Yerli motor teknolojileri

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Magneto
Süvariler
Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen Magneto » 07 Ara 2013, 22:00

Sayın oguz koyutürk,

Motor teknolojilerine genel olarak hakim görünüyorsunuz, şuanda "Milli güç grubu geliştirilmesi" projesinde izlenebilecek yol haritası üzerine seçenekler nelerdir, yani milli motor hayalimize ne kadar uzaktan bakıyoruz, bu konuda bize herkesin anlayacağı tarzda sade bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Saygılar

dr.vedat
Süvariler

Mesaj gönderen dr.vedat » 07 Ara 2013, 22:18

Sayın Oğuz bey cevabınız için çok teşekkür ederim.

oguz koyutürk
Süvariler

Mesaj gönderen oguz koyutürk » 07 Ara 2013, 22:40

Sayin Magneto,

Size yazdigim cevap siteye düsmeden koyboldu:

Milli Güs Grubu Projesinin gerceklesmesi icin sartlar her acidan cok olumlu. Cünki bu proje herseyden önce bizim kendi ihtiyacimiz icin gerekli. Askeri ihtiyacdan baska, Sivil ihtiyac ve de disaridan gelebilecek talepleri de kücümsememk gerekir.
Teknik alt yapi fazlasi ile mevcut, Eleman konusunda sikinti yok. Sadece bir secenek var: Yapacagiz.

Oguz Koyutürk

Saygilarimla.

Rumeli
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Rumeli » 13 Ara 2013, 17:35

Dostlar, eminim bir çoğunuz Ford'un dünyadaki tek dizel motor Ar-Ge üssünün Türkiye'de olduğunu bilmez. Evet, 500 BG'lik kamyon motorları dahil, Ford'un tüm dizel motor tasarımları Türkiye'de yapılıyor. Aynı zamanda General Electric'in Türkiye'deki teknoloji merkezinde 250 Türk mühendisi uçak motorları üstünde çalışıyor. Demem o ki bu kuruluşlarda çalışan mühendisler transfer edilerek, gerek dizel motor, gerekse uçak motoru geliştirmemiz mümkün olabilir. Tabi sadece eleman transferi yeterli değildir ama bence bu tür projelerin en önemli ayaklarından biridir. Sonra, illa ki Türk mühendis kullanmak diye bir zorunluluk da yok. Parası verilir, gerekli şartlar sağlanırsa, dünyanın her yerinden yabancı mühendisler de transfer edilebilir. Zamanında Saddam kendisine "Cehennem Topu" yapacak mühendis bile buldu. Ha, o mühendisin ve bizim kritik projelerimizde çalışan bir çok mühendisin sonu iyi olmadı ama o ayrı mesele. Devletsen, sana hizmet edenleri korumayı bileceksin....

Tabi malum intiharlar(?) bir yana, Deniz Kuvvetleri'nde, Havelsan'da yapılanlara bakılırsa, kim devlete hizmet etmek ister bilemem...

BuRi
Süvariler

Mesaj gönderen BuRi » 13 Ara 2013, 17:41

Rumeli yazdı:Dostlar, eminim bir çoğunuz Ford'un dünyadaki tek dizel motor Ar-Ge üssünün Türkiye'de olduğunu bilmez. Evet, 500 BG'lik kamyon motorları dahil, Ford'un tüm dizel motor tasarımları Türkiye'de yapılıyor. Aynı zamanda General Electric'in Türkiye'deki teknoloji merkezinde 250 Türk mühendisi uçak motorları üstünde çalışıyor. Demem o ki bu kuruluşlarda çalışan mühendisler transfer edilerek, gerek dizel motor, gerekse uçak motoru geliştirmemiz mümkün olabilir. Tabi sadece eleman transferi yeterli değildir ama bence bu tür projelerin en önemli ayaklarından biridir. Sonra, illa ki Türk mühendis kullanmak diye bir zorunluluk da yok. Parası verilir, gerekli şartlar sağlanırsa, dünyanın her yerinden yabancı mühendisler de transfer edilebilir. Zamanında Saddam kendisine "Cehennem Topu" yapacak mühendis bile buldu. Ha, o mühendisin ve bizim kritik projelerimizde çalışan bir çok mühendisin sonu iyi olmadı ama o ayrı mesele. Devletsen, sana hizmet edenleri korumayı bileceksin....

Tabi malum intiharlar(?) bir yana, Deniz Kuvvetleri'nde, Havelsan'da yapılanlara bakılırsa, kim devlete hizmet etmek ister bilemem...
Öyle "hadi gel" demekle olur mu? Bu mühendislerin bir sözleşmesi filan yok mudur?

Rumeli
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Rumeli » 13 Ara 2013, 17:44

Kanunlarımıza göre, firmalarda aldıkları eğitimlere karşılık "makul bir süre" çalışma zorunluluğu var. Bir kaç yılı geçmez. Bu konuda yasal olarak belirlenmiş bir süre olmadığı gibi Yargıtay içtihatları da çok net değil. Devlet isterse kolaylıkla aşabilir. İşlerine geldiğinde hukukun ne hale getirildiğini hepimiz biliyoruz değil mi?

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS » 13 Ara 2013, 18:11

Ford'un merkezi küçük dizellerle uğraşmıyor.. Kamyon, ya da Heavy Commercial Vehicle işinden Ford çıkınca Otosan Ford ovalini kendi kamyonunda taşıma imtiyazına sahip olmuştu.. On yılı aşkın süre de uğraştı, emek verdi, para kaybetti ve o motor grubunu kurdu.. Şimdi oldu..

Şimdi pazar değişti ve bu kez Ford Kargo projesini evlat edindi.. Motor Çin'e adet başına ücret ile lisanslandı..

Ha keza GE personeli de bir şeyler yapıyorlar.. Ama motor yapmıyorlar..

Nihayette, bunlar hep tecrübe.. Bunlar bir beyin gücü, yetişmişlik ve tecrübeye işaret eder.. Oturur uğraşır bir kurum hafızası eşliğinde ter akıtırsan, para kaybetmeyi göze alırsan motoru da er geç yaparsın.. Yapılacaktır da.. Zamanla..

Gün olur şu yerli otomobil de olursa, çoluğumuza çocuğumuza "fizibl değil" diyen sanayicilerimizi anlatırız..

oguz koyutürk
Süvariler

Mesaj gönderen oguz koyutürk » 14 Ara 2013, 16:25

Sayin Leviathan,

Bu sayfayi ziyaret eden ve fikir beyaninda bulunan arkadaslarimizin ihepsinin dealinde Ülkemizin Motor Teknolojisi vardir.

Teknik olarak deneyimlerinizi bilmedigim icin, Motor konusunda sizi tanimadigimdan birsey diyemiyecegim. Fakat dikkatimi ceken, merakimi uyandiran yazilarinizin altina koyduyunuz Iki basli Kartal ve üzerindeki misralariniz.

Bizim bir sözümüz vardir: Neyse Dervisin fikri odur Zikri. Hal böyle olduguna göre,

bizleri biraz aydinlatirsaniz sizi yakindan taniyarak cok sevinecegiz.

Oguz Koyutürk

Leviathan
Süvariler

Mesaj gönderen Leviathan » 14 Ara 2013, 18:52

oguz koyutürk yazdı:Sayin Leviathan,

Bu sayfayi ziyaret eden ve fikir beyaninda bulunan arkadaslarimizin ihepsinin dealinde Ülkemizin Motor Teknolojisi vardir.

Teknik olarak deneyimlerinizi bilmedigim icin, Motor konusunda sizi tanimadigimdan birsey diyemiyecegim. Fakat dikkatimi ceken, merakimi uyandiran yazilarinizin altina koyduyunuz Iki basli Kartal ve üzerindeki misralariniz.

Bizim bir sözümüz vardir: Neyse Dervisin fikri odur Zikri. Hal böyle olduguna göre,

bizleri biraz aydinlatirsaniz sizi yakindan taniyarak cok sevinecegiz.

Oguz Koyutürk
Uzun bir yazı oldu daha fazla uzatacaktım ama konu gerçekten kirlenir bu yüzden spoiler içerisine koyuyorum umarım tanımanız açısından faydası olur.

[spoiler]Oguz Koyutürk üstadım , öncelikle bu forumda teknik bilgim pek çok arkadaştan çok daha kötü durumda elimden geldiğinde bir şeyler katmaya çabalıyorum bu yüzden teknik konularda genelde fazla konuşmam yazmam çizmem , benim ilgi alanım Uluslar Arası konulara giriyor çünkü okumayı düşündüğüm ve hazırlandığım bölüm Uluslar Arası Hukuktur. Bunu savcılık ile karıştırabilir bazı arkadaşlar öyle bir şey yok , Devletler Arası Yasaları belirler. Diyelim günü gelince iyice güçlendik bir nevi bölgenin Amerikası olduk ve sonra Yunanistan'dan adaları aldık Makedonyayı bağımsızlaştırdık Ermenistan tarafından işgal edilen toprakları geri aldık bütün bunlardan sonra mesele antlaşma kısmına geçiyor işte burada benim gibi adamlar devreye giriyor kısacası güçlü olanın koyduğu yeni yasaları diğer devletlere hukuka uygun olarak dayatmasıdır şunu şunu yapacaksın yapmazsan şöyle yaparım demesidir şurada savaş uçağı uçuramazsın şu kadar askere sahip olabilirsin bana sormadan şunları yapamazsın vb... Genelde ajan mesleğidir Putin Uluslar Arası Hukuk mezunudur MOSSAD'ın önemli mevkilerinde bulunan insanlar ya İDF ( İsrail Savunma Kuvvetleri ) yada Uluslar Arası Hukuk çıkışlı kişiler yani devlete fayda sağlayacak adamlar günümüzde Uluslar Arası Hukuk - Uluslar Arası İlişkiler gibi alanlardan seçiliyor , bu benim minik bir biyoğrafim diyelim tanımanız açısından.

Bahsi geçen ve sorduğunuz kartal Selçuklu sembolüdür anlamını ve hangi ideali yansıttığını ise şöyle açıklayabiliriz ;

Şamanizme göre; yer ile göğün arasındaki çelik kapıyı tutan kartal.

Orta Asya Türk inancına göre, insanlara gökyüzü ve yeryüzü yolculuklarında refakat eden koruyucu varlıklar kuş şeklindedir. Yükseklik, ululuk timsali kartalın, kutsal sayılması Altay kaya resimlerinden bellidir. Türkler kılıç kabzalarında bozkurt, at ve çift başlı kartal kabartma figürlerini kullanmışlardır. Orta Asya inanışlarında ve şamanist eski Türkler de “Kartaldan türeme” inancı oldukça yaygın görülmektedir. Bu inanış efsanelerde de kendini gösterir ; Yakut Türklerinde rastladığımız bu efsane şamanın kartaldan türediğine dairdir. Yakutların, uzun direklerin tepesine çift başlı kartal yontusu koydukları biliniyor. Ayrıca Attila’nın ordusunun sancağı üzerinde Bozkurt ile beraber kartalında var olduğu biliniyor.

Çift başlı kartal güç ve kudretin sembolüdür. Doğunun ve batının hakimiyetini sembolize eder.

Yukarıda basit bir özetini verdim daha detaylı halini paylaşırsam çok uzun bir yazı ortaya çıkabilir ve konunun seyri değişebilir , şimdi gelelim benim idealimin ne olduğuna bir harita koyacağım daha iyi anlamanız için

Bu harita pek çok insana gülünç gelebilir ama o insanların bölgede bulunan devasa Türk nüfusundan büyük ihtimalle haberleri yok kısacası İsrail'in yaptığı yerleşim politikası ile Güney Azerbaycandan getirilecek 10 milyonluk bir nüfus K.Suriye , K.Irak ve Doğu Anadoluda bulunan bütün dengeleri değiştirebilir ev araba ve güvenlik tahsis edersiniz 2030'a gelindiğinde bölgenin nüfus dengesi bam başka bir yönde olur , Güney Azerbaycan'da çok fazla Türk kardeşimiz var bunun dışında Türkmenistanın İran tarafında'da çok Türk var.

Resim

Bu Harita'da taranmış topraklar Türkiye toprağı değildir veya Türkiye toprağı olmayacaktır kurulacak bir Türk Birliğinin alanıdır bir nevi Avrupa Birliği kısacası Güney Azerbaycan ( Azerbaycan ) K.Suriye , K.Irak ( Türkiye ) Hazar güneyi Azerbaycan Türkmenistan ortak pay , günümüzün koşulları geçmiş ile bir değil bu yüzden tek bir devlet altında birleşmemiz romantik bir hayalden öte bir şey değil ancak tek bir birlik altında birleşmemiz gerçekleşebilecek bir şey.

İşte ben sembol olarak hem atalarımın ( Karamanoğulları ) hemde bu ideale en uygun olan Selçuklu simgesini tercih ediyorum , şimdi bazı arkadaşlar diyebilir bakalım onlar böyle bir birliğe sıcak bakıyor mu daha önce yaptığım paylaşımları görmemiş olabilirler. Hemen onunda açıklamasını getireyim.

[youtube][/youtube]

"Çocuklarımızı Türk gelenek ve göreneklerine göre yetiştirelim. Türklüğümüzü çocuklarımıza ve bütün dünyaya öğretelim."

Nursultan Nazarbayev

"Ulu Türk kağanlığını kuramasak bile kuvvetli bir Türk birliği yapmalıyız."

Almazbek Atambayev

Resim

Peki karşında Suriye - Irak - İran olacak nasıl yapmayı düşünüyorsun diye soracak olursanız yine tarihi örnek göstereceğim ATALARIMIZIN İZİNDEN GİDECEĞİZ bu topraklara geldiğimiz ilk zamanlarda Bizans ile birlikte hareket ettik , nüfusları bizim kadar fazla değildi ve biz İran'ı aldık onlar ise o dönemin İran müttefiki Ermenistan'ı işgal ettiler , ardından Güneyden Araplar bastırdı o dönem yine Hristiyanlar ile iş birliğine gittik ve Arapları Irak - Suriye'de püskürtüp oraların hakimi olduk , sıra geldi Bizans'a Osmanlı tarih kitaplarında yazmaz ama Bizans'a karşı yine Hristiyanları kullandık Bulgarlar - Sırplar - Güney İtalyalılar kuzeyden aç köpekler gibi saldırdılar bizde güneyden saldırıp işlerini bitirdik.

Bugün İsrail kullanabileceğimiz bir Bizans oluyor nüfusu bizlere oranla çok çok düşük , Türkiye - Güney Azerbaycan - Azerbaycan - İran Türkmenleri'nin nüfusu birleşince şu bölgede bizim dengimiz olacak yanımıza yaklaşabilecek tek bir güç yok , bugün İsrail ile yakınlaşmalıyız bizim Ürdün - Medine - Mısır gibi yerlerde işimiz olmamalı yıllardır Arapların peşinden gittik koca haçlı ordularını devirdik ve elimizde hiç bir şey kalmadı bugün atalarımızın izinden gidip Yahudi Hristiyan olmasına bakmadan birlik olmalıyız İsrail Ürdün-Mısır falanca yerlere dilediği gibi yerleşebilir bizi ırgalamaz zaten nüfusu çok az bu yüzden İsrail bizim açımızdan en iyi müttefik , eğer Güney Azerbaycan'ı özgürlüğüne kavuşturmak istiyorsak aynı Azerbaycan'ın yaptığı gibi İsrail ile ortak hareket etmemiz gerekiyor ben artık askerim çoluğum çocuğum falanca din adına sefalet çeksin hayatını kaybetsin istemiyorum devir bizim devrimiz ama baştakiler yeteneksiz , şuna emin olabilirsiniz böyle bir nüfus kozu İsrail'in elinde olsaydı bugün Araplar diye bir şey kalmazdı bölgede. Araplar ve diğerleri savaştan anlayan milletler değiller düz mantık savaşırlar bu adamların en iyi komutanlarının hepsi zamanında yine Türklerden oluşuyordu köle olarak getirilen Kıpçak gençleri zamanla orduyu ele geçirdiler Memlüklerin ordusu ve yönetimi Türktür daha sayabileceğim pek çok şey var ama uzatmak istemiyorum.

Şimdi son bir örnek daha verip yazımı bitireceğim.

Balkanlarda çok az kişinin bildiği kardeşlerimiz var hepsi Türk birliği diye bas bas bağırıyorlar ama Rabiacı medya bir kere olsun göstermiyor bu kardeşlerimiz Macaristanın en büyük 3. partisi ve her geçen gün oyları artıyor.

Bölgede bulunan Macar ( HUN ) nüfusu

Resim

Resim

Jobbik Avrupa birliğinden ölesiye nefret eden bir parti Türk birliğini savunurlar Orta Asya ile yakınlaşmayı savunurlar TURAN ülküsüne bizden çok daha bağlıdır Macarlar her yıl kurultay vb şeyler hak iddia ettikleri topraklar , Jobbik başa geldiğinde bu toprakları geri alacağına yemin eden bir parti , kısacası ilk aşamada kendi içimizde Türk Birliğini kurup Güney Azerbaycan özgürlüğü vb.. unsurları gerçekleştirdikten sonra rahatlıkla balkanlara da bu birliği taşıyabiliriz.

Resim

Sanıyorum az çok beni tanımışsınızdır biraz uzun oldu daha fazla uzatmayı düşünüyordum ama okurken sıkılabileceğinizi düşündüm bu konuda söylemek istediğim ve ciddi argümanlara dayanan o kadar şey var ki anlatamam yüzyüze gelmeden konuşulacak şeyler değil 10-15 saat rahat sürecek şeyler , kısacası birilerinin Yahudi veya falanca milletten olmalarını bırakalım da çıkarlarımız uyuşuyorsa birlik olalım müttefik olalım üstelik İsrail tarihi boyunca tek bir müttefikini satan bir devlet değil , sadece günümüz İsrail'i değil geçmiş krallıklarından da bahsediyorum , herkes bu adamları tüccar sanıyor ama asıl meslekleri savaşçılıktır , İsrail halkı Firavunun elit ordusudur yıllarca Firavunlara hizmet edip Mısır'a gelen işgal güçlerini yok etmiş bir toplum sadıktırlar.

Yani işin özeti şu aşağıda resmi bulunan halkı artık Haçlıların elinden İsrail'in elinden kurtarmak istemiyorum yeterince hizmet ettik hepsine artık Türk kimliğimizi ve çocuklarımızın geleceğini düşünmenin vakti geldi ve ben bu ideal uğruna bir şeyler çabalamaya gerçekleştirmeye çalışıyorum :

Resim

İmzam da yazan sözlerin ve bayrağın ne kadar derin bir düşünceyi yansıttığını anlamışsınızdır umarım oguz koyutürk üstadım.[/spoiler]

oguz koyutürk
Süvariler

Mesaj gönderen oguz koyutürk » 14 Ara 2013, 21:32

Sayin Leviathan,

Cok tesekkür ediyorum. Hakikaten cok detay bir cevap yazmissiniz. Gösterdiginiz özveri icin tekrar candan tesekkür ediyorum. Burada katkilari bulunan diger arkadaslara karsi herhangi bir yanlis degerlendirmeye sebep olmamak icin kisa bir bilgi gecerseniz, arkadaslarimizda cok memnun olacaklardir diye düsünüyorum. Dogru cevaba, dogru cevap vermek sirasi bende bu konuda size tekrar geri dönecegim.

Saygilarimla.

Oguz Koyutürk

slayerss
Akıncılar

Mesaj gönderen slayerss » 17 Ara 2013, 17:06

sentetik yazdı:Aşağıdaki resimlerden mi bahsediyorsunuz?

[wimg]http://img843.imageshack.us/img843/9892 ... urat11.jpg[/wimg]

[wimg]http://imageshack.us/a/img812/9022/murat2.jpg[/wimg]

[wimg]http://imageshack.us/a/img507/3117/murat345.jpg[/wimg]
iki pistonlu motor anladığım kadarıyla ama kaç fazı olur emin değilim (emme olmayacak çünkü anladığım kadarıyla egzoz gazı nasıl tahliye ediliyor onu çözemedim )ne kadar beygir üretir bir öngörünüz varmıdır? hesaplamaları yapılmışmıdır? aslında gayet güzel yenilikçi, futuristik, ilham verici bulduğumu söylemeliyim burdan

Kullanıcı avatarı
sakarya
Üye

Mesaj gönderen sakarya » 20 Ara 2014, 22:20

Haberin yayınlanma tarihi 15.12.2014

TSK’nın kullandığı insansız hava aracı Heron’ların bakımını, yedek parçalarının tasarımını ve imalatını gerçekleştiren TEI, yerli uçak motoru üretmek için General Electric uçak motorunun (GE Aviation) tasarım ekibi ile beraber çalışıyor.

Türkiye’de uçak motorları tasarlamak ve bu alanda hizmet sağlayacak kalıcı bir sanayi oluşturmak için yola çıkan TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI), bu hedefi doğrultusunda General Electric uçak motorunun (GE Aviation) tasarım ekibi ile beraber çalışıyor.

Eskişehir ve çevresinde binlerce kişiye istihdam sağlayan TEI, sektörün önde gelen motor üreticilerine hizmet veriyor. TEI’nin nihai hedefi ise, kurumu yerli uçak motorları üretebilecek bir yapıya kavuşturmak.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterinde kullanılacak insansız hava araçlarının (İHA) motorunu üretmeyi planlayan TEI, bir süredir TSK’nın kullandığı Heron’ların bakımını, yedek parçalarının tasarımını ve imalatını gerçekleştiriyor. 2 yıl içerisinde yerli üretim motorlara sahip İHA’ları TSK’nın kullanımına sunmayı hedefleyen TEI’nin bir sonraki hedefi ise, bu ürünleri yurt dışına da satmak.

Yerli yapım uçaklar üretmek Cumhuriyet’in ilk yıllarından beri gündemde olan bir konu. Bu hayali gerçekleştirmek için ilk adım Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılmış, 1925 yılında Tayyare ve Motor Türk Anonim Şirketi (TOMTAŞ) kurulmuştu.

TOMTAŞ çeşitli aksaklılardan dolayı ilk üretimine 1936’da başlamış ve sonraki dönemde bu sektöre verilen önemin azalması neticesinde bu fabrikadan beklenen verim alınamamıştı.

http://www.ntv.com.tr/ortak-gelecek/yer ... Tv-8dPNb8A

TankCommander
Akıncılar

Mesaj gönderen TankCommander » 02 Oca 2015, 18:29

Kara sistemleri ve tank motorunu konu içerisinde tartışmayalım. Hava kuvvetleri ve askeri havacılık konusu dışına çıkmayalım. Saygılar.

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler

Mesaj gönderen alpagut » 02 Oca 2015, 19:06

Kaynakların doğru kullanımı(insan ve para) insan yetiştirmek kadar önemlidir.Proje yönetimi kurumsallaşma falan filan.

aktifkarbon
Site Başkanı

Mesaj gönderen aktifkarbon » 06 Oca 2015, 15:37

O geri zekalı ile beni tanıştıran bi dostum yokmuş, çevremde kaç kişi onlarla görüşmüş ama bi tanesi kıyak olsun diye beni bunlarla tanıştırıp stres atmama yardımcı olmadı.
...küstüm!!!

Alfa
Akıncılar

Mesaj gönderen Alfa » 20 Oca 2015, 00:47

musti yazdı:Sayın yazarlar.

Bir kaç gün önce İzmir çevre yolundan Gaziemir yoluna giderken ESBAŞ ta ( Ege serbest ticaret bölgesi) KALE -

PRATT&WHITNEY yazılı koca bir tesis /fabrika gördüm. Bunun F-35 in F135 motoru ile ilgisi var mıdır ?
http://www.pw.utc.com/Press/Story/20140 ... Categories

Kullanıcı avatarı
KatipMaster
Süvariler

Mesaj gönderen KatipMaster » 20 Oca 2015, 16:49

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

Adam konserve kutusundan turbojet motor yapmış. Bu iş amatör boyutlara kadar vardı.

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 21 Oca 2015, 20:54

https://www.youtube.com/watch?x-yt-cl=8 ... 1421782837

Bu da HacıBot'a gelsin :) 3D PRINTER JET ENGINE

dum
Akıncılar

Mesaj gönderen dum » 21 Oca 2015, 21:04

Bu tür başlıklar gördümmü aklıma ingiliz mutfağı konulu tarif kitapları geliyor nedense :roll:

Adamlarda da bizdeki motorcu-makineciler gibi süper über aşçı ve şefler, dört başı mahmur 5 yıldızlı restaurantlar var ama, özgün mutfağa baksanız yahni ve fish&chips etrafında dönen bir mutfak.

Kullanıcı avatarı
MadlyFly
Süvariler

Mesaj gönderen MadlyFly » 22 Oca 2015, 13:25

Aslında egzoz motorun bir parçası, ihtiyaca göre motor ile birlikte geliştirilir. Yani motoru doğrudan satın alırsak egzoz üzerinde gelecek.
Bu konuya en ilginç örneklerden biri Rus'ların AL-31F motorunun egzozu.

[youtube][/youtube]

Yönlendirilmiş itki hakkında NASA'nın daha farklı ve ilginç çalışmaları da var.

http://www.cs.odu.edu/~mln/ltrs-pdfs/NASA-97-tp3628.pdf

Kullanıcı avatarı
brownbess
Süvariler

Mesaj gönderen brownbess » 18 Tem 2015, 11:49

Milli yolcu uçağı için yerli bir motor geliştirilmekte imiş. Know-how'ın Ukrayna'dan alındığını düşünüyorum. Tabii benimki sadece tahmin. Proje başarıyla sonuçlandırılırsa muhtemelen TF-X için de motor geliştirmek mümkün olur.

http://www.arcaajans.com/haber/ekonomi/ ... acak/7524/

Kullanıcı avatarı
TUVA
Süvariler

Mesaj gönderen TUVA » 22 Eki 2015, 23:12

Kale grubun Som ve muadil platformlar için geliştirdiği turbojet motor. Görüntüler IDEF 2015'ten:

[youtube][/youtube]

Kullanıcı avatarı
TUVA
Süvariler

Mesaj gönderen TUVA » 23 Eki 2015, 00:04

erlenmayer yazdı: TR 40 muadili bir motor sanırım bu

Bilen biri varsa söyleyebilir mi TR 50'den farkı ne bunun?
Microturbo'nun yayınladığı broşüre göre herşeyi aynı görünüyor...Neden bunu sordun diyecekseniz eğer,S&H dergisinde Gezgin için Scalp Naval'ın motoru olan TR 50'nin de değerlendirildiği yazıyordu.Yani kale'nin mevcut geliştirdiği motor Gezgin'i götürmez mi acaba?Bu motoru geliştiren Kale kolayca TR 50 muadili bir motor geliştiremez mi?
http://www.microturbo.com/sites/microtu ... 0_-_uk.pdf
http://www.microturbo.com/sites/microtu ... 0_-_uk.pdf
İkisi arasında itki gücü farkı var:

Resim

Kale'nin ürettiği motor'un (Kale-3500) TR-50 ayarında olması lazım.

Gezgin için Turbofan da düşünülüyordu. Tam bilmiyorum, bilgili hocalar daha iyi açıklarlar.

oguz koyutürk
Süvariler

Mesaj gönderen oguz koyutürk » 10 Oca 2016, 16:04

Arkadaslar Merhaba,

Bitliprens Arkadasimiz (konuyu acarken Yerli Motor Teknolojileri)basligi altinda actigi icin, konu bugüne kadar böyle süregeldi. Neyse, aslinda ben size Veda edebilme amaci ile bu bölüme sadik kalarak yaziyorum:
Önümüzdeki hafta ciddi bir Akciger Ameliyati gecirmek zorundayim, olaki bir daha Sizlere hitap edebilme olanagi bulamayabilirim. Bu yüzden Gerceklestirdigim (Motor Tasarimlari) na ait Belge Resim ve Animasyonlari Sayin Kilic Baskanimizdan rica ederek kendi adima Sizlere sunmasi icin gönderdim.
Motor Tasarimlarim tamamen (Özgün Tasarim) lardir, bize, hepimize Ülkemize aittir. Kimseden alinti veya kopya yapilmamistir.

Tasarimlarim hakkinda diyebilecegim, cok basit ve sade birer Tasarim olmalarina ragmen, Gelecegin Motor Teknolojilerinin tercih etmesi gereken bütün özellikleri icermektedir.

Herhangi birinize karsi kusurum oldu ise, bagislayiniz. Benden yana hepinize Saglik ve Esenlikler diliyorum.

Yalniz, Teknik konulara merakli olan genc nesillerin tasarimlarimi gerceklestirmelerini hatta daha da mükemmel hale getirmelerini arzu ederim.

(Oguz Koyutürk)

Cihangirzade
Süvariler

Mesaj gönderen Cihangirzade » 10 Oca 2016, 16:32

oguz koyutürk yazdı:Arkadaslar Merhaba,

Bitliprens Arkadasimiz (konuyu acarken Yerli Motor Teknolojileri)basligi altinda actigi icin, konu bugüne kadar böyle süregeldi. Neyse, aslinda ben size Veda edebilme amaci ile bu bölüme sadik kalarak yaziyorum:
Önümüzdeki hafta ciddi bir Akciger Ameliyati gecirmek zorundayim, olaki bir daha Sizlere hitap edebilme olanagi bulamayabilirim. Bu yüzden Gerceklestirdigim (Motor Tasarimlari) na ait Belge Resim ve Animasyonlari Sayin Kilic Baskanimizdan rica ederek kendi adima Sizlere sunmasi icin gönderdim.
Motor Tasarimlarim tamamen (Özgün Tasarim) lardir, bize, hepimize Ülkemize aittir. Kimseden alinti veya kopya yapilmamistir.

Tasarimlarim hakkinda diyebilecegim, cok basit ve sade birer Tasarim olmalarina ragmen, Gelecegin Motor Teknolojilerinin tercih etmesi gereken bütün özellikleri icermektedir.

Herhangi birinize karsi kusurum oldu ise, bagislayiniz. Benden yana hepinize Saglik ve Esenlikler diliyorum.

Yalniz, Teknik konulara merakli olan genc nesillerin tasarimlarimi gerceklestirmelerini hatta daha da mükemmel hale getirmelerini arzu ederim.

(Oguz Koyutürk)

Üstadım öncelikle geçmiş olsun dilerim , Allah şifa versin , sağlığınıza kısa sürede kavuşmanızı temenni ederim. Bu platformda ve farklı alanlarda sanayimize sağladığınız katkılardan ve çalışmalarınızdan dolayı kendi adıma teşekkür ederim.İnşallah sağ salim buraya dönersiniz...

Kullanıcı avatarı
Kaekulus
Süvariler

Mesaj gönderen Kaekulus » 10 Oca 2016, 16:41

İnşallah ameliyatınız son derece başarılı geçer ve tekrar sizi aramızda görürüz, Allah yardımcınız olsun, görüşmek üzere Oğuz Bey.

Kullanıcı avatarı
TUVA
Süvariler

Mesaj gönderen TUVA » 10 Oca 2016, 16:51

(Oguz Koyutürk)
Hocam, Allah acil şifalar versin. Sağ salim dönün aramıza, sunumu da siz yaparsınız ;)

Kullanıcı avatarı
waves
Üye

Mesaj gönderen waves » 10 Oca 2016, 17:30

Allah acil şifalar versin.Ameliyatınızın başarılı geçmesi ve en kısa sürede sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 10 Oca 2016, 18:02

Allah acil şifalar versin. Umarım en kısa zamanda sağlığınıza kavuşur ve aramıza dönersiniz.

Kullanıcı avatarı
Hunter
Üye

Mesaj gönderen Hunter » 10 Oca 2016, 19:46

Allah'tan ameliyatınızın başarılı geçmesini dilerim, bir an önce iyileşip aramıza dönmenizi, fikirleriniz ve yorumlarınız ile bizler katkı sağlamaya devam etmenizi isterim.

Gazza
Süvariler

Mesaj gönderen Gazza » 10 Oca 2016, 21:39

Umarim ameliyatiniz basarili bir sekilde gecer ve aramiza iyilesmis olarak donersiniz. Simdiden gecmis olsun

zergling
Süvariler

Mesaj gönderen zergling » 11 Oca 2016, 02:41

Allah acil şifalar versin. İnşallah biran önce iyileşir aramıza dönersiniz.

Kullanıcı avatarı
Alaricdhuman
Süvariler

Mesaj gönderen Alaricdhuman » 11 Oca 2016, 03:43

Çok geçmiş olsun, Allah acil şifa versin.

oguz koyutürk
Süvariler

Mesaj gönderen oguz koyutürk » 29 Oca 2016, 16:01

Arkadaslar Merhaba,

Ben geldim!...

Allaha Hamdolsun.... Akcigerin orta bölümünü ve icindeki tumorunu birlikte hastanede birakarak geri geldim. On gün kadar oldu. Agri ve sancisini biraz daha icimde barindirmam gerekecek gibi görünüyor!...
Gecmis olsun ve Allahtan benim icin sifalar dileyen bütün Arkadaslarimdan da Allah Razi Olsun. Bu kadar sevildigimi bilmiyordum. Bana manevi destek sagladiginiz icin ayrica hepinize cok tesekkür ederim.

Hepinize Saygi ve Sevgilerimle.

leventt
Akıncılar

Mesaj gönderen leventt » 29 Oca 2016, 16:06

Çok geçmiş olsun acil şifalar dilerim..

ÜNAL
Süvariler

Mesaj gönderen ÜNAL » 29 Oca 2016, 16:24

Ben geldim!...

Allaha Hamdolsun.... Akcigerin orta bölümünü ve icindeki tumorunu birlikte hastanede birakarak geri geldim. On gün kadar oldu. Agri ve sancisini biraz daha icimde barindirmam gerekecek gibi görünüyor!...
Gecmis olsun ve Allahtan benim icin sifalar dileyen bütün Arkadaslarimdan da Allah Razi Olsun. Bu kadar sevildigimi bilmiyordum. Bana manevi destek sagladiginiz icin ayrica hepinize cok tesekkür ederim.

Hepinize Saygi ve Sevgilerimle.
Hocam çok çok geçmiş olsun , herşeye rağmen şükredin bir ameliyatla çözülmüş Sancı ağrı tuz biberi olsun sevdiklerinizle nice yıllara ..
:)

dum
Akıncılar

Mesaj gönderen dum » 29 Oca 2016, 17:22

Geçmiş olsun. Allah sıhhat versin oğuz bey..

fantom
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen fantom » 29 Oca 2016, 23:31

Çok yakında tamamen elektrikle çalışan uçak jet motoru ve güç sistemleri için çalışmalar başlayacak inşallah...

Kullanıcı avatarı
stannisbaratheon
Akıncılar

Mesaj gönderen stannisbaratheon » 07 Oca 2019, 22:42

Kutbulmuş yazdı: 07 Oca 2019, 20:59 Resim
Sn.Kutbulmuş
Sanayi bakanımız bu testi nasıl yapmış o konuda da bilgi alabilir miyiz?

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 07 Oca 2019, 22:58

Yahu şurda ahaber vs... yasaklı kaynakların gaz başlıklıkları ile haber paylaşmayalım. Bunca işten anlayan adamla dalga geçer seviyede mantıksızlıklar içeriyor.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 08 Oca 2019, 12:00

Kutbulmuş yazdı: 08 Oca 2019, 11:56 Peki hocam, bir daha paylaşmayayım.
Sorun yanlış bilgi olması en son bakanın test ortamında poz verdiği motor T700'lere karşılık olan motor değil Atak ve Gökbey'de kullanılacak olan T-800lere karşılık gelecek motorun yanma odası ve aksesuarları idi(core kısmı). En zor kısmın başarılması ve diğer kısımlar daha hızlı ilerleyebileceği için hepimiz sevindik mutlu olduk.
Ama bilgisiz basın bilerek yada bilmeden bu fotoları aldı onu yapan bunuda yapar dedi çoştu verdi mehteri.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 08 Oca 2019, 12:21

Ben bu forumda tek bir amaca hizmet ediyorum. Ülkemin bölünmez bütünlüğünün daimi kılınması. Millet daha iha kısaltmasını bilmezken ben buralarda ve daha önce verisi gitmiş ilk trm forumda ihaların millileştirilip arttırılmasını savunup dururdum. Hatta silahlandırılmasını bile ilk dillendiren benim. Ben bunları savunurken millet 1. Dünya savaşından kalma taktiklerle savunma derdindeydi. Şuan yaşanan gelişmeler cidden çok hoşuma gidiyor ama işin içine bu işi yapan mühendisleri geri plana atan siyasiler girdi mi benim sistem bozuluyor. Bu başarı mühendislerin. Siyasilerin değil. Kimse bilmez ama daha önce forumda paylaşmıştım. U214 lerin denge problemini bizim mühendisler çözdü. Bir yıl da bunu alamanlara kabullendirmeye çalışarak vakit harcadılar. Güzel haberleri paylaşın ama yancıları katmayın araya.

Hyperspace
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Hyperspace » 08 Oca 2019, 13:30

Siyasiler şovunu yapacaksa yapsın onların derdi belli oy almak.Ama yeter ki o başarılı mühendisleri adam gibi korusunlar önlerine taş koymasınlar engel çıkarmasınlar başka da birşey istemiyoruz.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 18 Oca 2019, 11:57

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 18 Oca 2019, 21:03

Hyperspace yazdı: 08 Oca 2019, 13:30 Siyasiler şovunu yapacaksa yapsın onların derdi belli oy almak.Ama yeter ki o başarılı mühendisleri adam gibi korusunlar önlerine taş koymasınlar engel çıkarmasınlar başka da birşey istemiyoruz.
Mühendisi geçtim firmalara taş konuyor daha ne olsun?

murattekin
Akıncılar

Mesaj gönderen murattekin » 11 Şub 2019, 16:08

Kutbulmuş yazdı: 11 Şub 2019, 15:45 TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit; PD170 motorunun buji, enjektör ve bazı sensörlerini ithal ediyoruz dedi, bu ne demektir, süper alaşım geliştirme projesi sonlandığında bu parçalar da yerli olacak diyebilir miyiz?
Buji mi?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 11 Şub 2019, 16:16

Kutbulmuş yazdı: 11 Şub 2019, 15:45 TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit; PD170 motorunun buji, enjektör ve bazı sensörlerini ithal ediyoruz dedi, bu ne demektir, süper alaşım geliştirme projesi sonlandığında bu parçalar da yerli olacak diyebilir miyiz?
Hazır raf ürünü olduğu için ithal ediyoruz dedi.
"Motorumuz tamamen TEI mühendisleri tarafından geliştirilmiş ve tedariki de bazı raf ürünleri hariç tamamen Türkiye'den sağlanmış, tamamen milli bir motorumuz. Motorumuzu geliştirmek 3- 4 yılımızı aldı. Tabii raf ürünleri derken, buji, enjektör ve bazı sensörler gibi şeyleri raf ürünü olarak tedarik ediyoruz."
http://www.kokpit.aero/2-ulkeden-talep

Ayrıca 2 ülke PD-170 talep etmiş

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 11 Şub 2019, 17:00

Kutbulmuş yazdı: 11 Şub 2019, 16:29 Peki hocam, ithal edilen ürünü hazır raf ürünü olduğu için ithal ediyor olmamız, bu parçaların teknolojisinde ne anlama gelir?
Isıtma bujileri, sensör vs.. sanırım(?) ülke içinde üretilmediğinden ithal ediliyor. Buji üretmek TEI'nin işi değil, özel sektörde üretimi bulunmuyorsa ithal edilmesi gayet normal. Sayın Akşit motor üzerinde bulunan ithal parçaların kısıtlamaya tabii bile olmayacak ürünler olduğuna dikkat çekmiş diye düşünüyorum.

StrategyMaster
Süvariler

Mesaj gönderen StrategyMaster » 12 Şub 2019, 01:56

Enjektörü Boschtan almıyor mu bunlar?

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 13 Şub 2019, 13:08