Rusya Ukrayna gerilimi

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
kivele
Üye
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen kivele » 03 Nis 2021, 23:59

Hayali yazdı: 03 Nis 2021, 23:10 10 Nisan'da Ukrayna DB Zelenskiy, Türkiye ye geliyor. Ukrayna genelkurmayından ise Batı'ya sitem dolu sözler ve bu işi kendi öz kaynaklarımız ile çözmeliyiz gibi çıkarımlar mevcut.
Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantısında:
1-)Ukrayna' yı desteklemek adına acil bir SİHA teslimi görebilir miyiz?
2-)Nitelikli personel sıkıntısı çeken ve içinde yabancı unsurlar barındıran, Ukrayna için ÖSOya Ukrayna yolu görünür mü?
3-) Eğer Batı sessiz kalırsa Türkiye'nin pozisyonu ne olmalı.(Not: Ben inceden bir ortak devriye ön görüyorum.)
Bizimkilerin diyeceği tek şey askeri müdahaleye kalkışma .

Erich Von Manstein
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 04 Nis 2021, 00:15

Gürcistan konusunda Rusya'nın ne yaptığını hepimiz gördük. Ukrayna ise Gürcistan'dan çok daha önemli bir kırmızı çizgi Rusya için. Kırım'ın işgali bizim için çok kötü oldu. Ukrayna'nın işgaline de izin veremeyiz. Rusya şu an o aşamada mı derseniz, Rusya öngörülmesi zor bir ülke. Bu durum bizi de seçim yapmaya zorluyor aslında seçim bizim için çok net de Moskova'nın yanı başında Rusya ne kadar mantıklı olur ne kadar olaya bulaşmak gerekir bilemiyorum. Şu anki Ukrayna yönetimi bizim için güzel bir şans, içinde bulundukları bu gerginlik durumu bizimle yakınlaşmakta kolaylık sağlıyor. Bugün ABD şöyle arkasındayız, böyle yanındayız dese de Ukrayna'nın yerinde olsam asla güvenmezdim.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Antares » 04 Nis 2021, 00:15

bekro yazdı: 03 Nis 2021, 21:55 U-214'ten gelişmişmiymiş Rusların denizaltıları? Ya da 209'lardan. Hiç zannetmiyorum ki bir de bizim torpidoların Rus muadilleri ne durumda. DM2A4 ya da AKYA'lardan daha mı iyi torpidoları?
Bu mantık allahtan herkeste yok ki, bu saydıklarınıza sahibiz. Hadi ben kendimi anlatamadım. Biraz daha farklı anlatayım.. "Denizaltı teknolojilerinde Ruslardan devamlı üstün olmalıyız."

Beni bilen bilir. Ben düşmanı asla hafife alınmaması gerektiğine inanan biriyim. Ne kadar da eminsiniz?
En son Antares tarafından 04 Nis 2021, 00:21 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Antares » 04 Nis 2021, 00:21

Sayın wrghst, size genel anlamda katılıyorum. Dikkat ederseniz Rus'un da Karadeniz filosu eski. Olayı denizaltıları ve teknolojileriyle kapatmak istiyor. Ben de sizin gibi modern savaşlarda Karadeniz gibi iki kıyının birbirine yakın olduğu bir coğrafyada deniz platformlarından çok hava platformlarının daha çok rol oynayacağına inanıyorum. Ancak kıyı hedeflerini vurabilen ve yeri belli olmayan bir kaç Türk denizaltısı Rus'u Karadeniz'de rahatsız edecektir. Bu bile psikolojik harpte hafife alınmayacak etkidir.

Bazen ben hızlı mesajlar yazıyorum, kusurma bakmayın. Anlatmak istediğimi özet çekmeye çalışırken başka anlamlara gelebilir. Saygılar..

Kullanıcı avatarı
wrghst
Üye

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen wrghst » 04 Nis 2021, 01:01

Antares yazdı: 04 Nis 2021, 00:21 Sayın wrghst, size genel anlamda katılıyorum. Dikkat ederseniz Rus'un da Karadeniz filosu eski. Olayı denizaltıları ve teknolojileriyle kapatmak istiyor. Ben de sizin gibi modern savaşlarda Karadeniz gibi iki kıyının birbirine yakın olduğu bir coğrafyada deniz platformlarından çok hava platformlarının daha çok rol oynayacağına inanıyorum. Ancak kıyı hedeflerini vurabilen ve yeri belli olmayan bir kaç Türk denizaltısı Rus'u Karadeniz'de rahatsız edecektir. Bu bile psikolojik harpte hafife alınmayacak etkidir.

Bazen ben hızlı mesajlar yazıyorum, kusurma bakmayın. Anlatmak istediğimi özet çekmeye çalışırken başka anlamlara gelebilir. Saygılar..
Sayın Antares; Estağfurullah, ben sizin anlatmak istediğinizi anladım. Mesajım düzeltme amaçlı değil ekleme amaçlıydı: "Karadenizde gerçekleşecek bir mücadelenin sonucunu, elindeki kabiliyetleri müşterek kullanabilen taraf belirler" fikri oluşması için ekleme yapmak istemiştim.
Bende size katılıyorum, ani ve nereden geleceği belli olmayan saldırı yapma kapasitesi olan platformlar her zaman psikolojik bir tedirginlik yaratır ve tabii ki de böyle sistemlere sahip olmak bizim için elzem. Savaşın psikolojik tarafı zaten asla göz ardı edilmemesi gereken bir konu.
Antares yazdı: Bu mantık allahtan herkeste yok ki, bu saydıklarınıza sahibiz. Hadi ben kendimi anlatamadım. Biraz daha farklı anlatayım.. "Denizaltı teknolojilerinde Ruslardan devamlı üstün olmalıyız."

Beni bilen bilir. Ben düşmanı asla hafife alınmaması gerektiğine inanan biriyim. Ne kadar da eminsiniz?
Bencede haklısınız, düşmandan korkmamak doğru fakat düşmanı küçümsemek ise yanlış bir davranış. Tarihte bunun bir sürü örneği var: Meşhur Fransız yenilgileri, İspanyol armadasının yenilgisi, Napolyonun Rusya seferi, Barbarossa harekatı gibi.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Antares » 04 Nis 2021, 01:05

wrghst yazdı: 04 Nis 2021, 01:01 Sayın Antares; Estağfurullah, ben sizin anlatmak istediğinizi anladım. Mesajım düzeltme amaçlı değil ekleme amaçlıydı: "Karadenizde gerçekleşecek bir mücadelenin sonucunu, elindeki kabiliyetleri müşterek kullanabilen taraf belirler" fikri oluşması için ekleme yapmak istemiştim.
Bende size katılıyorum, ani ve nereden geleceği belli olmayan saldırı yapma kapasitesi olan platformlar her zaman psikolojik bir tedirginlik yaratır ve tabii ki de böyle sistemlere sahip olmak bizim için elzem. Savaşın psikolojik tarafı zaten asla göz ardı edilmemesi gereken bir konu.

Bencede haklısınız, düşmandan korkmamak doğru fakat düşmanı küçümsemek ise yanlış bir davranış. Tarihte bunun bir sürü örneği var: Meşhur Fransız yenilgileri, İspanyol armadasının yenilgisi, Napolyonun Rusya seferi, Barbarossa harekatı gibi.
+1 İmzanızdaki lider, düşmanı hafife almanın hayati hata olduğunun gayet farkındaydı da. Teşekkür ederim.

gokturk_38
Üye
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen gokturk_38 » 04 Nis 2021, 01:19

Mevcut Ukrayna-Rus geriliminde Rusya Ukrayna'yı ezerse sıra Gürcistan'a gelir mi ? Benim asıl çekincem bu . Ukraynanın arkasında sağlam bir şekilde durmak lazım ama Avrupa ve ABD ne yapacak. Son 10 yıllık Rus politikasını İkinci Dünya Savaşı öncesi Almanya'nın politikalarına benzetiyorum. Tek fark Putin , Hitler gibi ahmak değil.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Sanchez » 04 Nis 2021, 01:28

Çok da hurda diyemeyiz filo için. 2019'da yazmışım:
Sanchez yazdı: 31 Oca 2019, 13:19
Karadeniz Filosu'nu 2013'ten beri güçlendiriyorlar zaten. Son 5 yılda, 3 adet Amiral Grigoroviç Sınıfı fırkateyn(6'ya tamamlanacak), 6 adet Geliştirilmiş Kilo(Varshavyanka) Sınıfı denizaltı, 2 adet Buyan-M Sınıfı korvet dahil ettiler filoya. Hepsi yeni üretim. Kara bataryaları ve kaydırılan uçaklar da çabası.

Baltalanmaya çalışılan Montrö burada da işimize yarıyor. Anlaşma, Karadeniz dışında üretilen denizaltıları da kapsıyor ve hareketlerine engeller getiriyor. Rusya, Türkiye'ye denizaltılarla ilgili bilgi vermek zorunda ve Ege'ye açılırken izin vermeme şansımız var. Aynı şekilde sadece gündüz vakti, yüzeyden ve sadece aynı anda bir tanesi geçebilecek şekilde geçebiliyorlar. Örneğin 6 Geliştirilmiş Kilo'nun ikisi Suriye'de, Baltık Denizi'ndeki tersanelerde üretildiklerinden beri henüz daha hiç Karadeniz'deki üslerine gitmediler. Ruslar, tamir için üslerine dönen denizaltılara Suriye'ye gitmek için tekrar geçiş izni vermeyeceğimizden edişeli.
Bunlara ek olarak geçen 2 yılda bir ya da iki tane daha Buyan-M geldi; Moskva da geçen yıl bir refit geçirdi, ömrü uzatıldı. Lehimize bir sayı avantajı var evet ama biz aynı zamanda hem Doğu Akdeniz'de ve Ege'de gemi yüzdürmeliyiz, Karadeniz filosunun öyle bir derdi yok. Kıyı bataryaları da arttı sanırım ama güncel değilim orada.

Ondan gayrı Montrö konusunda yazacağımı ben geçmişte yazdım, açmayayım ağzımı; gece gece vesayetçi darbeci fetöcü olacak halde değilim.

kostok
Üye
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen kostok » 04 Nis 2021, 01:45

gokturk_38 yazdı: 04 Nis 2021, 01:19 Mevcut Ukrayna-Rus geriliminde Rusya Ukrayna'yı ezerse sıra Gürcistan'a gelir mi ? Benim asıl çekincem bu . Ukraynanın arkasında sağlam bir şekilde durmak lazım ama Avrupa ve ABD ne yapacak. Son 10 yıllık Rus politikasını İkinci Dünya Savaşı öncesi Almanya'nın politikalarına benzetiyorum. Tek fark Putin , Hitler gibi ahmak değil.
Konu dışı ancak Hitler'e ahmak demek biraz fazla değil mi? Delilik ile ahmaklık arasında çok derin bir fark var. Ahmak olarak nitelendirilecek bir adam kitleleri böylesine peşinde sürükleyemezdi, bütün dünyayı savaşa sürükleyecek kapasiteye sahip olamazdı.

gokturk_38
Üye
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen gokturk_38 » 04 Nis 2021, 04:02

Üstadım size Hitlerin ahmaklıklarına sayayım :
1. Savaşa erken girmek . Neye göre erken dersiniz donanma programı henüz daha çok yeniyken savaşa girdi.
2. Fransa düştükten sonra İngiltere'ye saldırmak . Ateşkes yapsaydı önemli miktarda birlik doğu cephesine kaydırılabilirdi. Kuzey Afrikanın bahsini açmıyorum bile .
3. ABD'ye savaş ilanı . Japonya'nın Sovyetlere saldırma ihtimalini göz önüne alarak böyle bir hareket ettiği söylenir. Demokrasilerle arayı sıkı tutsaydı özellikle ABD hammadde sıkıntısı çekmeyeceği kesindi.
4. Rusya istilasında orduların üç hedef Kafkasya , Leningrad , Moskova üzerine yönelmesi sonradan birde Stalingrad çıktı .Tek hedef Kafkasya olsa Kafkasya işgal edildikten sonra Moskova'nın doğusundaki nehirler üzerinden bir orak hareketi ile Ural Dağları ile Moskova bağlantısı koparılsaydı Rusya diz çökebilirdi. Üstelik nehir gemileri ile lojistik meselesi rahatlatılabilirdi.
5. Rusların saldırıları başladıktan sonra taktik olarak geri çekilmesi gereken ordular generallerin inisiyatifi ile geri çekilmeliydi. Hitler tek bir hat oluşturdu. Kaleler belirledi ve buralardan geri çekilmeyi yasakladı.
6. Yahudileri kamplara doldurup bu insanlardan faydalanmamak aynı durum Ukrayna vb. halkları için geçerli. Üstüne katliamlar için insan gücü harcandı ve masraflar edildi.
7. İşgal edilen ülkelerin kaynakları etkin bir şekilde kullanılamadı. Fransız çiftçiler , Fransız otomotiv endüstrisi vb. Yağmacılık yapılmasaydı Avrupa çiftçileri Alman ordusunu beslerdi ama insanların traktörlerinin yakıtına , tohumuna el kondu. Sanayi tesisleri ganimet gibi görüldü güzel kontratlar yapılsaydı bu tesislerden faydalanılabilirdi. Unutmamak lazım Alman ordusu hiç bir zaman mekanize olamadı. Rusya istila edilirken Amerikan ve Fransız kamyonetleri olmasaydı Stalingrad'a zor gidilirdi.
Bu hatalardan iyi dersler çıkartmalıyız. Rus ordusunun tankları soğuk savaşta korkulan aletlerdi . Suriye Savaşından sonra fikirlerimiz değişti. Karabağ Savasında kullanılan İskender Füzesi aynı durumun füzeler için geçerli olduğunu gösterebilir umarım öyledir . Ancak düşmanı küçümsememek lazım Ukrayna sonrası hedef Gürcistan olacaktır. Gerekir bu senaryo için nükleer silah bile edinmeliyiz. ABD er ya da geç Avrupa'dan çekilecektir şimdi değilse o zaman çarşı karışacak . Avrupa merkezinde muhteşem bir Almanya yok Ruslar Avrupa içlerine ilerleyecektir diye düşünüyorum. Biz Kafkaslarda çok sıkı durmalıyız hatta Kafkasların ötesine Rusları sürersek çok iyi olacak. Ah ne vardı şimdi envanterde 1000-1500 Altay olsaydı.

Karasu
Üye
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Karasu » 04 Nis 2021, 04:02

kostok yazdı: 04 Nis 2021, 01:45 Konu dışı ancak Hitler'e ahmak demek biraz fazla değil mi? Delilik ile ahmaklık arasında çok derin bir fark var. Ahmak olarak nitelendirilecek bir adam kitleleri böylesine peşinde sürükleyemezdi, bütün dünyayı savaşa sürükleyecek kapasiteye sahip olamazdı.
Demek ki peşinden sürüklenen kitle daha ahmaktı..

goldenwings
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen goldenwings » 04 Nis 2021, 10:45

Karasu yazdı: 04 Nis 2021, 04:02 Demek ki peşinden sürüklenen kitle daha ahmaktı..
Hitler babamızın oğlu değil tabi ama kesinlikle ahmak da değildi. Ahmak olsa ; Türkiye’ye saldırırdı , Rusya’yı bu kadar uyutup ,müttefik ayağına , sonra pat diye hazırlıksız bir şekilde avlamazdı , Fransa’yı muharebe sahasında maymun etti , aptal İtalya’nın bile arkasını topladı Kuzey Afrika’da. Mussolini bana göre ahmak bir diktatördü mesela , ahmak adam sayesinde Alman ulusu nihayetinde yenilmiş olsa bile ulus olarak tekrardan bilinçlendi , sanayisi gelişti , günümüze ışık tutan pek çok teknolojinin temeli atıldı. Faşist , diktatör , insani olarak zalim bir lider olmasa ve duracağı noktayı bilse idi belki bugün Almanlar için muzaffer olmuş ulusal bir kahraman bile olurdu.

Madinat
Üye
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Madinat » 04 Nis 2021, 14:46

Aslında Hitler örneği bir liderin en yakin çevresi tarafından yanlış bilgiler ve çıkar uğruna söylenen yalanlar ile nasıl da yanlış yönlendirilip felakete sürüklendiğinin çok güzel bir örneğidir. Bu durum ağır paranoya ile ve uyuşturucular ile yokedilmiş bir zihin ile birleşince Almanya'nın tabutuna çakılan son çivi olmuştur. En yakınınızdakiler size savaşı kazanıyoruz derse kazandığınızı sanırsınız yahut olmayan bir gücü yada parayı varmıs gibi gösterirse öyle olduğuna inanırsınız çunkü lider her şeyi takip edemez ve yardımcılarına bağımlıdır. Bu ve bunun gibi örnekler çok liderin koltuğunu hatta kellesini kaybetmesine yol açmıştır. Bir Lider harekete geçeceği ve duracağı yeri sadece doğru ve kesin bilgiye sahip olarak ayrıca tüm kritik birimler ile kurduğu eksiksiz ve sağlıklı bir iletişim ile bilebilir.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Antares » 04 Nis 2021, 15:48

gokturk_38 yazdı: 04 Nis 2021, 04:02 Üstadım size Hitlerin ahmaklıklarına sayayım :
1. Savaşa erken girmek . Neye göre erken dersiniz donanma programı henüz daha çok yeniyken savaşa girdi.
2. Fransa düştükten sonra İngiltere'ye saldırmak . Ateşkes yapsaydı önemli miktarda birlik doğu cephesine kaydırılabilirdi. Kuzey Afrikanın bahsini açmıyorum bile .
3. ABD'ye savaş ilanı . Japonya'nın Sovyetlere saldırma ihtimalini göz önüne alarak böyle bir hareket ettiği söylenir. Demokrasilerle arayı sıkı tutsaydı özellikle ABD hammadde sıkıntısı çekmeyeceği kesindi.
4. Rusya istilasında orduların üç hedef Kafkasya , Leningrad , Moskova üzerine yönelmesi sonradan birde Stalingrad çıktı .Tek hedef Kafkasya olsa Kafkasya işgal edildikten sonra Moskova'nın doğusundaki nehirler üzerinden bir orak hareketi ile Ural Dağları ile Moskova bağlantısı koparılsaydı Rusya diz çökebilirdi. Üstelik nehir gemileri ile lojistik meselesi rahatlatılabilirdi.
5. Rusların saldırıları başladıktan sonra taktik olarak geri çekilmesi gereken ordular generallerin inisiyatifi ile geri çekilmeliydi. Hitler tek bir hat oluşturdu. Kaleler belirledi ve buralardan geri çekilmeyi yasakladı.
6. Yahudileri kamplara doldurup bu insanlardan faydalanmamak aynı durum Ukrayna vb. halkları için geçerli. Üstüne katliamlar için insan gücü harcandı ve masraflar edildi.
7. İşgal edilen ülkelerin kaynakları etkin bir şekilde kullanılamadı. Fransız çiftçiler , Fransız otomotiv endüstrisi vb. Yağmacılık yapılmasaydı Avrupa çiftçileri Alman ordusunu beslerdi ama insanların traktörlerinin yakıtına , tohumuna el kondu. Sanayi tesisleri ganimet gibi görüldü güzel kontratlar yapılsaydı bu tesislerden faydalanılabilirdi. Unutmamak lazım Alman ordusu hiç bir zaman mekanize olamadı. Rusya istila edilirken Amerikan ve Fransız kamyonetleri olmasaydı Stalingrad'a zor gidilirdi.
Bu hatalardan iyi dersler çıkartmalıyız. Rus ordusunun tankları soğuk savaşta korkulan aletlerdi . Suriye Savaşından sonra fikirlerimiz değişti. Karabağ Savasında kullanılan İskender Füzesi aynı durumun füzeler için geçerli olduğunu gösterebilir umarım öyledir . Ancak düşmanı küçümsememek lazım Ukrayna sonrası hedef Gürcistan olacaktır. Gerekir bu senaryo için nükleer silah bile edinmeliyiz. ABD er ya da geç Avrupa'dan çekilecektir şimdi değilse o zaman çarşı karışacak . Avrupa merkezinde muhteşem bir Almanya yok Ruslar Avrupa içlerine ilerleyecektir diye düşünüyorum. Biz Kafkaslarda çok sıkı durmalıyız hatta Kafkasların ötesine Rusları sürersek çok iyi olacak. Ah ne vardı şimdi envanterde 1000-1500 Altay olsaydı.
"Unutmamak lazım Alman ordusu hiç bir zaman mekanize olamadı." kısmı dışında her dediğinize katılıyorum. Ama yine de şimdiden bu detayları geriye dönüp görmek basit gelse de o zaman okad ar basit değildir diye düşünüyorum. Kesinlikle ülkesini felakete sürükleyecek kadar hatalar yaptı.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Hayali » 04 Nis 2021, 17:41

Ukrayna Donbass Hattına Yığınaklarına devam ediyor.
Ukrayna DB Katarda sonra Türkiye ye gelecek.

Rusya ise Belarus Ukrayna sınırı dahil Ukrayna ile alakalı her yere yığınak yapıyor.

Rusya bu yığınak ile Romanya ya kadar gider. Daha eklememiş bir sürü sevkiyat var.

merzifonlu
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen merzifonlu » 04 Nis 2021, 17:51

Bu Ukrayna Dış İşleri Bakanı niye Brüksel, Berlin, Paris ve Washington gezmez de bize ve Katar'a gider? Ukrayna'nın jet uçaklarıyla desteklenmiş ciddi bir hava şemsiyesine ihtiyacı var. Onu da biz veya Katar sağlayamayız.

Ayrıca, Rusya'nın gücü çok düşürülmüş nükleer bombaları taktik maksatlı kullanmayacağının garantisi nedir? Örneğin: Yeraltı sığınaklarındaki karargahları yok etmek için taktik nükleer bombaları kullanabilir.

goldenwings
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen goldenwings » 04 Nis 2021, 17:58

Ukrayna değil de keşke Belarus üzerinden Avrupa'ya girse Fransa'dan çıksa ! Ukrayna işgal edilirse çevremiz komple Rus ayısına kalıyor.

Benim anlamadığım Rus parayı nereden buluyor ? Sanal mı aldı bunlar :)
En son goldenwings tarafından 04 Nis 2021, 18:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

goldenwings
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen goldenwings » 04 Nis 2021, 18:00

merzifonlu yazdı: 04 Nis 2021, 17:51 Bu Ukrayna Dış İşleri Bakanı niye Brüksel, Berlin, Paris ve Washington gezmez de bize ve Katar'a gider? Ukrayna'nın jet uçaklarıyla desteklenmiş ciddi bir hava şemsiyesine ihtiyacı var. Onu da biz veya Katar sağlayamayız.

Ayrıca, Rusya'nın gücü çok düşürülmüş nükleer bombaları taktik maksatlı kullanmayacağının garantisi nedir? Örneğin: Yeraltı sığınaklarındaki karargahları yok etmek için taktik nükleer bombaları kullanabilir.
Rus nükleer doktrini kendisine karşı nükleer kullanılmaz ise o da kullanmayacak şekilde idi. Kaldı ki kullanırsa sonuçlarına da katlanır. Bir bakmışsın herkescikler birbirine taktik nükleer atıyor sonra. Ha, nük atar , Avrupa GÖRMEZDEN gelir hiç şaşırmam.

tuğrulbey
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen tuğrulbey » 04 Nis 2021, 18:18

Rus nükleer doktrini artık konvansiyonel bir savaş kaybediliyorsa nükleer silaha başvur şeklinde.

merzifonlu
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen merzifonlu » 04 Nis 2021, 22:31

Ruslar uzun süredir, kendi aralarında, gücü düşürülmüş nükleer silahları seçilmiş değerli hedeflere karşı taktiksel olarak kullanmayı tartışıyorlar.

ABD Genel Kurmay Başkanı buna tepki olarak, "Bunu yaparsanız, taktik stratejik dinlemeyiz nükleer ile bodoslama dalarız." tadında bir açıklama yapmıştı hatta.

Bu nedenle, Ukrayna Donbass bölgesindeki ayrılıkçı Rusları Karabağdaki ayrılıkçı Ermenilerle karıştırıp, sürü ihalara güvenerek operasyon başlatırsa çok ölümcül sonuçlarla karşılaşır.

Diyelim ki sürü ihalar işlerini mükemmel olarak yaptılar ve Ruslara 10.000'li rakamlarda kayıplar verdirdiler. Bu durumda çok sinirlenen Rusya, taktik nükleer silahlarla karşılık verir ve Ukrayna en iyi ihtimalle çok fazla sayıda askerini kaybeder.

Kötü ihtimalle bu kayıplarına siviller de eklenir.

Rus'a karşı kaba kuvvet kullanacaksan, elinde en hafif silah olarak balta bulunacak. Ukrayna'nın (ve bizim) durumunda bu "balta" ciddi bir hava kuvveti ile nükleer silahlar oluyor.
En son merzifonlu tarafından 04 Nis 2021, 22:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Hayali » 04 Nis 2021, 22:36

Gülmek isteyen forumdaşlara bırakıyorum.

Bu arada yapılan Rus yığınağının büyük kısmı Voronej ve Orta Asyadaki Novosibirsk kentlerinden. Vagon ve plaka numaraları bu bölgelerden birlik kaydırıldığını gösteriyor.

Kullanıcı avatarı
wrghst
Üye

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen wrghst » 04 Nis 2021, 22:41

Antares yazdı: 04 Nis 2021, 15:48 "Unutmamak lazım Alman ordusu hiç bir zaman mekanize olamadı." kısmı dışında her dediğinize katılıyorum. Ama yine de şimdiden bu detayları geriye dönüp görmek basit gelse de o zaman okad ar basit değildir diye düşünüyorum. Kesinlikle ülkesini felakete sürükleyecek kadar hatalar yaptı.
Sayın Antares, daha doğrusu Alman ordusu sanıldığı kadar mekanize olamadı. Doğu cephesi açıldığında dahi bir çok birliğin lojistik ihtiyacı hayvanların çektiği arabalar ile sağlanıyordu.
gokturk_38 yazdı: Üstadım size Hitlerin ahmaklıklarına sayayım :
Sayın gokturk_38, Stanlingrada saldırılmasının ana sebepleri; şehrin endüstrisini yok etmek, Volga nehri üzerinden taşınan Kafkasya ve Bakü nakliyesinin durdurulması ve İran üzerinden gelen Amerikan yardımlarının kesilmesi. Stanlingrada saldırılmasının değil fakat operasyon başarısız olunca geri çekilinmesi isimden dolayı propaganda malzemesi olacağı için prestij meselesi haline gelmiştir.
tuğrulbey yazdı: Rus nükleer doktrini artık konvansiyonel bir savaş kaybediliyorsa nükleer silaha başvur şeklinde.
Sayın tuğrulbey, Rusya ancak kendi topraklarına yapılacak bir saldırıda nükleer silah kullannımı dünya kamuoyuna karşı savunabilir. Olası bir savaş durumunda Ukraynaya karşı nükleer silah kullanırsa sonuçları çok ağır olur kendileri için.
goldenwings yazdı:

Rus nükleer doktrini kendisine karşı nükleer kullanılmaz ise o da kullanmayacak şekilde idi. Kaldı ki kullanırsa sonuçlarına da katlanır. Bir bakmışsın herkescikler birbirine taktik nükleer atıyor sonra. Ha, nük atar , Avrupa GÖRMEZDEN gelir hiç şaşırmam.
Sayın goldenwings, Avrupalı liderler görmezden gelse bile kamuoyu görmezden gelmez.
Hayali yazdı: 04 Nis 2021, 22:36

Bu arada yapılan Rus yığınağının büyük kısmı Voronej ve Orta Asyadaki Novosibirsk kentlerinden. Vagon ve plaka numaraları bu bölgelerden birlik kaydırıldığını gösteriyor.
Sayın Hayali; bir onlar eksikti, artık sergiledikleri çakma maketler ile destekler Rusları.

igirgin
Süvariler

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen igirgin » 04 Nis 2021, 22:53

Novosibirsk Orta Asya'da mıydı? :roll: Coğrafya değişti de bizim mi haberimiz yok?

kabardey
Akıncılar
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen kabardey » 04 Nis 2021, 22:53

İnternette yazıyorsa doğrudur....

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Antares » 04 Nis 2021, 23:39

wrghst yazdı: 04 Nis 2021, 22:41 Sayın Antares, daha doğrusu Alman ordusu sanıldığı kadar mekanize olamadı. Doğu cephesi açıldığında dahi bir çok birliğin lojistik ihtiyacı hayvanların çektiği arabalar ile sağlanıyordu.
Rus cephesinde artık yorulmuş bir orduydu Alman ordusu. Kursk da bile gayet iyi çarpıştılar. Ama benim asıl kast ettiğim Blitzkrieg ve Heinz Guderian'ı hatırlatmaktı. O dönem hangi ordu çok über mekanizeydi bir de onu düşünmek gerek?
En son Antares tarafından 04 Nis 2021, 23:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Tyras » 04 Nis 2021, 23:40

igirgin yazdı: 04 Nis 2021, 22:53 Novosibirsk Orta Asya'da mıydı? :roll: Coğrafya değişti de bizim mi haberimiz yok?
Adından da belli, bildiğimiz Sibirya'ya Rusların dışarıdan gelip yerleşmek için kurduğu yapay şehir yahu. Novorossiysk ile karıştırıyorsunuz olsa gerek.
En son Tyras tarafından 04 Nis 2021, 23:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Tyras » 04 Nis 2021, 23:48

Antares yazdı: 04 Nis 2021, 23:39 Rus cephesinde artık yorulmuş bir orduydu Alman ordusu. Kursk da bile gayet iyi çarpıştılar. Ama benim asıl kast ettiğim Blitzkrieg ve Heinz Guderian'ı hatırlatmaktı. O dönem hangi ordu çok über mekanizeydi bir de onu düşünmek gerek?
Almanlar 2. dünya savaşında doktrin anlamında eşsiz işler yaptıkları için, bu konuda öne çıkıyorlar ama istatistiksel olarak durumları bugüne yansıtıldığı kadar parlak değildi. Doğu harekatı Sovyetleri savunmasız yakalamak amacı güttüğü kadar, Almanların mobilize ettiği gücün donanımı bakımından da birçok eksikle başlattıkları bir harekat oldu. Aslında Fransa'da planları başarıya ulaştığı için bahsedilmiyor ama teslim olan Fransız ordusunun mekanize gücü Almanlardan az kalır, önemsenmeyecek bir güç değildi. Sadece Almanlar kullanmayı Fransızlardan çok daha iyi becerdiler.

Zira Sovyetlerde bu eksiği görüp işi istatistiksel üstünlüklerini sürekli arttırmak suretiyle bir karşılık verdi ve operasyonun ilk yılı hariç Sovyetler Almanlardan daha mekanize idi.

Hatta o kontrolsüz mekanizasyonun son noktada getirdiği ağır ekonomik yükten Sovyetlerin beli tam anlamıyla hiç doğrulamadı.

kostok
Üye
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen kostok » 04 Nis 2021, 23:53

ConflictTr el değiştirdi diye biliyorum. Çok da güvenilir bie kaynak değil şu aralar.

Kullanıcı avatarı
wrghst
Üye

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen wrghst » 05 Nis 2021, 00:15

Antares yazdı: 04 Nis 2021, 23:39 Rus cephesinde artık yorulmuş bir orduydu Alman ordusu. Kursk da bile gayet iyi çarpıştılar. Ama benim asıl kast ettiğim Blitzkrieg ve Heinz Guderian'ı hatırlatmaktı. O dönem hangi ordu çok über mekanizeydi bir de onu düşünmek gerek?
Üstat zaten 2. Dünya savaşında tamamiyle mekanize sayılabilecek tek ordu, Amerikan ordusuydu. Zaten savaş ilerledikçe Hitler etfında yetenekli komutanlardan çok nazi ideolojisine daha sadık ve kraldan çok kralcı tipleri toplamaya başladı. Yoksa Guderian gibi yetenekli komutanlar dinlenseydi Kurks gibi bir hezimet yaşanmaz durum başka bir şekle evrilebilirdi.
Tyras yazdı: 04 Nis 2021, 23:48 Almanlar 2. dünya savaşında doktrin anlamında eşsiz işler yaptıkları için, bu konuda öne çıkıyorlar ama istatistiksel olarak durumları bugüne yansıtıldığı kadar parlak değildi. Doğu harekatı Sovyetleri savunmasız yakalamak amacı güttüğü kadar, Almanların mobilize ettiği gücün donanımı bakımından da birçok eksikle başlattıkları bir harekat oldu. Aslında Fransa'da planları başarıya ulaştığı için bahsedilmiyor ama teslim olan Fransız ordusunun mekanize gücü Almanlardan az kalır, önemsenmeyecek bir güç değildi. Sadece Almanlar kullanmayı Fransızlardan çok daha iyi becerdiler.

Zira Sovyetlerde bu eksiği görüp işi istatistiksel üstünlüklerini sürekli arttırmak suretiyle bir karşılık verdi ve operasyonun ilk yılı hariç Sovyetler Almanlardan daha mekanize idi.

Hatta o kontrolsüz mekanizasyonun son noktada getirdiği ağır ekonomik yükten Sovyetlerin beli tam anlamıyla hiç doğrulamadı.
Haklısınız üstat, Fransanın yenilmesinin sebebi savaş doktirini olarak kafalarının hala 1. Dünya Savaşında kalması, birazda Almanların şansı sayesinde. İlk planlanan harkatın planları Müttefikler tarafından ele geçirilmeseydi, çok farklı bir senaryo ortaya çıkabilirdi.
Tyras yazdı:

Adından da belli, bildiğimiz Sibirya'ya Rusların dışarıdan gelip yerleşmek için kurduğu yapay şehir yahu.
Üstat zaten Orta Asyanın sınırları, genel olarak coğrafiden çok siyasi ve etnik olarak tanımlanıyor. Novosibirsk(Yeni sibirya şehri) isminden de belli olacağı üzere sibiryada kalıyor, Trans Sibirya Demiryolu sayesinde gelişen şehirlerden biri.

trakya_forever
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen trakya_forever » 05 Nis 2021, 21:49

Şaka değil ha. Rus basınında ciddi ciddi Donbass ta Türk Barış gücü konuşuluyormus. Hay dilime tukureyim.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Hayali » 05 Nis 2021, 22:10

trakya_forever yazdı: 05 Nis 2021, 21:49 Şaka değil ha. Rus basınında ciddi ciddi Donbass ta Türk Barış gücü konuşuluyormus. Hay dilime tukureyim.
İyi alıştılar. Gitmediğimiz başka yer kaldı mı? Yakında transdinyester, Kazakistan falan gideriz

igirgin
Süvariler

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen igirgin » 05 Nis 2021, 22:44

Tyras yazdı: 04 Nis 2021, 23:40 Adından da belli, bildiğimiz Sibirya'ya Rusların dışarıdan gelip yerleşmek için kurduğu yapay şehir yahu. Novorossiysk ile karıştırıyorsunuz olsa gerek.
:lol: Novosibirsk nire Novorossiysk nire nasıl karışırabilirim ki Edirne ile Kars'ı?

trakya_forever
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen trakya_forever » 05 Nis 2021, 22:49

Putin'in aklından ne geçiyor bilmek imkansız. Esas problemi Ukrayna nin Avrupa'nın oyun alanı olmaması ve NATO ya üye olmaması. Bunların garantisini alırsa çatışmaları bir el hareketiyle bitirir. Kirimdan imtiyaz alarak, diğer yerlerde de barış gücü adı altında asker bırakarak çekilir gider. Tabi barış gücü olacakya yanına en az bir ülke daha lazım. Anaa o da biziz:)

Putin in sağı solu belli olmuyor. Çok değişik hamleler yapabilir. Yani ben bu senaryoya şaşırmam. Hem istediğini alır hem gerginliği ve üzerindeki baskıyı azaltir bir anda.

goldenwings
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen goldenwings » 05 Nis 2021, 22:55

Bizimkiler koşa koşa gider Donbass’a :)

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Hayali » 06 Nis 2021, 08:58

Rusya Fed. ülkenin çeşitli bölgelerinden yığınaklara devam ediyor. Yurga ve Novosibirsk'ten yola çıkan katar Voroneje ulaştı.

Taishet üzerinden bir katar daha yolda.

Orta Asya ve Kuzeyden gelen sevkiyatlara
Murmanks ve Mohaçkale'den gelen sevkiyatlarda ekleniyor.

Ruslar herhalde Dinyeper nehrine kadar gidecek.
Buarada Belarus'un Ukrayna sınırındaki şehri Gomel'de yoğun Rus yığınağı olduğu belirtiliyor.

igirgin
Süvariler

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen igirgin » 06 Nis 2021, 10:22

Rusya'nin Batı, Güney, Merkezi, Doğu ve Kuzey Deniz Filo askeri gruplandırmaları vardır.
Her taraftan kuvvet aktarımı yapmalarının ve bunu açık açık göstermenin sebebi gözdağı vermektir.
Gomel veya civarına birlik yığımanın sebebi ise Kiev'e 250 km uzaklıkta olmasıdır.

goldenwings
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen goldenwings » 06 Nis 2021, 11:09

Aynı şeyi diyecektim , bu yığınak gözdağı gibi duruyor. Bir nevi şov , istediklerini masada alabilmek için. Kimse göstere göstere böyle savaşa gitmez gibi geliyor bana. Kaldı ki sanki tanklar biraz dökülüyor gibi , bizim Suriye’deki ilk halimize benzettim. Tabi Rus kadar dökük ve salık değiliz biz.

trakya_forever
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen trakya_forever » 06 Nis 2021, 13:35

Vallahi bana da öyle geliyor yalan değil. Bu iş bir savaşa dönüşmez. Putin önce dişini gösterir son dakika keskin manevrasıyla esas istediğini alır masadan ve döner gibime geliyor. Bu ihtimalde TSK ya görev yazılır. Yaşadı Mehmetçik:)

Kullanıcı avatarı
Wolverine
Akıncılar
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Wolverine » 06 Nis 2021, 16:10

Masada istediğini elde etmek istiyorsan ordunun gölgesi o masaya düşmeli. Bu bir kuraldır. Rusya hodri meydan diyor. Ukrayna için Rusya ile savaşı ne ab halkı ne de abd halkı ister ve göze alır. Dolayısı ile hükümetler için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Çünkü Rusya ile oluşacak direk bir çatışma pandoranın kutusunu açar. Işin diğer tarafı da ambargolar Rus ekonomisini zorlamaya başladı. Halkın alım gücü düştükçe hükümete karşı direnç oluşuyor. Yeni nesil rusları koyun gibi güdemiyor hükümet. Gençler arasında Putin in popülaritesi çok düşük durumda. Çatışmaları arttırarak ta bir çeşit diplomasi yapıyor şuan Rusya.

trakya_forever
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen trakya_forever » 07 Nis 2021, 20:40

Ukrayna'ya bol bol Javelin, Spike ER ve Spike NLOS ya da muadilleri lazım. Rusya nin yaptığını iddia ettigi yiginagi duyunca aklıma hemen bunlar geldi:) Savaşı kazandirmaz tek başına ama çok can yakar adamı bezdirir.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Hayali » 07 Nis 2021, 21:15

trakya_forever yazdı: 07 Nis 2021, 20:40 Ukrayna'ya bol bol Javelin, Spike ER ve Spike NLOS ya da muadilleri lazım. Rusya nin yaptığını iddia ettigi yiginagi duyunca aklıma hemen bunlar geldi:) Savaşı kazandirmaz tek başına ama çok can yakar adamı bezdirir.
Skif adında kendi üretimleri vardı yanılmıyorsam

trakya_forever
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen trakya_forever » 07 Nis 2021, 21:39

Hayali yazdı: 07 Nis 2021, 21:15 Skif adında kendi üretimleri vardı yanılmıyorsam
Doğrudur hocam hatta Aselsanin Serdar tanksavar kulesine engetre ettiler. Ama bildiğim kadariyla Skif Kornet tarzı bir atgm Saclos gudum olması lazım . Spike ER İİR güdüm, atış sonrasi hedefe kilitlenme gibi özellikleri var bizim Umtas gibi. Javelin keza tek-er kullanım at-unut, top attack var. Bizim Karaok benzeri olacak. Spike NLOS zaten bahsetmeye gerek yok. Pahalı ama değer.

kivele
Üye
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen kivele » 07 Nis 2021, 22:36

trakya_forever yazdı: 07 Nis 2021, 21:39 Doğrudur hocam hatta Aselsanin Serdar tanksavar kulesine engetre ettiler. Ama bildiğim kadariyla Skif Kornet tarzı bir atgm Saclos gudum olması lazım . Spike ER İİR güdüm, atış sonrasi hedefe kilitlenme gibi özellikleri var bizim Umtas gibi. Javelin keza tek-er kullanım at-unut, top attack var. Bizim Karaok benzeri olacak. Spike NLOS zaten bahsetmeye gerek yok. Pahalı ama değer.
Ukrayna Rus zırhlılarına karşı leblebi gibi Spike NLOS tarzı mühimmat atmalı ki durdurabilsin... Ukrayna'nın işi çok zor

Kullanıcı avatarı
ebonitcubuk
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen ebonitcubuk » 07 Nis 2021, 23:26

kivele yazdı: 07 Nis 2021, 22:36 Ukrayna Rus zırhlılarına karşı leblebi gibi Spike NLOS tarzı mühimmat atmalı ki durdurabilsin... Ukrayna'nın işi çok zor
Çok tanksavar lazım. Çok, öyle böyle değil.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen TEORI » 08 Nis 2021, 07:44

İlk donbass savaşından bu yana ruslar oradaydı. Ukrayna çok sayıda rus askeri ve zırhlısınıda yok etti. Rusya aynı ermeniler gibi kalleşçe kendi sınırlarından top ve roket atışlarıyla ukrayna nın donbass a yakın şehirlerini vurdu. Yetmedi ukraynanın doğusunu komple uçuşa yasak alan yapıp sivil asker ayrımı yapmadan her uçağa gerek kendi sınırlarından gerek donbass dan füze attı. Yani diyeceğim ruslar zaten savaşıyor ukrayna ile. Şuan durumu farklı kılan yapılan olağan üstü yığınak ve dobass dışındaki alanlarıda işgale kalkma sinyalleri. Zaten olay donbass dışınıda işgale dönüşürse bu sefer Nato bu konuda pısırık davranmayacaktır. Bunun sinyallerinide verdi. Rusların yüksek perdeden tehditleride bundan.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen TEORI » 08 Nis 2021, 08:58

Ukrayna donbass da ruslara karşı savaşırken silah ve ekipman anlamında gerçekten yetersiz konumdaydı. Askerlerinin çoğu birkaç günlük eğitimle sahaya sürülen sivillerdi. Hatta bir dişçiyi mermi ve şarapnel yarası saran bir saha sağlıkçısına dönüşmüş halde bulabilirdiniz. Rusların doğuyu komple almasına karşı iyi direndiler. Gürcüler gibi rus tankını görür görmez sıvışmadılar. Özellikle hava alanı ve çevresinde kendilerinden kat kat üstün rus birliklerine karşı silahlarının namluları yüksek ısıda alev alıncaya kadar çatıştılar.

Ama birçok kimse bunun tam tersini zannediyor. Sosyal medyada gayet güçlü olan rusların propagandalarıyla bu yazdığım zorluklar rusların başına gelmiş gibi gösterdiler. Ukrayna nın eğitim, silah ve ekipmana ihtiyacı var. Bu sağlandığı takdirde ukrayna rusların çok ağır kayıplar verdiği bir mezara dönüşecektir.

igirgin
Süvariler

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen igirgin » 08 Nis 2021, 09:03

Donbass'ın sözde lideri biz büyük savaş istemiyoruz ama olursa nerede dururuz belli olmaz diyordu.
Söyleyene değil söyletene bakarsak Ruslar Dnepr nehrini sınır kabul edip tüm Doğu Ukrayna'yı işgal etme niyetleri var gibi. Böylece Kırım'a kara bağlantısı ve Azak Denizi iç deniz olur.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen TEORI » 08 Nis 2021, 09:05

igirgin yazdı: 08 Nis 2021, 09:03 Donbass'ın sözde lideri biz büyük savaş istemiyoruz ama olursa nerede dururuz belli olmaz diyordu.
Söyleyene değil söyletene bakarsak Ruslar Dnepr nehrini sınır kabul edip tüm Doğu Ukrayna'yı işgal etme niyetleri var gibi. Böylece Kırım'a kara bağlantısı ve Azak Denizi iç deniz olur.
Bunu ilk donbass savaşında denediler. Çok ağır kayıplarla sadece donbass çevresinde sıkışıp kaldılar. Tahminen daha büyük kuvvetle yine bastıracaklar ve bunu önceki gibi bayrak peçi sökülmüş askerlerle değil bizzat resmi kuvvetlerle deneyecekler. Savaş donbassla sınırlı kalır diye düşünüyordum ama bu son gelişmeler rusların büyük aptallığa niyetlendiğini gösteriyor. Bu sefer nato genel bir işgale karşı ses çıkaracaktır. Dolaylı yoldan veya düşükte olsa doğrudan ruslara karşı bir girişimi olacak.

igirgin
Süvariler

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen igirgin » 08 Nis 2021, 09:25

TEORI yazdı: 08 Nis 2021, 09:05

Bunu ilk donbass savaşında denediler. Çok ağır kayıplarla sadece donbass çevresinde sıkışıp kaldılar. Tahminen daha büyük kuvvetle yine bastıracaklar ve bunu önceki gibi bayrak peçi sökülmüş askerlerle değil bizzat resmi kuvvetlerle deneyecekler. Savaş donbassla sınırlı kalır diye düşünüyordum ama bu son gelişmeler rusların büyük aptallığa niyetlendiğini gösteriyor. Bu sefer nato genel bir işgale karşı ses çıkaracaktır. Dolaylı yoldan veya düşükte olsa doğrudan ruslara karşı bir girişimi olacak.
Aslında savaş gayri resmi başlamış durumda taraflar birbirini yokluyor.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen TEORI » 08 Nis 2021, 11:01

Şunuda belirteyim. Ben bir konuda çok yanıldım. Rusların işgal planı gütmediklerini zannettim. Rus sosyal medya hesaplarınında bu konuda iyi çalıştığını görmüş olduk. Ukrayna kontrollerinden çıktığından bu yana bir işgal planı ile ukrayna yı yeniden kukla haline getirme çabalarını göremedim.