Rusya - Ukrayna Savaşı

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen trakya_forever »

Bu arada Himarslarin Ukrayna da ilk kullanimi sanirim eger dogruysa

merzifonlu
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen merzifonlu »

Beklediğim gibi, Ruslarda Haziran-2022 sonu itibarıyla döviz tükenmek üzere. Buna önlem olarak Duma'dan özel yasa geçirilmiş. Altın ve diğer değerli emtianın döviz kaynağı olarak değerlendirilmesi amacıyla...

Karşı hamle olarak, AB Rus altınları için yaptırım paketi çıkartmaya hazırlanıyor. Öte yandan Amerikalılar küresel emtia fiyatlarını indirmek için (Altın gümüş ve petrol buna dahil) oldukça riskli hamleler yapmaktalar. Savaş, ekonomi cephesinde araziye kıyasla çok daha şiddetli sürüyor.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Tyras »

Hss değil GPS güdümlü seyir füzesi muhtemelen, eğitimsiz bir operatör bilgi amaçlı arayüzde bulunan kendi koordinatını sisteme hedef diye girmiş olabilir.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Footle »

Hayır videodaki çok muhtemel HSS. Daha önce de gördüğümüz şeyler, ilk defa olmuyor. Patriot'un da başına gelmişti Suudi Arabistan'da. Aşağıdaki görüntü Karabağ'dan.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

merzifonlu yazdı: 24 Haz 2022, 14:12 Beklediğim gibi, Ruslarda Haziran-2022 sonu itibarıyla döviz tükenmek üzere. Buna önlem olarak Duma'dan özel yasa geçirilmiş. Altın ve diğer değerli emtianın döviz kaynağı olarak değerlendirilmesi amacıyla...

Karşı hamle olarak, AB Rus altınları için yaptırım paketi çıkartmaya hazırlanıyor. Öte yandan Amerikalılar küresel emtia fiyatlarını indirmek için (Altın gümüş ve petrol buna dahil) oldukça riskli hamleler yapmaktalar. Savaş, ekonomi cephesinde araziye kıyasla çok daha şiddetli sürüyor.
Ozellikle FED in faiz arttirim surecleriyle Altin ons ve petrol yakin vade patlar hocam Arz tarafindaki sikinti ekonomilerin resesyona girmesiyle dengelenir. Ha Rus tarafina bir de İran-Korfez harbi gibi bir durum eklenirse onu bilemeyecegim. Abd bunun olmamasi icin bastiriyor ama İsraile daha ne kadar soz dinletebilecek bakalim gorecegiz.

merzifonlu
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

trakya_forever yazdı: 24 Haz 2022, 21:30 Ozellikle FED in faiz arttirim surecleriyle Altin ons ve petrol yakin vade patlar hocam Arz tarafindaki sikinti ekonomilerin resesyona girmesiyle dengelenir.
Doğru.

Bu nedenle, ben ABD/AB cenahının bu savaşı öyle veya böyle bu sonbaharda, hadi olmadı 2023 ilkbaharında bitirmek istediklerini düşünüyorum. Çünkü faizleri ondan daha uzun süre artıramayacaktır ABD. Kendi borçları ödenemez hale geliyor zira.

Ukrayna o zamana kadar topraklarını kurtardı, kurtardı! Kurtaramazsa, "Yeterince hasar verdik Rus Ayısına, kendimize de zarar vermeyelim bari!" derler ve Ukrayna'yı masaya oturturlar.

rifat52
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen rifat52 »

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Karasu »

Rus askeri işgal ettiği topraklara kaka yaparken onu izleyen bir drone da onun üzerine kaka yapmış.

rifat52
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen rifat52 »

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

rifat52 yazdı: 26 Haz 2022, 00:02
Aracın hızlı gitmesin den bu kadar komplo teorisi çıkarmakta bir acaip.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Bundan birsey cikar cikmaz bilmiyorum ama birkac gun once belirttigim gibi Rusya nin tehlikeli bir adim atma ihtimalini yuksek goruyorum. Buna ihtiyaci var.

Ama bu kez Abd nin istedigi yer ve sekilde olmayacaktir. İki kere ayni hataya duseceklerini sanmiyorum. Proxy olarak Belarusu kullanabilecegi bir senaryo olabilir.

Ukraynadaki savasi sonlandirabilme kabiliyeti elinden alinmis bir Rusya Belarusu kullanarak yeni ve daha tehlikeli bir cephe acip masayi zorunlu kilmak isteyebilir.

mahone
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen mahone »

Dört adet HİMARS gönderilmiş.Bu yeterli bir sayımı?

TerörleMücadele
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TerörleMücadele »

dr.911 yazdı: 26 Haz 2022, 00:44 Aracın hızlı gitmesin den bu kadar komplo teorisi çıkarmakta bir acaip.
Kendi planladığı bir şey olsa bu şekilde gitmezdi muhtemelen. Ani bir şey olmuş olmalı. Biz öğrenir miyiz bilmiyorum. Fakat Rusya açısından hayırlı bi' şey olmadığı kesin

blueroad226
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen blueroad226 »

trakya_forever yazdı: 26 Haz 2022, 01:08 Bundan birsey cikar cikmaz bilmiyorum ama birkac gun once belirttigim gibi Rusya nin tehlikeli bir adim atma ihtimalini yuksek goruyorum. Buna ihtiyaci var.

Ama bu kez Abd nin istedigi yer ve sekilde olmayacaktir. İki kere ayni hataya duseceklerini sanmiyorum. Proxy olarak Belarusu kullanabilecegi bir senaryo olabilir.

Ukraynadaki savasi sonlandirabilme kabiliyeti elinden alinmis bir Rusya Belarusu kullanarak yeni ve daha tehlikeli bir cephe acip masayi zorunlu kilmak isteyebilir.
Şu an Rusya'ya ikinci bir cephe açmak, çok daha farklı riskler getirecektir, ama eğer olur da açarlarsa bu cephe Belarus üzerinden Litvanya'ya açılır diye düşünüyorum. Hazırlıksız Litvanya'yı kısa sürede mat edip Batılı ülkeleri anlaşmaya zorlayabilirler.

Veya, Belarus ordusunu Litvanya'ya saldırttırsa, Belarus ordusu'nun Litvanya'yı kısa sürede mat edebilme şansı olmaz.

SametKomurcu
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen SametKomurcu »

mahone
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen mahone »

Ruslarda bunu karşılık kievde apartmanları bombalamışlar. Bu bir acziyet belirtisi mi?

yuhurock
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen yuhurock »

blueroad226 yazdı: 26 Haz 2022, 12:18 Şu an Rusya'ya ikinci bir cephe açmak, çok daha farklı riskler getirecektir, ama eğer olur da açarlarsa bu cephe Belarus üzerinden Litvanya'ya açılır diye düşünüyorum. Hazırlıksız Litvanya'yı kısa sürede mat edip Batılı ülkeleri anlaşmaya zorlayabilirler.

Veya, Belarus ordusunu Litvanya'ya saldırttırsa, Belarus ordusu'nun Litvanya'yı kısa sürede mat edebilme şansı olmaz.
Litvanya NATO üyesi yalnız.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

blueroad226 yazdı: 26 Haz 2022, 12:18 Şu an Rusya'ya ikinci bir cephe açmak, çok daha farklı riskler getirecektir, ama eğer olur da açarlarsa bu cephe Belarus üzerinden Litvanya'ya açılır diye düşünüyorum. Hazırlıksız Litvanya'yı kısa sürede mat edip Batılı ülkeleri anlaşmaya zorlayabilirler.

Belarus mu ? Litvanya mı ? Öyle bir çatışmanın süresi m1 lerin seyir süratleri doğru orantılı olur.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

İkinci bir cephe derken Ukraynadaki gibi bir savas dusunmeyin. Bu kez savunmada kalan taraf olacaktir. Savunmak saldirmaktan her daim kolay ve avantajlidir.

Rusya ve Putini durdurun diye yillardir sayfa sayfa yaziyla doludur bu forum. O vakit gormeyen bati simdi de fazla kucumsemeye basladi. Evet Ukraynada icine dustugu durum rezalet. Ama her daim bir adim atip dunyayi karistiracak, tirretecek potansiyeli var Rusyanin. Dikkat etmek lazim

Kediyi bile koseye sikistirirsan can havliyle tirmalar. Sahsi fikrim Putinin boyle bir hamle yapma ihtimali artik yuksek

Belarusu kullanma potansiyelini yuksek goruyorum.

karli
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen karli »

mahone yazdı: 26 Haz 2022, 13:46 Ruslarda bunu karşılık kievde apartmanları bombalamışlar. Bu bir acziyet belirtisi mi?
Değil, klasik Rus tarzı. Rus ordusu şu anda Ukrayna` da elinden geldiği kadar kibar davranmaya çalışıyor. Bu kibarlıkmı diyeceksiniz belki, Rusların kibarlığı bu kadar işte.

karli
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen karli »

dr.911 yazdı: 26 Haz 2022, 15:07 Belarus mu ? Litvanya mı ? Öyle bir çatışmanın süresi m1 lerin seyir süratleri doğru orantılı olur.
Şahsi fikrim Putin burada sonuca çok odaklanmaz. Daha çok getireceği sese odaklanır. Biz batıya çok odaklanıyoruz, lakin Kazakistan taraflarından çokta güzel sesler gelmiyor.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

karli yazdı: 27 Haz 2022, 11:24 Şahsi fikrim Putin burada sonuca çok odaklanmaz. Daha çok getireceği sese odaklanır. Biz batıya çok odaklanıyoruz, lakin Kazakistan taraflarından çokta güzel sesler gelmiyor.
Aynen öyle hocam. Söylemden eyleme geçmek her zaman zordur heleki ateş hemen yanı başınız da ise. Putin batı ittifakında olası çatlağı bulmak, ortalığı karıştırmak amacıyla bir adım atabilir/attırabilir. Proxy kullanması yüksek ihtimal bence. Bir şekilde NATO yu direk olarak sahaya çekmek isterse ben şaşırmam. Ukrayna da kendi düştüğü durumun bir benzerini uygulamaya koymak isteyebilir.

rifat52
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen rifat52 »

Metalürjist54
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Metalürjist54 »

rifat52 yazdı: 27 Haz 2022, 15:23
Tam ben atıyordum siz atmışsınız.
Rusların Yılan adası olayı sanırım bir fetiş.
Hiçbir şekilde adada kontrolü sağlayamayacaklarını şimdiye kadar anlamış olmaları lazımdı.
Ada ada değil kıyma makinası.

The Qonqueror
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen The Qonqueror »

Metalürjist54 yazdı: 27 Haz 2022, 15:28 Tam ben atıyordum siz atmışsınız.
Rusların Yılan adası olayı sanırım bir fetiş.
Hiçbir şekilde adada kontrolü sağlayamayacaklarını şimdiye kadar anlamış olmaları lazımdı.
Ada ada değil kıyma makinası.
Yılan Adası = Meis Adası

rifat52
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen rifat52 »

blueroad226
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen blueroad226 »

yuhurock yazdı: 26 Haz 2022, 14:55 Litvanya NATO üyesi yalnız.
Biliyorum.

SametKomurcu
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen SametKomurcu »

Eagle1
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Eagle1 »

SametKomurcu yazdı: 27 Haz 2022, 22:00
Açıya bakınca Alman PARM 1 mayını olabilir

rifat52
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen rifat52 »

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Hayali »

Ukraynaya teslimden sıyrılanlar Afrika'ya gidiyor.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Ruslarin gorsel teyitli kayiplari

804 Tank
1618 Zirhli Arac
169 İstihkam Araci
86 Komuta Kontrol ve Muhabere araci
194 Top/Obus
85 CNRA
79 HSS
10 EH sistemi
10 Radar
35 Ucak
48 Helikopter
91 İHA
10 Gemi/Bot
1199 Lojistik Araci

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Karasu »

804 tank ve 1618 zırhlı araç kaybediyorsun. Hem de görsel teyitli. Ancak adı savaş değil askeri operasyon. Yersen.. :D

Biz Fırat kalanında bir kaç tank kaybedince bile burada hepimiz öfkeden ve üzüntüden kudurmuştuk. Adamlardaki kayba bakın.

Bu arada şu rakamlar bile tb2'nin başarısını gösteriyor. Bu kadar askeri araç kaybı imkanı yok nlaw ile javelin ile açıklanamaz. Patır patır konserve açmaya devam ediyor anlaşılan.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Tipik bir intihar gorevi de olsa Ukrayna nin Kirimdaki Rus deniz ve/veya hava ussune elindeki ucaklarin birkaciyla saldiri girisiminde bulunmamasina sasiriyorum. Maripole helikopterle adam getirip goturduler. Ya tutarsa.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Rusya Donbass ta ciddi bir katmanlı hava savunma şemsiyesi ve EH duvarı örmüş gibi. Görüntülere göre S400 hariç elinde ne varsa bölgede. Muhtemelen en geride o da vardır. Aşılamaz değil elbet ama Ukraynanın kara konuşlu ED/ET sistemlerine, sahte hedeflere/yem olabilecek ucuz yollu ihalara, yerleri tespit edilen özellikle BUK ve S300 leri vurabilecek bol miktarda HIMARS ve daha uzun menzilli ATACMS gibi sistemlere ihtiyacı var. Bunlar olmadan TB2 ler yine çalışır ama uzaktan keşif/gözetleme harici direk çatışmalara dahil olmaları zor ve kayıp getirir.

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen alpagut »

Karasu yazdı: 28 Haz 2022, 23:43 804 tank ve 1618 zırhlı araç kaybediyorsun. Hem de görsel teyitli. Ancak adı savaş değil askeri operasyon. Yersen.. :D

Biz Fırat kalanında bir kaç tank kaybedince bile burada hepimiz öfkeden ve üzüntüden kudurmuştuk. Adamlardaki kayba bakın.

Bu arada şu rakamlar bile tb2'nin başarısını gösteriyor. Bu kadar askeri araç kaybı imkanı yok nlaw ile javelin ile açıklanamaz. Patır patır konserve açmaya devam ediyor anlaşılan.
Rusya gibi ülkelerin gücü ve caydırıcılığı bu işte. Ordularının muhteşem olması değil bu kadar kaybı kabullenebilmesi halkın da tepki vermemesi/verememesi. + muazzam doğal kaynakları ile yaptırım baş baş edebiliyor.

JNG90
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen JNG90 »

Karasu yazdı: 26 Haz 2022, 00:13 Rus askeri işgal ettiği topraklara kaka yaparken onu izleyen bir drone da onun üzerine kaka yapmış.

Kirpi'lerin 7-8 ton su deposu ve ev standartlarında banyo sunacak şekilde dizayn edilmiş versiyonları lazım bize de. Özellikle PÖH ve JÖH personelinin psikolojisini de bozuyor dağa taşa s..mak. Her birliğe bir adet banyo kirpi ve ambulans kirpi verilebilir.

Operasyonda personelimizin çeşitli ihtiyaçlara ek olarak popiş ve genel temizliğini güvenle yapabilmesini isterim.

JNG90
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen JNG90 »

rifat52 yazdı: 28 Haz 2022, 19:09
Bu bonkör davranışın altında herhalde MİUS motor menfaatlerimiz yatmaktadır.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

JNG90 yazdı: 29 Haz 2022, 14:14 Kirpi'lerin 7-8 ton su deposu ve ev standartlarında banyo sunacak şekilde dizayn edilmiş versiyonları lazım bize de. Özellikle PÖH ve JÖH personelinin psikolojisini de bozuyor dağa taşa s..mak. Her birliğe bir adet banyo kirpi ve ambulans kirpi verilebilir.

Operasyonda personelimizin çeşitli ihtiyaçlara ek olarak popiş ve genel temizliğini güvenle yapabilmesini isterim.
Tuvalet kullanımı için özel bir araçtan ziyade, Boksörler de ki gibi bir uygulama gayet kullanışlı olabilir.

merzifonlu
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Karasu yazdı: 26 Haz 2022, 00:13 Rus askeri işgal ettiği topraklara kaka yaparken onu izleyen bir drone da onun üzerine kaka yapmış.

Görünce önce güldüm ama sonra çok trajik bir olay olduğunu fark ettim. En savunmasız anında pisi pisine ölüp gidiyorsun.

Bu gereksiz savaşı çıkartanları lanetliyorum.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Ruskiler Yılan adasından kaçmış sonunda.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Hayali »

merzifonlu yazdı: 30 Haz 2022, 07:42 Görünce önce güldüm ama sonra çok trajik bir olay olduğunu fark ettim. En savunmasız anında pisi pisine ölüp gidiyorsun.

Bu gereksiz savaşı çıkartanları lanetliyorum.
Hocam gereksiz savaş mı olur? Taraftan tarafa fark eder. Ama her savaş bir gereklilikten doğar. Bunun doğru veya yanlış olduğu tartışılır.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Bazı görüntüler 100 Km nin bir hayli üzerinden.

merzifonlu
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Hayali yazdı: 30 Haz 2022, 13:29 Hocam gereksiz savaş mı olur? Taraftan tarafa fark eder. Ama her savaş bir gereklilikten doğar. Bunun doğru veya yanlış olduğu tartışılır.
Kendini savunma durumu hariç, her savaş gereksizdir. Aynı zamanda da suçtur.

rifat52
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen rifat52 »

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

trakya_forever yazdı: 30 Haz 2022, 14:16 Bazı görüntüler 100 Km nin bir hayli üzerinden.

Eskiden adanın tepesinde uçuyorlardı şimdi noldu ki?

Kullanıcı avatarı
Alesta
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Alesta »

50 adet tb2 teslim edilmiş. Ruslar 'gerçekten' tb2leri indiriyormuş.

https://www.savunmasanayist.com/ukrayna ... teslimati/

Canti
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Canti »

Alesta yazdı: 30 Haz 2022, 23:23 50 adet tb2 teslim edilmiş. Ruslar 'gerçekten' tb2leri indiriyormuş.

https://www.savunmasanayist.com/ukrayna ... teslimati/
İki sene oldu. İki senedir Rus sistemleri tokatlanıyorlar. Allahın pır pır ihası, bir zahmet indirsinler. Demek Ruslar sadece geliştirme kısmında değil hızlı karşılık verme kısmında da tıkanmış vaziyetteler.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

Tank'tan kasıt Amt olmaz muhtemelen fakat rakamlar çok yüksek, 500 topçu sistemi çok büyük rakam, muhtemelen içinde roketlerde vardır. Bu arada Nasams'da Ukrayna da göreve başlayacak muhtemelen.

merzifonlu
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

igirgin yazdı: 30 Haz 2022, 22:01 Eskiden adanın tepesinde uçuyorlardı şimdi noldu ki?
iki ihtimal var:

a) Ruslar akıllandı ve yaklaşan TB2'leri vurabiliyor,
b) HİMARS'lar sayesinde tek yapması gereken hassas konum belirlemek oldu, o yüzden gereksiz risk alıp yaklaşmıyor.