F-15SE Silent Eagle

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Re: F-15SE Silent Eagle

Mesaj gönderen Sanchez » 21 Ara 2012, 22:05

ameros1perros yazdı:Sağolun yabancısıyım bu uçak konusunun üstü kızıl yıldız,altı navy insan görünce şaşırıyor.
Deniz Kuvvetleri'ne F-18 veya benzeri yüksek performanslı uçak(Rafale hariç) kullanan ABD'den başka Batı Bloğu ülke yok zaten.

F-16
Süvariler

Mesaj gönderen F-16 » 21 Ara 2012, 22:14

serkan1976 yazdı:F-15 görünce dayanamadım hayal kurdum,hayal kurmak da mı yasak???

Merkl ettikleriniz bölümüne açacaktım ama F-15'in motorlarını görünce dayanamadım sorayım bari...Çift motorlu Rus muharip uçaklarında 2 motor arası mesafe fazla herhalde motorun biri vurulunca diğeri zarar förmesin diye ama ABD ve Batılı devletlerin uçaklarında neredeyse bitişik gibi(F-14 hariç) bunun özel bir nedeni?avantajı var mı?
Radar oluyor genelde o boşlukta..

ayibarishi
Akıncılar

Mesaj gönderen ayibarishi » 22 Ara 2012, 12:38

serkan1976 yazdı:
F-15 görünce dayanamadım hayal kurdum,hayal kurmak da mı yasak???

Merkl ettikleriniz bölümüne açacaktım ama F-15'in motorlarını görünce dayanamadım sorayım bari...Çift motorlu Rus muharip uçaklarında 2 motor arası mesafe fazla herhalde motorun biri vurulunca diğeri zarar förmesin diye ama ABD ve Batılı devletlerin uçaklarında neredeyse bitişik gibi(F-14 hariç) bunun özel bir nedeni?avantajı var mı?
bunları çok fazla düşünmemek lazım. unutmayın her artının bir eksisi her eksinin bir artısı vardır. ayrıca rusların mig-31, berkut, 1.44... gibi yanaşık motorlu birçok örnekleri de var. konunun kısa değerlendirmesini yapacak olursak.

yanaşık motorlar drag'ı azaltır. aerodinamiği daha çabuk hızlanan ve manevra sırası ve sonrasında daha az güçle daha çabuk toparlanan bir jet olma yönünde geliştirir. aynı motor gücüyle daha yüksek hızlara ve ivmelenmeye yatkın bir tayyareniz olur.

ayrık motorllu dizaynlar ise manevra sırasında avantajlıdır ama daha yüksek güç isterler toparlamak için. ayrıca eğer tepki yönlendirme kullanıyorsanız motorların arasını ne kadar açarsanız o kadar avantajlısınız demektir. sonuçta basit kaldıraç mantığıyla düşünün. tayyarenin ağırlık merkezinden ne kadar uzaklaşırsanız, uyguladığınız yönlendirilmiş kuvvet o kadar etkin olacaktır.

sonuçta yalnızca bu iki yöntemin değil, akla gelmeyen iki bin yöntemin de avantaj ve dez avantajları var. her tayyareyi tek başına ele alıp yapılışında hangi amaçların güdüldüğünü incelemek daha yararlı bir zihin cimnastiği olacaktır.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 22 Ara 2012, 13:20

Pekı ben bır soru sorayım; ulkelerın bırbırının roundel larını kullanmaları uluslararası kanuna aykırı degıl mı......TEshıs yapılırken bu roundel lara gore yapılmıyor mu dogfıght da.....Yanılmalara yol acmaz mı bırbırının roundel ını kullanmak.....Uluslararası kırz olusmaz mı.....Yunanıstan benım roundel ımı takıp ya da uzerıne hıcbır roundel takmayıp ege de ucabılır mı?.....Aslında bence ;Red Flag ın bu konuda kanunı bır acıgı var ama kımse ustunde durmak ıstemedıgınden hasıraltı edılıyor....

Kullanıcı avatarı
Valkyrie
Süvariler

Mesaj gönderen Valkyrie » 22 Ara 2012, 14:09

ZIRHLISUVARİ yazdı:Pekı ben bır soru sorayım; ulkelerın bırbırının roundel larını kullanmaları uluslararası kanuna aykırı degıl mı......TEshıs yapılırken bu roundel lara gore yapılmıyor mu dogfıght da.....Yanılmalara yol acmaz mı bırbırının roundel ını kullanmak.....Uluslararası kırz olusmaz mı.....Yunanıstan benım roundel ımı takıp ya da uzerıne hıcbır roundel takmayıp ege de ucabılır mı?.....Aslında bence ;Red Flag ın bu konuda kanunı bır acıgı var ama kımse ustunde durmak ıstemedıgınden hasıraltı edılıyor....
Bu bir eğitim sayın ZIRHLISUVARİ sonuçta bu uçaklar o roundellar ile Rus hava kuvvetleriyle karşılaşmayacaklar sadece eğitim sırasında gerçekçiliğe katkı amaçlı yapılıyor.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 22 Ara 2012, 14:13

Tabıı kı bılıyorum.....Ama sımdı sen G3 P.Tf. alıp ıssız bır cıftlıkte atıs egıtımı yapsan ve de bırı senı ıhbar etse polıs gelse bu suc....Ben egıtım yapıyordum dıyemezsın kı...Onu yapmaya hakkın yok....Yanı hukuk boyle seylere bakmaz....Kuralsa kuraldır bozamazsın...Hem de havacılıkta....Bır kere o roundelı takan bır daha takmayacak dıye bır kural var mı....Tabıı ucaklar farklı cok fazla bır teshıs hatasına neden olmayabılır ancak tekrar soyluyorum ben hukukı boyutundayım olayın....Hem sadece benımkıler fıkır yurutme emın degılım bu konudakı uygulamadan zaten sorus sebebım de bu ıdı..

penche44
Süvariler

Mesaj gönderen penche44 » 22 Ara 2012, 14:33

ZIRHLISUVARİ yazdı:Pekı ben bır soru sorayım; ulkelerın bırbırının roundel larını kullanmaları uluslararası kanuna aykırı degıl mı......TEshıs yapılırken bu roundel lara gore yapılmıyor mu dogfıght da.....Yanılmalara yol acmaz mı bırbırının roundel ını kullanmak.....Uluslararası kırz olusmaz mı.....Yunanıstan benım roundel ımı takıp ya da uzerıne hıcbır roundel takmayıp ege de ucabılır mı?.....Aslında bence ;Red Flag ın bu konuda kanunı bır acıgı var ama kımse ustunde durmak ıstemedıgınden hasıraltı edılıyor....
Muhtemelen bire bir aynı roundel kullanılmadığı için sorun olmuyordur.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 22 Ara 2012, 14:49

Tatbikatların gerçekleştiği bölge de, Amerika'nın ortasında bir çöl, dağ olduğu için büyük ihtimal ile, herhangi bir kanuna aykırı değildir.

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 20 Ara 2014, 00:35

Sovyetler Birliği roundell'i kullanıldığını söyledi bir arkadaş.Sovyetler mi kaldı Allah aşkına bunda yanlış bir durum yok gibi.

dum
Akıncılar

Mesaj gönderen dum » 14 Ara 2015, 23:00

musti yazdı:Suudi Arabistan "SE" leri alınca eski "C" ler için bir karar veya program beyan etmemiş. Uçaklar gerçi 30 lu yaşlarda.

Genç değiller. Ama Türkiye f-35 e geçiş süreci tamalanıncaya kadar oluşacak uzun menzil eksiklğini bunlarla giderebilir mi ?

Başka yerde konusu geçmiş .

O benim projem.. sulanmayın.. 8-)

Kullanıcı avatarı
çıspıntır
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen çıspıntır » 14 Ara 2015, 23:22

Yılbaşında parayı bulayım,yarısını hava kuvvetlerine hediye edeceğim aha buraya yazıyorum.
Artık F 15 mi alırlar ,F 16 mı alırlar,EF 2020 mi alırlar.Televizyonda görürsünüz beni.

Pacific
Süvariler

Mesaj gönderen Pacific » 14 Ara 2015, 23:30

30 yaslarinda ucaklar icin lojistik, egitim, destek , bakim vs nasil butce ayrilmalidir ki? Ucaklarin kondisyonu icin ayrilacaginiz parayi hic saymadim.

sayin Orko8 bir cok kez bahsetti ki F16 disinda mucize gibi bir sey.

warrior
Akıncılar

Mesaj gönderen warrior » 14 Ara 2015, 23:49

Bu arada Suudi Aarabistan,F-15SE(Silent Eagle) değil,F-15SA alacak.Elde ki F-15S uçaklarını da "SA" standartına yükseltecek Motorlar bile F-100/GE-129B olacak.P&W değişiyor komple.

dum
Akıncılar

Mesaj gönderen dum » 15 Ara 2015, 00:20

Geçen seneye kadar sayıları 100'leri geçen çift j79 motorlu ve 40'li yaşlarindaki f4'leri işleten kuvvet, 50 tane f15'i mi işletemeyecek.

Göbek atarak işletir.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 15 Ara 2015, 00:22

Ah be, başımız bir türlü depremden, siyasi/askeri krizlerden kurtulmadı ki, parayı masaya vurup, ver bana oradan 100 tane F-15C diyemedik zamanında.

warrior
Akıncılar

Mesaj gönderen warrior » 15 Ara 2015, 00:45

dum yazdı:Geçen seneye kadar sayıları 100'leri geçen çift j79 motorlu ve 40'li yaşlarindaki f4'leri işleten kuvvet, 50 tane f15'i mi işletemeyecek.

Göbek atarak işletir.
:)
Mantık olarak doğru, ama keşke her şey bu kadarla kalsa.En başta pilot eğitimi gerekecek.bu da aşağı yukarı 150 pilot eder.Bir pilotun yeni uçağına adapte olması,huyunu suyunu ve ne yapabildiğini görmesi için epey bir uçması ve benimsemesi gerek.Bu da az buz bir süre değil hani.Siz deyin bir yıl ben diyeyim 2 yıl.O kadar yani.Lojistik,en büyük kalem.Saatlik değişecek parçalardan tutun da teknisyenlerin eğitimine kadar epey meşakkatli bir süreç bizleri bekler alıma karar verdiğimiz anda.Yakıt vanaları ve diğer avadanlıklara girmeyeyim istersen.Motor da problem görünmüyor,zaten GE-129B kullanıyor.Bu arada mevcut uçak şelterleri bu uçakları alacak büyüklükte mi? ;)

Bu gün sipariş verilse 2020'de,eh işte....

Heruamarth
Akıncılar

Mesaj gönderen Heruamarth » 15 Ara 2015, 10:39

warrior yazdı: :)
Mantık olarak doğru, ama keşke her şey bu kadarla kalsa.En başta pilot eğitimi gerekecek.bu da aşağı yukarı 150 pilot eder.Bir pilotun yeni uçağına adapte olması,huyunu suyunu ve ne yapabildiğini görmesi için epey bir uçması ve benimsemesi gerek.Bu da az buz bir süre değil hani.Siz deyin bir yıl ben diyeyim 2 yıl.O kadar yani.Lojistik,en büyük kalem.Saatlik değişecek parçalardan tutun da teknisyenlerin eğitimine kadar epey meşakkatli bir süreç bizleri bekler alıma karar verdiğimiz anda.Yakıt vanaları ve diğer avadanlıklara girmeyeyim istersen.Motor da problem görünmüyor,zaten GE-129B kullanıyor.Bu arada mevcut uçak şelterleri bu uçakları alacak büyüklükte mi? ;)

Bu gün sipariş verilse 2020'de,eh işte....

2020'de "F-35 üçer beşer geliyor; f-16'lar eskiyor peyderpey emekliye; F-X'in envantere girmesine daha var, acil stopgap!" diye kıvranmıyor olacağımızı bilsek.

Yüksek irtifa av önleme eksiğine hiç değinmiyoruz bu arada.

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS » 15 Ara 2015, 11:03

İkinci el F-15'lerle ilgili iki kritik nokta var; Brincisi motor tipi, ikincisi ise tayyarelerin hakikaten eski olmaları. C'leri çok hırpaladı Amerikalılar. Kokpitler, radarlar falan da çok demode kaldı. Hani, neredeyse, kalkıp 2020'lerdeki radarları ve kokpitleri ikinci el bir F-15'e falan takabilsek, o bile bir şeydir. Elta ECM'leri de takarız geçeriz aslında. Küllerinden doğarlar. Bazı F-15'lerin gövdelerindeki bazı noktaların yeniden yapılması gerekir. Sürekli çatlak bulunuyor. ABD de o işleri takip ediyor.

Fakat F-15'i de alıp uçuruyorsan, o koca radar çanağını doldurmak gerek. "Hakkını ver hakkını!" dedirtmemek lazım. Her ne kadar arkasında E-7 desteği ile de uçacak olsa, füze güdümlemede de büyük radar iyidir. Aslında Amerikalı'nın AESA radarı takması gibi bir şey yapmak gerek. Zira AESA çok sayıda Amraam'ın aynı anda atılıp güdümlenmesine imkan veriyor. Mekanik radarlara göre o konuda çok başarılı. Bizmkiler de aslında o kabiliyete F-35 ile ulaşacağımızı ve F-35+Amraam ile belirli bir strandoff caydırıcılık elde edeceğimizi düşünüyorlar.

Ama asıl dert motor. Malesef USAF hep Pratt motorlu F-15 uçurdu. Bu bize tamamen yeni bir motor. Her şeyiyle yeni. Sadece boyut ve gücü F110'a benziyor. Bunun dışında, parça, muayene, bakım, tutum her şeyi farklı. Bizi en fazla geride bırakacak şey bu olur. Ancak çok yüklü bir yedek motor ve parça stoğu ve tüm fikstrüleri ile falan avantajlı bir paket yakalanırsa cazip olur.

Yoksa bakmayın, F-15 mekanik uçak. Güçlü de. Onun için bakımı tutumu çok dert değil. Ancak her uçuş saatinde iki kat yakıt, iki kat parça ve adamXsaat tüketecek. Her şey oldu, düzeni kurduk ve işletiyoruz dediğimizde dahi.

Fakat, modernize F-16 dediğimiz şey de, aslında kinematik kabiliyetler dışında hiç azımsanır bir tayyare değil. Rusya işin içine girmeseydi -belki girmeyecek de- bize yeter artardı da. Sayıları az değil çünkü.

dum
Akıncılar

Mesaj gönderen dum » 15 Ara 2015, 11:12

F35'in gelecek olması f15 tarzı bir uçağı tolere eder mi ? Bence etmez. Ben eski kafalı bir adamım. Aslında etrafımızdaki rakiplerde eski kafalı sayılır. Onları rahatça bertaraf etmenin yolunu yine eski doktrinde görüyorum. (Hava üstünlük, av önleme, av bombardıman)

2020 diyorsunuz da, ben yeni siparişten bahsetmedim ki... araptan kendi yeni f15'leri gelinci rica ve para ile c'lerinden 50 tanesini hazır alalım dedim. Günümüz şartlarında ittifak bunu gerektirebilir. 2016-2035 arası 20 sene için...

Eski f4 hangarları f15'leri için yeterli olur. Motorlar da yabancılık olmaz...1.hibm suuddan alacağı kitlerle kolayca adapte olur o işe.

Tabi hayal bu, ama olmaz bir şey de degil. Tabi ki alınacaksa gidilir f16 alınir. Gerçek dünyayı konuşmuyorum. Mesela diyorum.

Bir düşünelim;

Eskişehir : 20 f15, 40 f35
Malatya : 20 f15,40 f35
Ankara : 10 f15,20 f35,20 f16 (tatbikat-test-ocu)

Band, blkesir, dbakır, merzifon, konya : 40'ar f16 veya tfx
Konyada +10 keşif f16'sı ve 10 akro f16

Deniz kuvvetleri : 16 f35

Total;

50 f15c (hava üstünlük), 116 f35( tk bomb/av.bomb.), 240 f16/tf-x (av.önleme/av.bomb) ==== 406 fighter...
(Tfx'ler gelince, f15'leri salla gitsin 2035 sonrası)

Fena mı olur yani.. yani ondan sonra kim takar yalova kaymakamını?

Kullanıcı avatarı
leaderoftheaegean
Üye

Mesaj gönderen leaderoftheaegean » 15 Ara 2015, 11:26

Resim

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS » 15 Ara 2015, 11:32

Suudi'den C/D alınması makul bir yol olabilir. Mümkün olur mu bilmem. Ama Suudi F-15C/D'leri Amerikalılar'ınkinden daha az yıpranmış olabilir.
Onların da işte muhtemelen bir kokpit ve EH modernizasyonundan geçmesi gerekir. Geçsin. Nedir yani?
dum yazdı: 2020 diyorsunuz da..
2020 derken F-4E 2020 diyorum. Üzerindeki radar fena bir radar değil onun. Kokpit falan da fena değil. SIL'i falan da var. İçini dışını biliyoruz aslında.

dum
Akıncılar

Mesaj gönderen dum » 15 Ara 2015, 11:48

Hatlar karışmış :mrgreen:

Sizin iki üst mesajda warrior f15 siparişi versek anca 2020'ye gelir, zaten f35'ler gelecek diyordu, ona ithafen yazmıstım...

F42020 radar ve ekipmanını c'lere geçirmek iyi fikir.. bravo.. hbim ve tusaşın yapabileceği isler artık bence. Sonuçta benim o uçaklara yürümemin sebebi mekanik ve kurcalanabilir olmaları. Bir nevi "daha yeni üretim f4" gibi...

Ama suudlar, zaten aesa radarlarının ve yeni motorların siparişini vermişler galiba. O siparişlerden işte 50 tanesinin maliyetini üstlensek, bir de uçak ve ekipmanlar için bir miktar para artı holosko ile hem onları maddi olarak rahatlatırız hem biz rahatlarız. Ne de olsa petrol ucuzladı. Maliyet kısmayı onlar da isteyebilir.

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS » 15 Ara 2015, 12:13

dum yazdı: F42020 radar ve ekipmanını c'lere geçirmek iyi fikir.. bravo.. hbim ve tusaşın yapabileceği isler artık bence. Sonuçta benim o uçaklara yürümemin sebebi mekanik ve kurcalanabilir olmaları. Bir nevi "daha yeni üretim f4" gibi...
Ancak tabi 2020'lerdeki EL/M-2032 radarı da bir F-16 radarı aslında. Ama APG-70'ten daha modern kesinlikle.
Gün sonunda bunlar ciddi bir radar ister.

murattekin
Akıncılar

Mesaj gönderen murattekin » 15 Ara 2015, 12:48

Ya Aselsan "Durun radarı biz yapacaz" derse? O zaman...
Resim
Sayın Dum'un affına sığınarak.

bitliprens
Süvariler

Mesaj gönderen bitliprens » 15 Ara 2015, 13:17

dum yazdı:F35'in gelecek olması f15 tarzı bir uçağı tolere eder mi ? Bence etmez. Ben eski kafalı bir adamım. Aslında etrafımızdaki rakiplerde eski kafalı sayılır. Onları rahatça bertaraf etmenin yolunu yine eski doktrinde görüyorum. (Hava üstünlük, av önleme, av bombardıman)

2020 diyorsunuz da, ben yeni siparişten bahsetmedim ki... araptan kendi yeni f15'leri gelinci rica ve para ile c'lerinden 50 tanesini hazır alalım dedim. Günümüz şartlarında ittifak bunu gerektirebilir. 2016-2035 arası 20 sene için...

Eski f4 hangarları f15'leri için yeterli olur. Motorlar da yabancılık olmaz...1.hibm suuddan alacağı kitlerle kolayca adapte olur o işe.

Tabi hayal bu, ama olmaz bir şey de degil. Tabi ki alınacaksa gidilir f16 alınir. Gerçek dünyayı konuşmuyorum. Mesela diyorum.

Bir düşünelim;

Eskişehir : 20 f15, 40 f35
Malatya : 20 f15,40 f35
Ankara : 10 f15,20 f35,20 f16 (tatbikat-test-ocu)

Band, blkesir, dbakır, merzifon, konya : 40'ar f16 veya tfx
Konyada +10 keşif f16'sı ve 10 akro f16

Deniz kuvvetleri : 16 f35

Total;

50 f15c (hava üstünlük), 116 f35( tk bomb/av.bomb.), 240 f16/tf-x (av.önleme/av.bomb) ==== 406 fighter...
(Tfx'ler gelince, f15'leri salla gitsin 2035 sonrası)

Fena mı olur yani.. yani ondan sonra kim takar yalova kaymakamını?
Hepsine katiliyorum.Koca ülke 50 ucagi alip idare edemicekse kapatalim dükkani.Böyle bir alim olsa tadindan yenmez.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 15 Ara 2015, 13:24

Çok mu pahalı bu meret. Stealth deneni değilde normalinden aesa radarli sıfır KM 30 adet alsak baya etkili bir caydırıcıliga ulasiriz.

Ek olarak MSB bütçesinin 2016 da en az %30 arttirmali ve alımları hizlandirmaliyiz . Çok bekleyen proje var

Kullanıcı avatarı
çıspıntır
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen çıspıntır » 15 Ara 2015, 13:36

İsrail almayı düşünüyor.Onlar aviyoniklerini falan kendileri taktıkları için midir nedir sufa lar falan daha ucuza geldi onlara.Bakalım onlar alırsa birim fiyat düşer istesek sıfır silent eagle da alırız ama herkes ne gerek var falan diyor.
Sanırım İsrail f-35 ler ile birlikte uçuracak silent eagle ları.
Tfx işi yaş.Sizin gibi üstad değilim ama firaset sahibiyim.
Tfx in seri üretimi çok ertelenebilir.Kesin uzayacak bu iş. Bu f-16 lar bizi götürmez 2035 lere.
Bakın görün orta doğu daha da karışacak.

dum
Akıncılar

Mesaj gönderen dum » 15 Ara 2015, 13:41

anafor2014 yazdı:Çok mu pahalı bu meret. Stealth deneni değilde normalinden aesa radarli sıfır KM 30 adet alsak baya etkili bir caydırıcıliga ulasiriz.

Ek olarak MSB bütçesinin 2016 da en az %30 arttirmali ve alımları hizlandirmaliyiz . Çok bekleyen proje var
KAÇ PARA ULEN Bİ MUSLERA

Resim

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 15 Ara 2015, 13:47

çıspıntır yazdı:İsrail almayı düşünüyor.Onlar aviyoniklerini falan kendileri taktıkları için midir nedir sufa lar falan daha ucuza geldi onlara.Bakalım onlar alırsa birim fiyat düşer istesek sıfır silent eagle da alırız ama herkes ne gerek var falan diyor.
Sanırım İsrail f-35 ler ile birlikte uçuracak silent eagle ları.
Tfx işi yaş.Sizin gibi üstad değilim ama firaset sahibiyim.
Tfx in seri üretimi çok ertelenebilir.Kesin uzayacak bu iş. Bu f-16 lar bizi götürmez 2035 lere.
Bakın görün orta doğu daha da karışacak.
İsrail'e ucuz gelmesinin sebebi, fiyatın yarısını ABD ödeyecek de ondan. Silent eagle işi yaş. ABD almadıktan sonra bu topa girmek gereksiz risk. Çıkacak sorunlarda siz uğraşıp duracaksınız.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 15 Ara 2015, 13:55

dum yazdı: KAÇ PARA ULEN Bİ MUSLERA

Resim
Zamanında ekonomi şimdiki durumdan daha sıkıntılı iken bile 200 küsür f16 aldık. 70 lerde sıfır f4 aldık. Bunlar ile kiyaslayinca f15 alımı bizim için maddi olarak çok zor değil.
Farklı sebepler yüzünden almiyoruzdur.

Cihangirzade
Süvariler

Mesaj gönderen Cihangirzade » 15 Ara 2015, 13:57

Madem F-15'le ilgili böyle gerekeçeler var.Peki şöyle bir durum olabilir mi ? Aciliyet var, fiyat/performans sorunu ortaya konuyor.SaaB'la Tfx üzerinden ortaklık varken Gripen NG'ler bizim için ara çözüm/çözüm olabilirmiydi ? Diğer alternatiflerine göre 1/3 maliyette ve onlarında pazara açılma hevesleri varken bu çözüm alternatif olabilirmiydi 40-50 uçaklık böyle bir ön alımın avantajları ve dezavantajları neler olurdu ?

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 15 Ara 2015, 14:05

Sadece ben mi rahatsız oluyorum anlayamadım ama şu forumda hemen hemen her modern uçak başlığı altında yapılan tartışmalar dönüp dolaşıp "bundan bize de lazım" yada "biz bundan nasıl alırız" noktasına geliyor. Neticede açılan başlığın konu aldığı uçağın A/B olmasının hiç bir esprisi kalmıyor. Bir süre sonra hepsi bize lazım, bizim ihtiyacımıza göre oluyor....

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS » 15 Ara 2015, 14:07

Biraz muhabbetin akışına kapılıp temel varsayımları unutuyoruz sanırım. Bizmkisi aforizma, bir tür "what if" işi.

Kuvvet için F-15'e yatıracağınız her kuruş, aslında 1.5 F-16 demek. Eski püskü bir F-15 yerine, daha fazla sayıda F-16 uçuramamamak demek. Elindeki eldiven gibi, artık senin formunu almış tayyare yerine, yeni, köselesi sert ayakkabı giymek, onunla da uzun yola çıkmak demek.

Yani, Türkiye F-15 gibi bir tayyareyi ancak belirli kritik sorunları aşmak için kullanabilir. O çıtanın altındaki her şey için ok, bir mıknatısla çekilmiş gibi F-16'yı işaret edecektir.

Eurofighter? Yok, daha fazla F-16.
Gripen? Yoo, daha fazla F-16.
İkinci el F-16? Hmmm, belki.
İkinci el F-15? Onun yerine iki kat fazla F-16?
Yeni F-15? Onun yerine çok çok daha fazla F-16 ve F-35.

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 15 Ara 2015, 15:29

HDS yazdı: Eurofighter? Yok, daha fazla F-16.
Gripen? Yoo, daha fazla F-16.
İkinci el F-16? Hmmm, belki.
İkinci el F-15? Onun yerine iki kat fazla F-16?
Yeni F-15? Onun yerine çok çok daha fazla F-16 ve F-35.
Bakın bu işin en can alıcı noktası. Öyle ya da böyle bu gün F-16 üretim hattını açabilriz. Elimizde eğtimli adam var, deney,mli adam var, alt yapı var sanıyorum hiç bir ek yatırıma ihtiyaç yok hangar v.s

Bu gün F-16 desek ve Peace Onyx V'i başlatsak kuvvet en az 2 filo ister belki 3bu da 40 veya 60 F-16 demek ama Block50+ demek CFT demek. Bunun yanı sıra AESA radar eklenebilir bu da artık mümkün.

F-15 operational radius 687 NMİ
F-16 Block50+ CFT operational radius 675 NMİ

Kaynak:http://www.aerospaceweb.org/aircraft/fighter/f16/

Kullanıcı avatarı
brownbess
Süvariler

Mesaj gönderen brownbess » 15 Ara 2015, 16:33

Aslında hava kuvvetleri planlarını çoktan yapmış. F-35 dediğiniz 21. yüzyılın F-16'sı. F-35 gelmeye başlayınca önce F-4'lerin yerini alacak ama aynı zamanda ömrü biten F-16'ların da yerini almış olacak.

TFX projesi başarılı olursa âlâ. Ama sekteye uğrarsa, hava kuvvetleri ekstra F-35 siparişi verip yoluna devam edecektir.

Kullanıcı avatarı
muhendus
Süvariler

Mesaj gönderen muhendus » 15 Ara 2015, 16:39

swat yazdı: Bakın bu işin en can alıcı noktası. Öyle ya da böyle bu gün F-16 üretim hattını açabilriz. Elimizde eğtimli adam var, deney,mli adam var, alt yapı var sanıyorum hiç bir ek yatırıma ihtiyaç yok hangar v.s

Bu gün F-16 desek ve Peace Onyx V'i başlatsak kuvvet en az 2 filo ister belki 3bu da 40 veya 60 F-16 demek ama Block50+ demek CFT demek. Bunun yanı sıra AESA radar eklenebilir bu da artık mümkün.

F-15 operational radius 687 NMİ
F-16 Block50+ CFT operational radius 675 NMİ

Kaynak:http://www.aerospaceweb.org/aircraft/fighter/f16/
Bu hesaba neden F-15 CFT versiyonu katmıyoruz, madem kıyas yapılacak şartlar daha adil olsun.
1,000 nm

bitliprens
Süvariler

Mesaj gönderen bitliprens » 15 Ara 2015, 16:43

brownbess yazdı:Aslında hava kuvvetleri planlarını çoktan yapmış. F-35 dediğiniz 21. yüzyılın F-16'sı. F-35 gelmeye başlayınca önce F-4'lerin yerini alacak ama aynı zamanda ömrü biten F-16'ların da yerini almış olacak.

TFX projesi başarılı olursa âlâ. Ama sekteye uğrarsa, hava kuvvetleri ekstra F-35 siparişi verip yoluna devam edecektir.
Hocam Anka'da sunda bunda aksamalar oluyor.Tfx icin cok uzar o is ve oyle olursa f16larda iyice eskiyip modernligi kalmayinca hava kuvvetlerinde harbi tiyatro olur.110 120 kusur aktif f 35 bana gore acayip az.

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 15 Ara 2015, 16:51

muhendus yazdı: Bu hesaba neden F-15 CFT versiyonu katmıyoruz, madem kıyas yapılacak şartlar daha adil olsun.
1,000 nm
@muhendus
Hocam F-15 CFT ile ilgili herhangi bir veri bulamadım. Bu nedenle F-15E verilerini paylaştım.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 16 Ara 2015, 08:32

Parayı dert etmeyin. Yahu hiç mi para yok. En kötü durumda bile kaynak var. İşsizlik fonunda biriken para Eylül 2015 Sonu itibariyle 90 milyar lira. 30 milyar dolardan fazla. El konsun demiyorum. Gerekirse devlet bu fona borçlanır sıkıntı yok

dum
Akıncılar

Mesaj gönderen dum » 16 Ara 2015, 09:22

trakya_forever yazdı:Parayı dert etmeyin. Yahu hiç mi para yok. En kötü durumda bile kaynak var. İşsizlik fonunda biriken para Eylül 2015 Sonu itibariyle 90 milyar lira. 30 milyar dolardan fazla. El konsun demiyorum. Gerekirse devlet bu fona borçlanır sıkıntı yok
O paranın yerinde olduğuna emin miyiz? Belki ötv birikimi gibi yol olmuştur?

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS » 16 Ara 2015, 09:40

Bu da CHP'nin son seçimlere girerken ekonomi profesörü adaylarına "Ya o kaynak var.. Bakın Türkiye şu kadarlık ekonomi.." demesine döndü. Mübarek somuncu babanın un çuvalı gibi, avuç avuç un alıyorsun, ama hiç eksilmiyor.

Kaynaklar kısıtlı. Bir sonu var. Ya, yediğinden içtiğinden kısacaksın, yatırmlarını durduracaksın, okul, yurt yapmayacaksın. Ya da yok bunlarsız olmaz dersen, askerin tayınından kısacaksın. Misal, bugün muharip hava gücüne yatırım yapınca, profesyonel komando birliklerinden, bunların özlüğünden kısacaksın. Denizaltı projeni öteleyeceksin. Tayını kısacaksın. Bileşik kaplar hesabı. Sonsuz bir kaynak yok.

Bir de son bir yol var. Hepimiz eşek gibi çalışır, arttırır, tasarruf eder, üretir ve pastayı büyütütürüz. Kendimizden de büyük bir düzeneğin parçası oluruz. O ama tabi bize göre değil. Bunun lakırdısını yapıp kendisini yapmaktan kaçınmak daha kolaydır.

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar

Mesaj gönderen DELKU » 16 Ara 2015, 10:00

Mesela diyanetin 6.5 milyarından kısabilirsin, işin daha az duaya daha çok ekipmana kalır böylelikle olmaz mı?

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS » 16 Ara 2015, 10:04

Bu kadar mahalle imamı mahalleden topladığı istihkakla geçinecekse olur.
Herhalde 45-46 kez yazılıp dökümü yapılmıştır, diyanetin asıl gövdesini bu imam-müezzin maaşlarının oluşturduğu. Şimdi buna cemevlerinin falan masrafları da eklenecek. :roll:
Azalmayacak, artacak.

Bir olasılık, ibadet yerlerinin de belediyecilikle planlanması ile olur. Sağ iktidarlarda da bunun olması pek mümkün değil gibi görünüyor.

dum
Akıncılar

Mesaj gönderen dum » 16 Ara 2015, 10:28

her ibadethanin cemaati dernek kursun .. dernek kurup her sokağa cami yaptırasıya kadar ; belgesi ve sertifikası diyanetten onaylı imam ve müezzin işe alıp maaşını ve camilerinin cari harcamalarını karşılasınlar.

Aynı öneriyi okul aile birlikleri, okul mütevelli heyet ve dernekleri için de sunuyorum. Öğretmen ve branş belgesini bakanlıktan onaylatan öğretmen adaylarından, okulun müdavimi aileler ve dernekler seçsin öğretmenlerini ve versin maaşları ile okulun cari harcamalarını.

Atama derdi de kalkar, bütçe derdi de.. kimse çocuğuna kötü veya düşüncesine ters öğretmen seçmez. Belgeleri onaylı olduktan sonra bana hava hoş.

Beşiktaştaki okulda çarşaflı öğretmen olmaz, konyadaki okulda da inkilap kanunlarına uygun giyinen olmaz ama herkes mutlu olur.

Cizreliler, silopililer, surlular, nusaybinliler filan da kendilerine öğretmen arayıp bulsunlar belki kıymetini bilirler o zaman. Hem getirtmek için iyi maaş da vermeleri gerekir.

Mecbur mu canım 22 yaşında kız çocukları 3 kuruş maaş için onları ve oraları çekmeye.

Not: fırsat eşitliği ve sosyal devlet gereği, devlet hak eden öğrencilerin ve ailelerinin katkı payını ödeyip burs verebilir tabi. ( spor, eğitim, sanat bursu vs vs.)

Ne oldu? Çok mu demokratik geldi... alın size 8-10 milyar dolar ek bütçe.

Ama işimize gelmez , o ayrı...

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS » 16 Ara 2015, 10:34

dum yazdı: Ne oldu? Çok mu demokratik geldi... alın size 8-10 milyar dolar ek bütçe.
Gelebilir. :)
Ama bu işten biz para arttırabilir miyiz bilmiyorum.
Zaten galiba bunlar ve benzerleri de olacak. Devlet azıcık daha rahatlasa. Yerel bürokrat da, seçilmiş de azıcık daha aklı başında olsa.

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 16 Ara 2015, 10:40

Yine kisir donguye girdik gibi. F-35 , F-15 yerine gecsin diye dusunulebilecek bir ucak degil zaten. Belki ABD bile gordu ki , biz de ayni sekilde, F-16 gibi genel maksat bile kullanilamaz ve agirlikli hava-yer olarak gorev yapacak. Bizim ihtiyacimiz ne ? hava ustunluk ucagi olmayan fakat hava-hava etkin ve halen hava savunma isini de yuklenmis olan F-16'larin sayi eksigi ve Rus SU'larini veya Pak-Fa'yi caydiracak bir ucak , gelecege donuk , TF-X gelene kadar ...

Standartci ve min paraya max fayda bekleyen Hava Kuvvetleri'nin F-15 almasi bence hayal gibi. Iste ABD'yi cagirdik , adamlar geldi , gecici cozum bulundu. Mevcut F-16'lar modernize edildi ve HEIK ile menzil uzatildi. Illa AESA lazimsa ilave 30 adet AESA'li F-16 temin edilebilir ama bu bile yine en azindan 3-4 milyar dolar para demek ? Gripen , EF filan Avrupa ekolu, yine standartci ve ABD omurgasina sahip bir kuvvet icin bedava verseler belki istemezler , egitim , dokuman filan , bakim hususlari ... Suudlar gibi para bassak belki kolleksiyoncu gibi hava kuvvetimiz olurdu fakat gunumuz kosullarinda kuvvet F-16'nin suyunu cikarir biz de bos bos tartisir dururuz :)

sahra
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen sahra » 16 Ara 2015, 10:43

dum yazdı:her ibadethanin cemmati dernek kursun ..dernek kurup her sokağa cami yaptıracsıya kadar ; belgeai ve sertifikası diyanetten onaylı imam ve müezzin işe alıp maasını ve camilerinin cari harcamalarını karşılasınlar.

Aynı öneriyi okul aile birlikleri, okul mütevelli heyet ve dernekleri için de sunuyorum. Öğretmen ve branş belgesini bakanlıktan onaylatan öğretmen adaylarından okulun müdavimi dernek seçsin öğretmenlerini ve versn maaşları ile cari harcamaları.

Atama derdi de kalkar, bütçe derdi de.. kimse çocuğuna kötü veya düşüncesine ters öğretmen seçmez. Belgeleri onaylı olduktan sonra bana hava hoş.

Beşiktaştaki okulda çarşaflı öğretmen olmaz, konyadaki okulda da inkilap kanunlarına uygun hiyinen olmaz ama herkes mutlu olur.

Cizreliler, silopililer, surlular, nusaybinliler filan da kendilerine öğretmen arayıp bulsunlar belki kıymetini bilirler o zaman. Hem getietmek için iyi maaş da vermeleri gerekir.

Mecbur mu canım 22 yaşında kız çocukları 3 kuruş maaş için onları ve oraları çekmeye.

Not: fırsat eşitliği ve sosyal devlet gereği, devlet hakkeden öğrencilerin ve ailelerinin katkı payını ödeyip burs verwbilir tabi. ( spor, eğitim, sanat bursu vs vs.)

Ne oldu? Çok mu demokratik geldi... alın size 8-10 milyar dolar ek bütçe.

Senin ceza gibi sunduğun teklifi terör örgütü masada pazarlıkla koparmaya çalışıyor zaten. Yani kendi öğretmenlerini para bulup tutmayı bayıla bayıla kabul ederler.

dum
Akıncılar

Mesaj gönderen dum » 16 Ara 2015, 10:51

Sen sertifikasını ve lisansını bakanlık kanalıyla onayladığın ve öğretmenliğini tasdik ettiğin öğretmenin gitmesine niye karşısın ki?

Not: sistem kurmak gerekir.. çalakalem olmaz. Örgütle ilişiği olanı okullara almaz, almışsan atmaz, atamamışsan öğretmenliğini tasdik edersen o iş olmaz.

Ayrıca örgütle masaya oturan kim?

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 16 Ara 2015, 10:57

dum yazdı: O paranın yerinde olduğuna emin miyiz? Belki ötv birikimi gibi yol olmuştur?
Hocam para yerinde. Bir kısmı hazine bonosunda. Hazine dışarıya borçlanmak yerine bu fona borçlanıyor. Mantıklı aslında. 10-12 milyar lirasıda, bildiğim kadarıyla, GAP vb projeler için harcandı fakat hazinenin borcu olarak. Taksitler halinde ödeniyor.

Bu fon hakkında muhalefetin yaptığı yine yeni yeniden yanlış propaganda. Hazineye yapılan borçlanma rutin bir olay. Hazine dışarıdan borç bulmak ve muhtemel faiz artışı olayları yerine bu fondan kaynak alıyor.

Yıllık ortalama 10 milyar lira üzerinde bir artışı var bu fonun. Kayıtlı çalışan sayısı, fondaki paranın miktarı arttıkça bu gelirde artacak. Bir zeval gelmez ise, ülkenin başına bir felaket gelmez ise 10 yıl sonra bu fonda çok devasa bir miktar para olacaktır.

Kullanıcı avatarı
sentetik
Akıncılar

Mesaj gönderen sentetik » 16 Ara 2015, 11:21

Haşmetlü devletlümüz ve güruhu azıcık popolarının rahatından feragat edip 1 milyon liralık Audi'lere Mercedes'lere binmeseler, onun yerine yerli araçları tercih etseler tasarrufun kralını yapacaklar da işte devletin gücünü göstermek amacıyla ultra lüks tüketime yöneliyorlar.

Onların zevk-ü sefalarından sıra gelse çok şey yapacağız.