Rusya - Ukrayna Savaşı

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Tugsat yazdı: 21 Eyl 2022, 17:49 Cephane ve asker taşıma anlamında bu seferberlik Rusları bir nebze rahatlatacaktır. Pikap, kamyonet ve diğer ağır vasıtalara, sivil uçaklara el koyabilecekler sanırım.
Zaten kısmi olarak bunu yapıyorlardı.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen trakya_forever »

Ama Rus ordusu gerçekten tarih yazıyor. 4000 e yakın seyir/balistik füzesi harcamışsın, ki elindeki en değerli mühimmatlar, hasmın hala uçak uçuruyor, hava savunma yapıyor. Kuzum nereye attın bu kadar mühimmatı? Yahu 100-300-500 değil 4000. Senin üretimin radara sahip hss ile adam sana hava üstünlüğü verdirmiyor. Ciddi olarak tarihi bir kabızlık bu. Yahu işte S300 var BUK var orta yuksek irtifa. Senin üretimin senin teknolojin değil mi bunlar. Nasıl karıştırılır, köreltilir bilmiyor musun kendi malını?
En son trakya_forever tarafından 21 Eyl 2022, 18:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

dr.911 yazdı: 21 Eyl 2022, 17:18 Uzun zamandır bunları anlatıyordunuz, ve sonunda oraya geldik hatta bir süredir oradaydık. Peki üstadım Ukrayna'da olası bir taktik nükleer silah kullanımı Ukrayna'da,Rusya'da ve dünyada ve elbette Türkiye'de nasıl bir süreç ve sonuç doğurur kısa ve orta vade de ?
Daha önce çokça bahsettiğim gibi domino taşı etkisi olacak ve genel nükleer savaşa dönüşür. Türkiye Nato üyesi bir ülke. Hatta Natonun nükleer cephaneliğinin bir kısmı bizde. Natonun abd den sonra aktif en güçlü ordusu biziz. Üstüne abd nin ve Natonun değerli hedef niteliğindeki üslerine ev sahipliği yapıyoruz. Genel bir nükleer savaşta bize ne olacağını sormaya gerek yok.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Tovbe tovbe:))))

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Tüm bunların ötesinde eğer nükleer füze tehditi bize yapılsaydı bizi korumak şöyle dursun bize atılan füzelerin arkasından üflerdi abd ve ab daha hızlı gitsin diye. O yüzden nükleer ateşte kavrulmalarını benden daha fazla kimse isteyemez ama işte ucu bizede dokunacak. O yüzden putin bir şekilde saf dışı bırakılmalı.

erdem334
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen erdem334 »

TEORI yazdı: 21 Eyl 2022, 18:21 Bu hala rusların saldırı kapasitesi olduğunu sanan bir grup gerizekalının iddiası. Ne derseniz deyin kafalarına nükleerde düşse rusya onlar için for mother russia.
Şu da var ki Ruslar eninde sonunda cephede bir rotasyon sistemi kurmak zorundalar. 3 günde bitireceğiz diyip askerleri 7 ay aralıksız cephede tutmak da mümkün değil.

Eğer savaşı bitirmeyeceklerse o zaman rotasyon olacak. Bunu anlatmaya çalışıyor olabilirler.

Esas soru bu savaşın nihai amacı nedir? Ne olursa ''tamam bitti'' diyecek Rus tarafı. İşgalci taraf için bu sorunun bir cevabı olması moral açısından çok önemli.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

erdem334 yazdı: 21 Eyl 2022, 18:41 Şu da var ki Ruslar eninde sonunda cephede bir rotasyon sistemi kurmak zorundalar. 3 günde bitireceğiz diyip askerleri 7 ay aralıksız cephede tutmak da mümkün değil.

Eğer savaşı bitirmeyeceklerse o zaman rotasyon olacak. Bunu anlatmaya çalışıyor olabilirler.

Esas soru bu savaşın nihai amacı nedir? Ne olursa ''tamam bitti'' diyecek Rus tarafı. İşgalci taraf için bu sorunun bir cevabı olması moral açısından çok önemli.
Ben anlatamıyorum galiba. Ruslar o cephede geri hizmet dahil 1 milyon adam tutuyor. O adamların aktif ileri harekattan olanları tamamen yok edildi. Hem de ekipmanlarıyla. Daha fazla adamın bu işi çözeceğini sanıyorlar daha. Bu iş daha başlarken bitti. Ruslar kaybedilmiş bir savaşı sürdürüyor.

erdem334
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen erdem334 »

Daha ne kadar sürdürecekler ? Hedefleri nedir? Ulaşamazlarsa ne yapacaklar? Bunları bilebilmek isterdim - tabii Rusların da bildiklerini varsayarak.

karli
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen karli »

erdem334 yazdı: 21 Eyl 2022, 18:41 Esas soru bu savaşın nihai amacı nedir? Ne olursa ''tamam bitti'' diyecek Rus tarafı. İşgalci taraf için bu sorunun bir cevabı olması moral açısından çok önemli.
Rusya politik hedefler konusunda karmaşaya düştü. Savaş başlamadan önce Putin politik hedefleri ciddi anlamda ortaya koydu. Luhangsk, ve Donetsk` te yaşayan Rusların can güvenliği, ve mümkünse buraların özgürleştirilmesi gibi. Burada bir saldırı başlatsa çok rahat bir şekilde bunuda sağlardı. Zira o bölgelerde Rus asıllı Ukrayna vatandaşı sayısı oldukça yüksekti. Ukrayna devletii, yahut milletide buna çok ciddi anlamda karşı koymayabilirdide.

Ancak bu politik hedeflerin içine Ukrayna mevcut yönetimini devirmek. Bunu devirebilmek içinde askeri unsurları sahaya sürünce işin rengi değişti. Bildiğiniz bugüne ait olan tablo ortaya çıktı.

Rusya tamam bitti dermi bilmiyorum, yahut Putin rusya sı bunu dermi daha doğru bir soru olur. Zira Putin, Rusya ekseni dışında olan bir Ukrayna yı Rusya nın milli güvenliğine yönelik tehdit olarak görüyor. Yani NAto üyesi bir Ukrayna eşittir Rusya`nın yok olması gibi algılıyor. İşte bu durumda bir Nükleer felaket yaşanırmı sorusunu akla getiriyor. Bilmiyorum Rus devlet ne yapar, yahut Putin Rusya`sın güç yetirebilirmi hep birlikte göreceğiz.

Ekonomik olarak Rusya yı masaya oturtabileceklerini sanmıyorum, ancak Ukrayna` daki ağır yenilgiler sürerse belki askeri açıdan bu olabilir. Ekim ayında daha öngörülebilir bir süreç yaşarız diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Karasu »

TEORI yazdı: 21 Eyl 2022, 18:34 Tüm bunların ötesinde eğer nükleer füze tehditi bize yapılsaydı bizi korumak şöyle dursun bize atılan füzelerin arkasından üflerdi abd ve ab daha hızlı gitsin diye. O yüzden nükleer ateşte kavrulmalarını benden daha fazla kimse isteyemez ama işte ucu bizede dokunacak. O yüzden putin bir şekilde saf dışı bırakılmalı.

Üstadım madem böyle bir tehlike var, nükleer silahlarının diğer silahlarına benzemesini umalım.
Aylardır forumda rusların ISR kabiliyeti ile dalga geçip duruyoruz. Adam (mesela) Çorlu'ya nükleer atacağım diye gidip Atina'yı vurmasın? Olur mu olur.

merzifonlu
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen merzifonlu »

Çorluya atacağım deyip İzmir'i vurursa ne olacak @Karasu?

KARACI
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen KARACI »

Ikisi arasinda bir fark yok attigi basliga bagli olarak tum Ege bolgesinin kaybi soz konusu olabilir. 2. Dunya Savasi'ndan beri cok sey degisti, ne kadar gozunu kararttigina bagli yani. Boyle "ufak" detaylar var. Kirmizi ile isaretli kutucuklar tehdit unsuru olarak sizdirildiginda batida insanlar sokaga cikar savas bitsin diye. Taktik kullanim mumkundur, fazlasina ihtimal dahi vermiyorum. Bir once soyledigim gibi, olan Ukrayna'ya olur.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen DENO »

Ukrayna polisi ABD hibesi MaxxPro Mrap ve Garanti Kompozit üretimi Çevik Kuvvet yeleği ile...

Resim

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

TEORI yazdı: 21 Eyl 2022, 15:37 Ukrayna konusuna dönelim. Ruslar bu seferberlikle cephedeki durumunu korumak ve enerji silahı ile ab yi kışın terbiye edip Ukraynaya desteği kestirmek için uğraşacak. Tüm planı bundan ibaret. Bu plan işlemez. Bu yüzden kış sonu bahar başı gibi nükleer silaha başvurur ve bu domino taşını itmekle eşdeğer.
Rusyanın amacı ne diyenlere bırakıyorum burayı. Dikkatli okursanız detaylıca yazdım. Nükleer silahın küçüğü büyüğü olmaz kimsede buna sessiz kalmaz. Kimse kendini kandırmasın derim. Ukrayna savaşı öncesi kararsız Nato sadece ekonomik tehditlerde bulunuyordu. Buna rağmen işgal sonrası askeri yardımlarını arttırdı. Şuan uyarısını yüksek perdeden yapıyor. Atarsan hayatını kaydırırım diyor. Gerçek şu ki rusların nükleer cephaneliğinin durumu hiçte iç açıcı değil. Küba krizinde ruslar yine kendilerini olduğundan yüksek güçte göstermiş ama yüksek irtifa fotolarıyla yapılan casusluk faaliyetleriyle nükleer gücünün zayıf olduğu tespit edilmişti ve blöfü tutmadı. Ufak tefek karşılıklı adımlarla olay kapandı.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Karasu yazdı: 21 Eyl 2022, 19:47 Üstadım madem böyle bir tehlike var, nükleer silahlarının diğer silahlarına benzemesini umalım.
Aylardır forumda rusların ISR kabiliyeti ile dalga geçip duruyoruz. Adam (mesela) Çorlu'ya nükleer atacağım diye gidip Atina'yı vurmasın? Olur mu olur.
Yahu niye Corluyu vuruyor gitsin Corumu vursun hayret birsey :)

merzifonlu
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

trakya_forever yazdı: 21 Eyl 2022, 21:21

Yahu niye Corluyu vuruyor gitsin Corumu vursun hayret birsey :)
Çorum olmaz, Ben Merzifon'da yaşıyorum, Çorum'a yakın. Karambole ben de giderim, özlersiniz beni sonra. :mrgreen:

Ağlanacak halimize gülüyoruz, iyi mi!

Tulga
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Tulga »

merzifonlu yazdı: 21 Eyl 2022, 22:02 Çorum olmaz, Ben Merzifonda yaşıyorum, Çorum'a yakın. Karambole ben de giderim, özlersiniz beni sonra. :mrgreen:
Hocam iyi de Çorlu'yu vurursa da sizi özleyecek adam bulamayacaksiniz :lol:

Not: O değil de ben daha çok Dedeağaç ve Souda üslerinden korkuyorum. Abd hedefleri diye vurursa çık işin içinden radyasyonun da patlama etkisinin de...

İZCİ
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen İZCİ »

Geçmişte Amerika ve Rusyanın pozisyonu bizim için çok daha netti. Şu an ne etliye ne sütlüye karışmayan moddayız.

Peki asıl kafama takılan Amerika bize sormadan İncirlik üssünden atom bombası atabilir mi? Böyle bir hareket ikinci bir Goeben Breslau vakası olup bizi savaşa sokmak için kullanılabilir mi? Rusya burayı vurursa tepkimiz ne olur?

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen alpagut »

Malatyada nükleer varsa veya atılırsa Ruslar ilk fırsatta bizim doğu e güneydoğu blgelerini az kaçırırsa mersin ve adana bölgelerini nükleere boğar. Yani Türkiyenin en azında yarısı gider.

İlk başta Türkiye'de nerelerde Nato'nun nükleer depoları var ve önemli üsleri var oraları vurur. Sonra İstanbul, Marmara bölgesi gibi nüfus sanayi yoğunluklu yerleri hedef alır. Veya hepsini aynı anda. :oops:

Parça parça giderse ülkenin bir kısmı sağ kalabilir. ;)

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Karasu »

Heriflerin hesap ettiği şeylere bakın. :x
Rusya Ukrayna'ya nük atarsa Eylül Nisan arasında rüzgar batı doğu istikametinde radyasyonu rusya'ya gönderir, sonraki aylarda ise kuzey güney istikametinde Türkiye'ye gider diyor herif.

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

O nasıl nükleer yeme fantezileri öyle?

Potin'in konuşması üç kere açtım birşey anlamadım, o tiksindirici konuşma tarzı bana bir yerlerden tanındık geliyor ki sonuna kadar dinleyemiyorum ve kapatıyorum. Bir 35'lik içtim ki belki Ruslar gibi anlamaya başlarım yine olmadı, ya bunlar ne içiyor da bu yavşak konuşmaları mideleri kaldırıyor?

merzifonlu
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

@igirgin; Votka ve yaklaşık 30 yıllık devlet propagandası midelerindeki algılayıcı hücreleri ve beyin hücrelerini yakmıştır. O yüzden mideleri kaldırıyor, beyinleri de durmuş.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Yıllar önce TEORI
Resim

Şimdi TEORI
Resim

merzifonlu
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

"Yıllar önce astronom gibi gelen nesnenin yörüngesini hesapladım ve o göktaşı da şimdilerde Rusların kafasına inip, soylarını kurutmak üzere!" diyorsunuz yani Sayın TEORİ. :lol:

Not: Resim, Leonardo DiCaprio ve Jennifer Lawrence'ın oynadığı "Don't look up" filminden alınmış.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

:) Aslında s400 den f35 e pek çok konuda doğruları anlatmaya çalıştım. Bir türlü dikkate alınmayan dünyaya göktaşı çarpacak diyen profesör gibi hissediyordum artık.

Şimdide dünya bir çılgınlığı eşiğinde ve tek yapabildiğim bir reklam panosuyla forumda dolaşmak.

Ylmz
Üye
İletişim:

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Ylmz »

Rusya'yı terbiye içerisindeler gibi geliyor niyeyse bana. Çin'e karşı tutumunu değiştirmesi koşuluyla yediği dayak şiddetini yitirebilir gibi... Toprak bütünlüğü zırlaması bana kalırsa yeter demenin bir göstergesi. Şöyle bir görsel hazırladım. https://r.resimlink.com/0GsQFrZK.jpg
Ülkelerin ilişkileri bir bütün olarak değerlendirilirse daha sağlıklı bir sonuç ortaya çıkacakmış gibi geliyor ve biz bu durumları nasıl değerlendirebiliriz nasıl şekillendirebiliriz... İran da başörtüsü olayı patlak verdi ... Bize suriye kapısı aralandı gibi sanki...
Bir şeyler olmakta yine...

Hayırlısı.

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen DarkMatter »

TEORI yazdı: 22 Eyl 2022, 01:11 :) Aslında s400 den f35 e pek çok konuda doğruları anlatmaya çalıştım. Bir türlü dikkate alınmayan dünyaya göktaşı çarpacak diyen profesör gibi hissediyordum artık.

Şimdide dünya bir çılgınlığı eşiğinde ve tek yapabildiğim bir reklam panosuyla forumda dolaşmak.
Tek bir hakkım olsa tüm nükleer silahları yok etmek isterdim. Nükleer silah kullanımı demek kitlesel yok oluş demek ki bu insanlığın taş devrine dönmesi gibi bir şey olur. İnsanlığın en büyük tehdidi yine insanlar oluyor. Üstadım peki Rusların içinde Putin'i indirecek birisi yok mu?

Frost
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Frost »

Nükleer silahlar olmasaydı Soğuk Savaş 3. Dünya Savaşı'na evrilir yine devasa kayıplar verilirdi. Jet motorlu stratejik bombardıman uçakları, kıtalararası füzeler, gelişmiş denizaltılar... Dehşet dengesi sebebiyle topyekun savaş görmüyoruz bence.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Frost yazdı: 22 Eyl 2022, 09:47 Nükleer silahlar olmasaydı Soğuk Savaş 3. Dünya Savaşı'na evrilir yine devasa kayıplar verilirdi. Jet motorlu stratejik bombardıman uçakları, kıtalararası füzeler, gelişmiş denizaltılar... Dehşet dengesi sebebiyle topyekun savaş görmüyoruz bence.
Tam tersi fay hatları gibi enerji biriktiriyor. Nükleer silahları bende garantör olarak görürdüm ama ateşlendiklerinde çok daha fazla şey götürecek. 100 yıllık bir savaşta verilecek bir kaybı 1 günde vereceksin.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

DarkMatter yazdı: 22 Eyl 2022, 09:02 Tek bir hakkım olsa tüm nükleer silahları yok etmek isterdim. Nükleer silah kullanımı demek kitlesel yok oluş demek ki bu insanlığın taş devrine dönmesi gibi bir şey olur. İnsanlığın en büyük tehdidi yine insanlar oluyor. Üstadım peki Rusların içinde Putin'i indirecek birisi yok mu?
Bu savaşa çin dahil olmayacağı için etkileri yıkıcıda olsa dünya tekrar ayağa kalkacaktır. Ama ruslar olmadan. İki üç yıl nükleer kış olacak. Güneş görmeyen ekinler büyüyemeyecek. Kıtlık baş gösterecek. Serpintiler pek çok yeri zehirleyecek. Kanser artacak. İnsan hayatı kısalacak. Tüm bunlar yeni savaşlar ve çatışmalara sebep olacak. Ama bu sefer çatıştığın düşman kapı komşun olacak. Bu ilk 10 yıl böyle sürer. Sonra toparlanma başlar. 50 yılda toparlarız.

Nükleer silah pandoranın kutusuydu. İlk önümüze konduğunda korktuk. İkinci kez konduğunda kapağı açılacak ve bir daha hiç kapanmayacak. Ta ki tüm nükleer silahlar oraya tekrar tıkılıncaya kadar.

Tulga
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Tulga »

Nükleer silah kullanımını en basit şekilde anlatmak gerekirse;

- Hirosima'ya atılan bomba 15 Kilotondu. Sonuçlarını hepimiz okuduk gördük. Bomba 62 bin yapıyı yerle bir etti. Üstelik o dönemdeki kentleşme ve nüfus yoğunluğu günümüze göre çok daha seyrekti. Bugün dip dibe yapılar ve kalabalık nüfus oranını gözönüne alın.

- Abd'nin B83-1 1.2 Megatonluk bombası Hirosima'ya atılan bombadan 80 kat daha yıkıcı.

- Abd'nin 1954'te dendiği Hidrojen bombası 15 Megaton'du. 11 bin km2'lik alanı tesiri altına aldı.

- Sovyetlerin 50 Megatonluk Çar bombası 1961 senesinde denendi. Bomba o kadar etkiliydi ki 100 Megatonluk başlık bombayı bırakacak uçağın güvenli mesafeye uçması için 50 megatona indirilerek denenmiş. Buna rağmen Hirosima'ya atılan bombanın 3.333 kat fazla etkisine sahip. Yerden 5km yüksekte patlatilmasina rağmen devasa bir krater açılmasına ve yerden 64km yükseğe ulaşan korkunç bir radyasyon bulutu oluşmasına neden olmuştur.

İnsanoğlu üzerinde denenen nükleer bomba simdikilere göre ne kadar zavallı kalıyor değil mi? Atanları da etkiler, çıkarlarını da etkiler, ekonomilerini de etkiler, kendi yaşam alanlarına da etki eder. Nükleer bomba kararı kolay bir iş değil arkadaşlar. Öyle Terminatör filmindeki gibi yüzlerce bu taraftan yüzlerce diğer taraftan karşılıklı füzelerle betimlenecek bir olay değil bu. Denemelerdeki korkunç tesirleri ortadayken yüzlercesine gerek yok ilk 1-2 karşılıklı atımlar neticesinde ortaya çıkan dehşet görüntüler yeterli olacaktır en deli olana bile...

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

TEORI yazdı: 22 Eyl 2022, 10:24 Bu savaşa çin dahil olmayacağı için etkileri yıkıcıda olsa dünya tekrar ayağa kalkacaktır. Ama ruslar olmadan. İki üç yıl nükleer kış olacak. Güneş görmeyen ekinler büyüyemeyecek. Kıtlık baş gösterecek. Serpintiler pek çok yeri zehirleyecek. Kanser artacak. İnsan hayatı kısalacak. Tüm bunlar yeni savaşlar ve çatışmalara sebep olacak. Ama bu sefer çatıştığın düşman kapı komşun olacak. Bu ilk 10 yıl böyle sürer. Sonra toparlanma başlar. 50 yılda toparlarız.

Nükleer silah pandoranın kutusuydu. İlk önümüze konduğunda korktuk. İkinci kez konduğunda kapağı açılacak ve bir daha hiç kapanmayacak. Ta ki tüm nükleer silahlar oraya tekrar tıkılıncaya kadar.
Üstadım Çin'de dahil olursa zaten küresel yok oluş yaşanır. Milyonlarca insan ölecek, trilyonlarca dolar zarar olacak. Kıyamet günü gibi olur nükleer silah kullanılırsa.

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Frost yazdı: 22 Eyl 2022, 09:47 Nükleer silahlar olmasaydı Soğuk Savaş 3. Dünya Savaşı'na evrilir yine devasa kayıplar verilirdi. Jet motorlu stratejik bombardıman uçakları, kıtalararası füzeler, gelişmiş denizaltılar... Dehşet dengesi sebebiyle topyekun savaş görmüyoruz bence.
Yine kayıplar olacaktır ama nükleer silah kullanıldığında etkisi 2-3 yıl değil yüzyıllar sürüyor.

Tulga
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Tulga »

Bu arada Putin için nükleer tehdit son kozu olacak. Lakin onu da ona kullandırmazlar. Her ülkenin zar zor geldiği bir seviye bir refah düzeyi var. Ne Abd'si ne Rus halkı ve devletin bekasındakiler ne AB'si hiçbiri bir nükleer felaket yıllarına razı gelmez. Tek bir ihtimal vardır. O da düşük yoğunluklu 1-2 kilotonluk stratejik başlıkların askeri bölge alanlarına kullanımı. Hani konvansiyonel olarak bu kadar askeri hedefi yok edecek mecalim kalmadı. Toptan yok edecek son kozumu oynayayim diyebilir. Nükleer savaşın boyutu uluslararası alana yayılırsa toparlanacak birşey kalmaz. Etkileri çok yüksek bombalar var. Bunların tolere edilme şansı yok. Bunların insanlığa kullanılma ihtimali yok. Bu insan ırkını kötülükte başka bir boyuta taşır. Tarih boyunca bunun izlerini silemez sebep olanlar.

mahone
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen mahone »

TEORI yazdı: 22 Eyl 2022, 10:24 Bu savaşa çin dahil olmayacağı için etkileri yıkıcıda olsa dünya tekrar ayağa kalkacaktır. Ama ruslar olmadan. İki üç yıl nükleer kış olacak. Güneş görmeyen ekinler büyüyemeyecek. Kıtlık baş gösterecek. Serpintiler pek çok yeri zehirleyecek. Kanser artacak. İnsan hayatı kısalacak. Tüm bunlar yeni savaşlar ve çatışmalara sebep olacak. Ama bu sefer çatıştığın düşman kapı komşun olacak. Bu ilk 10 yıl böyle sürer. Sonra toparlanma başlar. 50 yılda toparlarız.

Üstad bu süreç nasıl yürür? Mesela muhtemelen Putin ilk küçük çaplı taktik nükleer başlık kullanırda Batı ülkeleri kınama ile yetinirse ne olacak? Ya da misilleme yaparlarsa nereye yaparlar? Misilleme olmazsa bu devlet kılıklı mafya çetesi sağı solu nükleer ile tehdit edip durmazmı?

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Nükleerin küçüğü büyüğü olmaz ve karşılığı nükleer olur. Önleyici nükleer saldırı olur. Kimse ses çıkarmamazlık etmez o noktadan sonra. İki ayaklıların aptallığını küçümsemeyin. Kendilerinden başkasını düşünmeyenler herşeyin kararını rahatlıkla verir. Yine tekrarlayayım. Nükleer felaket senaryolarının çoğu abartı. Bir felaket olacak ama insanlık toparlar. Gerçekleri duymak sizi rahatsız etmesin.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Rusya konvansiyonel olarak bitti. Sınırlarını dahi koruyamayacak şekilde asker çekti Ukraynaya. Totosu açıkta şuan. Bunu 10 günlük eğitim vereceği adamla kapayamaz. Ukrayna bu ekipmansız kalabalığı çok kolay yok eder. Rusya cepheye asker değil ceset gönderiyor şuan. Hepsi ölecek.

Mümtaz
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Mümtaz »

Rusya ta Çin sınırından adam çekiyor. Yaşlı başlı adamlar var aralarında. Bunlar mı savaşın seyrini değiştirecek?

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Teori üstadın bu kez haklı çıkmamasını ummak tek çaremiz:)))

İnşallah Putine o nükleeri kullandırmazlar. Vururlar kafasına alaşağı ederler.

Yörük Efe
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Yörük Efe »

Nükleer felaket ülkedeki etniklerin, eşkıyaların hatta normal vatandaşların bile canavarlaşması, bozgunculuk, soygunculuk, yağmacılık yapması demek. Devlet otoritesi boşluğa düşerse ki nükleer felaket aşağı yukarı bu demek, can ve mal güvenliği sağlamak için komşularla örgütlenmek ve şimdiden hazırlık yapmak lazım. Konserve, ilaç vs tüm yaşamsal malzemeleri depolamaya başlamak ve her türlü kaosa hazır olmak lazım.
Depremde enkaz altında kalanın kolunu parmağını kesen güruh yok olmuş değil.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen alpagut »

Sn Teori;
1- Nükleer savaş olursa hangi ülkelere kullanırlar. Türkiye'ye kullanırlar ise önce hangi şehir ve bölgeleri vurur en güvenli yerler nereler olur? Belki etrafı dağlar ile çevrili olan şehirler mi?

2-Nota içinde ve Dünyada en az hangi bölgeler etkilenir.

3- Nükleer kış gerçekten olur mu? Çünkü Nuke çok radyasyon saçsa da enerjisini anda saçtığı için bu kadar yıkıcı. Çernobil gibi santraller bu radyasyonu günlerce belki aylarca yaydığı için bu kadar etki yarattı. Ama nükleer kış olmadı.

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen alpagut »

Bir de Çin bu işe dahil olmaz ise Dünya'nın tek süper gücü olmaz mı?

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

alpagut yazdı: 22 Eyl 2022, 19:26 Sn Teori;
1- Nükleer savaş olursa hangi ülkelere kullanırlar. Türkiye'ye kullanırlar ise önce hangi şehir ve bölgeleri vurur en güvenli yerler nereler olur? Belki etrafı dağlar ile çevrili olan şehirler mi?

2-Nota içinde ve Dünyada en az hangi bölgeler etkilenir.

3- Nükleer kış gerçekten olur mu? Çünkü Nuke çok radyasyon saçsa da enerjisini anda saçtığı için bu kadar yıkıcı. Çernobil gibi santraller bu radyasyonu günlerce belki aylarca yaydığı için bu kadar etki yarattı. Ama nükleer kış olmadı.
İlk sorunun cevabını ben veremem.

İkinci soru için genel bir nükleer savaşta tüm nato üyeleri tehdit altında olur. Güney yarım küredekiler böyle bir savaşın sonuçlarından daha az etkilenir. Orada da Nato üyesi yok zaten.

Üçüncü soru için ise nükleer kışın oluşumunu anlatmam gerek. Yüzlerce şehrin aynı anda yandığını düşün bunlardan çıkan küller atmosfere yükselecek ve zamanla güneş ışınlarını engelleyecek seviyede sıklaşacak. Bu da ısınamayan dünyanın soğumasına sebep olur. Zamanla bu küller tekrar gezegene düşer. Böylece tekrar güneş dünyayı ısıtmaya başlar. Buna benzer olaylar büyük volkanların patmalarıyla dünyada kısmen veya tamamen yaşanmıştır.

Son iletiye cevap olarak evet çin bulaşmazsa süper güç olur.

Şimdi gelelim abd nin nükleer saldırıya rağmen nasıl hayatta kalacağına. Starlink uyduları sayesinde yüzeysel hasarlardan bağımsız iletişimleri sürdürmeyi başaracaktır. Dünya üzerindeki pek çok askeri üs ve müttefikleriyle yaralarını diğer ülkelere nazaran daha kısa sürede sarar. İletişim önemli. İletişimi korursan her türlü zorluğu aşarsın.

Nükleer savaş için rusların nasıl bir saldırı planladığı önemli. Taktik bir saldırıya ses çıkarmayacaklarını düşünerek kısıtlı kullanımla mı başlar yoksa ilk düğmeye basarak direk intiharı mı seçer belirsiz. Umarım hiçbirini gerçekleştiremez. Çünkü hepsinin sonu genel nükleer savaşla biter. Bu savaşta rusya büyük bir dezavantaja sahip. İstihbarat örgütleri sıkı bir şekilde takipte ayrıca erken uyarı sistemleri ruslardan gelişmiş. Bir de nükleer saldırı için şimdi karar verse o kararın uygulanma yani gerekli hazırlık süresi ruslar için çok uzun. Yani ruslar genel bir saldırı ile emir verse silo kapakları açılırken batının füzeleri yolu yarılamış olur. Gerçek şu ki bu savaşta ilk vuran daha avantajlıdır. Çünkü ikinci salvoların çoğu verilen hasardan dolayı yapılamaz.

Taktik füzeler ise biraz daha gözden kaçırılabilir. Yani bir sabah kalktığımızda vurulmak istenen yerde mantar bulutunu fark edebiliriz. Her mantar bulutu nükleer silah yüzünden olmaz. Yüksek güçlü patlayıcılarla da oluşur. Nükleer silah havada belli bir irtifada aynı güneş gibi patlar. Kör edici ışığın çıktığı an. Sonra tahribatla beraber bulut yükselmeye başlar.

Gerçek şu ki hepimiz koca bir gaz kürenin içinde yaşıyoruz. Yani balıkların yaşadığı bir fanustan farkı yok dünyanın. Bir köşesinde yaptığımız bir şey diğer köşesinide bir şekilde etkiler. Umarım birgün insanlık evrilerek yaşamı evrene yaymak için çabalamayı akıl eder.

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

TEORI yazdı: 22 Eyl 2022, 17:24
Energodar'ın kurtarılması hakkında herhangi bir haber göremedim.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

igirgin yazdı: 22 Eyl 2022, 20:46 Energodar'ın kurtarılması hakkında herhangi bir haber göremedim.
Kurtarma yok zaten özel kuvvetler cephe gerisinde operasyonda.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

TEORI yazdı: 22 Eyl 2022, 20:49
Şaka olmasını umuyorum, Eğer gerçekse ki öyle gözüküyor Rusya salakça bir oyun oynuyor aklınca göz dağı veriyor ama gerçekten komik ve acınası olmuş. 7 ay önce bütün dünyanın korktuğu ülke şimdi İran gibi aptal aptal işlerle uğraşıyor :lol: .

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

Eleman can havli ile PTUR(anti-tank güdümü füze) diye bağırıyor.

acx
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen acx »

En son acx tarafından 22 Eyl 2022, 22:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.