Rusya - Ukrayna Savaşı

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
mahone
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen mahone »

TEORI yazdı: 17 Haz 2022, 17:48 Bu arada rusya, ukrayna yerine isveç veya finlandiya ya dalsaydı en büyük rusçu ben olurdum. Gerçi isveç ve finlandiya rusların içinden geçerdi.

Şunu unutmamalı bize düşmanlık konusunda isveç ve finandiya yı topla ikiyle çarp rusların düşmanlığına eşitlenir. Rusya o derece düşmandır bize. Suriyedeki harekatın önüne yeniden taş koydular.
Bu savaşta bile Rusya tarafında savaşanlar ve ölenler hep Sibirya Türkleri.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen trakya_forever »

Ruslar Yilan adasinda israrci oldukca gemi kaybetmeye devam edecekler bu belli oldu. Adaya yayilmislar yine. Bugun bir uydu fotografindan 17 silah/ arac saymis biri adada. Biraz zaman gecsin Ukrayna baskin verir yine oraya.

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

TEORI yazdı: 17 Haz 2022, 17:48 Bu arada rusya, ukrayna yerine isveç veya finlandiya ya dalsaydı en büyük rusçu ben olurdum. Gerçi isveç ve finlandiya rusların içinden geçerdi.

Şunu unutmamalı bize düşmanlık konusunda isveç ve finandiya yı topla ikiyle çarp rusların düşmanlığına eşitlenir. Rusya o derece düşmandır bize. Suriyedeki harekatın önüne yeniden taş koydular.
O taş Ruslardan korkanın kafasına düşsün.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Mec »

İsveç ve Finlandia'nın bize düşmanlığı, tavırları konusundaki mevzunun tarihi bir geçmişi var mı? son 30 senede oraya kaçan farelerin sıktığı kolpalara inanıp bize düşmanlık beslemelerinin dışında bir olay var mı?

Din desen bunlarda ateist oranı da yüksektir şuan epey.

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen alpagut »

TEORI yazdı: 17 Haz 2022, 17:48 Gerçi isveç ve finlandiya rusların içinden geçerdi.
Madem öyle neden Nato'ya girmek için çırpınıyorlar?

Evet Rus ordusu döküntü ama diğer tarafın canıkıymetli ve her daim bir nükleer riski var. Belki ondandır diye düşünüyorum. Bilmiyorum ben de kafa patlatıyorum.

Bir de bu kekoların bu kadarlobi gücü kazanmaları kendi başarıları mı yoksa birilerinin işi mi ? Amaç nedir? Bu bizim için orta ve uzun vadede büyük bir sorun.Ermeni-rum lobisine bir de bunlareklendi. Hintller de sanki aradan kafa sallıyor. Araplar da belki bizekarşı. Yahu bizim etimiz budumuz ne bu kadar lobicilik vs uğraşacağız.

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen DELKU »

Zannedildiğinin pompalan haberlerin aksine ruslar savaşı kaybetmiyor; ama batının ukrayna’ya devasa askeri yardımı ile amaçlarına da ulaşamıyor , askeri gücü yıpratılıyor örseleniyor ekonomisi zayıflatılmaya çalışılıyor.
Burada olan tüm altyapısı harap olan insan kaynaklarını yitiren ukrayna’ya oluyor.
Üstelik oluşan enerji krizi yüzünden ruslar ekonomik yönden çok da çökmüş değiller, uçup giden enerji emtiaları ile ilk fırsatta kayıplarını misliyle karşılayabilecekler gibi duruyor.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

DELKU yazdı: 18 Haz 2022, 11:20 Zannedildiğinin pompalan haberlerin aksine ruslar savaşı kaybetmiyor; ama batının ukrayna’ya devasa askeri yardımı ile amaçlarına da ulaşamıyor , askeri gücü yıpratılıyor örseleniyor ekonomisi zayıflatılmaya çalışılıyor.
Burada olan tüm altyapısı harap olan insan kaynaklarını yitiren ukrayna’ya oluyor.
Üstelik oluşan enerji krizi yüzünden ruslar ekonomik yönden çok da çökmüş değiller, uçup giden enerji emtiaları ile ilk fırsatta kayıplarını misliyle karşılayabilecekler gibi duruyor.
Ruslar çoktan kaybetti. Uzatmalarını oynuyor. Buradan da anlaşılacağı gibi rus propagandası çok işe yaramış. Ekonomileri bitti. Devlet ekonomik ve askeri hasarı gizlemek için kendi içinge gak guk edeni ortadan kaldırıyor. Ukraynaya verilenler günü kurtarmalık ve yetersiz. 2014 den bu yana kan kaybeden bir ordu ukrayna ordusu. Bu kadar toparlamaları bile mucize. Rusların doğudaki noktasal yoğunlaşmış saldırıları hala bir arpa boyu ilerlemedi. Savaşın başından bu yana cephenin yarısında bozguna uğrayıp çekilen ve doğu hariç diğer yerlerde tamamen savunmaya çekilmiş pozisyonda. Bu zaferse sizin zafer anlayışınız yenilgi ile aynı. Ayrıca ukrayna geri kalan yerleride alacak. Alıyorda zaten.

Rusları tarihten bile silseler sizde bu rus etkisi varken gerçekleri görmeniz zor.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Eklemeden geçemeyeceğim ukrayna istihbarat konusunda elindeki dronlar ve halk hariç doğru düzgün destekte göremiyor. Yabancı bir istihbarat bilgisini eş zamanlı işleyip bunu sahaya yansıtması sorunlu. Bu yönden yetrsizlikleri ve ağ altyapısı eksikliği onları zora sokuyor. Arada bir bazı ufak operasyonlar hariç geneli böyle sorunlu. Yani ukrayna biraz kendi başına kalmış gibi bir durumda bu konuda.

merzifonlu
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen merzifonlu »

Bu aydan sonra, Temmuzdan itibaren, Rusya'da sokak gösterileri ve toplu gözaltılar görebiliriz.

The Qonqueror
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen The Qonqueror »

Mec yazdı: 18 Haz 2022, 06:47 İsveç ve Finlandia'nın bize düşmanlığı, tavırları konusundaki mevzunun tarihi bir geçmişi var mı? son 30 senede oraya kaçan farelerin sıktığı kolpalara inanıp bize düşmanlık beslemelerinin dışında bir olay var mı?

Din desen bunlarda ateist oranı da yüksektir şuan epey.
Finlandiya'yı bilmiyorum ama İsveç'in düşmanlığı kesinlikle var. Hem de Rusların bunları işgal ettiği dönemde bunların krallarını İstanbul'da ağırlamamıza rağmen. (Bence bu tarihsel şeyler de argümanlarımızda kullanılmalı) 2004 yılında Stockholm'e gitmiştim. Bizdeki Dolmabahçe Sarayının muadili olan saraylarının yanında bir müzeleri vardı. Burada bir bölüm kralın önemli günlerde düzenlediği şenliklerde yapılan geleneksel eğlenceler/faaliyetler sergileniyordu ve oyunlardan birinin ismi de "Türk Kafası" idi. Buna göre bir adet temsili Türk kafası mızrağın ucuna konuluyor, insanlar da onu belli bir mesafeden mızrakla vurmaya çalışıyorlar. Yani oyunda bile adamlar bizi hedef olarak kullanmışlar daha yüzyıllar önce. Stochkolm dedilen yer de anasının gözünde, ta 60. paralelde.

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Türkistan »

merzifonlu yazdı: 18 Haz 2022, 12:07 Bu aydan sonra, Temmuzdan itibaren, Rusya'da sokak gösterileri ve toplu gözaltılar görebiliriz.

3 gün önce Rusya 'dan döndüm , Rusya' da halkın tepkisi yok bilakis orduya büyük bir bağ ve destek var , ekonomi bizdekinden daha iyi durumda , halk günlük hayatına devam ediyor , cafeler barlar full dolu , neredeyse hiç bir şeye bizde ki kadar zam gelmedi , hatta neredeyse hiç bir şeye zam falan gelmedi , FİFA , UEFA , FİBA gibi kuruluşların Rus takımlarını dışlaması , Batının ekonomik yaptırımı Rus zenginlerin servetlerine el konulması Rus halkında kin ve nefrete dönüşmüş durumda ve bunlar Rus halkını Putin ve Rus devletine daha da çok bağlamış durumda , Türk Tv'lerinde yapılan haber ile Rusya'daki ki gerçeklik çok farklı

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen DELKU »

TEORI yazdı: 18 Haz 2022, 11:47 Ruslar çoktan kaybetti. Uzatmalarını oynuyor. Buradan da anlaşılacağı gibi rus propagandası çok işe yaramış. Ekonomileri bitti. Devlet ekonomik ve askeri hasarı gizlemek için kendi içinge gak guk edeni ortadan kaldırıyor. Ukraynaya verilenler günü kurtarmalık ve yetersiz. 2014 den bu yana kan kaybeden bir ordu ukrayna ordusu. Bu kadar toparlamaları bile mucize. Rusların doğudaki noktasal yoğunlaşmış saldırıları hala bir arpa boyu ilerlemedi. Savaşın başından bu yana cephenin yarısında bozguna uğrayıp çekilen ve doğu hariç diğer yerlerde tamamen savunmaya çekilmiş pozisyonda. Bu zaferse sizin zafer anlayışınız yenilgi ile aynı. Ayrıca ukrayna geri kalan yerleride alacak. Alıyorda zaten.Ukrayna 10 yı

Rusları tarihten bile silseler sizde bu rus etkisi varken gerçekleri görmeniz zor.
Zaten rusların kaybetmediğini savaşın yerinde saydığını söyledim, Rus nefreti gözümü kör etmediği için askeri pozisyonları henüz değerlendirebiliyorum , 2 ay sonra bunlar tekrar konuşuruz bakalım kim ne kazanmış ne kaybetmiş.
Batının (anglosaksonların daha doğrusu) amacı zaten ukraynanın savaşı kazanması değil bu yenişememezlik durumunun devam etmesi rusların sürekli kan kaybetmesi, ama Rusların kazanamaması farklı birşey, savaşı kaybetmesi başka birşey.
Ukrayna’dan bir afganistan çıkmaz, 10 yıl boyunca bu savaşı devam ettirecek kaynakları yok.
Savaşı çevirecek yegane şey dış aktif müdahele olur ile olur ki bunu da kimsenin yapacağı yok. Ukrayna’ Nato üyesi olsaydı bile böyle birşey olur muydu ?! Bu soruya kesin evet verebilecek biri var mı ?

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen DELKU »

Pardon bir ihtimal daha vardı, Putin’in bir şekilde elimine edilmesi savaaşın seyrini değiştirebilir, bu savaş da birinin kişisel savaşı halini çoktan kazanmış durumda.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Ortada yenişememezlik yok. Bazı cephelerde rusların savunmaya geçmesi milleti yanıltıyor. Ukraynanın Herson da yavaş ama sağlam bir ilerlemesi mevcut. İzyumda da bu var. Ama rus etkisi o kadar yoğun ki bunca sahadaki kayıp ve yenilgilere bile bakılmadan yorumlanması komik. Rus nefreti değil bu. Yıllardır yazdıklarım ortada ve düzenli olarak alıntılarım. Hangisinde haksız çıktım merak ediyorum. Ben olanı yazıyorum. Siz ve diğerleri sadece tahminler ve kendinize göre yorumluyorsunuz. Ama burada yine yeniden TEORI demişti yazılacak. Benimle çok iddialaşan oldu hani nerde şimdi onlar.

Bu gözler kiev 3 günde düşecek diye ortada dolananları gördü ben tam tersini yazarken. Dünyanın ikinci büyük ordusu olduğu iddiasındaki bir orduyu ancak zamanla itelersin. Aktif ordusunun çoğunu Ukraynaya yığmış durumda. Yağışlar başladığında hızlı bir çözülme ve çöküş yaşayacak rusya. Asıl mesele Ukrayna Kırım a da sarkar mı.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Türkistan yazdı: 18 Haz 2022, 13:42 3 gün önce Rusya 'dan döndüm , Rusya' da halkın tepkisi yok bilakis orduya büyük bir bağ ve destek var , ekonomi bizdekinden daha iyi durumda , halk günlük hayatına devam ediyor , cafeler barlar full dolu , neredeyse hiç bir şeye bizde ki kadar zam gelmedi , hatta neredeyse hiç bir şeye zam falan gelmedi , FİFA , UEFA , FİBA gibi kuruluşların Rus takımlarını dışlaması , Batının ekonomik yaptırımı Rus zenginlerin servetlerine el konulması Rus halkında kin ve nefrete dönüşmüş durumda ve bunlar Rus halkını Putin ve Rus devletine daha da çok bağlamış durumda , Türk Tv'lerinde yapılan haber ile Rusya'daki ki gerçeklik çok farklı
Sahadaki durumu çoğu bilmiyor bile. Bilenide sokuyorlar içeri. Ekonomilerini dondurdular onları sadece ham madde satışı ayakta tutuyor. Avrupa iki yüzlülüğü bitmediği sürecede bu kaynak bağımlılığı sürecek. Aslında büyük bir krizin içindeler. Bizimki gibi çökmüş ekonomilerle karşılaştırmayın. Halkın tepkisizliğine de fazla şaşırmayın. Örnek etrafımızda.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Ben medyum değilim bu konularla az biraz ilgilenen her birey benim gibi düşünüp yazacaktır zaten. Ama bilişim çağında bilgiden çok cehalet yayıldığı için gören gözler hızla azalıyor.

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen DELKU »

Avrupa sadece kendi rahatını düşünür dünya batsa umurlarında olmaz. O çıkarları bozulmasın diye Ukrayna’ya savaşın seyrini değiştirecek silah ve ekipman desteğini asla sağlamayacaklar, bu da savaşı uzatıp duracak taaki Putin ölene yerine gorbaçov tipinde bir yönetici geçene kadar. Çok değil 2-3 ay sonra mevsim değişecek kara harekatı yapmak iyice çamurlaşacak , dersini alan rus ordusu karayollarından uzak duracak pozisyonlarda hiçbir kayda değer değişim görmeyeceğiz. Yani zaman ne rusların ne ukrainlerin lehine çalışıyor. Kırımdan rusları atamadıkları sürece kimse ukraynanın savaşı kazandığından bahsetmemeli.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Rus ordusu asla ders almaz. Bu da bir köşede dursun. Rusun yalnızca sopadan anlayacağı gibi bir şey bu. Kırım konusu karışık. Orası kısmi Ukrayna da olan rus askeri üslerinin bulunduğu bir yerdi. Oraya harekattan önce donbass geri alınır. En son orası konuşulur.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Rusya savasi kaybetse oturup dua etsin. Rusya vizyonunu, gelecegini kaybetti. Oyle bir tuzaga dustu ki bir kac nesil cikamaz bunun etkisinden. Ya Ukrayna? Cokta fifi aga. Kuresel duzende yeri ederi ne kadar? Kasidilar kasidilar, Putine gel gel yaptilar o da dustu oltaya.

Putin siyasi saiklerle Ukraynadan cekilme firsatlarini da kacirdi. Bu savas daha yeni basliyor. Rusya pes etmedikce evrildikce evrilecek. Rusya nin toprak isgal etmesi velevki ilerlemesinin vs hic bir onemi yok.

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen alpagut »

TEORI yazdı: 18 Haz 2022, 15:39
Sayın Teori, benim sorumu geçtiniz! Rus ordusu bu kadar zayıf iken neden Finlandiya ve İsveç Nato'nun kapısında. Yukarıda aklama gelen düşünceleri yazdım. Ancak sizin düşüncelerinizi merak etmekteyim. Müsait olunca cevaplayabilir misiniz?

Metalürjist54
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Metalürjist54 »

Herson ile ilgili dedikodular artmaya başladı.
Anlaşılan büyük bir taarruz için son hazırlıklar yapılıyor.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Mec »

alpagut yazdı: 19 Haz 2022, 04:17 Sayın Teori, benim sorumu geçtiniz! Rus ordusu bu kadar zayıf iken neden Finlandiya ve İsveç Nato'nun kapısında. Yukarıda aklama gelen düşünceleri yazdım. Ancak sizin düşüncelerinizi merak etmekteyim. Müsait olunca cevaplayabilir misiniz?
Soru Teori'ye fakat ben de cevaplamak istedim. Aslında soru kendi içinde cevap veriyor bence, hazır Ruslar güçten düşmüşken NATO işini halletmeleri onlar için en iyisi.

Ukrayna savaşı başlamadan önce çekiniyordu tüm Avrupa, ilk günlerde de pek ses çıkmadı fakat işler Rusların umduğu gibi gitmeyince her türlü silahı yığmaya başladılar, her geçen gün daha da cesaretle hareket ettiler.

Rusya'nın zayıflayacağı zorlanacağı doğru dünyadan izole edilme çabaları var fakat asla Venezuela gibi enerjisini sattırmama olayını yapamayacaklar hala tıkır tıkır dolar ödemeleri yapılıyor hal böyleyken büyük ölçekli bir çöküş mümkün değil.

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen alpagut »

Mec yazdı: 19 Haz 2022, 12:25 Soru Teori'ye fakat ben de cevaplamak istedim. Aslında soru kendi içinde cevap veriyor bence, hazır Ruslar güçten düşmüşken NATO işini halletmeleri onlar için en iyisi.

Ukrayna savaşı başlamadan önce çekiniyordu tüm Avrupa, ilk günlerde de pek ses çıkmadı fakat işler Rusların umduğu gibi gitmeyince her türlü silahı yığmaya başladılar, her geçen gün daha da cesaretle hareket ettiler.

Rusya'nın zayıflayacağı zorlanacağı doğru dünyadan izole edilme çabaları var fakat asla Venezuela gibi enerjisini sattırmama olayını yapamayacaklar hala tıkır tıkır dolar ödemeleri yapılıyor hal böyleyken büyük ölçekli bir çöküş mümkün değil.
Tesşekkürler üStadım. Sizin fikirleriniz de değerli ancak sn. Teori'ye sormamın özel bir sebebi vardı. Rus ordusunun bitmişliğini Finlandiya ve İsveç'in karşısında hiç şansı olmadığından falan bahsetmişti. Teori'nin söylediklerini büyük oranla şahsen katılıyorum şahsen. Durumu daha iyi anlamak için soruyorum.

Avrupa'nın şu anki tutumuna bakınca ah nerede o Sovyetler diyesi geliyor insanın!

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen alpagut »

İleride belki. Olurda Rusya ordusunu hızla modernize ve yeniden organize ederse ve buna da Çin'den ciddi bir mali ve teknik destek gelirse belki yeniden korkutucu olabilirler. Belki Çin oralarda üsler kurar.

Not: Bunları tamamen hayal ürünü olarak söyledim. Herhangi bir dayanağım yok.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Mec »

Bizim Rusya'yı da, Ukrayna'yı da bırakıp daha çok kendimize odaklanmalıyız. Ukrayna AB'nin desteğini almış durumda bundan sonra finansal ve yapısal olarak eskiye göre çok daha hızlı entegre olacaklar. Ayrıca Ukrayna halkı bu testi geçti onların miladı oldu bu süreç, hiç olmadığı kadar birlik oldular ve bu uzun süre böyle devam eder.

Rusya'ya gelince olaylara sadece askeri teknoloji olarak bakıyoruz fakat sivil teknoloji de çok hızlı gelişiyor ve Rusya ne kadar izole edilmeye çalışılırsa çalışılsın gider Çin'den alır alacağını üretim endsütrisi adına söylüyorum bunu, o kadar büyük coğrafya ve madenler, enerji kaynakları. Çin'e kiraladıkları tarım arazileri bile var, Çin gidip oraları işletiyor mesela.

Bizim toplum ne birlik içerisinde ne de ekonomik olarak rahatlatacak enerji kaynaklarımız mevcut dahası çağ dışı ideolojilere sahip makam sahibi insanlar tarafından uzun süredir yönetiliyoruz. Önümüzdeki 5 yıl hiç olmadığı kadar önemli, Cumhuriyet tarihinin kritik virajlarından birisi.

Kullanıcı avatarı
Komutan Logar
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Komutan Logar »

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Ote yandan hersey bir yana, Rusya nin ister Ukrayna ozelinde, ister farkli bolgelerde olsun ortaligi karistirma, dunyayi sok etme potansiyeli oldugunu dusunuyorum Yani oyle bir hamle yapabilirki karsilik verlilsin mi, verilmesin mi, verilecekse nasil olacak diye bati ittifakini zora sokacak, belki de kirilmalar yasatacak bir hamle yapabilirler. Sessizliklerini sahsen hic hayra yormuyorum

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

alpagut yazdı: 19 Haz 2022, 04:17 Sayın Teori, benim sorumu geçtiniz! Rus ordusu bu kadar zayıf iken neden Finlandiya ve İsveç Nato'nun kapısında. Yukarıda aklama gelen düşünceleri yazdım. Ancak sizin düşüncelerinizi merak etmekteyim. Müsait olunca cevaplayabilir misiniz?
Cevap basit. Nükleer koruma şemsiyesi. Birde rus ordusunu savaştan önce gözlerinde çok büyüttüler. Hala da bu büyük görme devam ediyor ne yazık ki. Rusların tek ve tehlikeli kozu nükleer silahlar. O konuda fikrimide biliyorsunuz zaten.

The Qonqueror
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

TEORI yazdı: 20 Haz 2022, 00:39

Cevap basit. Nükleer koruma şemsiyesi. Birde rus ordusunu savaştan önce gözlerinde çok büyüttüler. Hala da bu büyük görme devam ediyor ne yazık ki. Rusların tek ve tehlikeli kozu nükleer silahlar. O konuda fikrimide biliyorsunuz zaten.
Finlandiya bundan 80 yıl önce Rusya'yla savaşıp toprak kaybetmiş bir ülke. Bunun bugün değil ama bir seksen yıl sonra -Rusya tekrar güçlenirse- olmayacağının garantisi yok. Onlar da biliyorlar şu an Rusya'nın bi halt yiyemeyeceğini ama biraz palazlanınca eski huyları depreşiyor, onlar da Rusya'yı bu kadar güçsüz bulmuşken kendilerini Nato'ya atmaya çalışıyorlar. Rusya şu an tepki verecek durumda değil ama bir yıl önce en azından Finlandiya aklından bile geçiremezdi Nato'ya girmeyi. Konjonktür uygunken halletmek istiyorlar.

mahone
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen mahone »

TEORI yazdı: 20 Haz 2022, 00:39 Cevap basit. Nükleer koruma şemsiyesi. Birde rus ordusunu savaştan önce gözlerinde çok büyüttüler. Hala da bu büyük görme devam ediyor ne yazık ki. Rusların tek ve tehlikeli kozu nükleer silahlar. O konuda fikrimide biliyorsunuz zaten.
Erdoğan Karakuş (eski HVKK komutanı) füze kalkanının Rus füzelerinin yüzde 95'ini havada imha edebileceğini söylüyordu.

Canti
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Canti »

mahone yazdı: 20 Haz 2022, 02:02 Erdoğan Karakuş (eski HVKK komutanı) füze kalkanının Rus füzelerinin yüzde 95'ini havada imha edebileceğini söylüyordu.
Ballistic Missile Defence projesinin başarı oranı o kadar yüksek mi? Bütün Rus füzelerine karşılık atacak kadar hazırda füze bile yoktur.

kostok
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen kostok »

mahone yazdı: 20 Haz 2022, 02:02 Erdoğan Karakuş (eski HVKK komutanı) füze kalkanının Rus füzelerinin yüzde 95'ini havada imha edebileceğini söylüyordu.
Erdoğan paşanın bazı absürt açıklamaları vardır. Çok takılmamak gerekiyor sanırım verdiği oranlara, rakamlara.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen DENO »

BMD için kimse net bir durdurma oranı söylemiyor, zaten Allah göstermesin olası bir savaş durumu dışında bilinemezde ama yabancı uzmanların geneli olası bir füze satürasyonu senaryosunda Rusya tarafından atılan başlıkların %50 sini durdursa bile bizim için büyük başarı olur gözü ile bakıyordu...

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

Geçen sene Libya'da Suriye'de vurulan rus tanklarını Tuz gölünün oraya üstüne su fıskiyesi yapalım demiştim. Ukraynalılar beni duymuş galiba :) , Varşova'ya vurulan rus tankları sergisi açacaklarmış. Daha sonra sergi Berlin, Paris, Madrit ve Lisbon'da da açılacakmış. Eskiden rus tankları Avrupa'yı işgal edecek söylemi gerçek oluyor sanki. :lol:

anafor2014
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen anafor2014 »

bölücü terör örgüt mı, ermeniler mi ? menzili karadenizi gecmeye yetmezdir degil mi?

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Hayali »

Ne Ermeni sınırı, ne de Karadeniz için menzilleri yetmiyor. Büyük ihtimal terör örgütü. Suriyeden ellerine geçmiş olabilir.
Belkide sofistike bir atım yoluyla gelmiştir.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Sanchez »

12+ saat uçabilen bir platform bu, elbette Ermenistan'dan Gümüşhane'ye uçabilir.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen baryshx »

Hayali yazdı: 22 Haz 2022, 13:23 Ne Ermeni sınırı, ne de Karadeniz için menzilleri yetmiyor. Büyük ihtimal terör örgütü. Suriyeden ellerine geçmiş olabilir.
Belkide sofistike bir atım yoluyla gelmiştir.
Arda Mevlütoğlu'nun dediğine göre Orlan 10'un azami uçuş menzili, hava koşullarına ve irtifaya bağlı olarak 600km'ye kadar çıkıyormuş.

Canti
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Canti »

Yakın zamanda ihalara karşı bir çözüm dünyanın hiçbir yerinden çıkacak gibi değil. Bu yüzden bol bol her tipte iha üretip kullanmak önemli, taşıma suyla değirmen dönmez. Yakında pek çok ülke iha üretim işine hırsla asılacaktır.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen DENO »

Canti yazdı: 22 Haz 2022, 15:07 Yakın zamanda ihalara karşı bir çözüm dünyanın hiçbir yerinden çıkacak gibi değil. Bu yüzden bol bol her tipte iha üretip kullanmak önemli, taşıma suyla değirmen dönmez. Yakında pek çok ülke iha üretim işine hırsla asılacaktır.
iHA lara karşı çeşitli çözümler var, bunlardan halihazırda kullanılabilir olanlar,elektronik harp, jammer ve Skynex gibi İHA ları tespit edebilecek kadar entegre hassas radar sistemi ile teçhiz edilmiş SPAAG sistemleri. Yine Fransız Mistal MANPADs siteminin son türevlerinin kızıl ötesi alıcısının İHA lara kilitlenebildiği söyleniyor ama bütün bu sistemler İHA ların karıştığı gerçek bir çatışma ortamında kullanılmadı.

Öte yandan bazı kaynaklar Rus hava savunma sistemlerinin Ukrayna İHA larına karşı savaş başında yetersiz kalmasının radar operatörlerinin üzerinde eğitim almadığı İHA ları "organik hedef" olarak yorumlayarak angaje olmadığı, ama artık eldeki tecrübe ile fırsat dahilinde İHA lara kaşı da angajman sağladıklarını söylüyor. Teyide muhtaç ve propaganda kaynaklı bir söylenti gibi görünse de yarın bir gün günümüz hava savunma sistemlerinin radar algoritmaları İHA ları respit edebilecek şekilde yeniden şekillenebilir. Zira bu silahların radar kesit izi F22 ya da F35 kadar itina ile korunmuyor...

Canti
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Canti »

DENO yazdı: 22 Haz 2022, 15:31 iHA lara karşı çeşitli çözümler var, bunlardan halihazırda kullanılabilir olanlar,elektronik harp, jammer ve Skynex gibi İHA ları tespit edebilecek kadar entegre hassas radar sistemi ile teçhiz edilmiş SPAAG sistemleri. Yine Fransız Mistal MANPADs siteminin son türevlerinin kızıl ötesi alıcısının İHA lara kilitlenebildiği söyleniyor ama bütün bu sistemler İHA ların karıştığı gerçek bir çatışma ortamında kullanılmadı.

Öte yandan bazı kaynaklar Rus hava savunma sistemlerinin Ukrayna İHA larına karşı savaş başında yetersiz kalmasının radar operatörlerinin üzerinde eğitim almadığı İHA ları "organik hedef" olarak yorumlayarka angaje olmadığı, ama artık eldeki tecrübe ile fırsat dahilinde İHA lara kaşı da angajman sağladıklarını söylüyor. Teyide muhtaç ve propaganda kaynaklı bir söylenti gibi görünse de yarın bir gün halihazırdaki hava savunma sistemlerinin radar algoritmaları İHA ları respit edebilecke şekilde yeniden yazılabilir. Zira bu silahların radar kesit izi F22 ya da F35 kadar itina ile korunmuyor...
Hocam irisi var ufağı var. Onlarca iha uçuşan bir bölgede hangi birini vuracaklar? Dediğiniz gibi hepsi kağıt üstünde. Tabi mevcut sistemlerin etkinliği artar ama nereye kadar? Gelecek çözümler parasına değecek mi? El kadar iha Gümüşhane'ye gelmiş, kimse görmemiş. Sayıca sistemi çok olan kazanır.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen DENO »

Canti yazdı: 22 Haz 2022, 16:06 Hocam irisi var ufağı var. Onlarca iha uçuşan bir bölgede hangi birini vuracaklar? Dediğiniz gibi hepsi kağıt üstünde. Tabi mevcut sistemlerin etkinliği artar ama nereye kadar? Gelecek çözümler parasına değecek mi? El kadar iha Gümüşhane'ye gelmiş, kimse görmemiş. Sayıca sistemi çok olan kazanır.
Hepsini görmek hayal dediğin nedenlerden ötürü, ben savaş alanında olan operatif unsurun ona saldrıan ya da gözleyen bir İHA'yı kendi öz savunması için düşürmesinden bahsediyordum, bu konuda üzerinde kafa patlatılmış çözümler var halihazırda. Yoksa sınırlarından içeri İHA sokmak isteyen adam senin gözlem ağını her halükarda deler...

karli
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen karli »

DENO yazdı: 22 Haz 2022, 16:10 Hepsini görmek hayal dediğin nedenlerden ötürü, ben savaş alanında olan operatif unsurun ona saldrıan ya da gözleyen bir İHA'yı kendi öz savunması için düşürmesinden bahsediyordum, bu konuda üzerinde kafa patlatılmış çözümler var halihazırda. Yoksa sınırlarından içeri İHA sokmak isteyen adam senin gözlem ağını her halükarda deler...
Peki üstadım, bir sorum olacak bu noktada; Aesa ile donamış bir Akıncı daha yüksek irtifada olduğu için, bu konuda daha etkili bir çözüm sunabilirmi?

The Qonqueror
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Yakışır...

Kullanıcı avatarı
Dunedain
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Dunedain »

Rus hava savunma sistemlerini kabiliyetlerini son iki üç senede gördük. Sabaha akşam çember çizenler çizemeye devam etsinler.

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen DarkMatter »

Videoyla oynanmış gibi. Bu kadar kısa mesafede bu kadar keskin dönüş ihtimali nedir? Film sahnelerinde görüp yok artık diyorduk şimdi gerçek mi oldu :)

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

Video da oynama yok gibi, çok yüksek ihtimalle gerçek.

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen DarkMatter »

dr.911 yazdı: 24 Haz 2022, 12:19 Video da oynama yok gibi, çok yüksek ihtimalle gerçek.
Eğer doğruysa söyleyecek bir şey yok üstad.
En son DarkMatter tarafından 24 Haz 2022, 17:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen baryshx »

Rus füzelerini çok teknolojik gördüm, iyi ki S400 almışız diyorum. Abs desen var, manevrada zaten zirvedeler :lol:

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Karabag harbinde Ermenilerde benzer bir durumu yasamisti. Baris Pinarinda bizim TRG 300 un basina da gelmisti. Olur boyle vakalar.