Rusya Ukrayna gerilimi

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Hayali »

Şuan Ruslar Karadenizde ve Baltık ta istediği gemiyi batırabilir. Avrupanın ise buna ambargo ile karşılık verir o kadar eminim

karli
Süvariler

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen karli »

Hayali yazdı: 30 Haz 2021, 17:25 Şuan Ruslar Karadenizde ve Baltık ta istediği gemiyi batırabilir. Avrupanın ise buna ambargo ile karşılık verir o kadar eminim
Diplomatik anlamda bir uyarıda bulunmuş. "Ciddiye alıyoruz, zorlamayın" demiş.Hoş gitsin Hollanda gemisini vursun, lakin geminin sahibi İngiltere olursa ben ciddiye alırım.

kivele
Üye
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen kivele »

karli yazdı: 30 Haz 2021, 18:21 Diplomatik anlamda bir uyarıda bulunmuş. "Ciddiye alıyoruz, zorlamayın" demiş.Hoş gitsin Hollanda gemisini vursun, lakin geminin sahibi İngiltere olursa ben ciddiye alırım.
Rus gemileri İngiltere ana karasının yakınından geçseydi aynı tepkiyi İngilizlerde verirdi. Rusya'nın İngiliz veya Amerikan gemisini vurabileceğini sanmıyorum.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Sanchez »

Ne İngiltere, ne Hollanda ne de Türkiye, söz konusu kara parçasının Rusya toprağı olduğunu tanımıyor. İşgal altındaki Ukrayna toprağıdır orası.

kivele
Üye
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen kivele »

Sanchez yazdı: 30 Haz 2021, 20:16 Ne İngiltere, ne Hollanda ne de Türkiye, söz konusu kara parçasının Rusya toprağı olduğunu tanımıyor. İşgal altındaki Ukrayna toprağıdır orası.
O konuda hem fikiriz... Rusya'yı Kırım'dan çıkarabilecek bir güç yok.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen okeanos »

Ukrayna' da sıcak saatler. Ayrıntılar sabaha netleşir.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Hayali »

Rusya, Kırım ve Donbass'ta Kasım ayından bu yana yığınaklarını sıklaştırmaya başladı. Geçen sene yapılan yığınakta birliklerin ancak yarısını çekmişti.

9K720 İskender Füze Konvoyu

Ayrıca Rusya, Belarus-Polonya sınırına birlik sevkiyatı yaptı ve Belarus'ta 2 Tu-160 konuşlandırdı.
Bu sevkiyatlara en garip yanıt ise Almanya'dan geldi.
Polonya - Belarus sınırına 66 km uzaklıkta Olsztyn birlik sevkiyatı görüntülendi.

aRiSe
Üye

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen aRiSe »

Avrupa Rusya ilişkilerinin kızışmasının hatta savaşın eşiğine gelmelerinin bize ne gibi faydaları olabilir?

Taraf tutmak zorunda kalacak duruma gelmez umarım durum.

CetinAltinbas
Üye

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen CetinAltinbas »

Gerçekten buna anlam veremiyorum borç mu toprak mı harp hazırlığı mı nedir bu Rusları? Neyin peşinde gidiyorsun?

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen swat »

aRiSe yazdı: 20 Kas 2021, 23:28 Avrupa Rusya ilişkilerinin kızışmasının hatta savaşın eşiğine gelmelerinin bize ne gibi faydaları olabilir?

Taraf tutmak zorunda kalacak duruma gelmez umarım durum.
Tarafımız belli. Türkiyeye uygulanan bilimum bütün yaptırımlar kalkar. Karadenizde bize ihtiyaçları var. Boğazları kapatlamamıza ihityaçları var.

İZCİ
Üye
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen İZCİ »

swat yazdı: 23 Kas 2021, 10:29 Tarafımız belli. Türkiyeye uygulanan bilimum bütün yaptırımlar kalkar. Karadenizde bize ihtiyaçları var. Boğazları kapatlamamıza ihityaçları var.
Bize “Hadi Türkiye” dediklerinde “Tarafımız belli ama yaptırımlarınızdan dolayı çatışmaya girecek donanımımız yok. Ruslara karşı silahlandırdığınız Yunanistan bu işi halledecek kapasitededir(!)” demeliyiz.

Şu konjonktürde Orta Avrupa için tek bir askerimizin dahi tehlikeye atılmasını desteklemem şahsen.

Motor ve parça satışını yasakla
Parasını verdiğimiz uçakları verme
Teröriste malzeme yardımı yap, kolla
Yunanı bize kışkırt ve silah hibe et
Ülkeyi ajanlarla yönlendir... ne güzel Nato?!

Frost
Üye
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Frost »

Sayın İzci'ye katılıyorum.

Ek olarak Avrupa sağında ciddi ciddi İstanbul'u ortodoks Rusya fethetsin diyen kişiler varken ve bunların sayısı Yunanistan'da da azımsanmayacak durumdayken biz neden AB'ye kalkan olalım.

Aman rasyonel davranalım dedik göçmen deposu olduk. Kaçmaya çalışan göçmenlere dahi engel oluyoruz. Yine rasyonel davranıp Belarus uçuşlarını durdurduk. Bakıyorum Avrupa'da akılcılığın zerresi kalmamış. İzansız ve amansız bir Türk düşmanlığı ile politika oluşturuyorlar. Putin ile meselelerini de kendileri çözsün madem öyle.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen swat »

İZCİ yazdı: 23 Kas 2021, 14:39 Bize “Hadi Türkiye” dediklerinde “Tarafımız belli ama yaptırımlarınızdan dolayı çatışmaya girecek donanımımız yok. Ruslara karşı silahlandırdığınız Yunanistan bu işi halledecek kapasitededir(!)” demeliyiz.

Şu konjonktürde Orta Avrupa için tek bir askerimizin dahi tehlikeye atılmasını desteklemem şahsen.

Motor ve parça satışını yasakla
Parasını verdiğimiz uçakları verme
Teröriste malzeme yardımı yap, kolla
Yunanı bize kışkırt ve silah hibe et
Ülkeyi ajanlarla yönlendir... ne güzel Nato?!
Tabiki bu söylediklerinizde noktasına virgülüne haklısınız ama, Avrupa ve ABD bir süredir her konuya ekonomik konjüktürde yaklaşıyor. Uluslararası diploması ve denge siyaseti tamamen askıda kaldı.

Bu gün yönetim olarak ülkemizi her şekilde eleştirebiliriz fakat. ABD, Fransa ve Almanyada mantıklı hareket ediyor denilemez.

Türkiyede aklıllı bir siyaetçinin Başbakan olarak NATO topöantısına gidip merhaba ama biz ne yapıyoruz diye sorması ve üye ülkelerin bunu sorgulamasını sağlamak gerek.

O noktadan sonra bir çok Nato içi gerilimin (Başta Türkiye) azalabileceğini düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
Shock and Awe
Üye
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Shock and Awe »

ABD ve Almanya isteseler Ukrayna'ya yapabilecekleri yardımın haddi hesabı yok. Fakat yapmıyorlar. En son ABD 2 tane eski sahil güvenlik botu göndermiş yaptıkları bu. Böyle bir durumda bize zaten hiçbir şey düşmez el alemin enayisi biz miyiz. Ruslar Polonya'ya, Romanya'ya dayanınca akılları başlarına gelir belki.

karli
Süvariler

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen karli »

Shock and Awe yazdı: 24 Kas 2021, 18:54 ABD ve Almanya isteseler Ukrayna'ya yapabilecekleri yardımın haddi hesabı yok. Fakat yapmıyorlar. En son ABD 2 tane eski sahil güvenlik botu göndermiş yaptıkları bu. Böyle bir durumda bize zaten hiçbir şey düşmez el alemin enayisi biz miyiz. Ruslar Polonya'ya, Romanya'ya dayanınca akılları başlarına gelir belki.
Azizim asla yardım etmezler. Birincisi Kırım konusu Rusya için kırmızı çizgi, Almanya, İngiltere, Amerika bunu çok iyi biliyor. İkincisi Ukrayna nın başarısı bunlar için çok önemli değil, sadece Rusya` ya dünya kamuoyunda ambargo için malzeme lazım. O da Ukrayna-Kırım meselesi. Hepsi bu.

Kullanıcı avatarı
Alesta
Üye
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Alesta »

Ukrayna Gürcistan'a benzemez.Rusya'nın kolay kolay Ukrayna ile savaşa girebileceğini zannetmiyorum.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen DENO »

Alesta yazdı: 25 Kas 2021, 23:39 Ukrayna Gürcistan'a benzemez.Rusya'nın kolay kolay Ukrayna ile savaşa girebileceğini zannetmiyorum.
Ukrayna cepheye savaşacak asker bulamadığı için dünyanın dört bir yanındna paralı asker toplayarak Donetsk sınırındaki cephelere dolduruyor. Sen ben gitsek 1 ay eğitimle aylığı 2 bin dolar maaşa cephede paralı asker oluruz. Halk savaştan fakirlikten bıkmış, yüzyıllar boyunca Rus buyunduruğu altında yaşamaktan milli şuurlarını da kaybetmişler zaten. O yüzden bizdeki gibi güçlü bir milli kimilk ve mücadele ruhu aramak hata olur Ukraynalılarda.

Ukraynalı siyasiler desen zaten çoğu "Ruslar ne istiyorsa alsın barış yapalım" kafasındalar. Ama bunu açık açık dillendiremiyorlar tabi. LAkin burada Ukrayna'nın kendi fiziki faktörleri dışında yüzleşeceği uluslararası baskı düşünüldüğünde, zaten ekonomisi kötü olan Rusya'nın Ukrayna'da daha ilerleyerek ikincil bir ambargo ve uluslararası izolasyon yeme cesaretini gösterebileceğini de düşünmüyorum. Tabi bu işler belli olmaz ama...

Kullanıcı avatarı
Alesta
Üye
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Alesta »

DENO yazdı: 26 Kas 2021, 00:30 Ukrayna cepheye savaşacak asker bulamadığı için dünyanın dört bir yanındna paralı asker toplayarak Donetsk sınırındaki cephelere dolduruyor. Sen ben gitsek 1 ay eğitimle aylığı 2 bin dolar maaşa cephede paralı asker oluruz. Halk savaştan fakirlikten bıkmış, yüzyıllar boyunca Rus buyunduruğu altında yaşamaktan milli şuurlarını da kaybetmişler zaten. O yüzden bizdeki gibi güçlü bir milli kimilk ve mücadele ruhu aramak hata olur Ukraynalılarda.

Ukraynalı siyasiler desen zaten çoğu "Ruslar ne istiyorsa alsın barış yapalım" kafasındalar. Ama bunu açık açık dillendiremiyorlar tabi. LAkin burada Ukrayna'nın kendi fiziki faktörleri dışında yüzleşeceği uluslararası baskı düşünüldüğünde, zaten ekonomisi kötü olan Rusya'nın Ukrayna'da daha ilerleyerek ikincil bir ambargo ve uluslararası izolasyon yeme cesaretini gösterebileceğini de düşünmüyorum. Tabi bu işler belli olmaz ama...
Doğu bölgesinde Paramiliter güçlerin çatışması var.İki slav ülkesi'de doğrudan savaşa girmekten kaçınıyor.Rusya'nın Ukraynayı kısa sürede yok edebilecek güce sahip olduğunu biliyoruz.Dediğiniz gibi ülkelerin ambargolarını göze alabilecekmi? Rusya'nın Ukrayna'da uğrayacağı zarara Rus halkının tepkisi ne olacak?

KARACI
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen KARACI »

Günümüzde kolay kolay kısa sürede yok etme diye birşey kalmadı artık. Nükleer bir saldırıyı tabii ki yok sayarsak, ona da Ukrayna üstünden ihtimal vermem. Abd Irak için 8 bine yakın tomahawk kullandı, kayıtlı bildigimiz bu, bilmedigimizde vardır. Rus kara ve hava gucu tabii ki Ukrayna karsisinda ezici, lakin saldirirsa Ukrayna yardım alır. Dunya'nin yarisi ruslarin orada bataga dusmesini istiyor, ukraynayi sevdiklerinden degil. Ucak, gemi falan gondermezler, taktik sahada rus kara gucunu bezdirecek cok fazla opsiyonu var batının. Binlerce tank, yuzbinlerce asker falan korkutucu gelebilir, dogru bir karsi planla degildir ! Abd taktik silah teknolojisini Ukrayna icin acar ve nicelikte eli bol olursa rus kara ordusu hic ummadigi cok buyuk kayiplar alir. Savas demek para demek, dunyada para icin savasan tecrubeli paramiliter gucler var, bunlar bezdirici islerdir. Ha keza tabii ki Kiev'de falan bomba dusmeyen yer kalmaz, uzun erimde ruslar buyuk guc. Isgal senaryosu ustune konusuyorum, abd tamamen sirt cevirmeyecektir, turlu yardimi bircok farkli sekil ve maskeyle Ukrayna'ya indirirler isterseler. Burada kilit abd, avrupalilarin totosu rus korkusu ile titriyor onlardan birsey beklemiyorum acikcasi.

Frost
Üye
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Frost »

Ukrayna'nın verimli toprakları da Rusya'nın önceliklerinden. Konuya buradan da bakmak lazım. Kuraklık ve gıda krizi kapıda. Böyle bir tahıl deposuyla Rusya nüfusunu doyurabilir.

Kullanıcı avatarı
Alesta
Üye
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Alesta »

KARACI yazdı: 26 Kas 2021, 12:19 Günümüzde kolay kolay kısa sürede yok etme diye birşey kalmadı artık. Nükleer bir saldırıyı tabii ki yok sayarsak, ona da Ukrayna üstünden ihtimal vermem. Abd Irak için 8 bine yakın tomahawk kullandı, kayıtlı bildigimiz bu, bilmedigimizde vardır. Rus kara ve hava gucu tabii ki Ukrayna karsisinda ezici, lakin saldirirsa Ukrayna yardım alır. Dunya'nin yarisi ruslarin orada bataga dusmesini istiyor, ukraynayi sevdiklerinden degil. Ucak, gemi falan gondermezler, taktik sahada rus kara gucunu bezdirecek cok fazla opsiyonu var batının. Binlerce tank, yuzbinlerce asker falan korkutucu gelebilir, dogru bir karsi planla degildir ! Abd taktik silah teknolojisini Ukrayna icin acar ve nicelikte eli bol olursa rus kara ordusu hic ummadigi cok buyuk kayiplar alir. Savas demek para demek, dunyada para icin savasan tecrubeli paramiliter gucler var, bunlar bezdirici islerdir. Ha keza tabii ki Kiev'de falan bomba dusmeyen yer kalmaz, uzun erimde ruslar buyuk guc. Isgal senaryosu ustune konusuyorum, abd tamamen sirt cevirmeyecektir, turlu yardimi bircok farkli sekil ve maskeyle Ukrayna'ya indirirler isterseler. Burada kilit abd, avrupalilarin totosu rus korkusu ile titriyor onlardan birsey beklemiyorum acikcasi.
Yok etmek derken kritik üslerini ve altyapılarını kastediyorum.Rusyanın füze gücüne dayanılmaz.
Frost yazdı: 26 Kas 2021, 13:47 Ukrayna'nın verimli toprakları da Rusya'nın önceliklerinden. Konuya buradan da bakmak lazım. Kuraklık ve gıda krizi kapıda. Böyle bir tahıl deposuyla Rusya nüfusunu doyurabilir.
Ukrayna topraklarının Rusyaya çok faydası olacağı aşikar.Aralarında anlaşırlarsa birleşirler bizede hayırlı olsun demek düşer. :)

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Antares »

Ruslar Gürcistan savaşı gibi olmayacağını biliyor. Bu yüzden paramiliter gruplarla ilerlemek isteyecek ve zayıf bir hava gücü desteği vermek isteyecektir diye düşünüyorum. Ama Putin eğer çok istiyorsa binlerce tankla hareket edebilir. Tabii Javelin'e karşı bir teknolojisi varsa. Eminim bunun üzerine çok kafa yoruyorlardır.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Tyras »

Global ekonominin, teknolojinin bu seviyeye geleceğini, ve AB'yi kestiremezdi ama Hitler'i Sovyetlere saldırmaya teşvik eden şöyle bir teorisi var.

Biz Almanya olarak Ruslar'dan teknolojik olarak üstünüz, onlara teknolojik ürünler satıyoruz ve doğal kaynaklarını kolaylıkla alıyoruz.

Ama er yada geç Ruslar geriden gelip bu teknolojik farkı kapatacaklar. Bu farkı kapattığında ise Doğu Avrupa'nın verimli toprakları hala Rusların elinde olursa, Ruslar hammadde üstünlüğü sayesinde daha çok nüfusa bakabilecek ve bu nüfusu üretime yönlendirebilecek, daha çok teknolojik yatırımı finanse edebilecek ve bizim teknolojimize de ihtiyaç duymadığı için de Almanya üzerinde tahakküm kurması çok kolaylaşacak.

Bu yüzden Rusları her ne olursa olsun Polonya-Ukrayna topraklarından uzak tutmalıyız gibi bir yaklaşımı var. Aynı yaklaşımın başarılmış hali belki Türkiye'yi Suriye ve Irak'taki petrolden koparmak ile bize uygulandı.

Bugünü düşününce Ruslar kendine yeter hale geldikçe, daha bildiğini okuyan bir toplum olacaklar. Yaptırımın şunun bunun da acısını çıkarmaya bakacaklar. Rusya buraları elde etti mi gözünü tekrar Orta asyaya çevirir. Sonra balkanlar vs. devam eder.

Etmekle de haklıdır. Yaptırım yiyorsan refleks olarak kendine yeter hale gelmeye, yada karşı tarafın ihtiyaç duyduğu kaynaklara erişip tekelleşmeye çalışırsın, bu sefer de bağımlılıklar iki taraflı hale geldikçe karşı taraf yaptırımdan geri durmak zorunda kalır, yoluna bakarsın.

Bizde gücümüz yettiğince aynı refleksleri oluşturuyoruz ama Rusların elindeki hidrokarbon kaynakları ve nükleer kozu bizde yok.

Rusyayla bir anlamda rakip, bir anlamda da kader ortağıyız. Bu yüzden iki ülke ilişkileri kopsa da toparlanabiliyor. Ama Rusya zincirlerini tamamen kırarsa, bizimle de uzlaşmacı olmak istemeyebilir, burada da Batı'yla beraber denge politikasını sürdürmek zorunda kalıyoruz.

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Türkistan »

Arkadaşlar , iş baya baya ciddiye binmek üzere , konuya hakim arkadaşlardan yorum almanın zamanı geliyor , bu konu bir kaç gün içinde çok aktif olacağa benziyor .

kivele
Üye
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen kivele »

Rusya'nın Ukrayna üzerine tekrar operasyon düzenlemesi olası değil.... Ekonomik olarak zaten iyi durumda değil Rusya herhangi bir saldırı girişiminde çok ağır yaptırımlar yiyeceği kesin ama Ukrayna kaşınıyor....

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen TEORI »

Rusyanın Ukrayna işgali için abd ve nato yeşil ışık yakmış durumda. Sadece ekonomik ambargo uygulanacağı söylediler. Zaten ruslar amabargo altında idi. Yani şuan top rusların elinde. Önceden Ukrayna rusları kışkırtırken şuan rusya dombass dan kışkırtıyor. Ukrayna nın şehirleri dombass dan yapılan topçu atışlarıyla vuruluyor. Böylece Ukrayna nın dombass üzerine saldırı yapması sağlanıyor. Olası Ukrayna saldırısı son derece kanlı olacağı gerçeği her iki taraf için geçerli. Polonya Ukraynalı mültecilerle bayağı uğraşacak bu gidişle.

karli
Süvariler

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen karli »

Türkistan yazdı: 02 Ara 2021, 20:19 Arkadaşlar , iş baya baya ciddiye binmek üzere , konuya hakim arkadaşlardan yorum almanın zamanı geliyor , bu konu bir kaç gün içinde çok aktif olacağa benziyor .
Azizim, Ukrayna gururmu yapıyor yoksa iç politika içinmi zorluyor kestiremiyorum. Açıkçası Ukrayna yayınlarınıda pek takip edemiyorum, ancak Rusya` nın tuzağına düşmek üzere. Bir ihtimal Rusya istibahrat altyapısıyla Ukrayna nın iç dinamiklerini dizayn etmekte, bu gayet mümkün. Ancak Ukrayna bir hamleye girişirse çok net bir şekilde kaybeder.

Şimdi belki düşünenler çıkacak, arkadaş adam kendi topraklarını kurtarma derdinde diye. Teorik olarak haklı, ancak pratikte bunun karşılığı yok. Şöyle örneklendireyim, Türkiye Kıbrıs`ta bir operasyon için 1963 te niyetlendi ancak yapmadı, hazırlıklara başladı bunu 1974 te yaptı. Hakeza Azerbaycan ile KArabağ da bir operasyon için 30 yıl bekledik. Zira Azerbaycan için ele avuca gelecek bir ordu teşekkül etmemiz 30 yıl sürdü.

Ukrayna akıllı olsa Kırım`ı Rusya ya bırakır ve Donbass bölgesini kurtarır. ve mümkünse Liman işletmesi, Kerç boğazı kullanımı gibi konularda anlaşmaya çalışır. Rusya ile bir şekilde müzakere eder. Avrupa ülkeleri, ve ABD zaten Rusya`ya karşı kısıtlı ancak kapsamlı bir Ambargo uygulamakta, ancak Rusya bundan ölümcül anlamda etkilenmez. Zira dünyada kendi kendine yeten birkaç ekonomiden bir tanesi. Ayrıca AB gidip Rusya`dan enerji almak zorunda! Ayrıca Rusya dünyadaki büyük ekonomilerden biri olan Çin ile sınırı olan bir ülke. Dolayısıla pazar ikmaeside pek ala mümkün.

Birde şu konuda dikkatinizi çekmek istiyorum, Ukrayna farklı bir yer. Ülkenin batısı tamamen Avrupa mantığında ve batıcı. Ülkenin doğusu fazlasıyla Rus yanlısı, veyahut doğrudan Rus asıllı. Bunu şehirlerde, binalarda, caddelerde, sokaklarda, insanların kıyafetlerinde dahi görebilirsiniz. Yani haritada evet Ukrayna olarak görebilirsiniz ancak, insanlarda bu pekte böyle değildir. Yani Rusya nın eli güçlü.

Avrupa bu konuda hiçbirşey yapamaz/yapmazda. ABD yapmak istesede buna güç yetiremez. Askeri destek ile Ukrayna`nın toprak bütünlüğüne sahip olmasını sağlayamaz. KEndi askerini sahaya sürersede zaten işin rengi değişir. Dolayısıylada yapılacak çok birşey yok.

Ukrayna askeri modernizasyon projelerini, tatbikatlarını, ve en önemlisi birliklerindeki sevk, ve koordinasyonu artırmak zorunda. Hele hele şu topçu birliklerini gerçekten adam etmek zorunda. Son operasyonlarda biraz etkinlik vardı ancak kısıtlı birliklerimi yoksa umumi olarak eğitildilermi bilemem, TB2 ler belli yetenekler kazandırmış bunlara bu belli. Artık bir şekilde "ağ harbi" dediğimiz konularda birliklerini eğitmek, ona göre techiz etmek zorunda artık 10 yılmı sürer bilemem. Bu şekilde Rusya nın canına okur. Aksi taktirde şansı yok.

kampi
Üye
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen kampi »

Ukrayna iç dinamikler ile hareket ediyor. Biliyorsunuz dünya ekonomik olarak zor durumda ekmekler küçüldükçe bayraklar büyüyor. Ukrayna için de geçerli bu durum geçenlerde okudum birçok genç tıpkı Türkiye deki gibi Ukrayna da ülkeyi terk etmiş Avrupa'ya gitmiş yükselen vergiler nedeniyle bu yüzden zelensky hükümeti rahatsız.

igirgin
Süvariler

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen igirgin »

kampi yazdı: 03 Ara 2021, 12:11 Ukrayna iç dinamikler ile hareket ediyor. Biliyorsunuz dünya ekonomik olarak zor durumda ekmekler küçüldükçe bayraklar büyüyor. Ukrayna için de geçerli bu durum geçenlerde okudum birçok genç tıpkı Türkiye deki gibi Ukrayna da ülkeyi terk etmiş Avrupa'ya gitmiş yükselen vergiler nedeniyle bu yüzden zelensky hükümeti rahatsız.
Ukrayna'da yolsuzluklar bizdekilerine taş çıkartacak boyutlarda gençler arasında işsizlik had safhada zaten ortalama maaşlar da bizden düşük. AB'ye vizesiz seyahat edebildiklerinden dolayı gençler ilk fırsatta Avrupa'da vasıfsız ya da düşük profilli sezonluk işçi olarak çalışıyorlar.

Kullanıcı avatarı
muhendus
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen muhendus »

ABD biraz rasyonel davransa ve Karadeniz’de Rus’u sınırlandırmaya gerçekten niyetli olsa versin Türkiye’ye 3 tane Arleigh Burke, “1 tanesini sürekli Karadeniz’de tut ve Aegeis ağında kal” dese tüm işi görülür. Biz de diğer gemilerle TCG Anadolu ile bir görev kuvveti oluşturup kendi işimize bakarız.

Biz Karadeniz’e kıyıdaş ve bu büyüklükte bir gemi işletebilecek bir NATO ülkesiyiz. İçeride süre kısıtlaması olmaksızın gemileri tutabiliriz.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Sanchez »

ABD de sürekli tutuyor denilebilir. Yıl boyu rotasyonla aynı 4 5 gemiyi sokup çıkartıyorlar

atak09
Üye

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen atak09 »

Ukrayna'yı NATO'ya alsalar faydası olur bence.

Putin megolamanyak olmuş biri.

Metalürjist54
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Metalürjist54 »

DENO yazdı: 26 Kas 2021, 00:30 Ukrayna cepheye savaşacak asker bulamadığı için dünyanın dört bir yanındna paralı asker toplayarak Donetsk sınırındaki cephelere dolduruyor. Sen ben gitsek 1 ay eğitimle aylığı 2 bin dolar maaşa cephede paralı asker oluruz. Halk savaştan fakirlikten bıkmış, yüzyıllar boyunca Rus buyunduruğu altında yaşamaktan milli şuurlarını da kaybetmişler zaten. O yüzden bizdeki gibi güçlü bir milli kimilk ve mücadele ruhu aramak hata olur Ukraynalılarda.

Ben bağımsızlık günü sırasında Kyiv'de bulundum ve gözlemleme fırsatım oldu.
Fazla uzatmamıyorum;Ukrayna halkı için dediklerinizin tek bir kelimesi bile doğru değil.
Fırsatınız olursa gelecek yıl 24 Ağustosta oraya gidip gözlem yapmanızı tavsiye ederim.
Duvarlar ölen askerlerin fotoğrafları ile dolu, bazı kiliseler savaşa dair müzeler olmuş(lviv ve kyiv) hatta sokak sanatlarında bile ülkesi için ölenleri hatırlamayı unutmamışlar.
Milli bayram ve milli birliğin ne olduğunu unutmuşuz biz.
Gülmeyi bile unutmuşuz mutlu insan görünce bir şaşırıyorsunuz.
Kusura bakmayın ama haksızsınız.

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen alpagut »

Ukrayna'nın tavrı iç dinamiklerinden geliyor çünkü halkda çok büyük bir Rusya karşıtlığı var. Adamlar için bu bir milli mücadele. Dediğiniz şunun gibi bir şey ABD çok güçlü verelim gitsin. Veya İsmet paşa Stalini kızdırmayıp boğazları Kars'ı Ardahan'ı verseymiş.

Adamlar uzun yıllar Rus emperyalizmi altında yaşamışlar ve çok da çekmişler. Aynı şekilde Polonyalı'lar.

Bizim algımızdaki bir sorun da şu;
ABD'nin orta doğu emperyalizmine bakıp düşünüyoruz. Ortadoğuyu sadece Fransız ABD ve İngiliz'e sömürmüş Tek şeytan ve islam düşmanı İsrail batı ve abd'dir bunlar için. Çin Rusya buraları sömürmemiş çünkü. Bizde dahi bir dönem sanki Batı ile iş tutmak din düşmanlığı emperyalist uşaklığı ama Çn ile Rusya ile olunca bağımsız onurlu duruş görenler oldukça fazladır. Yani biz şuanda çok dar görüşlü ve ortaduğulu Arap ve İranlı bakışı ile DÜnya'ya bakmaya başladık. Batı'ya kızınca diğerleri cici geldi bize.

Bir de biz de komizm mi görmemiş insanlar var Adamlar ABD düşmanı emperyalist karşıtı fln cici geliyor. Ancak gidin bakın Eski Sovyet ülkelerine Kominist-Rus-Sovyet deyince admın ocağına incir ağacı dikmiş gibi olursun. Git Çin'deki azınlıklara sor oradakini de. ABD'nin emperyalizmini mum ile arasınız.

Bize basit gelse de Ukrayna'da ve diğer ülkelerde insanlar çok çekmişler bu gaza gelmek ekonomik krizi örtmek gibi sebepler ile açıklanamaz.

Ayrıca ABD destek vermez ise bize ne demek de yanlış. ABD destek verirse bizim için daha hayırlı olur. Rusların buraları yutması bizim için de kötüdür. Güçlü bir Ukrayna ve Polonya bzim için her zaman iyidir. Bu ülkeler bizim tarihi ve stratejik müttefiklerimizdir. Buna Macaristan'ı da katabiliriz ama şuan için Macarlar sağlamda gibi.

Kullanıcı avatarı
Grenadier
Üye
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Grenadier »

Şöyle bir harita dolaşıyor.

Resim

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Hayali »

Grenadier yazdı: 05 Ara 2021, 16:29 Şöyle bir harita dolaşıyor.

Resim

Geçen sene öne sürülen planlar...Pek farkı yok ...Ukrayna-Rusya arasında Tek engel Dinyeper nehri..

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Bence NATO Ukrayna 'yı kaybettiğinin farkında , şuan Rusya' yı ne kadar çok oyalarsa kar görüyor zira Rusya 'nın Ukrayna sonrası asıl hedefi Baltıklar , cümbüş o zaman kopacak , NATO Baltıklara yaptığı gibi Ukrayna' yada bir hava görev gücü kurması gerekiyordu , Sıcak bölgeye Kıbrıs benzeri bir hat çekip oraya NATO'yu yada BM barış gücünü davet etmiş olsa iş çığırından çıkmazdı , bence Batı Ukrayna 'yı kaybettiğinin farkında

Avrupaya bakan eski Sovyet ülkeleri içinde batı ile iyi ilişki kurup tek batı menşei savaş uçağı alamayan tek ülke .

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen TEORI »

Ruslar tahminen kışın geçmesini bekliyorlar. Bahara girerken işgale başlayabilirler. Ukrayna şimdiden sınırına akacak zırhlı denizlerini durdurmayı ya da yavaşlatmayı düşünsün. Derin mevziler ve geniş tank hendekleri için çalışmaya başlasın. Kalan bölgeleri mayınlayıp anti tankları bu mevzilere konuşlandırsın. Ruslar yoğun bombardımanın ardından direk hücuma kalkacaktır. Bazı yollar ve köprüler için paraşütçüleride kullanacaklardır.

Ukrayna şehirlerini şimdiden hazırlamalı. Grozni taktiği rusları kilitlemek için yeterli. Direniş için mühimmat saklama ve örgütleme işlerinide bir yandan çalışmalı. Ruslar şehirleri acımasızca vuracak. Halkın bu kıyamete karşı tedbirlerini alması için devlet televizyonundan düzenli eğitim verilebilir. Gerekli yerlerde milis eğitimleri olabilir.

kostok
Üye
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen kostok »

Grenadier yazdı: 05 Ara 2021, 16:29 Şöyle bir harita dolaşıyor.

Resim
Haritanın doğru olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Belki Odessa kısmı doğru olabilir ama -eğer Rusya doğrudan kendi bayrağıyla savaşa girecekse- ilk hamle Donbas bölgesinden olmayacaktır. 6-7 yıldır savaşın olduğu bölgede Ukraynalılar eşek değillerse ,ki bundan korkuyorum, bu bölgeye gerekli tahkimatı kurmuşlardır. Tamam, bu Rusya'nın kafası bizim gibi çalışmıyor ama ufak da olsa bu riski almayacaktır.

Stratfor'un üç farklı alternatif tahminin olmasının sebeplerinden birisi Rusya'nın öncelikli amacının ne olduğunun pek sezimlenememesi. Tamam Ukrayna topraklarını istiyor da ilk önceliği nedir? Moldova sınırına kadar uzanıp Transdinyester ile bağlantı kurmak mı istiyorlar? Yoksa şartsız koşulsuz, önceliksiz tam bir işgal mi hedefliyorlar?

Eğer tam bir işgali kafalarına koyduysa Rusya, ben ilk saldırının Belarus sınırı yakınlarından ve Odessa üzerinden geleceğini düşünüyorum. Sonrasında Donbas bölgesinden bir hareketlenme olabilir. Gözünü karartmış bir Rusya karşısında Ukrayna'nın en önemli unsuru hava savunma kuvvetleri olacaktır.

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

TEORI yazdı: 05 Ara 2021, 22:42 Ruslar tahminen kışın geçmesini bekliyorlar. Bahara girerken işgale başlayabilirler. Ukrayna şimdiden sınırına akacak zırhlı denizlerini durdurmayı ya da yavaşlatmayı düşünsün. Derin mevziler ve geniş tank hendekleri için çalışmaya başlasın. Kalan bölgeleri mayınlayıp anti tankları bu mevzilere konuşlandırsın. Ruslar yoğun bombardımanın ardından direk hücuma kalkacaktır. Bazı yollar ve köprüler için paraşütçüleride kullanacaklardır.

Ukrayna şehirlerini şimdiden hazırlamalı. Grozni taktiği rusları kilitlemek için yeterli. Direniş için mühimmat saklama ve örgütleme işlerinide bir yandan çalışmalı. Ruslar şehirleri acımasızca vuracak. Halkın bu kıyamete karşı tedbirlerini alması için devlet televizyonundan düzenli eğitim verilebilir. Gerekli yerlerde milis eğitimleri olabilir.
Gözümün önüne 2. Dünya Savaşında ki İngiliz halkının Alman işgaline hazırlandığı anlar geldi , çocukları ülkenin kuzeyine göndermeleri , ev hanımlarının silah eğitimi almaları yollarda ki tabelaları bile yanlış yazıp yanlış yöne gitmelerini sağlamak )))

Halka Javelin , TOW , Stinger eğitimi verilmeli ve sivil halka dağıtılması gerek , işgal olsa bile büyük zayat verip çekilmek zorunda kalırlar .

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen TEORI »

Bu devirde öyle silah zoru ile işgal daha da zorlaştı. Ama bu rusların sağı solu belli olmuyor işte. Böyle bir işin ne kadar boyutta bir alan için olacağıda meçhul. Belli yerleri alıp safları mı sıklaştıracak yoksa bölüm bölüm işgalle Ukrayna yı yıldırarak komple kendi topraklarına mı katacak belli değil.

Bu işin bu noktaya gelmesi ve rusların olası işgalde karşısında natoyu bulmayacak olması abd ve ab nin aptal yönetimlerinin verdiği cesaretten kaynaklı. Her türlü bu iş herkes için kanlı olacak. Rusya nasıl bir hayal görüyor bilmiyorum ama sonuçları kimsenin üzerinde tutmak istemeyeceği ateşten bir gömleğe dönüşecektir.

sharkyzarous
Üye

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen sharkyzarous »

Böyle bir durum bizim motor projelerimizi nasıl etkiler, bu beklenen duruma göre önlem alınmışmıdır acaba?

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen alpagut »

Bu Rusların agresifliği Çin'İn Tayvan agresifliği ile yakın zamanda olması acaba Batı Çin ile uğraştığı için bunu fırsata çevirmek olabilir mi?

Batı'ya gelince kendi çıkarları için öz kardeşini ateşe verir. Batı yumuşak güç derdinde ekonomisini zayıflat sonra para karşığılı istediklerini dikte et.
Sanki Türkiye Ab ilişkilerini de özetler gibi. Ama Rusya'ya Çin sağlam destek olursa bu kozları ne kadar etkili olur göreceğiz.

karli
Süvariler

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen karli »

Rusya nın umumi bir işgale hazırlandığını pek zannetmiyorum. Ancak muhtemel olarak kafamda canlanan bir senaryo, Donbass bölgesi, ve pek olası olarakta Kırım ile bir kara koridoru açmak olabilir. Rusya deniz, ve hava köprüsü ile Kırım ın güvenliğini sağlayamayacağının farkında olduğunu düşünüyorum. O nedenle ana hedefleri Kırım a bağlanmak, koridor açmak olabilir. Velevki Donbass bölgesine girerlerse burayıda Kırım a karşı bir pazarlık kozu olarak dahi kullanabilirler. Ver Kırım ı al Donbass ı diye.

kostok
Üye
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen kostok »

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Hayali »

Donbass'ta bir Rus tankı..MAM-L Koruması üzerinde ...Ruslar acaba bu sistemi denedi mi ? Sonuçta Boşluklu zırh etkisi yapabilir..

JNG90
Üye

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen JNG90 »

sharkyzarous yazdı: 06 Ara 2021, 00:50 Böyle bir durum bizim motor projelerimizi nasıl etkiler, bu beklenen duruma göre önlem alınmışmıdır acaba?
Ukrayna düşerse Türk havacılığı büyük bir darbe alır.

MİUS projesine de veda edebiliriz.

İlk hedefimiz Ukrayna'nın işgal edilmemesi, işgal durumunda firmaları satın almak ve Rusya'nın gireceği aksiyondan faydalanıp Ermenistan'a saldırmak olur diye düşünüyorum.

Film senaryosu gibi olacak ama bizde kargaşadan faydalanıp Azerbaycan'la bir ortak operasyon düzenleyebiliriz. Tabii Rusçu bürokratlarla ne kadar düzenleriz bilmem.

Tabii Üstadlar daha iyi bilir.

alucard
Akıncılar
Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen alucard »

Ukrayna'nın işgali ile Polonya'dan Romanya'ya kadar birçok AB ve NATO üyesi ülkelerin sınırına Rusya dayanacak, eski doğu bloğu olan bu ülkelerin bağlı bulundukları NATO ve AB gibi örgütleri kılını kıpırdatmadığı ortamda biz Ukrayna'dan motor tedariğini güvence altına almak için tüm Rus agresyonunu üzerimize çekeceğiz, hatta Ermenistan'a saldıracağız Azerbaycan ile...tüm kazanımları bir gecede nasıl kaybettik tadında hoş bir film olur ancak. Libya'dan Suriye'ye kadar bir şekilde Rusya ile uğraşan biziz. Bugüne kadar geçtiğim desteği köstek olmaya çalıştı hep AB ve ABD. Şimdi Rusya burunlarının dibine kadar gelmiş, alsın uğraşsınlar.

Altay tankı gibi bir ihtiyacımız için bize motor vermeyen, onlar yüzünden eldeki tankları bir şekilde modernize edip edip o kullanmak zorunda kalan ülke olarak Ukraynasından İtalyan İvecosuna derken Kore ye kadar gidip bi şekilde tanka motor bulma ve bu sürede de güç grubu üretmeye konusunda uğraşan ülkeyiz, Ukrayna'nın über süper teknolojisi olayan motorları için Rusya'nın önüne niye atlayalım. Tabi Rusya Ukrayna'yı işgal etmesin buna izin verilemez ama derdi bizden çok çok daha fazla olacak ülke ve birlikler birşey yapmazken bize aksiyona girmek hiç düşmez.

Kaldı Ukrayna işgal olursa o hengamede ve Rusya'ya karşı tepki durumunda bir şekilde İngiltere'den Fransa'dan ABD veya başka bir kaynaktan tedarik edilir başka motor. Şu ortamda bile Hürjet ve MMU için motor tedarik edebilmişiz ABD'den. AR-GE sürecinde bu motor kullanılır. Devamında yerli bir çözüm içinde çalışma başlatılır. Biraz geç olur belki motorlar, Ukrayna'nın teklifine göre pahalı gelir alternatif kaynaktan tedarikler ama Rusya ile güreş tutmaktan çok daha iyidir.

karli
Süvariler

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen karli »

JNG90 yazdı: 07 Ara 2021, 11:29 Ukrayna düşerse Türk havacılığı büyük bir darbe alır.

MİUS projesine de veda edebiliriz.

İlk hedefimiz Ukrayna'nın işgal edilmemesi, işgal durumunda firmaları satın almak ve Rusya'nın gireceği aksiyondan faydalanıp Ermenistan'a saldırmak olur diye düşünüyorum.

Film senaryosu gibi olacak ama bizde kargaşadan faydalanıp Azerbaycan'la bir ortak operasyon düzenleyebiliriz. Tabii Rusçu bürokratlarla ne kadar düzenleriz bilmem.

Tabii Üstadlar daha iyi bilir.
Ermenistan mevzunda açıkçası bizim için önemli olan mevzu Zengezur koridoru. Bunuda Ruslar filen tanımış durumda, halihazırda süreç işliyor. Çok çok Azerbaycan ufak bir operasyon ile koridor açar. Ancak Ukrayna denklemi çok karışık bir denklem. Açıkçası bizim bunla başedecek ekonomimiz, siyasetimiz, askeri kapasitemiz de yok.

Bir işgal olacağını sanmıyorum, Ruslar zannımca Kırım a koridor açmak ister. Ancak anlamamız gereken en önemli husus şu, Ukrayna` nın Nato`ya alınması, yahut farklı şekilde batı tarafından destek görmesi çok zor işlerdir. Moskova bunu pek hoş karşılamazı bırakınız, konuyu çok ölümcül seviyerele getirir. Ukrayna dan belli teknoloji transferi gibi konularda elimizi çabuk tutacağız. Hepsi bu.

Şimdi burada 2 konu var, birincisi bulaşmayacağız ancak diğer taraftanda Karadeniz tam anlamıyla bir Rus denizi haline gelmekte. Zaman içinde bize karşıda ciddi bir tehdit halini alacaklar. Rusya ile işbirliği yapmak önemli, zira herkes farkında adım attığımız heryerde onlar var. O nedenle Türkiye nin Orta Asya Türk politikası önemli bir konu, bunu çok iyi kullanmak zorunda, hatta geliştirmek zorunda. Öte taraftan burada Rusya yıda denklem dışına atamaz.

Ukrayna ile ilişkileri çok iyi tutmalıyız, ancak diğer taraftanda Rusları çokta küstürmemeliyiz. Muhtemeldirki önümüzdeki 10 yıl bu şekilde geçer.
Mümkünse Ukrayna yı ikna edip operasyonlarını geri çektirmeliyiz, yoksa Ukrayna bu işten zararlı çıkar. Karadeniz de tam anlamıyla bir Rus gölüne döner. Yine zararıda bize dokunur.

Ancak 10 yıl sonrasında Rusya ile, ve aynı zamanda Batı ile sürtüşmemiz çokta zaman almaz. O nedenle hariciyenin önemli planlamalar yapması gerekiyor. Batıyımı öne çeker, Rusları mı öne çeker bilemem. Ancak ikisi bir araya gelmemelı diyeyim.

Yörük Efe
Üye

Rusya Ukrayna gerilimi

Mesaj gönderen Yörük Efe »

Hayali yazdı: 07 Ara 2021, 00:05
Donbass'ta bir Rus tankı..MAM-L Koruması üzerinde ...Ruslar acaba bu sistemi denedi mi ? Sonuçta Boşluklu zırh etkisi yapabilir..
Tandem Mam l çözüm olur mu acaba