Suriye'de iç savaş

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler
Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Türkistan » 28 Tem 2012, 14:04

Peki , Esad Sonrası ABD , AB Ve İsrail , Irak Benzeri Bir Hükümet Kurma İstekleri Olmayacak Mı ? Yine Türkmen'leri Yok Sayarak , Sünni'ler , Şia'lar Kürt'ler Ve Suriye'de Yaşayan 1 Milyondan Fazla Hıristiyan'dan Oluşan Bir İktidar ? Başbakanlık Sünni , Devlet Başkanlığı Şia , İç İşleri Veya Savunma Bakanlığı Kürt'ler Ve Hıristiyan'lardan Gibi ?

Stoch
Süvariler

Mesaj gönderen Stoch » 28 Tem 2012, 14:07

Bölge büyük olaylara gebe olacak yakında...

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler

Mesaj gönderen Türkistan » 28 Tem 2012, 15:11

Aslında Ülkeleri Bölmek Yerine , Irak , Suriye , Lübnan , Ürdün'ü Bir Devlet Altında (Federasyon ) Toplamak , Sonuç İtibariyle Çoğunluk Sünni Araplarda Olmak Üzere , Sünni , Şia , Kürt , Türkmen Ve Hıristayan Nüfusun Ana Kurucu Olduğu Bir Laik Devlet Kurmak Daha Mantıklı , Ama Mutlaka Laik Devlet Ve Gerçek Demokrasiyi Benimsemiş Bir Yapı Olmalı

Türkmen'ler , Kürt'ler Ve Hıristiyan'lar Azınlık Olarak Kabul Edilip Sosyal Ve Kültürel Hakları Verilmeli Ve Yasalarla Korunmalı , İsviçre Benzeri Çok Dilli Ama Ana Dil Arapça

Hiç Bir Siyasi Parti , Din, Dil , Irk Üzerinden Siyaset Yapmamalı Ve Yapmalarıda Yasalarla Engellenmeli

Stoch
Süvariler

Mesaj gönderen Stoch » 28 Tem 2012, 15:16

Türkistan yazdı:Aslında Ülkeleri Bölmek Yerine , Irak , Suriye , Lübnan , Ürdün'ü Bir Devlet Altında (Federasyon ) Toplamak , Sonuç İtibariyle Çoğunluk Sünni Araplarda Olmak Üzere , Sünni , Şia , Kürt , Türkmen Ve Hıristayan Nüfusun Ana Kurucu Olduğu Bir Laik Devlet Kurmak Daha Mantıklı , Ama Mutlaka Laik Devlet Ve Gerçek Demokrasiyi Benimsemiş Bir Yapı Olmalı

Türkmen'ler , Kürt'ler Ve Hıristiyan'lar Azınlık Olarak Kabul Edilip Sosyal Ve Kültürel Hakları Verilmeli Ve Yasalarla Korunmalı , İsviçre Benzeri Çok Dilli Ama Ana Dil Arapça

Hiç Bir Siyasi Parti , Din, Dil , Irk Üzerinden Siyaset Yapmamalı Ve Yapmalarıda Yasalarla Engellenmeli
Biraz fazla ütopik geldi bu bana şahsen.

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler

Mesaj gönderen Türkistan » 28 Tem 2012, 15:24

ABD'nin Doğuşu Veya AB'nin Oluşum Evresi ütopik Gelmiyorda Birleşik Arap Cumhuriyetimi ütopik Geliyor :)

AB , Katolik , Protestan , Ortadoks , Yahüdi , Budist , Ataist , Müslüman , Zenci , Çin'li , Arap Vs , Vs Milletleri Alıp Bir Ülke Kurma Peşinde Değil Mi ?

Stoch
Süvariler

Mesaj gönderen Stoch » 28 Tem 2012, 15:29

Türkistan yazdı:ABD'nin Doğuşu Veya AB'nin Oluşum Evresi ütopik Gelmiyorda Birleşik Arap Cumhuriyetimi ütopik Geliyor :)

AB , Katolik , Protestan , Ortadoks , Yahüdi , Budist , Ataist , Müslüman , Zenci , Çin'li , Arap Vs , Vs Milletleri Alıp Bir Ülke Kurma Peşinde Değil Mi ?
Araplar, ezelden beri birbirleriyle çatışmışlardır. Bu saatten sonra tek bir devlet çatısı altına toplanmaları, herşeyden önce büyük abi tarafından engellenir.

Devletin ismi de güzelmiş. :)

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler

Mesaj gönderen Türkistan » 28 Tem 2012, 15:43

Zamanında Suriye Ve Mısır'ın Birleşmesi İle Kısa Süreli Birleşik Arap Cumhuriyeti Kurulmuş , 1 Şubat 1958 - 28 Eylül 1961 Arası .

İlginçtirki Baba Esad ( Hafız Esad ) Birleşik Arap Cumhuriyeti'nin Yıkılmasına Karşı Çıktığı İçin Ordudan İhraç Edilmiş Bir Subay'dı , ( 1961 Yılında )

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler

Mesaj gönderen Türkistan » 28 Tem 2012, 16:13

Çoook Zor Bir Soru Ama Cevabı Bilmesi Gereken (?) Yada Bilen (?) Birileri Var !!!

Sahi , Suriye Olayların Başladığı Tarihlerde Neden Rusya Federasyonundan Askeri Yardım Talep Etmedi ? Kendi Askerini Bölgeden Çekip Oraya Rus Askerini Yerleştirebilirlerdi AB Ve ABD Çıtını Çıkartamazdı ...

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 28 Tem 2012, 16:27

Paranormal yazdı: İrana yapılacak operasyondan sonra ırak ve suriyeye yapılan şeylerin aynısı irana yapılacak.. ondan sonra sıra kime geliyor bilin bakalım! çok zor soru değil mi!
Kime geliyor üstadım?

aktifkarbon
Site Başkanı

Mesaj gönderen aktifkarbon » 28 Tem 2012, 17:01

siu yazdı: Tayyip napsın, adam geldi geleli yerli savunma sanayi diye yırtınıyor, ...
Gerçekten emin misin bu sözlerinden, yoksa birileri yırtınıyor gibi yapıp, birileri de inanıyor mu. Olayı bu pasjın altında Savunma sanayi mi SavunMA sanayi mi diye tartışmaya çevirmeyelim.
Ama eğer askerinin tüm techizatı yabancı menşeli ise suriyedeki savaş hakkında ancak seyirci olabilirsin. Aynen şimdi olduğumuz gibi. Mermisini bile yaparken ithalata ihtiyaç duyanların kafa tutma lüksü pek yoktur. Bu alandaki çalışmaları da malesef engelleyen kişi bizzat tayyiptir. Yok kendisinin haberi yoksa o zaman yanlış adam çalıştırdığı ve yanlış kimseleri yetkilendirdiği için yine o sorumludur.
Uçaklarının tüm elektronik sistemleri ithal teknoloji veya komponent ile yapıldıktan sonra suriyedeki savaştan bize ne! Sana savaşa gir demezlerse giremezsin, gir derlerse de girmemezlik edemezsin. Forumun bu başlığının acı özeti malesef budur

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 28 Tem 2012, 17:05

Siyasete kaymadan ve konuyu dağıtmadan bir şey söylmek istiyorum. Pek çok gelişmiş ülkede devletler fabrika açmazlar. Bizde özel sektörün yetersizliğinden dolayı fabrikayı devlet açmak zorunda kalıyor. Aksi taktirde ordu ihtiyacı belirler gerekli kurumlar ihaleyi açar ve bu ihale şartlarına uyan ürün üreten kuruluşlar bu ihaleye dahil olur.

T.M.U
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen T.M.U » 28 Tem 2012, 17:08

kabardey yazdı:Aksi taktirde ordu ihtiyacı belirler gerekli kurumlar ihaleyi açar ve bu ihale şartlarına uyan ürün üreten kuruluşlar bu ihaleye dahil olur.
Bizde de böyle değil mi?

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 28 Tem 2012, 17:09

T.M.U yazdı: Bizde de böyle değil mi?

Bizde "artık böyle".

aktifkarbon
Site Başkanı

Mesaj gönderen aktifkarbon » 28 Tem 2012, 17:25

Suriye sınırına yollanan KBRN Taburunu nasıl donatmışlar, onu da söyledi mi. Elalemden alınan KBRN donanımları ile yollarken bunları acaba kendi imkanlarımızla da neden üretemedik diye hiç düşündü mü. Cevap: HAYIR
Bu konuda siyaset içerikli mevzuya devam edemeyeceğim, Şayet bir cevap verecekseniz Savunma Sanayinde Yolsuzluk başlığı altında http://www.trmilitary.com/forum/viewtopic.php?f=13&t=66 linkinde tartışırız
Aslında o konu da suriyedeki karışıklığa karşı yaptığımız tek gösteriş olan KBRN taburunun nasıl gönderildiği ile alakalı ama...konu dağılmasın.
Bu başlıkta siyasi propagandalara verdiğim son cevaptır!

acx
Süvariler

Mesaj gönderen acx » 28 Tem 2012, 17:32

KORKUTAN İDDİA

Suriye Genel Devrim Konseyi Medya Sorumlusu Ebu Ubeyde, Esad yönetimine bağlı ordunun Halep’e yönelik saldırısında ”patladığı anda hava boşluğu oluşturarak ciğerleri patlatan vakum bombasının yanı sıra misket ve parça tesirli bombalar kullandığını” iddia etti.

AA muhabirinin sorularını cevaplayan Ebu Ubeyde, Halep’in mahallelerine karadan ve havadan şiddetli saldırıların devam ettiğini belirtti. Saldırıda uluslararası sözleşmelere göre kullanılması yasak bombaların sivil yerleşim bölgelerinde kullanıldığına dikkati çeken Ebu Ubeyde, ”Esad yönetimine bağlı ordu Halep’te uluslararası hukukun yasakladığı bombaları kullanıyor” dedi.

Ebu Ubeyde, şehirdeki insani boyutta yaşanan krize vurgu yaparak askeri uçak ve helikopterlerin rastgele ateş açtığını söyledi.

Esad yönetimine bağlı ordunun misket bombası, parça tesirli bomba ve vakum bombası gibi bombaların kullanıldığını ileri süren Ebu Ubeyde, görgü tanıklarının daha önce hiç görmedikleri Rus tipi MIG-21 savaş uçakları tarafından kentin bombalandığını belirtti.

Resmi ordunun binaları tamamen yıkan şiddetli etkiye sahip parça tesirli bomba kullandığını ifade eden Ebu Ubeyde, ”Türkiye ve dünyadan Esad rejiminin Halep’te daha önce hiç girişmediği kadar büyük bir katliama girişmesini önlemek için” yardım istedi.

http://dunya.milliyet.com.tr/tanklar-bo ... efault.htm

aktifkarbon
Site Başkanı

Mesaj gönderen aktifkarbon » 28 Tem 2012, 17:42

acx yazdı:KORKUTAN İDDİA

”patladığı anda hava boşluğu oluşturarak ciğerleri patlatan vakum bombasının..

Böyle bir bomba var mı, detayları hakkında bilgisi olan varsa bilgi verebilir mi.
Kimya bilgim böyle bir olayın imkansızlığını fısıldıyor.

Stoch
Süvariler

Mesaj gönderen Stoch » 28 Tem 2012, 17:45

aktifkarbon yazdı:

Böyle bir bomba var mı, detayları hakkında bilgisi olan varsa bilgi verebilir mi.
Kimya bilgim böyle bir olayın imkansızlığını fısıldıyor.

İmkansız değil üstadım. Mesela İngiltere, Taliban'a vakum bombası kullanmıştır.

http://www.theaustralian.com.au/news/br ... 1116704067

Bu da Rusların vakum bombası testi:

balıkcı
Akıncılar

Mesaj gönderen balıkcı » 28 Tem 2012, 17:54

siu yazdı:Bizde yok demiyoruzki 1974 te başlandıda ne yaptılar hiç bişey
Bu tür genel kabulleri en başta sorgulamak geekmezmi. Eğer 74 den önce hiç bir şey yapılmasıydı, sen o harekatı düzenleyemezdin. Yaptık, elimizden ne geliyorsa ve imkanlar neye el veriyorsa onu yaptık.
siu yazdı:abd den ambargo kazığı yiyince akılları başlarına geldi ama yine bişey yok. .
Bizim hep aklımız başımızdaydı, 74 den öncede sonrasında da ama dediğim gibi mali tablo belliydi, sanayiimizin durumuda ortadaydı. En başta ağır sanayi denilen zımbırtı bu ülkeye uğramamıştı halada uğrayamadı. Yani yapılabilecek fazlada bir şey yoktu.

aktifkarbon
Site Başkanı

Mesaj gönderen aktifkarbon » 28 Tem 2012, 18:07

Havanın yanıcı madde ile doldurulmasını müteakip ateşlenmesi sonucu tüm hacmin alevlenmesi prensibine dayanan bu bomba bulunduğu bölgede oksijeni de tüketmesi artçı darbeyi vurabiliyor...ama neden yine de vakum dediklerini anlayamadım.
Reaksiyon bölgesinde açıkça basınç artış bölgesi görülürken vacum kelimesi nasıl ilişkilendirildi yine anlayamadım. Thermobaric bomba olarak anılan bu bombanın oksijen tüketmesini belki bir gazeteci oksijen gitti ise o zaman yeri boş kaldı diyerek yorum yapmış ve ardından bu tanım yerleşmiş olabilir.

Aynen 1.körfez harekatında simultane tercümanın koşullanmak yerine konuşlanmak kelimesini kullanması ve ondan sonra çıkan TDK sözlüğünde bile yer alması gibi

http://news.softpedia.com/news/How-Does ... 8352.shtml
Yukarıdaki linkte konu teknolojik olarak anlatılmış ama görgüğüm kadarı ile orada da vakum yok

Konu bu sefer teknolojiye sarktı ama konu hakkında bahsedilen kaynaklarıda irdelemekte fayda var.

Kullanıcı avatarı
KILIÇ
Site Başkanı

Mesaj gönderen KILIÇ » 28 Tem 2012, 18:16

Siyasi içerikli mesajlar silinir hatırlatmak istiyorum,burası propaganda panosu değil.

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler

Mesaj gönderen Türkistan » 28 Tem 2012, 18:27

KILIÇ yazdı:Siyasi içerikli mesajlar silinir hatırlatmak istiyorum,burası propaganda panosu değil.
Başkan , Kusura Bakma Ama Suriye'deki Olayları Siyasete Dokunmadan Nasıl Tefsir Edebiliriz Ki ? Ve Malisef Suriye İç Savaşının Genelsekreterliğide Bize (?) Verilmiş Gibi ...

aktifkarbon
Site Başkanı

Mesaj gönderen aktifkarbon » 28 Tem 2012, 18:43

HARZEMŞAH yazdı:

Termo-barik silah üstadım...
Patladığında oluşan rüzgarın hızı 400 km/saate kadar çıkabiliyormuş.
Vakum yanlış bir nitelendirme.

http://dsc.discovery.com/fansites/futur ... -bomb.html
Yukarıdaki linkte de açıkca bahsettiği gibi teknoloji basınc artışını kullanmakta. Olayda vakum kavramını kim çıkardı onu merak ediyorum. Isı ve basınc artışını vakumla bağlamak teknik olarak doğru değil.

Aqerdf
Süvariler

Mesaj gönderen Aqerdf » 28 Tem 2012, 19:11

Gerek içinde bulunduğumuz mübarek ay,gerek tatil mevsimine denk gelinmesi ve gerek sitenin yeni yeni oturmaya başlamasından ötürü sitedeki moderatör etkisi pek hissedilememekte. Tabi bu benim şahsi görüşüm.

Kullanıcı avatarı
KILIÇ
Site Başkanı

Mesaj gönderen KILIÇ » 28 Tem 2012, 19:25

Aqerdf yazdı:Gerek içinde bulunduğumuz mübarek ay,gerek tatil mevsimine denk gelinmesi ve gerek sitenin yeni yeni oturmaya başlamasından ötürü sitedeki moderatör etkisi pek hissedilememekte. Tabi bu benim şahsi görüşüm.

Sayın Aqerdf kural dışı iletileri rapor ederseniz müdahale daha hızlı olacaktır.

Aqerdf
Süvariler

Mesaj gönderen Aqerdf » 28 Tem 2012, 19:30

KILIÇ yazdı:
Sayın Aqerdf kural dışı iletileri rapor ederseniz müdahale daha hızlı olacaktır.
Sn. KILIÇ ilginize teşekkür ederim,tavsiyenizi dikkate alıyorum.

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler

Mesaj gönderen Türkistan » 28 Tem 2012, 20:07

Az Önce Bir Çok Yabancı Basında Suriye'deki Olayları Okudum , Tam Bir Bilgi Kirliliği Var , Tek Gerçek Halep'te Durum Çok Vahim , Ne Suriye , Nede Kendini Ö.S.O Olarak Nitelendiren Terörist Grup Bu Savaştan Zaferle Ayrılamaz , Galiba Bir Ülkenin Askeri Müdahalesi Olmadan Ö.S.O'nun Mutlak Bir Başarı Sağlaması ok Zor Artık , Okuduğum Çoğu Makalelerde Ö.S.O'nun Halep Dahil Bir Çok Yerde Büyük Kayıplar Verdiği Ve Neredeyse Dağılmanın Eşiğindeler , Muhalif Güç Yanlısı Basında Gerek Ö.S.O'na Gerekse Esad Karşıtı Halka Moral Vermek İçin Maksatlı Yayınlar Yapmakta

Bir Ülke Tarafından Askeri Müdahale Olmaması Durumunda Savaşın Sandığımızdan Uzun Süreceğini Ve Sanılanın Aksine Esed'in Koltuğunu Bırakmayacağını Tahmin Ediyorum

Tsar
Üye

Mesaj gönderen Tsar » 28 Tem 2012, 20:33

Bahsi geçen bombanın Suriye tarafından geliştirilmiş olabileceği ihtimali varmıdır ? yok ise hangi kaynaklardan temin etmiştirler acaba ve bu bomba zpt içinde ki personeli etkileyebilir mi ? Muhalifler şehir savaşında etkilenebilir ama düzenli ordu savaşında x ordusu bir bölgeye birlik kaydırırken asker konvoya hedef alıp atılsa tehlike arz eder mi ? bir bomba ve tüm konvoy saf dışı olabilme ihtimali var ise büyük tehlike arz eder bu silah

Search and Rescue
Akıncılar

Mesaj gönderen Search and Rescue » 28 Tem 2012, 20:53

Peşmerge ile Irak ordusu mevzi almışlar;

Şimdi biri gitse o hatta,rastgele bi yerden ateş etse,istenilen kıvılcım bi oluşsa :? London2012'den daha şatafatlı olur gibi :geek:

[youtube][/youtube]

aktifkarbon
Site Başkanı

Mesaj gönderen aktifkarbon » 28 Tem 2012, 23:54

Ben rusların yerinde olsam şöyle yapardım:
Önce esad'a gazı verirdim, arkasında durup destek olurdum, azdırırdım (bunu yaptılar)
Daha sonra gelgit reaksiyonlarla sinirlerini bozar dengesizleştirirdim (olmakta)
Çılgınca tepkiler vermesini sağlar dünyanın tepkisinin artmasını sağlardım (olmakta)
Suriyenin Hızla bölünme sürecine girmesi ile oradaki üssün etrafını kendine bağlı bir bölge haline getirir, hatta uydu devlet haline getirir, bu sayede akdenizde sağlam bağımsız bir liman sahibi olurdum (olacak gibi)

Daha sonra zaten bölgede yaşayan ortodoks nüfusunda desteğini alıp federasyona bağlardım. Aksi taktirde bölünmüş suriyede amerikalılarla veya onların kontrolunda bir limanları olurdu ki bu onların asla istemeyecekleri bir durumdur.
Bu saatten sonra suriyenin bölünmemesi mümkün değil gibi görülüyor.

SOF
Süvariler

Mesaj gönderen SOF » 29 Tem 2012, 00:48

Arkadaşlar dakika başı senaryo üretiyorsunuz fikirlerinize saygım sonsuz ancak şuan Türkiye veya Dünya devletleri kendi işlerine devam ediyorlar değişen bir şey yok tekdüze devam hayata..

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 29 Tem 2012, 02:35

HARZEMŞAH yazdı:Bırakın da geleceğini İsrail düşünsün?

Terör korkusu ile nüfusu gittikçe azalıyor. Çevresinde dost ülke kalmadı neredeyse. Önce Türkiye, sonra Mısır, şimdi de Suriye karşı saflara geçiyor. İran nükleer silaha sahip olmak üzere, ABD müdahaleye yanaşmıyor, ABD ve Avrupa'da anti-semitizm (Yahudi aleyhtarlığı) tavan yapmış, ABD hükümet ile araları buz gibi-gerginlik var, iç politikada dengeler pamuk ipliğine bağlı, vs. vs...

Geceleri uykularında gördükleri kabuslar yüzünden bir sağa, bir sola dönenler Türk vatandaşları değil, İsrail vatandaşları...
Beter olsunlar.....

bitliprens
Süvariler

Mesaj gönderen bitliprens » 29 Tem 2012, 03:56

Terör korkusu ile nüfusu gittikçe azalıyor. Çevresinde dost ülke kalmadı neredeyse. Önce Türkiye, sonra Mısır, şimdi de Suriye karşı saflara geçiyor. İran nükleer silaha sahip olmak üzere, ABD müdahaleye yanaşmıyor, ABD ve Avrupa'da anti-semitizm (Yahudi aleyhtarlığı) tavan yapmış, ABD hükümet ile araları buz gibi-gerginlik var, iç politikada dengeler pamuk ipliğine bağlı, vs. vs...

Geceleri uykularında gördükleri kabuslar yüzünden bir sağa, bir sola dönenler Türk vatandaşları değil, İsrail vatandaşları...
Ben Iran'a mudahale olacagi kanisindayim.Beklenen tek sey ise secimler, ve bizim bilmedigimiz nedenler.

Stoch
Süvariler

Mesaj gönderen Stoch » 29 Tem 2012, 05:36

İsrail, bu şekil havlayan köpek dozajında devam ederse, kendine çok zarar vericek. Ben, Türkiye ile uzlaşmazlık konusunda her ne kadar uygulayış şekillerini tasvip etmesem de, hak veriyorum. Ancak Mısır büyük bir stratejik hataydı. Arap Baharı'nda sıranın Suriye'de olduğu sis ötesinden bile görülebiliyordu. Çok önemli bir müttefiklerini kaybettiler, köprüleri atmak yerine sularına gitmeleri gerekiyordu. Şuan nefes alamıyorlar...

Kullanıcı avatarı
sentetik
Akıncılar

Mesaj gönderen sentetik » 29 Tem 2012, 11:57

Bölünmeye ne kadar da meraklıyız?

dardanelle
Üye

Mesaj gönderen dardanelle » 29 Tem 2012, 13:51

“Tıpkı Kuzey Irak’taki Kürtlerle olduğu gibi Kuzey Suriye’deki Kürt kardeşlerimizle görüşürüz, iyi ilişkiler kurarız”

Fikret Bila'nin yazisi Turkiyenin Suriyedeki savasa ve son gelismelere nasil yaklastigi hakkinda bazi fikirler veriyor.Yazinin detaylari asagidadir.

Kuzey Irak’ta ağzı sütten yanan Türkiye

ABD’nin Irak’ı işgale hazırlandığı günlerde Türkiye çok yüksek perdeden konuşuyordu.
Savaş havasına girmiş Ankara “kırmızı çizgileri”ni şöyle sıralıyordu:
1- Kuzey Irak’ta bağımsız bir Kürt devleti kurulması,
2- Irak’ta Türkmenlerin can ve mal güvenliği,
3 - bölücü terör örgüt’nın eylemlerini artırmaları.
Bunlardan biri olursa “Kuzey Irak’a girerim” mesajı veriyordu.
“Kırmızı çizgileri”yle ortaya çıkan Türkiye, Bülent Ecevit’in başbakanlığı döneminde Kuzey Irak’a ABD’den önce girmeyi de tartıştı.
Ecevit sonrasında bu kez “ABD ile birlikte girme” fikri ağırlık kazandı.
1 Mart tezkeresi ve ekinde yer alan Türkiye-ABD mutabakatı böyle hazırlandı.
1 Mart tezkeresi TBMM tarafından reddedildi.
ABD, Türkiye’ye sırt çevirdi ve Irak’ın işgalinde ABD’yle işbirliği yapan Irak Kürtleriyle birlikte hareket etti.

Kırmızı çizgiler silindi
Tarihin en kötü dönemine giren ABD-Türkiye ilişkileri bir daha eskisi gibi olmadı.
Bu süreçte Ankara, “kırmızı çizgileri”nden tek tek vazgeçti.
Kuzey Irak’ta ABD’nin desteğiyle bir Kürt devleti kuruldu. Bir tek bağımsızlığı ilan edilmedi.
Irak Türkmenleri saldırıya uğradı.
Kerkük ve Musul’da azınlık durumuna düşürüldü. Öldürüldü.
Evlerinden barklarından ve işlerinden edildi.
Kerkük’te nüfus kayıtları tahrip edildi.
Ankara, Irak’ın ABD tarafından işgaline kadar yürüttüğü sınır ötesi harekatları yapamaz hale geldi.
Türk askerinin kafasına çuval geçirildikten sonra da “Türkmen”lerin adı bile telaffuz edilmez oldu.
bölücü terör örgüt Kuzey Irak’a iyice yerleşti, eylemlerini artırdı ve Türkiye’yi masaya oturtacak kadar güçlendi.
Ankara, Barzani’yi desteklemeye başladı.
Bu destek Barzani’yi Kürt sorununda Türkiye’nin vekili tayin edecek noktaya kadar vardı.

Sütten ağzı yanınca
Kuzey Irak’ta ağzı sütten yanan Türkiye, şimdi Kuzey Suriye’de ayranı üfleyerek içmek zorunda.
Ankara, Suriye olaylarında “kırmızı çizgi” imasında bulunsa bile bu ifadeyi kullanmıyor.
“Seyirci kalmayız” ifadesini kullanıyor.
bölücü terör örgüt-PYD dayanışmasıyla Kuzey Suriye’de bir kamplaşma olursa buna müsamaha ile bakmayız, diyor.
2. Ordu, takviye ediliyor, teyakkuz haline geçiriliyor.
Başbakan Tayyip Erdoğan, televizyonda bu bölgede devletimsi bir yapıya müsaade edilmeyeceğini açıklıyor.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu Barzani’ye göndereceğini ilan ediyor.
Bir gün sonra aynı televizyona çıkan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, söylemi daha da yumuşatıyor.
Başbakan Erdoğan, “Kuzey Suriye” derken, Davutoğlu, “Sanki Kuzey Irak gibi bir Kuzey Suriye varmış gibi algı yaratılıyor, öyle bir durum yok” diyor. “Tıpkı Kuzey Irak’taki Kürtlerle olduğu gibi Kuzey Suriye’deki Kürt kardeşlerimizle görüşürüz, iyi ilişkiler kurarız” mesajı veriyor.
Suriye tarafında bölgeye tümüyle Kürtlerin (bölücü terör örgüt-PYD) hakim olduğu gibi bir algı yaratıldığını, bunun doğru olmadığını, Türkiye’ye karşı psikolojik harekattan ibaret olduğunu söylüyor.
Bir taraftan Türkiye’nin askeri hazırlık dahil her türlü hazırlığı yaptığını açıklıyor bir yandan da “kimse bizi tahrik etmesin, tahriklere kapılmayız” diyor.
Elbette Türkiye’nin makul davranması, tahriklere kapılmaması, sonu belli olmayan bir maceraya atılmaması, vekâleten bir savaşa girmemesi gerekir.
Ancak Ankara, Suriye’de ayranı üflerken söylem tutarlılığına ve daha da önemlisi kamuoyunun doğru biçimde bilgilendirilmesine de dikkat etmelidir.
Barzani, Suriyeli Kürt gençlere askeri eğitim verip göndermiş midir, bölücü terör örgüt-PYD ve diğer Kürt grupları uzlaştırıp Suriye Kürt Ulusal Konseyi’ni niye oluşturmuştur, bölücü terör örgüt-PYD Suriye sınırında hangi yerleşim yerlerini, yönetimi devralmıştır, Kamışlı’da, Halep’te gerçek durum nedir?
Ankara bu sorularla ilgili olarak kamuoyunu aydınlatmalı ve muhalefet partilerini de bilgilendirmeli, uygulanabilir politikaları dillendirmelidir.

http://siyaset.milliyet.com.tr/kuzey-ir ... efault.htm

Kullanıcı avatarı
Sİlahtar
Süvariler

Mesaj gönderen Sİlahtar » 29 Tem 2012, 15:11

Uzz yazdı: Sayın makinacı,

Aşağıdaki linklere bakacak olursan bu fotoğrafın birçok haber kanalında, devletin ki de dahil, yayınlandığını görürsün.

Anlıyorum hazmetmesi kolay değil ama büyük devlet olmak istiyorsan böyle davranacaksın.
Uzz yazdı: AK Parti kadroları olarak önümüzdeki 100 yılı inşa etmek için çalıştığımızın bir göstergesi olarak hemen şu hesabı yapınız: 1911 ile 1923 yılları arasında nereleri kaybetmişsek, hangi topraklardan çekilmişsek 2011 ile 2023 yılları arasında, o topraklardaki kardeşlerimizle, 100 yıl önce kaybettiğimiz topraklardaki kardeşlerimizle yeniden buluşacağız. Osmanlı Devleti'nin kaybettiği topraklara yeniden açılacağız. Bu, zorunlu ve tarihî bir görevdir.

Sayın Uzz
Bu şekilde hareket etmek bizi ancak onların maşası yapar.Bize de o toprakları bırakmazlar zaten...
Büyük devlet olmak için önce düşmanlarımızla eşgüdümlü hareket etmemeye,sonu boş vaatlere kanmamaya başlamamız lazım...
Ona bakarsak Osmanlı'nın işgalinde Yunanlılara İstanbul'u da vaat etmişlerdi,ama kazansalar sanki onlara istanbul'u verirler miydi ki?
Türkiye'de böyle kullanılıyor işte...
Havaya girip zamanında kınadığımız adama benzemeye çalışıyoruz,ancak onlara sadece uşak olabiliriz çünkü zaten onların amaçları bu...
Türkiye büyürse tek başına bir güç olarak büyür...

Kullanıcı avatarı
Sİlahtar
Süvariler

Mesaj gönderen Sİlahtar » 29 Tem 2012, 15:35

siu yazdı:Ortadoğudaki bu ince planların bozulması için bizim israilden önce israile karadan komşu olmamız lazım. Bilmem anlatabildimmi. Rahatımız kaçmasın diye böle konuşmaktan başka bişey yapmazsak hiç rahat yüzü görmeyeceğiz. Ozaman bizde birtakım baharlarla uğraşmak zorunda kalacağız ki sonuçta yazık olacak bu topraklardaki insanlara.
Biraz daha açar mısınız?

Kullanıcı avatarı
sentetik
Akıncılar

Mesaj gönderen sentetik » 29 Tem 2012, 17:02

Dışarıda her köpek havladığında siz evinizde "eyvah bizi ısırır mı?" deyip korkarsanız sonunuz ısırılmak olur.

Her lafında, dışarıda olay olduğunda bölünmekten korkan arkadaşlar için söylüyorum. Arkadaşlar sağolsun var olsunlar. Ülkelerine güvenmedikleri için değil bu ülkeyi bu kadar hafife aldıkları için.

Yazdıklarını bir okuyun Allah aşkına. Kimi bizdeki bölünmenin silahlı olmayabileceğinden bahsediyor, kimi Suriye bölünürse sıra bizde diyor. Eğer siz buna inanırsanız zaten bölünmüşüz demektir. Ne Suriye'ye Ne Irak'a ne de ABD'ye gerek kalmaz. Zaten biz çoktan razı olmuşuz bölünmeye, sadece yöntemi bulmaya çalışıyoruz.

Yazık. Çok yazık.

Tekrar ediyorum (yoruldum artık aynı şeyleri yazmaktan); BU ülkenin birşeyler yapmadığını, kapalı kapılar ardında kimlere restler çekilmediğini nereden biliyoruz? Hepimiz olayların içinde miyiz de bu kadar kesin konuşabiliyoruz?

T.M.U
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen T.M.U » 29 Tem 2012, 17:06

sentetik yazdı:Tekrar ediyorum (yoruldum artık aynı şeyleri yazmaktan); BU ülkenin birşeyler yapmadığını, kapalı kapılar ardında kimlere restler çekilmediğini nereden biliyoruz? Hepimiz olayların içinde miyiz de bu kadar kesin konuşabiliyoruz?
Tamam onlar kapalı kapılar ardında yapsınlar ne yapıyorlarsa. Ama açıktan yapmadıkları için her geçen gün halkın gözünden düşüyorlar, halkı umutsuzluğa sürüklüyorlar.

ARICI
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen ARICI » 29 Tem 2012, 17:17

sentetik yazdı:Ülkelerine güvenmedikleri için değil bu ülkeyi bu kadar hafife aldıkları için.
Hafife aldıkları için değil sevdikleri için.

Kullanıcı avatarı
sentetik
Akıncılar

Mesaj gönderen sentetik » 29 Tem 2012, 19:07

Haklısınız, susuyorum artık.

Ne desem, ne kadar dil döksem boş. Aslında yaptığınız güzel, inandığınız şeyler uğruna savaşmak. Ama bir de yazılanları idrak ettikten sonra eleştirseniz daha doğru olacak. Anlık aksiyonlara anlık tepki verebilirsiniz ama gelişi seneler öncesinden belli olan birşeyi de "uyuyor muyuz acaba?" diye eleştirmekte acımasızlıktır.

Kaddafi'nin ölmesi gerekiyordu Öldü. Aynen Saddam örneğinde olduğu gibi.

Kullanıcı avatarı
Valkyrie
Süvariler

Mesaj gönderen Valkyrie » 29 Tem 2012, 19:38

evet son olarak barzani bağımsızlık ilan etmeye çabalıyor olaylar çığrından çıkıyor ırak konusunda çiğnettiğimiz kırmızı çizgilerimizi umarım suriyede çiğnetmeyiz.
http://gazeteci.tv/resti-cekti-bagimsiz ... 53510h.htm

erkanor
Süvariler

Mesaj gönderen erkanor » 29 Tem 2012, 21:31

Tüm bu endişeler yersiz değil bence. Bunca yıldır bu pislikle uğraşıp duruyoruz, yol alamadığımız gibi bir de kuzey Irak'taki kabile reisini adam sınıfına soktuk-sokulmasına göz yumduk. Hiç ciddi bir reaksiyon verebildik mi? Hayır. Biz ne demiş olursak olalım, ne kadar "casus belli" tehtidinde bulunursak bulunalım, adamlar tıkır tıkır planlarını yürüttüler, arka bahçemiz dediğimiz yeri zehirli yılan yuvası yaptılar.

Ancak ısrarla iddia ediyorum ki şu an bir fırsat yakalamış durumdayız. bölücü terör örgüt yandaşı bir hayvan sürüsüyle daha uğraşmak istemiyorsak bu fırsatı hakkıyla değerlendirmeliyiz. Askeri imkanlarımız gayet yeterlidir. Evet şehitlerimiz olacaktır (halen de her gün oluyor) yabancı devletler ve hain bir takım medya bize baskı yapacaktır(işlerine gelmeyen her durumda hep yaptıkları gibi). Hali hazırda tüm dünya Suriye ile meşgul iken ve hala bu hareket meşru savunma hakkımız olarak görülüyor iken diyorum ki: Mutlaka Kandil'i işgal etmeli ve orada kalıcı, güçlü ve vurucu bir üs kurmalıyız.

Kuzey Suriye için ise muhalif güce baskı yapmalı ve bölgeyi hakimiyet altına almalarını aksi halde orada tampon bölge oluşturacağımızı ve muhalefete vereceğimiz desteği hemen keseceğimizi en yetkili ağızdan beyan etmeliyiz. Gerektiğinde bunu yapmaktan da bir an bile imtina etmemeliyiz. Eğer bu bölge üzerindeki ağırlığımızı hissettirmezsek Kuzey Irak benzeri bir saçmalığın kuruluşunu, tüm güney sınırımızın kabusa dönüşünü TV izler gibi izleriz.

Vesselam.

madandlucky
Süvariler

Mesaj gönderen madandlucky » 29 Tem 2012, 22:53

suriyedeki iç savaş giderek bolgesel bir savaşa ve o da devamında 3.dunya harbine gidebilecek gelişmelere mahal veriyor. kutuplaşmalar, ayrışmalar iyice gözönüne çıkmaya başladı. bakalım önümüzdeki gunler neler gosterecek...

combaba
Üye

Mesaj gönderen combaba » 30 Tem 2012, 10:15

bütün bu 16 sayfalık yazıdan çıkacak sonuç.... bütün bu sesler mehdi'nin ayak seslerimi acaba

lafferty
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen lafferty » 30 Tem 2012, 10:48

Yine bir kahvehane muhabbetine gidiş başladı...

erkanor
Süvariler

Mesaj gönderen erkanor » 30 Tem 2012, 11:19

lafferty yazdı:Yine bir kahvehane muhabbetine gidiş başladı...

Sayın üstad, beğenmediğiniz açık. Sizin konu hakkındaki görüşlerinizi alsak?

Başlık Suriye de iç savaş olunca ne konuşulmalı bilemedikte.

lafferty
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen lafferty » 30 Tem 2012, 11:23

Bu tip konularda bilgiden ziyade,ama bilgisiz demiyorum genelde tecrübe kullanarak ve sağlam duyumlarlı yorumlayarak yorum yapılır, lakin mesnetsiz yorumlar ise kahve muhabbetinden öteye gitmiyor.Söyeleyeceğim iki kelam bir şey olsa,söylerim zaten üstad.

lafferty
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen lafferty » 30 Tem 2012, 12:18

Haberlerde boğazdan Karadeniz e geçtikleri söyleniyor.

MATRİS
Süvariler

Mesaj gönderen MATRİS » 30 Tem 2012, 12:19

DAVUTOĞLU: KUZEY SURİYE KUZEY IRAK DEĞİL

Öncelikle bir şeyin altını çizmekte fayda var.

Davutoğlu’nun sözlerinden Kuzey Suriye’de yaşanan gelişmelerle ilgili yapılan yorumların önemli bir bölümünün, yanlış bilgiler ve vehimler üzerine oturtulduğu sonucu çıkıyor.

Kuzey Irak’taki nüfusun büyük bölümü Kürtlerden oluşuyor.

Halbuki, Suriye’nin kuzeyinde öyle değil.

Türkiye’nin Suriye ile 910 kilometrelik sınırının Suriye tarafına baktığınızda o coğrafyada Kürtler dışında, Araplar (ki toplamda sayı bakımından birinci sıradalar) Türkmenler, Dürziler, Nusayriler yaşıyor.

Yani Kuzey Irak’ın aksine Kuzey Suriye’de, tek bir etnik unsurun hakimiyetini mümkün kılacak tekil bir nüfus varlığı söz konusu değil.

Dolayısıyla son zamanlarda gördüğümüz türden, (zaten haritalarla yeterince gözü korkmuş olan halkımızı tekrar yerinden hoplatacak) sanal haritalar üretip, boyalı kalemlerle bunları boyamanın bir alemi yok.

bölücü terör örgüt-PYD’NİN İŞİ OLDU BİTTİYE GETİRMESİ KOLAY DEĞİL

Bunu söylerken bölücü terör örgüt’nın uzantısı olan PYD’nin bazı küçük nüfuslu kent ve kasabalarda fiili otorite kurma çabalarının Ankara tarafından göz ardı edildiği düşünülmesin.

Davutoğlu’nun sözlerinden de anlıyoruz ki, “orada tek bir köyde dahi terör unsurlarının kendine yer etmesi Türkiye için kabul edilemez ve bu gelişmeler karşısında “Türkiye’nin her türlü hakkı mahfuz durumda.”

Öbür yandan bölücü terör örgüt-PYD çizgisi için asıl sorun şurada.

PYD, Esad rejimiyle işbirliği yaptı ve bunu hem Suriyeli muhalifler, hem de Özgür Suriye Ordusu böyle biliyor.

Bu şu anlama geliyor.

Yarın öbür gün Esad için kaçınılmaz son geldiğinde PYD, yeni Suriye’den kendine hisse istemeden önce ülkenin yeni sahiplerine Esad ile neden işbirliği yaptığını izah etmek zorunda kalacaktır.

Davutoğlu’nun söylediği bir şey daha var.

Eğer PYD, fiili otorite kurup bunu yaymaya çalışırsa bu defa bölgedeki Araplar da, Nusayriler de, Dürziler de ayrı ayrı bölgeler oluşturacaktır ki bu da o bölgenin Lübnanlaşması anlamına gelir.

Haritalarla ilgili Davutoğlu’nun sözleri şöyle idi.

“Kuzey Suriye diye sanki böyle bir kuşak var ve böyle bir harita uyandırılmaya çalışılıyor. Bu haritalar üzerinden birileri öyle haritalar sirküle ediyorlar ki, sanki harita olunca gerçek kabul ediliyor ve haritayı boyuyor. O kafasındaki haritayı oraya çıkarıyor.”

http://www.haber7.com/yazarlar/mehmet-a ... n-ne-diyor