Haberler - Roket, Füze ve Mühimmatlar

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 25 May 2021, 05:12

Tübitak Sage kendi üretim altyapısını kurup şirketlesmeli

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 25 May 2021, 16:39

anafor2014 yazdı: 25 May 2021, 05:12 Tübitak Sage kendi üretim altyapısını kurup şirketlesmeli
Bize sormazlar ama tasarım ofisi olarak kalması daha mantıklı bana göre.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 25 May 2021, 19:30

TÜBİTAK SAGE'nin bir AR-GE Enstitüsü olarak kalması daha isabetli olacaktır. Bahse konu teknoloji geliştirme faaliyetlerine bu şekilde devam eder. Ancak Enstitünün fonlanması proje bazlı olduğunda projelere yönelik kıt kanaat finansman veriliyor. Özgün projeler için finansman da kıt kanaat artırarak çıkıyor. TÜBİTAK SAGE bu kıt kanaat bütçeyi nerden buluyor? Isıl pil gibi niş olarak da olsa ürettiği ürünlerden. Ne olmalı? Araştırma enstitüsü olarak devam etmeli ancak belli başlı niş üretimleri de yapmalı hatta artırmalı. Gerekirse KGK gibi adet olarak diğerlerinden daha az üretilen güdüm kitlerini üretmeli. Finansman açısından fon kaynakları veya miktarları artırılmalı.

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 » 25 May 2021, 21:02

anafor2014 yazdı: 25 May 2021, 05:12 Tübitak Sage kendi üretim altyapısını kurup şirketlesmeli
Her kurumun bir core business ı vardır. SAGE oldukça odaklanma gerektiren ARGE işine ev işler yaparsa, onun yerine o işleri yapacak kurum çıkar mı? Yıllar önce Genel Müdürüm üzerimden aldığı bir iş sonrası bir cümle etti, bir kamyon sopa yemiş gibi oldum. Dediği sadece şuydu; "ben senin işini yaparsam, benim işimi kim yapacak?"

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 26 May 2021, 02:10

İstiklalFM yazdı: 25 May 2021, 19:30 TÜBİTAK SAGE'nin bir AR-GE Enstitüsü olarak kalması daha isabetli olacaktır. Bahse konu teknoloji geliştirme faaliyetlerine bu şekilde devam eder. Ancak Enstitünün fonlanması proje bazlı olduğunda projelere yönelik kıt kanaat finansman veriliyor. Özgün projeler için finansman da kıt kanaat artırarak çıkıyor. TÜBİTAK SAGE bu kıt kanaat bütçeyi nerden buluyor? Isıl pil gibi niş olarak da olsa ürettiği ürünlerden. Ne olmalı? Araştırma enstitüsü olarak devam etmeli ancak belli başlı niş üretimleri de yapmalı hatta artırmalı. Gerekirse KGK gibi adet olarak diğerlerinden daha az üretilen güdüm kitlerini üretmeli. Finansman açısından fon kaynakları veya miktarları artırılmalı.
Bunun cozumu SAGE'ye kucuk oranda bile olsa urunun seri uretimini yapacak sirketten kar payi verilebilir. Bu sekilde ARGE sonrasi seri urun icin baska bir sirkete devredilen urunden IP (intellectuel Property veya gelistirme masrafinin/seri uretim sayisina bolunmesi gibi) hakki gibi gelir saglanibilir. Bunun oran birim uretim basina olabilir veya bir defaya mahsus olabilir.

Burada sorun olabilecek bir konu SAGE projelerinin cogunlugu eskiden MSB veya SSB kanali ile finansmani yapiliyor ve urunun nihai IP haklarida bu finasmani veren kuruma ait oluyordu bildigim kadariyla. Onlar kime isterse seri uretimi yaptirabiliyor. Ornegin, HGK, SOM, KGK, NEB, Goktug hava-hava vb muhimmatlarin gelistirilmesi projeleri HvKK kendi butcesinden (eski MSB ARGE dairesi kanali ile) yapilmisti. HvKK bu saydigim projeler icin SAGE ile anlasmisti gelistirilmeleri icin. Simdi bu projelerin hepsi SSB devredilmis durumda. HvKK'nin de hakkini teslim etmek lazim, son 10-15 yilda ciddi muhimmat/fuze ARGE projesi verdiler SAGE'ye ve simdi SSB sanki kendi baslatmis gibi sahipleniyor...

Simdi MSB ARGE dairesi (projelerin yonetimi) SSB'ye devredilmis durumda. MSB butcesinden kuvvetlern ARGE projelerine destek veriliyordu veya tedarigi veya gelistirilmesi gereken projeler yapiliyordu SSB'den bagimsiz. Simdi MSB'nin onemli tedarik projeleri SSB kanali ile yapiyor (parasi MSB'den SSB'ye aktariliyor) . Ben sahsen buna karsiydim ve halende karsiyim. SSB' siyasi otoritenin elinde bir kurum ve siyasi tercihler tedarik veya ihale sureclerine etki yapabiliyor. MSB kanali ile yapilan surecler biraz daha siyaseten bagimsizdi. Eskisi gibi MSB ve SSB kendi bagimsiz calismalarini yapmasi lazim. CAATSA nedeniyle aslinda MSB kanali ile yapilmasi gereken projeler SSB yapinca, CAATSA sorunsali karsimiza cikti. Allahtan envanterdeki bakim-idame sureclerinin yonetimini halen MSB yapiyor. Cogunu diyelim simdilik...

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 26 May 2021, 09:25

Tübitak Sage anahtar teslim muhimmat tasarlıyor. Şu an roketsan ve ASELSAN gibi şirketler de bu ürünleri son müşteriye teslim edilecek hale getirip seri üretime hazır ediyor.

Ancak burada Sage nin alt sistem bazında bir üretim altyapısını kurması gerektiğini düşünüyorum. Mesela ısıl pil , IIR seeker, optik altyapı veya geliştireceği yüksek verimli roket yakıtı gibi niş alt sistemlerde üretim yapması lazım.

Çünkü seri üretime giren ürünle ARGEsi yapılan ürün tedarik zincirlerinin farklı olabilmesi veya tedarik sorunları yüzünden farklılaşma olabilir. Bunu aşmanın yolu alt sistem tasarım ve üretim kabiliyetidir. ASELSAN gibi devasa şirketler büyüdükçe niş alanlara olan ilgilerini kaybedebilirler. Bence alt sistem bazında şirketler kurarak o alanlarda geliştirme yapılması lazım.

Mesela nasıl flir firması ağırlıklı olarak optik çalışıyor ise , bu şekilde bir savunma sanayi habitatı kurulması lazım. Ancak büyük şirketlerin keyfini beklersek daha çok bekleriz. Onları buna zorlamanin yolu sahaya yeni oyuncular sürmek dir.

Cirit MAM L gibi mühimmatlarin lazer arayıcı başlığı da bildiğim kadarıyla TÜBİTAK da üretiliyor.Bence Tübitak bir şekilde saha da yeni oyuncular olacak rekabetçi şirketler kurup onlar üzerinden üretim işine girmesi lazım. Ama son ürün yerine altsistem üzerinden gelişmeli. Finans başarıları ile de personelinin maddi motivasyonu daha da iyi hale getirilebilir.

dna
Süvariler

Mesaj gönderen dna » 27 May 2021, 07:47

robust yazdı: 26 May 2021, 02:10 Bunun cozumu SAGE'ye kucuk oranda bile olsa urunun seri uretimini yapacak sirketten kar payi verilebilir. Bu sekilde ARGE sonrasi seri urun icin baska bir sirkete devredilen urunden IP (intellectuel Property veya gelistirme masrafinin/seri uretim sayisina bolunmesi gibi) hakki gibi gelir saglanibilir. Bunun oran birim uretim basina olabilir veya bir defaya mahsus olabilir.

Burada sorun olabilecek bir konu SAGE projelerinin cogunlugu eskiden MSB veya SSB kanali ile finansmani yapiliyor ve urunun nihai IP haklarida bu finasmani veren kuruma ait oluyordu bildigim kadariyla. Onlar kime isterse seri uretimi yaptirabiliyor. Ornegin, HGK, SOM, KGK, NEB, Goktug hava-hava vb muhimmatlarin gelistirilmesi projeleri HvKK kendi butcesinden (eski MSB ARGE dairesi kanali ile) yapilmisti. HvKK bu saydigim projeler icin SAGE ile anlasmisti gelistirilmeleri icin. Simdi bu projelerin hepsi SSB devredilmis durumda. HvKK'nin de hakkini teslim etmek lazim, son 10-15 yilda ciddi muhimmat/fuze ARGE projesi verdiler SAGE'ye ve simdi SSB sanki kendi baslatmis gibi sahipleniyor...

Simdi MSB ARGE dairesi (projelerin yonetimi) SSB'ye devredilmis durumda. MSB butcesinden kuvvetlern ARGE projelerine destek veriliyordu veya tedarigi veya gelistirilmesi gereken projeler yapiliyordu SSB'den bagimsiz. Simdi MSB'nin onemli tedarik projeleri SSB kanali ile yapiyor (parasi MSB'den SSB'ye aktariliyor) . Ben sahsen buna karsiydim ve halende karsiyim. SSB' siyasi otoritenin elinde bir kurum ve siyasi tercihler tedarik veya ihale sureclerine etki yapabiliyor. MSB kanali ile yapilan surecler biraz daha siyaseten bagimsizdi. Eskisi gibi MSB ve SSB kendi bagimsiz calismalarini yapmasi lazim. CAATSA nedeniyle aslinda MSB kanali ile yapilmasi gereken projeler SSB yapinca, CAATSA sorunsali karsimiza cikti. Allahtan envanterdeki bakim-idame sureclerinin yonetimini halen MSB yapiyor. Cogunu diyelim simdilik...
Aslında güzel bir fikir.
Şirketten kar payı değil de satılacak üründen lisans ücreti verilmesi gayet uygun olur.
Bunun teknoloji sektöründe çokça örnekleri de var. Örneğin ARM Industries lisans ücreti veya ürün hasılatının bir yüzdesini alır. Aynı şekilde spesifik teknoloji odaklı birçok yazılım ve donanım şirketi de aynı şekilde para yapar.
Roketsan, ASELSAN veya diğerleri IP’yi SAGE’den alıyorsa SAGe’ye lisans bedeli ödemeli

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 27 May 2021, 10:28

Şu Iran malı 358 füzesi hakkında hiç olmamasından iyi bir bilgi buldum. Rusların TB2 avlayan Zala Lancet iha konsepti de ondan esinlenmiş galiba.
http://voicesevas.ru/news/55316-raketa-358.html

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 13 Haz 2021, 22:49

Yasaklı bir kaynaktaki haber programında Dr. Eray GÜÇLÜER yarın savunma sanayiinde çok önemli bir açıklama yapılacak dedi. Ne olabilir?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 13 Haz 2021, 23:12

wolfastein yazdı: 13 Haz 2021, 22:49 Yasaklı bir kaynaktaki haber programında Dr. Eray GÜÇLÜER yarın savunma sanayiinde çok önemli bir açıklama yapılacak dedi. Ne olabilir?
Roketler ile ilgili. Sonda roketi büyük ihtimalle. Yeni bir rekor kırılmıştı. En son 150 km doğrulanmış idi

batuhan
Üye

Mesaj gönderen batuhan » 14 Haz 2021, 13:51

Animasyonun devamını yayınladılar şimdilik... Bunun için gerilim verdilerse olmadı bu, bir kerede atmaca için yapmışlardı böyle bir şey...

leventt
Akıncılar

Mesaj gönderen leventt » 14 Haz 2021, 16:32

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 22 Ağu 2021, 14:47

Dronesavar nedir? Nasıl olmalıdır?

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 23 Ağu 2021, 16:26

Cirit Block II üzerinde çalışılıyormuş. Büyük bir ihtimalle menzil artacaktır. Bir de 4 lü değil de daha fazla sayıda pod üretilirse iyi olur gibi.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 23 Ağu 2021, 19:24

Antares yazdı: 23 Ağu 2021, 16:26 Cirit Block II üzerinde çalışılıyormuş. Büyük bir ihtimalle menzil artacaktır. Bir de 4 lü değil de daha fazla sayıda pod üretilirse iyi olur gibi.
Orlan-10 ve merdiven altı acem ihaları bir gün başımıza büyük belalar açabilir, bunları mesafe dolayısı ile Korkut ile vuramayabiliriz, Sungur veya Hisar A+ ile vurmak maliyet olarak belimizi bükebilir.

Mesafe dolayısı ile yakıcı lazer ışını ile etkisiz edemediğimiz iha veya ağır mühimmatları aydınlatıp Cirit gibi nispeten ucuz bir füze ile ekonomik olarak devre dışı bırakılabilir.

Ruslar Suriye ve Libya savaşından sonra Pantsir ile radyo link itibarları çöp seviyesine indikten sonra 9М340 füzelerini "laser beam riding guidance" ile değiştirip EH duyarsız sinsi bir silah yapmaya kalktılar.

Bence Cirit'in hava savunma versiyonu yapılmalıdır.

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 23 Ağu 2021, 22:01

Açıkçası IIR başlığı ile Sungur için vurması zor olmaz. Tabi işin zor kısmı tespit etmek ve Sungur'u o irtifaya çıkarmak ya da örneğin Akıncı gibi bir iha üzerinde havada dolaştırmak. Lazer işaretleme ile bu araçları vurmak pek olacak iş değil hocam. Kara hedeflerinde bile mühimmat lazer işaret noktasından sapıyor, havada o hızlarda doğrudan temas edecek kadar hassas olmayacaktır. Ruslar havayı da mayınlayacaktı...

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 23 Ağu 2021, 22:19

Erich Von Manstein yazdı: 23 Ağu 2021, 22:01 Açıkçası IIR başlığı ile Sungur için vurması zor olmaz. Tabi işin zor kısmı tespit etmek ve Sungur'u o irtifaya çıkarmak ya da örneğin Akıncı gibi bir iha üzerinde havada dolaştırmak. Lazer işaretleme ile bu araçları vurmak pek olacak iş değil hocam. Kara hedeflerinde bile mühimmat lazer işaret noktasından sapıyor, havada o hızlarda doğrudan temas edecek kadar hassas olmayacaktır. Ruslar havayı da mayınlayacaktı...
Size katılamayacağım, esas lazer işaretleme ile çok kolay vurulabilir. Lazer ışını 8 km de 10 m² ye dağıldığını var sayalım bu durumda daha küçük bir hedef tamamen aydınlanmış olacaktır ve LAB için IIR başlığın hedefi gördüğü gibi aydınlatacaktır.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 27 Ağu 2021, 22:21

https://www.savunmasanayist.com/roketsa ... k-hamlesi/

ASELSAN iir seeker yaptı, Tübitak Sage yaptı sıra roketsanda. Ardından sırayla sonar yapmaya başlarlar. Ne güzel kara araçlarında yaşadığımız birbirinin benzeri tonla ürün üretme yeteneğimizi genişletiyoruz.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 27 Ağu 2021, 23:54

anafor2014 yazdı: 27 Ağu 2021, 22:21 https://www.savunmasanayist.com/roketsa ... k-hamlesi/

ASELSAN iir seeker yaptı, Tübitak Sage yaptı sıra roketsanda. Ardından sırayla sonar yapmaya başlarlar. Ne güzel kara araçlarında yaşadığımız birbirinin benzeri tonla ürün üretme yeteneğimizi genişletiyoruz.
Arayıcı başlık alt yapısı var mı ki yapsınlar?

Huysuz Şirin
Akıncılar

Mesaj gönderen Huysuz Şirin » 30 Ağu 2021, 01:22

Muhtemelen kurmuşlar ya da kuruyorlardır. SOM'un arayıcısını üreterek epey bir altyapıya zaten sahip olmuşlardır bile. Anladığım kadarıyla Aselsan'dan ümidi kestiler. Ne diyelim, yolları açık olsun, rekabet iyidir. Belki uyuyan devi de uyandırırlar.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 05 Eyl 2021, 12:52

Yunanların, NLOS satın alımı haberi üzerine İbrahim Bey, Türkiye'de daha iyi kabiliyetlere sahip benzer iki ürünün geliştirme ve test sürecinde olduğunu beyan etti.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 05 Eyl 2021, 13:40

Sage Kuzgun KY-TJ tamam da Roketsan ne geliştiriyor olabilir ki?

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 05 Eyl 2021, 17:33

İdef 21 Basın toplantısında Roketsan bunun ipucunu vermişti. Çok fazla beklemeyiz önümüzdeki yıl ortasına kadar ürünü görürüz diye düşünüyorum.

Ozellikle Karabağ Savadindan sonra kuvvetin firmalardan şiddetle NLOS ve Kamikaze ürünler talep ettiğini bir Twitter hesabı sanırım Yusuf Akbaba yazmıştı.

Buna mukabil kısa süre içinde NLOS yanında özellikle taktik sınıfta 30-40 km ye kadar tank dahil zirhli araçlara tesir edebilecek Kamikaze ihalarda görürüz diye umuyorum.

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor » 06 Eyl 2021, 00:32

Spike nlos tarzı füze yapıcaz diyoruz ama arayici başlıklardaki görüntü kalitemiz malesef onların yarısı kadar anca. Fakat o tarz bir füze cidden oldukça yararlı olacaktır kuvvet için. Gelecek olan t-929 için oldukça kuvvetli bir silah olacaktır.

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor » 06 Eyl 2021, 00:35

trakya_forever yazdı: 05 Eyl 2021, 17:33 İdef 21 Basın toplantısında Roketsan bunun ipucunu vermişti. Çok fazla beklemeyiz önümüzdeki yıl ortasına kadar ürünü görürüz diye düşünüyorum.

Ozellikle Karabağ Savadindan sonra kuvvetin firmalardan şiddetle NLOS ve Kamikaze ürünler talep ettiğini bir Twitter hesabı sanırım Yusuf Akbaba yazmıştı.

Buna mukabil kısa süre içinde NLOS yanında özellikle taktik sınıfta 30-40 km ye kadar tank dahil zirhli araçlara tesir edebilecek Kamikaze ihalarda görürüz diye umuyorum.
Açıkçası stmden alpagu ve kargu dışında bir kamikaze iha ailesi bekliyordum ama ortaya bir ürün çıkarmadılar yani vestel yerine bu işte tecrübeli bir firma küçük çaplıdan harop boyutundaki ihalar kadar bir ürün ailesi geliştirse mükemmel olacaktı.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 06 Eyl 2021, 11:17

Eğer Yunan Spike NLOS alırsa AH-64 leri kısmi bir modernizasyondan geçer. Benim anlamadığım şey biz bile ne zamandan beri neredeyse anırıyoruz NLOS bir füze lazım diye bunların aklına yeni mi geldi illa ki olası düşmanların bunları elde etmesi ve biz de arkadan yetişmemiz mi gerekiyor?

Bir adım öne geçmek için IIR başlıklı Kuzgun-TJ'nin gemi ve sabit tesis harici İHA ve helikopter vurmak için de optimize ederdim.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 06 Eyl 2021, 11:43

Gayet etkili bir sistem SPIKE NLOS. ABD ye 1 atıcı araç ve 10 füzelik sistem için 7 milyon dolar hesap çıkarmışlardı. Füze başı 210 bin dolar, atıcı araç ve sistemler için yaklaşık 5 milyon dolar. Yunana çıkacak hesapta bu civarda olacaktır diye tahmin ediyorum.

Neyse ki karşısına koyabileceğimiz iki alternatif yolda.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 06 Eyl 2021, 14:13

Arayıcı başlığı daha kaliteli yaparsak, çok daha etkili bir sistem yapacağımıza eminim. Military Today in 2021 raporuna göre omtas kendi sınıfında dünyadaki en iyi 2. Antitank füzesiymiş. Tabii ki raporlara falan pek de bakmamak gerek. Ama artık biraz daha deneyimli olduğumuzu da hesaba katarsak, bu işi başarırız gibi. Arayıcı başlık işini halletmemiz şart.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 06 Eyl 2021, 15:07

IIR başlık işinde Sage-Aselsan ve IDEF teki açıklamasına bakarsak Roketsan da çalışıyor. Tahminim yakın vakitlerde, 1-1.5 yıl, çok daha efektif ürünler görebiliriz.

Antares üstadın dediği gibi, özellikle Kuzgun KY Spike NLOS tan daha üstün bir sistem olacaktır.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 06 Eyl 2021, 15:40

Antares yazdı: 06 Eyl 2021, 14:13 Arayıcı başlığı daha kaliteli yaparsak, çok daha etkili bir sistem yapacağımıza eminim. Military Today in 2021 raporuna göre omtas kendi sınıfında dünyadaki en iyi 2. Antitank füzesiymiş. Tabii ki raporlara falan pek de bakmamak gerek. Ama artık biraz daha deneyimli olduğumuzu da hesaba katarsak, bu işi başarırız gibi. Arayıcı başlık işini halletmemiz şart.
En iyisi olmak zorunda değil ama bol ve bunu akıllıca kullanacak doktrin ve personel lazım.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 09 Eyl 2021, 14:42

Şu kamikaze işinde geri kaldık gibi görünüyor.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 09 Eyl 2021, 14:55

trakya_forever yazdı: 09 Eyl 2021, 14:42

Şu kamikaze işinde geri kaldık gibi görünüyor.
Aslında elde her şey var. Azerbaycan sonrası kamikaze İHA işiyle ilgilenen en az 5 şirket var. Ancak biz pazara girebilir miyiz? Korkusu var şirketlerde. Vestel KARGI'yı yıllardır beceremediği için orada başı çekemedi. STM elindeki işleri halledip büyüklere girmedi. O yüzden sektörde bir çekimserlik var garip şekilde. Normalde her işe elli kişi atlar burada herkes birbirinden korkuyor. Ama büyükler dahil çok sayıda şirketin çalışmaları var alttan altta. Yarın SSB ihale açsa katılacak 10 tane şirketi ezberden sayarım saniyesinde.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 10 Eyl 2021, 14:48

Aynen hocam. Bizim için atla deve değil tabiri caizse. Umarım SSB, MSB kısa sürede bir ihale açar.

Kargı işi sanırsam Karayel olayından ötürü Vestele verildi. Keşke verilmeseydi. Görünen o ki ellerine yüzlerine bulaştı bu iş.