Suriye'de iç savaş

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
qtq
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen qtq » 12 Mar 2021, 09:04

Moon&star yazdı: 12 Mar 2021, 01:10 Haha, eğer İroni ise cidden iyi güldüm.

Aynı İsrail kaynakları bakın ne diyor konu hakkında;

https://www.timesofisrael.com/gps-jammi ... esearcher/

-Öncelikle 1 sene değil, 3 hafta da tespit etmişler jamming in Hmeyyim den yapıldığını. Aslında 3 hafta bile uzun bir süre, bir elint/sigint uçağı kaldırmaya bakar bu iş. O üç hafta muhtemelen resmi açıklama ile basına intikal etme süresidir.

-İsrail uçaklarının GPS sistemini hacklemek gibi bir durum yok. Hatta bu durumun uçaklar ile bir alakası da yok. Bir bölgenin jammer ile GPS sinyallerini bloke ediyorlar.

-Olay tüm İsrail hava sahasında değil, Golan Tepeleri'ne yakın bölgesel bir hava alanında, sivil uçuşlarda cereyan ediyor.

-Haberde de belirtildiği üzere, Ruslar'ın GPS jamming yapmaktaki amacı kamikaze ihalara karşı tedbir almak. Fakat sadece bu durum için devasa bir alanın jamming edilmesine gerek yok. Bu denli büyük bir alanı kapsayan jamming aynı zamanda İsrail tarafından Suriye'ye yapılan hava saldırılarında kullanılan GPS güdümlü mühimmatları aldatmak için de kullanılacağı aşikar.

-Sayın @Robust ve @İstiklalFM de biraz bahsetmiş. Suriye operasyonlarından sonra TÜBİTAK SAGE'nin KAŞİF KKS antenini geliştirmesi ve GPS güdümlü mühimmatlara entegre edilmesi tesadüf olmasa gerek.
Anlamadan ve yarım yamalak anladığını sandığından hikaye yazmak bu olsa gerek. Haberin neresinde 3 hafta ibaresi var? Spoofing ve jamming nedir, ne değildir? Oaya hiç girmiyorum bile ...

Ciddi bir kaynaktan:

As part of the Kremlin’s attempt to undermine the West’s military advantage in precision weaponry, the Russian military has made massive investments in electronic warfare, significantly increasing its ability to jam enemy communications that make possible U.S. ideas of networked warfare.

“Smart weapons need smart people to tell them smart things. They need positioning coordinates. They need navigation systems,” said Michael Kofman, a Russian military expert at CNA, a research organization. “The pace of operations requires constant access to data in real time,” and the Russian military believes that electronic warfare “is part of the answer to U.S. dominance in precision weapons and airspace assault.”

https://foreignpolicy.com/2019/04/03/ru ... ect-putin/

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Moon&star » 12 Mar 2021, 11:25

Yahu işte onu diyorum bende, tek bir kaynağa bakıp güzel bir araştırma yapmadan yazınca hikaye yazmış oluyorsunuz. Bu arada o alıntıladığınız ciddi kaynak benim yukarıda uydurduğum hikayeden farklı bir şey söylemiyor. Rusya'nın Suriye ve Ukrayna'da radyo, GPS ve radar karıştırması yaptığını onlarda belirtmiş.

"Russia has pioneered these technologies in Ukraine and Syria, jamming radio, GPS, and radar signals."

-Spoofing olayı ise bizzat Putin'in VİP koruması ve stratejik tesislerin korunması için yapılan bir eylem. Zaten paylaştığınız haberin ana gayesi, başlığından da belli olacağı üzere Putin'in korunması. İsrail'in İ si geçmiyor koca haberde.

-Bakınız 3 hafta ibaresini de farklı kaynaklardan bulmak mümkün.

"Israeli pilots have reported the loss of a GPS signal near Tel Aviv for nearly three weeks and officials believe Russia could be to blame."

https://www.c4isrnet.com/global/mideast ... ps-signal/

-Peki sizin İsraillilerin bu olayı 1 sene sonra farketmesi yorumunuz hangi kaynağa dayanıyor?

-Spoofing ve jamming nedir? Farkları nelerdir? Lütfen açıklayıverinde benim gibi bir zır cahil birşeyler öğrensin. Ama lütfen yüzeysel olmasın, doyurucu bir bilgi istiyorum sizden. Bu arada GPS hacklemek nasıl birşey onuda çok merak ettim. Lütfen onuda açıklayıverin.

-Son olarak, şu alıntıladığım yazı hikaye değilde, benim yorumum hikaye öyle mi?

qtq yazdı: 12 Mar 2021, 00:11 Suriye'den İsrail uçaklarının GPS sistemini hacklemişler ve İsrailliler neredeyse 1 sene sonra anlamış. Kaynak İsrail haberleri.

Belki füzesiz uçak durdurma yolunu da bulmuşlardır? Belki Suriye'de elimizde ne olduğunu görmek istediler? Hem Suriye'de Ruslarla savaşmadık. Direkt karşılaştırma yanlış.

İZCİ
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen İZCİ » 12 Mar 2021, 23:36

Moon&star yazdı: 12 Mar 2021, 11:25 Yahu işte onu diyorum bende, tek bir kaynağa bakıp güzel bir araştırma yapmadan yazınca hikaye yazmış oluyorsunuz. Bu arada o alıntıladığınız ciddi kaynak benim yukarıda uydurduğum hikayeden farklı bir şey söylemiyor. Rusya'nın Suriye ve Ukrayna'da radyo, GPS ve radar karıştırması yaptığını onlarda belirtmiş.

"Russia has pioneered these technologies in Ukraine and Syria, jamming radio, GPS, and radar signals."

-Spoofing olayı ise bizzat Putin'in VİP koruması ve stratejik tesislerin korunması için yapılan bir eylem. Zaten paylaştığınız haberin ana gayesi, başlığından da belli olacağı üzere Putin'in korunması. İsrail'in İ si geçmiyor koca haberde.

-Bakınız 3 hafta ibaresini de farklı kaynaklardan bulmak mümkün.

"Israeli pilots have reported the loss of a GPS signal near Tel Aviv for nearly three weeks and officials believe Russia could be to blame."

https://www.c4isrnet.com/global/mideast ... ps-signal/

-Peki sizin İsraillilerin bu olayı 1 sene sonra farketmesi yorumunuz hangi kaynağa dayanıyor?

-Spoofing ve jamming nedir? Farkları nelerdir? Lütfen açıklayıverinde benim gibi bir zır cahil birşeyler öğrensin. Ama lütfen yüzeysel olmasın, doyurucu bir bilgi istiyorum sizden. Bu arada GPS hacklemek nasıl birşey onuda çok merak ettim. Lütfen onuda açıklayıverin.

-Son olarak, şu alıntıladığım yazı hikaye değilde, benim yorumum hikaye öyle mi?
GPS tek taraflı veri yayını yapan bir sistem ve bu yayını o frekansta (sivil-askeri) bozmanın dışında uydulardan gelen atomik saat yayınlarını taklit edip saat değerini çok küçük değerlerde dahi değiştirerek ya da o anda görünmeyen bölgedeki uydulardan geliyormuş gibi yayın yaparak gps aletinin kestirme hesabını sabote edebilirler belki.

Özellikle gece seyrüseferlerinde belki de yine yıldızlara dayalı bir konumlamaya dönmek zorunda kalınabilir.

pymk
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen pymk » 13 Mar 2021, 00:12

Herhangi bir Çin menşeili siteden dilediğiniz gibi bir GPS çipset siparişi verebilirsiniz. Sivil kullanıma açık bir küresel konumlama sistemine kimsenin askeri amaçlar için güvendiğini sanmıyorum.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen sailordream » 13 Mar 2021, 09:04

pymk yazdı: 13 Mar 2021, 00:12 Herhangi bir Çin menşeili siteden dilediğiniz gibi bir GPS çipset siparişi verebilirsiniz. Sivil kullanıma açık bir küresel konumlama sistemine kimsenin askeri amaçlar için güvendiğini sanmıyorum.
Özellikle Husiler ve suriyede vekil gruplar başarı ile kullanıyor

rifat52
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen rifat52 » 17 Mar 2021, 20:10

Güzel bir derleme,

ilker0101
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen ilker0101 » 21 Mar 2021, 19:54

Ruslar Hatay'ın çok yakın kısımlarını vurmuş.

trakya_forever
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen trakya_forever » 21 Mar 2021, 21:13

Rusya sürekli lojistik alanları vuruyor, vurduruyor. Artık aynı şekilde mukabelede bulunma vakti geldi geçiyor. Rus ayısının anladığı tek dil bu maalesef. Bugün ses etmez isek yakında daha fazlasını yapacaklar.

Mermi
Uzaklaştırıldı
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Mermi » 21 Mar 2021, 22:00

trakya_forever yazdı: 21 Mar 2021, 21:13 Rusya sürekli lojistik alanları vuruyor, vurduruyor. Artık aynı şekilde mukabelede bulunma vakti geldi geçiyor. Rus ayısının anladığı tek dil bu maalesef. Bugün ses etmez isek yakında daha fazlasını yapacaklar.
Cumhurbaşkanı Erdoğan idlib de 34 şehidimizin katili ve milyonlarca masum sivilin katili Putin'i savunuyor. Ses etmek şöyle dursun..

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Tyras » 21 Mar 2021, 22:14

Bugün Idlib, Qah köyünde bir koyun sürüsüne ta Hmeymim'den Tochka füzesi atmışlar. Rusya bizim kontrolümüzdeki bölgelerin yaşanabilir yerler olmasını sindiremiyor. Hem mülteci krizini körüklüyor, hem de finansal olarak Türkiye'ye bağımlı bölgeleri hedef alıp, ekonomimizi zayıflatmak üzere kendi stratejik hedeflerine yürüyor.

Güneyde ciddi bir direniş oluştu. Haftabaşı suikastleri engellemek için baskına giden Esad'ın 21 kişilik bir timi otobüste tarandı, sağ kalan yok. Çöl bölgesinde IŞİD Terör Örgütü'i bitiremediler, hafta içinde 2 İranlı Mayadin bölgesinde gitti. İsrail kafasına estikçe Şam Havaalanını vuruyor.

Rusya ne yapıyor? İstikrarlı olan tek bölgede ekonomik değeri olan ne varsa vurmaya çalışıyor. Tabi BTÖ bölgesine karşı zerre hareket yok. Gerçekten kendi beceriksizlikleri yüzünden bize kinlenip duruyorlar. Bizde alabildiğine bu adamlara iyi davranmaya çalışıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Biden'ın Putin için "katil" kelimesini kullanmasına "bir devlet başkanına yakışmayan, kabul edilemez bir ifade "demiş. Umarım çokta içten duygularla söylememiştir.

BuLuT
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen BuLuT » 21 Mar 2021, 22:19

Tayyip girite inan suudi uçakları için bizden siha istiyorlar kimin eli kimin cebinde belli değil demişti.
Buda o hesap kimin eli kimin cebinde belli değil.

robust
Akıncılar
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen robust » 21 Mar 2021, 22:38

Bugun cok uzuldugum bir sey daha oldu. Idlib'teki sivil yerlesim bolgesini Rus Su-34 ucaginin vudugu gozle gorulup, teshis edildigi halde resmi MSB hesabindan Suriye rejim kuvvetleri vurdu diye tweet atildi. Link koymuyorum cunku resmi TCMSB hesabinin bu sekilde bir algi yapmasini kabul edemiyorum.

kabardey
Akıncılar
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen kabardey » 21 Mar 2021, 22:42

robust yazdı: 21 Mar 2021, 22:38 Bugun cok uzuldugum bir sey daha oldu. Idlib'teki sivil yerlesim bolgesini Rus Su-34 ucaginin vudugu gozle gorulup, teshis edildigi halde resmi MSB hesabindan Suriye rejim kuvvetleri vurdu diye tweet atildi. Link koymuyorum cunku resmi TCMSB hesabinin bu sekilde bir algi yapmasini kabul edemiyorum.
Bu ve bunun gibi hesaplar artık devlet kurumları tarafından değil, siyasi hükumetin çıkarları doğrultusunda, ortak bir merkezden yönetiliyor. Takip etmenin pek bir anlamı kalmadı. Arada bir işte merak ettiğimiz bir projenin yarım yamalak amatörce çekilmiş fotoğraflarını görüp seviniyoruz.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen dr.911 » 22 Mar 2021, 02:44

Rusya'nın elinde birilerine ait bir şeyler var heralde, ben bu Rusya aşkına başka bir makul bir sebep bulamıyorum. Bize mi kaldı Putin'i savunmak ? Ortalığı kızıştırıp birbirlerini oyalamalarını sağlamaya çalışmak yerine celladımızla aşk yaşıyoruz!

pymk
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen pymk » 22 Mar 2021, 05:47

Sen ülkende durduk yere sosyal ve ekonomik çalkantı çıkarırsan, Rus ayısı da bunu fırsat bilir. Vurulan hedeflerin tamamının ticari altyapı olduğu söyleniyor. Ben de görüntülerde bol bol yanan tırlar ve depolar gördüm.

Yumurta-tavuk hesabıyla faiz politikası yürüten hükümetin bu tip görünmeyen maliyetleri hesaplamasını ben beklemiyorum zaten.

delikpr
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen delikpr » 22 Mar 2021, 07:27

Rusya Türkiye'nin bir numaralı tarihsel düşmanıdır. Osmanlı'yı ve Türklüğü Balkanlardan sürüp çıkartan, Osmanlı'nın yıkılma sürecinde bir numaralı etmen Moskof'tur.

Bunu tarih derslerinde öğrenmeyenlere ve bu gerçeği inkar edenlere yazıklar olsun.

Şimdiki Rusya aşkının memleket menfaati ile alakalı olmadığını herkes biliyor.

trakya_forever
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen trakya_forever » 22 Mar 2021, 08:40

Maalesef yorumlara katılmamak elde değil. Hani Rusya ya karşı şu ortamda, batıyla da birçok problem varken diklenmemeyi anlarım ama ötesi hiçte hoş olmuyor dediğiniz gibi. Tamam Rus uçağını vurma ama sende Rejim unsurlarına, stratejik tesislerine mukabele yap, yapmalısın. At abi 4 tane KGK sınırın bu tarafından ileri bir ekonomik hedefe. Üstlenme ne olacak, cümle alem bilir zaten. Sürekli sınırda uçak uçuruyorsun halihazırda. Kim vurduya gider. Bu zamanlar için üretiyoruz bunları. Hani derler ya fabrikası sende diye. Aynen öyle.

Mermi
Uzaklaştırıldı
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Mermi » 22 Mar 2021, 11:02

Baştan işi sıkı tutmak lazımdı.. idlib'e karşı yaptığını golan tepelerinde neden yapamıyor ? Çünkü israil çok ağır bedelini ödetiyor. Bizde en baştan taviz vermemeliydik . Yapılacak saldırının çok daha ötesinde karşılık verileceğini bilselerdi bu saldırıları yapamazlardı.

kabardey
Akıncılar
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen kabardey » 22 Mar 2021, 18:10

dr.911 yazdı: 22 Mar 2021, 02:44 Rusya'nın elinde birilerine ait bir şeyler var heralde, ben bu Rusya aşkına başka bir makul bir sebep bulamıyorum. Bize mi kaldı Putin'i savunmak ? Ortalığı kızıştırıp birbirlerini oyalamalarını sağlamaya çalışmak yerine celladımızla aşk yaşıyoruz!
Üstat siz mesajı anlamamışsınız. CB, Biden unutma bak bende buradayım, bir telefon kadar uzağındayım, diyor. :lol:

ilker0101
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen ilker0101 » 08 Nis 2021, 16:04

Şu lanet Tel Rifat'ı ne zaman temizleyeceğiz, ne kadar saldırı varsa o bölgede, çoğunlukla ordan geliyor. Göstere göstere tanksavarla intikal halindeki askerlere saldıyor pislikler. O bölgedeki en büyük pislik kaynaklarından biri orası. Oranın temizlenmesi şart.

trakya_forever
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen trakya_forever » 22 Nis 2021, 00:40

Kamislida andavallar dünden beri bayağı çatışıyor. Hazır çatışma varken bizimkilerde arada sallasa birkaç birşey kim vurduya görürsek fena mı olur:)

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Tyras » 22 Nis 2021, 05:52

trakya_forever yazdı: Kamislida andavallar dünden beri bayağı çatışıyor. Hazır çatışma varken bizimkilerde arada sallasa birkaç birşey kim vurduya görürsek fena mı olur:)
Hocam kaynak ister özelden ister buradan paylaşabilir misiniz? Oralardan güncel haber giren pek kalmadı.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Tyras » 18 May 2021, 22:37

Burayı da boşlamayalım.

Doğu Tugayları diye yeraltı çalışan bir ÖSO grubu, BTÖ bölgelerinden Esad bölgelerine petrol taşıyan boru hattına sabotaj düzenlemiş.

Bunun dışında Kamışlı'da protestolar vardı, oda petrol fiyatları üzerineymiş, bölgede düzgün elektrik altyapısı olmadığı için özel işletilen jeneratörler varmış, hane bazında da jeneratörle işin döndüğü yerler varmış, ama BTÖ petrole zam yapınca zora düşmüşler.

BTÖ eylemcilerin üzerine ateş açmış 1 ölü, 10 yaralı olduğu söyleniyor.

Karasu
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Karasu » 19 May 2021, 02:43

BBC bu videoda bir şeyi unutmuş ya da bilerek söylememiş.
Suriye'nin güneyindeki NSA (new syrian army), Suriyeli muhalif kıyafeti giymiş İngiliz Mi6'sından başka bir şey değildi bir arada. Sanki bütün dünya Suriye'deymiş de bir İngiltere öyle uzaktan izliyormuş gibi algı yapmışlar.
Yani videodaki 9.14 nolu saniyedeki Suriye'nin güney kısmındaki boşluktan söz ediyorum.
rifat52 yazdı: 17 Mar 2021, 20:10 Güzel bir derleme,

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Sanchez » 19 May 2021, 03:38

Tanf civarındaki o ekip İngiliz'den çok Amerikan himayesinde-ydi.

swat
Genel Yetkili

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen swat » 19 May 2021, 20:03

BuLuT yazdı: 21 Mar 2021, 22:19 Tayyip girite inan suudi uçakları için bizden siha istiyorlar kimin eli kimin cebinde belli değil demişti.
Buda o hesap kimin eli kimin cebinde belli değil.
Uluslararası ilişkilere duygusal baktığımız sürece, bu ilişkileri hep yaftalayacağız.

TerörleMücadele
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen TerörleMücadele » 22 May 2021, 19:05

Şöyle bir asayiş sorunu yaşanmış.

Celebor
Üye

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Celebor » 22 May 2021, 19:45

TerörleMücadele yazdı: 22 May 2021, 19:05 Şöyle bir asayiş sorunu yaşanmış.

Hudut namusunu bırak hudut diye bir şey kalmamış. Ee muhacire el kaldırmak olmaz

goldenwings
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen goldenwings » 22 May 2021, 20:27

Hudut mu , o ne yenir mi ?

Kullanıcı avatarı
stannisbaratheon
Akıncılar

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen stannisbaratheon » 22 May 2021, 23:06

Haberi ve görüntüler burada var

Türkiye'nin kurduğu kamptaki Suriyeliler ayaklandı. Beton duvarı geçip nöbet kulübesini ele geçirdiler.

Besle kargayı oysun gözünü

Hatay'ın Rehyanlı ilçesinin karşısında bulunan Atme sınır kampındaki yüzlerce Suriyeli mülteci, beton duvarı aşarak Türk askerinin nöbet tuttuğu kulübeyi bir süreliğine ele geçirdi. Buğday tarlalarını ateşe veren Suriyeliler, köylüler yangınları söndürmeye çalışırken diğer taraftan zeytinlikler ateşe verdi. Bir mültecinin Türk askerinin bulunduğu kontrol noktasına patlayıcı attığı görüntüler de ortaya çıktı.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/turk ... 53140h.htm

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Antares » 23 May 2021, 18:38

Yakalayıp Esad'a vereceksin bunları... Ne yapıyorsa yapsın...

TerörleMücadele
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen TerörleMücadele » 25 May 2021, 23:39

Abdullah El Humsi adında Suriyeli muhalif bir lideri tutuklamışız. Ben bu adam kimdir nedir bilmiyorum. Konuya vakıf üstadlar yorum yaparlarsa diye paylaşmak istedim. Adam en son şöyle bir tweet atmış:

Gerçi daha sonra sağa sola sorunca olay hakkında şöyle bir mesaj daha geldi:

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Mec » 02 Tem 2021, 09:40

YPG'nin sonunu nasıl görüyorsunuz? Devlet sabredip zamanı geldiğince topyekün büyük bir operasyon yapar mı sizce? Veya geçen her yıl aleyhimize midir? İşin içine İran, Rusya, Irak faktörleri de girdiğinde 10-15 yıl sonra nasıl bir Suriye göreceğinizi düşünüyorsunuz?

kostok
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen kostok » 02 Tem 2021, 10:42

Mec yazdı: 02 Tem 2021, 09:40 YPG'nin sonunu nasıl görüyorsunuz? Devlet sabredip zamanı geldiğince topyekün büyük bir operasyon yapar mı sizce? Veya geçen her yıl aleyhimize midir? İşin içine İran, Rusya, Irak faktörleri de girdiğinde 10-15 yıl sonra nasıl bir Suriye göreceğinizi düşünüyorsunuz?
ypgnin sonu, Amerika'nın alacağı tavra bağlı görünüyor şu an için. Topyekün bir operasyonu bilemiyorum. 300 km derinlik var sonuçta ortada. Ama şunu da söylemek gerekir, sağlam ve 50-60 km derinlikte bir operasyon sonrasında, güneydeki ypg ile iş tutan Arap aşiretlerinin bunların yanında savaşmayacağını hatta doğrudan bunları satacağını düşünüyorum. Geçen her yılda aleyhimize ve lehimize gelişen durumlar söz konusu. Her geçen zamanda bu çapulcuların mevcudu artıyor ve biraz daha eğitim görüyorlar. Bölgeye iyice yerleşiyorlar, kendilerinden olmayanları bölgeden atıp demografik yapıyı iyice bozuyorlar. Bununla birlikte meşruiyetlerini Batı nezdinde arttırıyorlar.

hiasa89
Üye
İletişim:

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen hiasa89 » 24 Tem 2021, 23:48

Merhaba ,

Malasef yine sehidimiz var ypg ve suriye ordusu tarafindan ve ayrica asagidaki gibi bir aciklama mevcut, rica etsem bir bilen aciklama yapabilir mi?

kabardey
Akıncılar
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen kabardey » 24 Tem 2021, 23:57

Hemen hemen bu tür saldırıları yapan bütün örgütlerin kullandığı taktiktir bu. Zaten ilk karşılık, saldırının devam olmaması için yapılır. Çok nadir, amatörse, saldırıyı yapanı bulursun. Önemli olan şimdi bunların sahada tespit edilip, uygun şekilde imhası olacaktır. Bundan önceki saldırılar iki lafla yada haber bile edilmeden geçildi. Umalım da bu öyle olmasın.

hiasa89
Üye
İletişim:

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen hiasa89 » 25 Tem 2021, 00:10

Ins ustadim. Yazik su halimize ama elden birsey gelmiyor

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Mec » 25 Tem 2021, 00:25

Elimizde koz veriyorlar değerlendirmeliyiz!

rifat52
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen rifat52 » 25 Ağu 2021, 20:43

selcuklu
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen selcuklu » 26 Ağu 2021, 09:29

eeee hani kırmızı çizgiydi YPG/bölücü terör örgüt alan kurması veya devlet kurması? ne oldu? Resmen kendimiz kurulması için ortam hazırladık.

goldenwings
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen goldenwings » 26 Ağu 2021, 09:59

Yok yok Cihan imparatorluğu kuruyoruz herşey yolunda sıkıntı yok.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Antares » 26 Ağu 2021, 12:12

Aslında düzensiz saldırılar yapmak gerekiyor. ne zaman belli olmayacak. Gideceksin keyfine göre vuracaksın!

kostok
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen kostok » 15 Eyl 2021, 00:20

4 Rus'un öldüğü haberleri geçiyor İdlipte. Ortalık ısınıyor yavaş yavaş.

karli
Süvariler

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen karli » 16 Eyl 2021, 09:57

kostok yazdı: 15 Eyl 2021, 00:20 4 Rus'un öldüğü haberleri geçiyor İdlipte. Ortalık ısınıyor yavaş yavaş.
Rus kayıpları uzun bir müddettir var, ve devam ediyor. Rusya nın hareketlenmesindeki esas sebeplerden biride bu. Diğeride üslerine yakın alanlarda yabancı istemiyor. Esasında İdlib bizim kendi alanımızda değil. Türkiye ye tabi olmayan örgütlerin yerleşkesi. Bunlar Rusya yı haklı kılan konular. Ancak geri gittiğimizde bu insanları Halep ten Rusya ile anlaşarak çıkardık ve İdlib e yığdık. Yani bunların İdlib te varlıkları Rusya, ve Suriye nin onayı ile vuku buldu. Şimdi tabi farklı argümanlar var.
kostok yazdı: ypgnin sonu, Amerika'nın alacağı tavra bağlı görünüyor şu an için. Topyekün bir operasyonu bilemiyorum. 300 km derinlik var sonuçta ortada. Ama şunu da söylemek gerekir, sağlam ve 50-60 km derinlikte bir operasyon sonrasında, güneydeki ypg ile iş tutan Arap aşiretlerinin bunların yanında savaşmayacağını hatta doğrudan bunları satacağını düşünüyorum. Geçen her yılda aleyhimize ve lehimize gelişen durumlar söz konusu. Her geçen zamanda bu çapulcuların mevcudu artıyor ve biraz daha eğitim görüyorlar. Bölgeye iyice yerleşiyorlar, kendilerinden olmayanları bölgeden atıp demografik yapıyı iyice bozuyorlar. Bununla birlikte meşruiyetlerini Batı nezdinde arttırıyorlar.
Evet 300KM lik bir alan söz konusu ancak, insan yerleşimi olan mesafe sadece 80-90 KM ile sınırlı, Fıratın doğusunda, Rakka ile Raşidiye arasında olan hattan güneyinde neredeyse hiçbir yerleşke yok. Deyr Ez Zor a kadar boş bir arazi ve çöl. Bu harekatı ciddi anlamda yapmamız gerekiyor, şahsi fikrim örgüt güneye kaçmaz muhtemeldirki Irak sınırına Şengal bölgesine kaçmak isterler.

trakya_forever
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen trakya_forever » 16 Eyl 2021, 11:07

Sanki saha biraz fazla ısınmaya başladı gibi Suriye de. Rejimin Dera operasyonu tam bir sonuç vermedi gibi. Oradan gün aşırı saldırı geliyor muhaliflerden. Keza çöl bölgesinde İşid in saldırılarında son dönemde ciddi bir artış var. İdlib zaten silahın patlamadığı gün yok.

Rejim/İran İdlibte bir çılgınlık yapabilir mi muamma. Bölgedeki muhalif ve HTŞ unsurlarının sayı ve nitelikleri hiçte az değil. Rus bombardımanına rağmen dayanabilecek, rejime çok ağır kayıplar verdirebilecek durumdalar ama bunu yaparlar mı işte orası bilinmez. Bölgede Türkiye nin olması, Türkiye nin müdahale etme zorunluluğu olması sanki biraz onlarda da nasılsa TSK oyuna girecek başka şansı yok algısı yaratıyor.
Bahar Kalkanından önce HTŞ nin koca koca ilçeleri bir günde terkedip kaçtığını gördük.

Kullanıcı avatarı
muhendus
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen muhendus » 16 Eyl 2021, 12:45

Sınırlarımızı sıkıca kontrol altına alıp İdlib’deki teröristlerin girebilme ihtimalini bırakmazsak bence İdlib’e o saatten sonra kim isterse operasyon yapsın bizi ilgilendiren bir durum kalmaz. Nihayetinde bunca yıldan sonra orada hala masum sivil kalması gibi bir durum yoktur, orada bulunan herkes bilerek ve isteyerek bulunuyor ve ellerinde silah var.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Tyras » 16 Eyl 2021, 16:11

muhendus yazdı: Sınırlarımızı sıkıca kontrol altına alıp İdlib’deki teröristlerin girebilme ihtimalini bırakmazsak bence İdlib’e o saatten sonra kim isterse operasyon yapsın bizi ilgilendiren bir durum kalmaz. Nihayetinde bunca yıldan sonra orada hala masum sivil kalması gibi bir durum yoktur, orada bulunan herkes bilerek ve isteyerek bulunuyor ve ellerinde silah var.
Bu konuda yanılıyorsunuz.

İdlib kırsalında şuan 3,5-4 milyon arası insan yaşadığı tahmin ediliyor. Bunların hepsi teröristtir diye kestirip atmak için çok yüksek bir rakam bu.

En şaşalı dönemlerinde bile HTS denen grubun silahlı mevcudu 30-35 bin kişidir. Zaten, hareket tarzları gereği tercihen de büyümezler.

Avrupa'ya geçişler neredeyse tamamen durdu. Türkiye'de mülteci kamplarında iş yok, para kazanmak isteyen büyük şehirlere gelip ev tutup kira ödemesi gerekiyor, bu şekilde geçinmekte kolay değil, İdlib'te aliesinin başını sokacak yeri olan kiradan-elektrikten muaf olduğu üzere kendini şanslı sayıyor, ailece göçmek yerine, gençlerden birkaçı bekar evlerine gidip gittiği yerden eve para gönderiyor.

Buda bize tanıdık olan, "bunlar kadın çocuk değiller, gitsin savaşsınlar" denilen göçmen görüntülerini ortaya çıkarıyor.

Gidip savaşırlarsa dediğiniz gibi terörist oluyorlar, gidip savaşmazlarsa bizim sokaklarda cirit atıyorlar.

Yani o olay yine Türkiye'ye patlar. O taraftan ölüm kesin olunca burada yaşama şansı %1 bile olsa rotası burası olacak. Ben 3 milyon insanı sınırda tararım diyorsanız da, olacak şu:

10 yıl kendi paramızla Suriyeli bakmamışız gibi Suriyelileri katleden katil Türkler diye adımız çıkartılacak ve uluslararası davalarla yaptırımlarla falan uğraşacağız üstüne.