Rusya - Ukrayna Savaşı

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen trakya_forever »

Rusların görsel teyitli kayıpları:

1112 Tank
2137 Zırhlı Araç
134 Komuta Kontrol ve Muhabere aracı
200 İstihkam Aracı
17 Ağır Havan
57 Topçu Destek Aracı
284 Top/Obüs
108 ÇNRA
92 HSS
15 Radar
15 EH Sistemi
56 Uçak
48 Helikopter
127 İHA
11 Bot/Gemi
1557 Lojistik Aracı

Rusyanın Ukraynayı işgale 1000-1200 tank ve 3000 e yakın zırhlı araçla başladığı düşünülürse durum vahim. 24 Şubatta savaşa girdiği zırhlı birliklerin neredeyse tamamını kaybetmiş.

Tulga
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Tulga »

Hocam görsel teyit harici bilinmeyen kayıpları da %20-30 oranında belirlersek, bugüne kadar yapmış oldukları takviyeler de büyük ihtimalle vahim durumdadır. Ki bu kayıplar sahada kullanılabilir operasyonel harbe hazır olarak nitelenecek envanter. Geri kalan envanterin çoğu da operasyonel olmaya hazırlanması gereken ya da stokta tutulan envanter ise Gürcistan bile Osetya bölgesine tekrardan sulanabilir bu gidişle.

O değil de olur da Mariuopol düşerse Ukrayna'nın önünde tutunamazlar bu kayıp envanteri hızı ile.

Metalürjist54
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Metalürjist54 »

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Tulga yazdı: 14 Eyl 2022, 16:24 Hocam görsel teyit harici bilinmeyen kayıpları da %20-30 oranında belirlersek, bugüne kadar yapmış oldukları takviyeler de büyük ihtimalle vahim durumdadır. Ki bu kayıplar sahada kullanılabilir operasyonel harbe hazır olarak nitelenecek envanter. Geri kalan envanterin çoğu da operasyonel olmaya hazırlanması gereken ya da stokta tutulan envanter ise Gürcistan bile Osetya bölgesine tekrardan sulanabilir bu gidişle.

O değil de olur da Mariuopol düşerse Ukrayna'nın önünde tutunamazlar bu kayıp envanteri hızı ile.
Aynen hocam. Personel ve ozellikle muhimmat isine hic girmiyorum. Kaptirdiklari, kullandiklari ve Ukraynanin imha ettigi muhimmat devasa. Aylar once Ruslarin Agustos Eylul ayi gibi muhimmat konusunda sikinti yasamaya baslayacagiyla ilgili yazilar okumustum. Hakli da ciktilar

Ote yandan Rus askeri envanteri uzerinde uzman bir kaynak, 1 ay kadar once yanilmiyorsam okumustum, Ruslarin 2700-2800 aktif tanki oldugunu, rezerv denilebilecek 4500 den biraz fazla tank oldugunu, bunlarin 1500 civarinin tatbikatlarda kullanilan T62 leri de iceren ve daha iyi kosullarda saklanip sahaya surulme ihtimali yuksek oldugunu ama geri kalan 3000 rezervin durumunun cok sikintili oldugunu yazmisti.

Ruslarin zirhli arac aktif envanter ve rezervinin daha sorrunlu oldugunu da eklemisti.

blueroad226
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen blueroad226 »

trakya_forever yazdı: 14 Eyl 2022, 19:54 Aynen hocam. Personel ve ozellikle muhimmat isine hic girmiyorum. Kaptirdiklari, kullandiklari ve Ukraynanin imha ettigi muhimmat devasa. Aylar once Ruslarin Agustos Eylul ayi gibi muhimmat konusunda sikinti yasamaya baslayacagiyla ilgili yazilar okumustum. Hakli da ciktilar

Ote yandan Rus askeri envanteri uzerinde uzman bir kaynak, 1 ay kadar once yanilmiyorsam okumustum, Ruslarin 2700-2800 aktif tanki oldugunu, rezerv denilebilecek 4500 den biraz fazla tank oldugunu, bunlarin 1500 civarinin tatbikatlarda kullanilan T62 leri de iceren ve daha iyi kosullarda saklanip sahaya surulme ihtimali yuksek oldugunu ama geri kalan 3000 rezervin durumunun cok sikintili oldugunu yazmisti.

Ruslarin zirhli arac aktif envanter ve rezervinin daha sorrunlu oldugunu da eklemisti.
Bu durumda Rusya'nın yıllık 70 milyar dolar savunma harcaması nereye gidiyor diye sormadan edemiyor insan.
Nükleerlerin bakımları, inşaatlar, yeni projeler elbette ciddi bir rakam tutuyordur, ancak bu para düzgün kullanılsa ellerinde temiz en 5000 T-90 ve bir o kadar da BMP-3 ve buna denk teknolojiye sahip zırhlı muharip araç olması gerekirdi.

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen sailor06 »

Putin'e suikast girişimi haberleri var. Çok sayıda koruması gözaltına alınmış. Takip ettiğim ve şimdiye kadar balom haberine rastlamadığım instagram hesabının paylaştığı mesaj şöyle:

"Rusya Devlet Başkanı Putin'e suikast girişimi.

Kremlin'den bir yetkiliye göre Putin'in limuzini bombalıya saldırıya uğradı. Ancak içinde Putin yoktu.

Yine aynı yetkili başkanın korumalarından çok sayıda kişinin tutuklandığını, limuzınin güvenli bir bölgeye götürüldüğünü ve Başkan'ın zarar görmediğini bildirdi.

Putin'in konvoyundaki ilk refakat arabası bir ambulans tarafından engellendi, ikinci eskort arabası ani bir engel nedeniyle yön değiştirerek konvoydan koptu.

Daha sonra lumuzinin ön tekerliğinde bir patlama meydana geldi ve dumanlar yükseldi.

Ancak patlayan araç fake araçtı."

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

Nedense hiç içinde kimse yokken patlar bu araçlar. Putin kendine bir mağduriyet mi arıyor acaba!

SametKomurcu
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen SametKomurcu »

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

Vagnerci Prigojin hapiste prezantasyon yapıp "gönüllü" avlıyor...

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

dr.911 yazdı: 14 Eyl 2022, 22:06 Nedense hiç içinde kimse yokken patlar bu araçlar. Putin kendine bir mağduriyet mi arıyor acaba!
Asılsız troll haber. Suikast falan yok.

mahone
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen mahone »

Üstadlar bir kaç senedir medyada Rusların ''hipersonik'' denilen füzeleri ile ilgili dehşetengiz haberleri okuyorduk.Bu füzelerin sesten 8-10 kat hızlı olduğu, hiçbir HSS'nin bunları tespit edemeyeceği ve vuramayacağı söyleniyordu. Oysa Ukrayna HSS'leri son 2-3 aydır Rusların attığı seyir füzelerinin çoğunu etkisiz hale getirdiler. Putin bile bu füzelerinin dünyada dengi olmadığını söylüyordu. Fakat bu kudretli silahı sahada hiç göremedik. Acaba bu bir Rus palavrasımıydı?

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

TEORI yazdı: 14 Eyl 2022, 23:03 Asılsız troll haber. Suikast falan yok.
Niye atladıysam ben de. :D

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

mahone yazdı: 14 Eyl 2022, 23:08 Üstadlar bir kaç senedir medyada Rusların ''hipersonik'' denilen füzeleri ile ilgili dehşetengiz haberleri okuyorduk.Bu füzelerin sesten 8-10 kat hızlı olduğu, hiçbir HSS'nin bunları tespit edemeyeceği ve vuramayacağı söyleniyordu. Oysa Ukrayna HSS'leri son 2-3 aydır Rusların attığı seyir füzelerinin çoğunu etkisiz hale getirdiler. Putin bile bu füzelerinin dünyada dengi olmadığını söylüyordu. Fakat bu kudretli silahı sahada hiç göremedik. Acaba bu bir Rus palavrasımıydı?
Elma ile armudu karıştırıyorsunuz, rusların elindeki hipersonik füzeler hava konuşlu balistik füzelerdir - İskender füzesi.
Seyir füzeleri ses altıdır.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Karasu »

İki sayfa daha.

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

Youtube 'ta ruslar hem yorum hem de kısa videolar ile tam gaz vermişler.

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen alpagut »

TEORI yazdı: 14 Eyl 2022, 23:03 Asılsız troll haber. Suikast falan yok.
Bu asılsız suikast haberleri bana bir şeyleri anımsatıyor. :roll:

Hipernova
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Hipernova »

yanlış başlık silinebilir..

aRiSe
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen aRiSe »

Bizim askeri nakliye uçakları ne oldu ya bir haberde duymadım.

commandos
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen commandos »

Wizz Air Kiev’den uçağını alabilmiş diye bir haber okudum.

anafor2014
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen anafor2014 »

Kullanıcı avatarı
brownbess
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen brownbess »

İhalar, sihalar, kamikaze dronlar, hassas güdümlü mühimmat ve füzeler...yeni dönemde savaş alanının belirleyicisi olacak gibi görünüyor.

Tanklar, obüsler ecnebinin tabiriyle sitting duck(hedef tahtası) olmaktan öteye gidemeyecekler gibi...

Metin
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Metin »

brownbess yazdı: 17 Eyl 2022, 20:32 İhalar, sihalar, kamikaze dronlar, hassas güdümlü mühimmat ve füzeler...yeni dönemde savaş alanının belirleyicisi olacak gibi görünüyor.

Tanklar, obüsler ecnebinin tabiriyle sitting duck(hedef tahtası) olmaktan öteye gidemeyecekler gibi...
Bence her şeyin başı elektronik harp. İleride savaş alanının asıl kralı otonom hareket kabiliyetine sahip, EH'ye karşı dayanıklı hava-hava SİHA'ları olacak. Kalkmadan gireceksin görevi "şu şu bölgede hav üstünlüğünü sağla". Otonom hareket kabiliyeti sayesinde görevi yerine getirecek, başka da bir şey yapmayacak. Bu arada başka unsurlar SEAD yapar, düşman lojistiğini de patlatır, yakın destek sağlar. Buna bir de kara unsurlarına bölük seviyesinde entegre, kamyon ile taşınabilecek VTOL kabiliyetine sahip İHA'lar eklenirse bu iş bitmiştir.

Ancak zırhlı araçlar öngörülebilir gelecekte meskun mahalde en çok iş görecek araçlardan. Bina temizleme işini köpek boyutunda kara SİHA platformlarına ihale edebilirsek artık komuta odası gibi bir rolü üstlenebilirler.

SametKomurcu
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

merzifonlu
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen merzifonlu »

Bizim Ukrayna'ya Korkut+Hisar A+ hava savunma sistemlerini, hem de personeliyle beraber, vermemiz gerekiyor; ve de derhal yapmalıyız bunu. Kaybedecek 1 saniyemiz yok!

Sadece Ukrayna'ya olan destek açısından değil, bizim ve Azerbaycan için de önemlidir bu.

Çünkü bu bahsedilen İran kamikaze dronları eninde sonunda (aslında bu öyle çok ta uzun bir zaman almayacak) Ermenilerin ve bölücü terör örgüt'lıların eline geçecektir. Ukrayna ilk elden tecrübe kazanmak için önemlidir.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

merzifonlu yazdı: 18 Eyl 2022, 20:12 Bizim Ukrayna'ya Korkut+Hisar A+ hava savunma sistemlerini, hem de personeliyle beraber, vermemiz gerekiyor; ve de derhal yapmalıyız bunu. Kaybedecek 1 saniyemiz yok!

Sadece Ukrayna'ya olan destek açısından değil, bizim ve Azerbaycan için de önemlidir bu.

Çünkü bu bahsedilen İran kamikaze dronları eninde sonunda (aslında bu öyle çok ta uzun bir zaman almayacak) Ermenilerin ve Bölücü Terör Örgütü'lıların eline geçecektir. Ukrayna ilk elden tecrübe kazanmak için önemlidir.
Zaten bize karşı kullanıyorlar. Suriyede ve ırakta yeterince tecrübe ettik ve etmeyede devam ediyoruz.

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen alpagut »

merzifonlu yazdı: 18 Eyl 2022, 20:12 Bizim Ukrayna'ya Korkut+Hisar A+ hava savunma sistemlerini, hem de personeliyle beraber, vermemiz gerekiyor; ve de derhal yapmalıyız bunu. Kaybedecek 1 saniyemiz yok!

Çünkü bu bahsedilen İran kamikaze dronları eninde sonunda (aslında bu öyle çok ta uzun bir zaman almayacak) Ermenilerin ve Bölücü Terör Örgütü'lıların eline geçecektir. Ukrayna ilk elden tecrübe kazanmak için önemlidir.
Savaş başlamadan evvel satsaydık olurdu. Savaş devam ederken böyle bir sistemi verirsek işin rengi değişir. Ha Rusya ile ipleri koparır isek tamam da şuanda daha dengeli bir politika izleniyor.

Bu kadar hayalperest şeyler düşünmeyelim. Az ayaklarımız yere bassın.

SametKomurcu
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

SametKomurcu yazdı: 18 Eyl 2022, 23:38
"birisi olan" kısmı biraz fazla tevazu olmuş.

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

Stinger ile vurulan Su-25 alana geri dönmeyi becerebilmiş. 1. Körfez Savaşından da A-10 ile benzer görüntüler vardı.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Bu ele geçen t90 rus tankı için birkaç kelam edelim. Bir batı ülkesine incelemeye gidecek kadar bir teknoloji barındırdığını düşünmüyorum. Yakında Ukrayna saflarında göreceğimizi düşünüyorum. En fazla hangi batı alt sistemlerini kullandığına dair bir incelemeden geçer.

Bu arada rusların T14 denen tankı sanıldığı gibi aktif değil. Seri üretime girmediği gibi doğru düzgün yürüyen bir prototipide yok. Mevcut prototipler T72 kadar bile faal değil. T14 denen tank totosunu bile yerden kaldıramadığı için seri üretilemiyor. Mevcut motoru o ağırlığı çekemiyor yani kalbi zayıf. Ruslarda o boyutta bir tanka enerji üretecek motor yok. T90 da son paylaşılanlardan anlaşıldığı üzere öyle modern falanda değil.

karli
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen karli »

TEORI yazdı: 19 Eyl 2022, 08:41 Bu ele geçen t90 rus tankı için birkaç kelam edelim. Bir batı ülkesine incelemeye gidecek kadar bir teknoloji barındırdığını düşünmüyorum. Yakında Ukrayna saflarında göreceğimizi düşünüyorum. En fazla hangi batı alt sistemlerini kullandığına dair bir incelemeden geçer.

Bu arada rusların T14 denen tankı sanıldığı gibi aktif değil. Seri üretime girmediği gibi doğru düzgün yürüyen bir prototipide yok. Mevcut prototipler T72 kadar bile faal değil. T14 denen tank totosunu bile yerden kaldıramadığı için seri üretilemiyor. Mevcut motoru o ağırlığı çekemiyor yani kalbi zayıf. Ruslarda o boyutta bir tanka enerji üretecek motor yok. T90 da son paylaşılanlardan anlaşıldığı üzere öyle modern falanda değil.
Kırım` a girmeselerdi bu T14 ler envantere girer, seri üretimdende geçerdi. Ruslar çok ciddi bir hata yaptılar. Fransızlardan öyle yada böyle T14 ler için bir motor devşirebilirdlerdi. Resmi geçit töreninde dahi T14 tutuştu yandı, bırakın cephede harekata katılacak.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Mec »

Tanklar her geçen gün metal tabut olma yolunda ilerliyor.

anafor2014
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen anafor2014 »

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Heisenberg »

Ukrayna bize su NEPTUN Füzesinden verse baya isimize yarar 8-)

Frost
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Frost »

Rusların Türkiye'deki etki ajanlarının son propagandası da sıra size gelecek, biz kaybedersek Yunanistan size saldırdığında yardımınıza kim gelecek yalanı.

Kremlin trollerini bilmesek inanacağız. Yıllardır İstanbul'u geri alıp Konstantinapolis yapacağız diyen Ortodoks Slav milliyetçiliğini Türkiye aleyhine körükleyen kendileri değilmiş gibi yazıp çiziyorlar. Uyanık olmakta fayda var.

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

Heisenberg yazdı: 19 Eyl 2022, 15:07

Ukrayna bize su NEPTUN Füzesinden verse baya isimize yarar
Rusya'dan da keleş alırız... Kuzey Kore'den de tırnak makası.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Heisenberg »

igirgin yazdı: 19 Eyl 2022, 15:37 Rusya'dan da keleş alırız... Kuzey Kore'den de tırnak makası.
Ukrayna'dan bahsediyorum dostum. Rus yanlisi degilim ve hicte olmadim. Neptun Anti-Ship Füzesi ve Ukrayna tarafindan üretiliyor

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Footle »

Heisenberg yazdı: 19 Eyl 2022, 15:07

Ukrayna bize su NEPTUN Füzesinden verse baya isimize yarar
Tam olarak ne konuda "baya işimize" yarayacak acaba?

Kullanıcı avatarı
calasko
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen calasko »

Heisenberg yazdı: 19 Eyl 2022, 15:44 Ukrayna'dan bahsediyorum dostum. Rus yanlisi degilim ve hicte olmadim. Neptun Anti-Ship Füzesi ve Ukrayna tarafindan üretiliyor
İhtiyacımız yok ki.
Daha iyisini yapıyoruz zaten.

Metalürjist54
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Metalürjist54 »

Eğer evdeki çamaşır makinesini saklamayı başarırsanız Ruslar ile dostluk kurmak o kadarda kötü sayılmaz.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Bu İranin Rusyaya tedarik ettigi kamikaze drone da ben gimbal goremedim. INS/KKS gudumlu mu acaba.

merzifonlu
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen merzifonlu »

Lyschansk Şehir merkezine 5 km kadar yaklaşıldığı söyleniyor. İlerleme hızlı. Kış gelirse bu Rus "ordu"sunun hali nice olur?

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen DENO »

Slovenya, elbit tarafından modernize edilen 28 adet M-55S tankını Almanya'dan modern zırhlı araç alma karşılığında Ukrayna'ya hibe edecekmiş..

https://mil.in.ua/en/news/slovenia-to-t ... o-ukraine/

Kullanıcı avatarı
TRMilitarist
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TRMilitarist »

DENO yazdı: 20 Eyl 2022, 08:42 Slovenya, elbit tarafından modernize edilen 28 adet M-55S tankını Almanya'dan modern zırhlı araç alma karşılığında Ukrayna'ya hibe edecekmiş..

https://mil.in.ua/en/news/slovenia-to-t ... o-ukraine/
Palet ve tekerler ben Rus malıyım diye bağırıyor zaten ve Ukrayna'ya da takaslı verilmesinden de anlaşılıyor ancak pek bilgi bulamadım bu tank hakkında. Özellikle kule olarak batı yenilenmesi geçirmiş T-72 tankı mı bu?

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

TRMilitarist yazdı: 20 Eyl 2022, 12:58 Palet ve tekerler ben Rus malıyım diye bağırıyor zaten ve Ukrayna'ya da takaslı verilmesinden de anlaşılıyor ancak pek bilgi bulamadım bu tank hakkında. Özellikle kule olarak batı yenilenmesi geçirmiş T-72 tankı mı bu?
Modernize edilmiş t55. Namlu, aks, motor ve zırh modernizasyonundan geçmiş bir tank. Rusların mevcut t72lerinden modern.

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen sailor06 »

"Luhansk ayrılıkçı yönetimi, Rusya'ya katılmanın oylanacağı referandum yasasını kabul etti - TASS"
"Luhansk ayrılıkçı bölgesi 23-27 Eylül'de Rusya'ya katılmak için referanduma gidecek"
bu gelişme Ukrayna ordusunun harekatını nasıl etkileyebilir?

Tulga
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Tulga »

sailor06 yazdı: 20 Eyl 2022, 14:31 "Luhansk ayrılıkçı yönetimi, Rusya'ya katılmanın oylanacağı referandum yasasını kabul etti - TASS"
"Luhansk ayrılıkçı bölgesi 23-27 Eylül'de Rusya'ya katılmak için referanduma gidecek"
bu gelişme Ukrayna ordusunun harekatını nasıl etkileyebilir?
Bu kadar acele ettiklerine göre sahadaki Rus dezavantaj durumu ciddi demek ki. Çünkü Luhansk'a ve Donetsk'e yaklaşmış bir Ukrayna saldırı ordusu, çatışmaları Donbass bölgesine taşıdığı an referandumun da anlamı kalmaz. Son bir hamle ile yangından malı kaçırmak istiyor rus tarafı. Bence Ukrayna şimdiden referandumu tanımayacağını açıklamalı. Bölgenin özgürleştirilmesine devam edileceği ve Ukrayna toprak sınırları temizlenene kadar da savaşın bitmeyeceği ilan edilmeli.

Ha bir de eğer referandum yapılır da Donbass bölgesi sahada tekrar Ukrayna kontrolüne geçerse, Rus yanlısı tüm katılımcıların vatandaşlıktan çıkartılarak Rusya'ya gönderileceğini de ekleyiversin açıklamalarına.

Yalquzaq
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Yalquzaq »

Amaçları seferberliğe zemin yaratmak. Çünkü bununla birlikte o bölgelerde Ukrayna hücumları “Rus toprağına saldırı” olarak sayılacak (Rusya’nın mantığıyla).

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Putin bu akşam ulusa sesleniş konuşması yapacakmış. Bakalım ne zırvalayacak yine. Ruslardan gelen haberlere bakılırsa bir geri adım değil tam tersine işleri daha da kızıştıracak hamleler gelecek. Sanırım bu savaş daha uzun süre devam edecek. Bu Kış soğuk değilde gayet sıcak geçeceğe benziyor.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

trakya_forever yazdı: 20 Eyl 2022, 17:39 Putin bu akşam ulusa sesleniş konuşması yapacakmış. Bakalım ne zırvalayacak yine. Ruslardan gelen haberlere bakılırsa bir geri adım değil tam tersine işleri daha da kızıştıracak hamleler gelecek. Sanırım bu savaş daha uzun süre devam edecek. Bu Kış soğuk değilde gayet sıcak geçeceğe benziyor.
Bu saatten sonra zor geri çekilir Putin, ben kısa süre içerisin de bir "seferberik" bekliyorum. Rusya uzun vade de tahmin ettiğimden fazla zayıflayacak. Hatta artık varlığını bugünkü haliyle koruyabileceğine olan inancım gün geçtikçe azalıyor.