Atmaca Gemisavar Füzesi

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
leto
Süvariler
Re: Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen leto »

Ak-Tolga yazdı: 08 Ağu 2020, 21:14 Gün bu gündür biraz radikal kararlar ile elimizde hazır parçaları ihtiyaçlarımıza yönelik hızla bir araya getirebiliriz.
Kesinlikle katılıyorum. Ben buna gemileri karadan yürütmek diyorum. Zekamızı ve dinamizmimizi ortaya koyarak çözüm üretmek zorundayız.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

Yalniz kara konuslu anti-gemi fuzelerinin temel amaci hasim donanmayi kara sulariniza yaklasirmamak ve onemli su yollarini korumaktir. Bizim ihtiyacimizi iyi analiz etmemiz gerekir. Sahsen bir kac batarya uretilmesi taraftariyim ama donanma olarak asagi yukari irili ufakli 40+ uzerinde platformumuzda anti-gemi amacli fuzeler var. OZellikle hucumbot tipi gemilerimizin temel gorevlerinden bir tanesi, bu kiyilarimiza yakin onemli gecis ve liman giris cikislarini kontrol etmek ve hasim donanmanin yaklasmasina izin vermemek olarak gorebilirsiniz. O yuzden karakol ve kiyi sularinda devriye amacli hucumbot sayisi onemli. Belkide donanma icin kara konuslu Atmaca yerine, daha fazla sayida hucumbot daha mantikli olabilir.

Yukarida bahsettigim gibi sahsen bir kac batarya uretilmesini destekliyorum. Hem ihracat sansi olabilir, hem de kriz zamanlarinda ihtiyac olabilir. Atmaca lancerli bir kiyi savunma bataryasi icin fazla bir yatirima ihtiyac yok aslinda. Uzun Ufuk Projesi ile civar denizler hem radar, hemde optik sistemler ile surekli gozleniyor. Ilave olarak pilotlu ASW ucaklari ve ASW/ASuW ekipmanli IHA gibi uzun devriye yapabilen hava araclarinin Uzun Ufuk Projesine baglanmasi ile cok daha guclu bir resim olusturularak, kara konuslu Atmaca gibi fuzelere hedef tahsisi yapilabilir. Kas kiyilarina ve KKTC'ye konuslandirmak stratejik olabilir.

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye

Mesaj gönderen DarkMatter »

Cumhurbaşkanı bugün ROKETSAN açılışında ATMACA'yla ilgili bir çok ülke bizle görüşüyor vs. dedi. Yıl sonu envantere girecekmiş. Görüşen ülkeler kim merak ettim.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

DarkMatter yazdı: 30 Ağu 2020, 16:55 Cumhurbaşkanı bugün ROKETSAN açılışında ATMACA'yla ilgili bir çok ülke bizle görüşüyor vs. dedi. Yıl sonu envantere girecekmiş. Görüşen ülkeler kim merak ettim.
Bangladeş olma ihtimali var.

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye

kabardey yazdı: 30 Ağu 2020, 17:02 Bangladeş olma ihtimali var.
Peki ihraç edebilir miyiz hocam? TR-40 motorları Fransız bir firmanın acaba engelleyebilirler mi?

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

DarkMatter yazdı: 30 Ağu 2020, 17:04 Peki ihraç edebilir miyiz hocam? TR-40 motorları Fransız bir firmanın acaba engelleyebilirler mi?
Bu tür konularda normalde satış yapılacak ülke ile ürün sağlayan ülke arasındaki ilişki önemlidir. Yani Fransa ile Bangladeş arasındaki ilişki motorun satılıp satılmamasını belirler. Pakistan örneğinde, ABD'nin ilişkileri iyi olmadığı için Pakistan'a T129 motoru vermemesi gibi. Lakin şuan normal durumlar pek söz konusu değil. Her şey olabilir.

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye

kabardey yazdı: 30 Ağu 2020, 17:09 Bu tür konularda normalde satış yapılacak ülke ile ürün sağlayan ülke arasındaki ilişki önemlidir. Yani Fransa ile Bangladeş arasındaki ilişki motorun satılıp satılmamasını belirler. Pakistan örneğinde, ABD'nin ilişkileri iyi olmadığı için Pakistan'a T129 motoru vermemesi gibi. Lakin şuan normal durumlar pek söz konusu değil. Her şey olabilir.
Anladım üstadım teşekkürler.

tyuksel
Üye

Mesaj gönderen tyuksel »

Bugün atmaca atışı yok muydu?

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings »

Yapılmış olmasın çoktan :)

tyuksel
Üye

Mesaj gönderen tyuksel »

Roketsan açılışında canlı propaganda fırsatı kaçırılmaz diyordum. Umarım sıkıntı çıkmamıştır...

y_a_s
Üye

Mesaj gönderen y_a_s »

tcg ışın denize açıldı mı acaba? Eğer sabah limandandan çekilmediyse ertelenmiş olabilir. Sabahtan beri 4 gözle başlığa bakıyorum ama bir şey göremeyince benimde içime kurt düştü

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

Atis olmamis sanirim. Bende merakla goruntu var mi diye sabah kalinca baktim ama twitter'da bir sey goremedim.

Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Mesaj gönderen ddemir »

Ak-Tolga yazdı: 04 Tem 2020, 12:27 Resim
Videoda kıyı köşede görülen altı hücreli atıcı-lancher acaba adı geçen Orta menzilli gemi savar füzesine mi ait :roll:
Lançerin sahibide ortaya çıktı

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya »

Kamyon ne marka?

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Bu gelişmeyi daha uzun menzilli Fırtına da da yapabiliriz sanırım? Gayet güzel gemi katili olur. Başka kimler topçu roketlerini lazer güdümlü füze yapıyor bilen var mı?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

ddemir yazdı: 30 Ağu 2020, 21:17 Lançerin sahibide ortaya çıktı

Resim
TRGL 230 mi Rus Hermes mi...

Ak-Tolga
Akıncılar

Mesaj gönderen Ak-Tolga »

Yıllardır Lazer ile karadan veya havadan işaretlenip aydınlatılan bir hedefin Topçu roketleri
ile vurulmasının bize getirebileceği katkıyı savunmuş birisi olarak görüntüleri seyrederken müthiş bir heyecan duydum ve keyif aldım.
Resim
Katlanabilir kanatçıkların da ilerde benzer ürünlerin geniş kompozit tüplerinin daha makul büyüklere indirgenmesine olumlu yansımaları olacaktır.
Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

y_a_s
Üye

Mesaj gönderen y_a_s »

bir de bu roketler hızlarından ötürü hss ler tarafından da daha zor önlenebilir diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

TRG-122 gibi TRG-230 VE TRLG-230 un da gemiden deneneceğini düşünüyorum.

Temmuz
Üye

Mesaj gönderen Temmuz »

Kafkasya yazdı: 30 Ağu 2020, 21:30 Kamyon ne marka?
Man önden Kırkayak.

Tahmini menzilli ne olur ? . 70 ile 100 arası duruyor .

Ak-Tolga
Akıncılar

Temmuz yazdı: 30 Ağu 2020, 22:03 Man önden Kırkayak.

Resim
Taşıyıcı araç KAMAZ bir nevi test aracı.
Daha önce Azerbaycan'a ihraç edilen Kasırgaların aracı ile aynı özelliklerde.
122/300mm roketleri ortak olarak kullanabilen bir kaideye sahip.

Kafkasya
Süvariler

Temmuz yazdı: 30 Ağu 2020, 22:03 Man önden Kırkayak.

Eğer TRG 230 ile 230 milimetre çap deniyorsa bu Sage nin Toros 230 füzesinden devşrilmiş olabilir o da 65 ile 110 km menziller konuşuluyordu.
Burda başlık ve kontrol biriminin büyüklüğü de etken tabi

Kafkasya
Süvariler

Ak-Tolga yazdı: 30 Ağu 2020, 22:18 Resim
Taşıyıcı araç KAMAZ bir nevi test aracı.
Daha önce Azerbaycan'a ihraç edilen Kasırgaların aracı ile aynı özelliklerde.
122/300mm roketleri ortak olarak kullanabilen bir kaideye sahip.
Neden Bmc kullanılmıyor bilen varmı?

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

Videoda BMC 8x8 füze taşıyıcı araç ve Akya ağır torpidosu görülmekte:

Ak-Tolga
Akıncılar

Resim
Rusların geliştirdiği ve ABD nin de ilgisini çeken bu tür yönlendiriciler üzerinde çalıştığımızı da görmek önemli bir gelişme.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ATMACA seyir füzesi karadan karaya versiyonları, modelleri üzerinde çalışıldığını açıkladı. İsmail Demir konuşmasında ATMACA gemisavar seyir füzesi üzerinde yapılacak değişiklikler ile bu kabiliyetin elde edilebileceğini belirtti. Türk Savunma Sanayiinin havadan karaya, havadan denize, denizden denize seyir füzesi üzerinden olgunlaşmış projeleri ve ürünleri olduğunun altını çizen Demir, karadan karaya da seyir füzesi geliştirilmesine yönelik faaliyetler olduğunu belirtti. Demir konuşmasında, “Atmaca üzerinden yapılacak birkaç teknolojik dokunuşla onlarında(karadan karaya) mümkün olmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

https://www.defenceturk.net/atmaca-seyi ... lari-yolda

Kullanıcı avatarı
TUVA
Süvariler

Mesaj gönderen TUVA »

Gezginin kucuk kardesi olacak o halde. Kara-deniz versiyonunu iple cekiyorum.

celestial
Üye

Mesaj gönderen celestial »

İstiklalFM yazdı: 01 Eyl 2020, 01:02 Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ATMACA seyir füzesi karadan karaya versiyonları, modelleri üzerinde çalışıldığını açıkladı. İsmail Demir konuşmasında ATMACA gemisavar seyir füzesi üzerinde yapılacak değişiklikler ile bu kabiliyetin elde edilebileceğini belirtti. Türk Savunma Sanayiinin havadan karaya, havadan denize, denizden denize seyir füzesi üzerinden olgunlaşmış projeleri ve ürünleri olduğunun altını çizen Demir, karadan karaya da seyir füzesi geliştirilmesine yönelik faaliyetler olduğunu belirtti. Demir konuşmasında, “Atmaca üzerinden yapılacak birkaç teknolojik dokunuşla onlarında(karadan karaya) mümkün olmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

https://www.defenceturk.net/atmaca-seyi ... lari-yolda
Atmaca gibi füzelerin kara konuşlu hale gelebilmesi için ne gibi değişiklikler gerekiyor? Sonuçta karadan da atılsa denizde bir platformdan da atılsa satıh çıkışlı değil mi bu sistemler? Deniz seviyesindeki bir gemiden ateşlenmesi ile sahilden ateşlenmesi arasında ne gibi bir fark var? Menzil ve uçuş profili isterleri mi değişiyor?

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

Çok mantıklı bir hareket. Bence tüm füzelerimiz aynı altyapı üzerinde olmalı. Maliyeti bir miktar kısar. ABD'liler tüm füzelerini AGM-158 üzerinden yapmaya başladılar.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ »

Simdi karadan karaya atmaca fikrini ne bileyim pek sevemedim. Kiyi batayasi tarzi karadan denize hem de ustune araca yuklu mobil sistem deselerdi daha cok hosuma giderdi. Tadindan yiyemezdim.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

celestial yazdı: 01 Eyl 2020, 12:12 Atmaca gibi füzelerin kara konuşlu hale gelebilmesi için ne gibi değişiklikler gerekiyor? Sonuçta karadan da atılsa denizde bir platformdan da atılsa satıh çıkışlı değil mi bu sistemler? Deniz seviyesindeki bir gemiden ateşlenmesi ile sahilden ateşlenmesi arasında ne gibi bir fark var? Menzil ve uçuş profili isterleri mi değişiyor?
Bilal'e anlatır gibi anlatayım mı? :lol:
Şimdi Smart-S ve Atmaca kabiliyeti bir Milgem'i Antalya Tahtalı dağının tepesine yerleştirirsek elimizde bir kara konuşlu Atmaca füzemiz olur.
Biraz basitleştirirsek bir kamyona füze ve güdümlemek için bir radar ve bir operatör konsolu koyarsanız o kamyonu otonom bir kara konuşlu gemi savar sistemine dönüştürmüş olursunuz. Eğer data link varsa kamyon üzerinde radara da ihtiyaç duymayabilirsiniz çünkü o zaman çevrede bulunan bir radardan gelen hedef bilgilerini kullanabilirsiniz. Gerisi ufak tefek orta yol koreksyonları.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

ZIRHLISUVARİ yazdı: 01 Eyl 2020, 14:45 Simdi karadan karaya atmaca fikrini ne bileyim pek sevemedim. Kiyi batayasi tarzi karadan denize hem de ustune araca yuklu mobil sistem deselerdi daha cok hosuma giderdi. Tadindan yiyemezdim.
Karadan karaya Atmaca aslında Atmaca kaportalı SOM'dur.

celestial
Üye

igirgin yazdı: 01 Eyl 2020, 15:19 Bilal'e anlatır gibi anlatayım mı? :lol:
Şimdi Smart-S ve Atmaca kabiliyeti bir Milgem'i Antalya Tahtalı dağının tepesine yerleştirirsek elimizde bir kara konuşlu Atmaca füzemiz olur.
Biraz basitleştirirsek bir kamyona füze ve güdümlemek için bir radar ve bir operatör konsolu koyarsanız o kamyonu otonom bir kara konuşlu gemi savar sistemine dönüştürmüş olursunuz. Eğer data link varsa kamyon üzerinde radara da ihtiyaç duymayabilirsiniz çünkü o zaman çevrede bulunan bir radardan gelen hedef bilgilerini kullanabilirsiniz. Gerisi ufak tefek orta yol koreksyonları.
Cevap için teşekkürler. Yani füze üzerinde bir değişikliğe gitmek gerekmiyor, sadece radar ağına bağlı bir platform geliştirmek gerekiyor, doğru mudur?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Aynen

emrebenn
Süvariler

Mesaj gönderen emrebenn »

Karadan karaya atmacaya lüzum var mı bence yok gezgin Gerekiyor.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

Bence asıl ihtiyaç uçaktan atılan Atmaca.

celestial
Üye

Canti yazdı: 01 Eyl 2020, 16:18 Bence asıl ihtiyaç uçaktan atılan Atmaca.
Uçaklardan atım için SOM da bir alternatif olur mu?

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

celestial yazdı: 01 Eyl 2020, 16:54 Uçaklardan atım için SOM da bir alternatif olur mu?
SOM'un gemileri vurmak için bir varyantı gelecekti. Onu unutmuşum.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

celestial yazdı: 01 Eyl 2020, 16:54 Uçaklardan atım için SOM da bir alternatif olur mu?
Som-J gemisavardır zaten, SOM ilk tanıtım videosunda hem kara hem de deniz hedeflerine karşı kullanılıyordu.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever »

emrebenn yazdı: 01 Eyl 2020, 16:09 Karadan karaya atmacaya lüzum var mı bence yok gezgin Gerekiyor.
Gezgin için daha çok zaman var. KTJ 3200 ile Atmaca 300 kmye dayanır. Stratejik silahlar bunlar. Uçak kaldırmadan 300km + ye atabilecek elinde 400-500 Bora ve Atmaca olmasi büyük caydiricilik.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Ak-Tolga yazdı: 30 Ağu 2020, 21:57 Yıllardır Lazer ile karadan veya havadan işaretlenip aydınlatılan bir hedefin Topçu roketleri
ile vurulmasının bize getirebileceği katkıyı savunmuş birisi olarak görüntüleri seyrederken müthiş bir heyecan duydum ve keyif aldım.
Resim
Katlanabilir kanatçıkların da ilerde benzer ürünlerin geniş kompozit tüplerinin daha makul büyüklere indirgenmesine olumlu yansımaları olacaktır.
Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.
Bence bir sonraki adım Kasırga füzesini lazer güdümlü yapmaktır yarıca Kaplan füzesinin havadan atılan bir modifikasyonu denemeye değer.

leto
Süvariler

Mesaj gönderen leto »

Bence Som'un anti gemi varyantıyla Bora ya da belki daha uzun menzilli bir füzeyi füzyonlayıp DF-21 gibi bir füze yapmalıyız.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

leto yazdı: 02 Eyl 2020, 22:27 Bence Som'un anti gemi varyantıyla Bora ya da belki daha uzun menzilli bir füzeyi füzyonlayıp DF-21 gibi bir füze yapmalıyız.
Baz modeli 1700 km menzili olan bu füzelerin güdümü için çinliler Optik, Sar ve Elint uyduları göndermişler.
Elimizde 300 km den uzun menzilli balistik füze olmadığını var sayarsak elimizde var olan Atmaca yeterince iş görür. Tabi biraz hayal kurarsak Bora'ya Atmaca arayıcı başlığını ve füze yönelim kontrol mekanizması takarsak belki enteresan birşeyler çıkabilir.

leto
Süvariler

Mesaj gönderen leto »

igirgin yazdı: 02 Eyl 2020, 23:36 Baz modeli 1700 km menzili olan bu füzelerin güdümü için çinliler Optik, Sar ve Elint uyduları göndermişler.
Elimizde 300 km den uzun menzilli balistik füze olmadığını var sayarsak elimizde var olan Atmaca yeterince iş görür. Tabi biraz hayal kurarsak Bora'ya Atmaca arayıcı başlığını ve füze yönelim kontrol mekanizması takarsak belki enteresan birşeyler çıkabilir.
Evet, nasıl güdümlediklerini araştırmıştım biraz. Bir de ufuk ötesi radarları var.

https://www.globalsecurity.org/wmd/worl ... /oth-b.htm

İleride biz de uydu atar, füzenin uydulusunu da yaparız :) Balistik füzelerin hız avantajından faydalanalım istedim. Tabi hızı atmosferin dışına çıkıp geri giren bir füze kadar olmayacaktır ama ezber bozmak iyi olur. Hem de bir başlangıç olur. Mevcut yeteneklerimizi kaynaştırıp yeni çözümler bulmalıyız. Yeteneklerimizden maksimum ölçüde yararlanmalıyız.

Huysuz Şirin
Akıncılar

Mesaj gönderen Huysuz Şirin »

leto yazdı: 02 Eyl 2020, 22:27 Bence Som'un anti gemi varyantıyla Bora ya da belki daha uzun menzilli bir füzeyi füzyonlayıp DF-21 gibi bir füze yapmalıyız.
Adamın derdi 1000 km ötedeki ABD uçak gemisini vurmak... biz gerektiğinde dibimizdeki düşman ile mücadele edeceğiz. O yüzden Türkiye'nin o menzile gemisavar füze gönderme ihtiyacı belki "yok"tan biraz fazladır.

Daha öncellikli olarak Atmaca'nın kullanılabiilir hale getirilmesi (tasarım ve test süreçlerinin vs. tamamlanıp üretime geçilmesi yani) ve belki Penguin'in yerine geçecek helikopterden kullanılabilir bir füzenin geliştirilmesi. Belki çalışıyorlardır, ya da umarım birileri çalışıyordur.

Mermi
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Mermi »

Huysuz Şirin yazdı: 03 Eyl 2020, 00:05 Adamın derdi 1000 km ötedeki ABD uçak gemisini vurmak... biz gerektiğinde dibimizdeki düşman ile mücadele edeceğiz. O yüzden Türkiye'nin o menzile gemisavar füze gönderme ihtiyacı belki "yok"tan biraz fazladır.

Daha öncellikli olarak Atmaca'nın kullanılabiilir hale getirilmesi (tasarım ve test süreçlerinin vs. tamamlanıp üretime geçilmesi yani) ve belki Penguin'in yerine geçecek helikopterden kullanılabilir bir füzenin geliştirilmesi. Belki çalışıyorlardır, ya da umarım birileri çalışıyordur.
Hocam öyle zamanlardan geçiyoruz ki koskoca uçak gemisi gündeme geliyor. Dün ismail demir tekrar söylemiş yaparız diye. Yani ihtiyaç yok lafı artık geçerli değil bence.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

Mermi yazdı: 03 Eyl 2020, 08:21 Hocam öyle zamanlardan geçiyoruz ki koskoca uçak gemisi gündeme geliyor. Dün ismail demir tekrar söylemiş yaparız diye. Yani ihtiyaç yok lafı artık geçerli değil bence.
Türkiye çok ağır bir mücadeleye girişti, bakınız donanma projelerinde çok gecikmeler var. Muhtemeldirki paranın azalması yanında tedarikte sıkıntı çektiğimz parçalar, komponentlerde vardır. Türkiye eğer bu cendereyi kırarsa; evet bir uçak gemisi ihtiyacı olacak. Lakin dikkatinizi çekerim TF2000 ondan önce gelir, onun için Hisar larda ciddi ilerlememiz gerekir, muhtemeldirki TF2000 için bize füze vermeyebilirler. Ve yine Uçak gemisi için Uçak üretmemiz gerekecek, zira alamayabiliriz. Türkiye genişlemeye çalışıyor, eğer başarırsa, Hint Okyanusu, Kızıldeniz, ve Akdeniz de büyük çıkar alanları üretmek isteyecek kendine, ve üretirse, bunları korumak içinde evet Uçak gemisi ihtiyacını fazlasıyla hisseder. Lakin bakınız arkadaşlar, konu başlığı "Atmaca" ve henüz envantere girmiş değil. İnşallah bu yıl sonuna girecek. Yani uçak gemisine kadar çok elzem ihtiyaçlarımız var. Yavuz`ların durumu malum, Burak`larda dahi bir modernizasyon düşünülmekte, İstif sarkıyor. Yani günümüz gerçekleri çok farklı.
Bakalım nereye gidecek bu işler. Ama dananın kuyruğu çok uzak olmayan gelecekte kopar.
Ama uçak gemisi bu dönemin tartışması değil diye inanıyorum. Belki 10 yıl sonrasının.

celestial
Üye

Elbette ki ortada uçak gemisinin üstüne konacak uçak, etrafına konacak muhrip ve denizaltı yokken tartışmak çok da gerekli değil. Şu noktada anca ileriye dönük planlamaları yapmak gerekiyor, ki onlar da muhtemelen uçak gemisinin üstüne ve yanına konucak olan platformlardır.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Ben artık ağır yönetimsel problemler görüyorum. Gerek yok bahsetmeye ama tarih yazacaktır elbet...

Ek not: Forumda şikayetçi adam olarak ismim çıktı zaten. Keşke yanılan ben olsam.

Kullanıcı avatarı
TUVA
Süvariler

Mesaj gönderen TUVA »

Antares yazdı: 05 Eyl 2020, 16:47 Ben artık ağır yönetimsel problemler görüyorum. Gerek yok bahsetmeye ama tarih yazacaktır elbet...

Ek not: Forumda şikayetçi adam olarak ismim çıktı zaten. Keşke yanılan ben olsam.
Unutan ve balik hafizali adam olmaktansa sikayet eden ve kendini tekrar eden adam olmak daha iyidir hocam. Bende her iletime bir seyler sikistiriyorum ve devam edecegim =)