Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
Kullanıcı avatarı
sentetik
Akıncılar
Re: Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi

Mesaj gönderen sentetik » 24 Ara 2016, 10:32

paramiliter yazdı::D
Tek füze ile yolun bir kısmını gidip, daha sonra içinden çıkan daha küçük füzelerin farklı uçak ya da füzeleri düşürmesini kastetmiştim.
Örneğin: 5 uçak Rusya'dan kalktı ve geliyor. Radarlar tespit etti ve Samsundan bu özelliklere sahip 1 füze fırlatıldı.
Uçaklar Karadenizin ortasına gelmeden füze onlara yaklaştı, öndeki başlık açıldı ve içinden 5 tane küçük füze çıkarak 5 uçağı düşürdü.
Bence mümkün...
Mümkün olmasına mümkün de karşı tedbirleri unutuyorsunuz. Bir seferde 5 füzeyi taşıyan taşıyıcı roket düşürülürse 5 tane füzeden olmayalım da. Adamlar o 5 uçağı Karadeniz'e çıplak göndermezler. Altlarında bir savunma şemsiyesi mutlaka olacaktır.

Bu fikir üzerinden gidersek ben olsam bir uçağa bir füze atarım, füzenin içinden çıkan 5 füze tek bir uçağa angaje olur. Sonrası havai fişek gösterisi. Tabii bunlar istekler, arzular. Realiteye dökersek birkaç gömlek büyük bedenler.

Topgun
Akıncılar

Mesaj gönderen Topgun » 17 May 2017, 14:51

HİSAR-U gelecek. Booster eklenmiş hali ile kendi SM-2 IIIB ayarında kabiliyetimiz olacak. ASELSAN için artık olay tamamen çözülmüş halde, yaklaşımları diğer bir arkadaşında belirttiği gibi; Bana füzeden bahsedin gerisi kolay şeklinde.

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 17 May 2017, 15:03

Topgun yazdı: 17 May 2017, 14:51 HİSAR-U gelecek. Booster eklenmiş hali ile kendi SM-2 IIIB ayarında kabiliyetimiz olacak. ASELSAN için artık olay tamamen çözülmüş halde, yaklaşımları diğer bir arkadaşında belirttiği gibi; Bana füzeden bahsedin gerisi kolay şeklinde.
S-400 niye o zaman ? Acil ihtiyac mi bir de kime karsi ? Yunanistan degil , Iran degil , Suriye hic degil , Rusya'yi kendi fuzesi ile vuracak degiliz ?

Topgun
Akıncılar

Mesaj gönderen Topgun » 17 May 2017, 15:19

goldenwings yazdı: 17 May 2017, 15:03 S-400 niye o zaman ? Acil ihtiyac mi bir de kime karsi ? Yunanistan degil , Iran degil , Suriye hic degil , Rusya'yi kendi fuzesi ile vuracak degiliz ?
Bu biraz şuna benziyor; 'ATMACA geliyor ama Harpoon'ada devam veya Korkut-D geliyor ama biz Phalanx'a devam' gibi dünyaca tercih edilen kanıtlanmış ürün tedariğinin ilk etapta tercih edilmesi. HİSAR-U içinde daha vakit var açıkçası. -O projesi sonrası devam edecek.

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 17 May 2017, 15:35

Anliyorum. Gerci dedigim gibi birinci oncelik balistik fuze ve seyir fuzesi tehdidi. ABD ve Rusya haric yakin hava tehdidi yok tabi 1 sistem Ege'ye yakin konuslanip Yunanistan'i taciz etmeyeceksek Rus sistemi'nin daha cok ABD'ye karsi oldugunu dusunuyorum. Bir de Israil faktoru var her ne kadar son yillarda guney sinirimiza ilistikleri pek duyulmasa da belki 1 sistem de guneye yakin baski unsuru olabilir. Yok Ankara ve Istanbul konuslu olursa tehdit baska demektir. Bu S-400 mu olur MEADS mi olur bilemem ama ozellikle S-400'un balistik fuze vurma kabiliyetini bilmiyoruz.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 05 Haz 2017, 23:36

Hisar-O nun testlerinden..
Resim

desert storm
Üye

Mesaj gönderen desert storm » 06 Haz 2017, 00:11

Test7 yazdı: Hisar-O nun testlerinden..
Resim

Personelin giyiminden bu günler de yapılmışa benzemiyor.

Operatıon Atilla
Süvariler

Mesaj gönderen Operatıon Atilla » 28 Haz 2017, 03:36

Bir soru; soğuk fırlatma sistemi tasarlamak, uygulamak çok mu problemli bir iş olurdu? Yetersiz ya da ucu ucuna yeterli olduğunu düşündüğümüz(herkesin değil)füze(kinematik)değerlerine hesaba kitaba katılabilecek katkısı olabilirdi diye düşünmeye başladım. Anlamsız mıdır?
Bir de sonuçta bu sistemler muharebe esnasında ya da öncesinde hareketli olan ya da durmakta olan birlikler ile beraber görev yapacak. Soğuk fırlatma sistemlerine haiz kanisterlere füze yükleme işlemi yapılabilmekte. Bu bir avantaj olabilir belki. HİSAR-O NOKTA'yı ayrı tutuyorum tabiki.
Bir de dünyada soğuk ve sıcak fırlatma yönteminden başka bir fırlatma yöntemi var mıdır? Biraz fantastik olacak ama füzeyi örneğin 100-200 metre ileriye ve yukarıya doğru fırlatabilecek bir mancınık sistemi gibi bir şey çok uygun olurdu doğrusu. Olabilirliğinden değilde merak ettiğimden soruyorum. Saygılar...

BayramlıkŞeker
Üye

Mesaj gönderen BayramlıkŞeker » 28 Haz 2017, 15:50

Operatıon Atilla yazdı: 28 Haz 2017, 03:36 Bir soru; soğuk fırlatma sistemi tasarlamak, uygulamak çok mu problemli bir iş olurdu? Yetersiz ya da ucu ucuna yeterli olduğunu düşündüğümüz(herkesin değil)füze(kinematik)değerlerine hesaba kitaba katılabilecek katkısı olabilirdi diye düşünmeye başladım. Anlamsız mıdır?
Bir de sonuçta bu sistemler muharebe esnasında ya da öncesinde hareketli olan ya da durmakta olan birlikler ile beraber görev yapacak. Soğuk fırlatma sistemlerine haiz kanisterlere füze yükleme işlemi yapılabilmekte. Bu bir avantaj olabilir belki. HİSAR-O NOKTA'yı ayrı tutuyorum tabiki.
Bir de dünyada soğuk ve sıcak fırlatma yönteminden başka bir fırlatma yöntemi var mıdır? Biraz fantastik olacak ama füzeyi örneğin 100-200 metre ileriye ve yukarıya doğru fırlatabilecek bir mancınık sistemi gibi bir şey çok uygun olurdu doğrusu. Olabilirliğinden değilde merak ettiğimden soruyorum. Saygılar...
V2'ler rampadan atılıyordu mesela :) Yine öyle bir rampa dizayn edilebilir ama mobilizasyon sıfıra iner ve yerleri belli olur :)

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 29 Haz 2017, 05:58

Operatıon Atilla yazdı: 28 Haz 2017, 03:36 Bir soru; soğuk fırlatma sistemi tasarlamak, uygulamak çok mu problemli bir iş olurdu? Yetersiz ya da ucu ucuna yeterli olduğunu düşündüğümüz(herkesin değil)füze(kinematik)değerlerine hesaba kitaba katılabilecek katkısı olabilirdi diye düşünmeye başladım. Anlamsız mıdır?
Cold launch denilen soguk firlatma sistemide bir cesit katapult aslinda. Lancerin icine yerlestirilmis gas itkili bir piston vasitasi ile fuze lancerin disina itiliyor. Daha sonra fuze motorunu atesliyor. Yeni generasyon Rus fuzelerin burun kisminda kucuk itki roketcikleri var. Lancerden cikinca donus yapacagi bas acisina dogru bu yonlendirme roketleri vasitasi ile yonlendiriliyor ve sonra ana roket atesleniyor. Bu acidan soguk atis sistemdeki fuzelerin tasarimi biraz farkli olabiliyor. Biraz daha komplike denebilir.

Soguk ve sicak atis sistemlerinin kendine gore avantaj ve dezavantajlari var. Kara uzerinde ve deniz uzerinde kullanimlarinda bu avantaj ve dezavantajlar daha keskin oluyor. Soguk firlatmanin en buyuk dezavantaji fuzenin lancerden cikis sonrasinda motorunun ateslememesi durumunda lancerin ve civardaki batarya unsurlarinin uzerine dusmesi ihtimali var. Gunumuz modern yakit kullanan fuzeleri yuksek guvenilirlikle (%95 ve uzeri) calisiyor olsa bile her 100 atistan 2-3 tanesi ariza yapmasi demek lancerin uzerine dusecek fuze hasara neden olacaktir. Bunun orneklerini Rus ve Cin S-300 sistemlerinde gorduk. En son Rusya'da yasanan kaza ciddi bir seydi ki lancer, TEL araci dahil kullanim disi kalmisti. Bir diger soguk atis dezavantaji, bu methodun lancerlerinde gas piston mekanizmasi bulunmasi ve dolayisiyla uretimlerini pahali olmasi durumu var. Sicak atista, ozellikle kara uzeri lancerler, daha basit sistemler, uretimleri daha kolay. Bu arada Ruslarin daha cok soguk firlatma kullanmalarinin nedeni konusunda farkli rivayetler var. Bunlardan bir tanesi Ruslarin roket yakiti teknolojisinin eski donemlerde verimlilik yeterli olmadigindan, agir fuzelerin(ICBM dahil sanirim) lancer disina soguk yontem ile firlatilarak, fuzeye ilk ivmenin verilmesinin gerekmesi amaclanmis diyenler var.

Deniz uzerinde ise durum farkli biraz. Gemi uzeri uygulamalarda soguk firlatma lancer sistemleri gemiye yerlesimi daha basit oluyor. Gemideki Mk-41 gibi sicak firtlatma lancer sistemlerde sicak gazinin disari atilmasi icin tahliye kanallari mevcut. Biraz daha agir lancerler oluyorlar dogal olarak. Soguk firlatmada fuze motorunun ateslenmemesi durumunda asagidaki geminin uzerine dusmesinin onlenmesi icin lancerlerin biraz egik yerlestirildigi soyleniyor.

Sonuc olarak iki sistemde bir cok ulke tarafindan kullaniliyor. Soguk atis ile menzilin artmasi mumkun olabilir ama ne kadar olabilir? Zaten ilk tasarimdaki performans hedefine gore fuzenin roket motoru buyuklugu, kullanacagi yakit miktari belirleniyor. Bu acidan ben soguk atisin menzil uzerine etkisinin ciddi rakamlar olacagini sanmiyorum. Ozellikle gunumuzu roket motorlari, kullanilan yuksek enerjili yakitlar, cift asamali(dual pulse) motorlar devreye girdigi dusunulurse firlatma sisteminde ana hedef basitlik(ve ekonomiklik) olacaktir. Benim dusuncem ABD dahil batinin soguk firlatmaya soguk olmasinin nedeni basarisiz roket motoru ateslemes durumunda fuzeni lancerin uzerine dusecek olmasi riskinin goze alinmamasi diyebiliriz.

tuğrulbey
Süvariler

Mesaj gönderen tuğrulbey » 07 Kas 2017, 15:39

Hisar-O da kullanılacak IIR arayıcı başlığa alternatif olarak aktif RF başlık geliştirilmesine başlanmış, sözleşmede buna uygun değişiklikler yapılmış. Bozdogan görüş ötesi füzesinin RF başlığının laboratuvar ortamında yapılan testlerinin başarılı olması üzerine bu karar alınmış. Hisar-O aktif RF başlığı, Bozdoğan arayıcı başlığı üzerinden geliştirilecek, kara-hava angajmanlarına uygun yeni algoritmalar hazırlanacakmış. RF başlık Ku bandında çalışacak ve ucuza mal olması için mekanik taramalı olacakmış. 2019 da test atışları için hazır olacakmış.
Kaynak:Savunma Ve Havacılık 180. sayı

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 22 Kas 2017, 13:31

Hisar-O 25m menzil 10km irtifa olarak mı tasarlanıyor bir değişiklik oldu mu?

tuğrulbey
Süvariler

Mesaj gönderen tuğrulbey » 22 Kas 2017, 19:00

swat yazdı: Hisar-O 25m menzil 10km irtifa olarak mı tasarlanıyor bir değişiklik oldu mu?
Savunma ve Havacılık son sayıda 18 km irtifa 25+ km menzil yazıyordu.

Kullanıcı avatarı
ebonitcubuk
Süvariler

Mesaj gönderen ebonitcubuk » 22 Kas 2017, 19:43

Knight Of Ren yazdı: 22 Kas 2017, 19:04 18 km Orta irtifa için az değil mi ? Manpads lar 8km menziliyken, kısa menzilliyi nereye oturtucaz, ortayı nereye ?
Çok kısa stinger, kısa Rapier, Orta hawx ise, hisar a,o bunların neresinde...
İrtifa ve menzil aynı şeyler değildir.

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 22 Kas 2017, 21:49

Knight Of Ren yazdı: 22 Kas 2017, 19:04 18 km Orta irtifa için az değil mi ? Manpads lar 8km menziliyken, kısa menzilliyi nereye oturtucaz, ortayı nereye ?
Çok kısa stinger, kısa Rapier, Orta hawx ise, hisar a,o bunların neresinde...
Şu an ki manpads'ler genel olarak 5km irtifa 5-6 km menzil içerisinde etkili olabiliyorlar max. S&H 180. sayısını henüz okumadım ama
18 km irtifa orta menzil için gayet iyi.Menzilinde IIR içnin 25+ km olarak yansıtılmakta sanıyorum çıtayı IIR tarafında biraz daha yukarı çıkarmaya çalışıyoruz.

Topgun
Akıncılar

Mesaj gönderen Topgun » 22 Kas 2017, 22:16

Daha öncede yazmıştık. HİSAR -A içinde, -O içinde, siz bir 10km daha ekleyin menzile, irtifada isterlerden daha yüksek...

StrategyMaster
Süvariler

Mesaj gönderen StrategyMaster » 23 Kas 2017, 01:06

O irtifaya angajmana yetecek enerji taşıyabiliyor mu? Yine O irtifaya çıktığında menzili manpads kadar mı oluyor? Uçuş diyagramı görmeden yorum yapmak zor.

tuğrulbey
Süvariler

Mesaj gönderen tuğrulbey » 23 Kas 2017, 14:53

Menzil 25+ km deniliyor, muhtemelen 18 km irtifada ulaşabildiği menzil bu. 10 km irtifada ki bir hedef için menzil atıyorum 40 km olabilir.

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 23 Kas 2017, 16:52

Bu tür veriler gizlidir, söylenende asgari değerlerdir, Export versiyonları dahi bu değerlerden fazladır.

Gerçek Menzilli belki biz hiçbir zaman öğrenemiyeceğiz.
Tabi bizimkiler bol keseden herşeyi açıklamazsa.

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS » 23 Kas 2017, 18:43

"Hava Savunma" işi biraz durup düşünmeyi gerektiriyor. Ve hatta son zamanlarda gören gözler için nice ibretlik olaylar oluyor.

İsrailli Suriye'de uçan uçağına atılan SAM füzesini havada Stunner füzesiyle vuruyor. Golan'da gördüğü İHA'yı PAC-3 ile vuruyor. Senelerdir lançerlerinde eskiyen füzeler artık patır patır atılıyor ve atılacak da. Daha farklı bir şey bu. Üstelik artık sadece yüksek performanslı hava hedeflerine karşı değil, balistik füzeden ufak dronlara kadar her şeye atılacaklar.

Hem "distributed lethality", yani, hedef bilgisinin geldiği ana sensör nerede olduğundan bağımsız, kinetik kabiliyetin dağıtık olması, tehditlerin varyasyonunun artması vs gibi sebeplerle, hava savunma şemsiyesi meselesini bir kez daha ele almakta fayda var gibi görünüyor.

Farklı tip başlıklara, menzillere sahip, yavaş ve hızlı füzelerin karşımı, dağıtık mimaride bir dolu sisteme ihtiyaç olacak gibi duruyor. Ve tabii ki namlulu sistemlere, tapalı mühimmatlara. Yahut tapalı mühimmat gibi paralanan harp başlıklarını "yavaş" hedeflerin takriben yakınına kadar taşıyacak, neredeyse omuzdan atılan mertebesinde sistemlere, vs vs vs..

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 23 Kas 2017, 18:54

HDS yazdı: 23 Kas 2017, 18:43 "Hava Savunma" işi biraz durup düşünmeyi gerektiriyor. Ve hatta son zamanlarda gören gözler için nice ibretlik olaylar oluyor.
İsrailli Suriye'de uçan uçağına atılan SAM füzesini havada Stunner füzesiyle vuruyor. Golan'da gördüğü İHA'yı PAC-3 ile vuruyor. Senelerdir lançerlerinde eskiyen füzeler artık patır patır atılıyor ve atılacak da. Daha farklı bir şey bu. Üstelik artık sadece yüksek performanslı hava hedeflerine karşı değil, balistik füzeden ufak dronlara kadar her şeye atılacaklar.
Hem "distributed lethality", yani, hedef bilgisinin geldiği ana sensör nerede olduğundan bağımsız, kinetik kabiliyetin dağıtık olması, tehditlerin varyasyonunun artması vs gibi sebeplerle, hava savunma şemsiyesi meselesini bir kez daha ele almakta fayda var gibi görünüyor.
Farklı tip başlıklara, menzillere sahip, yavaş ve hızlı füzelerin karşımı, dağıtık mimaride bir dolu sisteme ihtiyaç olacak gibi duruyor. Ve tabii ki namlulu sistemlere, tapalı mühimmatlara. Yahut tapalı mühimmat gibi paralanan harp başlıklarını "yavaş" hedeflerin takriben yakınına kadar taşıyacak, neredeyse omuzdan atılan mertebesinde sistemlere, vs vs vs..
S400 allah ne verdiyse atıyor yerden radar güdümlü aktif füze güdümlü ortaya karışık atıyor.
Ona "distrubuted leathlity" diyebilimiyiz bilemedim daha çok "nasipse vurur" demek istedim.

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 30 Kas 2017, 15:15

HDS yazdı: 23 Kas 2017, 18:43 "Hava Savunma" işi biraz durup düşünmeyi gerektiriyor. Ve hatta son zamanlarda gören gözler için nice ibretlik olaylar oluyor.

Doğru bir benzetmemi bilemiyorum ama tespit eden sensör ve vurucu füze ilişkisi arasında bir bayrak yarışı ilişkisi söz konusu olmaya başladı. Yani karasal bir radarın ilk görüp güdümlediği bir füze ateşlenme sonrası yolda iken F-35 veya İHA sensörleri ile aydınlatılıp daha doğrusu füzenin aydınlatılması ilk sensörden devir alınıp hedef füzenin kapasitesi dahilinde farklı farklı hedeflere güdümlenebiliyor vurulabiliyor.

Elin gavuru buna networked diyor.

merzifonlu
Süvariler

Mesaj gönderen merzifonlu » 30 Kas 2017, 16:17

HDS yazdı: 23 Kas 2017, 18:43 İsrailli Suriye'de uçan uçağına atılan SAM füzesini havada Stunner füzesiyle vuruyor. Golan'da gördüğü İHA'yı PAC-3 ile vuruyor. Senelerdir lançerlerinde eskiyen füzeler artık patır patır atılıyor ve atılacak da. Daha farklı bir şey bu. Üstelik artık sadece yüksek performanslı hava hedeflerine karşı değil, balistik füzeden ufak dronlara kadar her şeye atılacaklar.
Bundan benim çıkardığım sonuç: Asker sayısı yerine orduların gücü akıllı mühimmat sayısı ile ölçülecek bir nevi. Bire bir tam karşılamasa da öyle olacak.

Buradan da "mühimmat ekonomisi" kavramına geliyoruz. Ne olabilir bu konsept bir düşüneyim: a) Mühimmat etkinliği başına düşen maliyet. b) Üretim maliyeti c) Depolama süresi başına düşen maliyet ve d) Upgrade maliyeti

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 05 Ara 2017, 22:05

Topgun
Akıncılar

Mesaj gönderen Topgun » 06 Ara 2017, 19:08

Lançerleride tam dik değil ama?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 06 Ara 2017, 19:34

Topgun yazdı: 06 Ara 2017, 19:08 Lançerleride tam dik değil ama?
Evet benim de dikkatimi çekti ve aklıma aşağıda ki video geldi, tabi bizim füzeler soğuk fırlatma değil ama olası bir motor durması olayı karşısında yinede önlem amaçlı olabilir diye düşündüm.
[youtube]QtuN8UuAWTg[/youtube]

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 07 Ara 2017, 01:43

Bu konuda tek hosuma gitmeyen tasiyan araclar, ne o Mercedes nede su M113 ü icime sindirebildim, Mercedes ve M113 yerine Sakallinin BMC si yada Tulpar en azindan Kaplan olsaydi daha iyiydi gerci kaplandanda hemen M113 kökenli oldugunu anliyoruz ama neyse....

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS » 07 Ara 2017, 09:00

M-113 değil o yahu. İçine M-113 girebilecek kadar büyk o araç.

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 07 Ara 2017, 11:16

HDS yazdı: 07 Ara 2017, 09:00 M-113 değil o yahu. İçine M-113 girebilecek kadar büyk o araç.
Değilmi? :shock:

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 07 Ara 2017, 13:57

Yine unuttum :) FNSS araci mi o ?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 07 Ara 2017, 14:45

goldenwings yazdı: 07 Ara 2017, 13:57 Yine unuttum :) FNSS araci mi o ?
"ZPTP balistik ve mayın korumasına sahiptir. Araç konfigürasyonu, kullanıcının operasyonel ihtiyaçlarına göre tasarlanabilmektedir. Komuta kontrol, büyük ölçüdeki mobil radar sistemleri, topçu ateş destek, kundağı motorlu topçu ve füze sistemleri için ideal platformdur
ZPTP; Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, KORKUT ve HİSAR projeleri kapsamında Hava Savunma Sistemi platformu olarak tercih edilmiştir."
Resim
Kaynak: https://www.fnss.com.tr/urun/zma-30

emrebenn
Süvariler

Mesaj gönderen emrebenn » 11 Ara 2017, 13:32

Bu atış videosu daha önce nette varmıydı ben yeni gördümde.
https://youtu.be/RC6PzwJUC1g?t=25

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 30 Ara 2017, 09:27

hisar testleri videosunda füze lançerdem ayrılırken görünüyor, lançerde bir açıklık görünüyor, kontrol amaçlı açılmış olabilir.Detayları bilmiyorum.

0:48 de

Mesajı Paylaş

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 02 Oca 2018, 10:47

Resim
En son Test7 tarafından 02 Oca 2018, 11:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 02 Oca 2018, 15:38

Mercedes kamyon kaldı, iyi mi...

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 03 Oca 2018, 02:02

Sanchez yazdı: 02 Oca 2018, 15:38 Mercedes kamyon kaldı, iyi mi...

Yukardaki Foto Firlatici degil yanliz, tasima yapiyor.... böylemi tasimasi olacak onu bilen varmi ?

Kullanıcı avatarı
süvari_türk
Süvariler

Mesaj gönderen süvari_türk » 19 Oca 2018, 18:24

GEÇİCİ GÜVENLİK BÖLGESİ İLAN EDİLEN BÖLGELERE AİT KOORDİNATLAR VE GİRİŞ YASAĞI TARİHLERİ

HİSAR-O BTF ATIŞI YAPILMASI PLANLANAN BÖLGEYE AİT KOORDİNAT BİLGİLERİ VE GİRİŞ YASAĞI UYGULANACAK TARİHLER:
22 OCAK - 04 ŞUBAT 2018
SIRA NUMARASI COĞRAFİ KOORDİNATLARI (Derece Dakika Saniye)
1 38 25 49.94K 33 46 46.74D

2 38 19 19.79K 33 35 0.06D

3 38 40 19.27K 33 16 8.86D

4 38 46 49.20K 33 27 57.39D

Atış Yüksekliği: 14.000 Feet

http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BN_29

ogkasa28
Üye

Mesaj gönderen ogkasa28 » 19 Oca 2018, 21:04

Atış yüksekliği ne demek?

Kullanıcı avatarı
Komutan Logar
Süvariler

Mesaj gönderen Komutan Logar » 19 Oca 2018, 21:48

Hava Savunma sistemi olduğu için irtifadır. Yani "14000 feet üstünde uçun uçacaksanız" diyor havayolu şirketlerine anladığım kadarıyla.

bertone
Süvariler

Mesaj gönderen bertone » 01 Şub 2018, 16:27

Videosu olaydı keşke ,beklicez artık..

ZoDaC
Süvariler

Mesaj gönderen ZoDaC » 01 Şub 2018, 19:28

Hisar-A sanırım.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 02 Şub 2018, 11:29

ZoDaC yazdı: 01 Şub 2018, 19:28 Hisar-A sanırım.
Haberlerde Hisar A diye geçiyor, ancak TSK Hisar O diye Notam verdi

ZoDaC
Süvariler

Mesaj gönderen ZoDaC » 02 Şub 2018, 15:54

karli yazdı: 02 Şub 2018, 11:29 Haberlerde Hisar A diye geçiyor, ancak TSK Hisar O diye Notam verdi
Hocam ben haberlere göre söylemedim ama.
Resim
Alç-Low :?:

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 02 Şub 2018, 15:58

Hisar-A ve Hisar-O ayrı sistem gibi telaffuz ediliyor ama sanıyorum pratikte Hisar-A/O bir arada bir paket olacak. En azından IIR güdümlü modeli için bu kesin gibi görünüyor. Karışıklıkta bundan olsa gerek.

Topgun
Akıncılar

Mesaj gönderen Topgun » 02 Şub 2018, 16:23

Açıklamada şöyle bir detay var ilgili; Ateşlemeyi müteakip yükseliş sonrası, art yakıcınında başarı ile devreye girmesi sonucu test başarılı bir şekilde sonuçlanmış. HİSAR-A füzeside çift kademeli yakıcıya sahip ise doğrudur. Ben sanki HİSAR-O öyle olacaktı diye hatırlıyorum?

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 02 Şub 2018, 16:39

@Topgun hocam her ikiside çift darbe motorlu olacak diye hatırlıyorum bende...

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 03 Şub 2018, 00:16

Yuksek enerjili son vurus (end game) icin cift darde teknolojisi yeni nesil fuzelerde yer buluyor. Bunun en son ornegi Patriot PAC-MSE fuzesi. Ilk jenerasyonlarina gore cift darbe ile bir cok performans parametresi artirilmis. HISAR'larda bu teknolojinin kullanilmasi genis bir angajman zarfinda, ozellikle zarfin limitlerinde, yuksek olumcul vurus olasiligi (Pk=Probability of Kill) saglayacaktir. Bu sayede belkide (cift) salvo atis yerine tek hedef-tek fuze angajmanina izin verebilir bir yetenek olabilir. Aksi halde mobil HISAR-A'larda atisa hazir sadece 4 adet fuze bulunmasi nedeniyle, unite/batarya mimarisinde daha fazla lancere ihtiyac olabilecektir. Keske A modelinde biraz daha kompak bir fuze yapilabilseydi, 100-120kg civarinda...

çanakkale geçilmez
Süvariler
İletişim:

Mesaj gönderen çanakkale geçilmez » 06 Şub 2018, 16:47

Niçin herhangi bir video yok bu atışla ilgili..?Gizli mi acaba?

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 06 Şub 2018, 17:41

Hisar A sisteminin muadili olabilecek sistemler nelerdir? Ben sadece umkonto yu biliyorum. Gördüğüm kadarıyla umkonto daha hafif ve kısa.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 06 Şub 2018, 22:24

anafor2014 yazdı: 06 Şub 2018, 17:41 Hisar A sisteminin muadili olabilecek sistemler nelerdir? Ben sadece umkonto yu biliyorum. Gördüğüm kadarıyla umkonto daha hafif ve kısa.
IRIS-T
http://www.diehl.com/en/diehl-defence/p ... t-sls.html