Rusya - Ukrayna Savaşı

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

dr.911 yazdı: 11 Eyl 2022, 15:46 Kherson'da ki Rus güçlerinin büyüklüğü nedir hocam tahmininiz nedir ? Güney de sürekli ikmal hatları vurulan Rusya'nın kışın işi çok zor olacak. Ukrayna av mevsimini kışa kadar ertelemeli bence Güney'de.
Donetsk ten bir tık fazla. Ama arkasında Kırım var. Asıl güç orda.

KARACI
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen KARACI »

TEORI bey, konuyla ilgili neredeyse tum yazdiklarinizi okudum, o zamanlar okusaydim "amma da salliyor" derdim, tebrikler yani samimice. Fakat bitisin siyasi mi askeri mi olacagini bekleyip gormek lazim yine de. Tarihte ornekleri vardir, gonulsuzlerle savasa girilmez, Rusya'da daha ortaliga dokulmemis guclu bir gonulsuzler grubu olabilir. Bu, elbette Rusya'nin askeri geri kalmisligina, oradaki o sistemin yetersizligine bahane olmaz, her sekilde bir metre daha geri cekilmeseler de bence konvansiyonel savasi kaybetmisler coktan. Bir geri kalmislik oldugu biliniyordu ama bu nicelik gucuyle bunu hissettirmeden isini gorebilecegi dusunuluyordu bircogumuz tarafindan. Bence asıl sinifta kaldiklari nokta lojistigin bastan sona planlanmasi kismi oldu. Genel planlama zaten sıkıntılı, yiginla kayip vererek girdigin yerden birkac ay sonra tası tankı bırakarak kaciyorsan bu artık bu seviyelerde planın ne kadar kotu oldugunu gosterir. Arkada birileri habire degisiyor, rutbeliler ölüyor adamların umrunda degil, orada da nicelige onem vermisler belli ki, kaybetmek icin herseyi yapmislar.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Tyras »

Bör Körmös yazdı: 11 Eyl 2022, 06:13 Yanılmıyorum. Ama kendimi tam olarak özgürce bu konuda anlatamam. Ekonomi (yüksek katma değerli büyüyen) ve yetişmiş beyin gücü her şeydir (Ve bunun sağlıklı bir şekilde oluşabilmesi için olması gereken bir alt ekosistem vardır, bu Türkiye'de yok, olmadığından zaten az miktarda olanıda kaybediyoruz). Bu ikisi şuan korkunç bir erozyona uğruyor, ülke Post-Sovyet sonrası Rusya'ya döndü. Eğitim sisteminin içinde olduğu kriz ise bunların yerini doldurmayı çok daha zorlaştırıyor. Burada para düşünülmesi gereken en son etken, beyinlerin çoğu ülkedeki başka (!) nedenlerden dolayı gidiyor ama neyse, o konu benim için iyi olmaz, fikir özgürlüğü ülkede olmadığı gibi tabi ki burada da yok. Durduk yere linç yemeyeyim. Mesela Yunan'ın iyice kuduz ite dönüşmesinin nedeni o ''soft powerı'' oluşturan etmenlerin oldukça zayıflaması falan olabilir mi demeye pek kalkışamam. Bu iletiyi girerken dikkat ettim de aslında ülke galiba küçük bir Rusya oldu, sorun mu sorun yok, her şey kusursuz, sorunları görenler terörist bozguncular. :lol:

Sizin girdilerinizi çok severek okurum ama bu konuda aynı iyimserlikte değilim, fikirlerimi yazarsam ülkenin düşünce ekosistemine ters olduklarından linç yiyeceğimde kesin. O yüzden anlaşamamak üzerinde anlaşalım.
Şunu derseniz, Türk sermayesi burada ne kadar Türk milletine hizmet ediyor ki, üstüne Ortaasya'yı ihya etsin, katılırım. Ülkede belirli servete erişen ilk iş 2. evini Londra'da kuruyor. Ama bu demek değil ki, herşey hep böyle kalacak.

He belki Rus oligarklardan ders alırlar, Türkiye olmadı mı, uluslararası hukukun Türkleri korumayacağını algılarlar. Bakmayın öyle, bizim zenginlerimiz de zekidir :mrgreen:

Konunun asıl yanlış baktığınızı düşündüğüm tarafı şuydu, Suriye'de fırsat buldukça ensemizde boza pişiren güçlerden ikisi birbirini yedi. Bizim için felaket senaryosu falan değil bu.

İki silah alsak, Kıbrıs'ta üs versek Rusya bizi korur diyen, tüm ordusunu Rus silahlarıyla kuran ülkelere ABD'nin girip kaç kez Rusya'nın kılını bile kıpırdatmadığını, laftan başka birşey üretmediğini, çoğu zaman "sessiz onay" yöntemi ile iki gücün koordine olabildiğini bilerek görmezden geliyorlar.

Rusya, ABD'nin bizim aleyhimize de manipüle edebileceği bir güçtü. Yokluğu, varlığını korkulduğu kadar aratmayacak.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen trakya_forever »

Bugun gelecek toplam Rus kaybini merak ediyorum. Tabi yetistirebilirlerse :)

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Hayali »

Mart 2022 den beri konuştuğumuz nükleer kaos yükleniyor gibi. Ne dersiniz @TEORI üstad. Ruslar konvansiyonel olarak Ukrayna ile başa çıkabilecek bir güçte olmadığını bir daha gösterdi. Kışın girmesi ile bu iş kopar.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Ruslarin Ukrayna da ezilmesi ayri bir zevk veriyor. Ama mevcut kuresel konjonkturde Rusya pasifize oldugunda bizim uzerimize cok daha pervasiz ve topluca geleceklerini dusununce de moral bozuluyor. Yani sakal biyik olayi gibi mevcut durum.

Rus tanklari bugun Lviv de Polonya sinirinda olsaydi Yunanin ipini boyle gevsetip uzerimize salacaklarini hic dusunmuyorum.

Neyse bakalim Mevlam neyler neylerse guzel eyler demisler.

blueroad226
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen blueroad226 »

TEORI yazdı: 11 Eyl 2022, 15:21 Kaçtıkları daha doğru olur. Belgrod bile boşalmış olabilir. :lol:
Gecenin bu vaktinde hiç gülesim yoktu :) :) :)

mahone
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen mahone »

Hayali yazdı: 11 Eyl 2022, 22:25 Mart 2022 den beri konuştuğumuz nükleer kaos yükleniyor gibi. Ne dersiniz @TEORI üstad. Ruslar konvansiyonel olarak Ukrayna ile başa çıkabilecek bir güçte olmadığını bir daha gösterdi. Kışın girmesi ile bu iş kopar.
[/quotU

Ukraynaya verilen HSS'ler nükleer başlıklı iskender füzelerini durduramaz mı?

merzifonlu
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen merzifonlu »

mahone yazdı: 11 Eyl 2022, 22:36 Ukraynaya verilen HSS'ler nükleer başlıklı iskender füzelerini durduramaz mı?
Hepsini durduracaklarını kim garanti edecek? Gerçi Rus devlet sistemi o kadar yozlaşmış ki o nüke'lere düzgün bir bakım da yapamaz onlar. Çoğu uçakları gibi işlevsiz durumda olmalı.

Rusya açısından asıl risk nüke'den sonra başlar. Diyelim ki attın ve sonrasında elinde nüke kalmadığı ortaya çıktı. Üstüne de konvansiyonel orduyu Ukrayna ovalarına gübre niyetine gömdürmüşsün. Sonrasında, hele de bir iki nüke şaşkaza Avrupa kentlerine falan düşerse, tarihin gördüğü en büyük toplu kıyımlardan birisi yaşanır.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

Rus'ların Ukrayna'nın elektrik altyapılarını vurduğuna dair bazı haberler var şu an durum nedir pek bir bilgi yok. Fakat sivillere yönelik böyle bir saldırı halkı daha da çok öfkelendirmekten başka bir işe yaramaz. Ahhh Biden bunağı ahh bir göndermedin şu Atacms'leri.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

dr.911 yazdı: 11 Eyl 2022, 23:17 Rus'ların Ukrayna'nın elektrik altyapılarını vurduğuna dair bazı haberler var şu an durum nedir pek bir bilgi yok. Fakat sivillere yönelik böyle bir saldırı halkı daha da çok öfkelendirmekten başka bir işe yaramaz. Ahhh Biden bunağı ahh bir göndermedin şu Atacms'leri.
Öncelikle nükleer konusunda önceden yazdıklarım hala geçerli. Santrallere saldırdı ama bu savaşın seyrini değiştirmez. Ayrıca Ukrayna buna cevap verecektir. Bu salak ruslar donetskinde enerjisini kesti. Atacms ların verilmediğini kim söylüyor. O Ukrayna caddelerinde dolaşan mlrs ler ne imiş acaba. Rusları güzel güzel vuruyorlar işte. Dillendirmeye gerek yok.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

TEORI yazdı: 12 Eyl 2022, 00:35 Öncelikle nükleer konusunda önceden yazdıklarım hala geçerli. Santrallere saldırdı ama bu savaşın seyrini değiştirmez. Ayrıca Ukrayna buna cevap verecektir. Bu salak ruslar donetskinde enerjisini kesti. Atacms ların verilmediğini kim söylüyor. O Ukrayna caddelerinde dolaşan mlrs ler ne imiş acaba. Rusları güzel güzel vuruyorlar işte. Dillendirmeye gerek yok.
Belgorod da dahi elektrik yok diye bir tweet'e denk gelmiştim üstadım :D Atacms gitseydi Kırım köprüsüne bir selam verirdi diye düşündüm. Ha sessiz sedasız verildiyse o zaman böyle bariz hedefleri atılmamasını anlarım.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Beyler şunu tekrarlayayım. Nükleer silahın küçüğü büyüğü olmaz. İster Ukraynanın tarlasına atsın ister Kiev in göbeğine fark etmez. Nükleer silah kullanmak dizili domino taşını itmek demektir. Ve atıldığı anda anında karşılık bulur. Rusları nasıl bir kabus bekliyor diye sorarsanız sadece moskovada 20 den fazla orta ölçekli nükleer başlığın patladığını düşünün derim. Rusyada ne şehir kalır ne de insan.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

dr.911 yazdı: 12 Eyl 2022, 00:41 Belgorod da dahi elektrik yok diye bir tweet'e denk gelmiştim üstadım :D Atacms gitseydi Kırım köprüsüne bir selam verirdi diye düşündüm. Ha sessiz sedasız verildiyse o zaman böyle bariz hedefleri atılmamasını anlarım.
Şimdilik bir hava üssü ve birkaç askeri üsse selam çaktı.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

TEORI yazdı: 12 Eyl 2022, 00:43 Şimdilik bir hava üssü ve birkaç askeri üsse selam çaktı.
Darısı diğerlerinin başına üstadım. Bu arada...

Ylmz
Üye
İletişim:

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Ylmz »

İran'a bunun teminini sağlama gibi bir girişimde bulunur mu peki sizce ? Bi ihtimal olarak değerlendirilebilir mi böyle bi durum?

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Ruslarin Herson da da nehrin gerisine cekilmeye calistigi haberleri dusuyor. Bakalim neler olacak.

The Qonqueror
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen The Qonqueror »

TEORI yazdı: 12 Eyl 2022, 00:43 Şimdilik bir hava üssü ve birkaç askeri üsse selam çaktı.
Peki Teori üstadım aynı senaryo Yunanistan üzerinden bize uygulanırsa bu adamlara da bu silahların verilmesi durumunda biz ne yapacağız? Biz asla Rusya değiliz, coğrafya farklı, biz geniş çaplı bir işgal harekatı yapmadık, bunlarda hemfikirim, ancak aynı senaryo bize uygulanmaya çalışılırsa sonuç nasıl olur sizce? Teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Karasu »

5800 araç...
Kaç orta ölçekli ülkenin kara kuvvetleri donatılır o araçlarla.
Şaka gibi yahu. Şaka gibi.

Kullanıcı avatarı
TRMilitarist
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TRMilitarist »

Çok ciddi bir rakam. 1996 adet kabaca Ukr. eline geçmiş. 136 adet zarar gören araç içinden de illa ki Ukraynalıların eline geçip onarabilecekleri ya da yedek parça olarak kullanabilecekleri vardır. Kabaca 6000'ne 2000, yani envanterlerinin 3'te 1'ini Ukraynalılara kaptırmışlar. İşin bir de mühimmat boyutu var.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

The Qonqueror yazdı: 12 Eyl 2022, 01:03 Peki Teori üstadım aynı senaryo Yunanistan üzerinden bize uygulanırsa bu adamlara da bu silahların verilmesi durumunda biz ne yapacağız? Biz asla Rusya değiliz, coğrafya farklı, biz geniş çaplı bir işgal harekatı yapmadık, bunlarda hemfikirim, ancak aynı senaryo bize uygulanmaya çalışılırsa sonuç nasıl olur sizce? Teşekkür ederim.
İlgili başlığında yazdım.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

TRMilitarist yazdı: 12 Eyl 2022, 08:01 Çok ciddi bir rakam. 1996 adet kabaca Ukr. eline geçmiş. 136 adet zarar gören araç içinden de illa ki Ukraynalıların eline geçip onarabilecekleri ya da yedek parça olarak kullanabilecekleri vardır. Kabaca 6000'ne 2000, yani envanterlerinin 3'te 1'ini Ukraynalılara kaptırmışlar. İşin bir de mühimmat boyutu var.
Bunun sadece sosyal medyaya düşen görüntüler olduğunu aslının daha büyük bir sayı olduğunu tahmin edebilirsiniz. Kabaca aktif araç ve ekipmanlarının yarısını kaybetti ruslar. Bilinen 50 bin ölüsünü ve üstüne yaralı, esir ve firari ve kayıpları ekleyince 100 bin sayısı gibi inanması güç ama doğru olan bir sayıya erişiyoruz. Aslında bu bile daha fazla çünkü elinde cepheye sürecek askeri kalmadı.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Resim
Şurada iki satıra sığdırdığım analizi işi analiz yapmak olan dünyadaki düşünce kuruluşlarının büyük çoğunluğu yapamadı. Binlerce sözde analizci ve yüzbinlerce satır yazıları şu iki satır kadar net değildi. Niye yazdım bunu biliyormusunuz. Ben süperim demek için değil. Onlar süper salak olduğu için bu böyle. Ellerinde her türlü veri mevcut ama kendilerini ya kısıtlamışlar ya da tarafı oldukları akımların etkisiyle yanlı yazarak kendilerini kandırmışlar.

Bazen düşünüyorumda dünya koca bir karamizah. Hadi canım o kadar da olmaz dediğim herşey oluyor.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Bolgeden hala Ruslarin biraktigi arac gerec ve muhimmat fotolari dusmeye devam ediyor. Ukrayna ordusu iyi ganimet topladi.

Kullanıcı avatarı
TRMilitarist
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TRMilitarist »

TEORI yazdı: 12 Eyl 2022, 08:05 Bunun sadece sosyal medyaya düşen görüntüler olduğunu aslının daha büyük bir sayı olduğunu tahmin edebilirsiniz. Kabaca aktif araç ve ekipmanlarının yarısını kaybetti ruslar. Bilinen 50 bin ölüsünü ve üstüne yaralı, esir ve firari ve kayıpları ekleyince 100 bin sayısı gibi inanması güç ama doğru olan bir sayıya erişiyoruz. Aslında bu bile daha fazla çünkü elinde cepheye sürecek askeri kalmadı.
Aynen, haklısınız. Aslında mesajda bunların sadece tespit edilebilenler olduğunu da ekleyecektim ancak unutmuşum.

karli
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen karli »

Ruslar hala Herson dan çekilmedi, fena patlayacaklar. Ukrayna Donetsk e ulaşırsa muhtemeldirki ilk hedefi Mariuopol e sarkmak olacak. Rusların kaçacak yoluda kalmayacak.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

karli yazdı: 12 Eyl 2022, 15:37 Ruslar hala Herson dan çekilmedi, fena patlayacaklar. Ukrayna Donetsk e ulaşırsa muhtemeldirki ilk hedefi Mariuopol e sarkmak olacak. Rusların kaçacak yoluda kalmayacak.
Hersonun bir bolumundeki Rus askerlerin silah birakip teslim olmak istedigi yazilip ciziliyor ama bilmiyorum. Moral bozma amacli dezenformasyonda olabilir. Harkovu gordukten sonra dogru da olabilir:)

Tulga
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Tulga »

Ben şunu anlamıyorum. Şimdi Rusya savaşın başında Donbass bölgesinde yığınak yaptı. Kuzey sınırlarında yığınak yaptı, Kırım'da yığınak yaptı bir de Belarus sınırını kullandı. Dolayısıyla 150-160 bin kişilik bir ordu yığdı Ukrayna'ya. Gel gelelim savaşın seyri değişti ve Ukrayna karşı atağa geçti. Peki Moskova merkezli ana karargah ile Ukrayna topraklarında bulunan karargahlar arası komuta kademesi hiç mi kalmadı da Ukrayna'da bulunan rus birlikleri sahada geri çekilme sonrası yeni ileri hat kuramıyorlar? Böyle devam ederse Donetsk ve Luhansk da düşer Kırım'a doğru yürürler. Hele ki saha kış şartları gelene kadar ellerinde sadece Kırım kalırsa ciddi anlamda Kırım da Ukrayna'ya geri döner. Bu işin sonrası Azak Denizi'nde devam eder.

Not: Hele bir de bu durumdaki Rusya'dan destek alamayan Belarus'ta AB destekli iç isyan çıkıp da Lukosenko devrilirse seyreyle cümbüşü. Rusya sınırında Nato ve AB üyesi Belarus ve Ukrayna.

BuLuT
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen BuLuT »

Nükleer silah kullanacaksa çekilmesi normaldir.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

BuLuT yazdı: 12 Eyl 2022, 23:25 Nükleer silah kullanacaksa çekilmesi normaldir.
Tutunamadılar ve kaçmak zorunda kaldılar. Çekilmek düzenli ve planlı bir eylem.

Mümtaz
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Mümtaz »

Savaşı çok iyi takip edemiyorum ama gördüğün kadarıyla Ruslar için cephanelerin ardı ardına infilak etmesi yıkıcı bir darbe oldu. Cephanelerin, ihalar başta olmak üzere hava gereçlerinin ve mümkünse diğer kıymetli unsurların güvenliği için yeraltına inşa edilmiş korunaklı yapılara ihtiyacımız olabileceğini düşünüyorum. İran ihalar için bu tür bir çözüm yolu deniyor gibi görünüyor. Biz de düşünmeliyiz.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Herseyi gectim Rus ordusundaki disiplinsizlik, egitimsizlik, kesmekes korkunc duzeyde. Eger durum buysa 1 milyonluk kara gucun olsa ne olur olmasa ne olur.

SametKomurcu
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen SametKomurcu »

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen sailor06 »

Ruslar hepten aklını yitirir de, nuke kullanırlar ve sonrasında "ben demiştim" demek için mi sürekli "nükleer" konusunu gündeme getiriyorsun?

karli
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen karli »

Tulga yazdı: 12 Eyl 2022, 23:10 Ben şunu anlamıyorum. Şimdi Rusya savaşın başında Donbass bölgesinde yığınak yaptı. Kuzey sınırlarında yığınak yaptı, Kırım'da yığınak yaptı bir de Belarus sınırını kullandı. Dolayısıyla 150-160 bin kişilik bir ordu yığdı Ukrayna'ya. Gel gelelim savaşın seyri değişti ve Ukrayna karşı atağa geçti. Peki Moskova merkezli ana karargah ile Ukrayna topraklarında bulunan karargahlar arası komuta kademesi hiç mi kalmadı da Ukrayna'da bulunan rus birlikleri sahada geri çekilme sonrası yeni ileri hat kuramıyorlar? Böyle devam ederse Donetsk ve Luhansk da düşer Kırım'a doğru yürürler. Hele ki saha kış şartları gelene kadar ellerinde sadece Kırım kalırsa ciddi anlamda Kırım da Ukrayna'ya geri döner. Bu işin sonrası Azak Denizi'nde devam eder.

Not: Hele bir de bu durumdaki Rusya'dan destek alamayan Belarus'ta AB destekli iç isyan çıkıp da Lukosenko devrilirse seyreyle cümbüşü. Rusya sınırında Nato ve AB üyesi Belarus ve Ukrayna.
Azizim zaten Kuzey cephesi baştan bir hata idi. Ukrayna` nun nüfus olarak en kalabalık şehirlerine bodoslama daldı. En büyük zaiyatlarıda orada verdi.
Komuta kademesi illki vardır. Ancak aklıma iki konu geliyor.
-Ciddi bir muhabere zafiyeti yaşıyorlar.
-Herhangi bir B planları yok. Açıkçası şahsi fikrim şu anda Rus ordusunda kimse ne yapacağını bilmiyor. Burada iş siyasilere düşüyor. Siyasi olarak Ordu ya emir vermeleri gerekiyor, şu hatların gerisine çekilin bundan sonraki amacınız şu bölgelerin güvenliğini sağlamak diye. Ancak şahsi fikrim çok geç.
Ukrayna nın yerinde olsam durmam devam ederim. Ancak zannımca Ukrayna Donetsk için hazırlanıyor. Donetsk düşersede Rusya için felaket çanları çalmaya başlayacak. Ordusunuda kurtaramaz.

Putin Rusya` sının sonu gelirmi bilmem, ancak Putin` e karşı bir kalkışma olabilir. Ukrayna esas harekat için havaların soğumasını bekliyor olabilir. Düşünsenize Donetsk üzerinden Mariuopol e indi. Kırım ve civarındaki ordu tamamıyla mahsur kaldı. Kerç boğazınıda vurdu. Kış şartlarında Rus ordusu tam bir kıyıma uğrar. Ki Rusların esas ana güçleride orada.

Aslında tam zamanı, Ukrayna nın korvetini teslim edip, Atmaca ları yükleyeceksin. Rus filosunu tam olarak vurduracaksın. Kerç boğazını kapattıracaksın.

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

Peki dayak yedikten sonra çekilmeleri sizce anormal mı?

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Karasu »

99 girdi daha.

Ekleme:
Ruslar İran'dan silah almadık demek için veya İran Rusya'ya silah satmadık diyebilmek için İran silahlarının adını değiştirerek göndermişler. Ancak font aynı. Neyse her türlü yaptırımı yediler zaten.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Ukrayna taarruzunun daha yeni başladığı söyleniyor. 120 bin kişilik bir kuvvetle Donbass bölgesine harekat düzenleneceği falan yazılıp çiziliyor. Kış bastırmadan yapabilecekler mi bakalım.

Tulga
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Tulga »

karli yazdı: 13 Eyl 2022, 11:13 Azizim zaten Kuzey cephesi baştan bir hata idi. Ukrayna` nun nüfus olarak en kalabalık şehirlerine bodoslama daldı. En büyük zaiyatlarıda orada verdi.
Komuta kademesi illki vardır. Ancak aklıma iki konu geliyor.
-Ciddi bir muhabere zafiyeti yaşıyorlar.
-Herhangi bir B planları yok. Açıkçası şahsi fikrim şu anda Rus ordusunda kimse ne yapacağını bilmiyor. Burada iş siyasilere düşüyor. Siyasi olarak Ordu ya emir vermeleri gerekiyor, şu hatların gerisine çekilin bundan sonraki amacınız şu bölgelerin güvenliğini sağlamak diye. Ancak şahsi fikrim çok geç.
Ukrayna nın yerinde olsam durmam devam ederim. Ancak zannımca Ukrayna Donetsk için hazırlanıyor. Donetsk düşersede Rusya için felaket çanları çalmaya başlayacak. Ordusunuda kurtaramaz.

Putin Rusya` sının sonu gelirmi bilmem, ancak Putin` e karşı bir kalkışma olabilir. Ukrayna esas harekat için havaların soğumasını bekliyor olabilir. Düşünsenize Donetsk üzerinden Mariuopol e indi. Kırım ve civarındaki ordu tamamıyla mahsur kaldı. Kerç boğazınıda vurdu. Kış şartlarında Rus ordusu tam bir kıyıma uğrar. Ki Rusların esas ana güçleride orada.

Aslında tam zamanı, Ukrayna nın korvetini teslim edip, Atmaca ları yükleyeceksin. Rus filosunu tam olarak vurduracaksın. Kerç boğazını kapattıracaksın.
Hocam ben buradan şu anlamı çıkarırım. Yanlışsam düzeltin.

Rusya Federasyonu Afganistan ile başlayan, Çeçenistan ve Kırım ile devam edip Gürcistan ile son bulan harekatlarında karşısında bu denli direnç gösterecek ağır silahlı düzenli ordu olmadığı için Sovyet mirasını tüketiyordu. Tüm dünyada Sovyet korkusunun bastırılmış bilinç altı nedeniyle müdahale noktasında çekinceler vardı. Her ne olduysa Ukrayna'ya aynı mantıkla dediginiz gibi bodoslama dalması sayesinde gerçek durum ortaya çıktı. Adamlar yıllarca o mirasın ekmeğini yemişler beleşten.

Ben de sizin gibi düşünüyorum. Batı ve Ukrayna bu haldeki Rusya'ya Kerç boğazını yedirmez gibi. Savaş belki de kışa doğru Donbass üzerinden Kırım'a inmiş, oradan süpürme harekatı ile temizledikten sonra Kerç Boğazı kıyılarına gelmiş olacak. Azak kıyıları üzerinden kara konuşlu gemisavarlar ile Rus donanması arasında deniz savaşları hiç uzak ihtimal gelmiyor bana.

blueroad226
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen blueroad226 »

igirgin yazdı: 13 Eyl 2022, 11:27 Peki dayak yedikten sonra çekilmeleri sizce anormal mı?
:) :)

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Hayali »

Ukrayna Khersona ilk adımı attı. Arkası gelecektir...Nuke ye kadar..

BuLuT
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen BuLuT »

igirgin yazdı: 13 Eyl 2022, 11:27 Peki dayak yedikten sonra çekilmeleri sizce anormal mı?
Sanırım bnim demek istediğim yanlış anlaşılmış.
Tabiki savaş sırasında geri çekilmeler yeniden tertiplenmeler olabilir. Ancak ben ruslardan açıkçası nükleer bir çıkış bekliyorum.
Bu rusları desteklediğim anlamına gelmesin. Ukrayna bence direnç noktası ,burada tutunamaz ve tamamen çekilirse iç politikada ve dışardaki politik etkiside çok sarsılır. Bunu göze alırlar mı? Doğrusu bilmiyorum. Bir çılgınlık yapabilirler.
Her çekilme pataklanmaktan dolayıda olmaz taktik icabıda çekilebilir, daha güçlü etki yaratacak bir duruma hazırlanmak içinde çekilebilirler
Dolayısı ile bu gibi durumlarda açıkçası endişeleniyorum. Nükleer silah kullanırlarsa her şey değişir O zaman biz bu kadar kolay denge politikası yürütemeyiz. Daha sertleşmemiz ve ambargoların hepsine uymamız gerek.

husta
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen husta »

Alman başbakan bugün putine teslim olmayı teklif etmiş

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Son bir haftada gorsel teyitli Rus tank kaybi 100 u gecti. Cogu da calisir durumda Ukrayna ordusu kullanacak. Hatta bugun gordum 49 tanesini hemen hizmete almislar. Zirhli arac ha keza.

Ruslarin yaptigi harakiri oldu resmen. Sahadaki elemanlari bile aylardir 500 bin asker lazim yoksa isimiz bitecek diye bagirirken ne yapmak nereye varmak istemeklteler cok ilginc.

Su vaziyette israr etmenin mantigini anlayamiyorum. Hadi Ukrayna baska taarruz yapmadi, kis geldi vs. Kopek encegi gibi toplanmak zorunda kalacak birliklerini Ukrayna toplu toplu vuracak bu kez adam keles sikar gibi Himars atiyor.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

trakya_forever yazdı: 14 Eyl 2022, 01:11 Son bir haftada gorsel teyitli Rus tank kaybi 100 u gecti. Cogu da calisir durumda Ukrayna ordusu kullanacak. Hatta bugun gordum 49 tanesini hemen hizmete almislar. Zirhli arac ha keza.

Ruslarin yaptigi harakiri oldu resmen. Sahadaki elemanlari bile aylardir 500 bin asker lazim yoksa isimiz bitecek diye bagirirken ne yapmak nereye varmak istemeklteler cok ilginc.

Su vaziyette israr etmenin mantigini anlayamiyorum. Hadi Ukrayna baska taarruz yapmadi, kis geldi vs. Kopek encegi gibi toplanmak zorunda kalacak birliklerini Ukrayna toplu toplu vuracak bu kez adam keles sikar gibi Himars atiyor.
Günün hasılatı geldi.88!

Tulga
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Tulga »

Vay Arkadaş ya. Günlük rakamlara bak. 88-100-120-99 Bunlar aşırı ciddi sayılar. Rusya hergün küçük ölçekli bir ülkenin zırhlı araç veya tank envanterini tüketiyor. Bir de sahada bıraktığı ekipman ve sistemleri Ukrayna alıp kullanmak üzere envanterine katıyor. Ukrayna Rusya'dan silah almak istese bu kadar çabuk teslimat yapılamazdı :)

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Footle »

Son 5 günün kayıpları yaklaşık 2,5 tugay ediyormuş.

Tulga yazdı: 14 Eyl 2022, 08:18 Vay Arkadaş ya. Günlük rakamlara bak. 88-100-120-99 Bunlar aşırı ciddi sayılar. Rusya hergün küçük ölçekli bir ülkenin zırhlı araç veya tank envanterini tüketiyor. Bir de sahada bıraktığı ekipman ve sistemleri Ukrayna alıp kullanmak üzere envanterine katıyor. Ukrayna Rusya'dan silah almak istese bu kadar çabuk teslimat yapılamazdı :)

mahone
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen mahone »

Zelenski bugün İzyum'da askerleri ziyaret etmiş.

karli
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen karli »

Tulga yazdı: 13 Eyl 2022, 19:21 Hocam ben buradan şu anlamı çıkarırım. Yanlışsam düzeltin.

Rusya Federasyonu Afganistan ile başlayan, Çeçenistan ve Kırım ile devam edip Gürcistan ile son bulan harekatlarında karşısında bu denli direnç gösterecek ağır silahlı düzenli ordu olmadığı için Sovyet mirasını tüketiyordu. Tüm dünyada Sovyet korkusunun bastırılmış bilinç altı nedeniyle müdahale noktasında çekinceler vardı. Her ne olduysa Ukrayna'ya aynı mantıkla dediginiz gibi bodoslama dalması sayesinde gerçek durum ortaya çıktı. Adamlar yıllarca o mirasın ekmeğini yemişler beleşten.

Ben de sizin gibi düşünüyorum. Batı ve Ukrayna bu haldeki Rusya'ya Kerç boğazını yedirmez gibi. Savaş belki de kışa doğru Donbass üzerinden Kırım'a inmiş, oradan süpürme harekatı ile temizledikten sonra Kerç Boğazı kıyılarına gelmiş olacak. Azak kıyıları üzerinden kara konuşlu gemisavarlar ile Rus donanması arasında deniz savaşları hiç uzak ihtimal gelmiyor bana.
Aslında geçmişe bakınca Çeçenistan harbini hatırlıyorum, Ruslar geçmişte Çeçenistanda ciddi başarısızlıklar yaşamıştı. Sevkiyatlarda, manevralarda ağır zaiyatlar vernişlerdi. Sonra şehirleri çok ağır bir şekilde vurmuşlardı, amiyane tabirle taş üstünde taş bırakmamışlardı. Birde o dönem hatırlarsın elektronik teknolojiler henüz dünyada yeni çıkyıordu. Ruslarda bu kadar geri kalmamıştı.

Kırım çok farklı bir konu %70 üzerinde Rus nüfusu olan bir bölge idi. Eğer Ruslar ahmaklık etmeyip operasyonu Dontsk, Luhangsk, ve Kırım koridoru ile sınırlı tutsaydı bu kadar yara almazdı, zaten o bölgeler Rusların oran olarak yüksek nüfusa sahip oldukları bölge idi. Şahsi fikrim Ukrayna lılarda ayrı bir millet olma yoluna evrilmezdi.

Şahsi fikrim Mariuopol üzerine yürümeleri ile Kerç boğaınızı vurmaları eşzamanlı olur. Eğer Rusya çekilme emaresi gösterirse, bitabi Ukrayna gitmelerini mantıklı bulur neticede ne kadar az Rus askeri olursa onlar içinde o kadar az zaiyat anlamına gelir. Lakin olmazsa, ki olacağını sanmıyorum bu durumda takviye göndermelerine mani olmak için Kerç boğazı ve Rus Karadeniz filosunu hedef alırlar diye tahmin ediyorum. Ukrayna korvetini Atmaca larla teslim etmeninde tam zamanı aslında ;)

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Neyse artık bugün bayağı azaldı görsellenen kayıplar :)

Edit: Derken yeni bir salvo geldi.