kuzeyini ele geçiren bölücü terör örgüt’nın siyasi uzantısı PYD’nin oluşturduğu silahlı milisler ordu düzeni şeklinde örgütleniyor. Aralarında kadınların da bulunduğu binlerce silahlı Kürdün bulunduğu ‘sivil ordu’yu ilk kez Milliyet görüntüledi

Resim

http://gundem.milliyet.com.tr/iste-suri ... efault.htm

T.M.U
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen T.M.U » 26 Tem 2012, 12:13

HARZEMŞAH yazdı:Milliyet'e dikkat!
Birileri adına sipariş haber yapmaya başladı.
Amaç, Türk kamuoyunu kışkırtarak, Suriye'ye bir askeri müdahale yapılması olabilir...
Merak ettiğim birşey var. Komuoyu kışkırtılarak demişsiniz ya... Acaba komuoyunu dikkate alır mı hükumet? Ben kaale bile alacağını zannetmiyorum.

BGTN
Üye

Mesaj gönderen BGTN » 26 Tem 2012, 12:15

HARZEMŞAH yazdı:Milliyet'e dikkat!
Birileri adına sipariş haber yapmaya başladı.
Amaç, Türk kamuoyunu kışkırtarak, Suriye'ye bir askeri müdahale yapılması olabilir...

Sayin Harzemsah, medya konusundaki kaniniza katiliyorum fakat boyle bir olusumda Turkiye olarak hicbirsey yapmayacak degiliz galiba.

Ya istenilen gibi Suriye'ye girecegiz veya arap milliyetciligi , Barzani kartini kullanacagiz.
Basbakanin, Sangay birligine katilabiliriz aciklamasi da var..

combaba
Üye

Mesaj gönderen combaba » 26 Tem 2012, 13:29

arkadaşlar

bölücü terör örgüt içimizdeyken olanları görüyorsunuz. Ya bitişiğimizde devlet olarak var olduklarında olacakları düşünebiliyormusunuz ? Yanıbaşımızda israil demektir bu. En kısa zamanda da toprak talebind e bulanacaklardır. Doğu ve güneydoğuyu işgal bölgesi gösterip BM de falan hak aramaya kalkacakalrdır. Ermeni ve siyonist lobide şimdeden desteğe hazır. ÖSO ise buna yani bir kürt devletine peşinen karşı. Neden bize engel olsun ki? Eset ise kendince doğru olanı yapıyor. Biz ÖSO desteklediğimiz için onlarda bizim düşmanlarımız destekliyor. Adama bu yüzden kızamayız. Ancak toprak bölünmesi başka. Eset de istemez bölünmeyi.

Bu arada kimsenin habercisi yalakacısı falan değilim.

lafferty
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen lafferty » 26 Tem 2012, 14:21

Yahu ne oluyor...
Sağda solda iki yazı gördük diye hemen 2 günde devlet kurduk,iyimi...Bir devlet bu kadar kolay mı kuruluyor?
Şu Barzani denen adamın bi geçmişine bakın ne yapmış,nerdeymiş?Devletten bazı kişiler bu admalarla görüşmeye, oraya buraya gidiyor...Niye?
Belki böyle bir oluşum olabilir,belki böyle bir oluşum olacak ama bundan en karlı şekilde çıkmaya bakmalıyız...Bunun bize getirileri ne olur?...Götürüleri ne olur?...Bunları tartışmamız lazım.Yoksa hemen Hoyt,Höyt olmaz öyle şey diye bağırıp;çağırmanın bir anlamı yok...
Kimse de bu ülkeden toprak isteyemez!

T.M.U
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen T.M.U » 26 Tem 2012, 14:26

lafferty yazdı:Kimse de bu ülkeden toprak isteyemez!
İster ve alır. Emin olunuz.

SOF
Süvariler

Mesaj gönderen SOF » 26 Tem 2012, 14:29

T.M.U yazdı: İster ve alır. Emin olunuz.
Çünkü caydırıcılığımız artık yok.

lafferty
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen lafferty » 26 Tem 2012, 14:32

T.M.U yazdı: İster ve alır. Emin olunuz.
Şu şehir efsanelerinden ayrılsakta,gerçek dünyaya bir dönsek...
SOF yazdı: Çünkü caydırıcılığımız artık yok.
Caydırıcılık ne oluyor bir anlatsanıza ,ben anlamıyorum böyle şeyleri ...

SOF
Süvariler

Mesaj gönderen SOF » 26 Tem 2012, 14:33

Zamanı gelince mecburen anlamak zorunda kalacağız merak etme.

lafferty
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen lafferty » 26 Tem 2012, 14:34

SOF yazdı:Zamanı gelince mecburen anlamak zorunda kalacağız merak etme.
Kime karşı :roll:

T.M.U
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen T.M.U » 26 Tem 2012, 14:34

lafferty yazdı:Caydırıcılık ne oluyor bir anlatsanıza ,ben anlamıyorum böyle şeyleri ...
Caydırıcılık, başkaları sizin ülkenize karşı bir işe kalkıştığından birden fazla düşünmesine neden olmasını sağlıyor. E kimse bizi takmadığına göre caydırıcılığımız sözde kalıyor. Birçok ülke bölücü terör örgüt'ya destek veriyor, düşünmeden geminize helikopterle asker çıkarabiliyor, uçağınızı düşürüyor. Hani nerede caydırıcılık?

lafferty
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen lafferty » 26 Tem 2012, 14:41

Türkiye de zamanında Çeçen leri destekledi diye Rusya kafamıza niye füze yağdırmadi o zaman nerde Rusya nın caydırıılığı?
Batılı ülkeler Rusyanın tampon olarak gördüğü Ukranya ve Gürcistan ı yavaş yavaş yanlarına çekerken nerdeydi Rusya nın caydırıclığı? Şu an kalan Belarus ve orta Asyada ki bir kaç Türk devleti Rusya yı ne kadar götürcek?
Hay o gemi fırtınada kaybolsa idi de bunları konuşmasaydık ne gemiymiş arkadaş...

SOF
Süvariler

Mesaj gönderen SOF » 26 Tem 2012, 14:44

lafferty yazdı:Türkiye de zamanında Çeçen leri destekledi diye Rusya kafamıza niye füze yağdırmadi o zaman nerde Rusya nın caydırıılığı?
Batılı ülkeler Rusyanın tampon olarak gördüğü Ukranya ve Gürcistan ı yavaş yavaş yanlarına çekerken nerdeydi Rusya nın caydırıclığı? Şu an kalan Belarus ve orta Asyada ki bir kaç Türk devleti Rusya yı ne kadar götürcek?
Hay o gemi fırtınada kaybolsa idi de bunları konuşmasaydık ne gemiymiş arkadaş...
Sen Rusya'nın caydırıcılığından bahsediyorsun biz Türkiye'nin..

bugra53
Üye

Mesaj gönderen bugra53 » 26 Tem 2012, 14:46

lafferty yazdı: Batılı ülkeler Rusyanın tampon olarak gördüğü Ukranya ve Gürcistan ı yavaş yavaş yanlarına çekerken nerdeydi Rusya nın caydırıclığı? .
2008 Osetya Savaşı bence Batı`ya etkili bir cevaptı.

lafferty
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen lafferty » 26 Tem 2012, 14:50

2008 Güneş harekatı da bölücü terör örgüt destekçilerine yeten, bi cevap idi diyeyim ben o zaman.

erkanor
Süvariler

Mesaj gönderen erkanor » 26 Tem 2012, 15:44

acx yazdı:Suriye’nin kuzeyini ele geçiren bölücü terör örgüt’nın siyasi uzantısı PYD’nin oluşturduğu silahlı milisler ordu düzeni şeklinde örgütleniyor. Aralarında kadınların da bulunduğu binlerce silahlı Kürdün bulunduğu ‘sivil ordu’yu ilk kez Milliyet görüntüledi

Resim

http://gundem.milliyet.com.tr/iste-suri ... efault.htm

Bence tüm bu durumdan faydalanmak, Kandili tam bir temizliğe tabi tutarak bayrak dikmek, hatta üs kurmak en doğrusu olur. ABD şu anki hal içerisinde, özellikle Suriye bu durumdayken buna çok da muhalif olmayacaktır. Bu yapılması durumda;

1. bölücü terör örgüt terör örgütüne "gerçek" bir darbe indirmiş oluruz.
2. Kuzey Suriyedeki saçma gelişmelere karşı ne kadar ciddi ve tavizsiz olduğumuz gösteririz.
3. Barzaniye yüzümüze gülüp arkamızdan iş çevirdiğinde neler olacağını çok net göstermiş oluruz.
4. Suriye ve Irak yönetimine gayet anlaşılır ve net mesajlar iletilmiş olur.

Diye düşünüyorum.

SOF
Süvariler

Mesaj gönderen SOF » 26 Tem 2012, 15:48

erkanor yazdı:

Bence tüm bu durumdan faydalanmak, Kandili tam bir temizliğe tabi tutarak bayrak dikmek, hatta üs kurmak en doğrusu olur. ABD şu anki hal içerisinde, özellikle Suriye bu durumdayken buna çok da muhalif olmayacaktır. Bu yapılması durumda;

1. bölücü terör örgüt terör örgütüne "gerçek" bir darbe indirmiş oluruz.
2. Kuzey Suriyedeki saçma gelişmelere karşı ne kadar ciddi ve tavizsiz olduğumuz gösteririz.
3. Barzaniye yüzümüze gülüp arkamızdan iş çevirdiğinde neler olacağını çok net göstermiş oluruz.
4. Suriye ve Irak yönetimine gayet anlaşılır ve net mesajlar iletilmiş olur.

Diye düşünüyorum.
Bunu yapabilmemiz için;

1-Kamuoyu ve basın organları abartılı haber yapmaktan vazgeçmeli,
2-Siyasi anlamda cesur olmalıyız,
3-Gelebilecek şehit haberlerine hazırlıklı olmalıyız
4-Tüm Türkiye dayanışma içerisinde davranmalıyız ki bu harekat yarıda kalmasın.