Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi (HİSAR-A / HİSAR A+)

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler
Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi

Mesaj gönderen Test7 » 20 Mar 2019, 14:22

Resim

ogkasa28
Üye

Mesaj gönderen ogkasa28 » 20 Mar 2019, 14:43

Kafa kafaya mı vuruyor? Çok gururlandım önemli bir kabiliyet.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 20 Mar 2019, 15:41

Kullanılan füze bizim ürünümüz mü ?

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 20 Mar 2019, 15:43

Hisar-A işte hocam.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 20 Mar 2019, 15:44

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 20 Mar 2019, 17:38

dr.911 yazdı: 20 Mar 2019, 15:43 Hisar-A işte hocam.
Ben sistemin adı Hisar A, füzenin adı farklı diye düşünmüştüm. Sistemin adı Hisar mı? Hisar A mı ? Hisar A alçak olanı kastediyor. Füze de Hisar A füzesi olarak aynı ismi kullanmış oluyorlar galiba?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 20 Mar 2019, 17:43

ogkasa28 yazdı: 20 Mar 2019, 14:43 Kafa kafaya mı vuruyor? Çok gururlandım önemli bir kabiliyet.
Harp Başlığı- Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkinlikli
Pac 3 yapmıyoruz, bu yanında patlasın yeter demek...

StrategyMaster
Süvariler

Mesaj gönderen StrategyMaster » 20 Mar 2019, 17:50

Test ciddi başarılı geçmiş. Sadece dik atışla hedef vurulmamış bir de başka bir test atışında füze ilk kilitlendiği hedefe giderken yarıyolda ikincil bir hedefe yönlendirilip onu da vurmuş.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 20 Mar 2019, 17:52

ogkasa28 yazdı: 20 Mar 2019, 14:43 Kafa kafaya mı vuruyor? Çok gururlandım önemli bir kabiliyet.
Hayır, içinde parçacıklı patlayıcı mevcut. Hedefin belli yakınlığına gelerek kendini patlatıyor.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 20 Mar 2019, 18:01

StrategyMaster yazdı: 20 Mar 2019, 17:50 Test ciddi başarılı geçmiş. Sadece dik atışla hedef vurulmamış bir de başka bir test atışında füze ilk kilitlendiği hedefe giderken yarıyolda ikincil bir hedefe yönlendirilip onu da vurmuş.
Omtas Umtas özellikleri buna da geçmiş...

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 20 Mar 2019, 22:44

hedef amaçlı kullanılan , iki hedef dronu TAI ürünü mü? Değilse hangi firmanın ürünü?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 20 Mar 2019, 23:13

anafor2014 yazdı: 20 Mar 2019, 22:44 hedef amaçlı kullanılan , iki hedef dronu TAI ürünü mü? Değilse hangi firmanın ürünü?
TAI Şimşek olmaları lazım...

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 20 Mar 2019, 23:21

anafor2014 yazdı: 20 Mar 2019, 22:44 hedef amaçlı kullanılan , iki hedef dronu TAI ürünü mü? Değilse hangi firmanın ürünü?
BANSHEE hedef dronu

Resim

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 21 Mar 2019, 05:49

Test7 yazdı: 20 Mar 2019, 23:21 BANSHEE hedef dronu

Resim
Teşekkürler

çanakkale geçilmez
Süvariler
İletişim:

Mesaj gönderen çanakkale geçilmez » 21 Mar 2019, 10:02

Hisar-a/o füzesinin ileride karakol/korvet/fırkateyn gibi mevcut/üreteceğimiz deniz araçlarımıza entegrasyon çalışması olacak mıdır acaba.?Sanki bu dikine atış videosu ona imkan veriyor gibi...

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 21 Mar 2019, 10:16

çanakkale geçilmez yazdı: 21 Mar 2019, 10:02 Hisar-a/o füzesinin ileride karakol/korvet/fırkateyn gibi mevcut/üreteceğimiz deniz araçlarımıza entegrasyon çalışması olacak mıdır acaba.?Sanki bu dikine atış videosu ona imkan veriyor gibi...
MİLGEM yarı ömür güncelleme de olması kuvvetle muhtemel.
Tuzla sınıfımda daha söz edebilmek için çok erken ve bence çok ihtimal dahilinde değil(şahsi kanaatim).

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 21 Mar 2019, 10:38

Dikine vurmak mı daha kabiliyet gerektiren bir özellik yoksa tam yanında vurmak mı? Bilmediğim için soruyorum.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 21 Mar 2019, 11:19

Antares yazdı: 21 Mar 2019, 10:38 Dikine vurmak mı daha kabiliyet gerektiren bir özellik yoksa tam yanında vurmak mı? Bilmediğim için soruyorum.
Bu arada varsın füze toraman kalsın. İşe yarasın da. şu anda her türlü hava savunma sisteminin ölüsüne bile ihtiyacımız var acil olarak. Sonradan mükemmelleştirme çalışmaları devam eder.

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 21 Mar 2019, 22:32

polybolos yazdı: 21 Mar 2019, 10:44 Burada ve benzeri diğer forumlarda Hisar füzelerine getirilen eleştiri, füzelerin benzerlerine göre biraz 'toraman' kalması. Aselsan'ın ana yükleniciğilini yaptığı Hisar-A ve Hisar-O sistemlerine Tübitak SAGE'nin geliştirmekte olduğu Gökdoğan ve Bozdoğan füzeleri 'doğrudan' iliştirilemez mi?
Nerden çıktı bu?

Burda kim söylemiş bunu?

Hayır yani bu tarz füzelerin zarifi hangisi?

Menzil ve irtifa nasıl ulaşılacak?

Birsürü soru sorardım ama mantığı anlamadım

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 21 Mar 2019, 22:58

Projeler sonuçlandığında Hisar-A ve Hisar-O hedeflenen menzillerden daha öteye gidebilir ve katalog değerleri 3-5 km değişebilir.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 21 Mar 2019, 23:10

Bu projelere oldum olasi uyuz kesiyorum. Menzil bir garip fuze adedi bir garip fuze gudumu baska bir garip. Denizde iir gudumun verimi de arastirilmali bence. Ornegi var mi dunyada..

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 21 Mar 2019, 23:11

Antares yazdı: 21 Mar 2019, 10:38 Dikine vurmak mı daha kabiliyet gerektiren bir özellik yoksa tam yanında vurmak mı? Bilmediğim için soruyorum.
Dikine vurmak derken direk çarpışma demek istiyorsunuz herhalde, bu durumda kafa kafaya çarpışma daha yüksek teknoloji gerektirmektedir fakat daha düşük teknolojili iki tane yanında patlama ile de aynı sonuca ulaşılabilir. Bazı Rus testlerinde iki füze fırlatıldığını belki görmüşünüzdür.

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 21 Mar 2019, 23:52

polybolos yazdı: 21 Mar 2019, 23:42 Çok değil, bu başlıkta bir iki sayfa geriden yazılanları okursanız 'burada bunu kimin söylediğini' de 'bunun nereden çıktığını' da görmüş olursunuz.
Füzelere ufak da olsa eleştiri getirenlerin -benim de aklıma yatan- kaygıları füzenin zarafeti değil, sistemin savunma kapasitesi. Şöyle ki, israil'in son suriye saldırısında da görüldüğü üzere artık bu gibi hava saldırılarında birden fazla çeşitte tehditin yanında, saturasyon(yaylım/serpme?)tarzı akıllı mühimmatların baskısını kırmak için 4 füze yeterli olur mu? Ya da aynı savunma kapasitesine daha az batarya ile ulaşılabilir mi? Gibi...
Bir alıntı yapsaydınız çok üşendim tümünü taramaya şimdi.

Bunun için yanına Korkut da eklenir. Ayrıca bir Savunma gurubunda 4 ten fazla füze oluyor.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 22 Mar 2019, 04:46

Sanirim arkadasimiz benim yaptigim elestirileri ornek vermis. Hisar projesinin geneline bir itirazim yok. Cok ihtiyac duydugumuz sistemler bunlar. Itiraz veya elestirel yaklastigim noktalar proje modeline ve sonunda ortaya cikan Hisar-A ve O fuzelerinin boyut ve hacimleri ile alakali.

Tekrardan bir ozet olarak hangi noktalarca cekincelerim veya keske soyle olsaydi dedigim yerleri yazayim.

1. Proje modelinin ilk sekillendirilmesi butunlesik olarak butun kuvvetlerin (hava,kara,deniz) ihtiyaclarini karsilamasi seklinde olmadiydi. Zaten oyle olsaydi Hisar-O modelinde IIR gudum, degil RF gudum ile baslanirdi. HISar-A'nin IIR gudum tercihi dogru tercih. Hava ve Deniz kuvvetleri orta irtifa veya menzil icin RF tercihi etmeleri buyuk ihtimaldi. Sonucta SSB'nin imzaladigi Hisar projesi Kara projesi olarak basladi. Ve sistem tasarim parametlelerini Kara hava savunma kurmaylarinin girdileri ile belirlendigini degisik forumlarda yazildi. Bu sekilde bir model yerine, uc kuvvetin ihtiyaclarinin ortak kesisim kumesi hedeflenmeliydi. Bu gibi yatirimlar cok pahalidir ve ilk proje baslangindan sonra fazla degisiklik yapma sansiniz yok.

2. Benim bu itirazimi dogrular nitelikte SSB'nin bir kac ay oncesi yayinlagi metinlerde Hisar'in 40km menzilli versiyonlarinin dusunuldugu belirtiliyor. Havacilarin HAWK fuzesi yerine bir fuzeye ihtiyaci var ve muhtemelen Karacilarin istedigi 25km'den daha uzun 40-45km bandinda ve muhtemelen RF gudum ihtiyaclari var. Denizciler simdilik ESSM ile idare ediyorlar ve gelecekte ESSM Block-2 aktif RF gudum ile acil ihtiyaclari yok ama Deniz Uslerinin savunmasi amacli HISAR'a ilgi duymalari mumkun.

3. Hisar-A ve O'nin benzerlerini piyasada gorebilirsiniz. Ornekler, Alman IRIS-T SL/SLM (8 atisa hazir fuze ve daha kucuk hacimli ve agirliktalar, IRIST-SL 100kg, SL 15km ve SLM 30km menzil), Ingiliz CAMM (Rapier yerine gelistiriliyor, 100kg, 25km menzil, soguk atis, RF gudum, 8 fuzeli lancer), Fransiz MICA-VL (HISAR-A'ya cok benzer, 8 fuzeli lancer, 15km menzilli, 120kg agirlik, IIR gudumlu) , G. Afrika Umkhonto Block2 (IIR gudumlu, 8 fuzeli lancer, 20km menzil). Bu sistemlerin hepsinin ortak yonu gudum ve komuta kontrol mimarileri HISAR sistemi ile ayni. 3-D orta menzili radar, ortayol gudum update ve temrinal asama IIR veya RF aktif seeker. Gorulecegi gibi HISAR benzerileri yaninda biraz iri kaliyor, HISAR-A icin 200kg uzeri agirliktan bahsediliyor, lancer ile birlikte belki 400-450kg. Lancere tek fuze atiliyor birde. Roketsan ilk defa boyle bir ise giriyor ve ilk urunlerinin biraz over engineered olmasi mumkun.

4. FNSS ZMA-30 uzerinden sekillendirilen Mobil HISAR-A'nin sadece 4 fuze tasimasini biraz sorunlu goruyorum. Aslinda dusunce guzel ve ortaya cikan urun oldukca komplike, cok emek harcandigi belli. Fuzelerin arac uzerine yatirilmasi ve atis icin dikine pozisyona gecmesi, elektrok mekanik bir sistem ile yapilmis sanirim veya hidrolik. Arac uzerinde 3-D MAR radari, pasif hedef tespiti icin EO/FLIR/LAZER sistemleri var. Arac icinde 2 operatorlu konsollar vs. Bu arac tek basina bir batarya gibi hareket edebilecek bir sistem. Butun atis ve karar karar fonksiyonlari tek arac ile yapilabilecek sekilde tasarlanmis. Bir bakima Turkish TOR-M2 gibi ama daha iyisi olabilirdi eger 4 fuze yerine fuzeler uygun boyutlarda olsaydi ve lancerlerde daha kompakt olsaydi 8 fuze yerlestirilebilirdi.

Mekanize birliklerin alcak irtifa hava savunmasi icin gelistirilen bir sistem. Bu gibi sistemlerde genelde uygulanan atis protokolu shoot-shoot (iki fuze salvosu) seklindedir. OZellikle hizli ve manevrasi yuksek jet ucaklarina karsi vurus yuzdesini yukseltirisiniz. Bir fuzenin bir jeti vurus yuzdesi %80 ise, ikili salvo oldugunda bu yuzde %96'ya cikar. Bu protokol veya mantik NATO ulkeleri veya Rus sistemlerinde cogunlukla uygulanan bir yontemdir, vurusu garanti etmek icin. Bu atis protokolu ile Hisar-A mobil ancak 2 angajmanlik fuzeye sahip. Bu cok rakam dusuk, gercek sartlarda sorun olabilir.

Eger protokolu shoot-look-shoot olarak yapilirsa, ve fuzeler Pk (probability of kill) degerleri menzile gore yuksek ise belki bu angajman limiti 4 olabilir. Ornegin, helikopter, IHA gibi dusuk suratli hedeflere karsi fuzenin Pk degeri %90'lara yakin ise shoot-look-shoot angajmani uygulanabilir.

Bu durumuna dikkat cekmek icin bir kac kez yazdim, bu forumda ve bir baska forumda. Elestiride degil aslinda, bir dilek, bir keske o sekilde olsa seklinde gorebilirsiniz. Hava hava fuze veya HSS fuze isi fuzeciligin nirvanasi diyebiliriz. Cok ciddi hesaplama ve tasarim kabiliyeti gerektiriyor. Kimya,ve malzeme bilimi isin icinde. Roketsan simdiye kadar CIRIT, UMTAS gibi gudumlu fuzeler yapti ama bunlarin hepsinde gudum prensipleri ve aerodinamik performans isterleri bir HSS kadar zorlayici degil. Yavas ucan fuzeler zaten. Hisar'in en az Mach 2 ve uzeri ucmasi lazim, hatta daha yuksek. Dual pulse roket motoru, patlayici performansi, yakinlik sensoru (proximity fuze) , roket yakiti, IIR baslik performansi, verilink, gudum elektronigi, autopilot yazilimlari, gudum yazilimlari, TVC (kuyruktaki vektor edilebilen roket cikisi) bunlar cogu sanirim Roketsan icin bir ilk...Bu yuzden yuksek performansli, yuksek Pk degerine sahip bir alcak ve orta irtifa fuzesi gelistirmek zaman alacaktir. Zaten goruyoruz, proje geriye dogru ertelendi. Normal seyler aslinda, projenin zorlugu nedeniyle.

5. Ben olsam Hisar proje modelinin block seklinde yapardim diye bahsettim kac kez. Block-1 butun radar, komuta kontrol, tasiyici, jenerator, lancer, verilink kabiliyetleri ulkede var. Eksik olan rafta hazir hava savunma fuzemiz yoktur. Ilk asama rafta hazir bir fuze ureticisi ile anlasarak HISAR-A'nin ilk modellerini hizli sekilde prototipleyip, bir kac batarya hizmete sokardim. Ornegin, MICA-VL fuzesi icin MBDA ile anlasilabilirdi. Ticaret bu sonucta, para kazanacak adam neden satmasin. Alternatif Denel 'in Umkonto sistemi mesela. Baska urticilerde olabilirdi. Veya hic bir sey uretici bulamadiniz, Raytheon ile Aim-9X fuzesini kullanirsin. Dikine atis yapmasanizda farkli kule tasarimi ile mobil bir sistem yapilabilirdi Aim-9X uzerinden. SAGE Gokdogan bitince de direk Aim-9X yerine Gokdogan koyarsiniz. Aim-9X ciddi manevra kabiliyeti olan yuksek Pk degerine sahip bir fuze. Hatta hatirladigim Aselsan ilk mobil sistem onerisinde maket halinde Aim-9X onermisti 8 fuzeli, yatay atis kabiliyetli, 360 derece donebilen kule uzerinden.

6. Hisar-O icinde ise benim onerdigim ilk block-1'de ESSM fuzesi ornek alinabilirdi. Kendi yerli Orta menzil fuze gelistirilene kadar. Bu tercihin bir kac avantaji vardi. Rafta hazir bir fuze ve deniz kuvvetleri ve hava kuvvetlerininde tercih edebilecegi bir cozum olabilirdi. Tek sorun ESSM yari aktif bir fuze. Yerden gudum icin ilave bir kac atis kontrol radarinin( belki 2 adet, Aselsan AKR-D 120km, X band ESSM gudum icin tasarlanan) MAR radarina ilave bataryaya eklenmesi gerekebilirdi. Bu onernin nedeni hizli sekilde bir sistem ortaya cikarmak amacli. Roketsan kendi fuze gelistirmesine devam ederken. ESSM halen TDzK'de kullaniliyor. Kompak lancer sistemi, 4 fuzeli, Raytheon tarafindan arac uzeri kara versiyonu gosterilmistir.

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 22 Mar 2019, 09:39

Hocam kamyonlarda 6 ve bir grupta 3 kamyon olarak tanıtmıştı ASELSAN yanılmıyorsam. O tombul voltran şişkinliği nedeniyle benimde hoşuma gitmeyen fakat mobil muharebe aracı olarak düşünülmüş sanırım.
Füzelerde ise biraz Diehl desteği var sanırım.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 22 Mar 2019, 15:24

Hisar-A'nın bu olağandışı ve hatta hiç lafı döndürmeyeyim, iğrenç görüntüsü bir avantajı da yanında getiriyor. Alet küçük... Her yere girer, çıkar.

birader
Üye

Mesaj gönderen birader » 22 Mar 2019, 16:58

Sanchez yazdı: 22 Mar 2019, 15:24 Hisar-A'nın bu olağandışı ve hatta hiç lafı döndürmeyeyim, iğrenç görüntüsü bir avantajı da yanında getiriyor. Alet küçük... Her yere girer, çıkar.
Akıncı aracını MLRS tarzınnda evirebilselerdi hem daha hızlı reaksiyon süresi sağlar hem de boyut farkı yaşamazdı (muhtemelen amfibi özellik ısrarı buna neden oldu). Aracın atışa hazır hale getirilmesi ve geri toplanması bana garip gelmeye devam edecek.

ilhan
Akıncılar

Mesaj gönderen ilhan » 22 Mar 2019, 20:29

Sanchez yazdı: 22 Mar 2019, 15:24 Hisar-A'nın bu olağandışı ve hatta hiç lafı döndürmeyeyim, iğrenç görüntüsü
Çok yanılıyorsun sançez, dolduruşa geliyorsun. Sürü psikolojisine kapılıyorsun. Tasarım gayet çekici, yakışıklı ve devrimsel. Abd falan yapsa şapka çıkartır tebriklere boğardınız. Çünkü bu araca başka türlü bu füzeler olmaz. Ya aracı uzatacasın saltanat kayığı gibi olacak ya da yana açacaksın başka yolu yok.

Lux
Üye

Mesaj gönderen Lux » 22 Mar 2019, 22:36

Forumda bir olumsuz hava hakim bir arkadaşın dediği gibi hss'nin ölüsüne bile ihtiyacımız olduğu bir dönemde şekline takılmak çok mantıksız. Önce bir tebrik etseydiniz sevinseydiniz ne bileyim sonuçta her zaman yaptığımız bir şeyi tekrar yapmadık yeni bir şey yaptık. Ayrıca orada lcd ekranda kodu ve numarası görünen iha banshee değil.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 22 Mar 2019, 22:45

Resim

Füzelerin damper gibi arkaya kalkması hem arka kapağı işlevsiz kılacak ki bu durumda yeni bir araç tasarlanması gerekir hem de atışa hazır halde dengeli harekette zorlanır. Füze lançerlerin yanda ve ortada olması araca hem denge sağlar hem de füzeler atış pozisyonunda iken arka kapak iptal olmuyor.
Aslında bu mekanik sistem öyle cart-curtlu olsun diye değil o araca uygun olsun diye tasarlanmış.

Pantsir ile kıyaslarsak oldukça kompakt bir sistem, Pantsir ise fazladan yük alan sebze kamyonu gibi durmaktadır.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 22 Mar 2019, 22:58

ilhan yazdı: 22 Mar 2019, 20:29 Çok yanılıyorsun sançez, dolduruşa geliyorsun. Sürü psikolojisine kapılıyorsun. Tasarım gayet çekici, yakışıklı ve devrimsel. Abd falan yapsa şapka çıkartır tebriklere boğardınız. Çünkü bu araca başka türlü bu füzeler olmaz. Ya aracı uzatacasın saltanat kayığı gibi olacak ya da yana açacaksın başka yolu yok.
E, araç yanlış... Ucu ucuna doldurulmuş; 5 yıl sonra üstüne çıkmak istediğin zaman sıkıntı çıkaracak, maksimum 10 yıl sonra da yeni araç üstüne yapacaklar... Elimizdeki radarla, araçla ve zürafa boyunda füzeyle anca bu oluyor.

Ben yanlış buluyorum diye kaka olduğu yok. Küçüklüğü de avantaj olabiliyor; yukarıda da yazdım.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 22 Mar 2019, 23:05

Hisar-A sistemi hazır olduktan sonra bir sonraki adım Korkut ile entegre olması olmalıdır; mesela Bir Hisar-A radarının bir veya iki tane Korkut ile yeni bir sistem oluşturması gibi veya Korkut sistemine radarı kapalı konumda olan veya hiç olmayan bir Hisar-A platformu dahil olması gibi.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 22 Mar 2019, 23:51

Sayın igirgin, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Hit to Kill denilen direk çarpışmayı kastediyorum. Dikine çarpma sanki daha kolay gibi geliyor. Yandan yaklaşırken çok daha zor değil mi?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 23 Mar 2019, 00:20

Antares yazdı: 22 Mar 2019, 23:51 Sayın igirgin, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Hit to Kill denilen direk çarpışmayı kastediyorum. Dikine çarpma sanki daha kolay gibi geliyor. Yandan yaklaşırken çok daha zor değil mi?
Yok tam tersi füzeyi hedefle kafa kafaya getirmek çok daha zor ve yüksek teknoloji gerekmektedir, yaklaşmalı tapa ise füzenin içindeki patlayıcının etkinlik yarı çapı içinde devreye girerek parça tesiri ile hedefini şansa göre devre dışı bırakmaktadır veya kaçırmaktadır "garanti" olsun diye iki füze arka arkaya ateşlenir.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 23 Mar 2019, 01:33

Hava soluyan hedefler icin hit to kill prensibine cogu zaman gerek olmuyor. Ucaklarin govdeleri ve kanatlarini ici yakit dolu. Yaklasma sensoru ile yakinda paralanacak fuzenin olusturacagi parca etkisi ile belli bir yari cap icinde verecegi hasar, hedefin hasar almasi ve yanmasin neden oluyor. Helikopterler derseniz zaten alacagi hasar dusmesine neden olabilir. Ozellikle Hisar-A icin yaklasma tapali cozum mantikli. Harp basliginin buyuklugu ve etkiside onemli dogal olarak.

Taktik balistik fuze vurmak ayri bir lig. Iste orada hic bir sey "idare eder" olmuyor. Var veya yok bunun ortasi yok artik seviye icin. Iste orada hit-to-kill, ve yuksek kinetik performansa ihtiyac var. Bir ust katmana 600-1500km menzilerde balistik fuze onlemesi icin ayri bir teknoloji ve 1500km uzeri icin yine cok farkli teknolijilere ihtiyac var. ABD haricinde yapabilen yok.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 23 Mar 2019, 01:44

Sanchez yazdı: 22 Mar 2019, 22:58 E, araç yanlış... Ucu ucuna doldurulmuş; 5 yıl sonra üstüne çıkmak istediğin zaman sıkıntı çıkaracak, maksimum 10 yıl sonra da yeni araç üstüne yapacaklar... Elimizdeki radarla, araçla ve zürafa boyunda füzeyle anca bu oluyor.

Ben yanlış buluyorum diye kaka olduğu yok. Küçüklüğü de avantaj olabiliyor; yukarıda da yazdım.
Yukarida yazdim hocam. Eldeki imkanlar ile bulunan tasiyici cozumu, cok kotu degil ama isin fuze kisminda bence henuz istenilen seviyede degiliz, esas mesele orada. Bu boyutlardaki Hisar-A'da gider hedef vurur, vurmaz degil ama bu donanimdaki bir mobil sistemde 2 atimlik (angajmanlik) fuze olmaz. Fuzelerin daha kompak olmasi ve enaz 8 fuzenin arac uzerinde olmasi dogrusuydu. Cekili HISAR-A/O'da 6 fuze var, buyuk kamyonlar ile tasiniyor felan.

MBDA'in CAMM fuzesine bir baksin herkes. Ayni donemde baslamis projeler, hatta onlar daha gec basladi ama ortaya cikan CAMM fuzesi 100kg, 25km menzile sahip, soguk atis yapiyor. Mantik olarak TOR en yakin ornegi. Hisar-A mimarisine gore ve uzerindeki teknoloji daha eski olmasina ragmen 8 atisa hazir fuze var. Pantsir, keza farkli mantikla tasarlanmis bir model olmasina ragmen, atisa hazir 12 fuze.

Sonuc olarak yapilan hic bir sey kotu degildir ama en iyisi degil. Bunu soylemekte bir sakinca yok.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 23 Mar 2019, 09:53

Hisar A envantere girdikten bir süre sonra daha küçük ve etkin blok 2 gelir gibi.

StrategyMaster
Süvariler

Mesaj gönderen StrategyMaster » 24 Mar 2019, 03:14

Gökdoğan ve Bozdoğan iliştirilir ancak menzilleri Hisar-A ve O'dan kısa olursa şaşırmayın.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 24 Mar 2019, 03:58

Norveç'in NASAMS sistemi çok güzel bir örnek. Araştıranlar, Gökdoğan ve Bozdoğan ilişkilendirmesindeki bütün sorularının cevabını bu sistemde bulabilir.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 24 Mar 2019, 16:36

Tam poster olacak fotoğraf:
Resim
Kaynak: Cem Doğut

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 24 Mar 2019, 17:14

Tam 90 derecede atış yapılmamış. Eski bir fotoğraf mı?

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 24 Mar 2019, 22:12

Evet her turlu atis yapabiliyor mu bu sistem yoksa vl mi sadece anlayamadim

Tuzmen
Süvariler

Mesaj gönderen Tuzmen » 24 Mar 2019, 23:57

Acaba füzenin biraz toraman olması "hedefi vurmak için 2 füze gerekmesin tek füze yeterli olsun" mantığıyla yapılmış bilinçli bir tercih olabilir mi?

Hedefin manevra yapma ihtimaline karşı daha fazla yakıt, daha fazla itki kuvveti gibi bir düşünce ile ortaya toraman bir füze çıkmış olabilir mi? Var mı böyle bir ihtimal?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 25 Mar 2019, 02:01

ZIRHLISUVARİ yazdı: 24 Mar 2019, 22:12 Evet her turlu atis yapabiliyor mu bu sistem yoksa vl mi sadece anlayamadim
Yapabilir, fakat dikey atışta 360° kapsamayı mekanik hateketle zaman kaybetneden sağlayabiliyor.
Bu da aynı anda farklı yönlerdeki hedeflere atışı mümkün kılıyor.
Bence bir sonraki modellerde cold launch veya onun niyetine küçük busterler de gelebilir.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 25 Mar 2019, 06:17

Tuzmen yazdı: 24 Mar 2019, 23:57 Acaba füzenin biraz toraman olması "hedefi vurmak için 2 füze gerekmesin tek füze yeterli olsun" mantığıyla yapılmış bilinçli bir tercih olabilir mi?

Hedefin manevra yapma ihtimaline karşı daha fazla yakıt, daha fazla itki kuvveti gibi bir düşünce ile ortaya toraman bir füze çıkmış olabilir mi? Var mı böyle bir ihtimal?
Hisar fuzelerinde dual pulse (cift kademeli) var ama fotograftaki A versiyonunda var mi emin degilim. Orta fuzesinde oldugunu biliyoruz. Test surecinde atis zarflari yavas yavas genisletiliyor. Motor artik kendini ispatlamis, TVC (Thrust Vector Control) sistemi dogru calistigi ispatlanmis ve fuze icindeki atalet sistemi, ve gudum sistemi gorevini yapmaya baslayinca dikey atisa geciliyor.

Dikey atis ozellikle Hisar mimarisinin avantajlarindan bir tanesi. Atis sonrasi fuze hedefedogru donuyor, ortayol hedef guncellemesi yapiliyor, terminal asamada tahmini onleme noktasina ulasinca IIR gudum hedefe kilitleniyor. Bu sekilde anlik angajman sayisi unitedeki atisa hazir fuze sayisiyla orantilidir. Gunumuz savaslarinda akilli muhimmat sayilarini dusunuce ve gelecek yillarda daha kucuk muhimmatlar (SDB gibi veya Aselsan Minyatur Bombasi) onlemek gitikce zorlasiyor. Daha fazla sayida anlik angajmana girilmesi gerekiyor. Hisar bu acidan dogru bir mimari ile kurgulandi ama su fuzelerimiz biraz daha kompak yapabilseydik ve unitelerde 8 fuze tasima imkani cok iyi olacaktir.

Pantsir veya Tor gibi Rus sistemleri ovuluyor ama bu sistemler gudum mimarisi dusuk yogunluklu muharebelerde etkili olabilir ama akilli ve elinde yuksek sayida akilli muhimmati olan ulkeler Pantsir veya Tor'lari kisa surede elemine edebiliyor. Bu sistemlr anlik 360 derece angajmana giremiyor zaten. Ornegin, 350 derece bas acisinda angajmana girerken, 90 derece arka tarafindan gelen hedefe angajmana giremiyor. HIsar bu acidan anlik 360 derece angajman kabiliyeti var. Bu yuzden Pantsir'lerin birlikte, 360 derece koruma icin 3-4 tane unitenin sektor paylasimi gerekiyor.

HaciChelebi
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen HaciChelebi » 25 Mar 2019, 14:57

robust yazdı: 25 Mar 2019, 06:17 Hisar fuzelerinde dual pulse (cift kademeli) var ama fotograftaki A versiyonunda var mi emin degilim. Orta fuzesinde oldugunu biliyoruz. Test surecinde atis zarflari yavas yavas genisletiliyor. Motor artik kendini ispatlamis, TVC (Thrust Vector Control) sistemi dogru calistigi ispatlanmis ve fuze icindeki atalet sistemi, ve gudum sistemi gorevini yapmaya baslayinca dikey atisa geciliyor.

Dikey atis ozellikle Hisar mimarisinin avantajlarindan bir tanesi. Atis sonrasi fuze hedefedogru donuyor, ortayol hedef guncellemesi yapiliyor, terminal asamada tahmini onleme noktasina ulasinca IIR gudum hedefe kilitleniyor. Bu sekilde anlik angajman sayisi unitedeki atisa hazir fuze sayisiyla orantilidir. Gunumuz savaslarinda akilli muhimmat sayilarini dusunuce ve gelecek yillarda daha kucuk muhimmatlar (SDB gibi veya Aselsan Minyatur Bombasi) onlemek gitikce zorlasiyor. Daha fazla sayida anlik angajmana girilmesi gerekiyor. Hisar bu acidan dogru bir mimari ile kurgulandi ama su fuzelerimiz biraz daha kompak yapabilseydik ve unitelerde 8 fuze tasima imkani cok iyi olacaktir.

Pantsir veya Tor gibi Rus sistemleri ovuluyor ama bu sistemler gudum mimarisi dusuk yogunluklu muharebelerde etkili olabilir ama akilli ve elinde yuksek sayida akilli muhimmati olan ulkeler Pantsir veya Tor'lari kisa surede elemine edebiliyor. Bu sistemlr anlik 360 derece angajmana giremiyor zaten. Ornegin, 350 derece bas acisinda angajmana girerken, 90 derece arka tarafindan gelen hedefe angajmana giremiyor. HIsar bu acidan anlik 360 derece angajman kabiliyeti var. Bu yuzden Pantsir'lerin birlikte, 360 derece koruma icin 3-4 tane unitenin sektor paylasimi gerekiyor.
Asas olay bu sistemlere güclü elektronik baskı yapılarak sistemlerin kör edile bilmesi. Eks halda hedefleri vurmak kolaydı. Örneğin Pantsir Kamazın üzrinde ve mobil bir sistem. Sistemin böylesine mobil olması basitce onun radar gücününde kısıtlı olması demek. Örneğin daha güclü motorlara sahib araçlarla elektro-manyetik baskı yapınca bu küçük mobil araçların kafasını itirmesi mühtemeldir. Mesela yolçu uçakları boyutlarında elektronik harb yapa bilen uçaklar vardır.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 04 Nis 2019, 15:49

Üstadlar bir kıyas değerlendirmesi yapabilir mi ?

tuğrulbey
Süvariler

Mesaj gönderen tuğrulbey » 04 Nis 2019, 17:24

Sayın robust un sürekli örnek gösterdiği Hisar sistemi ile karşılaştırdığı CAMM bu işte. CAMM yaklaşık 100 kg ağırlıkta 25+ km menzili olan soğuk fırlatma ile lançer den ayrılan füze, tek araçta 8 adet kullanılıyor, sea ceptor versiyonu gemilerde kullanılıyor, farklı kuvvet aynı füze. CAMM-ER versiyonu ise 45+ km menzil sunuyor sadece 160 ağırlığı ile.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 04 Nis 2019, 17:25

Adamlar yapmis iste. Bizim Hisar-A benzeri komuta kontrol(orta yol gudum) felsefesiine sahip ama CAMM daha kompak bir fuze, 99kg agirlik, 160mm cap, soguk atis, gas piston ile fuze disari firlatiliyor. Performans olarak Mach 2.5-3 hiz ve menzil 25km maksimum. RF gudumlu olmasi sanirim en temel farklardan bir tanesi.

Benim acimdam HISAR sistemlerinin en buyuk handikapi fuzelerimiz biraz battal boy oldu. Bu yuzden lancerlerimizde cok iri ve agir. Arac uzerinde atisa hazir fuze sayilarimiz bu yuzden dusuk.

Keske HISAR projesi suresince MBDA firmasi ile isbirligi ile CAMM'in IIR gudumlu versiyonunu birlikte yapabilsek. Cok iyi bir urun olabilir. Tabi RF gudum, ozellikle hava sartlari kotu olan Ingiltere'nin ilk tercihi oldu.

tuğrulbey
Süvariler

Mesaj gönderen tuğrulbey » 04 Nis 2019, 17:28

Resim