F-16 Fighting Falcon (Savaşan Şahin)

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Kafkasya
Süvariler

Re: F-16 Fighting Falcon (Savaşan Şahin)

Mesaj gönderen Kafkasya »

okeanos yazdı: 25 Ağu 2020, 11:09 Hocam kamu borcu milli gelirinin 3 katı olmuş ülke neyi nereden alıyor. Eskiden dalavere yapıp verlerle oynuyorlardı. Şimdi kayyum atanmış gibi yalan dolan da yapamıor. AB oyun yapar, sırf Fransa vb ülkelerin Türkiye düşmanlığı sebebi ile alabilir ise alır ancak ama idame ettirebilir mi orası ayrı. Turizm vs' işi de pandemiden dolayı yaş. Zor yani o iş. Baya baya zor. Almanya mundar eder Yunanistanı.

Yani bukadar kolay borcu düşürülen bir ülke için Rafael almak neden sorun olsun?
Dünya kadar borcu olan Mısıra Rafael satarken sorun yaptılarmı?
Yarın Türkiye 50 Rafael almak istiyorum dese Macron hayır mı diyecek.
Adamlar ortalığı silah satmak için germiyormu?

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

Fransa desteklerini kazanmak isteyen ülkelere haraç bedeli olarak silah satışı yapmayı seven bir ülke. Yunanların Mirage alması bile Fransa'nın AB içinde Yunan'ı desteklemesini pekiştirmek için yapılmış bir manevra idi. Bizim Çiller zamanında yapılan AS532 Cougar alımı da AB sürecinde Fransa'nın desteğini kazanmak için gerçekleşmiş mesela. Ziyaret diye gidilmiş hesapta kitapta yok iken helikopter anlaşması imzalayıp gelmişiz. Yunan Rafale alsa şaşırmam o yüzden.

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk »

Merkel varken zor; ama gidince ben eminim Yunanistan şekerci dükkanına girmiş çocuk gibi bir kürek ondan, bir kürek bundan yapacaktır.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 »

F4 lerin yerine ikame amaçlı 120 adet fighter uçak ihalesini ilan etsek ortalık baya karışır.

Kullanıcı avatarı
Hunter
Üye

Mesaj gönderen Hunter »

Söyleyecek oluyordum bende bir türlü fırsatım olup yazamadım, ama benimde aklımdan hep geçiyordu 3 4 filo kadar acil ihtiyaç için uçak ihalesi açmak nasıl olurdu acaba diye. ihaleye kimler katılırdı kazananı kim olurdu.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos »

F16 harici teyyare almak dışındaki tüm varyasyonlar hayalden öteye geçmez. O da ABD verirse.

qtq
Süvariler

Mesaj gönderen qtq »

anafor2014 yazdı: 26 Ağu 2020, 09:05 F4 lerin yerine ikame amaçlı 120 adet fighter uçak ihalesini ilan etsek ortalık baya karışır.

Para nerde?

selmet
Üye

Mesaj gönderen selmet »

qtq yazdı: 26 Ağu 2020, 15:51Para nerde?
Dostumuz! Katar para ateşler bize!?

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

selmet yazdı: 28 Ağu 2020, 22:00 Dostumuz! Katar para ateşler bize!?
Katar'da kara kaşımıza kara gözümüze para ateşlemiyor bize. Verirler vermesine ama karşılığında aselsan'ı dahi satın almak isterler vallahi...

Kafkasya
Süvariler

DENO yazdı: 28 Ağu 2020, 22:09 Katar'da kara kaşımıza kara gözümüze para ateşlemiyor bize. Verirler vermesine ama karşılığında aselsan'ı dahi satın almak isterler vallahi...
Orasınıda anlamadım.
Biz beleş bekçilik yapıyoruz Eminin sarayını.
Sadede Neymar için Paris St.German a 500 milyon veriyor, biz olmasaydık çoktan uçurmuştular koltuktan.

bitliprens
Süvariler

Mesaj gönderen bitliprens »

anafor2014 yazdı: 26 Ağu 2020, 09:05 F4 lerin yerine ikame amaçlı 120 adet fighter uçak ihalesini ilan etsek ortalık baya karışır.
Eurofighter değil f15 isteriz. Öyle kendilerine gicir gicir f15 bize Eurofighter olmaz :)

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Kafkasya yazdı: 29 Ağu 2020, 00:07 Orasınıda anlamadım.
Biz beleş bekçilik yapıyoruz Eminin sarayını.
Sadede Neymar için Paris St.German a 500 milyon veriyor, biz olmasaydık çoktan uçurmuştular koltuktan.
Beleş olduğunu kim söyledi? Libya’daki üssün masrafını bile Katar karşılıyor. Silahsa mesele 2 sene önce de 600 milyon dolarlık silah sattık

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

Şunu da unutmamak gerek, Suud ve ekibi Katar sınırına yığınak yapıp ülkeyi işgale niyetlendiğinde, Fransız ve ABD üsleri kendilerini dışarı kapatmaktan başka bir şey yapmazken. Bir gece ansızın gelen Türk Ordusu, Suud ekibinin karşısında çok güzel sürpriz olmuştu. Suud'un oradan kuruk acısı hala bitmedi. Türk ordusu orada olmasa idi, şuan Katar, bir Suud kuklası ile yönetilen bir bölge olacaktı. Hala da Suud işgal işini cepte tutar. Siyasilerin yetersiz olduğu her yerde Mehmet'in botu sorun çözüyor.

Kafkasya
Süvariler

İstiklalFM yazdı: 29 Ağu 2020, 00:33 Beleş olduğunu kim söyledi? Libya’daki üssün masrafını bile Katar karşılıyor. Silahsa mesele 2 sene önce de 600 milyon dolarlık silah sattık
Yahu 500 600 Million bunlar için para değil.
Yani gelip 50 milyona Tank fabrikamızı götüreceģine 150 tane Altay sipariş geçebilirdi, TFX in motoruna sahip olacağına 80 adet sipariş geçebilirdi.
Gerçi bu işlerde bizimkilerin dalaveresi işin icinde o ayrı.
Ama koltuk bu kadar ucuz olmasa gerek.

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk »

Arkadaşlar,

Katar'ın başındaki Sani hanedanı, var oluşunu tamamıyla Osmanlı'ya borçlu. Bu hanedan, I. Dünya Savaşında Ortadoğu'daki son Osmanlı askeri çekilene kadar İngiltere'ye karşı verdiği mücadele ile nam salmış, bugün dahi eskiyi unutmamış bir aileden teşekküldür. Tamam, fazla duygusal yaklaşmayalım konulara, devletler arasında ilişkiler çıkara dayalıdır; ama Katar-Türkiye ilişkisi, "Hain Arap" ezberinin dışında değerlendirmemiz gereken tarihi derinliğe sahiptir.

Biz de, onlar da geçmişten gelen bu bağın gereklerini yerine getirmektedir. Diğer yandan reel politik icabı da birbirimize faydamız olduğu için, sahip çıkmamız gereken değerli bir müttefiğimizdir.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

pymk yazdı: 29 Ağu 2020, 02:12 Arkadaşlar,

Katar'ın başındaki Sani hanedanı, var oluşunu tamamıyla Osmanlı'ya borçlu. Bu hanedan, I. Dünya Savaşında Ortadoğu'daki son Osmanlı askeri çekilene kadar İngiltere'ye karşı verdiği mücadele ile nam salmış, bugün dahi eskiyi unutmamış bir aileden teşekküldür. Tamam, fazla duygusal yaklaşmayalım konulara, devletler arasında ilişkiler çıkara dayalıdır; ama Katar-Türkiye ilişkisi, "Hain Arap" ezberinin dışında değerlendirmemiz gereken tarihi derinliğe sahiptir.

Biz de, onlar da geçmişten gelen bu bağın gereklerini yerine getirmektedir. Diğer yandan reel politik icabı da birbirimize faydamız olduğu için, sahip çıkmamız gereken değerli bir müttefiğimizdir.
Tamam eyvallah, bende Katar'ın tarihini biliyorum ama yukarıda izah edildiği üzere bizim fabrikalarımızı alır iken, kanalın yanından topraklar alırken "Osmanlı'ya ayıp olur" diye düşündüklerini sanmıyorum.. Demek ki bir noktada çıkarlar ağır basıyor. Uluslararası ilişkilerde ülkelerin temel aldığı esas karşılıklı ve/veya ortak çıkarlardır. Bu çıkarlar, ekonomik, politik, tarihi, sosyolojik, kültürel vs bir çok şekilde oluşabilir ama hep oradadır.

Neyse F-16 konusundna devam etmeye özen gösterelim...

qtq
Süvariler

Mesaj gönderen qtq »

pymk yazdı: 29 Ağu 2020, 02:12 Arkadaşlar,

Çıkarlarımızı korumak söz konusu olduğunda geçmişi bırakıp geleceğe bakmak en mantıklısı. Gün sonunda faturayı ödeyen biz oluyoruz.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr »

Bu bazılarının Katar'la olan alengirli işlerini meşrulaştırmak için salınan balonlardan birine benziyor.

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk »

Ben üs konusuyla ilgili yazmıştım, konu Arifiye'ye geldi; ama daha fazla vurmazsanız sevinirim :D

LoneWarrior
Üye

Mesaj gönderen LoneWarrior »

Merak ettiğim bir konu var

https://www.lockheedmartin.com/content/ ... 72%20media

Bu broşürde gözüken F-16 Block 70'in taşıdığı gibi bizim F-16'lar da o aparat sayesinde ikili Mk(?) seri bomba veya 4lü SDB taşıyabiliyor mu ?

VEYA

burda ki F-18 gibi çoklu air-to-air füze taşıyoiliyor mu ?

Doom
Üye

Mesaj gönderen Doom »

LoneWarrior yazdı: 29 Ağu 2020, 22:46 Merak ettiğim bir konu var

https://www.lockheedmartin.com/content/ ... 72%20media

Bu broşürde gözüken F-16 Block 70'in taşıdığı gibi bizim F-16'lar da o aparat sayesinde ikili Mk(?) seri bomba veya 4lü SDB taşıyabiliyor mu ?

VEYA

burda ki F-18 gibi çoklu air-to-air füze taşıyoiliyor mu ?
Tek pylonda iki AIM-120 sadece operasyonel olarak Super Hornetler kullanabiliyor kendisi 2 tane LAU-127 ile modifiye edilmiş LAU-115.

İkili MK ya da SDB dediğinizde iş değişiyor çünkü 3 tane BRU var, akıllı mühimmat yani JDAMlerin çalışması için gereken data busları sadece BRU-57/A'da var, ben bunu şu ana kadar fotoğraflarda ya da videolarda görmedim envanter bilgisi yüksek olan arkadaşlar daha iyi bilirler. SDB'ler için ise BRU-61/A gerekiyor bizde yok. Triple Ejector Rack yani BRU-42 ile birden fazla GBU-12, toplamda operasyonel olarak 4 taşınılabiliyor. ( 3ncü pilon yakıt tankına olan yakınlığı nedeniyle boş bırakılır )

LoneWarrior
Üye

Mesaj gönderen LoneWarrior »

Doom yazdı: 30 Ağu 2020, 05:24 Tek pylonda iki AIM-120 sadece operasyonel olarak Super Hornetler kullanabiliyor kendisi 2 tane LAU-127 ile modifiye edilmiş LAU-115.

İkili MK ya da SDB dediğinizde iş değişiyor çünkü 3 tane BRU var, akıllı mühimmat yani JDAMlerin çalışması için gereken data busları sadece BRU-57/A'da var, ben bunu şu ana kadar fotoğraflarda ya da videolarda görmedim envanter bilgisi yüksek olan arkadaşlar daha iyi bilirler. SDB'ler için ise BRU-61/A gerekiyor bizde yok. Triple Ejector Rack yani BRU-42 ile birden fazla GBU-12, toplamda operasyonel olarak 4 taşınılabiliyor. ( 3ncü pilon yakıt tankına olan yakınlığı nedeniyle boş bırakılır )
Bilgilendirme için teşekkürler. Bana göre F-16'nın default silah yükü az gibi. Aslında bu tarz eklentiler bizim işimize yarar gibi duruyor. Böyle bir kabiliyete sahip olmamamızın bir sebebi var mı acaba ?

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings »

Çin ile filan hava muharebesine girmiyorsak 4 AMRAAM ile orta yoğunluklu bir hava muharebesinde o 4 füze çok iş görür. Öyle gemi misali 8 küsür 16 küsür füzeye gerek yok. F16 benim gözümde orta segment spor araba gibi. Tek sıkıntı modern eşit güçler arasında son yıllarda bir hava muharebesi olmamasında çünkü lojistik ihtiyaçlar biraz da geçmiş deneyimlere dayanır , örneğin kitaplarda X bir uçak başına ne kadar angajman yapabileceği buna göre sefer stoğu , harp durumu yüklemesi şu bu hesap edilir. Biz F16’ya 8 füze yüklesek bile o 8 füzeyi ateşleyecek mi ateşleme imkanı olacak mı tartışılır. Uçakgemisi harekatında ise büyük devletler arasında aynen 2.Dünya savaşı gibi okyanus üzeri çok sayıda Avcı-bombardıman filosu karşılaşabileceğinden F18 gibi ileri karakol ve piket nöbeti tutacak uçakların yüklü olması lüzum olabilir.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

Hava savunma gorevleri 2-4 veya korunacak hava sahasinin buyuklugune ve tehdit sayisina gore daha fazla ucak ile yapilabilir. 2'li kol olsa 8 AMRAAM atisa hazir havada nobet ucusunda olacak. 4'lu kol olsa 16 AMRAAM atisa hazir ucuyor olacak. Karsidan gelecek tehdit cok buyuk paket oldugu tespit edilirse, o zaman daha fazla ucak onleme amacli kalkis yapacaktir.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI »

Şuan durum nedir bilmiyorum ama her hava üssünde iki pist başı iki de hangarda olmak üzere toplam 4 uçak önleme amacıyla bekler. Sıcak zamanlarda bu sayı artıyordur doğal olarak.

Zigana
Üye

Mesaj gönderen Zigana »

Meteor Füzeleri bizim icin iyi degil.Türkiye eger yeni Jet almak istemiyor ve bölgede hava gücünü korumak istiyor ise, tüm F-16sini Aesa Radari ile donatmali ve mümkünse Meteor klasmaninda bir hava hava füzesine kavusmali.

Kullanıcı avatarı
Komutan Logar
Süvariler

Mesaj gönderen Komutan Logar »

Twitter'da Aybars böyle birşey paylaşmış ;

Acaba bir it dalaşı videosu daha mı paylaşıldı?

Kullanıcı avatarı
MrExelance
Süvariler

Mesaj gönderen MrExelance »

Resim

İsrail F-16 larıyla Türk F-16 larının kol uçuşundan bir kare

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

253 biraz özel bir kuş. Yanlış hatırlamıyorsam teslim edilen ilk F-16I Sufa.

Kullanıcı avatarı
MrExelance
Süvariler

Doğrudur hocam

Varsa arşivlerde biraz sizden alalım İsrail-Türkiye fotoğraflarını

Kullanıcı avatarı
MrExelance
Süvariler

Üstatlar Block 70 bizim Block 50+'ların F-110-129 motorunu mu kullanıyor yoksa, Block 60'ların F-110-132 motorunu mu?

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle »

MrExelance yazdı: 12 Eki 2020, 11:47 Üstatlar Block 70 bizim Block 50+'ların F-110-129 motorunu mu kullanıyor yoksa, Block 60'ların F-110-132 motorunu mu?
Sanırım F-110-129 çünkü bilgi broşüründe 29000lb itiş gücü veriyor.

https://www.lockheedmartin.com/content/ ... 0media.pdf

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

MrExelance yazdı: 12 Eki 2020, 10:15 Doğrudur hocam

Varsa arşivlerde biraz sizden alalım İsrail-Türkiye fotoğraflarını
Arşivcilik Deno'nun işi :)

Kullanıcı avatarı
MrExelance
Süvariler

Footle yazdı: 12 Eki 2020, 11:59 Sanırım F-110-129 çünkü bilgi broşüründe 29000lb itiş gücü veriyor.

https://www.lockheedmartin.com/content/ ... 0media.pdf
Bende öyle düşündüm ama, internette kesin sipariş sözleşmelerini bulamadım bir size sorayım dedim

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

MrExelance yazdı: 12 Eki 2020, 11:47 Üstatlar Block 70 bizim Block 50+'ların F-110-129 motorunu mu kullanıyor yoksa, Block 60'ların F-110-132 motorunu mu?
Bu biraz kullanıcının tercihi. Mevcut modernizasyonlarda zaten motor değişmiyor. Sıfır üretimlerde de ülke kendi -129 veya -132 arasında seçim yapıyor. Lakin bildiğim kadarı ile BAE dışında -132 kullanıcısı yok, tabi ABD'yi aymıyorum.

Kullanıcı avatarı
MrExelance
Süvariler

Block 70- Yunanistan'ın modernizasyon projeleri ve bizim Özgür üzerine bir şeyler karaladım üstatlar. Umarım beğenirsiniz :D

https://aveonj.com/f-16-block-70-ne-neden-nicin/

Kullanıcı avatarı
MrExelance
Süvariler

fontana2000 yazdı: 13 Eki 2020, 11:11 Şu satırı düzeltirsin
Çünkü F-16 Block 60 ilk F-16 kullanan F-16 serisi demek gerekiyor.
Düzelttim hocam

Aesa yazmayı unutmuşum :lol:

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

MrExelance yazdı: 13 Eki 2020, 10:36 Block 70- Yunanistan'ın modernizasyon projeleri ve bizim Özgür üzerine bir şeyler karaladım üstatlar. Umarım beğenirsiniz :D

https://aveonj.com/f-16-block-70-ne-neden-nicin/
Elinize saglik, guzel bir calisma olmus. Ilerde yeni bilgiler geldikce guncelleyerek devam edin.

Kullanıcı avatarı
MrExelance
Süvariler

ÖZGÜR Projesi ile ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “ÖZGÜR, artık belirli bir olgunluğa ulaştı. Denedik ve gayet iyi, artık “F-16’larımız ‘ÖZGÜR’leşme yolunda” diyebiliriz. Projenin ilk uygulaması başarıldı. Bundan sonra, uygulamanın yaygınlaşmasını bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

https://www.savunmasanayist.com/f-16-oz ... rili-oldu/

https://www.savunmasanayist.com/f-16-bl ... r-projesi/

Kullanıcı avatarı
brownbess
Süvariler

Mesaj gönderen brownbess »

F-16 Block 30'ların yapısal güçlendirmesinde hangi kısımlar değişiyor bir türlü öğrenemedik. Kaynaklarda konuya yüzeysel olarak değiniliyor sadece. Mesela kanatlar değişiyor mu?

aydinmesut
Üye

Mesaj gönderen aydinmesut »

"... toplam 35 uçağının gövde ve kanatlarında güçlendirme yapılması ..." diye belirtilmiş.

https://www.savunmasanayist.com/f-16-bl ... r-projesi/

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

AESA 2021’de Akıncı’ya 2022’de F-16’larımıza entegre edilecek

https://www.defenceturk.net/aselsanin-r ... tegrasyonu

SSB Radar ve Elektronik Harp Daire Başkanı: “Yerli AESA radar en az F-16 Viper’daki APG-83 kadar kabiliyetli olacak”
https://www.defenceturk.net/yerli-aesa- ... tli-olacak

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

İstiklalFM yazdı: 27 Mar 2021, 23:26 AESA 2021’de Akıncı’ya 2022’de F-16’larımıza entegre edilecek

https://www.defenceturk.net/aselsanin-r ... tegrasyonu

SSB Radar ve Elektronik Harp Daire Başkanı: “Yerli AESA radar en az F-16 Viper’daki APG-83 kadar kabiliyetli olacak”
https://www.defenceturk.net/yerli-aesa- ... tli-olacak
Şu F16- AESA işi 2022'de sıkıntısız başlasın harika ötesi bir iş olur. Bizim F16'lar zaten Yunan'ınkinden daha kabiliyetli idi, yerli ECM podumuz var, Aselpodumuz var, şimdi bu AESA işi ile Gökdoğan'da beraberinde gelecekse Yunan'ın yoluna 2.5 Milyar dolar döktüğü Blok70 işini kendi içimizde kendi imkanlarımızla halledeceğiz demek olur. O parayı yurt içinde tutmaktan ayrı, bölgesel sorunları aşmakta zorlanırken, örtülü ambargo yerken parayla ölçülemeyecek bir kazanım.

Mermi
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Mermi »

Tyras yazdı: 28 Mar 2021, 00:02 Şu F16- AESA işi 2022'de sıkıntısız başlasın harika ötesi bir iş olur. Bizim F16'lar zaten Yunan'ınkinden daha kabiliyetli idi, yerli ECM podumuz var, Aselpodumuz var, şimdi bu AESA işi ile Gökdoğan'da beraberinde gelecekse Yunan'ın yoluna 2.5 Milyar dolar döktüğü Blok70 işini kendi içimizde kendi imkanlarımızla halledeceğiz demek olur. O parayı yurt içinde tutmaktan ayrı, bölgesel sorunları aşmakta zorlanırken, örtülü ambargo yerken parayla ölçülemeyecek bir kazanım.
Yunanistan block 70 için yanılmıyorsam 1 milyar dolar verecek. Uçak sayısı düşmüştü

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Şöyle bir şey yapabilsek aslında fena olmaz. MMU için demiyorum. F-16 ların yerine.

murattekin
Akıncılar

Mesaj gönderen murattekin »

Antares yazdı: 14 Haz 2021, 18:58

Şöyle bir şey yapabilsek aslında fena olmaz. MMU için demiyorum. F-16 ların yerine.
MMU ile aynı sürede hizmete girer.

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein »

MMU'da kullanmayı planladığımız yerli turbofan motor hizmete girdiğinde tek motorlu muharip uçak düşünülebilir. Hürjetten türetilecek bir tasarım, 29.000lbf itkili bir motorla donatıldığında ve MMU aviyonikleri kullanıldığında ortaya F-16 sonrasında güçlü bir tek motorlu multirole uçak çıkabilir. Tabi en kritik dönemeç yerli turbofan motorun sorunsuz şekilde hizmete girmesi. Önümüzdeki 10-15 seneyi havacılık anlamında projelerin yolunda gittiği ve kaynakların verimli kullanıldığı bir dönem olarak geçirirsek çağ atladığımız bir ikinci yarı göreceğiz. Özellikle TUSAŞ'ın bu dönemde fantazi işlerden ve özkaynak israfından kaçınması gerekiyor. Daha MMU'yu bir yapalım da. Hayırlısı.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele »

Erich Von Manstein yazdı: 15 Haz 2021, 09:09 MMU'da kullanmayı planladığımız yerli turbofan motor hizmete girdiğinde tek motorlu muharip uçak düşünülebilir. Hürjetten türetilecek bir tasarım, 29.000lbf itkili bir motorla donatıldığında ve MMU aviyonikleri kullanıldığında ortaya F-16 sonrasında güçlü bir tek motorlu multirole uçak çıkabilir. Tabi en kritik dönemeç yerli turbofan motorun sorunsuz şekilde hizmete girmesi. Önümüzdeki 10-15 seneyi havacılık anlamında projelerin yolunda gittiği ve kaynakların verimli kullanıldığı bir dönem olarak geçirirsek çağ atladığımız bir ikinci yarı göreceğiz. Özellikle TUSAŞ'ın bu dönemde fantazi işlerden ve özkaynak israfından kaçınması gerekiyor. Daha MMU'yu bir yapalım da. Hayırlısı.
Hürjet'en F-16 ayarında bir uçak çıkmaz ... Eğitim uçağı olarak tasarlanan bir uçak çok fazla bişey beklemeyin. MMU için geliştirilmesi planlanan motor F-110 klonu olacaktır. F-404 ile F-110 arasında çok fazla boyut farkı var ki Hürjet'i tekrardan tasarlamak gerekiyor.

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein »

Hürjetten türetilecek dedim. Hürjete doğrudan 29.000lbf itkili motoru takalım demedim. Yani tek motorlu jet uçak tasarım kabiliyetimizi kullanarak kendimize uygun tek motorlu muharip uçağı yerli motor etrafında var olan tecrübe ile daha rahat ortaya çıkarırız. Sanırım açıklayıcı oldu.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

Sıfırdan tasarlansa ve stealth derdi olmayınca 4. neslin Delta Kanat, Canard gibi manevra kabiliyetini ve menzili arttırıcı tüm özelliklerini içerse daha iyi olur sanki.

Tamam F16 kalıbını iyi tanıyoruz, biliyoruz ama bu formun gelecekte bize özel bir avantajı yok. Tasarımı biraz Gripen'e yakın birşey üretmenin daha ideal olacağını düşünüyorum.
En son Tyras tarafından 15 Haz 2021, 22:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.