Rusya - Ukrayna Savaşı

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
kostok
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen kostok »

mahone yazdı: 08 Haz 2022, 09:10 Ukr'lar bu işi beceremiyor sanki. Ellerine en iyi silahlar verildi ama ilerleyen yine diğer taraf. Khersonda hücuma geçtiler ama hiçbir şey olmadı.
Bir çocuğun eline ne verirsen ver o hala çocuktur. Biraz büyümesi lazım. 3-4 aylık eğitimle tam kapasite bir Ukrayna ordusu beklemek mümkün değil bence.

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen DELKU »

Sakarya meydan muharebesinden sonra Türk ordusunun saldırı pozisyonuna geçmesi için ne kadar süre ve emek harcanmıştı değil mi? Defansif savunmadan atağa çıkmak o kadar basit değil, ciddi hazırlık gerekir. Ukrayna’nın bu süreye ihtiyacı var sorun bu kadar dayanacak takatları var mı? Savaşlar sadece silahlarla yürümüyor.

Tulga
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Tulga »

Hava gücü desteği alamayan bir ordudan bahsediyoruz. Bu çok ciddi bir dezavantajdır. Ne düşman mevzileri havadan bombalanabiliyor ne de ileri ikmal yolları kesilebiliyor. Devamlı olarak düşman yığınağı yapılmış ön saflarda adım adım ilerleyebiliyorlar. Hem donanma yok hem hava gücü yok. Hava savunma sistem hakimiyeti yok denecek kadar az. Buna rağmen yine de iyi dayaniyorlar.

KARACI
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen KARACI »

Tekrar edelim, süpürme/taarruz duzenli ordu ile olur. Bu da tam olarak Rusya'nin karsisinda gormek isteyecegi sey olur. Tespit/teshis konusunda zaaflari olan ve muhimmat derdi olmayan bir güce verilebilecek en iyi kozdur bu. Öte yandan Rusya'da kayiplarina dertlenmeden girdigi yerlerde kemiklesirse her halukarda cikarmak zorlasacak. Zor bir karar Ukrayna icin, adamlar bir an once bitsin bu is normal insanlar gibi yasayalim istiyorlardir en nihayetinde. Herkes uzasin Rusya sürunsün istiyor da, bunun bir de Ukrayna tarafi var, ülkeleri söz konusu...

merzifonlu
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen merzifonlu »

Rusya'nın düzenli orduya sevineceğini sanmıyorum. Ukrayna'nın düzenli ordusu, tıpkı Rusya gibi, II. Dünya Savaşı manevraları yaparsa Ruslar sevinirler ama Ukrayna ordusunu yöneten NATO kurmay zekası bu ahmaklığı yapmayacaktır. İş bence hassas güdümlü topçu roketi mühimmatı stoklarına kalacak. NATO yeterince verirse onlardan, Rusya süpürülür. Aksi durumda işgal kemikleşir.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

Ukrayna bütün hatta odaklanarak ciddi bir enerji kaybediyor, güneye odaklanıp orada zafer elde etmeli kalan toprağıda Rusya'ya bırakmalı. Rusya o toprakları elinde tutmak ve tekrar artı değer kazandıracak şekilde yeniden inşa edebilecek bir güçte değil. Ukrayna da bunu yapabilecek güçte değil, olsa dahi ne uğruna ?

karli
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen karli »

dr.911 yazdı: 08 Haz 2022, 13:17 Ukrayna bütün hatta odaklanarak ciddi bir enerji kaybediyor, güneye odaklanıp orada zafer elde etmeli kalan toprağıda Rusya'ya bırakmalı. Rusya o toprakları elinde tutmak ve tekrar artı değer kazandıracak şekilde yeniden inşa edebilecek bir güçte değil. Ukrayna da bunu yapabilecek güçte değil, olsa dahi ne uğruna ?
Doğudan çok büyük tazyikle saldıran Rusya var, elindeki kuvvetlerin tamamını doğuda önleme için kullanmak zorunda gibi geliyor bana. Zaiyatları çok yüksek seviyelerde gidiyor. Rusya`nın sevkiyatları tam gaz gidiyor, cephe resmen bir karadeliğe döndü.

Canti
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Canti »

Ukrayna bu savaşı şu halde topyekün taarruzla kazanamaz. Savaşı Rusya açısından Ukrayna bataklığı durumuna getirmeliler, bu uzun süreli ve perişan edici olacak ama olur. Önemli olan desteğin kesilmemesi.

Kullanıcı avatarı
Alesta
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Alesta »

Bu savaş Ukrayna 3 - 5 Rusya biter.

mahone
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen mahone »

karli yazdı: 08 Haz 2022, 14:56 Doğudan çok büyük tazyikle saldıran Rusya var, elindeki kuvvetlerin tamamını doğuda önleme için kullanmak zorunda gibi geliyor bana. Zaiyatları çok yüksek seviyelerde gidiyor. Rusya`nın sevkiyatları tam gaz gidiyor, cephe resmen bir karadeliğe döndü.
Ellerinde bol miktarda tb-2 varken daha fazla mı zayiat verdiriyorlardı? Sanki şu anda o kadar zırhlı araç vesaire vuramiyorlar..

Heruamarth
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Heruamarth »

Ruslar Moskova'nın kaybı ile kaybettikleri hava savunma kabiliyetini toparlamaya çalışıyorlar bir süredir. Anlaşılan o ki, bir taraftan Yılan Adası'na bazı hava savunma sistemleri yerleştirmeye çalışırken, bir taraftan da kara-hava savunma sistemlerini gemilere 'bindirerek' bir kabiliyet geliştirmeye çalışıyorlar.

Burada, helikopter pistine SA-15 sistemi yerleştirilmiş bir korvet, Sivastopol'den ayrılırken görülüyor.
Resim

Burada da 2016'da Rusların yaptığı benzer bir denemenin videosu.

Benzer olarak, daha önceden İsrail'in Sa'ar 5 üzerinde Demir Kubbe, Mısır'ın Mistral üzerinde Humvee monteli Stinger gibi denemeleri de olmuştu. İsrail'in çalışmaları olgunlaşarak Sa'ar 6 üzerine entegrasyon ile sonuçlanırken, Mısır'ın çalışmalarının devamının gelip gelmediğine dair bir bilgi yok.
ResimResim

Kullanıcı avatarı
first officer
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen first officer »

Pentagon'un açıklamalarına göre savaşta şu an bir yenişememe durumu hakim. Bu dengeyi bozmak her iki taraf için de kolay olmayacaktır. Rusya Rusların yoğun olmadığı şehirlerde kolay kolay tutunamaz, ki Kharkov'u, Sumy'yi bile ele geçiremediler. Ukrayna'nın doğusu, burunlarının dibi olduğu ve Batılılar Ukrayna'ya Rus topraklarını vuracak silahlar vermek istemediği için buradan püskürtülmeleri çok zor. Muhtemelen Ruslar Donbass bölgesinin tamamını ve takatleri kalırsa Kharkov ve Sumy'yi alarak referandumla ilhak edip ileri harekatı durduracak ve Ukrayna'nın Nato'ya üye olmaması şartıyla uzlaşma talep edeceklerdir. Batı'nın vereceği destek en fazla bu olabilirdi. Rus topraklarını vurabilecek roketler, balistik füzeler verilmeyecektir. Bu desteğin bir seviye ötesi artık Rus hava ve hava savunma kuvvetlerini alt edebilecek uçak filolarıdır, o da epey sıkıntılı bir süreç. HIMARS'ların verilmesi bile epey sancılı oldu, Polonya Mig'lerinin verilmesi için kimse risk almak istemedi. Savaşın Ukrayna sınırları dışına taşınması kimsenin istemediği bir şey.

Genel olarak dünyanın, özellikle bizim gibi ülkelerin yanıldığı bir diğer konu Rusların ekonomik çöküşe sürükleneceği ve kendi içinde bile siyasi krizler çıkacağıydı. Ruslar ciddi bir ekonomik sıkıntıya girdiler ve girecekler orası kesin ama bir çöküş yaşamayacaklardır. Doğal kaynakları zengin, Batı dışı dünya (Çin, Hindistan) ile sıkı ilişkileri olan bir ülkenin çökmesi pek mümkün değil. Bundan 30 yıl önce Batı'yla neredeyse hiçbir ekonomik bağı olmadan yaşayan en büyük ekonomilerden biriydi sonuçta. Her ülke bizim gibi Batı'ya göbekten bağlı, üflesen düşecek durumda değil ne yazık ki. Gönül ister tabii Rusya çöksün, farklı ülkeler ortaya çıksın. Çocukken hep hayal ederdim. Özellikle Tatarların kendi bağımsız devletlerinin olmasını falan ama kolay değil maalesef. Kaç yüzyıldır Rus etkisinde olan bölgeler buralar. Savaş sonrasında toprakları küçülmesine rağmen Nato'ya ve AB'ye girebilmiş bir Ukrayna ortaya çıkarsa büyük başarı sayılır Batı için.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen trakya_forever »

Rusyanin momentumu ve taarruz kabiliyeti ciddi oranda dustu gibi gorunuyor. Severedonets haric karsilikli ates destek vasitlari savasi devam ediyor.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Beyler yazdıklarım hala geçerli. Biraz ara verdik hemen farklı senaryolar türüyor. Ruslar kaybettikleri bir savaşın uzatmalarını oynuyor. T62 leri dahi ön cepheye sürdüler. Havalar biraz düzeldi diye araziye yayılabiliyorlar sadece. Yağışlar başlayıp bataklıklar arttığında yine karayolu etrafında toplanıp bir avuç ekmeğe muhtaç olacaklar. Harkiv olayı ruslar için kapandı. Hersonda Ukrayna az ama öz ilerliyor. Doğuda rusların noktasal saldırılarıda yavaşladı. Bu süreçte taktiksel çekilmeler ve karşı saldırılarla Ukrayna rusları yoracak. Ve sonunda son kurşunuda harcamış rusların dağılışını izleyin.

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

Kremlin kaynaklarına göre aralarında taktik ağa oluşturan 4 adet Su-57 uçağı Ukrayna semalarinda SEAD/DEAD gorevini başarı ile icra etmiş. Bakalım yakında avlanan bir Su-57 görebilecek miyiz.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Manyak Putin az once de İsvece sarkmis. Yok yok bu adam iyi degil.

kostok
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen kostok »

trakya_forever yazdı: 09 Haz 2022, 21:35 Manyak Putin az once de İsvece sarkmis. Yok yok bu adam iyi degil.
Sarksın. Bizim için daha iyi olmaz mı? İsveç ve Finlandiya'nın taviz verebilirliğini yükseltir diye düşünüyorum. Tabi İsveç'in iç dinamiklerinden bihaberim.

commandos
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen commandos »

Uykusuz geceler geçirsinler. Yok öyle teröre göz göre göre destek olup da rahat etmek.

Canti
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Canti »

Bizi alakadar etmez. BTÖ'lü vekillere söylesinler sizinkiler gelsin bizi savunsun diye :).

Kullanıcı avatarı
muhendus
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen muhendus »

trakya_forever yazdı: 09 Haz 2022, 21:35 Manyak Putin az once de İsvece sarkmis. Yok yok bu adam iyi degil.
Herhangi bir haber bulamadım bu konuda, ne olmuş tam olarak?

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

muhendus yazdı: 10 Haz 2022, 00:26 Herhangi bir haber bulamadım bu konuda, ne olmuş tam olarak?

merzifonlu
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen merzifonlu »

İsveç ile ilgili bir durum yok. İsveç'i örnek göstererek, Ukrayna işgalini meşru göstermeye çalışıyor Putink. Ha, bu sözler İsveç'i şöyle bir hoplatabiir, o ayrı. Bizi ilgilendirmez.

Kendilerine Demirbaş Şarl zamanında kimin yardım ettiğini unutan bu nankör herifler, her şekilde ve her pozisyonda hoplatılmaya layıktır.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Karasu »

Bu savaşın benim yaşamımda derin etkileri oldu.
Oturduğum mahallede ev kiraları en düşükten en yükseğe şöyle sıralanıyor gelen kuzeyli göçmenler nedeniyle:

https://www.sahibinden.com/kiralik-dair ... &a20=38474

Bu mahalle de dandirik bir mahalle normalde. Başka bir şehirde olsa yüzüne bakmazsınız. Beton yığını.

Haliyle ev sahibim bana çık dedi. Ben ne yaptım? O parayı kiraya vereceğime gider ev alır kredi taksidi öderim dedim. Gittim ev aldım... Ruslar Ukraynalılar ev alma kararı aldırdı yani.

Hadi ben şanslıyım. Elde birikmiş vardı. Ev peşinatı yapıp kendimi kurtardım. Ya durumu olmayanlar?

Akademisyen olarak çalıştığım bölümde bir araştırma görevlisi kardeşimizin ev kirası 10.000 liraya çıkarılmış. Ev de ev olsa. İt bağlasan durmaz. Öyle bir ev. Çocuğun aldığı maaş zaten 10.500 falan. Eşi çalışmıyor. 4 yaşında kızı var. Ne yapsın bu çocuk? Haliyle mahkemelik oldular.

Öğretmenler sabah akşam tam ek derse girse yine bu paralar etmiyor. Bir sabahtan akşama kadar çalışan öğretmen maaşını oturduğu yerden lüpletiyor şimdi ev sahipleri. Antalya Konyaaltı Türkler'e kapandı maalesef.

Geçen Antalya Konyaaltı'nda 5m Migros'a gittim. Akşam kapanış saatlerindeydi. Kasada ödeme yapıyorduk eşimle. Çevreye bakıyorum. Bir tane bizim milletten yok. Özellikle aradım. Türk yok yahu. O an çevremde bir an Türk görmeyi, Kürt görmeyi, Çerkez görmeyi falan özledim bir anda.

Yani dini, seküler, başka türlü, her çeşitten referanslarla gelmişine geçmişine saydırıyorum şu sıra Putin severlerin. "Ama Rusya bu savaşta haklı" diyen kazma evladı evinin kirasını ödeyemeyecek kira zammı dönemi gelince haberi yok yavşağın.

Canti
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Canti »

Türklerin başına bir musibet gelse kimse bizi almaz. Biz alıyoruz. Ben yugioh kart oyunu oynuyorum. Gerçi bu döviz kurlarıyla artık ne kadar oynuyorum tartışılır neyse. Bileniniz vardır bir de Magic The Gathering diye bir oyun var, o daha meşhur. Gidip oynadığımız dükkan Rusça MTG kartları getirmiş, oradan biçin. Dükkanın sahibi abi Rus gelmediği gün eksik hissediyorum demişti. Özellikle Ruslar askere alınmamak için geldik diyorlarmış. Adamlar kafalarına göre yerleşiyorlar, elin Avrupalısı kafasına göre ülkemize giriyor ama biz dışarı gidemiyoruz. Sorun sadece kur değil herif almıyor. Dün bir haber vardı Türklerin kabul edilmeyen vize başvurularında toplam yanan para bilmem kaç on milyon euro. Rezillik artık. Son günlerde kendimce göç konusunu araştırdım. Elin Arabı, Pakistanlısı, Türkiye'de yaşamak isteyen batılı emekli, freelance yazılımcı neler neler. Yemin ediyorum kimi Hindu kimi yamyam kimi bilmem ne bela vaziyetindeyiz. Türk vatandaşı ev bulamıyor, araba alamıyor, yabancı birileri elinde tomarla dolarla gelip burada bize ağa oluyor.
En son Canti tarafından 10 Haz 2022, 21:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Mec »

Canti yazdı: 10 Haz 2022, 12:11 Türklerin başına bir musibet gelse kimse bizi almaz. Biz alıyoruz. Ben yugioh kart oyunu oynuyorum. Gerçi bu kurtlarla artık ne kadar oynuyorum tartışılır neyse. Bileniniz vardır bir de Magic The Gathering diye bir oyun var, o daha meşhur. Gidip oynadığımız dükkan Rusça MTG kartları getirmiş, oradan biçin. Dükkanın sahibi abi Rus gelmediği gün eksik hissediyorum demişti. Özellikle Ruslar askere alınmamak için geldik diyorlarmış. Adamlar kafalarına göre yerleşiyorlar, elin Avrupalısı kafasına göre ülkemize giriyor ama biz dışarı gidemiyoruz. Sorun sadece kur değil herif almıyor. Dün bir haber vardı Türklerin kabul edilmeyen vize başvurularında toplam yanan para bilmem kaç on milyon euro. Rezillik artık. Son günlerde kendimce göç konusunu araştırdım. Elin Arabı, Pakistanlısı, Türkiye'de yaşamak isteyen batılı emekli, freelance yazılımcı neler neler. Yemin ediyorum kimi Hindu kimi yamyam kimi bilmem ne bela vaziyetindeyiz. Türk vatandaşı ev bulamıyor, araba alamıyor, yabancı birileri elinde tomarla dolarla gelip burada bize ağa oluyor.
Batırdıkları ekonomiyi, fiziki anlamda vatanı ve değerlerini satarak yetmez dışarıdan ülkeyi alenen işgale açarak düzeltme çabalarındalar. Düzeltme çabası da değil seçime kadar daha beter olmasın kafası sonrasında zaten istedikleri gibi at koşturabilecekler ne hesap soran bir kurum var, ne de onların isteği dışında hareket edebilen bir yer.

Hiç
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Hiç »

Karasu yazdı: 10 Haz 2022, 11:53 Bu savaşın benim yaşamımda derin etkileri oldu.
Oturduğum mahallede ev kiraları en düşükten en yükseğe şöyle sıralanıyor gelen kuzeyli göçmenler nedeniyle:

Bu mahalle de dandirik bir mahalle normalde. Başka bir şehirde olsa yüzüne bakmazsınız. Beton yığını.

Haliyle ev sahibim bana çık dedi. Ben ne yaptım? O parayı kiraya vereceğime gider ev alır kredi taksidi öderim dedim. Gittim ev aldım... Ruslar Ukraynalılar ev alma kararı aldırdı yani.

Hadi ben şanslıyım. Elde birikmiş vardı. Ev peşinatı yapıp kendimi kurtardım. Ya durumu olmayanlar?

Akademisyen olarak çalıştığım bölümde bir araştırma görevlisi kardeşimizin ev kirası 10.000 liraya çıkarılmış. Ev de ev olsa. İt bağlasan durmaz. Öyle bir ev. Çocuğun aldığı maaş zaten 10.500 falan. Eşi çalışmıyor. 4 yaşında kızı var. Ne yapsın bu çocuk? Haliyle mahkemelik oldular.

Öğretmenler sabah akşam tam ek derse girse yine bu paralar etmiyor. Bir sabahtan akşama kadar çalışan öğretmen maaşını oturduğu yerden lüpletiyor şimdi ev sahipleri. Antalya Konyaaltı Türkler'e kapandı maalesef.

Geçen Antalya Konyaaltı'nda 5m Migros'a gittim. Akşam kapanış saatlerindeydi. Kasada ödeme yapıyorduk eşimle. Çevreye bakıyorum. Bir tane bizim milletten yok. Özellikle aradım. Türk yok yahu. O an çevremde bir an Türk görmeyi, Kürt görmeyi, Çerkez görmeyi falan özledim bir anda.

Yani dini, seküler, başka türlü, her çeşitten referanslarla gelmişine geçmişine saydırıyorum şu sıra Putin severlerin. "Ama Rusya bu savaşta haklı" diyen kazma evladı evinin kirasını ödeyemeyecek kira zammı dönemi gelince haberi yok yavşağın.
Ülkedeki genel durum berbat ama Antalya gerçekten ayrı bir kulvarda ülkenin 2-3 misli hale geldi.. Son gelen Rus ve Ukraynalılar sağolsun.
Geçen sene Mayıs ayında Konyaaltı Toros Mahallesinde 1+1 ev 1.300 tlye tutmuştum şuan aynı muhitte 1+1ler 8.000 tl civarı seneye ev sahibi ile harb ederiz artık. Varsakta bile 4.000 tl evler...
Aralıkta ara tayinde Antalya'ya tayini çıkan ve 5 aydır yazıları düşmeyen memur arkadaşlar deli gibi tayinlerini iptal ettirmek istiyor mevcut olanlar tayin döneminin gelmesi için gün sayıyor resmen sürgün yeri oldu. Adamlarda haklı adalet bakanlığının en yükseği 6.600 tl en düşüğü 5.800tl sözleşmeli memur maaşıyla ev bile tutamıyorlar...

JNG90
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen JNG90 »

Karasu yazdı: 10 Haz 2022, 11:53 Bu savaşın benim yaşamımda derin etkileri oldu.

Olağanüstü bir durum var. Lojmanlar satılmasaydı kurumlararası evi olmayan memurlara verilebilirdi.

Toki'nin sadece memurlar için 2 bin civarından kiraya verilecek evler yapması lazım, öğretmenevi gibi ama normal ev, aylık verip kalacaksın eşyalı da olabilir hatta.

Kendi halkımız resmen ikinci sınıf insan olmuş.

Suriyelilerin de keyfi tıkırında, bende memurum Suriyeli bayan iş arkadaşımız var geçen bizimkilere saydırıyormuş siz Suriye'de kendiniz için savaşıyorsunuz vs. diye. Her konuda da fikirleri var arkadaşların.

Devlete para yatıran ama primleri bir gün eksik olsa dahi 20-25 sene prim ödemiş EYT'lilere hastaneler kapalı, ölsende gebersende para vermeden hastaneye gidemiyorsun.
Suriyelilere Afganlara hastaneler bedava.

Hastaneler yapıldı, hepsi otel gibi. Bizim emekçi esnaf kardeşlerimiz yatırdıkları paralara karşılık adım atamadan ölüp gidiyor. Sigortalı çalışanlar SGK'yı beslemiyor diyenler sigortasız çalışan 5 milyon multeciyi pek konuşmuyor.

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen alpagut »

İstanbul'da kiralar öyle arttı ki Türkler ev tutamayıp boşaltacak. Ortalık göçmenlere, yabancılara kalacak. Türksüz bir İstanbul. Bu sefer geldikleri gibi gidecekler mi acaba?
Emlağı yatırım aracı yaptıkları için kiralar ev fiyatları uçuyor. Üstüne bir de yabancılar olunca kıç kadar eve varoş bir mahallede 5000 TL kira verir olduk. Bu meseleler bizim başımızı 30 yıl ağrıtır.
Zaten eğitimli nüfus Türkiye'den kaçıyor yerine mülteci doluyor oluk oluk. Çok uluslu imparatorluğu böyle kuracakmışız meğer! toprak alarak değil ülkenin demografisi ile oynarak.!!!

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Tyras »

Savaşa yönelik tahminimi söyleyeyim.

Ukrayna'nın doğuda direniş noktası Krematorsk,

İzyum, Popasna,Severedonetsk,Avdiivka hepsi aslında Krematorsk etrafındaki direniş noktaları.

Eğer Ukrayna' sonbaharda çamur mevsimine kadar Krematorsk'u tutabilirse bir daha çözülmez, ama Ruslar'da işini sonbahara bırakmamak için bastıracaktır.

Eğer orayı kaybederlerse Harkiv'den güneye toplanıp inebilecekleri güneydoğuyu geri alacakları bir senaryo göremiyorum.

Batıda Ukrayna, er-geç Kherson'u alacak, savaşla olmazsa anlaşmayla. çünkü Dinyeper'in ötesinde az bir alanda Rusların kalıcı tutunma şansı yok. Odessa hevesi yattığı gibi Kherson'da bitmiştir. Şuan Ruslar, ele geçirdiği güney bölgelerde varlığını tanıtacak bir anlaşmada kullanmak ihtimalini canlı tutmak için burayı ölümüne savunuyor.

Bu noktada Ukrayna başarabilirse, asıl galibiyeti getirecek şey bana kalırsa, geç kalmadan Zaparozye'nin doğu yakasından Tokmak-Melitopol ekseninde bir saldırı başlatmak olabilir.

Rusların Kherson'da savunmada- Severedonetsk'te hücumda dar alanda konsantre bir şekilde saldırabilmesini engelleyecek, mevcut Rus ilerlemesini sekteye uğratacak yegane hamle olarak bunu görüyorum.

Çünkü çamur mevsimi geldiğinde, lojistik zorluklar bu sefer hücumda olan Ukrayna ordusunu yavaşlatacak, kaybedilen yerleri almak iyice imkansızlaşacak.

rifat52
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen rifat52 »

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen baryshx »

Rusya adına önemli bir gelişme :lol:

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Rusya savaş başından bu yana karada çok büyük bir ateş gücü kullanıyor. Öyle böyle değil. Rusyayı ayakta tutan ana etken de bu ateş gücü. Amma velakin bunu sonsuza kadar sürdürmesi imkansız. Buna ne envanter ne üretim dayanır. Ha keza Ukrayna son birkaç günde Rus ateş gücünü çok başarılı bir şekilde hedef almaya başladı. Savaş başından bu yana görsel teyitli 71 Rus ÇNRA sı etkisiz hale getirilmişken sadece son 2 günde 3 farklı bölgede 14 adet (11 BM 21 ve 3 BM 27 ve destek araçları) vurulup yok edildi. Tesadüf müdür bilmiyorum.

Bu arada Ukrayna ordusunun Herson ve İzyuma karşı başlattığı taarruz yavaşta olsa ilerliyor.

mahone
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen mahone »

[quoteSavaş başından bu yana görsel teyitli 71 Rus ÇNRA sı etkisiz hale getirilmişken sadece son 2 günde 3 farklı bölgede 14 adet (11 BM 21 ve 3 BM 27 ve destek araçları) vurulup yok edildi.
[/quote]

HİMARS ile vurmuş olabilirlermi?

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

Himars'lar kullanıma başladı mı ? Yoksa başlamadan ek mühimmat mı gidiyor ? Bu arada inanılmaz bur mühimmat kullanımı var.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ »

Biz de elimizdeki MLRS leri yollayabiliriz tum muhimmati ile....ATACMS lar duruyorsa onlar da dahil.....kaldiysa elimizde salalim gitsin. Zaten kullanmiyoruz.

Kullanıcı avatarı
Alesta
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Alesta »

ZIRHLISUVARİ yazdı: 15 Haz 2022, 19:15 Biz de elimizdeki MLRS leri yollayabiliriz tum muhimmati ile....ATACMS lar duruyorsa onlar da dahil.....kaldiysa elimizde salalim gitsin. Zaten kullanmiyoruz.
Ukrayna iha isterse satalım ama silah hibesi bence iyi olmaz.

Canti
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Canti »

Rusya ile yeterince hasımlığımız var. Bence belli derece silah yardımı fena olmaz. Tokat yedikçe adam olan tipler bunlar. Şahsen Donetsk'teki Rusların kafasına Türk mühimmatlarının düşmesi beni mutlu eder. Envanter dışına çıkmak üzere olan ve işe yarar haldeki araçlar, mühimmatlar gönderilebilir. Zaten bu kullanım hızıyla fazla bir kullanım ömürleri olmayacak.

commandos
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen commandos »

Suriye yan çizmeye başladılar zaten. Aleyhte hareketler görürsek de şaşırmayalım. Bunun Cevabı hem Suriye’de sahada hem de Ukrayna’da belirgin olmalı ki anlasınlar.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Sanchez »

Adamlar sivile çıkma Pinzhauer filan gönderiyor.

Gönlü geniş bir abimiz 15 tane Unimog gönderse.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

HIMARS lar Haziran sonu varacak Ukrayna ya. İngiltere de M270 yolluyor.

Gürbet
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Gürbet »

Bizim A400ler ne oldu?

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Karasu »

Mevzuyu doğru anladıysam Ruslar Yılan Adası'na bir takım askeri sistemler (söylenilene göre TOR hava savunma sistemi) tedarik etmeye çalışmış bir gemiye yükleyerek. Gemi yoldayken kafasına Harpoon yemiş. O sıra Tb2 de gözetleme görevi görüyormuş.

Bir de dünden bir görüntü ama paylaşılmamış. Forumda bulunsun istedim.
Rus helikopterine manpadsle saldırı. Çok net görüntü.

KARACI
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen KARACI »

İstihbarat bin yıl önce de savaşın bir unsuruydu, lakin günümüzde ekonomi ve ateş gücü ile birlikte ilk 3 temel unsurdan biri oldu bana göre. İstihbarat güçlü olmasa ne o tepedeki tb2, ne de vurduğu söylenen harpoon bir anlam ifade etmiyor. Ukrayna'nın böyle bir gücü yok ve asıl bizi ilgilendiren kısmı ise büyük istihbarat gücüne sahip ülkelerin savaslara fiili olarak dahil olmadan bu avantajı istedikleri gibi kullanabiliyor olmasıdır.

SametKomurcu
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen SametKomurcu »

mahone
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen mahone »

15 Haziran'daki toplantıdan sonra bana kalırsa bir Ukrayna zaferi sadece an meselesi.Ukrayna arkasına devasa bir destek aldı. @teori hoca yanılmadı))

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Şu haberide şöyle iliştirelim.

Vurulan romörkör stratejik bir hedefti. Kaybı ruslar için hiçte iyi değil. Harpoonlarda gayet aktif olduğuna göre bu görüntülerin arkası gelir.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Bu arada rusya, ukrayna yerine isveç veya finlandiya ya dalsaydı en büyük rusçu ben olurdum. Gerçi isveç ve finlandiya rusların içinden geçerdi.

Şunu unutmamalı bize düşmanlık konusunda isveç ve finandiya yı topla ikiyle çarp rusların düşmanlığına eşitlenir. Rusya o derece düşmandır bize. Suriyedeki harekatın önüne yeniden taş koydular.

rifat52
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen rifat52 »

TEORI yazdı: 17 Haz 2022, 17:48 Bu arada rusya, ukrayna yerine isveç veya finlandiya ya dalsaydı en büyük rusçu ben olurdum. Gerçi isveç ve finlandiya rusların içinden geçerdi.

Şunu unutmamalı bize düşmanlık konusunda isveç ve finandiya yı topla ikiyle çarp rusların düşmanlığına eşitlenir. Rusya o derece düşmandır bize. Suriyedeki harekatın önüne yeniden taş koydular.
Taşı kaldıramayan da Türkiye. Rusya bu halde bize taş koyabiliyorsa helal olsun başka bir şey demiyorum.

KARACI
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen KARACI »

Ukrayna'daki ucakları artık getirsek mi...