ABD-Türkiye Krizi | Türkiye'nin NATO'dan Çıkması ve Eksen Kayması

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

trakya_forever yazdı: 21 Haz 2022, 08:40 Rusya, Çin, iran ve maalesef Türkiye. Hepsinin listede olma öyküsü/hikayesi farklı. Ama öyle ya da böyle hedef tahtasındayız gibi duruyor. Rusya-Ukrayna krizinde ABD Başkanının Türkiye ye gelmesini bırak adam gibi iletişim dahi kurmamasının başka bir açıklaması yok. 10 yıl 20 yıl önce olsa böyle mi olurdu? ABD başkanı kamp kurardı Ankara'ya.
O biraz başkanın mal olmasından. Petrol krizi olana kadar Suudiler aynı bizim gibi ABD ile temas kuramamaktan şikayetçiydi. Şimdi Biden inatla arıyor ama Prens cevap vermiyor. Niye açsın para basıyor adam. Sırf bu yüzden Suud ziyareti olacak ama yine prensle başkan görüşmesi olmayacak deniyor.

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

Canti yazdı: 21 Haz 2022, 13:03 O biraz başkanın mal olmasından. Petrol krizi olana kadar Suudiler aynı bizim gibi ABD ile temas kuramamaktan şikayetçiydi. Şimdi Biden inatla arıyor ama Prens cevap vermiyor. Niye açsın para basıyor adam. Sırf bu yüzden Suud ziyareti olacak ama yine prensle başkan görüşmesi olmayacak deniyor.
Hocam nereye kadar konusmayacak ki? Abd'nin başa getirdiği Suud ailesinin tavır yapma lüksü yok. Bugün yarın görüştü görüştü. Yoksa arkada bekleyen El-Sabah ailesi başa geçer yoluna devam eder Abd. Selman'ın keyfini beklemez Abd bence. Düzen böyle dünyada. Hesabına gelen rejimi yarın tavır aldı diye değiştiren bir dünya düzeni. Gerisi sadece uluslararası politik dille sebeplerin kabul ettirildiği detaylar...

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

Tulga yazdı: 21 Haz 2022, 13:41 Hocam nereye kadar konusmayacak ki? Abd'nin başa getirdiği Suud ailesinin tavır yapma lüksü yok. Bugün yarın görüştü görüştü. Yoksa arkada bekleyen El-Sabah ailesi başa geçer yoluna devam eder Abd. Selman'ın keyfini beklemez Abd bence. Düzen böyle dünyada. Hesabına gelen rejimi yarın tavır aldı diye değiştiren bir dünya düzeni. Gerisi sadece uluslararası politik dille sebeplerin kabul ettirildiği detaylar...
Ben Suud'un içişlerini çok bilmem ama prens kendince misilleme yapıyor ve haklı. ABD kafasına göre ülkelere iletişimi kapıyor sonra işi düşünce ayak yapıyor. Konu petrol olunca malum arz belli. Suud'a artırın diyecekler ama onlar fiyatlardan memnunlar. Haliyle öyleyken böyle diyerek görüşmüyor. ABD çok güçlü ama gücü sınırsız değil. Petrol meselesi bunu iyice gösterdi. Kendi petrol firmalarına bile söz geçiremiyorlar.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

Volkan2000 yazdı: 21 Haz 2022, 14:27 Buradaki yorumlardan kafam karıştı. Suudi Arabistan ile düzelen ilişkimizin sebebi bize de onlara da Biden in benzer şekilde geç arayarak soğuk davranması mıdır. Bir çeşit kader birliği dayanışması mı yani bu. Öyle ise çok garip bir durum var çünkü Biden Suudi lere İstanbul'da işlenen Kaşıkçı cinayeti yüzünden tavır aldı ise Biden bir anlamda bizim yanımızda pozisyon alarak tavır almış demektir. Trump hiç takmadı bu cinayeti mesela. Bu kadar büyük bir dış politika hatası yapabilir miyiz acaba.
Ben çok sanmıyorum, belki bir sebeptir ancak prensin apar topar Türkiye'ye gelmesi bence fazlasıyla ilginç bir durum. Suud konusunda diyeceğim bu. Ben ABD-Suud ilişkilerini mevcut ABD yönetiminin kafa yapısına örnek olsun diye yazdım.

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

Benim düşüncem de bizim Suudi Arabistan ile aramızın bozulduğu olay Kaşıkçı'dan ziyade "KATAR"'dır. O ablukaya Türkiye müdahale etmeyip de karışmasaydı bugün Katar ve El- Sani yoktu. Dolayısıyla tüm kaynaklar, zenginlikler paylaşılmış ve Ortadoğu'da bir taş daha yerine oturmuştu. Katar ablukası ile gerilen ilişkilerin politik bahanesi Kaşıkçı oldu. Ard arda yapılan açıklamalar ve SA'yı uluslararası alanda zor durumda bırakacak yargılama süreçleri nedeniyle önce SA ardından BAE, Bahreyn ve Kuveyt Türkiye karşıtı açıklamalara başladı. Zaten limoni olduğumuz ve İhvan desteği nedeniyle kanlı bıçaklı olduğumuz Mısır da fırsatı kaçırmayarak ekibe katıldı. Bu 5'linin Türkiye karşılığını gören Yunanistan kurnazlığı hemen devreye girdi ve askeri, politik ve enerji alanlarında işbirliği çalışmalarıa başladı. Bunu bir üst seviyeye taşımak adına da önce İsrail'in gruba katılmasını sağladı, ardından Abd'ye D.Akdeniz Enerji forumu oluşumunu sunup lider ülke olarak desteklerini istedi.

Bu grupta herşey yolunda iken Türkiye'nin D.Akdeniz NAVTEX 'lerinden vazgeçmeyip askeri karşılıkta kararlı olduğunu hissettirmesi ile birlikte Abd destek açıklamalarını bırakıp denge politikasına tekrar geçti. Beraberinde Suudilere saldıran Husiler konusunda yeterli askeri desteği ve silah satışını Trump sonrası devam ettirmeyen Biden tarafından Suudi Arabistan'daki Abd Patriotlarının geri çekilmesi sinirleri iyice gerdi. İran destekli vekalet güçlerinin hem SA'da hem Suriye'de palazlanmaya başlaması, Azerbaycan-Ermenistan savaşında tehditkar üslubu, Türkiye ve İsrail'in dikkatinden kaçmamış, Mavi Marmara sonrası kopan ilişkilerin tekrar başlatılması adına adımların atılması ile hava birden değişmeye başlamıştır. Mısır ile Libya konusunda yapılan istişareler beraberinde kendi aramızdaki sorunların çözümü noktasında da yavaş da olsa bir noktaya gelmemizi sağladı. Özellikle SA ve BAE'nin Abd tarafından tam da Ukrayna-Rusya savaşı patlak vermesi öncesi başlayan satışı nedeniyle her iki ülke de geleceklerini sorgulama ihtiyacı duyarak Türkiye ile anlaşma ve tekrar ilişkileri belli bir noktaya getirme ihtiyacı duydular. BAE kendisinden beklendiği gibi cıva gibi kıvrılarak Türkiye ziyareti gerçekleştirdi. SA ise biraz daha Kaşıkçı olayı nedeniyle temkinli ve mesafeli olarak ilişkileri düzeltme eğiliminde.

Buradan bir sonuç çıkmamış olacak ki hem AB hem Abd mecburen de olsa Venezuela petrolü ihracına gönülsüz razı olmaya başlamış. İşte asıl bütün mesele burada yatıyor.

Venezuela petrolü Rusya'ya karşı bir hamle olarak mı gelişecek ve alım miktarı artarak devam edecek yoksa asıl hedef Ortadoğu petrol ülkelerine yeni bir demokrasi getirme öncesi enerji piyasası hazırlığı mı?

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

Volkan2000 yazdı: 21 Haz 2022, 14:27 Buradaki yorumlardan kafam karıştı. Suudi Arabistan ile düzelen ilişkimizin sebebi bize de onlara da Biden in benzer şekilde geç arayarak soğuk davranması mıdır. Bir çeşit kader birliği dayanışması mı yani bu. Öyle ise çok garip bir durum var çünkü Biden Suudi lere İstanbul'da işlenen Kaşıkçı cinayeti yüzünden tavır aldı ise Biden bir anlamda bizim yanımızda pozisyon alarak tavır almış demektir. Trump hiç takmadı bu cinayeti mesela. Bu kadar büyük bir dış politika hatası yapabilir miyiz acaba.
Azizim, coğrafya kaderdir diyelim. Aslında bir şekilde işbirliği yapmamız gereken çok konu, yahut mecburiyetler var. Ancak ilişkilerimizin bozulmasında sebepler vardı. Sayayım:
1- İran: Türkiye İran ile olan ilişkilerinde ciddi bir saflık yaptı. Halkbank olayları malum. Katar yine bu konuda hatalar yaptı. İran ile bugün geldiğimiz nokta malum, yani boşu boşuna yıllar harcadık, İran bildiğiniz İran. Karabağ Harbinde yapacağını yaptı, Suriye de elinden gelen her türlü pisliğide yaptı.
2- Hizbullah/Hamas: Aramıza mesafe koyamadık. Softpower diplomasi icat ettik. Bu örgütlerle görüştük, İsrail ile aramız bozuldu. Peşinen Suud, ve BAE likleri ilede aramıza soğukluk girmeye başladı.
3- İhvan: Dananın kuyruğu burada koptu. Bırakın görüşmeleri Mısır devleti ile karşı karşıya gelmek gibi bir sürece kadarda zorladık. BAE-Suud lar ile tüm görüşmeler temaslar artık bitti. Hatta adamlar Türk malı kullanmaz, bırakın Türkiye ye ayak basan Araplara bile yan gözle bakar oldu.
4- Suriye: Başlı başına vahim bir süreç. Suriye de neler yaptığını gören bir Arap ülkesi sana ne kadar güvenir? Haklı/haksız olmanız önemli değil. Başka bir ülkenin içişlerine fiili olarak girdiniz, ve şu anda dizayn yapıyorsunuz.

Kaşıkçı sadece bir detay. Tüm bu konular, bizim yazar çizerlerimiz dahil olmak üzere, devletimiz, ilgili/ilgisiz yetkililerimiz de içinde olmak üzere. Ortadoğu, Arap, Kuzey Afrika coğrafyaları hakkında hiçbir fikir sahibi olmadığımızı gösteriyor.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

İsrail Körfez yakınlaşmasını anti Türkiye değil, Anti İran olarak okumak daha faydalı olur. Anti Türkiye kısmı anca tali bir fayda olabilir.

KARACI
Süvariler

Mesaj gönderen KARACI »

Karlı bey 4. maddenizde bana gore tamamen haksizsiniz. Arap ulkelerinin icisleri bir asirdir batililar tarafindan dizayn ediliyor, dizayna gelmeyenler bombalaniyor ama bakiyorum da iliskileri pek alâ yerinde. Sadece batı da degil, buraya Rusya'yi da katabiliriz rahatlikla.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

KARACI yazdı: 21 Haz 2022, 16:21 Karlı bey 4. maddenizde bana gore tamamen haksizsiniz. Arap ulkelerinin icisleri bir asirdir batililar tarafindan dizayn ediliyor, dizayna gelmeyenler bombalaniyor ama bakiyorum da iliskileri pek alâ yerinde. Sadece batı da degil, buraya Rusya'yi da katabiliriz rahatlikla.
Sanırım biraz eksik yazmışım, biraz açarsam kendimi daha iyi ifade edebilirim diye düşünüyorum.
Haklısınız, ancak güç yetiremezseniz haksız oluverirsiniz diye düşünüyorum. Türkiye olarak biz çok konuşuyoruz ancak az iş yapıyoruz. Eğit, donat ile Suriye muhalifleriyle çok uzun zaman geçirdik. Ancak sonra sınırın bu tarafından onların kırılmalarını izledik. Halep teki muharebe de Suriye li muhalifler, Suriye Rejim birlikleri ile çok kanlı çatışmalara girdi. Savaş 1 hafta sürdü, ve birlikler neredeyse mutlak bir imhaya uğradı ki, sonrasında Rusya da olaya dahloldu. Sonrası malum. Türkiye olarak biz, ya o muhalifleri hiç eğitmeyecektik. Yahut bir pozisyon aldıysak en azından HvKK lığı olarak gidip Rejim birliklerini vuracaktık. O dönemde muhalifler, Hama, Humus, Halep, Rakka gibi bölgelerde hakim durumdaydı. Türkiye nin az bir ateş desteği ile Rejimi devirebilirdi. Ancak bunuda yapmadı, sadece Cumhurbaşkanı çıktı "inanıyorumki Halep teki kahramanlar rejime gereken cevabı verecektir" dedi. Birde malum Emevi Camii muhabbeti. Sonrası malum. Libya`da biraz daha düzgün bir iş yaptık, o da son operasyonlarda.

Şimdi, benimde aklıma geliyor. Türkiye nin niyeti, gerçekten bir devrimmiydi? Sanmam, zira devrim olsaydı; ÖSO kırılırken destek verirdi. Öylseyse geriye tek bir seçenek kalıyor. Türkiye sadece Suriye yi iç savaşla yıkmak istedi. Bu tabiki doğru değil. En azından bize göre. Ancak bu iddialar BAE, Suud, Mısır basınında yıllarca yazıldı çizildi.

ABD, Rusya, Fransa gibi ülkeler evet dizayn yapıyor. Ancak medya gücünüde çok güzel kullanıyor. Arkasını getirmek içinde çalışıyor. Misa ABD tırlarla silah gönderdi, üsler açtı, para akıtıyor, Fransa beton Fabrikaları kurdu. Biz Türkiye olarak BAE ile aramızı açarken çok rahat davrandık. BAE nin aklımızın alamayacağı kadar büyük bir medya gücü var. Bu medya güçleride tüm İslam coğrafyasında etkili. Aynı zamanda bu herifler, bizim Libya`da Sirte-Cufra hattında çakılıp kalmamızında müsebbibi.

Bölgede, Tel-Aviv, Dubai, Riyad, Kahire ile aran açıksa.. Bu bölgede yaşıyoruz. Sorun var demektir. Belki düşünenler olacak, biz kendi milli politikalarımızı üretiyoruz, araplar kim, yahudiyemi kaldık diye? E kardeşim bizde Osmanlı değiliz yani.. Osmanlı olmadan Osmanlıcılık oynamak istedik, hepsi bu.

KARACI
Süvariler

Mesaj gönderen KARACI »

Ben de tam olarak buna yakın düşünüyorum. Gelişmemiş yahut az gelişmiş toplumlar güç ve otoriteye bağlıdır, bunu gösteremezseniz tepenize çıkarlar, mizacımı maruz görün en hafif tabiri ile kuruyorum cümleleri. Bu konuyu kendi topraklarımız üstünden de örneklerim ama yanlış anlaşılacaktır, kimileri kırılacaktır hiç oraya girmeyim, anlayan anlamıştır. Devletin güç gösterdiği yerde insanların nasıl kuzu, aksi durumda ise canavar olduklarını biliyoruz. Bu sosyolojik bir durum, insanlık dışı faaliyetleri ve dönem dönem yapılan hataları buradan ayıklayarak söylüyorum. Suriye ile ilgili ise bahsettiğiniz dönem yanılmıyorsam Fırat Kalkanı Harekatı'ndan önceki dönem. O dönem Suriye'ye neden hala müdahale edilmiyor diye devleti suçlayanlar birkaç ay öncesinde yaşadıklarımızı bir tekrar edip sebeplerini çok rahat bulabilir aslında. Biz kendimiz ne kadar kararlı ve tek vücut idik ki bir de Suriye'de gruplara destek olmak için içeri girecektik ? Güven yoktu yani kısaca, içeride güven olmadan dışarıya çıksaydık çok büyük rezillikler yaşanabilirdi, aslında yaşandı da, neyse konu bu değil. Söylemek istediğim kısaca şu, bu adamlar diplomasi bilmez, laftan anlamaz, tek bir şeyden anlarlar o da güç. Katar olayını unutmayalım, kaç kişi gitti oraya ordu mu gönderdik, her şey sembolikti ama duracakları yeri bildiler öyle değil mi ? He tabii arkası da vardır biz bilmeyiz, ben İngiliz desteğini tahmin ediyorum sadece, siyasi olarak. Basın konusuna ise hiç değinmeyim, parayı ve gücü basan düdüğü çalar eşittir basındır benim için. Mısır'ı biraz ayıralım gerisi devlet falan değil ki Mısır'da bile ordunun işleri çok tuhaftır, ordu demeye bin şahit. Bunlar Afrika ülkeleri kadar bile akıl gösteremediler, onlar bile uyandı mevzuya bunlar hala aynı tas aynı hamam.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

KARACI yazdı: 21 Haz 2022, 17:38 Ben de tam olarak buna yakın düşünüyorum. Gelişmemiş yahut az gelişmiş toplumlar güç ve otoriteye bağlıdır, bunu gösteremezseniz tepenize çıkarlar, mizacımı maruz görün en hafif tabiri ile kuruyorum cümleleri. Bu konuyu kendi topraklarımız üstünden de örneklerim ama yanlış anlaşılacaktır, kimileri kırılacaktır hiç oraya girmeyim, anlayan anlamıştır. Devletin güç gösterdiği yerde insanların nasıl kuzu, aksi durumda ise canavar olduklarını biliyoruz. Bu sosyolojik bir durum, insanlık dışı faaliyetleri ve dönem dönem yapılan hataları buradan ayıklayarak söylüyorum. Suriye ile ilgili ise bahsettiğiniz dönem yanılmıyorsam Fırat Kalkanı Harekatı'ndan önceki dönem. O dönem Suriye'ye neden hala müdahale edilmiyor diye devleti suçlayanlar birkaç ay öncesinde yaşadıklarımızı bir tekrar edip sebeplerini çok rahat bulabilir aslında. Biz kendimiz ne kadar kararlı ve tek vücut idik ki bir de Suriye'de gruplara destek olmak için içeri girecektik ? Güven yoktu yani kısaca, içeride güven olmadan dışarıya çıksaydık çok büyük rezillikler yaşanabilirdi, aslında yaşandı da, neyse konu bu değil. Söylemek istediğim kısaca şu, bu adamlar diplomasi bilmez, laftan anlamaz, tek bir şeyden anlarlar o da güç. Katar olayını unutmayalım, kaç kişi gitti oraya ordu mu gönderdik, her şey sembolikti ama duracakları yeri bildiler öyle değil mi ? He tabii arkası da vardır biz bilmeyiz, ben İngiliz desteğini tahmin ediyorum sadece, siyasi olarak. Basın konusuna ise hiç değinmeyim, parayı ve gücü basan düdüğü çalar eşittir basındır benim için. Mısır'ı biraz ayıralım gerisi devlet falan değil ki Mısır'da bile ordunun işleri çok tuhaftır, ordu demeye bin şahit. Bunlar Afrika ülkeleri kadar bile akıl gösteremediler, onlar bile uyandı mevzuya bunlar hala aynı tas aynı hamam.
Bakınız doğru tespitlerde bulunuyorsunuz, evet Bahsettiğim dönem 2015 öncesi süreçler. İçerde birlik filan yoktu ama dünya bunu görmez yada algılamaz.

Mısır konusu ayrı, orada çok olmasada bir devlet aklı var. Ancak Kahire ile arayı düzeltmenin yolu BAE, ve Riyad` dan geçiyor. Oralarla arayı düzeltmenin yoluda Tel-Aviv den geçiyor. Katar konusu herhalde başında doğru olmasada sonunda doğru yaptığımız bir iş oldu.

baryshx
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen baryshx »

Esasında her şey Amerika'nın peşine takılmamızdandır. Her şey Amerika'nın yönlendirmesi ile oldu. Malum Bop projesi...

Cumhurbaşkanı danışmanları da sorumlu, ülkeyi bu konuma sokanlar onlar. Gerçi Cumhurbaşkanı da Emevi camiinde namaz kılacağız diyordu. Bir de stratejik derinlikçi efsane Davutoğlu, ismini öyle koyunca olmuyor bu işler.

Bir ülke durduk yere İsrail ile kötü olabilir mi? Rum, ermeni ve bölücü terör örgüt sevdalısı Filistinli dönekler için veya diğer araplar için. Filistinliler bu kadar savunmuyordur ülkelerini, şimdi araplar İsrail ile iyi oldu. Şaka gibi...

2010 dünyasında Osmanlıcılık oynayacağız diye hem milyonların ölümüne/tecavüzüne sebep olmak, hemde Türkiye'yi göç ile mahvetmek.

Sonrasında görüldü ki oyuna getirildiler. İkinci bir kukla terörist devletçik daha geliyor ama iş işten geçti. Söyleyeyim o terörist kukla yapı orada 10 yılda kuruldu. Bundan sonra da geri dönüşü olacağını düşünmüyorum, çünkü karşında Amerika var. Geçmiş olsun yani.

Sıra İran'da görüldüğü üzere, bir 10 yıla kadar İran'da karışır. Aklımızı başımıza almazsak, en son bizim üzerimize oynayacaklar tüm güçleriyle.

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

KARACI yazdı: 21 Haz 2022, 17:38 Bunlar Afrika ülkeleri kadar bile akıl gösteremediler, onlar bile uyandı mevzuya bunlar hala aynı tas aynı hamam.
Hocam yazınızdan kesit aldığım kısım hariç tamamında söylediklerinize katılıyorum. Sadece son paragraftaki düşüncenize saygı duymakla beraber konuya farklı bir bakış açısıyla yaklaşmak istiyorum. Afrika ülkeleri Türkiye adını duyduğunda kendilerinden üstün büyük bölgesel güç olmasını içermiyorlar. Daha doğrusu kendilerine rakip olarak görmüyorlar ( Mısır hariç ). Fakat özellikle 1. Dünya Savaşı sonrasında cetvelle çizilerek Osmanlı'ya karşı isyan ettirilip bağımsız uydu devletler haline getirilen Ortadoğu Devletlerinin ( Suriye, Irak, Suudi Arabistan, BAE ve tarihsel hırs içindeki K.Afrika ülkesi Mısır ) Türkiye'ye bakış açıları Yunanistan ile paralellik göstermekte. Asla ve kata Güç odaklı bölgesel ve küresel güçler arasında olmasını ve o gözle görülmesini istemiyorlar. Hatta Türkiye askeri savunma sanayisinde milli harekete yoğunlaşıp, ortaya ürünler çıkarmaya başladığı andan itibaren kendi savunma sektörleri hareketlenmeye başladı. IHA'dan kara araçlarına, HSS'den alım yapacağı sistemleri kendi ülkelerinde üretmeye doğru hamleler yapmaya başladılar. Halbuki senelerdir Batı'nın sadık hazır silah alımı yapan ülkeleriydiler. Ne zaman ki Türkiye atağa kalktı kendilerine eş koştukları ülke ile rakabete girdiler. Mısır dakika dakika Türkiye silah alım ve envanterini takip ederek hazır alım yapıyor. Deli gibi silahlanıyor. Her çeşit olsun üstün görüneyim derdinde. BAE ve SA keza son sistem teknolojik silahlar, yüksek adetli modern mühimmatlar, sıfırları bol silah anlaşmaları hep bölgede Türkiye ağırlığı olmasın bizimle eş güçte olduğunu bilsin çabaları.

İşte bu çabaların politik yansıması da diplomaside aynı. Yani karşında AB veya Abd veya Rusya varsa tamam eyvallah, fakat Türkiye'nin bizim içişlerimize karışmasını istemiyoruz. Ortadoğu'da Türk etkisi istemiyoruz. Başımıza en kötü şeyler Batıdangelsin ama Türkiye'yi üzerimizde ve bölgede hami görmek istemiyoruz anlayışı hakim.

Bu nedenle zaten Afrika ülkeleri Batının acı dolu Afrika tarihinden çıkardığı dersle adalet ve hakkı ön planda tutup kazan-kazan anlayışı ile kendilerine el uzatan Türkiye'yi bağırlarına basıyorlar.

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

Sn. baryshx;

Şahsi görüşüm güney sınırlarımızda terör devleti kurulumunun 3 sınır ötesi operasyon ( 4. sü söz konusu ) ve İsrail Herzog hükümeti olduğu sürece eskiye oranla gerçekleşmesinin daha zor hale geldigidir. Bugün Türkiye Irak ve Suriye kuzeyinde hatırı sayılır bir alanda hakimiyet ve kontrol hakkına sahiptir. Irak tarafında gerek hükümet ile gerekse de Barzani yönetimi ile çeşitli konularda ortak noktaya varmış durumda. Bir yandan Kandile doğru adım adım alan hakimiyeti ve geçici üslerle ilerlenmekte, diğer tarafta Telafer-Sincar-Başika üçgeni temizlenmekte.

Suriye kuzeyinde 4. Operasyon söz konusu olduğunda Fırat batısı Tel-Rıfat-Münbiç hattı ile, Fırat doğusu ise Aynel Arab, Ayn isa, Kamışlı hattı üzerine görünmekte. Malikiye'nin düşünülmemesi ise Abd'ye terör devleti kurulmasının artık imkansız olduğunu ve Türkiye ile tekrar İsrail ile birlikte denklem kurarak bölge güvenliğini iki devlete bırakarak daha önemli bölgelerdeki çıkarlarına yönelmesi çağrısı içindir.

Türkiye planlarında hata da yapsa, daha avantajlı olabileceği durumları gözden de kaçırdığı olsa yine de son 5 senede sahada ciddi bir hakimiyete sahip olmuştur. Zaman ilerledikçe ve konjonktür uygun oldukça üzerine koyarak ilerleyeceği de aşikar.

Ekonomik ve politik uygunluk durumuna göre süreç uzun ve sancılı gerçekleşmektedir.

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 »

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Diplomatik olarak yapılabilecek herşey yapıldı. Buradan sonrası fiiliyat. O da zaten ...

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

Bedavaya NATO'ya girdiler. Zaten olacak olan buydu.

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 »

Canti yazdı: 28 Haz 2022, 22:36 Bedavaya NATO'ya girdiler. Zaten olacak olan buydu.
Şu madde uygulanırsa bizim için avantajlı. Tabi yaşayıp görmemiz lazım. Yarın ki biden görüşmeside bu minvalde çok önemli olacak F-16 işi belki çözülebilir gibi görünüyor.

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 »

Bu arada bidon çok mutlu :)

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

rifat52 yazdı: 28 Haz 2022, 23:03 Şu madde uygulanırsa bizim için avantajlı. Tabi yaşayıp görmemiz lazım. Yarın ki biden görüşmeside bu minvalde çok önemli olacak F-16 işi belki çözülebilir gibi görünüyor.

Anlaşmalar kağıt parçası. Şu ana kadar Türkiye'ye karşı verilen hiçbir garanti yerine getirilmedi. Etkisini görene kadar anlaşmaya zırva derim. Muhtemelen birkaç göstermelik hareket yapıp yerine getirdik derler. Ondan sonra bizimkiler şu ana kadar yapıldığı gibi ayak sürerse güzel olur.

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 »

BuLuT
Üye

Mesaj gönderen BuLuT »

Bizler müzakereyi bilmiyoruz.
Ortada hiç bir somut adım yokken niye vetoyu kaldırıyor?
Bu admaların sözünü tutmayacağı gün gibi ortada. Burda vetoya devam edip sonuçları görmeleri gerekirdi.
Ancak biz vetoyu kaldırıp sonuçları görmeyi bekleyeceğiz. Hiç akıllanmamışız yada ciğerimiz bu kadar.

acx
Süvariler

Mesaj gönderen acx »

baryshx
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen baryshx »

rifat52 yazdı: 28 Haz 2022, 23:03
Hüseyin Günay temennilerini yazmış, olmayacağını bildiği halde. Akp güzel strateji uyguladıya getirecek kendince.

Abd ile sorunlarımız İsveç ve Finlandiya'nın Nato'ya üyeliği ile ilgili değil.

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler

Mesaj gönderen Tigerfish »

BuLuT yazdı: 28 Haz 2022, 23:39 Bizler müzakereyi bilmiyoruz.
Ortada hiç bir somut adım yokken niye vetoyu kaldırıyor?
Bu admaların sözünü tutmayacağı gün gibi ortada. Burda vetoya devam edip sonuçları görmeleri gerekirdi.
Ancak biz vetoyu kaldırıp sonuçları görmeyi bekleyeceğiz. Hiç akıllanmamışız yada ciğerimiz bu kadar.
Eninde sonunda müzakereler bu şekilde sonuçlanacağı daha baştan belliydi. Amerikan yetkiler kamuoyuna Türkler bizden F 35 ve F16 uçakları kopardılar diye ilan edeceklerini bekliyorsan bu biraz saflıktır.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu »

Can sıkıcı.
Yani Finlandiya ve İsveç Rusya tarafından saldırıya uğradığında askerimiz ekipmanlarımız bu iki terör destekçisi ülkeyi korumaya gidecek. Neden? Çünkü neden olmasın...

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever »

Rusya ya karsi yaptirimlara katilmama konusunda bizi bir sure daha gormezden gelsinler diye taviz verdik sanirsam. Hepimiz biliyoruz anlasma falan hikaye gostermelik birkac adimdan fazlasi olmaz.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

rifat52 yazdı: 28 Haz 2022, 23:20
Ne diyecekti Türkiye kabul etti ama başka pazarlık var mı diyecekti.

Olacağı buydu. Ne bekliyorsunuz? F-35 sürecinde de yasal olarak ülke atma şartı yoktu. Komple mutabakat fesih edilip yeniden imzalandı. Yaptırım gücünüz varsa anlaşmayı uygulatırsınız.

Hem daha Türkiye ülkelerin NATO girişini onaylamadı müzakere için onay çıkacak. Sonra üyelik onayı çıkacak.

trakya_forever
Süvariler

Ote yandan ilk baslarda iyiydi hostu. İki ulkeyle de konusabilen nadir ulkelerdendik. Sonra gercek anlamda tek ulke kaldik. Baris icin ugrastik, Rusyanin batiyla iletisim kurabildigi tek kapiydik. Romantikti guzeldi. Ama olmadi. Bizi buraya kadar tasidi bu politika. Artik ufaktan Rusya ile ekonomik ve siyasi iliskileri azaltmaya baslasak iyi olur. Nasilsa onumuze gelecek. Belki de Rusya bir adim atacak birden zorunda kalacagiz. Evet ozellikle Suriye konusu varken cok zor bir is ama yakin gecekte zaten zorunda kalacagimiz bir durum.

TerörleMücadele
Süvariler

Mesaj gönderen TerörleMücadele »

Finlandiya Cumhurbaşkanı açıklamaya güzel başlamış. Fakat sonlara doğru biraz muğlak. " Finlandiya kendi mevzuatına göre davranmaya devam edecek. " demiş.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr »

NATO anlaşmasından sonra Yunan hesapları kudurmuş. Twitter'da bir tanesi, Batılıların Doğulu pazarlıklarına boyun eğmesi üzücü diyor.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Süvariler

Mesaj gönderen Hayali »

Bu momerandum sürecin başlaması ile ilgili onayı içeriyor. Bu bir süreç. İsveç ve Finlandiya'nın tavrına ve uygulamalarına göre süreci bloke etme gücü var. Nihai üyelik için bir onay daha gerekecek.

Kullanıcı avatarı
MadlyFly
Süvariler

Mesaj gönderen MadlyFly »

delikpr yazdı: 29 Haz 2022, 02:38 NATO anlaşmasından sonra Yunan hesapları kudurmuş. Twitter'da bir tanesi, Batılıların Doğulu pazarlıklarına boyun eğmesi üzücü diyor.
Adamlarla sınır komşusuyuz, kendileri batılı biz doğulu :D Sıkıntılarının asıl temeli bu kompleks.

Rahmetli Barış Manço en doğrusunu söylemişti bir röportajda, "biz batılı ya da doğulu değiliz, dünyanın tam ortasındayız".

commandos
Süvariler

Mesaj gönderen commandos »

Hele bir aksiyonları görelim. İsveç’te başlar bu “aksiyonlar” herhalde. Umarım yoğurdu üfleyerek yiyoruzdur.

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 »

Shock and Awe
Üye

Mesaj gönderen Shock and Awe »

rifat52 yazdı: 29 Haz 2022, 15:06
Bunlara güven olmaz. NATO'ya girdikten sonra yine eski tas eski hamam olurlar. Bunların boş sözlerinden ziyade somut bir kazanım elde etsek daha iyi olurdu bence. Örneğin Scania'nın V8, V12 motorları yeni ZMA'larımız için iyi olurdu. Bir kaç yüz adet motor teslimatı sonrasında motorun tüm know-howı gibi.

trakya_forever
Süvariler

Yunan F35 ler icin LOR vermis. İki secenek var.Ya Yunan F35 leri ile bizim F16 lari arka arkaya gecirirler ya da Yunana olur verip bize nanik yaparlar. Tam secim oncesi senlik olur.

TerörleMücadele
Süvariler

Mesaj gönderen TerörleMücadele »

trakya_forever
Süvariler

Graham çark etmişe benziyor. Bakalım Sünger Bob ne diyecek.

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 »

trakya_forever yazdı: 29 Haz 2022, 22:25 Yunan F35 ler icin LOR vermis. İki secenek var.Ya Yunan F35 leri ile bizim F16 lari arka arkaya gecirirler ya da Yunana olur verip bize nanik yaparlar. Tam secim oncesi senlik olur.
F-35'den F-16 alabilirmiyize gelmek çok ağırıma gitmeye başladı. Yunana bizim alacağımız 6 uçak verilirse tuzu biberi olur.

Parlamen.TR
Süvariler

Mesaj gönderen Parlamen.TR »

rifat52 yazdı: 30 Haz 2022, 08:11 F-35'den F-16 alabilirmiyize gelmek çok ağırıma gitmeye başladı. Yunana bizim alacağımız 6 uçak verilirse tuzu biberi olur.
Şu durumu üzülmeyecek Vatan Evladı Varmıdır ki ?

MMU Ölüm Kalım davası oldu artık.

commandos
Süvariler

Mesaj gönderen commandos »

Bundan sonra yapışacak olan tek şey oturup beklemek ve mühendislerimize MMU konusunda sınırsız güvenmek. Başka çaremiz yok!

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Yunanistan'ın yakında 40 adet F-35 siparişi çekeceğini ve bu verilecek uçakların arasında bizim için üretilen 6 adet F-35 in de olduğu iddiaları dolaşmakta. Eskiden olsa pek kulak kabartmazdım bunlara ama şimdi hiç bir şeye şaşırmam. Eğer ABD bu adamlara F-35 satarsa, denge politikasını çöpe atmış demektir.

baryshx
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen baryshx »

Antares yazdı: 30 Haz 2022, 14:29 Yunanistan'ın yakında 40 adet F-35 siparişi çekeceğini ve bu verilecek uçakların arasında bizim için üretilen 6 adet F-35 in de olduğu iddiaları dolaşmakta. Eskiden olsa pek kulak kabartmazdım bunlara ama şimdi hiç bir şeye şaşırmam. Eğer ABD bu adamlara F-35 satarsa, denge politikasını çöpe atmış demektir.
Denge politikası konusunda zaten biz baya dezavantajlıydık. Ortada denge falan yoktu, Türkiye'nin nüfusu, yüzölçümü ve en önemlisi de bulunduğu coğrafyaya göre.

Tabii, böyle bir dengesizliğin oluşmasında suçun büyük kısmı siyasi ve askeri yöneticilerimizin

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr »

Parlamen.TR yazdı: 30 Haz 2022, 10:40 Şu durumu üzülmeyecek Vatan Evladı Varmıdır ki ?

MMU Ölüm Kalım davası oldu artık.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

delikpr yazdı: 30 Haz 2022, 17:45
Yahu yine üretsin Selçuk Abimiz ama biz o arada ne yapacağız onu düşünsün biraz... Selçuk Bayraktar ve temsil ettiği/parçası olduğu ne kadar geniş ve etkin olduğunu konusunda bir fikrim olmayan bir lobi olduğunu düşünüyorum. Sadece insansız hava araçlarından ibaret bir gelecek tasavvur ediyorlar ama böyle bir şey yok.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 »

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar

Mesaj gönderen DELKU »

Galiba yunanistan işgal edilmiş,
Zamanında 1 mart teskeresi geçmiş olsaydı bizim başımıza gelecek olan da buydu

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 »

Bunların terör yasası bir temmuz itibari ile geçerli değilmiydi ?