F-15SE Silent Eagle

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
muhendus
Süvariler
Re: F-15SE Silent Eagle

Mesaj gönderen muhendus » 16 Ara 2015, 11:38

Yunanistan bir çılgınlık yapıp F-15 alımı kararı verse de bizimkiler de daha önceden olduğu gibi yine apar topar karşı tedbir olarak F-15 alımına gitse.

Böylece Yunanistan iyice batar ve uçaklarını havada tutamaz hale gelir, biz de çok daha güçlü ve faydalı bir platforma sahip oluruz. :)

bitliprens
Süvariler

Mesaj gönderen bitliprens » 16 Ara 2015, 11:41

Baska kaynaklari gezerken ayni burada oldugu gibi Turkiye'nin Suudi Arabistan'in f 15 lerini almasi gerektigini konusuyor.Biz surekli maddiyattan sundan bundan bahsediyoruz ama zamaninda Yunanistan almak isteyince bizinkilerde almak istedigini söylemisti bildigim kadariyla.Ozamanin sartlari ile alinabiliyorsa bugun cok rahat alinir.Heryerde bu f 15 olayi konusuluyor umarim birseyler goruruz.Ayrica bu ucaklarin gecmiside mukemmel, harika anilari varmis bizzat okudum.Tek kanatla inis, dusurulememesi, irag'in nukleer altyapisini cokertmede buyuk rol oynamasi yuksek ucus mesafesi yuk lapasitesi vs vs.Birde eski pilot yazisi okudum denk geldi hvada kalma suresinin hayati derecede onemli oldugundan bahsediyor.Umarim Turkiye Suudi veya baska bir kaynaktan azda olsa alim yapar.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 16 Ara 2015, 11:48

Avantajları ne olur dezavantajları neler olur.F-16'dan çok daha etkili mi olur veya olmaz mı ?Ben maddiyattan değil değmiyeceği düşünüldüğü için istenmediğini düşünüyorum.

dum
Akıncılar

Mesaj gönderen dum » 16 Ara 2015, 11:55

dr.911 yazdı:Avantajları ne olur dezavantajları neler olur.F-16'dan çok daha etkili mi olur veya olmaz mı ?Ben maddiyattan değil değmiyeceği düşünüldüğü için istenmediğini düşünüyorum.

İmzanıza resmini koyduğunuz sahnenin yaşanmasına neden olan ankara savaşında, edenboğa'nın fil birliklerinin önemi had safhadadır.

Timurun filleri ve ağır süvarileri, beyazid'in timarlı sipahilerini ezmiştir.

Madem ki elinde filleri ve ağır süvarileri olan bir düşman cephesi edindin, sen de fil alacaksın.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 16 Ara 2015, 12:01

dum yazdı:
İmzanıza resmini koyduğunuz sahnenin yaşanmasına neden olan ankara savaşında, esenboğa'nın fil birliklerinin önemi had safhadadır.

Timurun filleri ve ağır süvarileri, beyazid'in timarlı sipahilerini ezmiştir.

Madem ki elinde filleri ve ağır süvarileri olan bir düşman cephesi edindin, sen de fil alacaksın.
Hocam gerekli ise kesinlikle alınmalı ama ben henüz mevzuyu pek çözemedim eski bir f15in gıcır gıcır bir f-16dan ne gibi avantajı olucak bunu merak ediyorum.He o uçakta bayrağımızı görmek bile bana yeticektir orasıda ayrı.Bu arada yıldırımdan daha yıldırım olan atam Timur'a selamlar :lol:

bitliprens
Süvariler

Mesaj gönderen bitliprens » 16 Ara 2015, 12:23

dr.911 yazdı:Hocam gerekli ise kesinlikle alınmalı ama ben henüz mevzuyu pek çözemedim eski bir f15in gıcır gıcır bir f-16dan ne gibi avantajı olucak bunu merak ediyorum.He o uçakta bayrağımızı görmek bile bana yeticektir orasıda ayrı.Bu arada yıldırımdan daha yıldırım olan atam Timur'a selamlar :lol:
Hocam f15 kendi kategorisinde en iyi ucak.Ayrica 100 küsür ustu gercek hava operasyonuna katilmis hic dusurulememis öyle okudum bugun.Irag'in nukleer altyapisini cokertilmesinde buyuk rol oynamis, cift motorlu f 16 dan cok daha uzun havada kalabiliyor, daha fazla muhimmat tasiyabiliyor.Bizde olsa bu ucaklardan cok seyler degisirdi karsilastirmalarda.Ayrica hava gucumuz kendimiz bolgemiz icin belki yeteri ama dunya hava gucleriyle karsilastirdiginizda sayi ve cesitlilik olarak gerideyiz.Youtube videolri sacmadir ama orda bile yokuz ill 10' da.Keske olsa böyle bir alim.Yunan almak isteyince okadar fakir ulke almaya kalkmis bu bolluktami alamiyacak.Ama kuvvet bizden daha cok bilgi sahibi ve dusunmustur herseyi böyle bir ihtiyax acil olsa nutlaka yonelirlerdi.F-15 ler gorevi birakip emekli olunca f 22 ler yerini alacak diyorlar.Yani f 22 den sonra en iyi ucak diyorlar bu kategoride.
Mobil, imla hatalari.

bitliprens
Süvariler

Mesaj gönderen bitliprens » 16 Ara 2015, 12:37

Bu ucaklara ihtiyacimiz olmasa Abd' den neden rica ettik f 15 leri sinirlarimizda ucurmalari icin.Bu makinalar ciddiden fena Suudiarabistan'inkileri isteseler birseyler yapabilirler belki hem daha az yipranmis olur Amerika'ninkilerden.

hfidan
Akıncılar

Mesaj gönderen hfidan » 16 Ara 2015, 12:53

Suudi nin F15 C lerinin motorları nedir.

Exploration
Üye

Mesaj gönderen Exploration » 16 Ara 2015, 13:01

dum yazdı:.
Teknoloji ve bilgi filleri ezer , Timur'da yeri geldiğinde filleri olmadan fillere karşı savaşmıştır , yanında taşıdığı ordu kervanındaki develeri yağlayıp birbirlerine zincirlerle bağlamış ve hücum esnasında develeri yakıp düşmanın üzerine sürmüştür , haliyle cayır cayır yanan çığlık çığlığa bağıran deve çemberi fillerin psikolojisini bozmuş dönüp kendi ordusuna saldırmasına sebebiyet vermiştir.

Ankara savaşının başarısı Timur'un filleri değil Beyazıd'ın askerlik ve liderlik anlamında Timur'un dengi olmayışıdır , savaş alanını ve diğer her hususu Timur'un seçmesine fırsat vermek kibirli bir aptalın yapacağı bir iştir , kibirli aptallar ise genelde savaşları kaybederek bu bedeli öderler.

Kısacası sevgili dum , bizim F-15'den önce almamız gereken şey yeni düşünce yapısıdır ; TSK'dan bahsetmiyorum herkese 200 civarı F-16 ile posta koyan siyasi şahıslardan bahsediyorum. F-15 , F-16 alamıyorsan filleri ürkütecek hava savunma sistemleri alabilirsin ama alacak düşüncede ve kapasitede adam siyasilerin içerisinde henüz yok.

Foxhound
Süvariler

Mesaj gönderen Foxhound » 16 Ara 2015, 13:24

Bir de Suudi F-15Slerinin downgraded olması hususu doğrumudur?

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 16 Ara 2015, 13:33

hfidan yazdı:Suudi nin F15 C lerinin motorları nedir.
PW diye hatırlıyorum ama yanlışsam lütfen düzeltin.

Kullanıcı avatarı
sentetik
Akıncılar

Mesaj gönderen sentetik » 16 Ara 2015, 13:50

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 16 Ara 2015, 14:47

sentetik yazdı:http://www.dsca.mil/major-arms-sales/sa ... a-aircraft

Bu sitede F110 GE 129 diyor.

F-15 C modellerinde PW kullanıyordu hatta F-15S'lerde PW olması lazım. F-15SA'dan itibaren GE'ye geçiliyor. F-15SA'ya yükseltilecek F-15S'ler de GE motoru takılacak galiba.

hfidan
Akıncılar

Mesaj gönderen hfidan » 16 Ara 2015, 15:23

F15 C ve F15 S ler PW ise neden GE istiyorlar. GE kullanan platform yok ki o zaman onlarda. USAF ta PW kullanıyor.

Gerçi yanlış başlıkta konuşuyoruz ama.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 16 Ara 2015, 15:24

kabardey yazdı:
F-15 C modellerinde PW kullanıyordu hatta F-15S'lerde PW olması lazım. F-15SA'dan itibaren GE'ye geçiliyor. F-15SA'ya yükseltilecek F-15S'ler de GE motoru takılacak galiba.
Evet F-15S'lerPW firmasinin F110-PW229 motorlari ile teslim edildiler. Bir sure sonra motorlarin col ortaminda sureklu ucmalari nedeniyle kum taneciklerinin fan bladelerinin kaplamasina zarar verdigi anlasildi ve PW'den buna cozum bulmasi istendi. PW cozum uretmeyince, SaudiAirForce ender gorulebilecek bir karar ile butun F-15S'lerin motorlarini F110 GE129 ile degistirme karari aldi. Ender diyorum cunku henuz ucaklarin ucus omurleri ve PW motorun saatleri o kadar yuksek degilken bu karari aldilar. Para varsa sorunun cozumude kolay oluyor.

Daha sonra G. Kore'de F-15K'nin ilk partisinden F110 GE129 siparisi vermisti, ikinci 21 parti F-15K'da ise PW229'a gectiler tekrar. G. Kore'nin F-16 filosunu hepsi PW229 kullanmasinin bu kararda etkiside olabilir.

Heruamarth
Akıncılar

Mesaj gönderen Heruamarth » 16 Ara 2015, 15:37

Foxhound yazdı:Bir de Suudi F-15Slerinin downgraded olması hususu doğrumudur?
Suudilerin elinden üç F-15 varyantı geçti, "orijinal" av - üstünlük uçağı F-15C/D, av bombardıman uçağı F-15E'nin bir varyantı olan F-15S ve bunun güncellenmiş modeli F-15SA.

F-15C/D hususunda detaylı bilgim yok. Ancak ABD meclisi, yıllar boyunca Suudilerin 60'tan fazla F-15C/D sahibi olmasına izin vermedi.

F-15S'nin aviyonik, radar ve EH kapasitesinin kısıtlandığı bilinen bir gerçek Bu kısıtlamaların, "uçağı Rus menşeili sistemlere karşı zayıf bırakmayacak ancak ABD ve İsrail sistemlerine tehdit oluşturmayacak nitelikte" olduğu şeklinde özetleyebiliriz.

F-15SA'nın oldukça modern ve yüksek kapasiteli bir jet olacağı anlaşılıyor. Yeni sipariş edilen F-15SA'ların yanında eski F-15S'leri de SA seviyesine yükseltmeyi planlıyorlar. Dolayısı ile en azından Suudilerin F-15E varyantlarının, planlanan teslimatlar ve modernizasyonlar tamamlandığında oldukça yüksek kabiliyetli platformlar haline geleceğini öngörebiliriz.
En son Heruamarth tarafından 16 Ara 2015, 16:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
çıspıntır
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen çıspıntır » 16 Ara 2015, 15:45

F-15 lere yerli imkanlarla bir yapısal birde aviyonik modernizasyon.
+ ge f110 motorları koyarız.
Çiçeek.... 8-)
F-16 ları bile emekli eder.

Kullanıcı avatarı
assslan
Süvariler

Mesaj gönderen assslan » 16 Ara 2015, 16:11

dum yazdı:her ibadethanin cemaati dernek kursun .. dernek kurup her sokağa cami yaptırasıya kadar ; belgesi ve sertifikası diyanetten onaylı imam ve müezzin işe alıp maaşını ve camilerinin cari harcamalarını karşılasınlar.

Aynı öneriyi okul aile birlikleri, okul mütevelli heyet ve dernekleri için de sunuyorum. Öğretmen ve branş belgesini bakanlıktan onaylatan öğretmen adaylarından, okulun müdavimi aileler ve dernekler seçsin öğretmenlerini ve versin maaşları ile okulun cari harcamalarını.

Atama derdi de kalkar, bütçe derdi de.. kimse çocuğuna kötü veya düşüncesine ters öğretmen seçmez. Belgeleri onaylı olduktan sonra bana hava hoş.

Beşiktaştaki okulda çarşaflı öğretmen olmaz, konyadaki okulda da inkilap kanunlarına uygun giyinen olmaz ama herkes mutlu olur.

Cizreliler, silopililer, surlular, nusaybinliler filan da kendilerine öğretmen arayıp bulsunlar belki kıymetini bilirler o zaman. Hem getirtmek için iyi maaş da vermeleri gerekir.

Mecbur mu canım 22 yaşında kız çocukları 3 kuruş maaş için onları ve oraları çekmeye.

Not: fırsat eşitliği ve sosyal devlet gereği, devlet hak eden öğrencilerin ve ailelerinin katkı payını ödeyip burs verebilir tabi. ( spor, eğitim, sanat bursu vs vs.)

Ne oldu? Çok mu demokratik geldi... alın size 8-10 milyar dolar ek bütçe.

Ama işimize gelmez , o ayrı...
Üstadım normalde güzel bir fikir gibi görünse de Türkiye' nin mevcut şartlarında intihar gibi olur. Güneydoğu' da bahsettiğiniz şartlarda öğretmenlik(!) yapacak çok öğretmen diplomalı canlı var. Batıdaki okullarda bile açık açık köpeklik yapanlar oralarda neler yapmazlar...

Ayrıca okullardaki eğitimin amacı halkı mutlu etmek değil, şekle sokmaktır. Yobazın çocuğunu aydınlatmak, hainin çocuğunu vatan sever yapmak gibi. Ayrıca öğretmenlik liyakatına uygun olmayan kişilerin öğretmenlik yapmalarına da sebep olabilir. Şu anki sınavla atama yöntemi en iyi yöntemdir.

Ayrıca Camiler için dernek kurma fikriniz de çok tehlikelidir. O bahsettiğiniz cemaat dernekleri mutlaka mezheplere, tarikatlara ve büyük cemaatlara göre kendi aralarında örgütlenir, daha sonrasında ülkenin başına bela olurlar.

dum
Akıncılar

Mesaj gönderen dum » 16 Ara 2015, 16:27

Orada bakanlık veya diyanetten onaylı lisanstan bahsediyorum.

O yine sınavını yapsın.mülakatını yapsın.onaylasın.

Onaylı olanlar ancak çalışabilsin. Kanunlara ve müfredata aykırı işler için yine ilgili otoritenin müfettışleri denetlemesini yapar, uygunsuzların lisansını alır..

Her şeyin bir şeyi vardır yav..

havasavunma
Süvariler

Mesaj gönderen havasavunma » 16 Ara 2015, 18:28

Biz zamanında Yunan F-15 e niyetlendiginde apar topar F1l 15 için fiyat istememiş miydik? O zaman Yunan alsaydı biz ne yapacaktık, yok yeni uçak para az diye bahane bulup almayacak miydik yoksa alacak miydik? TSK bence komşularının hamlelerine gore hareket ediyor.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 16 Ara 2015, 18:38

havasavunma yazdı:Biz zamanında Yunan F-15 e niyetlendiginde apar topar F1l 15 için fiyat istememiş miydik? O zaman Yunan alsaydı biz ne yapacaktık, yok yeni uçak para az diye bahane bulup almayacak miydik yoksa alacak miydik? TSK bence komşularının hamlelerine gore hareket ediyor.
TSK soğuk savaşın bitimi ile kendi ihtiyacını, tehdit algısını, NATO'dan bağımsız kendisi belirlemeye başladı. Maalesef bu işte pek de başarılı olmadığını gün ve gün görüyoruz. Bir sorun olduğunda bakalım ABD ne yapmış bu konudayla diye çözüm üretmeye çalışmakla gitmiyor artık.

bitliprens
Süvariler

Mesaj gönderen bitliprens » 16 Ara 2015, 19:15

Abd Incirlik'teki f 15 leri cekiyormus.Ucaklar operasyonlari birakmis Ingiltere'ye doneceklermis yerlerine ingiliz Harrierler gelecekmis.

bitliprens
Süvariler

Mesaj gönderen bitliprens » 16 Ara 2015, 20:24

Forumda da bir arkadasimiz AV-8 Harrierler gelecek demis hocam.Bekleyelim biraz daha daha kaliteli bilgiler gelecektir.

Kullanıcı avatarı
NAVY
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen NAVY » 16 Ara 2015, 20:27

Hawker Hunter hizmet dışında. Hawker geliyorsa şaşırmam.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle » 16 Ara 2015, 20:32

İngiliz Herrierleri emekli olmadı mı. Hatta hizmetten çıkan uçaklari ABD ye yedek parça olarak kullanılmak üzere vermişlerdi.

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 17 Ara 2015, 12:01

Aslında artık işin mali boyutu konusunda çok konuşuldu. F-15 hem F-16'ya göre pahalı, hemde Bakım idame masrafları yüksek, genel olarak forumda bu konuşuldu özellikle ordu içerisinde konuya vakıf arkadaşlardan haber alabilenler bu konuyu defalarca işledi.

F-4'ler zorlanıyor apaçık ortada birde bakımcılara sormak gerek Terminatörler ne alemde. Özellikle tehdit algımız F-16'ların adet olarak PO IV projesine rağmen yetersiz olduğu ortada F-16'nın yanı sıra Hava Kuvvetlerimizde anladığım kadarıyla ikinci bir türde ortalama 5 filo yani 100 Uçaklık bir yapılanma şart.

F-4'lerle 2 filo 54 Uçaklık bir kuvvetle uzun zamandır yaptığımız bir stop-gap süreci oluşturduk. Aslında Terminatörlere IAI modernizasyonu sonrası hatrı sayılır yetenekler kazandırıldı ama artık el insaf diyor platformlar.

Dünyadaki bir çok ordu F-15'e geçişe başladı. Suud'ların İsrail'in Güney Kore'nin ve Japonyanın F-15 kullanıcıları olduğu şu dönemde sanıyorum artık bizimde bu uçağı ciddi ciddi oturup düşünmemiz gerekli.

Ama burada esas ihtiyaç bu alımın bir kaç yıl içerisinde filo seviyesinde işlevsel olması gerektiğidir. en geç 2018 mesela...

Bizim şu an böyle bir alım yapmamız F-35'lerin filo seviyesine geleceği 2020'li yıllarda elimizde uçak birikti şeklinde düşülmemeli. Her ne kadar PO III'de bir çok block 40 moderniza edilmiş olsada bu süre zarfında oldukça yorulacaklar, kaza/kırım oranınıda hesaba katmak gerekli.

orko_8
Akıncılar

Mesaj gönderen orko_8 » 17 Ara 2015, 12:11

Tam olarak bugün bu saatte SSM'ye F-15 alımı için 10 milyar dolar tahsis edilse, iki üç filo neyse artık F-15E için sözleşme görüşmesi yapıp, bunları alıp, bunları uçuracak pilotların ve bakımcıların eğitimlerini verip, tam olarak harbe hazır hale getirmek ne kadar zaman alır?

Güney Kore 2002 yılında F-15K'yı seçti, aynı yılın ortalarında sözleşme imzaladı. İlk uçakları 2005'te teslim aldı, 40'ncı uçak 2008'de teslim alındı. Proje o yılın sonunda tamamlandı.

Üstüne 2008 Nisan'ında 21 tane daha sipariş verdiler, ilk uçaklar 2010'da teslim edildi, teslimatlar 2012'de tamamlandı.

Dikkatinizi çekerim, halihazırda kullanmakta oldukları, eğitim, sistem ve altyapıları hazır uçaktan 20 tanesini (sözleşme görüşmeleri kısmı hariç) 4 yılda teslim aldılar.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 17 Ara 2015, 12:31

Bu temelden hesaplarsak NŞA 4 yıl + SSM görüşmeleri bonusu 2 yıl + Aselsan/TAI pay isteriz bonusu 2 yıl + TSK bir isteri değiştirir bonusu 2 yıl = 10 yıl içinde uçakları almaya başlayabiliriz. Bize göre gayet hızlı. :D

Kullanıcı avatarı
sentetik
Akıncılar

Mesaj gönderen sentetik » 17 Ara 2015, 12:44

Kabardey hocam çok iyimser bir tahmindi bu :D

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 17 Ara 2015, 13:03

sentetik yazdı:Kabardey hocam çok iyimser bir tahmindi bu :D
Üstadım daha işin siyasi boyutuna girmedik farkındaysanız. :D

bitliprens
Süvariler

Mesaj gönderen bitliprens » 17 Ara 2015, 13:14

[quote="orko_8"]Tam olarak bugün bu saatte SSM'ye F-15 alımı için 10 milyar dolar tahsis edilse, iki üç filo neyse artık F-15E için sözleşme görüşmesi yapıp, bunları alıp, bunları uçuracak pilotların ve bakımcıların eğitimlerini verip, tam olarak harbe hazır hale getirmek ne kadar zaman alır?

Güney Kore 2002 yılında F-15K'yı seçti, aynı yılın ortalarında sözleşme imzaladı. İlk uçakları 2005'te teslim aldı, 40'ncı uçak 2008'de teslim alındı. Proje o yılın sonunda tamamlandı.

Üstüne 2008 Nisan'ında 21 tane daha sipariş verdiler, ilk uçaklar 2010'da teslim edildi, teslimatlar 2012'de tamamlandı.

Dikkatinizi çekerim, halihazırda kullanmakta oldukları, eğitim, sistem ve altyapıları hazır uçaktan 20 tanesini (sözleşme görüşmeleri kısmı hariç) 4 yılda teslim aldılar.[/quote
Arda bey f 15 alinamaz mi? Hicbir ihtimal yok mu? Ihtiyacimiz olmasa Amerika'dan istemezdik diye dusunuyorum.Ne bileyim suudilerden yada baska biyerden yada yeni alinamaz mi?

orko_8
Akıncılar

Mesaj gönderen orko_8 » 17 Ara 2015, 13:23

Tam olarak bugün bu saatte SSM'ye F-15 alımı için 10 milyar dolar tahsis edilse, iki üç filo neyse artık F-15E için sözleşme görüşmesi yapıp, bunları alıp, bunları uçuracak pilotların ve bakımcıların eğitimlerini verip, tam olarak harbe hazır hale getirmek ne kadar zaman alır?

İster ABD'den yeni üretim olsun ister S. Arabistan'dan ikinci el olsun (onlar veriyorlar mı ki bu arada biz kendi kendimize gelin güvey oluyoruz), yukarıda yazdığımı tekrar tekrar okuyun.

F-35'e bu kadar kendini adamış, F-16'yla her işi halleden kuvvet F-15 almaz. Almak istese de (ister sıfır ister ikinci el) 3-5 seneden önce teslimat başlamaz, en az 5 seneden önce harbe hazır olmaz.

Bu durum sadece F-15 değil, F-16'dan farklı diğer uçak modelleri için de geçerli.

Eğer bugün ortada acil bir ihtiyaç varsa, bu aciliyet en az 10 yıllık bir sürecin ürünüdür.

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 17 Ara 2015, 14:38

Orko Üstad.

F-4'e alternatif olarak kuvvet illaki F-15 almaz diyorusun 5 yılda bile operasyonel olsalar kötümü F-4'ler iptal ayrıca F-16 kaza/kırım oranınıda düşünsek ihtiyacımız yıllara yayıldığında giderek artmayacak mı?

orko_8
Akıncılar

Mesaj gönderen orko_8 » 17 Ara 2015, 14:59

5 yıla kadar zaten F-35'ler hizmete girmeye başlıyor ve zaten Terminator'lerin emekliliği o döneme planlı. Eğer o süreçte çok çok acil bir ihtiyaç olsa F-16 opsiyonu her zaman var.

Tekrar ve tekrar ve tekrar: F-35'teki muhtemel gecikmeler ve F-4'ün emekliliği göz önünde bulundurularak bir açık oluşacağı ve bu nedenle yeni (F-15, x , y) bir model uçak alımı en az 5 - 10 sene öncesinden planlanmış olmalıydı.

Yani başka bir deyişle "sıfır F-15 mi alsak Araplardan mı istesek" tartışmalarını 5-10 sene önce yapmış, bitirmiş, çözmüş olmalıydık (ki bunların tartışmalarını 10 sene önce de çok yaptık forumlarda)

2005 yılında İtalyanlar EF2000 için yoğun kampanya yürüttüğü dönemde söz gelimi alım kararı verilmiş olsaydı (bence iyi ki verilmedi o ayrı), bugün "F-4'ler yaşlandı, sadece F-16'lar var, açığımız var ama EF2000'ler geldi hazırlar/hazır olmak üzereler" tartışmalarını yapıyor olurduk.

Çok çok CAS/COIN görevlerinde F-16'ların yükünü hafifletmek için bir çözüm belki düşünülebilir. Onun dışında F-16'dan başka bir şey beklemeyin.

Hatta fikrim geldi:

Ben LM'nin yerinde olsam, ikinci el + sıfır çok cazip fiyata F-16 öneririm Türkiye'ye. Hatta daha da ileri giderim, belli bir yol haritası dahilinde F-16'nın lisans hakkını ve/veya milli aviyoniklerle, ASELSAN radarla modern bir türevini teklif ederim.

"F-35 nasılsa gecikiyor, TFX ne zaman uçar belli değil, o zamana kadar milli alt sistemlerinizi olgunlaştırmış olursunuz, sonrasında da F-35 alamayan/almasına izin verilmeyen ülkelere birlikte F-16 satarız" derim. Gözü (doğru ya da yanlış nedenlerle) F-16 ve F-35'ten başkasını görmeyen kullanıcıyı ikna ederim.

Kullanıcı avatarı
since1923
Süvariler

Mesaj gönderen since1923 » 17 Ara 2015, 15:41

orko_8 yazdı: Hatta fikrim geldi:

Ben LM'nin yerinde olsam, ikinci el + sıfır çok cazip fiyata F-16 öneririm Türkiye'ye. Hatta daha da ileri giderim, belli bir yol haritası dahilinde F-16'nın lisans hakkını ve/veya milli aviyoniklerle, ASELSAN radarla modern bir türevini teklif ederim.

"F-35 nasılsa gecikiyor, TFX ne zaman uçar belli değil, o zamana kadar milli alt sistemlerinizi olgunlaştırmış olursunuz, sonrasında da F-35 alamayan/almasına izin verilmeyen ülkelere birlikte F-16 satarız" derim. Gözü (doğru ya da yanlış nedenlerle) F-16 ve F-35'ten başkasını görmeyen kullanıcıyı ikna ederim.
Sn.Orko F-15 olayını çok iyi ve anlaşılır özetlediniz, teşekkür ederim.
Şimdi benim gibi her yazılandan bir umut ışığı hissedenler olacaktır(kalbi temizgiller),Sn.Orko alıntı yaptığım kısım bir temenni mi yoksa bir duyum mu, ya da süreç F-16 öngörünüze mi götürmektedir LM ve bizi?

orko_8
Akıncılar

Mesaj gönderen orko_8 » 17 Ara 2015, 15:49

since1923 yazdı: Sn.Orko F-15 olayını çok iyi ve anlaşılır özetlediniz, teşekkür ederim.
Şimdi benim gibi her yazılandan bir umut ışığı hissedenler olacaktır(kalbi temizgiller),Sn.Orko alıntı yaptığım kısım bir temenni mi yoksa bir duyum mu, ya da süreç F-16 öngörünüze mi götürmektedir LM ve bizi?
Tamamen sesli düşüncem. Yanlış anlaşılmasın, bir şey çıtlatıyor ya da duyum paylaşıyor değilim. Yazarken gelişti.

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 17 Ara 2015, 15:52

orko_8 yazdı: Tamamen sesli düşüncem. Yanlış anlaşılmasın, bir şey çıtlatıyor ya da duyum paylaşıyor değilim. Yazarken gelişti.
Umarım forumu takip eden büyüklerimize ilham verir. :)

hfidan
Akıncılar

Mesaj gönderen hfidan » 17 Ara 2015, 16:24

Arda hocam LM böyle bir teklifte bulunursa biz muhtemelen kabul ederiz de. Bu teklif senatoya takilmaz mi?

bitliprens
Süvariler

Mesaj gönderen bitliprens » 17 Ara 2015, 16:31

Arda bey f 35 ler gelmeye basladiginda f 4ler cikacak diye biliyoruz, f 16 larda eskimis olacak.F 35 116 küsür alinacagini hatirliyorum ve f 4 lerde envarterden ciktiginda muthis bir eksiklik olmayacak mi hava kuvvetlerinde? Söylemek istedigim f 16 larda eskidigi icin 116 küsür modern ucak bize yetecekmi acaba? Ek siparisleri cikarirsak.

orko_8
Akıncılar

Mesaj gönderen orko_8 » 17 Ara 2015, 16:36

F-16 neden eskimiş olsun. En fazla 80'lerin sonlarında hizmete girmiş Block 30'lar "eskimiş" olur; onlar da zaten yapısal modernizasyon ve Özgür vs ile epey iş yaparlar. Zaten plan, bu F-16'ların TFX ile değiştirilmesi.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 17 Ara 2015, 17:03

hfidan yazdı:Arda hocam LM böyle bir teklifte bulunursa biz muhtemelen kabul ederiz de. Bu teklif senatoya takilmaz mi?
Onerilen ucak F-16 olunca takilmaz. Daha once 270 F-16 sattigin ve F-35 verdigin ulke sonucta...

Orko'ya F-15 konusunda katiliyorum. Basindan beri yaziyoruz ama pek anlasilmiyor sanirim. HVKK'ni takip edin. Komutanlarin konusmalarini veya S&H gibi dergileri veya websitesini okuyun. Kuvvet gelecek yilarini planlamis, ve bunu acik acik soyluyor heryerde. Ilk F-35'lerini 3-4 yil sonra teslim alacak kuvvetin ve bu ucak icin altyapi yatirimlarini ve organizasyonunu buna gore yapan kuvvetin farkli bir ucak tipine gecmesi ihtimali dusuk, anormal bir paradigma degisimi veya F-35 projesini basina bir sey gelmez ise. Ayni zaman diliminde 2 farkli ucak tipi icin altyapi yatirimi yapmak, ayni zamanda personel ihtiyacinida getirir ki HvKK'inde ucucu ve yer personelinin kisa surede yetistiremezsiniz ve en onemlisi tecrube kazandiramazsiniz. Baska filolardan bu iki projeye adam kaydirmaniz gerekir. Bunun anlami aktif durumdaki F-4 filolarini bugun kapatip, butun personeli bu projelere kaydirmaniz gerekir.

F-16 konusunda basindan beri bende Orko gibi dusunuyorum. Block-30'larin yapisal omurleri uzatiliyor, buyuk ihtimal Ozgur Projesini sonucuna gore aviyonikleride modernize edilecektir. 35 block-30 az bir rakam degil, hala cok degerli ucaklar, Avrupadaki bir cok hava kuvvetinin muharip ucak sayisindna daha yuksek bir rakam. Diger Block-40/50 F-16'larin yapisal govde godernizasyonu USAF ile paralel yapilacakir. USAF ve Lockheed simdi testler yapiyorlar ucaklar uzerinde. Cikan sonuca gore yapisal govde kitleri belirlenerek ucaklarin omurleri en az 4000 saat(ortalama 14-5 yil) daha uzatilmalari bekleniyor. Uzun vadede ise yine Ozgur Projesinin sonucuna gore ve Aselsan'in gelistirecegi AESA radar gibi yeniliklere gore 2020 sonrasi icin CCIP sonrasi 2. aviyonik modernizasyonu olabilir. Kisa vadede yeni 36 adet F-16V alip ve envanterdeki 30 Block-50+'i ayni konfigurasyona yukseltmek ilerdeki olasi kaza-kirim, modernizasyon sirasinda sayisal zafiyet, veya F-35 gecikmesi gibi olasi durumlara karsi mantikli bir proje olabilir. Bu son yazdiklarim 2-2.5 milyar $ halledilebilir. AESA'li, CFT'li 60 F-16V ile her gorevi yapabilirler.

hearpork75
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen hearpork75 » 17 Ara 2015, 17:35

F-15 hastası olan bir üye olarak bu F-15'in bu fiyat\İdame masraflarına değmeyeceğini , F-16'nın her tür görevi yapabilecek kapasitede olduğunu düşünüyorum. Mesele F-16 'ların yükü ise 30 F-16 bizi Tf\X e kadar götürür

sahra
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen sahra » 17 Ara 2015, 19:14

F15 uçağı F16 uçağından 10000 fit daha yukarı tırmanabiliyor orada av önleme yapabiliyor. En basiti bir performans mukayesesi işte. Her şey menzil değil taşıma kapasitesi değil.

dragut41
Üye

Mesaj gönderen dragut41 » 17 Ara 2015, 21:30

robust yazdı: Onerilen ucak F-16 olunca takilmaz. Daha once 270 F-16 sattigin ve F-35 verdigin ulke sonucta...

Orko'ya F-15 konusunda katiliyorum. Basindan beri yaziyoruz ama pek anlasilmiyor sanirim. HVKK'ni takip edin. Komutanlarin konusmalarini veya S&H gibi dergileri veya websitesini okuyun. Kuvvet gelecek yilarini planlamis, ve bunu acik acik soyluyor heryerde. Ilk F-35'lerini 3-4 yil sonra teslim alacak kuvvetin ve bu ucak icin altyapi yatirimlarini ve organizasyonunu buna gore yapan kuvvetin farkli bir ucak tipine gecmesi ihtimali dusuk, anormal bir paradigma degisimi veya F-35 projesini basina bir sey gelmez ise. Ayni zaman diliminde 2 farkli ucak tipi icin altyapi yatirimi yapmak, ayni zamanda personel ihtiyacinida getirir ki HvKK'inde ucucu ve yer personelinin kisa surede yetistiremezsiniz ve en onemlisi tecrube kazandiramazsiniz. Baska filolardan bu iki projeye adam kaydirmaniz gerekir. Bunun anlami aktif durumdaki F-4 filolarini bugun kapatip, butun personeli bu projelere kaydirmaniz gerekir.

F-16 konusunda basindan beri bende Orko gibi dusunuyorum. Block-30'larin yapisal omurleri uzatiliyor, buyuk ihtimal Ozgur Projesini sonucuna gore aviyonikleride modernize edilecektir. 35 block-30 az bir rakam degil, hala cok degerli ucaklar, Avrupadaki bir cok hava kuvvetinin muharip ucak sayisindna daha yuksek bir rakam. Diger Block-40/50 F-16'larin yapisal govde godernizasyonu USAF ile paralel yapilacakir. USAF ve Lockheed simdi testler yapiyorlar ucaklar uzerinde. Cikan sonuca gore yapisal govde kitleri belirlenerek ucaklarin omurleri en az 4000 saat(ortalama 14-5 yil) daha uzatilmalari bekleniyor. Uzun vadede ise yine Ozgur Projesinin sonucuna gore ve Aselsan'in gelistirecegi AESA radar gibi yeniliklere gore 2020 sonrasi icin CCIP sonrasi 2. aviyonik modernizasyonu olabilir. Kisa vadede yeni 36 adet F-16V alip ve envanterdeki 30 Block-50+'i ayni konfigurasyona yukseltmek ilerdeki olasi kaza-kirim, modernizasyon sirasinda sayisal zafiyet, veya F-35 gecikmesi gibi olasi durumlara karsi mantikli bir proje olabilir. Bu son yazdiklarim 2-2.5 milyar $ halledilebilir. AESA'li, CFT'li 60 F-16V ile her gorevi yapabilirler.
Ustadım ben şunu merak ediyorum. Kuvvet planlamayı yaparken tf-x projesinin gerçekleşmeme olasılığını da hesaplıyor mu ? Hindistan'ın uçağına dönmesin bizimde durumumuz. F-15 alalım vb. için sormuyorum. Gerçekten oldu ki başaramadık tf-x projesini ! Bu durumda 2035-2040'lı yıllarda f-16(yıpranmış ) + f-35 durumu bir zafiyet oluşturmayacak mı acaba? Bu konu hakkında fikir yürütebilir misiniz? Fikir yürütürken de şu an ki F-16'larımızın o yıllarda ki teknolojik gereksinimleri karşılayacak mı? Sonuçta o yıllarda gökyüzünde 5. nesil hatta artık insansızlar 6. nesil uçaklar uçarken 4.5 nesil f-16 yeterli olacak mı ?
Saygılar.

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler

Mesaj gönderen alpagut » 17 Ara 2015, 22:17

orko_8 yazdı: 2005 yılında İtalyanlar EF2000 için yoğun kampanya yürüttüğü dönemde söz gelimi alım kararı verilmiş olsaydı (bence iyi ki verilmedi o ayrı), bugün "F-4'ler yaşlandı, sadece F-16'lar var, açığımız var ama EF2000'ler geldi hazırlar/hazır olmak üzereler" tartışmalarını yapıyor olurduk.
Neden böyle dediniz. EF2000'in ne gibi kötü, eksik yanları var idi?

ÜNAL
Süvariler

Mesaj gönderen ÜNAL » 17 Ara 2015, 23:21

Be her zaman uçak alımını desteklemiştim ,o Zaman olur mu gerek yok diyenlerin sayısı şimdikinin belki katıydı ..
Sonuçta ihtiyaçlar artıyor ve filomuz küçülüyor.
Herkes F-15 falan deyip etkinliği arttırmayı düşünürken hep 80 F-16 lazım önümüzdeki 7-8 senede F-4ler çıkacak F-35ler yetmez demiştim .
Şimdi sayı sayı eldeki F-4 ve sene sene envanter dışına çıkarılacak sayıları veriyorum.
Elde şu anda 48 uçak var sırasıyla 2015den 2020ye kadar: 1-5-8-7-7 uçak envanter dışına alınacak.
Yani 2020 yılında elimizde sadece 20 tane F-4 aktif olacak.
Çok zor ya hadi 10 F-35 teslim edilmiş olsun etti mi 30 hava-yer uçağı ?
Ki eğer olurda Allah Korusun kaza Kırım olursa bu sayı daha az olabilir.
Şöyle bir baktığımızda 2019 yılına kadar elimizdeki güç azalacak.
Ayrıca Sh sayısında yer alan bu F-4lerin azalması ile ilgili tabloda 2020 sonrası için hizmet dışına alınacak F-4 sayısına yer verilmemiş..
Yani 2019da F-35ler gelse bile belki 2025lere kadar şu anki uçak sayımıza ulaşamayacağız.
Bir de bunun üstüne F-16lara aşırı yük binecek.
Bence acilen para varsa 30-40 AESA radarlı 30-40 2.el yada tamamen 80 civarı 2.el F-16 ile filo büyütülmeli F-4leri rahat rahat envanter dışına almalıyız.

hfidan
Akıncılar

Mesaj gönderen hfidan » 17 Ara 2015, 23:41

F16 almak icin her zaman karar verirse kuvvet bunu gerçekleştirmek çok sorun olmaz. 2-3 b $ Türkiye için ulaşılmaz rakamlar degil.
Farklı tip uçak ihtiyacı varmı. Temin edilir mi. Sorun bu. Zaman ve maliyet açısından F15 yada başka bir uçak günümüz koşullarında bizi uzecektir.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 18 Ara 2015, 01:36

alpagut yazdı: Neden böyle dediniz. EF2000'in ne gibi kötü, eksik yanları var idi?
Orko moduna girip kendi gorusumu yazayim. Benim tahmin edebildigim bir kac nedeni olabilir. Birincisi EF-2000 henuz gelisme sureci devam eden bir ucak olmasindan dolayidir. Ozellikle hava-yer gorevlerde henuz F-16 seviyesinden cok uzakta bir ucak. OZellikle CFT'li, LANTIRN'li bir F-16'nin EF-2000'den cok daha iyi hava-yer gorevi yapabilecek bir ucak oldugunu soyleyebilirim. Hem operasyon yaricapi hemde kullanabilecegi muhimmatlar acisindan. EF-2000 henuz bir cok USA yapisi (JDAM dahil, evet JDAM dahil) hava-yer muhimmatida kullanamiyor. Ingilizlerin kendi Storm Shadow(Fransiz Scalp'in UK versiyonu) henuz sertifiye degil. 2016 yilinda olacak olursa. Alinmis olsaydi muhtemelen HvKK envanterindeki hava-yer muhimmatlerin(JSOW gibi ornegin) kullanamayacakti. SOM icin yeniden ucus testleri ve sertifikasyon sureci gerekirdi. Gerci bu ihtiyac F-16, F-4 harici her ucak gecerli. Hedefleme podu (sadece LITENING sertifiye) olarak ucagin govde altindaki merkez istasyonunu kullanmasi gerekiyor ki yakit veya ilave silah itasyonunu hedefleme podu icin feda edilmesi pek alisilmis bir durum degil. Neden oyle yapildi gercekten merak ediyorum.

Ikinci bir neden EF-2000'in iyi oldugu ve tasariminin optimize edildigi hava-hava performansinda F-16'ya ustunluk kurdugu parametrelere sahip olmasini bu extra maliyete degip degmeyecegidir. Maliyet etkinlik faktoru diyebiliriz. Ornegin, sustained turn orani belki F-16'dan %15-20 daha iyidir veya CFT'siz F-16'dan 30 dakika daha fazla CAP nobetinde kalabilir gibi veya radar menzil performansinin %20 daha iyi olmasi bu ilave maliyetin karsiligi midir? Yoksa dusuk wing loading ile yuksek irtifa supersonic performansi iyi bir ucak oldugu kesindir. EF-2000'ya 80 milyon euroluk maliyeti, 50 milyon dolarlik F-16'ya gore hava-hava arenada getierecegi daha iyi parametrelerin karisligi degil gibi gorunuyor. EF-2000'in henuz AESA radara sahip olmamasi ve ilerde bu kabiliyetler icin ilave maliyet faturasi cikacagida malum.

Diger bir kac factor ise daha teknik/altyapi nedenlerinde olabilir. ORnegin, EF-2000 hava-hava yakit ikmal sistemi HvKK'nin sistemine uygun degil. Keza Aim-9X gibi bir fuze de entegre edilmek zorunda. JHMDS gibi kasklar yerine EF-2000'e ozgu kasklar gerekiyor. Ucagin sadece birim maliyeti degil, butun sistem maliyeti yuksek bir degere cikabilirdi.

ÜNAL
Süvariler

Mesaj gönderen ÜNAL » 18 Ara 2015, 01:49

Eğer biz malum V modelinden 30-40 tane bunlar haricinde bir 40 tane ;Block 30 yerine 2.el block40 alırsak .Özgür modernizasyonuna girmeyen Block 30lar keşif eğitim gibi hafif yüklere verilir tamamen .
Bu şekilde 300 küsür F-16 bizi 2025'e yanı F-35lerin elle tutulur sayıya ulaşana kadar çok rahat götürür.
Hele birde planlar dahilinde olan 2020 civarı Aselsan AESA radar projesi gerçekleşirse bizim hava-hava konusunda uçak anlamında pek sıkıntımız kalmaz.
Bunların haricinde pek konuşmadığınız hazır alım 2 sistem Hava Soj Gölge programı ki 2 sene içinde teslim edilmesi isteniyordu ayrıca 2019'a hedeflenen 4 sistem milli hava Soj ciddi ciddi Awacsların Kuvvete yaptığı çağ atlama olayını farklı bir şekilde gerçekleştirmiş olur.
Yine bunlara paralel 2015 sonunda entegrasyona hazır hale gelecek milli Eh podu , sır küpü olan Pençe Eh podu , yine 2020den evvel planlanan Sar podu ,Aselpod,Milli mühimmatlar özellikle Göktuğ bize fark katacak sistemler.
Benim en çok merak ettiğim hususta F-35 alım hızımız ?
Yani 2020den sonra her sene 10 küsür uçak alabilir miyiz ki ?

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 18 Ara 2015, 02:45

Anladığım,HVKK'nın kabiliyet kazanımı arayışı bizi F-35e götürdü.F-15ten elde edipte F-35te elde edemeyeceğimiz en belirgin kazanç servis tavanı.Eğer tatbikatlarımızda F-16'lar ve Aim120clerimiz ile Mig31-Mig25-Su30 gibi uçaklara füze kitlenmesi sağlayabilmiş isek veya uzun menzilli hava savunma sistemi edineceksek, kuvvetin F-35 üretimi de başlamışken fazladan F-15 almasını bekleyemeyiz.

F-35e bakınca uzun menzilli sensör ve radarlar,stealth,güçlü motorları sayesinde F-15 kadar olmasada da elimizdekinden daha uzun bir harekat yarıçapı sağlıyor ve F35lerii bunun için alacağız.

Tabi ki F-15 hava-hava muharebelerinde çok üstün, ama bunu bizim zaten kabiliyet kazanmak için paraya kıyacağımız F-35'teki gibi gelişmiş aviyonikleri, stealth yapısı ve güçlü motorları ile yapıyor. İkisi de kendine has karakteri olan uçaklar olsa da bu sınırlı bütçeyle F-15'e girişirsek birçok yönden aynı şeye iki kere yatırım yapmış olacağız.

EF-2000 opsiyonu yukarıda belirtilen nedenlerden sıkıntılı.F-16 Block 60 ise bildiğim kadarıyla PW motor kullanıyor,ama gelgelelim Block 50ye nazaran artan birçok performans değerini sağlayan da bu motoru kullanıyor olması.Yani ekonomik olsun diye block 60 almakta pek mantıklı olmayabilir.

Ayrıca block 60 kendiliğinden AESA radarı'da içeriyor,bu bağlamada aselsanın F-16lar için geliştirdiği AESA radarının iç pazar payını kendimiz kırpmış oluyoruz.