Olası 3. Körfez Savaşı (?)

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
Kullanıcı avatarı
assslan
Süvariler

Mesaj gönderen assslan » 08 Oca 2020, 10:07

ABD' nin dünyanın hükümdarı olması sebebiyle son vuran olması gerekiyor. Mutlaka son sözü onlar söyleyecektir. Aksi takdirde başka ülkelerin ABD' ye karşı cesareti artar.

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk » 08 Oca 2020, 10:10

ABD'nin hava savunma sistemlerini aktif hale getiriyoruz dediği günün akşamında bence İran için gayet tatmin edici bir sonuç.

Füzeleri belki dünyanın en iyisi değil; ama ARAMCO ve Hayfa gibi hedefleri vurup dünya enerji piyasasını temellerinden sallayabileceklerini gösterdiler.

Bu durum aynı zamanda bizim için de ciddi bir uyarıdır.

leto
Süvariler

Mesaj gönderen leto » 08 Oca 2020, 10:26

Füzeler başlık taşımıyor muydu nedir? Ya da erken uyarı alıp tedbir mi aldılar? Kürecik görüp haber vermiş olabilir mi?

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 08 Oca 2020, 10:43

leto yazdı: 08 Oca 2020, 10:26 Füzeler başlık taşımıyor muydu nedir? Ya da erken uyarı alıp tedbir mi aldılar? Kürecik görüp haber vermiş olabilir mi?
Iraklı askerler mışıl mışıl uyurken ABD askerleri serin oluyor deyip sığına geçmiş olabilirler :)

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 08 Oca 2020, 10:49

leto yazdı: 08 Oca 2020, 10:26 Kürecik görüp haber vermiş olabilir mi?
Kürecik muhakkak tespit etmiştir o atışları.

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 » 08 Oca 2020, 10:51

Bunlar İsviçre de anlaştılar galiba, arka kapı diplomasisi. Çok büyük olasılıkla, Ukrayna yolcu uçağını, İran hava savunma sistemleri yanlışlıkla vurdu. US bunu İran a karşı kullanma tehdidinde bile bulunabilir. Bu hatalı uçak düşürme olayı, İran ı sıkıntıya sokar, elini çok zayıflatır. Tiyatro fazla sürmez zannımca.
İran ın balistik füzelerle saldırısını başarı sayan, isabet oranını yeterli bulanlara ise şaşıyorum. Bu forumda birçok kez farklı başlıklar altında balistik füzelerin CEP değerleri sohbet konusu oldu. İran ın balistik füzeleri adeta ÇNRA dan çıkan roketler gibi isabet kaydediyor ama o yoğunluk olmadığından etkili olamıyor görünen. Başarı bunun neresinde? Sözüm ona güdümlü füze bunlar!

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler

Mesaj gönderen Türkistan » 08 Oca 2020, 10:58

Şu İran bizim yıllardır yapamadığımızı yaptı , biz tırları saydık şehit cenazelerinde slogan attık yıllarca bir gece ansızın gelebiliriz diye '' Türkü çığırdık '' İran devlet aklı nedir , devlet adamlığı nedir bunu göstermiştir, vurdu vuramadı düştü düşmedi önemli olan o değil vurdu mu (?) bitmiştir , kısaca bizim bir türlü yapamadığımızı yaptı .

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 08 Oca 2020, 11:04

Türkistan yazdı: 08 Oca 2020, 10:58 Şu İran bizim yıllardır yapamadığımızı yaptı , biz tırları saydık şehit cenazelerinde slogan attık yıllarca bir gece ansızın gelebiliriz diye '' Türkü çığırdık '' İran devlet aklı nedir , devlet adamlığı nedir bunu göstermiştir, vurdu vuramadı düştü düşmedi önemli olan o değil vurdu mu (?) bitmiştir , kısaca bizim bir türlü yapamadığımızı yaptı .
Saçmalamak bu olsa gerek.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 08 Oca 2020, 11:09

CNN'de savaş çıkarsa bu karmaşadan bağımsız bağımsız kürt devleti çıkar mı diye konuşuluyor. Ben de tam tersi ortalık karışır ise kafalarına binmek için bize fırsat doğar diye düşünüyordum.

Kullanıcı avatarı
OKÇULAR
Akıncılar

Mesaj gönderen OKÇULAR » 08 Oca 2020, 11:15

İran Süleymani için illa asrın cevabını verecekse ABD li bir generali vursun görelim. Hafife almıyorum ama ABD den ivedi bir karşılık gelmedi. İranın ABD li askerler ile sıcak temas sağlayacağı çok sayıda üs var. Fakat füze atarak neticesi net belli olmayan bir eylem gercekleştirdiler.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 08 Oca 2020, 11:18

İran/Zarif: Bizim dün gerçekleştirdiğimiz adım, kendimizi savunma çerçevesinde attığımız bir adım, meşru bir adım. Saldırıdan hemen sonra Amerikalılara bir mesaj gönderdik.

İran/Zarif: Cevap vermemiz gerekiyordu, verdik. Şimdi her şey bitti. Gerilimi tırmandırmamaya çalışıyoruz.

Super heroes can do everything. The Acems.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 08 Oca 2020, 11:20

İran'da şahinlere boşluk verilmemiş gibi gözüküyor.. Böyle biterse güzeldir.

Kullanıcı avatarı
assslan
Süvariler

Mesaj gönderen assslan » 08 Oca 2020, 11:33

sailor06 yazdı: 08 Oca 2020, 10:51 İran ın balistik füzelerle saldırısını başarı sayan, isabet oranını yeterli bulanlara ise şaşıyorum. Bu forumda birçok kez farklı başlıklar altında balistik füzelerin CEP değerleri sohbet konusu oldu. İran ın balistik füzeleri adeta ÇNRA dan çıkan roketler gibi isabet kaydediyor ama o yoğunluk olmadığından etkili olamıyor görünen. Başarı bunun neresinde? Sözüm ona güdümlü füze bunlar!
Bu yorumu galiba benim yorumuma istinaden yazdınız. Ben yorumumu 15/11 başarı üzerine yazmıştım ama sonradan çıkan haberlere göre görünen o ki daha düşük bir başarı var.
Ayrıca yorumumu yaparken İran için yaptım. Elbette bu oranlar bizim için veya bir batılı ülke için fiyasko olur. Ama İran gibi ilkel, niceliğin niteliğe mecburen de olsa tercih edildiği bir ülkede 15/11 başarı oranı bence yüksek. Ben İran' dan 3/15 gibi bir oran beklerdim. Hatta hiç isabet ettiremeseler de şaşırmazdım. Bence baya bir yol almışlar.

qtq
Süvariler

Mesaj gönderen qtq » 08 Oca 2020, 11:39

İran'ın yolladığı füzelere karşı bölgedeki Patriot'ların sessizliği hakkında yorum yapmak isteyen? Hani İran tehtidine karşı füze savunma sistemi kurulmuştu???

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 08 Oca 2020, 11:41

Ukraynalı Yetkili:
Uçakta:
82 İranlı
63 Kanadalı
11 Ukraynalı
10 İsveçli
4 Afgan
3 Alman
3 İngiliz vardı.

Ulan uçakta bile amerikalı öldürmeyi başaramamışlar.

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 » 08 Oca 2020, 11:43

assslan yazdı: 08 Oca 2020, 11:33 Bu yorumu galiba benim yorumuma istinaden yazdınız. Ben yorumumu 15/11 başarı üzerine yazmıştım ama sonradan çıkan haberlere göre görünen o ki daha düşük bir başarı var.
Ayrıca yorumumu yaparken İran için yaptım. Elbette bu oranlar bizim için veya bir batılı ülke için fiyasko olur. Ama İran gibi ilkel, niceliğin niteliğe mecburen de olsa tercih edildiği bir ülkede 15/11 başarı oranı bence yüksek. Ben İran' dan 3/15 gibi bir oran beklerdim. Hatta hiç isabet ettiremeseler de şaşırmazdım. Bence baya bir yol almışlar.
Üstad,
Batılı ülkelerin gelişmişliği ve teknoloji seviyesi nazarında, İran füzelerinin performansı, evet, acınacak düzeyde. Söylediğiniz; "İran ın ambargo altında ulaşabildiği maksimum, ilkel kalan teknoloji düşünüldüğünde, bu saldırı bile bir şeydir" argümanı bir nebze de olsa geçerli olabilir. Ama, bu adamlar Çin'den, Rusya'dan aldıkları desteğin üzerine hiç mi bir şey koyamadılar? Gerçekten palavra bir ülke bu İran. Böyle olmaya devam etmelerinde bizim açımızdan ise hiçbir mahsur yok. :)

Kullanıcı avatarı
assslan
Süvariler

Mesaj gönderen assslan » 08 Oca 2020, 11:55

Palavra kısmına hiç itirazım yok. İran' ın işi budur.
Bir atasözü vardır: Kılavuzu karga olanın burnu b.ktan kurtulmaz diye. İran' ın teknoloji transferi yaptığı Rusya ne ki İran ne olsun? İsabet oranlarını Suriye operasyonlarında gördük. Suriye' ye gönderdikleri füzeleri İran' a düşürdüler. Sabri SARIOĞLU bile daha isabetli şut çekiyor.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 08 Oca 2020, 12:02

Bugünün kısa özeti, iran kendinden beklenildiği gibi onlarca balistik füzeler ile abd üslerini hedef aldı. Bu hengamede karşılık bekleyen iran hava savunması ağdan bağımsız olduğundan sivil bir yolcu uçağı radarında görür görmez vurup düşürdü(yanarak düşmesi, en kazdaki vurulduğuna dair izler)

Kayıp sayısı belirsizliğini koruyor. İranın iddia ettiği kadar bir ölüm yok o kesin. Abd hasar tespit çalışmalarına başlamış durumda. Net bir bilgide verilmedi. Ortada anlaşmalı saldırı olduğunu iddia edenler komplo teorilerine biraz ara versinler. Abd nin hava savunmasının ne yaptığı ile ilgili net bir bilgi bile yokken sağda solda yazılanlara inanmayın.

Abd buna karşılık kapsamlı bir hava harekatı ile iranın ekonomik hedefleri başta olmak üzere bir saldırı düzenleyebilir. Sonuçta karşılık beklememek hata olur.

Elimizde nur topu gibi iran-abd savaşı başlamış bulunuyor. Mesafeli ve hava ağırlıklı geniş bir coğrafyaya dağılmış modern bir savaş. Büyük işgal kuvvetleri, kitleler halinde savaş kimse beklemesin. Ucu her yere gidebilen bir yıpratma savaşı.

Bakalım ne olacak.

Kullanıcı avatarı
ugrgdr
Süvariler

Mesaj gönderen ugrgdr » 08 Oca 2020, 12:11

Amerika Iran'ın balistik füzeleri için ECM kullanmış olamaz mı? İsabet oranının bu kadar düşük olması mantıksız. Kör atış yapsa daha fazla isabet bulurlardı.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 08 Oca 2020, 12:31

qtq yazdı: 08 Oca 2020, 11:39 İran'ın yolladığı füzelere karşı bölgedeki Patriot'ların sessizliği hakkında yorum yapmak isteyen? Hani İran tehtidine karşı füze savunma sistemi kurulmuştu???
O bölgede Patriot yok.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 08 Oca 2020, 12:34

Danışıklı veya değil. Ne olursa olsun imaj yönünden mahallemin kakülhanbeyinin dokunulmazlığını bozdun. Trump' un dediği hiçbir müzakereyi kaybetmeyen acemler içerideki çatlak sesleri veya gaza gelen kesimi susturdu. Nizami olarak cephe açılmasını beklemiyorum. Ama ABD' nin sessizliği bu işin kapandığı anlamına gelmiyor. Seçim öncesi belki boş tesis, boş karargah vs bir şekilde hedef alınacak ve çok ağır ilerleyen bir ABD-İran savaşı izlemeye devam edeceğiz.

Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Mesaj gönderen ddemir » 08 Oca 2020, 12:55

O değilde, bölgedeki savaş tantanası Netenyahuya yarayacak gibi. Oyunu yükseltip tekrar başbakan olursa bizim için kötü olur. Martta tekrar seçim vardı sanırım.

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 » 08 Oca 2020, 13:10

ABD, Deyrizor'daki askeri noktalarını çok namlulu roketatarlarla güçlendirdi

DEYRİZOR (AA) - MOHAMAD MİSTO - ABD ordusu, Suriye'nin doğusundaki Deyrizor ilinde konuşlandığı üs ve askeri noktalara çok namlulu roketatar yerleştirerek olası İran saldırılarına karşı güvenlik tedbirlerini artırdı.

ABD'nin 3 Ocak'ta İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'yi Irak'ın başkenti Bağdat'ta öldürmesinin ardından Suriye sahasında hareketli günler yaşanıyor.

Yerel kaynaklarından alınan bilgiye göre, ABD ordusu, Deyrizor kırsalında yer alan Ömer petrol sahası, Koniko doğal gaz sahası ve Süse çölündeki üs ve askeri noktalarını olası İran saldırılarına karşı, dün akşam saatlerinde çok namlulu roketatarlarla güçlendirdi.

ABD güçleri, Deyrizor'u ikiye ayıran Fırat Nehri'nin doğusunda varlık gösterirken nehrin güney kıyısı ve Deyrizor il merkezi ise İran destekli yabancı terörist gruplarının işgalinde bulunuyor.

AA'nın önceki gün yayımladığı haberinde İran ordusunun, Suriye'deki silahlı unsurlarını sivil yerleşimlerdeki evlere yerleştirerek gizlemeye çalıştığı belirtilmişti.

Buna göre, İran destekli gruplar, Fırat Nehri'nin güney kıyısındaki Abukemal ve Meyadin ilçelerinde toplu bulundukları karargah ve daha küçük ölçekteki askeri noktaların çoğunu boşaltmıştı.

Diğer taraftan ABD askerleri de yeni geçici kontrol noktaları kurup devriyeleri artırarak, güvenlik önlemlerini sıkılaştırmıştı.

ABD ordusu Suriye'nin Rakka, Deyrizor ve Haseke illerinde terör örgütü YPG/bölücü terör örgüt işgalindeki bölgelerde varlığını sürdürüyor.

- Deyrizor İran destekli gruplar ile YPG/bölücü terör örgüt işgalinde

Esed rejimi, İran destekli grupların ve Rusya'nın yardımıyla Kasım 2017'de Deyrizor'un batısındaki IŞİD Terör Örgütü işgaline son vererek kentin bu kısmını ele geçirdi.

Suriye'deki iç savaşta rejimin kara gücü haline gelen İran destekli yabancı terörist gruplar, en yoğun şekilde Irak sınırındaki Deyrizor'da varlık gösteriyor.

Sünni Arapların yaşadığı Deyrizor'daki İran, Irak, Lübnan, Afganistan ve Pakistan kökenli grupları, İran Devrim Muhafızları mensupları komuta ediyor.

Suriye-Irak sınırındaki Deyrizor, İran'dan Lübnan'a uzanan kara bağlantısını sağlayan kent konumunda bulunuyor. Irak ve Ürdün'den gelen boru hatlarıyla ticaret yolları da bu kentten geçiyor.

İran destekli gruplar, Deyrizor'da el koydukları mülklerde mezhep temelli eğitim veriyor, kültürel faaliyetler düzenliyor, Şii inancına ait ibadethane olan "hüseyniyeleri" açıyor.

Fırat Nehri'nin doğusunda kalan Deyrizor toprakları ise ABD destekli terör örgütü YPG/bölücü terör örgüt'nın işgalinde bulunuyor.

Kaynak : Anadolu Ajansı

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 08 Oca 2020, 13:15

Sivil havayolu şirketlerine önerim bu ara iran a uçuş varsa ya da iran üzerinden transit geçiş yapacaksa iptal etsin. İçimden bir ses bunun son olmayacağını söylüyor.

pinno
Üye

Mesaj gönderen pinno » 08 Oca 2020, 14:06

Fars Haber Ajansı; Fateh-313 füzesi fırlatıldığını belirtmiş. Özelliklerine bakıldığında;

-Tip: Balistik
- Menzil: 500km (Kısa-Menzil)
- Harp Başlığı: >500 kg
-Yakıt: Katı (Tek Kademeli)
-Taşınırlık: Yol Mobil (Road Mobile)

Patlamayan füzelerden bir tanesinin görseli:

Resim
En son pinno tarafından 08 Oca 2020, 18:20 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 » 08 Oca 2020, 14:18

TEORI yazdı: 08 Oca 2020, 13:15 Sivil havayolu şirketlerine önerim bu ara iran a uçuş varsa ya da iran üzerinden transit geçiş yapacaksa iptal etsin. İçimden bir ses bunun son olmayacağını söylüyor.
Üstad aynen dediğin gibi çıktı olay.

İran'dan düşen uçakla ilgili flaş karar!
İran'ın başkenti Tahran'da düşen ve 176 kişinin öldüğü uçak kazasıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. İran Sivil Havacılık Başkanı "Kara kutuyu Boeing'e vermeyeceğiz" dedi.
8 Ocak 2020 13:34 / Dünya

EDIT:
İran'da düşen uçağın iki kara kutusu da bulundu

İran'ın başkenti Tahran'da düşen Ukrayna Havayollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağının kara kutusu bulundu.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Mehr'in haberine göre, İran Sivil Havacılık Kurumu Başkanı Ali Abidzade, uçağın düşüş nedeninin henüz belli olmadığını söyledi.

Abidzade, "Kazanın nedeni kara kutu ayrıştırılıp analiz edildiği zaman açığa çıkacaktır." dedi.

Kara kutunun, İran Sivil Havacılık Kurumu tarafından oluşturulan Kaza Yönetim Komitesi tarafından İran'da inceleneceğini belirten Abidzade, "Ukraynalılar da komite toplantılarına iştirak edebilir." ifadesini kullandı.

Öte yandan İran Sivil Havacılık Kurumu yetkililerinden Hasan Rızayi Ferd ise uçağın iki kara kutusunun da bulunduğunu açıkladı.

Ferd, her iki kara kutunun da zarar gördüğünü ancak hafızalarının sağlam durumda olduğunu kaydetti.

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı'ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağının kısa süre sonra yerel saatle 06.18'de teknik arıza nedeniyle düştüğü bildirilmişti. Uçaktaki yolcu ve mürettebattan oluşan 176 kişiden kurtulan olmadığı duyurulmuştu.

Kaynak : Anadolu Ajansı
En son sailor06 tarafından 08 Oca 2020, 14:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 08 Oca 2020, 14:36

Şimdi İran tek bir Amerikan Askeri öldürememiş olabilir. Kaldı ki Irak yetkilileri saldırı öncesi bizi aradılar haber verdiler demiş. Bu haber ABD ye de gitmiştir. Tam danışıklı bir şey olmasa da bak vuruyorum ona göre gibi hareket olmuş.

İran'ı eleştirenleri de anlamıyorum. Biz ki gemimiz vurulup şehitlerimizi sus pus gömen bir ülkeyiz. Bizim bu olaya hiç bir şey demememiz lazım.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 08 Oca 2020, 14:52

Antares yazdı: 08 Oca 2020, 14:36 İran'ı eleştirenleri de anlamıyorum. Biz ki gemimiz vurulup şehitlerimizi sus pus gömen bir ülkeyiz. Bizim bu olaya hiç bir şey demememiz lazım.
Bir kaza ile suikasti bir mi tutalım yani?

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 08 Oca 2020, 14:57

kabardey yazdı: 08 Oca 2020, 14:52 Bir kaza ile suikasti bir mi tutalım yani?
Sayın kabardey tabii ki aynı şey değil ama o olaya bence kaza demeyelim!

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 08 Oca 2020, 15:58

Antares yazdı: 08 Oca 2020, 14:57 Sayın kabardey tabii ki aynı şey değil ama o olaya bence kaza demeyelim!
Zorlamayın Sayın Antares genel olarak ABD'yi hiç birimiz sevgi ile anmayız ama ikisi bir olaylar değil...

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 08 Oca 2020, 16:11

Antares yazdı: 08 Oca 2020, 14:57 Sayın kabardey tabii ki aynı şey değil ama o olaya bence kaza demeyelim!
Üstat diyelim çünkü o bir kaza. Konuyu dağıtmamak için ayrıntıya girmeyelim ki, zaten forumumuz da çeşitli sebeplerle defalarca olay enine boyuna anlatıldı.

TRAKYA
Akıncılar

Mesaj gönderen TRAKYA » 08 Oca 2020, 18:13

İran balistik füze saldırısıyla çatışma sahasını kendi ülkesine taşımış oldu. Trump daha önce açıkladığı gibi 52 hedefi vuracaktır.

acx
Süvariler

Mesaj gönderen acx » 08 Oca 2020, 18:28

THY, 24 saat süreyle Irak uçuşlarını ertelemiş. (Ntv)

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 08 Oca 2020, 18:42

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 08 Oca 2020, 18:51

Goruntuler gercekse Iran fuzeleri isabet kaydetmisler. OZellikle ucak selterlerini hedef almislar. Gudum sistemleri fena degil demek ki.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 08 Oca 2020, 18:56

robust yazdı: 08 Oca 2020, 18:51 Goruntuler gercekse Iran fuzeleri isabet kaydetmisler. OZellikle ucak selterlerini hedef almislar. Gudum sistemleri fena degil demek ki.
Hocam muhtemelen ABD'lilerin dediği gibi kasten ıskaladırlar. Daha çok amaçları kabiliyet göstermekti gibi duruyor.

Kullanıcı avatarı
İnanç
Üye

Mesaj gönderen İnanç » 08 Oca 2020, 18:57

trakya_forever yazdı: 08 Oca 2020, 09:21 Irak ordusu da kaybı olmadığını açıkladı az önce. 22 füze atılmış. 17 si Al-Assad, 5 i Erbile. Al-Assad a atılan 17 den 10 tanesi üssü bulmuş. 7 tanesi karavana. Üssü bulan 10 adetten 2 side infilak etmemiş. Erbile atılan 5 füzeden sadece 1 i hedefi bulmuş.
İran sadece iç kamuoyuna mesaj veriyor. Amerika’yla savaşamaz. Keşke savaşsa da insanlık olarak palavracı sarıklı mollalardan kurtulsak. Amerikan F-5 uçaklarını boyayıp Kevser savaş uçağı geliştirdik diyen acemlerden ne bekliyoruz ki? İranın füze teknolojisi çok iyidir diyen Twitter ahalisini buradan saygıyla selamlıyorum(!)

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 08 Oca 2020, 19:00

Şeltırlar vurulmuş gibi evet , bir de İran da aptal değil tam kabiliyet saklıyor olabilir.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 08 Oca 2020, 19:02

İnanç yazdı: 08 Oca 2020, 18:57 İran sadece iç kamuoyuna mesaj veriyor. Amerika’yla savaşamaz. Keşke savaşsa da insanlık olarak palavracı sarıklı mollalardan kurtulsak. Amerikan F-5 uçaklarını boyayıp Kevser savaş uçağı geliştirdik diyen acemlerden ne bekliyoruz ki? İranın füze teknolojisi çok iyidir diyen Twitter ahalisini buradan saygıyla selamlıyorum(!)
Adamlar vurmuşlar işte daha ne yapsınlar? Çapları belli işte. Öyle ciddi bir şey yapmaları zaten mümkün değil. Bir şey olursa Hürmüz'de ya da Arabistan yarımadasında olur.

Kullanıcı avatarı
BeyazKuvvet
Süvariler

Mesaj gönderen BeyazKuvvet » 08 Oca 2020, 19:15

Trump’ın kürsüsü hazır, birazdan konuşma yapacak.
Son birkaç mesaja göre kendi görüşümü belirtmek isterim.
Birazcık beyin kırıntısı olan hiçbir devletin, topyekûn bir savaş olmadıkça -ki bunun da safhaları vardır- tam kabiliyetini göstereceğini zannetmiyorum. Ayrıca bırakın mollaları, İran’ı şeytanın kendisi dahi yönetse eğer benim ülkem böyle bir duruma hazırlıklı değilse asla İran’ın karışmasını istemem.

Irak ve Suriye’deki lağım yetmezmiş gibi Doğu Akdeniz ve Ege de yeteri kadar gerginken bir de üstüne ekonomik, sosyal ve askerî olarak üçüncü bir yıkık komşu bu ülkeye çok ağır gelir.

Memlekette ekonomik çöküntünün aileleri nasıl yıktığını, psikolojisi bozuk milyonlarca insanın üstüne bunun nasıl bindiğini, mevcut düzenin eğitim kalitesini nasıl etkilediğini hepimiz görüyoruz. 2020 yılına geldiğimiz memlekette okula gidecek yolu olmayan çocuklar oldukça, üniversite mezunu gençlerin bırakın iş bulmayı iş bulsa dahi KYK borcu ödemekten kendi hayatını kuramadan 30’lu yaşlarına geldiğini ve kayıp mutsuz nesiller yetiştiğini gördükçe bu memleketi seven hiçbir insan savaş istemez.

Mevcut ekonomik şartlar ve gidişat, bağımsızlığımızı tehdit eder seviyede. Bu noktada bir sınırımızdan daha gelebilecek milyonlarca insanın göçü, enerji ve ticari kanalların kapanması, sınırda alınacak askeri tedbirler Türkiye’nin hayrına olmayacaktır.

Kullanıcı avatarı
İnanç
Üye

Mesaj gönderen İnanç » 08 Oca 2020, 19:39

Canti yazdı: 08 Oca 2020, 19:02 Adamlar vurmuşlar işte daha ne yapsınlar? Çapları belli işte. Öyle ciddi bir şey yapmaları zaten mümkün değil. Bir şey olursa Hürmüz'de ya da Arabistan yarımadasında olur.
Hocam adamlar önce Amerika’nın partneri Irak’a üssünüzü vuracağız diye haber vermişler sonra vurmuşlar. İkinci olarak iran yakıp tıkarız diyordu. Bu mu yakıp yıkmak? Ayrıca çapı belliyse ne işi var Irak’ta, Suriye’de?

Kullanıcı avatarı
BeyazKuvvet
Süvariler

Mesaj gönderen BeyazKuvvet » 08 Oca 2020, 19:43

Trump, ülke içinde ve dışında K. Süleymani suikasti sonrası fazla ileri gittiğini düşünen ve gerilimi ABD’nin geri dönülmez noktaya sürüklediğini söyleyen kitlelere karşı, kendince güzel bir konuşma yaptı. Dahası, İran halkına nükleer maceraların kendilerini ne kadar fakirleştirdiğini, bunun da zaten hiç olmayacağını söyledi. Kısacası, topun İran tarafından kendilerine atılmasını iyi yönetti ve topu tekrar İran’a attı. Çok sert bir karşılık verseydi yalnız bir ülke, yalnız bir Trump olarak köşeye sıkışmış olacaktı fakat bundan sonra yapacakları için zemin hazırlarken; NATO üyelerini de gönüllü olarak yanına almayı amaçlıyor.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 08 Oca 2020, 19:54

İki taraf da tansiyonu arttırmak istemiyor ortada olan bu. İran nın saldırısı etkili olmuş gibi görünüyor fotoğraflara bakınca. Ve eğer bu fotoğraflar doğruysa. Ya Abd asker kaybı konusunda yalan söylüyor ya da o füzeler hedefini bulduğunda oralarda bir asker yoktu. Gerçı Trump erken uyarı sisteminin iyi çalıştığını belirtti.
Ben İran dan çok Irak'ın alacağı tavrı daha çok önemsiuorum.

leto
Süvariler

Mesaj gönderen leto » 08 Oca 2020, 20:13

Kürecik işte bunun için var.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 08 Oca 2020, 20:17

İnanç yazdı: 08 Oca 2020, 19:39 Hocam adamlar önce Amerika’nın partneri Irak’a üssünüzü vuracağız diye haber vermişler sonra vurmuşlar. İkinci olarak iran yakıp tıkarız diyordu. Bu mu yakıp yıkmak? Ayrıca çapı belliyse ne işi var Irak’ta, Suriye’de?
Orası şov işte. Uydu görüntüleri o kadar isabetsiz vuruşlar olmadığını gösteriyor. Aramco saldırısı gibi bir şry bekliyorum hala ama bakalım. İran savunma hattını ülke dışına kurmuş. Bence mantıklı.

Mermi
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Mermi » 08 Oca 2020, 20:27

Biri bu açıklamalara şaka desin. Bu kadar tantana sonra hiç birsey olmamış gibi yola devam. Yarın Amerikayı kim ciddiye alır. Ayrıca bu şekilde pers yayılmacılığının önüne geçmeyi bırak önünü açarsın.

algan834
Üye

Mesaj gönderen algan834 » 08 Oca 2020, 21:14

Mermi yazdı: 08 Oca 2020, 20:27 Biri bu açıklamalara şaka desin. Bu kadar tantana sonra hiç birsey olmamış gibi yola devam. Yarın Amerikayı kim ciddiye alır. Ayrıca bu şekilde pers yayılmacılığının önüne geçmeyi bırak önünü açarsın.
Neden ciddiye alınmasın ki? İran'ın en popüler generalini öldürdü. Karşılık dahi verilemedi. Bölgenin efendisi benim istediğimi vururum diyor herkes tamam diyor daha nasıl ciddiye alsınlar? İran'ın verdiği sözde karşılığa tekrar bir yerleri vurarak karşılık verseydi asıl o zaman ciddiye alınmaz ne yapılırsa yapılsın savaş çıkartacağı düşünülürdü ve yalnızlaşırdı. İran ile savaşı hangi ülke kaldırabilir konumda? Fransa zaten aylardır sosyo-ekonomik protestolarda kavruluyor bir savaşın içine giren hükumeti 3 gün koltuğunda oturtmazlar. İngiltere yıllardır BREXIT krizi yaşıyor daha yeni seçimle çözdüler böyle büyük bir savaşın içine girmekten kaçınacaklardır.

Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu » 08 Oca 2020, 21:27

ABD'nin İran'a topyekün dalması için önce bir sürü NATO müttefiğinin desteğini alması lazım. Gerekli pazarlıkları yapması lazım. Kendi kamuoyunu ikna etmesi lazım. En fazla da Türkiye'yi ikna etmesi lazım.
Neden? İran'daki en büyük azınlık Güney Azerbaycan'daki kardeşlerimiz. ABD lehine hareket etmeleri için Türkiye'nin desteği lazım. Daha geçen haftalarda sözde Ermeni soykırımı falan karıştıran ülkeye destek mi olacaklar? Ek olarak İncirliktir başka şeylerdir destek olmamız lazım. İkna olur muyuz? Zor.

Küçük çaplı çatışmaya devam etmezler de. Onun da sonu yok.
Zaten ABD'nin İranla ciddi bir sorunu var mı o da şüpheli. Sorunu olsa tarihin gördüğü en büyük ambargoları falan koyabilecek bir ülke. Canına okur İran'ın. Fakat onu da yapmıyor. O halde bir kaç güne biter bu mesele.

Fedakar_asker
Süvariler

Mesaj gönderen Fedakar_asker » 08 Oca 2020, 22:36

Abd hiç bir zaman İran a topyekun dalmaz dalıp ta kendi eli ile yarattığı Şii blokunu yok mu etsin bu imkansız bu danışıklı bir dövüş ve dünya tarihinin en büyük algı operasyonu. Kim ağzını açsa abd İran düşman diyor yok öyle bişey yaratılan ve herkesin inanması istenilen algı bu. Aslında bizim feto darbesi gerçekleşse idi cennetin yolu İran'da geçse ben o yola girmem diyen fetonun bizi nasıl maceralara itecegini hayal bile edemezsiniz . Bu yobazlık gerçekten çok tehlikeli birşey kafayı oynatan ben Mehdiyim diyor sonra çıkıyor ki ingilizin abd nin mehdi si.

Mermi
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Mermi » 08 Oca 2020, 22:41

Iran'ın cevabı hiç hafife alınmasın. Adamların imkânı belli. Sonuç olarak karşılık verdiler. Bunun ciddi propogandasını yapacaklar. Kasım süleymani gider yerine yeni birisi gelir. Kahraman oluşturmak zor değil. ABD hamle yaptı, İran karşılık verdi. Mutlaka ABD karşılık vermeli. Her zaman kendi gücünü dayatmalı son sözü o söylemeliydi. Basra körfezinde, hürmüz boğazında ABD'nin çekinceleri var bence. Iran'ın o Bölge de yapacağı hamleleri ve etkisini hesab edemiyor bence.