T-70 Blackhawk (Genel Maksat Helikopter Projesi)

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
kabardey
Akıncılar
Re: T-70 Blackhawk (Genel Maksat Helikopter Projesi)

Mesaj gönderen kabardey » 15 Nis 2017, 22:51

anafor2014 yazdı: 15 Nis 2017, 22:32 Bu projenin ürünleri önümüzdeki yıllarda adım adım envantere alındıkça, eldeki eski UH-1 ler adım adım elden çıkarılır mı? Ek olarak adetlerde artış düşünülüyor mudur?
UH-1'ler T-625 ile envanterden çıkmaya başlar. Bunlar zaten belirlenen bir ihtiyacı gidermek için üretilecek. Sonuçta eldeki helikopterlerin de yenilenmesi gerekenler olacak. Üretim sayısının artacağı şüphesiz.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 15 Nis 2017, 23:25

T70 projesinin kullanicilari sadece TSK degil, Ic isleri ve Orman Genel Mudurlugu uretilecek helikopterlerin cogunu alacak. EGM ve OGM 20ser tane aliyor sanirim, Jandarma 30 adet alinca, geriye kalan 39 helikopter TSK'ya veriliyor. Kisaca proje TSK projesi gibi gorunsede yuklu miktarda T70 TSK disindaki kamu kurumlarinin envanterine girecek. Kalan 39 TSK helikopterininde 22 tanesi KKK, 11 OKK ve 6 adet HvKK SAR/CSAR gorev donanimli olarak teslim edilecek. Jandarma TSK'ya bagli degil artik bildiginiz gibi.

TSK'nin UH-1 yerine alacagi helikopter TAI'de gelistirilen ozgun hafif nakliye/genel maksat helikopteri T625 olacak. Tahminen bir 70-80 helikopter TSK'ya teslim edilebilir.

lafferty
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen lafferty » 15 Nis 2017, 23:37

Hocam geçen ogm de görevli bi arkadaşla konuştum bu konu açıldı.
Şakasına la milet helikopter bulamıyor, siz gıcır gıcır s70 ile su sepeceksiniz falan fismekan.
Ne hikmetse o gorunen kısmı gnkurmayla bir protokol yaptıklarını falan filan anlattı.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 16 Nis 2017, 00:14

OGM ye eldeki en eski sikorskyleri versinler, onların alacağı T-70 leri TSK alsın , olmaz mı?

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 16 Nis 2017, 00:20

lafferty yazdı: 15 Nis 2017, 23:37 Hocam geçen ogm de görevli bi arkadaşla konuştum bu konu açıldı.
Şakasına la milet helikopter bulamıyor, siz gıcır gıcır s70 ile su sepeceksiniz falan fismekan.
Ne hikmetse o gorunen kısmı gnkurmayla bir protokol yaptıklarını falan filan anlattı.
OGM'nin helikopterleri yilda belki en fazla 5-6 ay sureyle orman yanginlarinda kullanilacak. Geri kalan zamanda ne olacak? 20 helikopter demek ciddi sayida yer personeli, pilot ve degisik yerlerinde bu helikopterleri barindiracak tesis demektir. Yani bu helikopterlerin isletmesi OGM icin oldukca pahali olacaktir.

Dogrusu nasil olmali? Benim gorusum hizmet alimi seklinde bir model ile devam edilmeli. Yani OGM yillik ucus saati kiralamali ve gereksiz yatirimlara girmemeli. Benim onerim sabit kanatli ucak filosu olarak CL-215 kullanan THK ile yapilan protokol guncellestirilerek devam etmeli, daha modern turboprop CH415'lere gecilmeli. THK hem bu isten para kazanir, hemde kurulus amaci olan havaciligin topluma ve genclere sevdirilmsi icin faaliyetlerine davem etmeli. Doner kanat hizmet kirasi icin ise TSK ile protokol imzalayarak, alinacak OGM'nin T70'leri TSK envanterine devredilir, yazlari yangin sondurme amacli degisik noktalara dagirilarak gorev yapabilirler. OGM'de bu hizmet karsiligi bir miktar parayi TSK'ya oder. Bu isin mekanizmasi veya protokolu her neyse yapilir. Hatta Jandarma emrindeki Mi-17'leri bu ise tahsis edebilirler. Sepet sistemi ile ozel firmalarin kullandigi Mi-17'ler bu isi zaten yillardir yapiyor. Bana basindan beri OGM icin 20 adet T70 alimi cok luks gelmistir. Makul cozum cok ama bunlarin oturulup kurumlar arasi konusulmasi lazim.

havasavunma
Süvariler

Mesaj gönderen havasavunma » 16 Nis 2017, 00:27

Ben nedense TSK'nın bütçesinin daha fazla helikopter almaya uygun olmadığı için böyle bir şey yapılmıştır diye düşünüyorum.

Helikopterleri OGM alır, yangınların çok çıktığı bölgelerde Ege-Akdeniz'de hizmet verir geri kalan zamanlarda TSK kullanır.

Hatta maliyeti OGM üstlenir, personeli asker, helikopterin konuşlanacağı bölge yine askeri alan olur, yangın sırasında oradan harekete geçilir. Hem OGM'nin işi görülür hem de TSK'nın win win yani.

Bence en mantıklı olan bu.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 16 Nis 2017, 02:05

Way anasını asıl sahip olan misafir olacak yani öyle mi....PES....Nasıl böyle fıkırler ortaya cıkarabılıyorsunuz bazen gercekten sasıyorum...

Kullanıcı avatarı
stannisbaratheon
Akıncılar

Mesaj gönderen stannisbaratheon » 16 Nis 2017, 09:11

Sayın hava savunma Askeri helikopterleri kırmızı renklemei kullanacagız yani ?

vural131
Akıncılar

Mesaj gönderen vural131 » 16 Nis 2017, 10:47

ogm nin bu kuslara ihtiyaci yok, başka bir amaçla aliniyor olabilir.

warrior
Akıncılar

Mesaj gönderen warrior » 16 Nis 2017, 13:13

OGM helikopterleri bol bol VIP olarak kullanılır,merak etmeyin.Boş kalmaz yani.

havasavunma
Süvariler

Mesaj gönderen havasavunma » 16 Nis 2017, 13:20

stannisbaratheon yazdı: 16 Nis 2017, 09:11 Sayın hava savunma Askeri helikopterleri kırmızı renklemei kullanacagız yani ?
Batı'da pek sıkıntı olacağını sanmam, tahmin işte.

@ZIRHLISUVARİ

Tahmin ediyoruz, bildiğiniz bir durum varsa paylaşın bizde böyle fikirler çıkarmayalım.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 16 Nis 2017, 14:08

Ogm nin satın alacağı T70 askeri amaçlarla ilerde kullanılabilir mi? Yapısal olarak farklı olduğu alanlar nedir?

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 16 Nis 2017, 14:20

Bu arada s70i helikopterin birim fiyatı 13 milyon dolar civarında. Bizim proje ise 3.5 milyar dolar 109 helikopter üretilecek ise helikopter başı maliyet 32 milyon dolar.

Proje kapsamında ciddi arge ve teknoloji transferi maliyeti var. T165 projesinin arge maliyeti de bu proje içinde sanırım.

Umarım bir 109 adet daha sipariş verip birim maliyeti düşürürüz

BayramlıkŞeker
Üye

Mesaj gönderen BayramlıkŞeker » 16 Nis 2017, 15:02

Abi birim maliyet düşürücez diye heryeri helikopter mi dolduralım, ben bu proje dahilinde ihracat da var diye hatırlıyorum, en az bu kadar da ihracat olmalı ki belimizi doğrultalım.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 16 Nis 2017, 16:52

Zaten ihtiyacımız olan bir platform. Her yere para harcıyoruz, bari işimize yarayan yerlilik oranı yüksek bir platforma yatıralım parayı. Birim maliyet düştükçe ihracat sayilarimiz da artar

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 16 Nis 2017, 20:02

Tahmin etmıyorsun kardesım....Fıkır bıldırıyorsun.....Ben de sacma sapan fıkırler uretıyorsun dıyorum....Bıldıgım de bu soyledıgım de bu....Burdan sen ne anlıyorsan da o....Neymıs asıl ıhtıyac sahıbı TSK degıl de sadece yaz aylarında yangın sonduren kuruma aıt olacakmıs...Ihtıyac oldugunda TSK alacakmıs....Bu arda chaff flare vb gıbı sıstemler heralde OGM kullanırken depolanacak TSK kullanırken cıkacak monte edılecek....Depolama malıyetı de mılletın cebınden gıdecek kullanılmadıgı zaman mılyonluk sıstemlerın...Su anda TSK ya 20 Helı ver TSK nın elındekı helı mıktarının yuzde kacı yapar.....O kadar guc artımı neler kazandırır hıc dusunmeyın....Fıkır one surun sonra oyle tahmın deyın....Bırı cıkıp höt deyınce de kabarın....

Master Sergeant
Süvariler

Mesaj gönderen Master Sergeant » 16 Nis 2017, 21:58

Gereksiz bir tartışma söz konusu.
OGM kendi bütçesi çerçevesinde ihtiyaç belirlemiş, teminini yapıyor.
OGM helikopterleri herhangi bir askeri donanıma sahip olmayacağı için seferberlik vb. durumlar hariç TSK bünyesinde görev almaları söz konusu değildir.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 16 Nis 2017, 23:43

Master Sergeant yazdı: 16 Nis 2017, 21:58 Gereksiz bir tartışma söz konusu.
OGM kendi bütçesi çerçevesinde ihtiyaç belirlemiş, teminini yapıyor.
OGM helikopterleri herhangi bir askeri donanıma sahip olmayacağı için seferberlik vb. durumlar hariç TSK bünyesinde görev almaları söz konusu değildir.
Sadece bir soz ile acikalarim ben OGM'nin bu durumunu: Ayrani yok icmeye, atla gider s.cmaya. Cok daha ekonomik cozumler bulunabilecek iken pahali bir proje yapiliyor. O zaman OGM'ye tavsiyem, madem para cok 10 tanede CL-415 alsinlar, THK'nin hurdalarina mi kaldilar?

Kullanıcı avatarı
brhn
Süvariler

Mesaj gönderen brhn » 17 Nis 2017, 03:24

Bende OGM'nin S-70 sevdasını anlayabilmiş değilim, yerdeki masrafları bile ikamesi çok ama çok maliyetli heliler, birde 20 adet birden sipariş anlaşılır gibi değil, nasıl bir senaryo yaptılarki ülke genelinde s70den oluşan bir filo ile mudahale ekibi oluşturuyorlar, bence ogm nin yapması gereken hayatı çok daha önemli işler var iken s70 olayı şaka gibi geliyor bana, adam gibi orman kalmadı, doğru düzügün CİDDİ ağaçlandırma çalışması yok, yeni yapılan hiç orman yok, eee ancak görüntüye reklama tribünlere oynama çabası gibi geliyor bana bu S70 sevdası.

erdem334
Üye

Mesaj gönderen erdem334 » 17 Nis 2017, 05:38

brhn yazdı: 17 Nis 2017, 03:24 Bende OGM'nin S-70 sevdasını anlayabilmiş değilim, yerdeki masrafları bile ikamesi çok ama çok maliyetli heliler, birde 20 adet birden sipariş anlaşılır gibi değil, nasıl bir senaryo yaptılarki ülke genelinde s70den oluşan bir filo ile mudahale ekibi oluşturuyorlar, bence ogm nin yapması gereken hayatı çok daha önemli işler var iken s70 olayı şaka gibi geliyor bana, adam gibi orman kalmadı, doğru düzügün CİDDİ ağaçlandırma çalışması yok, yeni yapılan hiç orman yok, eee ancak görüntüye reklama tribünlere oynama çabası gibi geliyor bana bu S70 sevdası.
Herhangi bir ulkede burokrasi neden cok para harcamak, butcesini yukseltmek ister?

merzifonlu
Süvariler

Mesaj gönderen merzifonlu » 17 Nis 2017, 09:49

erdem334 yazdı: 17 Nis 2017, 05:38 Herhangi bir ulkede burokrasi neden cok para harcamak, butcesini yukseltmek ister?
Tamamen duygusal nedenlerle!

Daha fazla otorite demek daha fazla bütçe, o da daha fazla harcama demek. Daha fazla harcama demekse, çalışanlara daha fazla ek ödeme/sosyal imkanlar/sosyal statü vs vs demek oluyor.

Bu arada; OGM helikopterleri bence işin kılıfı, olayın ardında başka işler vardır. Konu yangın ise daha uygun araçlar mevcut.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 17 Nis 2017, 11:40

Ülkede orman kalmadı. Her yer maden ocağı yol inşaatı vs. Boşuna para harcıyorlar

merzifonlu
Süvariler

Mesaj gönderen merzifonlu » 17 Nis 2017, 14:07

anafor2014 yazdı: 17 Nis 2017, 11:40 Ülkede orman kalmadı. Her yer maden ocağı yol inşaatı vs. Boşuna para harcıyorlar
Yahu adamlar 3. köprüyü ormandan geçirdi. Daha ne olsun? :twisted: Size de yaranılmıyor he!

Kullanıcı avatarı
brhn
Süvariler

Mesaj gönderen brhn » 17 Nis 2017, 14:41

Bugün YouTube da yaklaşık iki saatim orman yangınlarına ayırdım, belgesellere baktım gerçek olay görüntülerine baktım, her cidden amaç elimizde az miktarda kalan ormanlarımızı korumak ise heli işi budalaliktir, ben bunu buradan anliyorisem bu bilgisizligim ile profesyonel mesleği bu olan arkadaşlar neden heli işine girisiyorlar anlamıyorum,
20tane heli yerine 5tane uçak alınsa yüz kat fazla iş yapmış olur, natgeo belgesel de ABD orman yangın birimi amiri sundurmedeki kabiliyet yetkinlik ve başarı olarak 1e5 heliden daha iyi olduğunu belirtti uçağın, ormanın içerisine su havuz pisti yapacaklarmıs uçakla için belki şimdiye yapılmıştır, daha fazla araştırıp sinirlerimi bozmak istemedim

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 17 Nis 2017, 16:38

brhn yazdı: 17 Nis 2017, 14:41 Bugün YouTube da yaklaşık iki saatim orman yangınlarına ayırdım, belgesellere baktım gerçek olay görüntülerine baktım, her cidden amaç elimizde az miktarda kalan ormanlarımızı korumak ise heli işi budalaliktir, ben bunu buradan anliyorisem bu bilgisizligim ile profesyonel mesleği bu olan arkadaşlar neden heli işine girisiyorlar anlamıyorum,
20tane heli yerine 5tane uçak alınsa yüz kat fazla iş yapmış olur, natgeo belgesel de ABD orman yangın birimi amiri sundurmedeki kabiliyet yetkinlik ve başarı olarak 1e5 heliden daha iyi olduğunu belirtti uçağın, ormanın içerisine su havuz pisti yapacaklarmıs uçakla için belki şimdiye yapılmıştır, daha fazla araştırıp sinirlerimi bozmak istemedim
ABD'de de S-2T Tracker ucaklari veya eski C130 modelleri veya 1960-70'lerden kalma piston motorlu ucaklar yangin sondurmek icin hala kullaniliyor. Bizim eski TDzK S-2E Tracker'lerin hikayesini bilenler vardir. Bu ucaklardan 15 ucaklik bir yangin sondurme filosu kurulacakti, 1 ucak TEMA vakfinin da katkilariyla TAI'de motoru turboprop yapildi ve ucak yangin sondurme ucagina donusturuldu. Sonra diger ucaklarda ayni islemden gececekti ama nedense yine bir gizli el veya devlet brokrasisi bu isi yaptirmadi. Ya pahali bulundu veya o donemki ekononik krizlere kurban edildi. TAI'nin elinde kaldi tek prototip, satmak istediler, yine mevzuat geregi satamadilar. Iyi ki satamamislar, simdi TAI'de test ucagi olarak bizim savunma firmalarinin projelerinde kullaniliyor.

Search and Rescue
Akıncılar

Mesaj gönderen Search and Rescue » 17 Nis 2017, 17:05

brhn yazdı: 17 Nis 2017, 14:41 Bugün YouTube da yaklaşık iki saatim orman yangınlarına ayırdım, belgesellere baktım gerçek olay görüntülerine baktım, her cidden amaç elimizde az miktarda kalan ormanlarımızı korumak ise heli işi budalaliktir, ben bunu buradan anliyorisem bu bilgisizligim ile profesyonel mesleği bu olan arkadaşlar neden heli işine girisiyorlar anlamıyorum,
Hiddetle yazmadan önce biraz da OGM'nin nasıl çalıştığına baksaydınız. Türkiye'de de ormanların içinde helikpoterler için su havuzu bulunmakta. Hem de yüzlerce. Bu helikopterler termal kameraları ile yangınları gözetlemede, yangınların tamamen sönüp sönmediği konusunda da yardımcı olacaktır.

Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
brhn
Süvariler

Mesaj gönderen brhn » 17 Nis 2017, 18:52

9
Search and Rescue yazdı: 17 Nis 2017, 17:05 Hiddetle yazmadan önce biraz da OGM'nin nasıl çalıştığına baksaydınız. Türkiye'de de ormanların içinde helikpoterler için su havuzu bulunmakta. Hem de yüzlerce. Bu helikopterler termal kameraları ile yangınları gözetlemede, yangınların tamamen sönüp sönmediği konusunda da yardımcı olacaktır.

Resim
Resim
Hocam kusura bakmayın sanırım bir yanlış anlaşılma olmuş, ayrıca biraz uyku sersemliği biraz da telefon klavyesinin T9 düzeltme azizliğine maruz kalınca iyice devrik cümlelerim oluşmuş özür dilerim lakin ben heliler için yapılan su havuzlarından değil, suya iniş kalkış yapabilir özellikteki uçakların iniş su dolumu ve kalkış yapabilecekleri büyük pist şeklinde orman içerisine yapılacak olan havuzdan bahsettim, tabiki biz bir ABD değiliz böyle bir beklentim yok ama o kadar geniş büyük topraklarımızda yok, üç tarafımız deniz ve daha çok yangın çıkan bölgelerimiz de nispeten denize yakın bölgeler, durum bu olunca uçak ile söndürme operasyonun heli ile yapılmak istenen operasyondan çok daha mantıklı ve kabiliyetli ayrıca işlevsel ve direk sonuç odaklı olduğunu belirtmek istemiştim.
Hali hazırda belirtmiş olduğunuz havuzlar hakkında ve OGM'nin şimdiye kadar yaptığı uygulamalar hakkında çok ince detaylı olmasa bile bir miktar burada bir kaç satır karalayacak kadar bilgiye haiz olduğumu düşünüyorum,
saygılar ve düzeltmeniz için teşekkür ederim.

Topgun
Akıncılar

Mesaj gönderen Topgun » 17 Nis 2017, 19:53

Daha öncedende bahsetmiştik. Olması gereken; Jandarma elindeki Mi-17'leri OGM'ye devredip, yerlerine T-70 almak. Lakin bu aklın ve mantığın işaret ettiği bir durum, gerçekler ise farklı. OGM kendi bütçesinden sipariş veriyor ve bu onaylanıyor. İş bitmiştir. Dua edelimde CH-47F'leri gördükten sonra birde bunlardan istemesinler. Hatta ben proje ilerlerken, diğer alakalı, alakasız devlet kurumlarındanda sipariş bekliyorum. Ne de olsa her yanımız VIP dolmuş halde. İstanbul trafiğinde yanardöner lambalar ve sirenler eşliğinde sol şeritten fırtına gibi geçen son model yabancı araçların çoğalma süratine bakılırsa eğer, aslında daha ne kadar büyük bir boşluk olduğu kolayca tahmin edilebilir.

Search and Rescue
Akıncılar

Mesaj gönderen Search and Rescue » 17 Nis 2017, 19:54

Şöyle bir hatanız var, orman yangınını söndürmek için denizden su çekmek akıllıca değil. Tonlarca tuzlu suyu yangın söndüreceğim diye atarsanız yangını söndürürsünüz, ama orada ağaç tuzdan dolayı bir daha tutmaz. OGM her yangından sonra gidip bölgeyi tekrar ağaçlandırıyor. ABD'de de yangınları söndürmede uçaklar okyanustan su çekmiyorlar. Kuraklık yaşayan California'da dahi suyu göllerden alıyorlar.

bekro
Üye

Mesaj gönderen bekro » 17 Nis 2017, 20:51

Herhalde bütün devlet harcamaları içinde en az üzüleceğim rakamdır. Bir metrekare bile orman kurtarsalar helal olsun.

Kullanıcı avatarı
brhn
Süvariler

Mesaj gönderen brhn » 17 Nis 2017, 23:27

Bu başlıktan anladığım kadari ile S-64 alınmasına karar vermedikleri için teşekkür ediyorum ilgili yetkili arkadaşları :mrgreen:
İBB'nin 2014'de çekilen videodaki rakamlara göre 2 adet S-64 için yaklaşık 45-50 kişilik bir ekip görevlendirdiği belirtiliyor.

[youtube]9pg5siaT4rM[/youtube]

penche44
Süvariler

Mesaj gönderen penche44 » 18 Nis 2017, 11:25

Search and Rescue yazdı: 17 Nis 2017, 17:05 Hiddetle yazmadan önce biraz da OGM'nin nasıl çalıştığına baksaydınız. Türkiye'de de ormanların içinde helikpoterler için su havuzu bulunmakta. Hem de yüzlerce. Bu helikopterler termal kameraları ile yangınları gözetlemede, yangınların tamamen sönüp sönmediği konusunda da yardımcı olacaktır.
OGM hava aracı konusunda gözlemlerime göre 2 durumu göz önüne alıyor bunlardan ilki hız ki burada bahsettiğim olaya müdahale ve yeniden müdahaleye hazır olma süresi CL-215'lerin Dromaderlara tercihi bundan keza aynı şekilde yoğun bir helikopter kullanımı da yine aynı şekilde.

Bir diğer nokta ise nitelikten öte nicelik ihtiyacı. Yanan orman büyüklüğü ABD'ye göre çok çok küçük ama bizim için önemli miktarlar yanabiliyor ve burada bizim ilk müdahale yöntemlerimiz büyük önem taşıyor. Özellikle Toroslar ve Muğla bölgesinin sarp yapısı sebebiyle karadan müdahale için ekiplerin ulaşım süresi ve şekli sıkıntılı olabiliyor bu noktada hem eldeki uçakların sayısının az olması hem de konuşlandırıldıkları noktalar sebebiyle aralara bolca helikopter serpiştirme OGM tarafından yıllardır Rus helikopterlerini ihale ile alma yoluyla yapılıyordu. Burada bunu zaten yaptırıyoruz bari biz yapalım he uçarız da denmiş olma ihtimali yüksek çünkü OGM'nin hava filosu her halde askeri olmayan devlet hava araçları içerisinde önemli bir yer tutuyor şimdiden.

KURT
Akıncılar

Mesaj gönderen KURT » 18 Nis 2017, 11:31

Bir helikopterin maliyeti ile bir ağacın maliyeti aynı değildir.

Gerekirse o bir ağaç için 40 helikopter maliyeti göze alınmalıdır.

Kullanıcı avatarı
assslan
Süvariler

Mesaj gönderen assslan » 18 Nis 2017, 11:52

Orman' ın alacağı helikopterler maliyet olarak da uygun olacaktır. Ayrıca bu helikopterlerin yangın olmadığı zaman yatacağını düşünmeyiniz. Bu helikopterler yeri geldiğinde doğal afetlerde, arama kurtarma faaliyetlerinde, tohumlama işlerinde, kaçak oduncularla mücadelede, kullanılacaktır. Hatta yeri geldiğinde hastaneye hasta yetiştirmek için, savaş durumunda güvenli bölgelere lojistik destek için de kullanılır.

Ben bu alıma çok sevindim. Adrasan' ın gözümün önünde cayır cayır yandığını gördüm. Evet devletin uçağı, helikopteri var ama yetmiyor. 1 dönüm ormanı 1 helikoptere değişmem.

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS » 18 Nis 2017, 11:55

Hatta binlerce. Bakan Veysel Eroğlu'nun ağzı kulaklarında anlattığı projedir bu, onyıllara sari olarak yapılan. Türkiye bu konuda tamamen kendi yaklaşımını tasarladı, uygulamaya geçti ve başardı. Kıyı şeridimiz ve ormanlık alanlarımızda yanlış hatırlamıyor isem 5.000'e yakın bu tip yağmur suyu ya da motopompalı havuz yapıldı, izolasyonları ve tesviyeleri yapıldı, olanlar tesviye edildi. Çevresinde çocuk, hayvan vs girip suda boğulmasın diye tel örgüleri çevrildi vs vs.

Hatta geniş orman alanlarında yangın tespit kuleleri kuruldu. Buradaki partikül sensörleri ve termal kameralar ile orman yangınları, kanuna aykırı mangalcılık vs sürekli izleniyor.

Yazın savrukluğumuz ve çapaçulluğumuz yüzünden, insanımızın o ormanlara keçiden çok zarar vermesinden dolayı sürekli minik minik yangınlar çıkarıyoruz. Bunları hızlıca tespit edip, en yakındaki havuzdan çok sorti yapabiliyoruz. Gerek helikopterin havada kalma süresi, gerekse de sorti hızı sebebi ile hem yangını çevrelemeyi, hem de soğutmasını havadan ve neredeyse hiç kimyasal kullanmadan yapabiliyoruz.

OGM de hemen buranın ağaçlandırmasını yapıyor, henüz orman vasfı bozulmadan.

Bu ucuz bir metot değil. Ama çalışan ve çok hızlı, verimli bir metot. Bu helikopterler aynı zamanda şehir içi ve dışı arama/kurtarma/tahliye işlerinde, büyük endüstriyel yangınlarda da kullanılacak ve içeride idamesi, yerli kaynaklarla yapılabilecek helikopterler. Mi serisi için bunca kabiliyetimiz olsa idi, o zaman onlardan alıp koyardık.

..ki artık zaten OGM kendi helikopterlerini alsın. Kira işlerinde çok hülle dönüyordur.

Search and Rescue
Akıncılar

Mesaj gönderen Search and Rescue » 18 Nis 2017, 11:59

penche44 yazdı: 18 Nis 2017, 11:25 Özellikle Toroslar ve Muğla bölgesinin sarp yapısı sebebiyle karadan müdahale için ekiplerin ulaşım süresi ve şekli sıkıntılı olabiliyor bu noktada hem eldeki uçakların sayısının az olması hem de konuşlandırıldıkları noktalar sebebiyle aralara bolca helikopter serpiştirme OGM tarafından yıllardır Rus helikopterlerini ihale ile alma yoluyla yapılıyordu.
Evet hocam, OGM'nin çeşitli bölgelerde çok sayıda irili ufaklı kendi helikopter pistleri bulunmakta. Teşkilatlanması gayet profesyonelce.

Resim

Kullanıcı avatarı
brownbess
Süvariler

Mesaj gönderen brownbess » 18 Nis 2017, 14:21

HDS yazdı: 18 Nis 2017, 11:55 ...ve içeride idamesi, yerli kaynaklarla yapılabilecek helikopterler. Mi serisi için bunca kabiliyetimiz olsa idi, o zaman onlardan alıp koyardık.

..ki artık zaten OGM kendi helikopterlerini alsın. Kira işlerinde çok hülle dönüyordur.
Evet keşke Ruslar'la anlaşma yapıp Mi-17'leri Türkiye'de büyük bir yerlilik oranı ile üretseydik. Aynı zamanda diğer ülkelerin Mi-17'lerine de bakım hizmeti verirdik. Binlerce üretilmiş yaygın kullanılan bir helikopter Mi-17.

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS » 18 Nis 2017, 14:23

Dünyayı dize getirdiğini sanan "Anadolu Kaplanları"mızdan birisi finansmanı ayarlayıp, kendi kadrosunu kurup, Mi serisi için bir bakım onarım altyapısı kursaydı. Her şeyi de devletten beklemeyin.

dna
Süvariler

Mesaj gönderen dna » 20 Nis 2017, 07:48

HDS yazdı: 18 Nis 2017, 14:23 Dünyayı dize getirdiğini sanan "Anadolu Kaplanları"mızdan birisi finansmanı ayarlayıp, kendi kadrosunu kurup, Mi serisi için bir bakım onarım altyapısı kursaydı. Her şeyi de devletten beklemeyin.
Guzel soyledi..

dum
Akıncılar

Mesaj gönderen dum » 20 Nis 2017, 08:20

Bu kadar da vurmayın yav..Sefer görevi denen bir şey var...

Devletin imkanlarının barış şartlarında başka başka işlere koşturulması zaten olması gereken.

Kullanıcı avatarı
assslan
Süvariler

Mesaj gönderen assslan » 20 Nis 2017, 08:54

Aynı zamanda diğer ülkelerin Mi-17'lerine de bakım hizmeti verirdik. Binlerce üretilmiş yaygın kullanılan bir helikopter Mi-17.

HDS yazdı: 18 Nis 2017, 14:23 Dünyayı dize getirdiğini sanan "Anadolu Kaplanları"mızdan birisi finansmanı ayarlayıp, kendi kadrosunu kurup, Mi serisi için bir bakım onarım altyapısı kursaydı. Her şeyi de devletten beklemeyin.
Şöyle bir haber var:

ASELSAN, Rus Mi helikopterlerini modernize etti
ASELSAN, 10 bin adetlik Mi serisi dünya helikopter modernizasyon pazarına giriyor.

ASELSAN, Rus üretimi Mi serisi helikopterlerin modernizasyonu için girişim başlattı. Bu helikopterlerden dünyada 10 bin adet bulunduğu belirtiliyor. Mi serisi helikopterler en fazla Mi-17 modeliyle biliniyor. Şimdiye kadar Türk Silahlı Kuvvetleri için 500 adet hava aracının modernizasyonunu yapan ASELSAN, Ortadoğu’da bir ülke için de AH-1E Kobra helikopteri modernizasyonu aviyonik entegratörlüğünü yürütüyor.

Bir Mi-17 ASELSAN’da gösterim amaçlı modernize edildi

ASELSAN, dünya çapında birçok ülkenin envanterinde bulunan eski teknoloji Mi serisi helikopter pazarında yer almak için çalışmalara başladı. Bu helikopterler Körfez ülkesi ve Türk Cumhuriyetlerinde de yoğun olarak kullanılıyor.

ASELSAN, Mi-17 modernizasyonuna yönelik proje yürüten bir ülke için, bir adet Mi-17 helikopterini modernizasyona aldı ve tamamladı. Modernize edilen Mi-17 son kullanıcıya teslim edildi. Bu helikopter için müşterinin tanımladığı ihtiyaçlara uygun olarak, ASELSAN’ın özgün Çok İşlevli Gösterge, Klavye Gösterge Birimi, Ataletsel Navigasyon Sistemi, Görev Bilgisayarı, Sayısal Harita Sistemi, İç Haberleşme Sistemi, V/UHF ve HF Telsizlerin entegre edildiği belirtildi.

Bu modernizasyonun gösterim amaçlı olduğu, ilgili ülkenin envanterindeki diğer Mi serisi helikopterler için teklif istemesinin beklendiği kaydedildi. ASELSAN’dan verilen bilgide, “Kuruluşumuz, bu faaliyet ile Mi serisi helikopterler için maliyet etkin bir şekilde aviyonik modernizasyon ve silah entegrasyonu gerçekleştirmek konusundaki kabiliyetini bir kez daha ispatlamıştır." denildi.
http://www.kokpit.aero/modernizasyon-atagi

erdem334
Üye

Mesaj gönderen erdem334 » 20 Nis 2017, 09:53

Kazakistan icin mi acaba?

furkan55
Üye

Mesaj gönderen furkan55 » 19 May 2017, 20:54

Bu projede bir gelişme var mı?

Topgun
Akıncılar

Mesaj gönderen Topgun » 03 Kas 2017, 21:06

Türkiye ABD'den Sikorsky alacak - AİRPORT HABER

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, yangınla mücadele kapsamında ABD’den 20 Sikorsky helikopter alacak
Vizelerin karşılıklı olarak askıya alınmasıyla gerilen diplomatik ilişkiler rağmen Türkiye ile ABD arasında ticari konulardaki yakın işbirliği sürüyor.
THY’nin geçen ay 11 milyar dolarlık uçak siparişinin ardından, Orman ve Su İşleri Bakanlığı da yangınla mücadele kapsamında ABD’den 20 Sikorsky almaya hazırlanıyor.
20 Sikorsky helikopter satın alma süreci, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile koordineli olarak yürütülüyor.
Habertürk'ün haberine göre, orman yangınlarıyla mücadelede kiralık hava araçlarından sadece yangın mevsimini kapsayan Mayıs- Ekim ayları arasında hizmet alınıyor. Yangın mevsimi dışında meydana gelen orman yangınlarında da hava gücünün kullanılabilmesi ve dışa bağımlı olmaktan kurtulmak amacıyla 6 idari helikopter alındı ve 20 Sikorsky’nin de alım işlemleri başlatıldı.

ABD’den alımı gerçekleştirilen ve bir kısmı yapılan ödemeleri devam eden helikopterlerin 2021-2023 yılları arasında teslim edileceği belirtildi.
Bakanlığa bağlı Orman Genel Müdürlüğü’nün 2018 yılı bütçesinde yer alan bilgiye göre ise orman yangınlarını havadan söndürme hizmetlerinde kullanılmak üzere 24 helikopter, 1 genel maksatlı uçak ve 5 amfibik uçak kiralama sürecine devam ediliyor.

Başbakanlık envanterinde bulunan 1 Citation 650 jet uçağı da Orman Genel Müdürlüğü’ne devredildi.

Topgun
Akıncılar

Mesaj gönderen Topgun » 03 Kas 2017, 21:06

Neler oluyor şimdi?

tuğrulbey
Süvariler

Mesaj gönderen tuğrulbey » 03 Kas 2017, 21:55

109 luk paketin 20 adeti OGM nün değil miydi?

Kullanıcı avatarı
FrOzkan
Üye

Mesaj gönderen FrOzkan » 03 Kas 2017, 22:01

Reis haracını ödüyor.

Kullanıcı avatarı
ebonitcubuk
Süvariler

Mesaj gönderen ebonitcubuk » 03 Kas 2017, 22:22

Yüzde doksan dokuz, bizim t-70 lerden OGM için ayrılacak paydan bahsediyorlar. Yeni bir şeymiş gibi de haber yapıyorlar. Bildiğimiz bizim medya işte. Bence panikleyecek bir durum yok.
En son ebonitcubuk tarafından 03 Kas 2017, 22:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS » 03 Kas 2017, 22:27

FrOzkan yazdı: 03 Kas 2017, 22:01 Reis haracını ödüyor.
Zaten bunun üzerine bir şey deme şansımız da kalmadı.

müstafi
Üye

Mesaj gönderen müstafi » 03 Kas 2017, 23:43

109 adedin 20'si zaten Orman Bakanlığına aitti. Yeni bir durum yok yani...