Ağır Yük Helikopteri Tedariki

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
anafor2014
Süvariler
Re: Ağır Yük Helikopteri Tedariki

Mesaj gönderen anafor2014 » 06 Eyl 2016, 09:19

Apache nin arkasında sallanan paraşüt ne amaçla kullanılıyor?

Sallıyorum ama, Acaba arka pervane arıza yaparsa oluşacak salınım ve dönme etkisini dengelemek için mi açılıyor?

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar

Mesaj gönderen DELKU » 06 Eyl 2016, 10:49

Taşıdığı yükün fıldır fıldır dönmesini engellemek için

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 06 Eyl 2016, 18:29

DELKU yazdı:Taşıdığı yükün fıldır fıldır dönmesini engellemek için
Teşekkürler

gökbozkurt
Üye

Mesaj gönderen gökbozkurt » 06 Eyl 2016, 18:57

Maalesef 2 şehit varmış, haberler geçiyor..

Tuco
Süvariler

Mesaj gönderen Tuco » 12 Eyl 2016, 13:43

CH-47 Chinook @ HMAS Adelaide

Resim

Search and Rescue
Akıncılar

Mesaj gönderen Search and Rescue » 28 Eyl 2016, 20:05

IR bastırıcı hala yok

Resim

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 28 Eyl 2016, 22:09

Ir supressor(bastirici) oldugunda motorlarin egzost cikisi asagidaki gibi olmasi lazim(di) eger Kanadali Davis Engineering firmasinin IR supressor sistemi kullaniliyorsa. UH-1H modernizasyoun ve T129'lerde ayni firmanin sistemleri kullanilmisti.

Resim

Kullanıcı avatarı
scarzy
Üye

Mesaj gönderen scarzy » 11 Eki 2016, 16:39

[youtube][/youtube]
Taze taze yeni video atmışlar :)

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 » 11 Eki 2016, 16:54

[youtube]rTlGHswPahY[/youtube]

Luftwaffe
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Luftwaffe » 11 Eki 2016, 19:26

Tarihte yapılmış en verimli araçlardan biri bana göre.
Asker ve cephane taşıma için harika bir araç.Bir tanesi 2 sefer yapsa 120 kişi taşır.
10 kirpinin yapacağı işi şıp diye yapar.

Resim
Resim
Resim

Search and Rescue
Akıncılar

Mesaj gönderen Search and Rescue » 11 Eki 2016, 19:31

musti yazdı:Tüh İzmire gelmişler. Bilsek bir fırsat ilk uçuşlarını görmeye giderdim. Hayırlısı olsun ordumuza uçan canavarlar. Galiba 5 ettiler.
Bunlar ilk gelen 3. Şu anda 3 tane var.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 11 Eki 2016, 19:33

rifat52 yazdı:[youtube]rTlGHswPahY[/youtube]

Ne güzel video olmuş. Heyecanla izledim. Teşekkürler.

Search and Rescue
Akıncılar

Mesaj gönderen Search and Rescue » 11 Eki 2016, 19:46

Resim

Yeni farkettim, Chinook bile Ege-Ankara arasında Afyon'da ihtiyaç molası vermiş :) Aklıma bunu getirdi

30 Ağustos Ortadoğu'yla Komşu Olmaktan Kurtuluş Bayramı Yunanistan'da Coşkuyla Kutlandı...

Başbakan: "Bir İzmir için kendimizi yakacaktık..."

Cumhurbaşkanı'nın konuşmasının ardından söz alan Başbakan Antonis Samaras ise şu an ülke olarak biraz sıkışık olduklarını kabul ederken, her şeye rağmen Suriye'ydi, Mısır'dı, Irak'tı gibi dertlerinin bulunmadığına dikkat çekti. "Şimdi doğruya doğru, zamanında yenildik, oralardan kovulduk falan diye biraz içimiz burkuldu ama derler ya her işte bir hayır var diye. Allah yüzümüze bakmış resmen. Maddi meseleler nasılsa çözülür, para bi şekilde bulunur" diyen Başbakan Samaras, daha sonra sözlerine şu şekilde devam etti:

"Burda yine iyi böyle. En kötü ekonomik kriz oluyor, o da rehavetten. Şimdi oralarda olsak, Türk'ü Kürdü, Arabı, İranlısı derken bin tane milletle uğraşacaktık. 'İngiltere girerse girer miyiz?', 'Şurayı bi bombalasak Amerika ne der?' falan bi ton derdimiz olacaktı. Hayır yani bir İzmir'i almak için sorarım bu kadar çileye katlanmaya değer mi? Dikkat ettiyseniz daha Uşak'ı, Kütahya'yı, Afyon'u saymıyorum bile. Şu an Türk dostlarımız bile oralarda çok duramıyor, en fazla bi yarım saat ihtiyaç molası verip hemen koşarak denize doğru gidiyolar. Öyle iğrenç yerler.."
http://www.zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=222701

Kullanıcı avatarı
FrOzkan
Üye

Mesaj gönderen FrOzkan » 12 Eki 2016, 01:05

Search and Rescue yazdı: Bunlar ilk gelen 3. Şu anda 3 tane var.

1+3=4 eder :D :D

Kullanıcı avatarı
waves
Üye

Mesaj gönderen waves » 12 Eki 2016, 21:37

Resim

Kullanıcı avatarı
VSX
Süvariler
İletişim:

Mesaj gönderen VSX » 20 Eki 2016, 17:15

flora120 yazdı:CH-47 yerine Mil Mi-26'lar düşünülemez miydi? F/p oranı baya daha yüksek gibi CH-47 ye göre...
Mi-26 dünyanın en gereksiz, Rus ekololünün de en ego yüklü ürünüdür. İşletim maliyetleri abartıdır, her 10 saatte değişmesi gereken parçaları vardır. 100 saatlik bakımında neredeyse alet yeniden oluşturuluyor. Fotoğraflarla aşk yaşamamak lazım, bir de realite diye bir şey var.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 20 Eki 2016, 17:43

VSX yazdı: Mi-26 dünyanın en gereksiz, Rus ekololünün de en ego yüklü ürünüdür. İşletim maliyetleri abartıdır, her 10 saatte değişmesi gereken parçaları vardır. 100 saatlik bakımında neredeyse alet yeniden oluşturuluyor. Fotoğraflarla aşk yaşamamak lazım, bir de realite diye bir şey var.

Parca yaninda birde yaktigi yakit var. Sokak agzi konusursak, benzilik sahibi olman lazim.

Kullanıcı avatarı
VSX
Süvariler
İletişim:

Mesaj gönderen VSX » 20 Eki 2016, 18:02

robust yazdı:
Parca yaninda birde yaktigi yakit var. Sokak agzi konusursak, benzilik sahibi olman lazim.
Benzinliği de geçtim ben Rusların hep sattıklarıyla değil, devamında sattıkları yedek parçalarla para kazandığını düşünüyorum.
CH47 candır, gerisi halk diliyle laylaylom, havacılık terminolojisiyle "bir halt olmaz", genel haliyle de heyecandır.

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 21 Eki 2016, 12:04

Mi-17 Modernizasyon sorununu iliklilerine kadar yaşamış, midesi bulanmış bir orduya Mi-26 satmak ne kadar mümkün düşünün :) Rus silahlarına hayranlık duyabilirsiniz bunu kimse eleştiremez zaten ama bu aletlerin kullanımı, bakımı, bakım idame masrafı, saatlik uçuş masrafı gibi işi realiteye vuran başlıkları konuştuğumuzda Rus ekolünün Türkiye'de var olmasının hayal bile edilmemesi gerektiğini anlamak zor değil.

Hatta Türkiye doğru proje yönetimleri ile Tuboprob/Turboşaft motor üretirse, muhtemeln Rus ekollerinden daha kolay bir bakım idame süreci ve daha uygun maliyetle bile olabilecektir...

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar

Mesaj gönderen DELKU » 21 Eki 2016, 15:49

VSX yazdı: Benzinliği de geçtim ben Rusların hep sattıklarıyla değil, devamında sattıkları yedek parçalarla para kazandığını düşünüyorum.
CH47 candır, gerisi halk diliyle laylaylom, havacılık terminolojisiyle "bir halt olmaz", genel haliyle de heyecandır.

4.cü veya 5.ci tekrarım çeşitli forumlarda zannedersem;
DELKU yazdı:Tekrar tekrar aynı şeylere cevap vermek biraz sıkıcı olsa da,
Yani Mi26 yı bir sefere göndereceksiniz ertesinde 1 gün boyunca hangarda haldır haldır yeni sefere hazırlayacaklar. 1 sefer daha tekrar bakım, kaç Mi26 gerekir bu durumda

Kullanıcı avatarı
TMRT
Süvariler

Mesaj gönderen TMRT » 21 Eki 2016, 16:04

Forumda ne zaman CH47 muhabbeti dönse belirli aralıklarla sürekli "Mi26" tartışma döngüsü başlıyor. Çok merak ediyorum, CH47 alımı esnasında SSM yetkilileri masaya Mi26'yı yatırmış mıdır acaba ? Masaya yatırmayı geçtim Mi26'nın esamesi bile okunmamıştır muhtemelen. Yani kulislerde konuşulduğunu dahi sanmıyorum. Zira kendileri çok ağır yükler taşıyarak güçlü gibi gözüken vs Rus ekolünde değişilmez yer tutan "şov yapma" maksadıyla üretilmiş dünyanın en gereksiz helosudur. Diğer tarafta ise kendisini defalarca kanıtlamış dünyanın en gerekli ve kullanışlı helolarından birisi var. Ayıp. Mi26'nın konuşulması gereken negatif yönleri ve masrafları yukarıdaki mesajlarda zaten fazlasıyla yazılmış tekrar tekrar başa dönmeye gerek yok. Bunun haricinde bu helikopterin tek bir artısı ve mantıklı kullanım amacı bulunmamaktadır. Tartışmaya, mesaj yazmaya, zaman harcamaya bile gerek yok ama nedense forumda sürekli gündeme geliyor belirli aralıklarla. Rusların absürt büyüklükte mantık sınırlarını zorlayan ve son derece kullanışsız şeyler üretip bunun üzerinden biz güçlüyüz en büyük biziz tarzında reklam ve propaganda yapma merakı bizim üzerimizde dahi bir etki bırakmış demek ki. Bu zihniyet 90'larda tarihe gömüldü ve bunları artık kimse yemiyor sanıyordum oysa ki.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 21 Eki 2016, 16:26

Olduya Mi-26 alsan, o buyuklukte helikopteri sokacak hangarda yoktur. Sovyetlerin soguk savas donemlerini ve ucsuz bucaksiz cografyasinda kurdugu usleri ve savunma tesislerinin agir yuk ihtiyaci tasinmasi icin dusunulmus, ve ozel tasarlanmis bir cozum. Artik uzerine bir sunger cekip CH-47 konusalim, mesela tandem rotorun faydalarini konusalim.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 21 Eki 2016, 16:55

Kimse 300 adet helikopteri şov olsun diye üretip yıllarca kullanmaz. Mi-26, Mil dizayn bürosunun onlarca yıllık deneyimlerinin ürünü. Daha Mi-26 servise girmeden 20 yıl önce aynı adamlar o zamanın en büyük helikopteri Mi-6'yı kullanıyorlardı ve 900'den fazla Mi-6 üretildi.

Bu "çok ağır" nakliye helikopterleri Sovyet doktrininin ve zorlu Rus stepleri ile Sibirya'nın bir zorunluluğu. Bu nedenle bize gelmez. Çin'e gelir çünkü hatırı sayılır bir yüzölçümü ve kocaman bir ordusu var. Ama bize gelmez.

gucluak
Süvariler

Mesaj gönderen gucluak » 24 Eki 2016, 00:38

Sanırım aldığınız bir silahın hele bunu kredi ile belli şartlarda almışsanız. Yarın silahı veren tarafça kullanımının kısıtlanması olasılığı.

Bu tür bir durumu hali hazırda yaşıyoruz örnek FLIR kısıtlaması kaynak :Savunma ve Havacılık Sayı:175

"ABD hükümeti, üzerinde lazer hedef güdümleyici sensörü bulunan StarSAFIRE 380-HDL FLIR faydalı yüklerinin Türkiye'ye doğrudan/ticari satışını yasaklamıştır"

Şunu sormamız gerek neden envanterde BH ,Eurocopter, Mi-17 üç farklı kaynak çeşitlemesine gidildi ? Benim cevabım kısıtlama ve yasaklamalarla mücadele için olduğunu tüm forum benden daha iyi hatırlayacaktır.

Tamda bu noktada Ağır Yük Helikopteri Tedariğinde ABD kaynaklı süren tedarik süreci, Rus Kaynaklı tedarik olasılığı, Avrupa Orjinli yeni projeye katılım olasılıkları içinde Rus kaynaklı tedarikin dile getirilmesinin temelinde, gerektiğinde bu kabiliyetin kullanımında olası karşılaşılabilecek kısıtlamaları , yasaklamaları nasıl aşabilirizin yolunu araştırmaktır.

Rus orjinli silahların envanterde olması herkesçe bilinen bir takım kısıtları olmakla birlikte, ülkemizin varlığına tehdit oluşturan ve zamanı geldiğinde ihtiyaç duyacağımız kabiliyetlerin, kısıtlama ve yasaklamalardan etkilenmemesi için oluşturulabilecek stratejiyi desteklemesi içindir.

Yoksa çin gibi ülkeler bir şekilde bu helikopterleri işletmektedir. Tabiki her ülke kendi coğrafi özelliklerine göre ihtiyaçlarını karşılayacak ve bu ihtiyaçları karşılarken maliyetinede katlanacaktır.

Önemli olan ülkemiz için bu kabiliyet kazanımı yasaksız ve kısıtlamasız nasıl olabilir ve bunun(Rus sistemini envantere almanın ve operasyonel tutmanın) maliyetine değer mi ?

Topgun
Akıncılar

Mesaj gönderen Topgun » 25 Eki 2016, 11:14

CH-47'lerimizin aktif olarak G.doğuda operasyonda kullanıldığına dair hiç bir haber varmıdır acaba? Yoksa hala eğitim sürecinde devammı ediyorlar?

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 25 Eki 2016, 14:08

Şu an için elimizde kaç adet var? Umarım ileriki tedariklerle 20 li sayıları aşar

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 25 Eki 2016, 14:38

Şu an 3 adet mevcut. Sanıyorum kuvvet bir adaptasyon sürecinde EH sistemleri takılımı geldi bilemiyorum öyle değil ise TAI/Aselsan ikilisinin bir elinden geçer muhakkak.

Şu an çok ihtiyaç olunan durumlarda Kullanacaklardır sayı az....

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 25 Eki 2016, 15:06

swat yazdı:Şu an 3 adet mevcut. Sanıyorum kuvvet bir adaptasyon sürecinde EH sistemleri takılımı geldi bilemiyorum öyle değil ise TAI/Aselsan ikilisinin bir elinden geçer muhakkak.

Şu an çok ihtiyaç olunan durumlarda Kullanacaklardır sayı az....
Seyrettigim CH-47 goruntulerinde helikopterler uzerinde henuz HEWS'e ait fuze ikaz sistemleri yoktu. Sadece flare/chaff dispenserleri gorunuyordu. Minimum seviyde Aselsan lisansli urunu AAR-60 MILDS fuze ikaz sistemleri, ve ALQ-144 IR jammer EH donanimlari tam takilmadan operasyonlara gonderilmezler diye tahmin ediyorum. Ayrica motorlar uzerinde IR supressor denilen motor gazinin IR isini dusuren aparat takili degil sanirim.

orko_8
Akıncılar

Mesaj gönderen orko_8 » 25 Eki 2016, 15:30

Türk CH_47F'leri ABD Kara Kuvvetleri konfigürasyonunda teslim ediliyor. ASELSAN HEWS vb entegrasyonu şu aşamada gündemde değil

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 25 Eki 2016, 15:58

New features on the CH-47F (as compared to earlier models) include the digital Common Avionics Architecture System (CAAS) from Rockwell Collins + modifications to the airframe to reduce vibration. The upgraded CAAS cockpit comes with MFD-268C3 multi-function display units, CDU-7000 control display units, PSM-8600 processor switch modules, and VPM-8600 video processor modules. CAAS also includes a digital data bus that permits installation of enhanced communications and navigation equipment for improved situational awareness, mission performance, and survivability. The CAAS interfaces with the BAE Systems Digital Advanced Flight Control System (DAFCS). The new aircraft uses more powerful Honeywell T55-GA-714A engines that improve fuel efficiency and enhance lift performance. Also, the CH-47F features the AN/ARC-231 Airborne Communication System from Raytheon, which includes two UHF/VHF AM/FM radios. Older Chinooks were equipped with AN/ARC-164 (UHF-AM) and AN/ARC-186 (VHF-AM/FM) radios. The CH-47F is also equipped with two AN/ARC-201 SINCGARS radios, one AN/ARC-220 high frequency radio, and one L-Band BFT transceiver. Other CH-47F equipment includes the AN/APX-123(V) Identification Friend or Foe (IFF) transponder.
Kaynak: http://www.bga-aeroweb.com/Defense/CH-47-Chinook.html

Buna göre standart konfigürasyon bu? EH sistemleri ile ilgili çok bir şey göremedim. MWR, LWR gibi sistemler yok ki bu helikopteri resmen donatmalıyız. Tam bir ManPADS koruması olmalı ben mi yanlış düşünüyorum?

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 25 Eki 2016, 16:23

orko_8 yazdı:Türk CH_47F'leri ABD Kara Kuvvetleri konfigürasyonunda teslim ediliyor. ASELSAN HEWS vb entegrasyonu şu aşamada gündemde değil
O zaman US Army'nin CH-47F'leri uzerindeki standart AN/AAR-39 RWR(radar ikaz) ve AN/AAR-57 fuze ikaz sisteminin KKK CH-47F'lerinde olmasi gerekir ama teslim edilen helikopterler ciplak, sadece bos anten yuvalari gozukuyor. Sadece chaff/flare dispenser takili gelmisler. ALE-47 sistemi olabilir. Belki ilerki tarihlerde, teslim edildikce eksikler takilir. KKK'nin HEWS alt sistemleri kullanarak bir standart olusturmasi gerekirdi. Tahminim ful suit HEWS entegrasyonu yapmak icin Boeing bir dolu para istemistir, SSM/KKK'de simdilik kalsin, ilerde bakariz diye laf etmistir muhtemelen.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 25 Eki 2016, 21:48

Zaten bizdeki helilerde de pek bi fark yok...hemen harekat bolgesinde gorevlendirilebilirler problem yok. Sistem takilmasi falan da gereekmez.

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 25 Eki 2016, 22:54

ZIRHLISUVARİ yazdı:Zaten bizdeki helilerde de pek bi fark yok...hemen harekat bolgesinde gorevlendirilebilirler problem yok. Sistem takilmasi falan da gereekmez.

Neden böyle düşündünüz? S-70'ler boş mu geziyor Doğuda???

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 26 Eki 2016, 02:38

Evet..s 70 ler whiskey ler belki ataklar hepsi bos geziyorlar....

Kullanıcı avatarı
Diagoras
Üye

Mesaj gönderen Diagoras » 27 Eki 2016, 00:04

Resim
Resim

Ankara semalarında kendisi ile rast geldik.

Operatıon Atilla
Süvariler

Mesaj gönderen Operatıon Atilla » 27 Eki 2016, 00:25

ZIRHLISUVARİ yazdı:Evet..s 70 ler whiskey ler belki ataklar hepsi bos geziyorlar....
Üstad birazcık daha açar mısınız ?

Kullanıcı avatarı
Çetin
Akıncılar

Mesaj gönderen Çetin » 27 Eki 2016, 12:47

Diagoras yazdı:
Ankara semalarında kendisi ile rast geldik.
Çevik düşünce ve paylaşım için teşekkür ediyorum. Güzel denk gelmişsiniz.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 28 Eki 2016, 14:47

Teke yazdı: Çevik düşünce ve paylaşım için teşekkür ediyorum. Güzel denk gelmişsiniz.
Çevik düşünce kısmından dolayı bende kutluyorum.
CH 47 ile iki defa denk geldik Birincisi New yorkta geçen kış Manhattanda otelde mahsur kaldığımızda yolları açmak üzere önünde kar kepçesi bağlı askeri aracı taşırken hayran hayran izledim bir tek kare almak aklıma gelmedi.
İkinciside geçenlerde Çiğli semalarında yerli kamuflajla izlerken sevinçten unuttum.

Kullanıcı avatarı
FALCON
Üye

Mesaj gönderen FALCON » 28 Eki 2016, 15:02

En azından terör bölgesinde 3 4 s70 gezdirmektense chinookla asker indirilir. Yada uçan muayenehane olur.

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS » 28 Eki 2016, 15:17

sailordream yazdı: Çevik düşünce kısmından dolayı bende kutluyorum.
CH 47 ile iki defa denk geldik Birincisi New yorkta geçen kış Manhattanda otelde mahsur kaldığımızda yolları açmak üzere önünde kar kepçesi bağlı askeri aracı taşırken hayran hayran izledim bir tek kare almak aklıma gelmedi.
İkinciside geçenlerde Çiğli semalarında yerli kamuflajla izlerken sevinçten unuttum.

Bu hallere düştüler mi yahu? :lol:
Eskiden kar motosikleti ile erzak battaniye dağıtırlardı.

Kullanıcı avatarı
Diagoras
Üye

Mesaj gönderen Diagoras » 28 Eki 2016, 20:18

Teşekkür ederim sayın üyeler, Okulumun bulunduğu mevki kara havacılığın eğitim sahası, günlük en az 4 çeşit helikopter goruyorum. Sık sık fotoğraflarını çekmeye çalışıyorum.

Kullanıcı avatarı
Çetin
Akıncılar

Mesaj gönderen Çetin » 28 Eki 2016, 20:31

sailordream yazdı: Çevik düşünce kısmından dolayı bende kutluyorum.

:)

Bunlar da güzel. Kendinize güzel anı olmuş.

komser003
Süvariler

Mesaj gönderen komser003 » 10 Kas 2016, 12:40

Dün Afyon'dan bir tane daha Chinook geçti. 1) Cougar neden Chinook'a refakat ediyor? 2) Chinooklar Türkiye'de test edilecekler mi yoksa direk görev yerlerine mi gönderilecekler?

ÜNAL
Süvariler

Mesaj gönderen ÜNAL » 11 Kas 2016, 12:43

Bornova üzerinden Cougar eskortluğunda geçti biri ama maalesef kampüsteki ağaçlar yüzünden resim çekemedim... :(

VandT
Üye

Mesaj gönderen VandT » 11 Kas 2016, 15:32

ÜNAL yazdı:Bornova üzerinden Cougar eskortluğunda geçti biri ama maalesef kampüsteki ağaçlar yüzünden resim çekemedim... :(
Evet Sayın ÜNAL saat 12:30 civarı Konak yönünden gelip Pınarbaşı yönüne doğru uçtu. Dip oda da uzanmıştım heli sesi duydum ilk önce, sonra sesin farklı olduğunu fark ettim. Çift pal sesi hemen ayırt ediliyordu. Ben balkona koşana kadar kadrajdan çıkmak üzereydi ancak ''Minik Kuş'' olduğunu seçebildim. Video atmak isterdim malesef yetişemedim :( Eskort yoktu ben gördüğümde yalnız uçuyordu.

havasavunma
Süvariler

Mesaj gönderen havasavunma » 11 Kas 2016, 15:40

VandT yazdı: Evet Sayın ÜNAL saat 12:30 civarı Konak yönünden gelip Pınarbaşı yönüne doğru uçtu. Dip oda da uzanmıştım heli sesi duydum ilk önce, sonra sesin farklı olduğunu fark ettim. Çift pal sesi hemen ayırt ediliyordu. Ben balkona koşana kadar kadrajdan çıkmak üzereydi ancak ''Minik Kuş'' olduğunu seçebildim. Video atmak isterdim malesef yetişemedim :( Eskort yoktu ben gördüğümde yalnız uçuyordu.
Bende tek Cougarı Denizli'de gördüm. Chinook görsem çekerdim de Cougarlar ilgimi çekmiyor :lol:

VandT
Üye

Mesaj gönderen VandT » 11 Kas 2016, 19:10

Sanırım bugün gördüğüm CH-47.
https://twitter.com/TulparC/media

augustus77
Üye

Mesaj gönderen augustus77 » 18 Kas 2016, 18:10

http://www.kokpit.aero/ikinci-parti-geldi

Kazasız belasız uçuşlar...

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 20 Kas 2016, 18:11

Resim
UH-1, Sikorsky UH-60, CH-47F

warrior
Akıncılar

Mesaj gönderen warrior » 20 Kas 2016, 18:21

En uzak hangar girişinde 2x AS-532 Cougar UL ve 1 B-200 daha var. ;) :)