Rusya - Ukrayna Savaşı

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Yalquzaq yazdı: 20 Eyl 2022, 16:17 Amaçları seferberliğe zemin yaratmak. Çünkü bununla birlikte o bölgelerde Ukrayna hücumları “Rus toprağına saldırı” olarak sayılacak (Rusya’nın mantığıyla).
Olay sadece seferberlik için değil nükleer silah kullanımını kendince meşru zemine oturtmak. Ama dünya ruslar kadar aptal değil. Yine yazıyorum ruslar kendilerini yazılı tarihten silmek istemiyorsa bu saçmalıktan vazgeçip putini devirmeli. Abd ve ab nin Ukraynaya nazlı gelin gibi silah vermesi bizi nükleer krize yaklaştırıyor. Modern tanklar, füzeler ve uçaklar sağlasalar(rus eskileri ve adetle verilen sistemler harici) rusların daha çabuk yok edilip topraklarını kurtarmasını hızlandırırlardı. Ama yapmıyorlar. Hala azar azar veriyorlar. Ya da savaşı dengeleyecek kadar silah kotası koyuyorlar. Savaş uzadıkça nükleer felaket yaklaşıyor.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Ayrıca ruslar askere aldığı adamları tam anlamıyla donatacak ekipmana sahip değil. Donatılmış versiyonlarıda sahada zaten.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

TEORI yazdı: 20 Eyl 2022, 18:16 Olay sadece seferberlik için değil nükleer silah kullanımını kendince meşru zemine oturtmak. Ama dünya ruslar kadar aptal değil. Yine yazıyorum ruslar kendilerini yazılı tarihten silmek istemiyorsa bu saçmalıktan vazgeçip putini devirmeli. Abd ve ab nin Ukraynaya nazlı gelin gibi silah vermesi bizi nükleer krize yaklaştırıyor. Modern tanklar, füzeler ve uçaklar sağlasalar(rus eskileri ve adetle verilen sistemler harici) rusların daha çabuk yok edilip topraklarını kurtarmasını hızlandırırlardı. Ama yapmıyorlar. Hala azar azar veriyorlar. Ya da savaşı dengeleyecek kadar silah kotası koyuyorlar. Savaş uzadıkça nükleer felaket yaklaşıyor.
Ab'yi zaten saymıyorum fakat Abd'nin kaşık ile silah vermesinin etkisi kesinlikle gerek dünya ekonomisi, gerek dünya güvenliğini çok ciddi riske atıyor. Eğer Abd bu olayların başında yahut devamında gerekli desteği sağlasaydı bu savaş ya bitmişti ya da bitmek üzereydi. Fakat şu anki durum daha devam edeceği yönün de artık eminim. Ben eninde sonunda Abd'nin başlarda vermediği bir çok ekipman ve mühimmatın önümüzdeki dönemde sahaya ineceğini düşünüyorum.
En son dr.911 tarafından 20 Eyl 2022, 18:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Metalürjist54
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Metalürjist54 »

Ukrayna ordusu ne yapıp ne edip referandumdan önce kritik yerlere kayıp göz etmeksizin bir saldırı yapar mı acaba?
Yada zaten Ruslar böyle bir taarruzun İstihbaratını aldı da yangından mal mı kaçırıyor?
Kuzeydoğuda ön cephede ne var ne yok kaptıran Rusların o bölgede elinde ne kalmış olabilir diye de düşünüyorum. Önümüzdeki günler çok hareketli geçecek :)

kabardey
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen kabardey »

TEORI yazdı: 20 Eyl 2022, 18:18 Ayrıca ruslar askere aldığı adamları tam anlamıyla donatacak ekipmana sahip değil. Donatılmış versiyonlarıda sahada zaten.
Bunu bende anlayamıyorum. Sahada eksik olan asker sayısı değil ki. Yeni alacağın her asker daha da fazla yük olacak. Tecrübeli sivilleri zaten paralı asker olarak kullanıyorsun cephede. Bu biraz da bana Rusların takıldığı bir konu gibi geliyor. Herhangi bir sonuca varmayacak bir takıntı.

merzifonlu
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen merzifonlu »

ABD bu savaşı uzatarak Rusya'yı iyice tüketmenin peşinde. (Ukrayna'nın aldığı hasarlar umurunda bile değil. Nasılsa Ukrayna harabesinin faturasını enayi Alaman vergi mükelleflerine yıkacaktır.) Ama @TEORİ'nin dediği gibi, çok riskli bir strateji bu.

@kabardey; Hocam evet, Rusların sayısal üstünlük takıntısı var. Ama çok geç kaldılar. Savaş başlarken sağlayacaklardı onu. Lojistiği sağlam tutup, zırhlılarını iyi koruyacaklardı. Onları leblebi gibi harcatmayacaklardı. Neresinden tutarsan tut elinde kalıyor. @TEORİ çok haklıymış çooook.

Tulga
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Tulga »

Acaba diyorum Şangay İşbirliği görüşmelerinde Çin'den birşeyler koparmış olabilir mi Putin? Silah, teçhizat, mali destek vs.?

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Tyras »

Rusya yine bir işi en yapılmayacak dönemde yapıp, yazın arttırıp sahaya yayılması gereken rezerv piyadeyi, kışın ortasında hareket imkanının azaldığı ortama salıp, onları karda çamurda hayatta tutmaya uğraşacak.

Yaz başında özellikle Haziran ayında Rusların iyi iş çıkarmasının sebebi bir 20-25 gün yanlışlıkla bile olsa doğru mekanize/zırhlı/piyade oranlarını tutturabilmesi oldu gibime geliyor. Sonra piyadesi azaldıkça başarı önce azaldı, sonra ilerleme sıfırlandı, sonrası mekanize birlik ve zırhlılarının da sahadan süpürülmesini izledik.

Hayırlısı diyelim, bakalım bu seferberlik işi nasıl bir sonuç verecek.

Buradan çıkarılacak çok önemli bir derste, "zırhlı ile ona sahada öncü olacak piyade arasındaki altın oranı tutturabilmenin hayatiliği" dir sanırım. Umarım MSÜ akademisyenleri, kurmaylar bu konuda en güncel verileri değerlendirir doğru yorumları yapacak verileri karar vericilere sunabilirler.

Aşırı mekanize yada mekanize/zırhlı desteği yetersiz piyade de, istenen sonuçları almakta verimsiz olabiliyor.

kabardey
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen kabardey »

Bir süre sonra Rusya'nın da kaybedecek birşey kalmayacak. Ben bir nokta Rusya'nın, Ukrayna'daki durumu da, Suriye stratejisine çevireceğini düşünüyorum. Zaten bazı alanlarda bunu yaptı.

dg7
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dg7 »

Putin ulusa seslenecekmis birazdan.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Heisenberg »

Footle yazdı: 19 Eyl 2022, 15:57 Tam olarak ne konuda "baya işimize" yarayacak acaba?
Yunanistan'a karsi olabilir mi? Ülkenin 3 tarafi Deniz ile cevrili bi ülkede bence ise yarar. Sence?

calasko yazdı: 19 Eyl 2022, 16:29 İhtiyacımız yok ki.
Daha iyisini yapıyoruz zaten.
Haklisin , ama isbirligi ve belki teknoloji Transferi ile vermeleri'de mümkün. Bildigim kadariyla Füze Motorlari ve Booster'lar icin hala disa bagimliyiz.
Ilk önce hazir alim , sonrada belki motor ve booster verebilirler.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen DENO »

Heisenberg yazdı: 20 Eyl 2022, 21:25
Haklisin , ama isbirligi ve belki teknoloji Transferi ile vermeleri'de mümkün. Bildigim kadariyla Füze Motorlari ve Booster'lar icin hala disa bagimliyiz.
Ilk önce hazir alim , sonrada belki motor ve booster verebilirler.
Kale ve TEI o işi baya kotardı; SOM ve Atmaca'ya takılan KJ-3200 ler Fransız Safran ile olan motor hikayemizi bitirdi. Onun dışında teknoloji transferi ve iş birliği her zaman için mümkün ama bu alanda Ukrayna'dan eksiğimiz yok aksine fazlamız var gibi...

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Footle »

Heisenberg yazdı: 20 Eyl 2022, 21:25 Yunanistan'a karsi olabilir mi? Ülkenin 3 tarafi Deniz ile cevrili bi ülkede bence ise yarar. Sence?
Atmaca, SOM gibi kendi çözümlerini üretirken; Yunanistan'a karşı Kara konuşlu IIR Atmaca, Çakır gibi Ege gibi denizlerde çok daha etkili olabilecek çözümleri kurgulamış, test ederken 1980'lerin KH-35'ine dayanan bir sistem bize bizde olmayan ne katacak? Bence... Ukrayna'nın kendine yetecek kadar üretip üretememesini geçtim.

The Qonqueror
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen The Qonqueror »

SametKomurcu
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen SametKomurcu »

Cidden merak ediyorum ne gibi sorunlarla karşılacağız?

merzifonlu
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Basit, en başta gaz ithalatında sıkıntı çıkacak. Rusya böyle bir şey yaparsa Türkiye'nin seçeneği kalmaz. İş Ruslara Türkiye'ye giriş yasağı koymaya kadar gider.

AkınGözü
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen AkınGözü »

Kriz böyle tırmanır ise ABD kendi hava kuvvetlerinden bir miktar F35 leri bize yollarsa kimse şaşırmasın

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

AkınGözü yazdı: 21 Eyl 2022, 00:45 Kriz böyle tırmanır ise ABD kendi hava kuvvetlerinden bir miktar F35 leri bize yollarsa kimse şaşırmasın
Bu saatten sonra var olan uçaklara yedek parça alınabilirse şaşırınız, bence

Kullanıcı avatarı
TRMilitarist
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TRMilitarist »

Türkiye'ye F-35 yerleştirme maksadı içine girerse malum konu için koz olarak kullanmayı deneriz belki ama koz değeri taşımaz. Bunu koşul olarak ileri atmamız üzerine bu uçakları hemen Yunanistan'a konuşlandıracaktır. Savaş ilanı da bence gösteriyor ki bir süredir asker toplama çalışması yapmış ve Çin'den sağlam askeri malzeme, teçhizat ve mühimmat yardımı almaya başladı. Ruslar bari yeniliyoruz en kötü 2 ana bölge elimizde kalsın düşüncesine 4 elle sarılacak anlaşılan.

dg7
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dg7 »

Kısmi seferberlik ilani geldi…

commandos
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen commandos »

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Karasu »

Türk haber kaynaklarının abartması mıdır diye başta şüphe etmiştim ama değilmiş.
Kısmi seferberlik (partial mobilization) etmiş gerçekten. Seferberliğin kısmisi ne oluyorsa artık.

Ekleme:
Kısmiden kastı şuymuş: Rezerv birlikler ve gaziler göreve diyor. Aşağıdaki alıntıdan anladığım bu en azından:

"Tekrar ediyorum, sadece kısmi seferberlikten bahsediyoruz. Yani, yalnızca yedekte bulunan ve her şeyden önce silahlı kuvvetlerde görev yapan, belirli askeri uzmanlıklara ve ilgili deneyime sahip olan vatandaşlar zorunlu askerliğe tabi olacaktır."

Böyle kısmi mi olur yahu. Dümdüz tam seferberlik bu.

Ekleme2: Sergey Şoygu 300.000 kişi çağrılacak dedi. Bakalım dedikleri sayıya ulaşabilecekler mi.. :D
En son Karasu tarafından 21 Eyl 2022, 10:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Galaxy61
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Galaxy61 »

Ukrayna'da geberecek çapulcu lazım iste onun için seferberlik ilan edildi demekki.

The Qonqueror
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen The Qonqueror »

Teori üstat yine haklı çıkacak gibi. İş nükleere doğru gidiyor.

Ylmz
Üye
İletişim:

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Ylmz »

Kırım'da bu bütünlüğün içerisinde mi acaba?

Tulga
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Tulga »

Eğer Vucic'in dediği gibi birkaç ay sonra uluslararası düzeyde çatışmalar söz konusu olursa, Rusya'nın aldığı kısmi seferberlik ilanı ve aleni tehdidi gözönünde bulundurulusa, Abd'nin Yunanistan'a garnizon devlet seviyesinde askeri takviyesi bu gelişmelere yönelik kullanılırsa, demek ki Türkiye'den askeri olarak bir beklentileri olmayacak. Biz savaş süresince Boğazları kapalı tutmaya devam etmeliyiz. Diyalog yolu ile savaşın ilerlemesini engellemeye yönelik tarafsızlık ilkesi benimsemeliyiz. Çünkü 14 şubattan beri uygulamakta olduğumuz bir misyon uluslararası düzeyde kabul görmüş durumda. Her ne kadar Batı Türkiye'nin alenen Rusya'ya uygulanan kısıtlama ve ambargolara katılmamasını dile getirmek istese de başta enerji ve gıda krizi nedeniyle Türkiye'nin arabuluculuğuna ses çıkaramamakta. Taraf olmak için uygun bir zaman değil. Batı tarafında alenen Rusya ile savaşmak da Batı'ya karşı Rusya'yı desteklemek de ciddi sonuçlar doğurur bu konjonktürde. Son 10 yıldır özellikle askeri alanda Türkiye'yi yavaşlatmaya ve zayıflatmaya yönelik hamleler içerisinde olan Batı'nın böyle bir durumda askeri destek istemesi veya Nato 5. Maddesinin içeriğini öne sürmesi kadar saçma bir durum olmayacaktır. Orda aslanlar gibi Yunanistan var. Tıka basa silah doldurmuş durumdalar. Fransız abileri de ilave Rafale verir mühimmat desteği ile gül gibi Rusya'ya karşı savaştırırlar.

Bakalım Türkiye'ye diklenen Yunanistan aynı seviyede kendisine Rusya ile savaş dendiğinde ne yapacak çok merak ediyorum gerçekten.

Hiç
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Hiç »

Ylmz yazdı: 21 Eyl 2022, 11:42 Kırım'da bu bütünlüğün içerisinde mi acaba?
Kırım’ı kendi toprağı sayıyor Rusya evet bu denkleme Kırım dahil.

merzifonlu
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Tulga yazdı:21 Eyl 2022, 12:36 Bakalım Türkiye'ye diklenen Yunanistan aynı seviyede kendisine Rusya ile savaş dendiğinde ne yapacak çok merak ediyorum gerçekten.
Biz Sovyet korkusundan Kore'de ne yaptıysak onu yapacaktır. Koştura koşura cepheye gidecektir.

Tam tersine, tarafsız kalmanın yapılacak iş olmadığını düşünüyorum. Başlamayan savaş engellenir; bu dakikadan sonra tarafsız kalıp, neyi engelleyeceksin?

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

"Kısmi" seferberlik olayı sahada kaybettikleri momentumu lehlerine çevirmek için mecbur kaldıkları bir hamleydi en faza süreci uzatır daha farklı bir şey çıkmaz, bu arada hala tanıdığım onlarca Ukrayna'lı askere alınmış değiller. Putin'nin tehditlerine gelirsek ben Putin'in tehditlerinin üzerine Abd'nin el yükseltmesini çok isterim bu "nükleer tehdit" olayının bokunu çıkarttı artık Rus mafyası.

Tulga
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Tulga »

merzifonlu yazdı: 21 Eyl 2022, 12:42 Biz Sovyet korkusundan Kore'de ne yaptıysak onu yapacaktır. Koştura koşura cepheye gidecektir.

Tam tersine, tarafsız kalmanın yapılacak iş olmadığını düşünüyorum. Başlamayan savaş engellenir; bu dakikadan sonra tarafsız kalıp, neyi engelleyeceksin?
Hocam Suriye'de Abd-Rusya'nın al gülüm ver gülüm yaptığı, Rus petrolünü açık denizde Yunan gemileri ile başka gemiye taşıdığı, işine geldiği alanlarda ambargo yapıp işine lazım olan ihtiyaçlar için ( Rus doğalgazı) tedarik meselesinde Rusya'yı suçladığı, Türkiye ulusal güvenliğini direkt tehdit eden bölücü terör örgüt/YPG, D.Akdeniz, Suriye, Libya ve Azerbaycan'ın desteklenmesini tamamen yanlı ve taraflı olarak gören, Yunanistan ile yaşanan ihtilafları %100 Yunan tezleri ile destekleyen bir anlayışa karşı aleni taraf olmak fayda getirmeyecektir.

Neden taraf olayım? Sorusuna cevap bulamıyorum ben. Hükümet politikalarını begenmemeleri başka bir olay, ülkemin çıkarları ve tedarik amaçlı isteklerini engellemeleri başka bir olaydır. Tanka motor vermiyorsun, F-35'i bırak projesinden çıkarıyorsun, Suriye'de alenen bölücü terör örgüt/PYD'yi ihya ediyorsun, Ruslarla gözlem noktası ve bayrak değişim oyunu oynuyorsun, kongrende Yunan başbakanını alkisliyorsun, Ermenistan'a gidip Azerbaycan ve Türkiye'yi sorumlu tutuyorsun, Yunan tahrik ve ihlallerine ses çıkarmayıp, Yunan açıklamalarını baz alarak Türkiye'ye sopa gösteriyorsun. Sonrada e sen Nato üyesisin, benimle savaşacaksın. Bilemiyorum hocam, çok doğru gelmiyor bana.

KARACI
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen KARACI »

Nukleer bir savas durumunda Nato diye birsey kalmaz, 5. madde hikaye olur. Abd nin etrafinda da birkac sabit ekürisi disinda kimse kalmaz. Oyun degil bu, nukleer cephaneligin olmadan bu savasta taraf olursan sadece kafana yiyen olursun. Herkes aklini basina alir umarim, bir hayal edin yani kim icin ne icin boyle bir savasa kim dahil olmak ister. Ukrayna'dan baska vatanini savunan mi var bu savasta ? Ben, Rusya'nin cok sıkışık geri donulemez bir yola girmesi durumunda taktik nukleer baslik kullanabilecegini ve bunun da karsilikli nukleer bir savasa yol acmayacagini dusunuyorum. Hersey cok kararacaktir dunyamizda elbet, lakin ne Washington ne de Londra'da bu ise kimse girmek istemez. Kâr zarar hesabini 200 yildir cok iyi yapanlar var oralarda, yok olma cizgisi baska birsey.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

KARACI yazdı: 21 Eyl 2022, 13:41 Nukleer bir savas durumunda Nato diye birsey kalmaz, 5. madde hikaye olur. Abd nin etrafinda da birkac sabit ekürisi disinda kimse kalmaz. Oyun degil bu, nukleer cephaneligin olmadan bu savasta taraf olursan sadece kafana yiyen olursun. Herkes aklini basina alir umarim, bir hayal edin yani kim icin ne icin boyle bir savasa kim dahil olmak ister. Ukrayna'dan baska vatanini savunan mi var bu savasta ? Ben, Rusya'nin cok sıkışık geri donulemez bir yola girmesi durumunda taktik nukleer baslik kullanabilecegini ve bunun da karsilikli nukleer bir savasa yol acmayacagini dusunuyorum. Hersey cok kararacaktir dunyamizda elbet, lakin ne Washington ne de Londra'da bu ise kimse girmek istemez. Kâr zarar hesabini 200 yildir cok iyi yapanlar var oralarda, yok olma cizgisi baska birsey.
Yahu zaten Nato'da Türkiye dışında doğru düzgün bir konvansiyonel bir güç mü var ki ? Bahsettiğiniz senaryoda daha önce olduğu gibi(Gürcistan,Kırım) "pısırık" bir Nato olursa dünya için çok tehlikeli, her an her delinin nükleer silah kullanabildiği ve hiç bir karşılık görmediği bir çağa girmiş oluruz. Ukrayna ile başlar Kore,Polonya,Tayvan diye devam eder. Nükleer silah kullanımına eşit karşılık verilmeli! Mafyaya koz verilmez. Eldeki bulgurdan olur bir anda dünya.

Metin
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Metin »

Rusya'da uygulanacak bu "kısmi seferberlik" süreci ülkemizdeki vatansever karar vericiler tarafından çok iyi incelenmeli. Malum biz de Rusya'daki sorunlara çok benzer sorunlara benzer problemlerle karşılaşıyoruz. Devletin her kademesinde yozlaşma, laçkalaşma, kalite düşüklüğü, ciddiyetsizlik, adam kayırmacılık ve kadrolaşma gibi hayati ve sinsi sıkıntılarımız var. İleride bize de seferberlik lazım olursa süreci başarılı bir şekilde işletmek için iyi planlama yapmak lazım. Kurumlar ha deyince üzerilerindeki ölü toprağını silkemez belki ama ne kadar fark yaratsa kârdır.

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Türkistan »

Tulga
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Tulga »

Bir de ben topyekûn bir Dünya savaşını kaldirabilecek finansal imkan da göremiyorum ülkelerde. Baksanıza bütçe dengeleri, enflasyon,üretim maliyetlerindeki artış, değerli metaller tedariği, tarım ürünleri ve enerji kalemleri maliyet artışları,yetersiz tedarik, kısıtlama ve ambargolar, modern silah sistemleri ve modern mühimmat birim maliyetlerine karşılık savaş alanında harcanan miktarın yetersizliği. Yani savaş dünden çok daha maliyetli iken anlatıldığı çerçevede geniş kapsamlı olur mu orası meçhul işte.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Teori yine size gerçekleri anlatsında gerisine siz karar verin. Dünya şuan olabilecek en aptal adamlar tarafından yönetilmekte. Bu ne demek derseniz aklınıza bile gelmeyecek herşeyin olabileği derim. Siz en büyük hatayı kendi mantık ve çerçevenizden hiçbir şekilde empati kurmadan yorumluyarak yapıyorsunuz ve o yüzden hep yanılıyorsunuz. Dünyanın %99 u böyle. Zaten bu yüzden küresel bir felaketin eşiğindeyiz. Tüm bunların ışığında size ben bile kabullenemesemde gerçekleri anlatmak zorundayım.

Ukrayna konusuna dönelim. Ruslar bu seferberlikle cephedeki durumunu korumak ve enerji silahı ile ab yi kışın terbiye edip Ukraynaya desteği kestirmek için uğraşacak. Tüm planı bundan ibaret. Bu plan işlemez. Bu yüzden kış sonu bahar başı gibi nükleer silaha başvurur ve bu domino taşını itmekle eşdeğer.

Rusların bırakın 300bin adamı 100 bin adamı donatacak silah ve ekipmanı yok. Bu adamları doğrudüzgün eğitecek vaktide yok. Bu yüzden eline keleş sırtına kamuflaj kafasına kepi takıp salacak cepheye. Aralarına tecrübeli yabancı askerleri ekleyip belki işe yararlar diye dua edecek. Bu cepheyi dengelemeyecek. Daha çok rusun ölmesi anlamına geliyor. Ayrıca bu seferberlik genel bir seferberlik. Yaşlara göre gruplar halinde milyonlarca rus u cepheye sürmek istiyor. Hepsini aynı anda donatıp cepheye süremeyeceği için zamanla askere alınanların sayısı artacak.

Mahkumlardan gerekli adamı toplayamadı. Cepheye sürdüklerinin ya yarısı öldü ya da yarısı teslim oldu. Kendi müttefiklerinden gelenlerin çoğu öldü ve gelenlerde yetersiz. Sonuçta seferberlik ilan etmek zorundaydı. Ruslar savaşı kaybetmişti çoktan. Bu da onun ilanı oldu. Artık ruslar geri dönülmez bir yolda. Ya putin gidecek ya da dünya küresel felaketle karşı karşıya. Ruslar tarihten silinecek ama bize toparlamak zorunda kalacağımız bir dünya bırakacaklar. Çinde yeni süper güç olarak bu yıkıntıların yeni kralı olacak.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen trakya_forever »

En makul seçenek nükleer bir felaketten önce Putinin alaşağı edilmesi gibi duruyor. Hani Ukrayna Savaşından önce böyle bir şeye ihtimal vermezdim ama artık bu olasılığın hiçte az olmadığını düşünüyorum.

Hani bi 3 ay falan önce olsa Rusya nın konvansiyonel olarak çatışmayı yayma vs gibi bir şansı vardı belki ama sahadaki bu rezaletlerin son perdesinden sonra o işte yaş. Yani artık en fazla yapabileceği vereceği büyük kayıplara aldırış etmeden Ukrayna içlerine savaş uçaklarıyla hava akınları düzenlemek olabilir. Konvansiyonel olarak Rusya nın sahada yapabileceği pek bir şey kalmadığı hususuna katılıyorum.

Putini devirmek için belkide nükleer emri vermesi bekleniyor bilemiyorum. Koca orduyu Ukrayna da hiç eden Putinin koca ülkenin yok edilmesine sebebiyet vermesine izin verilmeyebilir. Hem Rusya hemde insanlık için en makul seçim bu gibi duruyor.

Tulga
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Tulga »

trakya_forever yazdı: 21 Eyl 2022, 15:56 Putini devirmek için belkide nükleer emri vermesi bekleniyor bilemiyorum. Koca orduyu Ukrayna da hiç eden Putinin koca ülkenin yok edilmesine sebebiyet vermesine izin verilmeyebilir. Hem Rusya hemde insanlık için en makul seçim bu gibi duruyor.
Bence bu çok akla yatacak bir ihtimal. Belki de durum değerlendirmesi bile yapılmış, olası verilecek emir halinde yapılacaklar planlanmıştır. Hatta yönetimi hızlıca ele alıp durumu kotarmaya çalışacak yönetim grubu dahi belirlenmiş olabilir. Sadece şartların oluşması ve buna bağlı olarak harekete geçmek zorunda kalındı denecek zamanın gelmesi bekleniyor olabilir.

Lakin dünya için çok ince bir çizgi bu. Giderken sizi de götüreyim diyerek amaca ulaşabilecek mi yoksa zamanında bir müdahaleye olanak tanıyacak mı?

mahone
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen mahone »

TEORI yazdı: 21 Eyl 2022, 15:37 Teori yine size gerçekleri anlatsında gerisine siz karar verin. Dünya şuan olabilecek en aptal adamlar tarafından yönetilmekte. Bu ne demek derseniz aklınıza bile gelmeyecek herşeyin olabileği derim. Siz en büyük hatayı kendi mantık ve çerçevenizden hiçbir şekilde empati kurmadan yorumluyarak yapıyorsunuz ve o yüzden hep yanılıyorsunuz. Dünyanın %99 u böyle. Zaten bu yüzden küresel bir felaketin eşiğindeyiz. Tüm bunların ışığında size ben bile kabullenemesemde gerçekleri anlatmak zorundayım.

Ukrayna konusuna dönelim. Ruslar bu seferberlikle cephedeki durumunu korumak ve enerji silahı ile ab yi kışın terbiye edip Ukraynaya desteği kestirmek için uğraşacak. Tüm planı bundan ibaret. Bu plan işlemez. Bu yüzden kış sonu bahar başı gibi nükleer silaha başvurur ve bu domino taşını itmekle eşdeğer.

Rusların bırakın 300bin adamı 100 bin adamı donatacak silah ve ekipmanı yok. Bu adamları doğrudüzgün eğitecek vaktide yok. Bu yüzden eline keleş sırtına kamuflaj kafasına kepi takıp salacak cepheye. Aralarına tecrübeli yabancı askerleri ekleyip belki işe yararlar diye dua edecek. Bu cepheyi dengelemeyecek. Daha çok rusun ölmesi anlamına geliyor. Ayrıca bu seferberlik genel bir seferberlik. Yaşlara göre gruplar halinde milyonlarca rus u cepheye sürmek istiyor. Hepsini aynı anda donatıp cepheye süremeyeceği için zamanla askere alınanların sayısı artacak.

Mahkumlardan gerekli adamı toplayamadı. Cepheye sürdüklerinin ya yarısı öldü ya da yarısı teslim oldu. Kendi müttefiklerinden gelenlerin çoğu öldü ve gelenlerde yetersiz. Sonuçta seferberlik ilan etmek zorundaydı. Ruslar savaşı kaybetmişti çoktan. Bu da onun ilanı oldu. Artık ruslar geri dönülmez bir yolda. Ya putin gidecek ya da dünya küresel felaketle karşı karşıya. Ruslar tarihten silinecek ama bize toparlamak zorunda kalacağımız bir dünya bırakacaklar. Çinde yeni süper güç olarak bu yıkıntıların yeni kralı olacak.
Kıta Avrupasının desteği falan hikaye. Destek verenler ABD+UK. Rusların nükleer tehdide başvurmasının sebebi karşısındaki Ukrayna'da böyle bir silahın olmaması.Ukraynada nükleer olsa emin olun böyle birşey söyleyemezler.Bu yüzden de NATO bu şantaja boyun eğmemeli.

Üstad sence Çin bu savaşa Rusya'nın yanında dahil olurmu? Rusya nükleere başvurursa ABD'nin tepkisi ne olur?

kaansr
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen kaansr »

TEORI yazdı: 21 Eyl 2022, 15:37 Teori yine size gerçekleri anlatsında gerisine siz karar verin. Dünya şuan olabilecek en aptal adamlar tarafından yönetilmekte. Bu ne demek derseniz aklınıza bile gelmeyecek herşeyin olabileği derim. Siz en büyük hatayı kendi mantık ve çerçevenizden hiçbir şekilde empati kurmadan yorumluyarak yapıyorsunuz ve o yüzden hep yanılıyorsunuz. Dünyanın %99 u böyle. Zaten bu yüzden küresel bir felaketin eşiğindeyiz. Tüm bunların ışığında size ben bile kabullenemesemde gerçekleri anlatmak zorundayım.

Hocam ÇİN tıpkı 2. dünya savaşındaki ABD gibi üretim gücü ile savaşa yetişen, alanları devralan mı olacak... Birde bu senaryoya göre savaşa hiç girmeme olasılığımız olurmu. Ayrıntılarını çok merak ediyorum.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

Uzun zamandır bunları anlatıyordunuz, ve sonunda oraya geldik hatta bir süredir oradaydık. Peki üstadım Ukrayna'da olası bir taktik nükleer silah kullanımı Ukrayna'da,Rusya'da ve dünyada ve elbette Türkiye'de nasıl bir süreç ve sonuç doğurur kısa ve orta vade de ?

erdem334
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen erdem334 »

Bugun okudugum bir tweet sunu soyluyordu:

Bu kısıtlı seferberlik daha cok 7 aydır savasan askerleri dinlendirebilmek için. Savaşan sayısını arttırmaktan çok artık yorulmuş ve savaşamayan askerleri cephe gerisine çekerek dinlenmelerini sağlamak. Eğer kışı bu şekilde idare edebilirlerse yaza tekrar ''savaş tecrübeli askerlerle'' devam edebilirler.

Tabii bu arada batıda eğitimlerini tamamlayan binlerce Ukraynalı asker ellerinde yepyeni sistemlerle savaşa katılmış olacak.

Hayırlısı.

Tugsat
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Tugsat »

Cephane ve asker taşıma anlamında bu seferberlik Rusları bir nebze rahatlatacaktır. Pikap, kamyonet ve diğer ağır vasıtalara, sivil uçaklara el koyabilecekler sanırım.

erdem334
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen erdem334 »

Tugsat yazdı: 21 Eyl 2022, 17:49 Cephane ve asker taşıma anlamında bu seferberlik Rusları bir nebze rahatlatacaktır. Pikap, kamyonet ve diğer ağır vasıtalara, sivil uçaklara el koyabilecekler sanırım.
Bu da sanayii üretimini düşürecektir. Günün sonunda yapmaları gereken ama yapamadaıkları askeri araç üretimlerini arttırmak.

Öte yandan o kadar büyük bir ordunun o kadar geri kalmış sistemleri var ki insan nereden başlayacağını bilemiyor. Sadece yükleri paletle taşımaya başlamaları bile devrim olurdu.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen trakya_forever »

Askeri araç gereç üretimi, özellikle kompleks/teknolojik olanların, hızını arttırmak öyle kolay değil, ha deyince olacak bir iş hiç değil. Hele hele mevcut ambargolarla hiç ama hiç değil. İşte top/havan mermisi, grad roketi falan olur. Olur olur da o da Rus ordusunun sahada kullanmak istediği miktara yetişmez. Adamlar 7 ayda koca Sovyet cephaneliğini yedi bitirdi.

Rusya devasa bir ülke. Ukraynadaki ekipman kayıplarının üzerine hala Ukrayna sahasında aktif olarak tutmak zorunda olduğu ekipman miktarı da eklenince iş yavaş yavaş Rusyanın anakara güvenliğinin tehlikeye girmesine doğru gidiyor. Yahu şaka değil Rus ordusu aktif halde tuttuğu tanklarının görsel teyitli olarak neredeyse 3 te 1 ni kaybetti. Bir o kadarı da muhtemelen Ukrayna içinde ya da sınırında. Çatır çatır rezervlerden tank devşirmeye çalışıyorlar. Bunu devam ettirmek, ettirmeye çalışmak delilik. Kim pes edecek bakalım diye beklemek intihar Rusya için.

Canti
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Canti »

Hocam yazdığınız her şeye katılıyorum. Özellikle üslup farkı olmasa ilk paragrafı ben mi yazdım diye düşünebilirdim. Nükleer silah konusunda foruma yazmışımdır, herhalde o taktik nükleer silah kullanımı Ukrayna savaşına nasip olacak. Ben Tayvan'ı bekliyordum.

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

Putin'nin çıkışı sonrası Moskova - Istanbul tek yön biletleri 2800 $

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

Doktor bu ne?

Tulga
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Tulga »

trakya_forever yazdı: 21 Eyl 2022, 17:59 Askeri araç gereç üretimi, özellikle kompleks/teknolojik olanların, hızını arttırmak öyle kolay değil, ha deyince olacak bir iş hiç değil. Hele hele mevcut ambargolarla hiç ama hiç değil. İşte top/havan mermisi, grad roketi falan olur. Olur olur da o da Rus ordusunun sahada kullanmak istediği miktara yetişmez. Adamlar 7 ayda koca Sovyet cephaneliğini yedi bitirdi.

Rusya devasa bir ülke. Ukraynadaki ekipman kayıplarının üzerine hala Ukrayna sahasında aktif olarak tutmak zorunda olduğu ekipman miktarı da eklenince iş yavaş yavaş Rusyanın anakara güvenliğinin tehlikeye girmesine doğru gidiyor. Yahu şaka değil Rus ordusu aktif halde tuttuğu tanklarının görsel teyitli olarak neredeyse 3 te 1 ni kaybetti. Bir o kadarı da muhtemelen Ukrayna içinde ya da sınırında. Çatır çatır rezervlerden tank devşirmeye çalışıyorlar. Bunu devam ettirmek, ettirmeye çalışmak delilik. Kim pes edecek bakalım diye beklemek intihar Rusya için.
Hocam pes etmeyi geçtim, Rusya etki bölgelerinde bulunan ülkeler bile ağız sulandirmaya başlar yakında. Sırbistan bu ortamda orasını burasını oynatırsa tarihi hata yapar. Rus'a güvenerek yola çıkan herkes bu saatten sonra yaya kalır. Özellikle Sırbistan, İran ve Suriye. Ben bizim Suriye operasyonu ile ilgili bir Rus sıkıntısı kaldığını da düşünmüyorum artık. Bundandır ki Abd çok hızlı bir şekilde bölücü terör örgüt/PYD, Yunanistan, GKRY ve Ermenistan kartlarını alelacele açmaya başladı. Ruslarla al gülüm ver gülüm devri kapandı anlaşılan. Türkiye bölgede etki alanını genişletmeden önlem almaya çalışması da Rusya'nın içinde bulunduğu durumu özetler nitelikte.

En merak ettiğim ise Finlandiya, Norveç tarafı veya Baltık Ülkeleri tarafından bir Nato saldırısı olur mu? Öyle ki olma ihtimalini de Rusya'nın olası taktik nükleer saldırısını Ukrayna'ya yapmasına cevap niteliğinde bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

erdem334 yazdı: 21 Eyl 2022, 17:42 Bugun okudugum bir tweet sunu soyluyordu:

Bu kısıtlı seferberlik daha cok 7 aydır savasan askerleri dinlendirebilmek için. Savaşan sayısını arttırmaktan çok artık yorulmuş ve savaşamayan askerleri cephe gerisine çekerek dinlenmelerini sağlamak. Eğer kışı bu şekilde idare edebilirlerse yaza tekrar ''savaş tecrübeli askerlerle'' devam edebilirler.

Tabii bu arada batıda eğitimlerini tamamlayan binlerce Ukraynalı asker ellerinde yepyeni sistemlerle savaşa katılmış olacak.

Hayırlısı.
Bu hala rusların saldırı kapasitesi olduğunu sanan bir grup gerizekalının iddiası. Ne derseniz deyin kafalarına nükleerde düşse rusya onlar için for mother russia.