Türk İnsansız Hava Aracı Projesi "ANKA" Yorumlar

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 13 Oca 2019, 13:18

Mantık mı? Biri tank yapıyor tank üretimi maliyet öne sürülerek ona verilmiyor, tanktan bihaber olan başka biri ucu açık tank üretim vaadi veriyor, bu işi beceremeyeceği ayyuka çıkınca devletin fabrikası ona peşkeş çekiliyor. Buradaki mantık mühendis mantığı değildir.

Zaten mantık olsaydı ANKA bu kadar gecikmezdi.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 13 Oca 2019, 15:19

igirgin yazdı: 13 Oca 2019, 13:18 Mantık mı? Biri tank yapıyor tank üretimi maliyet öne sürülerek ona verilmiyor, tanktan bihaber olan başka biri ucu açık tank üretim vaadi veriyor, bu işi beceremeyeceği ayyuka çıkınca devletin fabrikası ona peşkeş çekiliyor. Buradaki mantık mühendis mantığı değildir.

Zaten mantık olsaydı ANKA bu kadar gecikmezdi.
Sizi anlıyor ve sonuna kadar katılıyorum ancak ANKA özellikler olarak geliştirilirken sipariş verilmiyor ya da isterler artıyor falan. Fakat şunu da belirteyim ANKA ya geçilen sipariş sayısı çok ama çok az Bayraktar ihracat yaparken ki bu kadar ben şüphelenmeye başladım da. ANKA yı tıpkı Aselsan'nın 1919 telefonu gibi alıcıya sunulmama durumu da olabilir.

Ayrıca 70 anka olup 10 bayraktar olsa daha iyi olur.

Ona da ihtiyacımız var buna da ama ANKA ya daha çok ihtiyacımız var ben anlamadım bu işi!

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 13 Oca 2019, 15:25

Bayraktar= Fluence, ANKA= Mercedes E250 (kabiliyet bakımından). ANKA sayısı artmalı tabi ama daha pahalı olduğu için biraz daha geride kalabilir. Hoş kalmasın tabi, hepsi lazım.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 13 Oca 2019, 18:01

Neye göre az kime göre az? Elinizde yeterli bilgi var mı? Hani biri MALE sınıfı İHA, biri taktik sınıf. @Canti'nin söylediği kadar fark var aralarında.
Son sözleşmede sadece tek kalemde 22 sipariş verildi. Çok ama çok azmış neye göre? Sadece teslim edilen Anka-S sayısı 10 adet, B'ler var ayrıca. Dünya'da kaç ülkede 22 tane MALE sınıfı İHA var? Bayraktar taktik İHA olarak işini gayet iyi maliyet etkin bir şekilde yapıyor. ANKA'nın da üretimi de siparişi de devam ediyor.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 13 Oca 2019, 18:19

Anka ve Bayraktar'ın envantere girişlerindeki adetsel farkların ardında farklı Kuvvetler tarafından kullanılıyor olmasının da payı olabileceğini düşünüyorum. Hava kuvvetlerinin isterleri, insansız araç kullanımına olan ihtiyacı bütçesi vs hepsi etkendir.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 13 Oca 2019, 18:31

Son yıllarda çevremizde olan yolsuzluklar, adaletsizlikler ve adam kayırmaları hiç kimseyi askeri ihalelerde objektif yaklaşıldığını inandıramaz. Akıncı diye bir karın ağrısı daha uçmadan envantere girdiğine ve SOM atmaya başladığına göre bu işin moku çıkmıştır.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 13 Oca 2019, 18:48

igirgin yazdı: 13 Oca 2019, 18:31 Son yıllarda çevremizde olan yolsuzluklar, adaletsizlikler ve adam kayırmaları hiç kimseyi askeri ihalelerde objektif yaklaşıldığını inandıramaz. Akıncı diye bir karın ağrısı daha uçmadan envantere girdiğine ve SOM atmaya başladığına göre bu işin moku çıkmıştır.
Hocam dediğinize katılıyorum, o tren çoktan kaçtı da aynı sınıfta değiller bunlar. Akıncı ve Bayraktar olsa bile ANKA olacak çünkü bunların arasında bir iha da lazım. Gelecekte ne olur bilinmez.

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler

Mesaj gönderen Tigerfish » 13 Oca 2019, 19:24

igirgin yazdı: 13 Oca 2019, 18:31 Son yıllarda çevremizde olan yolsuzluklar, adaletsizlikler ve adam kayırmaları hiç kimseyi askeri ihalelerde objektif yaklaşıldığını inandıramaz. Akıncı diye bir karın ağrısı daha uçmadan envantere girdiğine ve SOM atmaya başladığına göre bu işin moku çıkmıştır.
Daha dogmayan cocugu p.c yaptiniz. Neye dayanarak bu görüse vardiniz anlayamadim. Bu kurulusun ZDH TB2´ leri itlerin parca parca ucusmalari epey karnimdaki yaglari eritmeye yetti. Lokal bölgelerdeki Operasyonlar icin TB2 ´lerin cok sayida bulunmalari kendilerini gayet effektif olarak göstermistir. Onun disinda ANKA S teslimatlari devam ediyor. Ve zannedersem bunlar daha uzak sinir ötesi icin uyarlanmistir.

Adam kayirma konusunda Altay ihalesinde tamamen sizinle hemfikirim. Kesinlikle. Pire icin bütün yorgani yakmayin.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 13 Oca 2019, 19:40

Eğer devlet belirli bir ürünün alımı hakkında resmi bir beyan vermemişse birileri ben yaptım alacaksınız diyorsa bu ürün ve şirket gayrimeşrudur. Sizin karnınızdaki yağların erimesi onların semirmesi anlamı taşımamalıdır.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 13 Oca 2019, 20:10

Kesinlikle! Umarım yanılıyorumdur ama Karayel örneği de önümüzde. Tamam katapult istenimiş yapmamış bizim öyle bir lüksümüz mü var. Neden 5 adet de Karayel'den sipariş geçilmedi? Kusura bakmayın ama ben ikna olmadım. BMC örneği önümüzde kapak gibi duruyor.

Asıl aksini düşünmek bana çok fantastik geliyor. Amacım Bayraktar sipariş almasın değil. Ama atıyorum bir Karayel'i göremedik bile performansını. ANKA farklı platform diyorsunuz tamam da bu da sonuçta Bayraktarın attığı mühimmatı atıyor. Yok taktik değil o yüzden çok pahalıya mal olur diyorsanız o konuda da ikna edici bir argüman değil ne yazık ki.

Doğmamış çocuğa don biçiyorum ne yazık ki. Çünkü bir sürü çocuk bu şekilde doğdu ya da doğacakken anne karnında katledildi!

Akıncı İHA ile ilgili ayrıca derin şüphelerim var.

Son olarak umarım yanılıyorumdur. Yanılmayı çok isterim.

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler

Mesaj gönderen Tigerfish » 13 Oca 2019, 21:00

igirgin yazdı: 13 Oca 2019, 19:40 Eğer devlet belirli bir ürünün alımı hakkında resmi bir beyan vermemişse birileri ben yaptım alacaksınız diyorsa bu ürün ve şirket gayrimeşrudur. Sizin karnınızdaki yağların erimesi onların semirmesi anlamı taşımamalıdır.
Bundan seneler önce Ünal arkadasimiz silahli IHA´dan bahsederken neredeyse kendisini linc ediyorduk. Anlasilan kendisi sonradan hakli cikti ve kendisinden özür dileyen ben oldum.

Her askeri ihalenin resmi beyanini beklerseniz bosuna beklemeyin derim.

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler

Mesaj gönderen Tigerfish » 13 Oca 2019, 21:04

Antares yazdı: 13 Oca 2019, 20:10

Son olarak umarım yanılıyorumdur. Yanılmayı çok isterim.
Bunun korkusundan yogrdu üfleyerek yemeye basladim.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 13 Oca 2019, 22:01

Tigerfish yazdı: 13 Oca 2019, 21:00 Bundan seneler önce Ünal arkadasimiz silahli IHA´dan bahsederken neredeyse kendisini linc ediyorduk. Anlasilan kendisi sonradan hakli cikti ve kendisinden özür dileyen ben oldum.

Her askeri ihalenin resmi beyanini beklerseniz bosuna beklemeyin derim.
Doğru ama akrabalık ilişkileri mide bulandırıcıdır. Akrabalık ilişkileri Şark toplumların ve Üçüncü Dünya ülkelerinin olmazsa olmazlarıdır ve bunlar oldukça kendi teknolojik ürünleri bile olsa hep öyle kalacaklar.
Örnek Hollanda bizden KMS aldı ve biz bu satışla ne biz süper teknolojik bir ülke olduk ne de onlar dünyadaki konumundan bir şey kaybettiler.

ehtiyar
Üye

Mesaj gönderen ehtiyar » 14 Oca 2019, 01:13

Bayraktarile sakallıyı aynı katagoride görmak Bayraktar a ciddi haksızlık olur. Hatta akraba olması ve tabi ki akıncının herhangi bir ihale sürecinden geçmemesi, sorun oluşturuyor. TB 2 Toplam ağırlığına göre tşımakapasitesi, irtifa, uçuş süresi çok yüksek bir perfomasyona işaret ediyor. AKINCI da, başarılı olacaklarını düşünüyorum. Aslında Türkiye Bayraktarları kazandı. Umarım uzun erimde her iktidar koşulunda haklarını verirler. Uluslar arası bir İHA firmamız olarak yaşarlar.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 14 Oca 2019, 10:48

Mesele Bayraktar işinin hakkını veriyor vermesine ama işinin hakkını veren herkese Bayraktar muamelesiyapılmıyor. Sıkıntı orada zaten. Yoksa Bayraktar ile ilgili kanı ortak düye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
KatipMaster
Süvariler

Mesaj gönderen KatipMaster » 20 Oca 2019, 00:02

Çİne verirler ihaleyi.
Operasyonel Ağırlıkta dezavantajlıyız.
Motor konusunda dezavantajlıyız.
Fiyat olarak dezavantajlıyız.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 20 Oca 2019, 00:20

Endonezya'nın Çin'le arası açık diye biliyorum. Yakınlarında seçim olması lazım. Seçimi kazanmadı muhtemel aday Çin'le mesafeli gibi bir şeyler görmüştüm. Bir Dr Mahathir vakası daha olacak gibi Çin için.

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 » 20 Oca 2019, 00:23

Elenenler;
Operasyonel ağırlıkta daha mı fazlaydılar? "Operasyonel Ağırlıkta dezavantajlıyız."
Motor konusunda daha mı kötüydüler? "Motor konusunda dezavantajlıyız."
Fiyat olarak bizden yüksek mi kaldılar? "Fiyat olarak dezavantajlıyız."

Denklem bu kadar basit ve düz mü?

KatipMaster yazdı: 20 Oca 2019, 00:02 Çİne verirler ihaleyi.
Operasyonel Ağırlıkta dezavantajlıyız.
Motor konusunda dezavantajlıyız.
Fiyat olarak dezavantajlıyız.

Kullanıcı avatarı
KatipMaster
Süvariler

Mesaj gönderen KatipMaster » 20 Oca 2019, 14:18

sailor06 yazdı: 20 Oca 2019, 00:23 Elenenler;
Operasyonel ağırlıkta daha mı fazlaydılar? "Operasyonel Ağırlıkta dezavantajlıyız."
Motor konusunda daha mı kötüydüler? "Motor konusunda dezavantajlıyız."
Fiyat olarak bizden yüksek mi kaldılar? "Fiyat olarak dezavantajlıyız."

Denklem bu kadar basit ve düz mü?
Bildiğim kadarıyla sundukları opsiyon motor bizim motorun 2 katı güç üretiyor. Faydalı yük taşıma kapasitesi bizimkinden 200 kg daha fazla. Fiyat olarakda bizden daha ucuz teklif verdiler.

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 » 20 Oca 2019, 15:49

Elenenlerden yola çıkarak konuyu sorgulamakta amacım, kimi özellikleri artı olmasına rağmen seçilmeleri için bunun yeterli olamayabileceğini anlatmaktı. Yalın benchmark çalışması ile karar verilebilecek durumlar değil bunlar. Öyle olsaydı; firmaların sağladığı spec. doc. ları yarım saatte inceleyip sonuca varabilirlerdi...

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 20 Oca 2019, 19:03

Ne yazık ki diplomatik ilişkileri hesaba katmazsak Çin alır.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 20 Oca 2019, 19:30

https://www.haberler.com/endonezya-da-c ... 17-haberi/
Endonezya'da, Çin'in Cakarta Büyükelçiliği önünde yüzlerce kişi, Uygurlara yönelik uygulamalara tepki amaçlı gösteri düzenledi.
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/endone ... i-41089061
Endonezya'da, çalışma izni için gerekli belgeleri eksik olan 51 Çinli işçi sınır dışı edildi.
Tempo gazetesinin haberine göre, Sumatra Adası'nda yer alan Açe eyaletindeki işgücü ajansı, yapılan denetlemede geçen yıldan bu yana “PT Lafarge Cement Indonesia” adlı inşaat firması bünyesinde çalışan ve gerekli belgeleri olmayan 51 Çinliyi sınır dışı etti.

Çinli işçilerin dün itibariyle tamamının ülkelerine gönderildiği açıklayan Açe İşgücü Ajansı Gözetim Merkezi Başkanı Putut Rananggono, işçilerin enerji santrali alanındaki Çinli bir şirket aracılığıyla bölgede istihdam edildiği bilgisini aktardı.

Sınır dışı edilen Çinli çalışanlarına ilişkin açıklama yapan Lafarge şirketi de işe alımda ortak çalıştıkları Çinli şirketin, işçiler için gerekli belgelerin tamamlanması konusunda yerel makamlarla koordineli çalışacağını bildirdi.

Endonezya İşgücü Bakanlığı verilerine göre, ülkede bulunan yaklaşık 100 bin yabancı çalışanın 32 binini Çin vatandaşları oluşturuyor.
ilişkileri çok da iyi değil

Kullanıcı avatarı
TMRT
Süvariler

Mesaj gönderen TMRT » 20 Oca 2019, 21:00

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 08 Şub 2019, 18:27

Anka-II

Resim
Resim

İlk uçuşunu Mart ay'ı içinde yapacakmış.

https://www.haberturk.com/yazarlar/gunt ... avalanacak

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 08 Şub 2019, 18:56

Test7 yazdı: 08 Şub 2019, 18:27 Anka-II

Resim
Resim

İlk uçuşunu Mart ay'ı içinde yapacakmış.

https://www.haberturk.com/yazarlar/gunt ... avalanacak
Geliyor gönlümüzün sultanı...
Artık yeni başlık mı açsak bu aslan parçasına?

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 08 Şub 2019, 18:57

ANKA-II ile Baykar Akıncı'nın farkı ne olacak şimdi?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 08 Şub 2019, 19:01

Demek ki ANKA-YFYK iptal olmamış, inşallah göz boyamak için yapılmamıştır.

emrebenn
Süvariler

Mesaj gönderen emrebenn » 08 Şub 2019, 19:19

Bunu endonezya için yapiyorlar.TSK ile alakali degil.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 08 Şub 2019, 19:45

TAI hiç sipariş almasa bile (ki şaşıracak mıyız? Hayır.) insansız hava araçları geliştirmeye devam etsin, etsin ki ihracat yapabilsin, ihracat yapabilsin ki yarın ödeneği kesilirse kaynak sıkıntısını az çeksin.
Endonezya inşallah başarılı bulur ve yüksek kalem sipariş geçer. Ben bizim TSK nın, AKINCI'yı sipariş geçeceğimize eminim. Tartışıp canımızı sıkmaya gerek yok.

Hafta sonumun hediyesi oldu bu fotoğraf.

Tebrikler TAI.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 09 Şub 2019, 22:37

Bu arada TAI nin bu modeli için (Ukrayna değil) modellediği tasarımla en son fotoğrafını gördüğümüz ve rüzgar testlerinin yapıldığı modelin tasarımı farklı. Rüzgar tünelindeki ile en son fotoğrafını gördüğümüz model aynı.

Motorlar kanatlara ortalanmamış altında kalıyor bu yüzden yere çok yakın olmaması için kanatlar yükseltilmiş. En büyük fark bu 2 fotoğraftan gördüğümüz kadarıyla.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 10 Şub 2019, 13:51

Antares yazdı: 08 Şub 2019, 19:45 TAI hiç sipariş almasa bile (ki şaşıracak mıyız? Hayır.) insansız hava araçları geliştirmeye devam etsin, etsin ki ihracat yapabilsin, ihracat yapabilsin ki yarın ödeneği kesilirse kaynak sıkıntısını az çeksin.
Endonezya inşallah başarılı bulur ve yüksek kalem sipariş geçer. Ben bizim TSK nın, AKINCI'yı sipariş geçeceğimize eminim. Tartışıp canımızı sıkmaya gerek yok.

Hafta sonumun hediyesi oldu bu fotoğraf.

Tebrikler TAI.
Temel Kotil politik olarak da çalışmasını bilen birisidir. Mutlaka en az 3-5 adet envantere aldırır operasyonel olarak kullanıldığını belgeletir.
Zaten bu MALE Akıncı ise HALE olacak beklenti o yönde.
Gövde anka gövdesi sanki :?:

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 10 Şub 2019, 14:45

Evet gövde büyük olasılıkla Anka gövdesi, motor + mazot deposu 300 litre civarı+ iniş tkımı çıktığında bayağı bir yer açılmıştır, zaten Anka uzunluğu 8 metre civarında, bombalar da kanat altı olur herhalde.

Kullanıcı avatarı
Damascus_Steel
Üye

Mesaj gönderen Damascus_Steel » 10 Şub 2019, 15:37

Motorlar ile gövde aralarındaki boşluklara birer adet SDB uygulanabilir mi acaba? Ebatları uygun mudur? Eğer uygunsa bolca mühimmat taşıyabilir. Kanatların ortalarına doğru da ikili MAM-L monte edilirse şahane olur.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 11 Şub 2019, 20:28

Maketin altinda zaten dikkatli bakilirsa bir muhimmat gozukuyor sanirim ruzgar tunelinde

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 12 Şub 2019, 02:25

Anka II, Endonezya da rüzgar tüneli testleri.

Resim
Resim

https://www.bppt.go.id/teknologi-hankam ... al-vehicle

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 13 Şub 2019, 13:57

Anka II'nin değişen kuyruk tasarımının yeniden modellenmiş hali.

Resim

Kaynak: miguyan2000

emrebenn
Süvariler

Mesaj gönderen emrebenn » 13 Şub 2019, 16:07

Benim merak ertigim neden PD220 degilde PD 170 ile uçuyor.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 13 Şub 2019, 17:56

Test7 yazdı: 13 Şub 2019, 13:57 Anka II'nin değişen kuyruk tasarımının yeniden modellenmiş hali.

Resim

Kaynak: miguyan2000
Grafik yine tam dogru degil. Kuyruk tasarimi degismis evet ama en onemli degisiklik govde ile kanat birlesiminde govde asagi dogru biraz daha indirilmis. Bu yuzden govde kanat birlesimi aerodinamik olarak drag uretecek gibi gorunuyor. Ayrica dizel motorlari tasiyan podlar, bir turboprop ucaga gore daha iri olmasi nedeniyle ilave drag uretmesi kacinilmaz. Kisaca ilk verilen grafiklerdeki begenilen tasarim, son degisikliklerden sonra bazi elestiriler aliyor. Ozellikle onden cekis (puller) motor seklinde pervanelerin onde olmasi, E/O gorev sisteminin yine buruna monte edilmesi sanki "noze heavy" bir agirlik merkezine isaret ediyor. Bunu dengelemek icin ana inis takimlarini geriye dogru katlanir muhtelemen ve govde icinde de aviyonikleri yeniden yerlestirerek ucagin tasarimini opmize edebilirler.

Ilk dusunce sanirim ANKA-S govdesini alip, ANKA-2 tasarimina ozel motor ve kanat altina monte edilmesi seklinde, moduler bir tasarim hedeflendigi belli oluyor. Yine de hayirli olsun, deneyerek en iyisini bulacaklardir.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 13 Şub 2019, 18:04

robust yazdı: 13 Şub 2019, 17:56 Grafik yine tam dogru degil. Kuyruk tasarimi degismis evet ama en onemli degisiklik govde ile kanat birlesiminde govde asagi dogru biraz daha indirilmis. Bu yuzden govde kanat birlesimi aerodinamik olarak drag uretecek gibi gorunuyor. Ayrica dizel motorlari tasiyan podlar, bir turboprop ucaga gore daha iri olmasi nedeniyle ilave drag uretmesi kacinilmaz. Kisaca ilk verilen grafiklerdeki begenilen tasarim, son degisikliklerden sonra bazi elestiriler aliyor. Ozellikle onden cekis (puller) motor seklinde pervanelerin onde olmasi, E/O gorev sisteminin yine buruna monte edilmesi sanki "noze heavy" bir agirlik merkezine isaret ediyor. Bunu dengelemek icin ana inis takimlarini geriye dogru katlanir muhtelemen ve govde icinde de aviyonikleri yeniden yerlestirerek ucagin tasarimini opmize edebilirler.

Ilk dusunce sanirim ANKA-S govdesini alip, ANKA-2 tasarimina ozel motor ve kanat altina monte edilmesi seklinde, moduler bir tasarim hedeflendigi belli oluyor. Yine de hayirli olsun, deneyerek en iyisini bulacaklardir.
Haklısınız bu arada hocam, ilk izlenim drag'a çok müsait gibi. Mart ay'ını merakla bekliyor olacağız.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 13 Şub 2019, 18:38

Kanatlar yukseltilmis motordan dolayı. Govdeyi yukseltmemisler benim incelememe gore. Daha fotografi gorur gormez ilk onu gordum. Bence daha degisecek gibi.

ilker0101
Süvariler

Mesaj gönderen ilker0101 » 28 Şub 2019, 09:51

Bildiğiniz gibi Anka mitolojik bir kuş ismi,Arapça'daki ismi Anka imiş.
Türk Mitolojisindeki adı:Alp Kara veya Tuğrul Kuşuymuş.Keşke adı değiştirilip Alp Kara veya Tuğrul koyulsa.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 01 Mar 2019, 19:36

Resim
Fotoğrafın çekilme tarihi Haziran 2018 /Flickr @TSK

warrior
Akıncılar

Mesaj gönderen warrior » 02 Mar 2019, 20:09

Akhisar burası.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle » 02 Mar 2019, 21:07

Yok hocam Sivrihisar.

PANZER
Üye

Mesaj gönderen PANZER » 03 Mar 2019, 12:43

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 03 Mar 2019, 16:26

Resim

Multi role dönüşmüş.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 03 Mar 2019, 16:37

Yüksek kapasiteli ihalarımız Akıncı ve Anka-2 çok kritik. Görece küçük bombalar atan daha küçük ihaların yerine hem nicelik hem nitelik olarak daha fazla yükle daha uzun süreler uçan ihalar bize çok daha ciddi bir gözlem ve saldırı kapasitesi sunacak. Her şeyden önce HvKK'dan alınacak bombardıman yükü kuvveti rahatlatacak. Sinyal istihbaratı ve elektronik harp kabiliyeti(?) gelmesi çok önemli. İsrail'in bunları ne kadar etkili kullandığını görüyoruz. İnşallah Haluk Bayraktar'ın dediği gibi bu kuşlar seyir füzesi de sallayabilir.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 03 Mar 2019, 19:40

Tai' de ki elemenların SOM füzesi takacak fantezileri olmamış. Çok şükür.